Veelbewogen parlementair jaar REGIO-JAAR 1976 Uiterste voorzichtigheid met vuurwerk dringend nodig winteRAvonö in zieRikzee Aarzelend conjunctuurbeloop in derde kwartaal Allerlei spanningen en emoties ZIERIKZEESCHE NIEUW'SBQDE nondcrdua a# december 1976 Nr. 22022 "1 J "1 i "1 van de VVD-fraktie in de senaat die lltfVT QPhlOl* n A ~t*ll IV hier schuldig aan waren. Van Agl XXJf ClV/ll. l/V/X VlV/ JL kwam niet voor het dilemma te staan om het ontwerp tot wet te Het kabinet Den TJijl, hier kompleet tijdens de algemene begrolingsbeschou- wingen. Absoluut dramatisch hoogtepunt van het parlemen taire gebeuren in 1976 is het debat over de Lockheed- affaire geworden. Wie herinnert zich niet de strakke gezichten van minister-president Den Uyl en minister Van Agt van Justitie bij het betreden van de Tweede Kamer voor het afleggen van de, voor Koningin Julia na en het Nederlandse volk, zo moeilijk te verwerken verklaring over de betrokkenheid Yan Prins Bernhard bij het steekpenningenschandaal. Het rapport van de Commissie-Douner was een absolute bestseller en het Kamerdebat werkte als. e^n magneet op de wereldpers. Honderden journalis ten, fotografen, cameraploegen en radioverslaggevers bevolkten het Binnen hof. Algemeen was de waardering voor de rustige en waardige manier waarop Den Uyl en zijn Kabinet waren opgetreden, algemeen was ook hét medeleven met de Koningin die déze dagen in eenzaamheid doorbracht. - Ook 1976 had voor de regering, en dus voor het parlement, een aantal minder prettige verrassingen in petto. Tweede rel van grote omvang was de zaak-Menten, die bij hét scheiden van de markt nog steeds niet was afgerond. Opnieuw was het minister Van Agt die in beeld kwam, nu in de rol van de bewindsman die op zijn ge mak naar Roemenië reisde, onwe tend van de plannen om enkele da- *gen~fater-Fieter Menten uit zijn Bla- ricumse villa te halen. Gelukkig staat de journalistiek voor niets ën met wat Zwitserse hulp kon de van oorlogsmisdaden verdachte Menten toch nog in de kraag gepakt worden. C.D.A. schreven mei 1976. In december zou. de Eerste Kamer het gezamenlijke ontwerp inzake zwangerschapson derbreking van PvdA en VVD - le galisering van abortus - verwerpen. Het waren voornamelijk de leden Opnieuw storm in het parlement. Nederland mag geen reaktorvaten leveren aan Zuid-Afrika, een land waar de apartheid hoogtij viert en waarover de Verenigde Naties me nige resolutie heeft aangenomen. De vaten zijn niet geleverd, maar het heeft bloed, zweet en tranen gekost eer het zo ver was. Den Uyl heeft eens iets in de geest gezegd als: dit kabinet moet knok ken voor elke meter grond. Niemand kan vermoeden hoe hard er op het Catshuis is gevochten over de Wet op de Ondernemingsraden nieuwe- stijl, een ontwerp dat uiteindelijk bij de Kamer terecht 'kwam als heet hangijzer. Zo ook de Vermogensaan- wasdeling, VAD, een tweede ont werp dat volgend voorjaar tot hete strijd kan leiden. Huurverhoging. Marcel van Dam, -staatssekretaris van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, kwam met een wetsontwerp om de huren volgend jaar april niet met 8 pro cent, zoals wettelijk is bepaald, te verhogen maar met zeven procent. Halt, roepen de VVD' en de CDA- fracties voegen zich aan haar zjjde. Dat moet acht procent worden. Tot vlak vpor de kerstdagen moest er ge knokt worden pver dit vprschjl vap pen enkel procent. Het kan, zegt Van Dam, want hét indexcijfer voor lonen en prijzen maakt het mogelijk. Nee, zeggen de tegenstanders, een goede exploitatie van woningen eist een verhoging met acht procent. Gewetensbezwaren. Vredeling, vlak voor zijn vertrek naar Brussel als Europees kommissaris, zwicht niet voor de ruimere opvattingen t.a.v. de erkenning van gewetensbe zwaren voor militaire dienst. Woens dag voor Kerst zou de beslissing vallen. Hèt werd niet onmogelijk ge acht dat deze harde poiitikus het on aanvaardbaar zou laten horen over een amendement van ARP, PvdA PPR en D'66. Maar niemand in Den Haag vond deze zaak de moeite van een kabinetskrisis waard. Laat 1977 goed beginnen DEN HAAG, 29-12. „Dit jaar is het oppassen geblazen met Oostaziatisch vuurwerk dat op illegale wjjze ons land is binnengesmokkeld. Dit bevat bovendien gevaarlijke chemicaliën die zeer explosief zijn", aldus mej. dr. J. ten Ejoesschate, secretaris van de Algemene Nederlandse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid. Stilstaan in avondstiltegloeiende vochtramen van lamplicht. Hond weifelt hij lantaarn, wazig de nevel, zacht glimmende waterspiegel Een fiets rammelt wat, verder langs de haven rept zich de hond. De poorten staan ernstig en stil bewakend de zacht donkere stad. Rijen-aan-een de gevels, warm weerschijnen de ruiten in lichtend sponningenspel. Drie, vier schepen ver van de havenrand helt het geel in het stuurhuis van een vissersschip. Een zwanenpaar beweegt - zo laat nog - het havenwater. Tot aan dc dijk van de overkant speelt het waterbeweeg. Daarachter, voorhij de lichtende dijkrand, diep-donkert de polder. Weer bewegen nu, verder gaan. Rechtsaf over het brugje, voorbij de geruste poort, over de kade en langs het muurtje - nieuw gemetseld maar in 't donker als vroeger - voorbij het café met de vochtige ramen en dichte gordijnen, de groenhouten halfronde deur, vreemd sta-ding afsluitend de stoep, maar nodend naar glazengerinkel Linksaan nu maar, over de straat tot vlak hij het water; de schepen volgen met vlugger pas. Veel stille stappen over keien en blauwe leien, verder de kade af. De huizenrij wordt korter dan, tot bij de laatste gevel: de zachte daling naar vrolijk lampengewemel door heel het stadje. Straatjes in eindeloze verbinding, een groet klinkt hier dan daar. Het worden er meer naderbij stoep en lichtramen van het stil wachtend eigen huis. AMSTERDAM, 28-12. De stijging van de economische bedrijvigheid die met ingang van het tweede kwartaal 1976 viel waar te nemen heeft zich nadien aarzelend voortgezet. De industriële produktie vertoonde in juli- augustus enige teruggang, maar trok in september-oktober belangrijk aan. De woningbouw herstelde zich in het derde kwartaal grotendeels van de inzinking in het eerste halfjaar: de produktie in de utiliteitsbouw viel wat terug, zo blijkt uit het verslag over het derde kwartaal van de Nèderlandsche Bank. Het is niet simpel de voor- of te genspoed van een gebied als Schou- wen-Duivcland, bjj het maken van de jaarbalans, onder te brengen in één formule. Niet alle faktoren laten zich onder één noemer brengen. Dardoor is dc verscheidenheid te groot ea verschillen ze van negatief tot positief. Wat hier wel goed ging, liep daar fouti ginds zal tevreden heid bestaan en daar scepsis en zelfs de vraag, hoe het nu verder moet. Onveranderd waren er - om met de ekonomie te beginnen - de drie be- bekende bcstaansbronncn: de land bouw, de industrie en het toerisme. De landbouw keek ook in deze regio tegen een heel vreemd jaar aan. Het voorjaar was niet overdadig nat en de zomer kurkdroog. Wonderbaarlijk genoeg echter her stelde zich de natuur en de struktuur van de landbouw bleek sterk genoeg met behulp van die natuur, nadelige effekten van de extreme droogte te kunnen opvangen. Daarin verschilt dit landbouwgebied met menig an der deel van Nederland. Pryzen wa ren hier en daar meevallend en door de bank genomen is het boerenjaar 1976, ondanks de uitzonderlijke om standigheden, niet uitzonderlijk slecht geworden. Smit Bolnes - om iets over in dustrie te zeggen - liep veel minder goed af. Veelomvattend zijn de po gingen geweest om het bedrijf te redden, maar het zat er duidelijk niet meer in. Toch uiteindelijk een mis lukt experiment, ten dele veroor zaakt door de ingezakte vaderlandse economie, maar mogelijk ook wel door in de begintijd gemaakte mis rekeningen en foute prognoses. Vrij dramatisch waren de gevolgen voor vele personeelsleden. Het bestand Immers bestond uit mensen, die de sprong naar het platteland hebben gemaakt, komend van elders of die werden onderworpen aan een ingrij pend omscholingsproces. Feitelijk dus duidelijk getekende groepen, die nu andermaal in moeilijkheden zijn gekomen. Met S. B. als schip op het strand, heeft Schouwen-Duiveland wellicht zijn industrieel baken In zee gekre gen. Het is amperaan te nemen, dat een wat markantere industrie het de eerste tijd hier nog eens zal willen proberen. Additionele, kleinschalige industrie, nevenvestigingen e.d. zul len het in de toekomst moeten doen. Weer wél gunstig was hét toerisme," dat profiteerde van de vrijwel sub tropische zomer. Met wat duidelijker accenten op detypische gebieden in de regio, manifesteerde Schouwen- Duiveland zich als toeristische een heid. Feitelijk was het overal wel drukker dan op andere jaren. Daar werd van geprofiteerd, zij het dat de komst van zovelen ook konsekwen- ties heeft voor het milieu, de wegen, de natuurgebieden. Intussen heeft ook het immateriële een grote - zo niet de grootste - be tekenis voor het welzijn in de regio. Wie zich een jaar door het streek- nieuws heen worstelt, weet dat - on danks algemene en ook wel bijzon dere - moeilijkheden het vereni gingsleven sterk werd beoefend. De sport neemt daarbij een belangrijke plaats in, maar ook allerlei ander soortig verenigingswerk kreeg veel belangstelling. Belangrijk was het werk van de Stichting Jeugd Schouwen-Duive land. De uit- cp toerusting van het Rode Kruis-ziekenhuis werd verbe terd. Op kerkelijk terrein was er wel samenwerking, zonder dat men van een duidelijke oekumenische door braak kan spreken. Door middel van allerlei kontakten - vooral interker kelijke gespreksgroepen - is deze zaak echter niet „dood". Voor de instandhouding van de kleinere dorpen werden wel succes- jes geboekt, o.m. door woningbouw en b.v. door behoud van een kleu terschool (Zonncmairc), zij het dan als dependance van dc school te Dreischor. In het kader van de gesprekken over de Verstedelykingsnota kwa men deze zaken mede aan dc orde. Belangrijk uitgangspunt hierbij bleek de „vrije open Schouwse ruim te" cn de positie van Zierikzee, dat nimmer „overstort" mag worden voor dc Randstad, zjj het dat er over de te geven groei-impulsen wel ver schillende meningen bestaan. Wat Zierikzee verder betreft is er een herbezinning op dc binnenstad, zich manifesterend in talrijke partikulie- re verbouwingen, met behulp van overheidssubsidies en het in uitvoe ring komen van bouwplannen als het Havenkwartier. Zo zijn er bij liet vervlogen jaar uiteraard over ccn brede linie aan tekeningen te plaatsen. Veel zorg zal straks het nieuwe jaar worden inge dragen, maar nieuwe plannen cn be doelingen liggen alweer vast. want de raden kwamen gereed met de be grotingsbehandelingen. Ook dit ge bied kan - het zal duidelijk zijn - vrede en welvaart gebruiken cn - al zijn er veel somber stemmende fak- Minister Van Agt was intussen al tot lijsttrekker gekozen van het Ctristendemokratisch Appèl, CDA, de kombinatie van KVP, ARP en CHU, de drie christelijke partijen die elkaar na jarenlang onderhandelen uiteindelijk in 1976 wisten te vinden. Voor dit CDA was het oprichtings jaar 1976 zo slecht nog niet, getuige de opgaande lijn in de verkiezings- onderzoeken, die in november voor de nieuwe kombinatie zo'n 58 zetels wisten te voorspellen. Na de blun der van Van Agt met Menten liep de gunst van het kiezersvolk weer wat teriig. Inflatie en werkloosheid waren ook in 1976 maar moeilijk terug te dringen. Toch kon een optimistische minister Lubbers van ekonomische zaken medio november melden dat het beeld van onze ekonomie een wat gunstiger wending neemt, dat de werkloosheid wat schijnt af te zwakken en dat ons land wat de in flatie betreft niet ongunstig afsteekt ten opzichte van de ons omringende landen. Voor het kabinet-Den Uyl zit de rit er bijna op. Een rit vol inciden ten, spanningen, mee- en tegenval lers. De meevallers zaten voornamelijk in de verkeerde prognoses van het Centraal Planbureau op het stuk van dc sociale voorzieningen. Nog begin december kon de regering mee delen dat er weer een meevaller op komst was van ongeveer 700 miljoen als gevolg van een misrekening in de WAO-uitkeringcn. Tegenvallers: het arbeidsvoor waardenbeleid kwam niet van de grond. De sociale partners - werkne mers, werkgevers - konden het niet met elkaar eens worden over de loonstijging. De regering moest ko men met een loonmaatregel voor de eerste en later ook voor de tweede helft van het jaar. De verhouding met de vakbeweging liet alles te wensen over. Wat 1977 op dit stuk zal brengen viel vlak voor de kerst dagen moeilijk te voorspellen. Abortus Andere tegenvallers: Blocmenho- ve. De abortuskliniek die op volle toeren draaide, maar waar minister Van Agt de deur op slot wilde doen. Bezetting. Nachtelijke vergadering van het kabinet. Uiteindelijk Van Agt toch door de knieën. Geen ont ruiming met de sterke hand. We toren in het totaalbcstel - het opti misme mag bestaan, dat onder niet in mensenhanden liggende leiding, 1977 hiervan getuige zal mogen z|jn. In de klinieken zijn volgens méj. Ten Doesschate, zelf oogarts vorig jaar 37 mensen behandeld aan een oog en zeven aan beide ogen. Daar bij zijn die klachten die binnenkwa men bij de oogartsen niet meegere kend. „Ondanks onze jaarlijkse waar schuwingen voor de gevaren van vuurwerk is het ons niet gelukt de ze cijfers terug te drukken. Wie weef lukt het dit jaar". Het afsteken van rotjes levert de meeste ongevallen op, aldus mej. Ten Doesschate. „Rotjes die niet „afgingen'', de zogenaamde weige raars, zijn echt levensgevaarlijk, als ze opnieuw worden aangesto ken". Die mening onderschrijft ook ad viseur A. Snijder van het veilig heidsinstituut in Amsterdam. „Na 1 januari is het nog niet afgelopen met het vuurwerk. Want dan vin den kinderen die „weigeraars" en als ze die gaan afsteken, zün de ge volgen niet te overzien". Vuurwerk van een goede kwali teit is, aldus Snijder, te herkennen aan een in het Nederlands gestelde handleiding op het vuurwerk. „Goedgekeurd vuurwerk is te koop bij dealers die een officieel raambil jet, „vuurwerken, roken verboden", hebben opgehangen. Die dealers hebben namelijk een officiële ver gunning". Handleiding Steeds meer dealers en impor teurs bieden vuurwerk aan in do zen waarin een uitgebreide handlei ding zit. Volgens Snijder is het be langrijk die handleiding goed te le zen en dat niet te doen 's avonds of 's nachts vlak voor het aansteken. „Wat je steeds meer ziet as dat vooral jeugdigen, maar cok ouderen, vuurwerk gaan bundelen. Dat is na tuurlijk oerstom". Adviseur Snijder geeft op scho len voorlichting over het afsteken van vuurwerk. „Elk jaar verbaas ik mij erover hoeveel kinderen van tien tot zeg maar twaalf jaar ijs koud toegeven voor de lol met rot jes te gooien". Het kan dan ook vol gens Snijder niet genoeg gezegd worden dat vuurwerk niet in de hand moet worden aangestoken maar op de grond en het liefst met een sigaar of sigaret. Daarbij moeten de toeschouwers afstand bewaren, ter wijl de aansteker zich snel uit de voeten maakt als de lont smeult. Ook gchoorschaclc Volgens oogarts Ten Doesschate levert vuurwerk niet alleen schade van de VVD-fraktie in de senaat die hier schuldig aan waren. Van Agt kwam niet voor het dilemma te staan om het ontwerp tot wet te verheffen door het van zijn handte kening te voorzien. Reaktorvaten op aan de ogen maar ook aan hel gijfcioar. Vooral op het platteland, waar veel gewerkt wordt met melk bussen die carbid bevatten. B.ij het afsteken daarvan ontstaat een enor me knal. ZIERIKZEE. Dit fragment Wande ling herinnert aan het vooroorlogs Slingerbos. Tgpisch is altijd het Ook de conjunctuurtests blijven duiden op een enigszins aarzelend conjunctuurbeloop. Alleen in de woningbouw is sprake van een dui delijke verbetering van de orderpo sities. Ten opzichte van het derde kwartaal 1975 - het dieptepunt van de economische terugang - is de in dustriële produktie globaal overeen komstig de ontwikkeling in andere Europese landen vooral West-Duits- land me,t 8 a 9 pet gestegen. Daar naast steeg de bouwproduktie met 2 pet én is de geregistreerde ar beidsreserve weinig veranderd. Verwerkendé industrie De produktie van de verwerken de industrie was in de periode juli- - thans bv de Nobelpoort - pesinfio- neerde eendenhuisje geweest. Het verkeert momenteel niet meer in een oktober gemiddeld 1 pet groter dar, in het tweede kwartaal na een te ruggang 'in juli-augustus is in sep tember en oktober een krachtig her stel opgetreden waardoor in deze laatste maanden de produktie op nagenoeg hetzelfde peil kwam als vlak voor de recessie. Het aanvankelijke herstel in de chemische sector kwam in het der de kwartaal tot staan op een niveau dat iets onder dat van begin 1974 lag. De produktie van de aardolie- industrie nam, na de scherpe teimg- val in het tweede kwartaal, weer aanzienlijk toe. :o beste toestand, als op deze foto uit dc dertiger jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 11