Herdruk van herdenkingsboek „Gekwelde Grond" De geschiedenis van een bijzondere voorzittershamer RABO BANK UITGAVE MET PLAATJE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Van mens tot mens Kalenders voor 1977 Na ruim twintig jaar Een honderd-jarige HANNY DE VLAAM-ADELMUNL Zierikzee, december Regio present met plaatje van omgeving Brouwershaven. Zij het minder in aantal dan vorige jaren, kwamen ook voor 1977 weer de nodige kalenders binnen op het redaktiebureau, waarvan wij hier een overzicht geven. Topper in schoonheid is de maandkalender van de RABOBANK, met twaalf werkelijk heel aparte en fijnzinnige natuurfoto's in kleur. Schouwen-Duiveland is ook present met een plaatje (met schapen) geno men onder de rook van Brouwersha ven. De CEHAVE (beetje) konkurrent van de Cebeco, stuurde een maand kalender met pittige (kleuren) - fo to's van het bedrijf, samen vormend een totaalbeeld gevende reportage. Uiteraard present is PRO JUVEN- TUTE, met een maandkalender, mei ook voor 1977 weer unieke opnamen van het koninklijk huis. Vooral ook de kleinkinderen van het vorsten paar kwamen voor de lens. L'OREAL (kosmetische produkten) gaf een driemaandelijkse kalender uit met zorgvuldig opgemaakte da mes, als „eyecatcher". De N.V. P.Z.E.M. brak ditmaal met de traditie van kunstkalenders en gaf een tweemaandelijkse kalender uit, met pakkende grootlens-beelden uit het bedrijf, met mede centraal de werkende mens in dat bedrijf. Heel Roeiend. FORD drapeerde een verleidelijk geklede jongedame van perfekte snit, rond en bij de auto (produkten). Overigens is het ook nog een zeer duidelijke tweemaandelijkse kalen de van groot formaat. De R.T.M. zorgde traditiegetrouw voor een tweemaandelijkse kalen der, voorzien van natuurfoto's van de hand van de direkteur dr. H. J. van Zuylen. 'Een. 'grote verscheiden heid an onderwerpen: de eerste twee maanden zijn. voorzien van een laat- winterse prent uit Stiermarken. Heel fijntjes nadien is „Stille Kreek'' in Zeeuws Vlaanderen. Mei en juni werden voorzien van een plaat uit Karinthië (Oostenrijk) en de mid zomer van. Veere. „Herfsttij der Middeleeuwen'' is het motto bij het september-oktober- kalendarium en Haamstede is present met „Novem bermiddag". Heel ceptraal daarop de kleurige vuurtoren. Een tot een langwerpig soort ku bus te vouwen kalender stuurden de Leidse onderwijsinstellingen. Het is - met aan elke zijde - een driemaan delijkse kalender, zonder versierin gen, maar wel handig, ook om het hele jaar naar datum te kunnen zien. De omroep EO stuurde geen kalender, maar een langwerpige strip van een fenomenale zonsop gang in fasen, verwijzend naar de grootheid van Schepping en Schep per. Ook Zierikzee kreeg veel zeewater te verwerken in de rampdagen van 1953. Hier een beeld van de Provinciale Straatweg (nu Julianastraat). Rechts het begin van de Tramdijk. Op 12 oklobcr 1876 werd met al gemene stemmen ds. P. v. d. Veen beroepen, hervormd predikant te Sint-Maarten. Door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-llolland werd hem toen, op /(jn verzoek, eer vol ontslag verleend. afmetingen, doch wel dikker. Waren in de eerste uitgave ongeveer 122 foto's van het rampgebeuren en de herstelperiode opgenomen, in het nieuwe en herziene boek worden dat er ruim 50 meer. Omdat een aantal foto's van de oorspronkelijke uitgave niet meer beschikbaar waren, zijn daar andere voor in de plaats geko men, in veel gevallen van betere kwaliteit. De grondtekst van de ar tikelen blijft ongewijzigd, terwijl ook opgenomen kaartjes, grafieken, teke ningen en andere afbeeldingen in de herdruk gehandhaafd blijven. Exklusief fotomateriaal De initiatiefnemer van de heruit gave van „Gekwelde Grond", de heer C. P. Pols te Zierikzee, heeft kans gezien om op een flink aantal foto's van het rampgebeuren beslag te leg gen, die zeer eksclusief genoemd kun nen worden en in de meeste gevallen bij de regio-bevolking onbekend zijn gebleven. Waren in de vorige uitgave enkele dorpen, welke door de ramp getroffen werden, wat slecht verte genwoordigd met afbeeldingen, daar is nu terdege rekening «mee gehou den. Er wordt naar gestreeft om per dorp extra fotopagina's op te nemen, welke voorzien zullen worden van verklarende teksten. Zo is bijvoor beeld van Nieuwerkerk bijzonder veel fotomateriaal' beschikbaar ter wijl ook Zierikzee goed vertegen woordigd zal zijn. Het boek wordt uitgegeven door de Zeeuwsche Boek handel en Uitgeverij te Zierikzee. Bij voorintekening bedraagt de prijs f 53,75 en na verschijnen f 58,75. In tekening is mogelijk via de boekhan dels op Sch.-Duiveland of recht streeks via de uitgever in Zierikzee. Dit is zo doorgegaan totdat de be volking van Schouwen-Duiveland in februari 1944 moest evacueren. Scri ba was toen ds G. H. J. Marsman van Bruinisse. Hamer Onbeschadigd Het zal u wel bekend, zijn, dat Bruinisse in die evao«atie-tijd niet alleen geleden heeft van het water, maar dat het dorp ook meermalen zwaar is beschoten. Na de oorlog was dé Hervormde pastorie, destijds aan de Oudestraat, veranderd in een me ters-diepe bomkrater. Maarde nu honderd-jarige voorzittershamer heeft het overleefd! Het foedraal was weliswaar kapot; de-hamer zelf was geheel onbeschadigd. Ondertussen zijn de tijden en ge bruiken veranderd. De Ring-verga- deringen zijn huiselijk geworden. En als er stilte moet zijn, tikt de praetor (zo heet de voorzitter officieel altijd nog) met het lepeltje tegen zijn kof- fie-kopje, dat voor hem staat. Een hamer is op de Ring-vergaderingen niet meer nodig. Toch is hij niet in een museum bijgezet. Hij is in ge bruik gegeven aan de Classicale Ver gadering, om er besluiten en benoe mingen mee te bekrachtigen. De laatste tientallen jaren is veel gepraat over de Oecumene. En dat er over gepraat wordt is goed. Uit de inscriptie op de hamer blijkt echter, dat men op Schouwen-Duiveland een eeuw geleden een betere manier kende om als kerken dichter tot el kaar te komen, namelijk: niet praten maar doén. M. G. WESTERHOF Hier op de foto de homer in optima forma. (Folo: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Zo hoog stond het water in 1953 bij Nieuwerkerk-De Wereld. De afstanden op de A.N.W.B. wegwijzer klopten niet meer want naar de meeste plaatsen kon men in die dagen varen en dat was korter ZIERIKZEE, december - Nog juist aan het einde van 1976 vernamen wij dat - bij voldoende belangstelling - een herdruk gaat verschijnen van het gedenkboek van de watersnoodramp op Schouwen-Duiveland. Het kloeke gedenkboek van bijna 250 pagina's - groot formaat - wordt een herziene en aangevulde uitgave van het in 1958 door de Stichting Nieuw-Schouwen-Duiveland uitge geven gedenkboek. Het boek is al ja ren uitverkocht en wordt ook twee dehands zelden aangeboden. Het is dan ook zeer gezocht en in waarde gestegen. Kleiner en dikker De herdruk wordt iets kleiner van Over zijn bevestiging en intrede staat in de Zierikzeesche Courant van 20 december 1876 te lezen: „In de voormiddag-godsdienstoefening van zondag 17 dezer werd ds P. v. d. Veen, nieuw beroepen predikant bij de Evang. Luthersche Gemeente alhier, tot zijn dienstwerk ingeleid raad der Ev. Luth. Gemeente te Zie rikzee ter gedachtenis aan de vaka- ture 1875/76". Met een beetje fanta sie kunnen wij ons indenken, hoe de hamer met een plechtige toespraak is aangeboden -en met een even plechtig dankwoord is aanvaard. Zo ging dat immers in die tijd. Graag zouden we willen weten, wat er over en weer precies gezegd is, maar dat is helaas onbekend. Het notulenboek van de Ring, waarin een verslag zou moeten staan, is namelijk al meer dan veertig jaar zoek, en de gegevens uit het archief van de Ev. Lutherse Gemeente zijn erg beknopt. De Ring Zierikzee heeft de hamer in ere gehouden. Ik herinner me goed, hoe voor het einde van de tweede wereldoorlog, toen ikzelf, als jong predikant tot deze Ring mocht behoren, er op de vergaderingen nog een negentiende-eeuwse sfeer heer ste. Zo werd door de toenmalige praetorvoorzitter), dr. W. H. Weeda, vanaf 1908 predikant te Oos- terland, de hamer plechtstatiglijk ge hanteerd op alle momenten waarop dit volgens oud gebruik wenselijk was. Na zo'n vergadering werd de ha mer dan in het bijbehorende foedraal gelegd en door de scriba (- secreta ris) zorgvuldig mee naar huis geno men. Waarom is bet dan dat je zo ontzettend let op wat de ander doet? Dat je veroordelend, door roddels „gevoed", die ander de bewegingsvrijheid belet? Zo in de trant van: Heb je dat geboord, bet is ongehoord" „Ze hield bet met een ander". Die zijn uit elkander". „Die is gek en die is stom". Zo wordt wat recht is krom. En maar roddelenl En maar kletsen! Geeft bet je voldoening? Heb je totaal geen wroeging zo je naaste tc bezeren, zonder dat deezzich kan verweren? Stop daarom dat zinloos kletsen en meedogenloos kwetsen van je medemens. 7 Is net als jij bent: een Mens ZIERIKZEE, december. Natuurlijk bestaan er meer voorzitters-hamers, die een eeuw oud zijn. Maar de Iionderd-jarige, waarover ik u iets ga vertellen, heeft een interessante en bewogen geschiedenis achter de rug. Vanaf het begin van zijn bestaan had deze hamer een interkerkelijk, of zo u wilt, een oecumenisch ka rakter. Ik neem u in gedachten mee naar de Lutherse kerk tc Zierikzee. De meeste lezers zullen het kerkje wel kennen. Anders moet u het bepaald eens opzoe ken. Het bevindt zich aan het Gat-van-West-Noordwesten.Op een afstand is het al te herkennen aan de twee zwanen, die op het dak staan. Een zwaan is namelyk het symbool van de Luthersen. Jouw naam is „mens". De naam van je naaste is „mens Je moet zo nodig kwaad spreken Toch vind je bij zelfonderzoek bet dat je geen baar beter bent. Tenzij jc „blind" bent. teken Het vijfkantige kerkje is van bui ten heel eenvoudig. In zijn tegen woordige vorm dateert het uit 1755. Na de restauratie heeft het een mooi interieur gekregen. De preekstoel van 1756 en daarbo ven het fraaie orgel uit 1778 bleven behouden, evenals de koperen licht kroon uit 1736. De Evangelisch Lutherse Gemeen te te Zierikzee is nooit groot geweest. Pas vanaf 1729 had de gemeente een eigen predikant. Het aantal leden bedroeg in die tijd ongeveer 150, waarvan 60 binnen dc stad Zierikzee, terwijl de overigen meest zeevaren den waren onder wie ook Scandina- viërs. Op 1 augustus werd de gemeente vakant door het vertrek van ds J. H. A. Michelsen. Tijdens de vakature hebben Hervormde predikanten van de Ring Zierikzee de kerkdiensten waargenomen. Dat gebeurde voor dien trouwens tóch wel, evengoed als de Lutherse predikant wel eens voorging in een Hervormde dienst tc Zierikzee, Dit blijkt uit het pre dikbeurten-briefje, dat destijds ver scheen. De vakature heeft korter ge duurd dan te voorzien was geweest. ds F. W. Loman van Amsterdam met een rede naar aanleiding van 1 Kor. 4 20, waai-na de heer v. d. Veen des namiddags voor het eerst voor zijn gemeente optrad met een rede naar 1 Kor. 1 23a". Eén jaar en enkele maanden heb ben Hervormde predikanten de Lu theranen dus geholpen. Als blijk van waardering werd een zeer fraaie voorzitters-hamer aangeboden, ver vaardigd van zwart ebbenhout en voorzien van zilveren beslag. Inscriptie De inscriptie luidt: „De Kerke-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 13