DE GETEKENDE 1976 een verloren jaar voor de zuivelpolitiek Granaten in kerk Oostduitse soldaten gevlucht 7 VAN HET VADERLANDSE ERF Jongentje ernstig gewond bij maken vuurwerk Reizen eender, prijzen verschillend Wat biedt de BEELDBUIS ZlERlkZEUSCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 december 1976 Nr. 22021 „Een verloren jaar vopr de Europese zuivelpolitiek", zei drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel op de laatst gehouden bestuursvergadering. Bestuursvergaderingen van produkt- schappen zijn openbaar en worden beschouwd als belangrijke conferen ties inzake de handelspolitiek rond een bepaalde groep produkten. Ze zijn belangrijk, want produkt- en bedrijfsschappen hebben (tot groot verdriet van S.G.P., Boerenpartij en enkele andere groepen) verordenen de bevoegdheden. Die bevoegdheden zijn al wat ingeperkt door de EEG maar ze zijn er nog steeds. Men moet echter vaststellen, dat de schappen meer verordenen dan dat zij ordenen. Praten zonder oplossen De melkaanvoer in de E.E.G. was in 1976 ruim 2 procent groter dan in 1975. Alleen België en Denemarken bleven wat achter, vooral door de droogte. Maar ons land deed mee aan de produktiestyging. Een buiten staander snapt daar niets van, want hij herinnert zich de dorre en gebla kerde weiden van afgelopen zomer. Het blijkt echter dat er voldoende ruw voeder te koop was en is om rundvee te houden en krachtvoeder uiteraard óók. De droogte heeft dus de produktie wél duurder gemaakt maar niet verlaagd, ook al zou zon der droogte de produktiestyging nog veel groter zijn geweest. Drs. Schelhaas kijkt graag terug. Ook 1975 ivas een verloren jaar, zei hij. Waarom? Omdat de voorraden poeder en boter blijven stijgen. Het poeder nam in 1976 met 130.000 ton toe en de boter met 92.000 ton. Dat is niet veel, maar er was al zoveel Dit fijne trekje ontgaat echter vele politici. Drs. Schelhaas meent echter dat het vraagstuk niet zit in de poe der- en boterbergen, want die ziet hij - optimistisch als hij is - nog wel slinken tot aanvaardbare voorraden. Het zit hem in de steeds stijgende produktie. Een paar normale zomers en de melkstroom overspoelt de dij ken. Beter gezegd: dan gaat de ge meenschap ervoor bedanken die te betalen. De man van het produktschap heeft een oplossing voor dit kwaad: een premieregeling voor het niet op de markt brengen van melk. De uit vinder van dit stelsel is Herr Wag ner van het Deutscher Bauernver- band. Het komt op het volgende neer: Boer Mélkzema levert in 1976 van zijn 50 koeien precies 250.000 kg melk af, want hij houdt van ronde getal len. Als hij nu in 1977 slechts 200.000 kg melk aflevert, krijgt hij een pre mie over de 50 ton niet-geleverde melk. Nu zal Melkzema die 50 ton heus niet zelf opslurpen of in een sloot laten lopen of (beter) zijn land mee bemesten. Hij gaat gewoon wat minder koeien melken. Hij verdient dan wat minder en vandaar die pre mie. ,.Dat nooit" Schelhaasplannen stuiten thans op hevige tegenstand bij de boeren, omdat zij (terecht) vrezen dat de premie voor niet-geleverde melk niet zal opwegen tegen het gederfde in komen. Ook druist het in tegen het natuurlijke streven naar produkti- viteitsstijging. Immers, als dat weg valt keren de middeleeuwen terug. Nietwaar, zegt Schelhaas, want die boer gaat in plaats van melk iets an ders produceren. Wat? Rundvlees na tuurlijk, want als hij varkens of pluimvee gaat leren houden, is de markt daarmee meteen overvoerd. Hij moet rundvees produceren en geen kalvervlees, want als hij zijn eigen kalveren gaat afmesten, be derft hij de boterham van de kalver- mesters. Rundvlees dus. Helaas is ook daarvan een overschot (met zelfs een tijdelijk invoerverbod in de hele E.E.G.'.), nademaal een uitbreiding van de melkveestapel onvermijdelijk meer vlees betekent via kalveren, uitstoot en worstkoeien. Boer Melzema kan dus beter wat minder koeien houden en wat méér srut. Nu gelooft niemand in ernst dat PARIJS. Je moet wel een bijzonder fanatiek sportliefhebber zijn om je auto zo vol te plakken met portret ten van sportmensen en bovendien kun je er wel zeker van zijn' de aan dacht te trekken. Een Parijzenaar heeft op deze wijze zijn auto opge sierd. ddi ooit werkelijkheid wordt. Er zit dan ook iets heel anders achter de plannen van het produktschap.. Drs. Schelhaas weet beter dan wie ook, dat de melkproduktie stevig in de hand gehouden moet worden, omdat het anders steeds erger mis gaat. Hij weet óók dat je dit nooit doen kunt via de beurs van de boer. Bij een te lage melkprijs zal een veehouder trachten nog meer melk te winnen (in dezelfde tijd), om aldus nog eni germate aan zijn trekken te komen. Ook een hoge prijs wakkert de pro duktie aan, omdat dan steeds weer bouwland in gras gelegd ivordt en de teelt van ruwvoeders aantrekkelijker wordt. U ziet wel dat melk en zuivel zeer ingewikkelde zaken zijn, waarbij het één aan het ander vastzit. Noem het beest bij zijn naam Het is duidelijk dat drs. Schelhaas pleit voor contigentering van de melkproduktie, zij het dan via een premie voor niet-geleverde melk. Bij het bepalen van zo'n premie immers moet je eerst vaststellen hoeveel melk je wel en hoeveel je niet wil belonen met een premie. Het is contingente- ring, maar drs. Schelhaas mijdt dit woord als de pest, wel wetend dat de handel hiertegen in het geweer komt. Het is echter tamelijk onnozel te menen dat er één regering in de E.E.G. is die óok maar iets voelt voor de genoemde premies. Want dat zijn premies ter vermindering van de produktiviteit. Veel beter is het con tingenten vast te stellen waarvoor de richtprijzen en interventieprijzen gelden. Men kan dan aan boer en zuivelfabriek overlaten wat zij wen sen te doen met het teveel geprodu ceerde. Dat komt dan immers niet meer ten laste van de gemeenschap. In het produktschap werd ook hoopvol gesproken van stimulering van de afzet. Dat zou de grote oplos sing zijn voor alle zuivélvraugstuk ken. Vol trots wees men op da invoer van boter, boterolie en poeder in de ontwikkelingslanden, die voortdu rend stijgt. Wat er niet bij gezegd werd is, dat deze stijging nog niet eens zo groot is als de stijging van de produktie in de E.E.G. eri dat ze met andere woorden niets oplost, hoe goed die handel overigens ook mag zijn. Precies zo staat het met spekula- ties over de hongerende wereld. Die honger is er wel en de overschotten zijn er in de E.E.G. eveneens, maar er is nog niets dat er op wijst dat beide tot elkaar gebracht zullen wor den. MEDAN, Indonesië, 27-12. Extre misten hebben tijdens een Kerstmis in een Róoms-Katholieke kerk in Medan op Noord-Sumatra granaten naar binnen gegooid. Acht gelovigen werden gewond. Er vielen nog eens tien gewonden bij soortgelijke aanslagen op een bioscoop en een café. De politie heeft een aantal verdachten in hechtenis genomen. De beweegreden voor de aanslagen is niet bekend, maar men vermoedt dat zij zijn gepleegd door radicale Mohammedanen. Noord-Sumatra is het bolwerk van radikale Moslims. DORDRECHT27-12. Dc 15-jarige Henk B. uit Dordrecht heeft zondag ernstige brandwonden opgelopen toen hij een bommetje maakte voor oudejaarsavond. Tijdens afwezigheid van zijn ouders smolt hij op het gas- comfor in de keuken bijenwas. Toen hij daar chemicaliën aan toevoegde, ontstond een steekvlam en ontplofte het mengsel. Henk moest met brand wonden aan gezicht, handen en buik worden opgenomen in het zieken huis. De ontploffing veroorzaakte veel schade aan de keukeninventa ris. HANNOVER. Twee soldaten van het Oositduitse leger zijn op tweede Kerstdag naar de bondsrepubliek gevlucht, zo heeft de Westduitse grenspolitie in Hannover maandag bekendgemaakt. De twee soldaten ondernamen hun vluchtpoging tijdens dienst aan de Oostduitse grens bij de Westduitse deelstaat Nedersaksen. Ongedeerd en met hun wapens kwamen ze in de bondsrepubliek aan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROERMOND. De 58-jarige him\ burgse fabrieksarbeider en ex-S.S. -er Lambertus J. L. uit Horn, die door de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond op 14 de cember veroordeeld werd tot le venslange gevangenisstraf, heeft te gen dit vonnis cassatie (beroep) aangetekend bij de hoge raad in Den Haag. DEN HAAG. Vanaf 1 januari gaat de politie in heel Nederland optre den tegen bioscoopexploitanten die in hun „gewone" bioscoop porno?- grafische films vertonen. Dit hebben de procureurs-generaal bij de ge rechtshoven besloten, aldus een me dedeling van het ministerie van justitie. De bioscoopbond heeft een brief met deze mededeling ontvan gen. LEEUWARDEN. De politie van Leeuwarden heeft de zogenaamde Linnaeusmoord opgelost. De 27-jari- ge G. H. W. uit Leeuwarden heeft het afgelopen weekeinde tegenover de recherche van de Leeuwarder po litie bekend dat hij op Eerste Paas dag-1975 (30 maart) de 38-jarige met selaar Anne Boonstra uit de Friese hoofdstad met een messteek om* het leven heeft gebracht. DEN HAAG. Vorig jaar is in Ne derland voor een totaal bedrag van 2.657 miljard gulden aan reclame be steed. Dit komt neer op ruim 200 gulden per inwoner. Dit staat in het verschenen rapport, reclamebeste dingen 1975" van de Nederlandse vereniging van erkende reclame-ad vies-bureaus. DEN HAAG. Met ingang van 1 januari zal de Europese Economi sche Gemeenschap het invoerrecht op groene koffie voorlopig verlagen van zeven tot vijf procent. Deze ver laging is het resultaat van handels besprekingen in het GATT. de alge hele overeenkomst voor handel en tarieven. SCHIPHOL. De Nederlandse char terluchtvaartmaatschappij Martinair heeft maandag haar derde DC-10 in gebruik genomen. Het vliegtuig, dat de registratie PH-MBP heeft gekre gen, is maandag van Schiphol voor de eerste commerciële viucht ver trokken. De nieuwe machine ver trok met meubelen en ander huis raad met een- totaal gewicht van 63.000 kilo naar het Midden-Oosten. DEN 1IAAG. Op 1 januari treedt een nieuwe wet in werking die de positie van de Molukkrs in Neder- lad regelt. De bedoeling van dc wet is dc Molukkcrs in beginsel een be handeling te garanderen als waren z(j Nederlanders. AMSTERDAM, 27-12. Verschillen de touroperators berekenen- ver schillende prijzen voor geheel iden tieke vakantiereizen. De verschillen bedragen doorgaans enkele tiental len. toit enkele honderden guldens per persoon voor precies dezelfde reizen in precies dezelfde perioden. D:t is één van de conclusies van Vroom en Dresman, die - evenals vorig jaar - de reisgidsen voor het vakantieseizoen 1977 naast elkaar heeft gelegd'. Daarbij zijn prijsver gelijkingen gemaakt op basis van identieke aanbiedingen, van vlieg vakanties, zoals deze in de reisgid sen van de belangrijkste ANVR- touroporators (Algemene Nederland se Vereniging van Reisbureaus) voorkomen. WOENSDAG 29 DECEMBER NED. I: Vier amusante dan wel informatieve programma's gaan tus sen half vier en hailf zes 's middags over het scherm. De KRO opent met de rubriek Wat heet oud, waarin ingegaan wordt op Tiet zelfstandig wonen van bejaarden. Panterdres- suur, krachtakrobatiek, een trapeze- act en olifantendressuur zijn de in grediënten van KRO's Wereldcircus. Na de The Flintstones het. meest op vallende onderdeel van het avond- porgramma van de NOS is de Zweedse tv-film Tijd van leven. De gebeurtenissen die in deze boeiende produktie worden verteld, zijn ge baseerd op de ervaringen van een Zweedse journaliste, die het ster vensproces volgde van een jonge man. In de laatste acht dagen van zijn leven begeleidde zij hem. In Zweden zelf heeft deze tv-film die pe indruk gemaakt. De film wordt gezien als een belangrijke bijdrage in het bespreekbaar maken van het onderwerp de dood. Voordat Tijd van leven om tien voor acht begint, brengt de NOS de rubriek Van ge west tot gewest en de politieke zend tijd (PSP). Na het journaal geen Studio Sport, Panoramiek of Den Haag Vandaag, maar het journaal- jaaroverzicht. Zoals gebruikelijk is aan het einde van elk jaar worden ook nu weer de belangrijkste feiten op een rijtje gezet. NED. II: De vooravond is bestemd voor de IKON, dat behalve met Kenmerk ook komt met Het verhaal van Johannes. I?i liederen en teksten wordt in deze produktie verteld wat de apostel Johannes in zijn dromen zag over een nieuwe toekomst. Na 'Tiet journaal van acht uur en een uitzending van de Stichting Socutera over de Stichting Mensen in Nood, is de zendtijd van de VOO (Veronica) aangebroken. In een tijdsbestek van 180 minuten wordt een zevental ge varieerde onderwerpen gepresen teerd. De rij wordt geopend met het programma Een jaar legaal Veroni ca. Dit is de titel voor een jaarover zicht van Veronica-aktiviteiten op de vaderlandse beeldbuis, waarin on der meer beelden uit Veronica in Amsterdam, de uitzending Count down 1976 en uit reportages uit Por tugal, Sri Lanki en Israël. Rond de klok van half tien volgt een 20 mi nuten durende reportage over de autosport. De VOO komt met een concert van het Radio Phïlharmo- nisch Orkest onder leiding van Hans Vonk. Misdaad en geweld vormen de ingrediënten van de Amerikaanse serie Starsky and Hutch, waarvan ook een aflevering op het Veronica- Vrydag 31 december, 21.50 uur, Nederland 1: Wim Kan. De oude jaarsconference van Wim Kan. menu staat. Tussen elf uur en half twaalf drie korte programma's van de VOO. Eerst het tweede deel van de serie Jongeren kiezen (met de uit slag van een landelijke enquête), daarna een portret van PPR-politi- kus Bas de Gaay Fortman. WOENSDAG 29 DECEMBER NED. I: 15.00 Teleac; 15.30 Wat heet oud; 16.00 Wereldcircus; 16.50 Dames en heren; 17.10 The Flint stones; 18.30 Teleac; 18.45 De bere- poot; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest to gewest; 19.40 Politieke partijen 19.50 Tijd van leven; 21.35 Journaal; 21.50 Jaaroverzicht journaal; 23.20 Journaal. NED. II: 18.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Het verhaal van Jo hannes; 19.30 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.25 Socutera; 20.30 Een jaar Veronica21.35 Sport; 21.55 Klas siek; 22.15 Starsky Hutch; 23.05 Jongeren kiezen; 23.15 De Hooghe Heer en; 23.25 Agenda; 23.30 Jour naal. DONDERDAG 30 DECEMBER NED. I: Het eerste deel van deze tv-avond komt voor rekening van de VPRO, die de keus liet vallen op Popeye, Landgenoten, Mary Hart man en Machiavelli. De anderhalf uur die de VPRO in het middagpro gramma mag vullen, worden be steed aan de Engelse speelfilm Ro- verssymphonie. De overige dertig minuten van de middaguitzendingen vallen ten deel aan de EO, die een aflevering brengt van De Waltons. 's Avonds om zeven uur meldt de VPRO zich opnieuw met tien minu ten kijkplezier voör de jeugd: De spinazie-etende geweldenaar Popeye wordt tijdens zijn vakantie gestoord. In de rubriek Landgenoten gaat Netty Rosenfeld op zoek naar aar dige en interessante Nederlanders. Vervolgens Amerikaanse humor met een aflevering van de komedieserie Mary Hartman, Mary Hartman. Er is sprake van grote verwarring. De vraag hoe het in de wereld toegaat, wordt in de volgende negentig minu ten beantwoord in het programma Want van nature is ze erg zuinig. Ze heeft zich in al die tijd verschil lende dingen ontzegd, die in haar ogen teveel geld kostten. Nu is ze blij niet voor de verleiding bezwe ken te zijn. JaPeter heeft zijn fout nu goed gemaakt. Hij heeft opnieuw zijn goede zijde laten zien. Hij had berouw, heeft zijn exkuses aangebo den. Ze heeft hem nog enige tijd op een afstand gehouden. Opdat hij goed zal weten, dat ze beslist niet met zich laat spelen. Nu moet er dan maar eens een punt achter gezet worden. Ze is niet haatdragend van aard. In deze ellendige wereld moet je proberen zoveel mogelijk humaan te zijn. Als het kan: een christen. Al is dit laatste soms erg moeilijk. Maar je moet op z'n tijd kunnen vergeven. Ze wil het. voor wat Peter bètreft. maar al te graag. Desondanks niet te hard van stapel lopen. Maar als ze, tijdens de lange rit. zijn hand weer ziet, losjes op de zit ting naast hem, dwalen haar vingers af en blijven opeens rusten op die hand. Ze voelt de schok, die haar aanraking bij hem teweeg brengt. Even ontmoeten hun blikken elkaar. Nu lachen beiden. Ze omklemt met haar vingers zijn hand. Als bewijs van verzoening. Dicht bij dc Belgisch-Franse grens is een wegrestaurant open. Men be sluit wat tc gaan eten. Het is al laat en ze hebben ecen hele ruk voor dc boeg. Wie weet. wanneer dc volgen de eetgelegenheid gepasseerd wordt. En Peter moet ook zijn rusttijd heb ben. Gevieren zitten ze aan dc tafel. Ellie en haar man dicht naast el kaar. Peter en Gonnic eveneens. Ze voelt zijn hand even rusten op haar knie. Het is een prettig gevoel. Af cn toe kijken ze elkaar verstolen Machiavelli. Na het journaal van half tien neemt de EO de zender over. Deze omroep gaat nader in op de Amerikaanse film De Schuil plaats die enige tijd geleden werd uitgezonden. Na het gesprek met de inmiddels evangeliste geworden Corrie ten Boom komt de EO nog met een Oudejaarstoespraak van ds. W. Glashouwer. NED. II: Prima kijkkost vanavond bij de KRO: .de Wrekers, Pleisterka de 17 en het sportprogramma Het spel met de knikkers, gevolgd door een interessant programma van wat serieuzere aard, over het beroemde schilderstuk Het Lam Gods. De vooravond gebruikt de KRO voor een tweetal lichtvoetige onderwer pen: een tekenfihn van Wiekte de Viking en het altijd aardige spelletje Cijfers en letters. Op het journaal van acht uur laat de KRO De Wre kers volgen. Tot tien uur is de buis vervolgens voor het tiende deel van de komedieserie Pleisterkade 17. An nie M. G. Schmidt schreef de tekst voor deze bonte reeks, waarin ge speeld wordt door o.a. Jan Blaaser, Nell Koppen, Trudy Labij en Mar io us Fluitsma. Op het sportieve vlak beweegt de KRO zich in de volgen de 30 minuten met Het spel en de knikkers, een programma waaraan o.a. de ex-Ajacied Jan Mulder mee werkt. Het laatste dat deze zender te bieden heeft is, Het visioen van Jan van Eyck. DONDERDAG 30 DECEMBER NED. I: 14.00 Roverssymphonie 15.35 De Waltons: 18.30 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Popeye; 19.15 Landgenoten; 19.30 Mary Hartman; 20.10 Machiavelli; 21.35 Journaal; 21.50 Achter de schuilplaats; 22.40 Oudejaarstoe spraak; 22.50 Journaal. NED. II: 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws: 19.05 Wickie, de vi king; 19.30 Cijfers letters; 20.00 Journaal; 20.25 De terugkeer van de wrekers; 21.15 Pleisterkade 17; 22.05 Het spel en de knikkers22.35 Het visiooen van Jan van Eyck; 23.00 Journaal. aan. Maar Gonnie's blikken zijn ver zacht. Ze houden een belofte in. Een prachtige belofte voor de toekomst. Na het eten roken ze een sigaret en drinken een kop koffie. Dan staat Peter op en zegt„Ik wil even buiten m'n benen strekken. Als je zo'n hele tijd achter het stuur zit Gonnie knikt en rijst eveneens op. „Goed idee. Wacht, ik ga met je mee." Ze knipoogt naar haar ouders. Beiden begrijpen haar. Dit is een te ken: blijven jullie alsjeblieft nog een poosje daar zitcn. Man en vrouw zien het jonge paar naar buiten lopen. „Dat komt wel weer in orde met die twee," zegt El lie opgewekt. „En jij haalt me niet meer zulke geintjes in je hoofd, mijn heer gemaal! Helemaal naar Parijs! Wat bezielde je? Wat trok je eigen lijk? De beroemde, knappe. Franse vrouwen soms?" Dc man grinnikt verlegen. „Daar heb ik helemaal niet aan gedacht, El. Nu jahet is een soort nacht merrie geweest, deze dagen in Pa rijs." Ze pakt onder tafel zijn hand cn houdt die vast. „We praten er niet meer over, Jan. Het staat vrijwel vast, dat je afdelingschef wordt in Groningen. Weet je. wat ik dan ga doen? Dan zeg ik mijn baan bij de krant op. Mag jij weer helemaal al leen de kost verdienen, jongen. Ga ik lekker luieren. In Groningen. Want we zullen opnieuw moeten verhuizen." „Ik zal je verwennen, El. En ik ben blij, dat nu alles helemaal in orde is. Ook met de jongens. Ik ben toch zo blij! Ik verheug me op het weerzien. Het is toch echt waar. he? Jc zei toch je zei het niet om mij, hc?" „Het is de waarheid, jongen. Joop heeft zijn fout ingezien en wat Rob- 70 Familieroman door J. D. POSTHUMUS bie betreftje kent hem. Hij heeft zich lellen beïnvloeden door zijn oudere broer. In zijn hart heeft hij je misschien altijd willen aksepte- rcn. Na je terugkeer. Overigens, je zult eens zien, welk een lieve schoondochter je hebt. Monique is minstens even blij als wij allemaal. En onze beide kleinkinderen zul je bewonderen Het zijn schatten." „Dan gaan we misschien eindelijk eens een goede toekomst tegemoet, vrouw, zegt hij zacht. Ze drukt zijn hand opnieuw. „Je noemde jezelf eens een getekende. Je weet nu, dat het niet waar is. O ja, er zullen nog wel eens struikelblok ken op onze levensweg komen. Maar als je aksepteert, dat we het samen aan kunnen, weet je tevens, dat je geen getekende bent. Je bent weer als ieder ander mens in deze maat schappij. En je hebt recht om te le ven als ieder ander. Dat recht heeft men nu ten volle erkend. Bewijze het feit, dat Peter volledig op je hand is." „Denk je, dat wij hem als schoon zoon krijgen. El?" .Die vraag wordt straks wel be antwoord, jongen. Als Gonnie cn Peter terugkomen van hun wande ling." Buiten lopen twee jonge mensen. Zwijgend naast elkaar. Maar Peter grijpt, haar hand en het meisje laat het toe. Als hij daarna stil blijft staan, ergens waar niemand het paar kan zien of horen, richt ze zich naar hem. „Gonnie, ik het spijt van alles. Ook voor wat ik jou heb aangedaan. Zou jcwil je het nog één keer met mc proberen? Ik houd van je. Gonnic. Ik lieb ie in deze weken ont zettend gemist." (slot volgt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7