VEERTIEN JEUGDIGE SCHAKERS KREGEN HET „PIONNEN-DIPLOMA" Hybridenkweek uien in opkomst Volop aktiviteiten van Delta Sport-leden Kampioenschap snelschaken Bruinisse ERIC DE NOORMAN Succesje s.v. „Zierikzee" Europa's voetballer 1976 Mariene „72" 6 België: bromfietsexamens BRUSSEL, 27-12. Vóór 1 maart 1977 moeten alle Bel gische bromfietsers een theo retisch examen afleggen over de meest elementaire ver keersregels. Als ze slagen krij gen de bromfietsers hun (voortaan verplichte) rijbe-f wijs. België brak zich tot voor kort nauwelijks 'het hoofd over de rijvaardigheid van zijn ingezetenen, wat blijken mag uit het feit dat automobilisten pas sinds 1967 een rijbewijs moeten halen. De Belgische motorrijders mochten tot dusver na een theoretisch examen de weg op, maar oók voor hen zal binnen kort een praktische rijproef verplicht worden. Flitsen uit het buitenland Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Dokkum: R. H. Boiten, Vroomshoop die bedankte voor Surhuisterveen; naar Amster dam (geestelijk verzorging „De Poort en huize Horizont"): L. Eringa, Rot- terdam-Heyplaat (tevens geestelijk verzorger verpleeghuis „De Elf Ran ken"). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Voorburg: M. H. Sliggers, Alkmaar en Broek op Lan- gedijk; voor Vlaardingen: R. T. Ur ban, Goes-Brouwershaven. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Thesinge: J. C. Har deman, kand., Apeldoorn. Beroepbaarstelling: J. C. Harde man) Tannhauserstraat 91 te Apel doorn. Gereformeerde Gemeenten Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 31 DECEMBER OUDEJAARSDAG NED. 1: Op de avond van de olie bollen, de appelflappen en de vuur pijlen maakt de VARA er flink werk van. Alle ogen zijn uiteraard gericht op dc Oudejaarsconference die de cabaretier Wim Kan tussen tien voor tien en tien voor elf zal uitspreken. Op de laatste middag van hel jaar 1976 komt de TROS met twee amusante programma's. Om twee uur kan men desgewenst kijken naar de tekenfilm Regeltje de sneeuwman en een klein half uur la ter gaat het doek op voor de speel film Kid Millions. De Oudejaars avond begint om zeven uur op de te levisie met een aflevering van dc amusante serie Daar komen dc schutters. Tussen kwart voor acht en half tien kan men zich voor de beeldbuis uitstekend vermaken dank zij de Franse speelfilm De politie volgt het spoor. Deze film uit 1947 beeft als thema een moordmysterie. Na het journaal van half tien gaal het doek op voor de cabaretier Wim Kun. Na hei optreden van Wim Kan brengt de VARA lot bij twaalven een aflevering van De Onedin Lijn. Met een lading kolen op weg naar de Kaapverdische eilanden raakt kapi tein Baines met zijn schip flink uit de koers. rende rode haren, vermoedelijk de aanvoer der. De boten splitsen zich en het is duidelijk de bedoeling de Noren in te sluiten. Een gevecht tegen deze overmacht kan Eric niet riskeren. Hij maakt ccn snelle zwenking naar bakboord en ramt het schip van de rode aanvoerder, dat vlak voor hem opdoemt. Er- win, die in zijn kielzog vaart, neemt op de zelfde manier dc tweede boot voor zijn reke ning. Door doze onverwachte handeling zijn «Ir overtge boten aan stuurboord voorbij de No ren gevaren. Willen ze opnieuw aanvullen, dan zijn ze genoodzaakt eerst de steventé wenden, waardoor ze ook op roeikracht wor den aangewezen. Met inspanning van al hun kracht trekken dc Noren in verhoogd tempo aan de riemen. De neersuizende regen maakt het zicht moei lijk. maar na enige spannende ogenblikken blijkt dat hun snelle beweging is gelukt. Ze zijn er tussenuit gekomen! Langzaam aan ge raken zc nu weer in hun oude koers. Svein last naar zijn verwonding en gromt: „Dat was op het nippertje, maar het zal mij verwonde ren als het bij dit ene grapje blijft". LAND- EN TUINBOUW KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Jaarsveld en te Vee- nendaal dr. C. A. v, d. Sluijs, Poe- deroijen; te Groesbeek: C. D. van Coevorden, Dedemsvaart; te Rijssen: dr. J. Broekhuis, Schoonhoven, die bedankte voor Veenendaal (7c pre- dikanlsplauts) (nadere beslissing); te Ridderkerk en te Stellendam: A. Beens, Wekerom. Aangenomen naar Leiden (wijk- gemcente Meren wijk): H. J. van Leeuwen, Nieuwerkerk a/d IJssel, b.w.i.w. Bedankt voor Nieuw Lekkerland: B. Haverkamp, Monster; voor Ter- neuzen (toez.): G. Zonneberg, Heer- de. De laastc jaren is op de akker- bcuwbeilrijvcn de belangstelling vcor de uienteelt belangrijk toege nomen. Vooral de nieuwe ontwikke ling op het gebied van selekties door middel van hybridenkweek spelen hierbij een belangrijke rol. De kweker zoekt naar nieuwe mogelijkheden welke zoveel moge lijk aan alle eisen van de teelt tege moet komen. Toch is men, dank zij de hybrM-enkweek, er dn geslaagd een verbetering tot stand ie bren gen. De voordelen van hybriden- uien zijn niet klein. Genetisch zijn alle zaden hetzelfde waardoor er een betere kiemingsplaats vindt. On der gunstige omstandigheden blij ken hybriden meer weeistand te be zitten. Een uniform gewas waardoor optimaal rendement van de bespui- iingen wordt verkregen. Gelijkmatig afsterven waai door de rooidatum op ten veel juister tijds.ip mogelijk s. Een zeldzaam moei cindp: '.aukï Men kan gerust zeggen dat met de komst van de hybriden, o.m. Iiygro, Hyduro en Hyper, de uienteelt een goede toekomst tegemoet gaat. ZIERIKZEE, 24-12. Op vrydagavond 24 december, Kerstavond 1976 dus, ging een wens van veertien jeugdige Zierikzeeënaars in vervulling. Na drie maanden adspirantiidmaatschap van de Schaakvereniging Zierikzee (in 1977 vijfenzestig jaar jong) deden de veertien jeugdleden in de Kerstweek examen voor het z.g. Pionnen-diploma en ze slaagden allemaal. Als instrukteurs traden op de se niorenleden Winus Overweel uit Dreischor en Frank Visser uit Zie rikzee. De geslaagden, 1 meisje en 13 jongens, kunnen nu op het moeilijke schaakpad verder gaan voor het To rendiploma en uiteindelijk het Ko ningsdiploma. Daarmee heeft de S.Z. V. een forse injektie jong bloed ge kregen. De geslaagden De namen resp. behaalde punten van de junioren zijn: Bauke Koster (12), Corry Idzerda (IIV2), Peter Ver- ATLETIEK ZIERIKZEE, 27-12. Ook aan het eind van 't jaar blyven de D.S.-at- leten aktief bezig met hun favoriete sport. Er werd de laatste weken aan een drietal prestatielopen deelgenomen door verscheidene D.S.-lopers, t.w. in Goes. Vrouwenpolder en jl. weekend in Vlis'singen aan de kerst- prestatieloop. Simon Blom uit Haamstede zocht het nog verder weg en nam deel aan de 30e grote kerst- prijs van A.S. Rieme, een atletiek- klub in Oost-Vlaanderen (België). In deze sterk bezette cross met veel sfeer en publiek won Leon Schots uit Luik voor o.a. Piet Vonck uit Hulst, die 3e werd. Simon Blom klasseerde zich in de 9000 m lange cross als 38e van de ruim 100 ge starte atleten. Hij was met deze goe de prestatie de 3e aankomende Ne derlander. A.s. week houdt Delta Sport naast trainingen in de Domeinen (woens dag) ook nog klubkampioenschap- pen crossen te Schuddebeurs (vrij dag). SCHAKEN BRUINISSE, 27-12. Donderdag 30 december organiseert de schaakver eniging T.O.G. in de kantine van dc „Stoofpolder" aan de Boomd\jk de jaariykse strijd om het kampioen schap snelschaken van Bruinisse. Er zijn twee prachtige bekers be schikbaar gesteld door de Rabo-bank „Oost-Duiveland", een voor de se nioren en een voor dc jeugdkam pioen. Ook de wisselbeker beschik baar gesteld door assurantiekantoor Geense en Ferket, die thans in han den is van de kampioen 1975 de heer J. C. Zwarts staat weer op het spel. Ook de Amro-bank heeft enige prij zen beschikbaar gesteld. Jedere Bruenaar, jong en oud, meisjes en jongens zijn van harte welkom. Lid maatschap van T.O.G. is n:et ver plicht. Het entreegeld bedraagt drie gul den voor senioren en één gulden vcor de jeugd» per persoon. De wed strijden voor de jeugd beginnen om 13.30 uur en voor de senioren om 19.30 uur. Voor deze wedstrijden kan men zich aanmelden bij de wedstrijdleiders de heren v. d. Ber ge en J. Bal of voor de aanvang in de zaal. Het bestuur van T.O.G hoopt dat velen de weg naar de Stoofpol der zullen vinden. 3. De vreemde schepen naderen snel. De wind trekt hun fel gekleurde zeilen bol. Het zijn kleinere boten dan de Drakars, met als versiering een runderschedel op dc boeg. „Naar alle waarschijnlijkheid zijn dat van die zeeschuimers, waar de Ierse zee zo berucht om is", denkt Eric. Even later vliegen talloze speren en pijlen op de beide Drakar's af. Svein wordt geraakt «•11 snél neemt F.rie het. ixi^r over. Do aanval lers, van wie Eric door dc regen heen ccn glimp opvangt, zijn ruwe, onheilspellend uit ziende kerels. Op een der voorste boten on- (Jazchclöt bi) oen forse gésfallc met wappc- PARIJS. In Parijs werd de 55-jarige prins Jcon dc Brnglic - oud-minister onder Pr Gaullr en Pomjndou, op straat dood geschoten. De aanslag op de man is in ren tclcfoontje aan het persbureau AFP opgeëist door ren or»bc- kende. die zei te spreken uit naam van de „Club Charles Marteleen uiters rechtse Franse beweging, die zich verzet legen de immigratie van Afrikanen De. koningin van de eilanden BELGRADO. Joegoslavië heeft de Verenigde Staten maandag ervan beschuldigd te pogen de eenheid van de beweging der niet-gebonden landen te verstoren. De beschuldi ging was vervat in een kommentaar dat een dag na het vertrek van de ambassadeur van president Ford uit Joegslavië verscheen. JAKARTA. Het Jakartaanse blad Soeara Karya meldt dinsdag, dat ongeveer 48 mensen vermoedelijk verdronken zijn bij het eiland Soe- lawesi (Celebes) nadat dinsdag vo rige week een regeringsvaartuig tijdens een storm zonk. Zeven lijken zijn tot dusver geborgen. VALETTA. Het parlement van Malta heeft maandag Anton Butti- gieg, dichter, advocaat en politikus, tot president gekozen. Hij volgt sir Anthony Mamo op, die zaterdag af trad. TOKIO. De „Demeder", een vracht schip onder Panamese vlag, met 22 koppen aan boord, wordt vermist, na dat het zondvganuatdie sven en en dat het zondhg vanuit de woelige wateren ten zuiden van Kyushu een noodsein had gezonden. ISTANBUL. Na een aanvaring met een Sowjétrussi'sch vrachtschip in de Bosporus is maandag het Indiase schip „Lok Trappa" gezonken. Van de uit 42 koppen bestaande bemanning zijn er 40 gered. De ka pitein en een andere scheepsofficier worden vermist. LISSABON. Eind vorige week zijn 120 Cubaanse militairen van het expeditieleger in Angola naar Zam bia gedeserteerd, meldt het Portuge se blad „Jornal Novo". Ze zouden politiek asiel hebben gevraagd en kontakt opgenomen met de Ameri kaanse ambassade. MOSKOU. Een rechtbank in Mos kou heeft maandag een Engelsman en een Fransman wegens smokkel van. hasjiesj tot respektievelijk zes en vier jaar arbeidskamp veroor deeld. NED. 11: De komedieserie Hotel de Botel wacht vanavond een roemloos slot. De TROS heeft een voortijdig einde gemaakt aan deze reeks rond de komiek André van Duin, omdat kijkcijfers hebben aangetoond, dat het sukses bij de kijkers magertjes is. In de vooravond gooit de TROS de laatste twee afleveringen op de buis. Met een speelfilm is de zendtijd, gemakkelijk gevuld. Overigens wel een zeer aantrekkelijke fihn die de TROS uitkoos: Gene Kelly's Hello Dolly met als belangrijkste spelers Barbra Streisand, Walter Matthau, Michael Crawford en Louis Arm strong. Om kwart voor elf brengt de TROS veen aflevering op het scherm van de humoristische Engelse serie „Wordt u al geholpen". Het roddelen is niet van de lucht onder het per soneel van het warenhuis van de Grace Brothers. Het gerucht gaal, dat captain Peacock iets heeft met de sekretaresse van mr. Rumbold. De laatste tien minuten van het jaar. 1976 kan men op deze zender door brengen in het gezelschap van de Franse chansonnier Charles Azna- vour. De opnamen die getoond wor den zijn gemaakt tijdens het optre den van Aznavour op de Firato in Amsterdam, waar 'hij voor een zeer enthousiast publiek twaalf liedjes ten gehore bracht. Vervolgens is het wachten op middernacht, op de twaalf klokslagen die het einde van 1976 betekenen, op heW vuurwerk, op de nieuwjaarszoenen en op de beste wensen voor 1977. Als dat alles ach ter de rug is begint de NOS welge moed het nieuwe jaar met het tra ditionele programma Geprolongeerd. KAAPSTAD. De Zuidafrikaansc politic heeft in dc nacht van maan dag op dinsdag in het Afrikaanse woonoord Langa by Kaapstad, het vuur geopend op zwarten die met sten gooiden. Minsters twee zwarten zijn gedood, zo heeft de South Afri can Press Association dinsdag be kendgemaakt. De voorzitter van de Zierikzeese Schaakvereniging de heer J. J. v. d. Ende, reikt het diploma uit aan de jongste geslaagde Richard Peute (9). V.l.n.r. de heren: H. v. d. Made, H. Uil, J. J. v. d. Ende, J. van Loon en Frank Visser. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ploeg (ll'/s), Jaap Idzerda (11), Ri chard Peute (11), Iskander Raad (101/s), Leo Oosse (10), Peter van Rijn (10), Wijnand Pirèe (10), Dirk-Pieter Arkenbout (9'/>), André Koster (91/.-), René Schneiders (8), Michiel van der Meulen (7Vs) en Harry-Jan Raad (7). Onze felicitaties, dit betekent een totaal gemiddelde van het waarde ringscijfer 8. VOETBAL PARIJS, 27-12. De Westduitse voetballer Franz Beckenbauer is in het door het Franse voetbalblad „France Football" uitgeschreven verkiezing „voetballer van het jaar" als nummer één uit de strijd naar voren .gekomen. „Kaiser Franz" kreeg 91 punten toegewezen en bleef daarmee ruim voor op nummer twee de Nederlander Rob Rensenbrink, die uitkomt voor de winnaar van de Europese beker voor bekerwinnaars het Belgische Anderlecht, met 75 punt.en en de Ivo Viktor, de doelman van de Europese kampioen Tsjecho- slowakije, die naar de derde plaats 2-<^kte met 52 punten. PARIJS, 27-12Mariene Dietrich is maandag in Parijs officieel 72 jaar geworden, maar het moeten er 75 zijn. Zelf zegt ze er niets over en ze blijft binnen in haar huis aan de Avenue Montaigne, nu ook niet be paald een achterbuurt. Het gaat met de gezondheid van miss Dietrich niet zo goed sinds ze in 1974 een heupfraktuur opliep. Vier maanden geleden begon de kwetsuur weer op te spelen. „Als u mij vragen te stellen hebt, moet u maar schrijven. Misschien krijgt u antwoord," zegt Mariene Dietrich legen iedereen die haar op belt. Beroepen te Westzaan: D. Rietdijk, Vlaardingen; te Nieuwdorp (Zld.): H. Ligtenberg, Terwolde de Vecht, die bedankte voor Poortugaal. Bedankt voor Katwijk aan Zee en 's-Gravenzande: J. W. Verwey, Hen drik Ido Ambacht, Oud-Geref. Kerk Bruinisse BRUINISSE. Woensdag 29 decem ber. Oudejaarsdienst: ds. L. Gebraad, St. Philipsland. 19.30 uur. SCHEEPVAART ATLANTA (Georgia). Andrew Young, die door president Carter be noemd is tot vertegenwoordiger van de V.S. bij de Verenigde Naties, heeft zondag verklaard, dat hervat ting van de betrekkingen met Viet nam dat land zou kunnen maken tot, „een bufferstaat tegenover China". Young zei verder, dat Amerika be hoefte heeft aan een sterk Vietnam. VAIL. President Ford heeft maan dag gezegd een volledige amnestie voor alle Vietnam-deserteurs in overweging te zullen nemen. Hij zei dit naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de weduwe van Philip Hart, een zondag overleden pro-amnestie senator. Mevrouw Hart had Ford gevraagd alle deserteurs en dienstweigeraars amnestie te verlenen. Acila, 26-12 van Stanlow naar Curagao Onoba, 28-12 te St. James verwacht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5