Barokensemble „De Egelentier" bracht concert te Zierikzee Stijlvol kerstfeest van de afdeling Noordgouwe Plattelandsvrouwenbond HERINNERING AAN DE MEESTOOF „JACOB 'T HOOFT" TE OOSTERLAND De persoon van dr. H. J. Scheffer laten we het vooral gezellig beginnen! pubettge „Jja Buffe" STREEKNIEUWS Val van vierduizend meter Liefde op eerste gezicht Blik in het verleden 4 t OOSTEREANI) - Evenals alle dorpen en sleden bezat Oosterland meesloven en wel een tweetal, die de namen droegen ,,De Zeijler" en „Jaeob "t Hool'l". Merkwaardigerwijze hadden zo goed als alle mee- stoven namen en men kan vaak de vreemsle tegen komen op liet eiland. Zo had men te Noordgouwe er één die de naam van „Dwars in de weg" droeg en te Zierikzee stond „De Zon" en in Zonnemaire „De Maan". Alles in de tijd toen de meekrapteelt in onze eontreien nog welig t|erde en een groot gedeelte uitmaakte van de gewassen die sinds eeuwen geteeld werden. Reeds in geschriften uit de veer tiende eeuw leest men van de mee krapteelt. Maar toen in 1868 een tweetal Duitse geleerden uitvonden dat de rode kleurstof, die uit de mec- krapplant gewonnen werd, op veel goedkoper wijze betrokken kon wor den uit koolteerolie, was het lot van de meekrapteelt spoedig beslist en gingen ook uiteraard veel meestoven op het eiland en daarbuiten ter ziele. „l)e Eendracht" Sommigen bleven nog enige ja ren doordraaien omdat er altijd, nog wel wolververijen en 'dergelijke in dustrieën, en ook wel particulieren waren die de oude vertrouwde mee krapkleurstof bleven verkiezen bo ven het syntetische vervan gmiddel. Zo heeft de meestof: „De Een dracht" te Sirjansland nog tot 1913 gedraaid, als éénling op het eiland, om de meekrap die hier en daar nog werd geteeld tot vloeistof .te verma len. Maar toch ging het gros der meestoven, niet alleen op het eiland, maar overal in- Zeeland en daarbui ten het werk staken en de gebou wencomplexen werden vaak ge sloopt of voor andere doeleinden ge bruikt. Een spi-ekend voorbeeld is de voormalige meestoof: „De Kapel" te Capelle bij Zierikzee, die nog steeds overeind staat en jarenlang dienst deed als drogerij voor cicho reiwortelen. Deze stoof werd in 1836 gebouwd'. Zo kende Oosterland vele jaren, en misschien wel eeuwen, een twee tal meestoven waarvan de ene zo als gezegd „De Zeijler" heette, en die later veranderd werd in een boerde rij thans bewoond door de heer S. van der Laan, aan de Hoge Maire- weg, en die enige jaren langer ge werkt heeft als de andere meestoof de „Jacob 't Hooft" waarover we in dit artikel enige herinneringen naar voren willen brengen. paardekrachten, de maalstenen met kroonrad, vliegwiel met drijfstang en as benevens machinekist met toe behoren, instrumenten, gewichten, oud' ijzer en reservoirs. lp bod ge steld op f 100.-, en verhoogd door Marinus van Vessem, koopman te Bruinisse, tot 1' 225.-. Het. vierde per ceel: De ketelfundering, de school steen. de loden buis in de welput etc. werd gekocht door Leenden Ca pelle, metselaar te Oosterland. Die ook het vijde perceel: Het stookhuis met privaat kocht voor f 40.-. 1-Iet zesde perceel: De regenbak en de be stratingen om en bij de ingang van het gebouw, bracht maar f 10.- op, en werd eigendom van L. Capelle, metselaar te Oosterland. liet zevende perceel omvattende de toren met zolders, de eest, dors vloer en droogbuizen, de drogers- woning met de funderingen, uitma kende de z.g. „Heerlijkheid", hicr- benevens de z.g. „koude stoof" met bestratingen in den doorgang, ste nen keet, afdakje, met de funderin gen. Dit werd dn bod gesteld door de vérkopers op f 700.-. en ten laatste verhoogd door Lambertus Johannes van Vessern, grondeigenaar wonende te Bruinisse. lot f 1600.-. Strijkgeld f 60.-. Tenslotte kwam het achtste perceel aan dc beurt: Negen en dei- t.g are. zeventig ceriare grond, waarop tie stool' stond. De verkopers stelden het in bed vcor l' 500.- en het we.cl ten laatï .e- vc:hoogd dooi de jhi. W. M. H. de> Jonge, tot f 1025. Strijkgeld f 45.-, De hete De Jonge was rentmeester van de Ambachts heerlijkheid Oosterland. c.a. en kocht de grend in opdracht van de Am bachtsheer: jhr. mi'. Hendrik Adolf Steengracht van Duij ven voorde. Zo was de totale opbrengst van de mee stoot in totaal f 3450.-. „Aanwas" In de ïcgciswelling (de diuge.- wat. de bedreifslcider van het geheel, en woonde meestal bij de stoof of erop) woonde in de laatste jaren toen de stoof niet meer wenkte. c!c familie Hub recht van de; Vet:, vele jaicn hier ter plaatse i \jl-:svela\vachter, en afkomstig van Goc; ce-Ovc. flaltkee. De bijna 40 are grond d't door de Ambachtsheerlijkheid wed anrgc- kocht, was neg het laatste stuk grend dat toen neg niet aan de Am bachtsheer toebehooide, h er op de ze plaats, de 'z.g. „Aanwas". En hier mee was ons eiland weer een mee stoot' armer geworden, en bleef al leen in de geheugens der mensen, die teen leefden, nog voort bestaan de herinnering aan de tijd dat de mee krap in onze landstreek ongekende welvaart bracht, die echter broos bleek, want in één slag bracht eer, vervangend en goedkoper produkt de meekrapteelt de genadeslag toe. Oosterland. L. A. CAPELLE. Advertentie Wat 1977 ook brengen zal Daarom nodigen wij u uit op zaterdag 1 V "f-y januari, om circa 20.00 uur, bij ons een klaf'tL, ./a\ voortreffelijke doch eenvoudige lioeuf bourguignonne W te komen nuttigen, om ons daarna vanaf V"AT1 1L negen uur op MUZIEK van ons HUISTRIO V\ {q in de dans te stoften. T Dit alles, inklusief een glas „Bourgueil" f; van „Domaine de la Butte", voor de lMi> anti-inïlatieprijs van f 14,50 p.p. Reserveert u even tijdig bij: Ring - Ouwerkerk - Telefoon (01114) 1241 Het Zierikzcese stadhuis werd maandagavond lot een kunsttempel- tje door het optreden in de trouw zaal van het Barokensemble „De Egelentier", dat een zeer verfijnd kerstconcert verzorgde in een sfeer, passend gemaakt met licht, versierin gen en bloemen, et tot traditie ge worden kerstconcert in het stadhuis, trok ditmaal veel bezoekers; ver over de honderd zelfs en de grens schijnt bij 130 te liggen. Het publiek had in de pauze een fijne uitwijkmogelijk heid naar de Vierschaar-, waar wijn en kaas werd geserveerd. „De Egelentier" speelde onder auspiciën van de Z.V.U. en bestaat uit: Harry Geraerts (tenor), Wilbert Hazelzet (dwarsfluit), Ruth Hesse- ling (barokviool), Christiaan Norde (viola de gamba) en Jaques Ogg (cla- vecimbel). Alleen al het typisch barok-instru- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De huisartsen stellen zich steeds positiever op tegenover- sterilisatie op verzoek. Het lijkt er op, dat sterilisatie zo langzamerhand tot het 'normale Nederlandse pakket van voorzieningen op het gebied van de anticonceptie is gaan behoren. AMSTERDAM. De rechtbank in- Amsterdam heeft de 34-jarige adver tentie-agent S. A. uit de hoofdstad wegens verduistering conform de eis veroordeeld tot een jaar* gevangenis straf met aftrek. De man had eind juli van dit jaar, kort nadat hij daar als kassier was gaan werken, bij het grootwinkelbedrijf Maxis in Muiden een bedrag van 203.845 gulden weg genomen. BARNEVELD.. Op een pluimvee- bedrijf- in Barneveld. zijn 18.000 kippen afgemaakt. Onder de dieren was een ziekte uitgebroken. Om uit breiding daarvan te voorkomen be sloot de veterinaire dienst de pluim veestapel op te ruimen. Men onder zoekt nog om welke ziekte het hier gaat. Een woordvoerder van de ge meente Barneveld sprak over chole ra. URMOND. In het Limburgse Ur- mond is een bungalow vrijwel geheel door brand verwoest. De eigenaar is met vakantie in Oostenrijk. De poli tie vermoedt dat het vuur is aange stoken, omdat zondagavond melding is gemaakt van diefstal uit de bun galow. Er is voor enkele tonnen schade aangericht. AMSTERDAM. De rechtbank m Amsterdam heeft een man. die reeds driemaal wegens aanranding en ver krachting was veroordeeld, een straf van een jaar en negen maanden met aftrek opgelegd voor feitelijke aan randing van de eerbaarheid meerma len gepleegd. Tegen deze Hilversum mer, wiens identiteit op verzoek van de president van de rechtbank zo veel mogelijk wordt verhuld, was vier jaar met aftrek geëist. SCHIPHOL. De douane op Schip hol heeft het afgelopen kerstweek- einde twee Ghanczcn aangehouden, die in hun bagage; elk tien kilo ma rihuana verborgen bleken te hebben. AMSTERDAM Dr voorlopige hechtenis van Menton die maandag morgen officieel is begonnen met hei door de rechtcr-eornmissaris gege ven bevel tot bewaring kan in eer ste instantie 102 dagen duren. BRUINISSE Komst beiemwagen Dc slfatcn van Bruinisse worden woensdag 29 december weer geveegd door de bezemwagen. Bezitters van geparkeerde auto's worden verzochl doze tijdelijk elders Ie zetten, zodat de bezemwagen vrije doorgang heeft. mentarium te horen in deze ambian ce, was voor de aanwezigen een er varing. „De Egelentier" bestaat uit stuk voor stuk zeer gespecialiseerde vakmensen, die reeds lang de aan dacht op zich hebben gevestigd en van een concert een „happening" van hoger orde weten te maken. Het pro gramma (even opgehouden door de - ook - welluidende klokken van het stadhuis) begon met een werk van Locatelli voor viool, fluit en clave- cimbel. Temperatuurprobleempjes waren (heel eventjes) oorzaak, dat de sublieme vorm niet onmiddellijk werd gevonden. Het was voor de snaarinstrumenten feitelijk aan de warme kant en er moest dus nogal worden bijgesteld. Vooral een tweetal aria's' van J. S. Bach, gaven het ensemble gelegen heid een perfekte harmonie te de monstreren. De aria's voor fluit, cla- vecimbel en viola da gamba schilder den Bach ten voeten uit, met de konstant volgehouden ritmiek, zon der een vlekje of inzinking. Andere geprogrammeerde werkjes van J. S. Bach (uit het Wohltempe- rierte Klavier" werden niet gespeeld. Hiervoor in de plaats, kwam een werkje "in Es-dur van een ander lid uit de Bach-familie (neef van Johan Sebastian), 'oorspronkelijk in cijfer schrift 'geschreven voor „Lauten". een instrument dat nooit uit de verf is gekomen. Toegesneden op clave- cimbel (notenschrift) werd het maan dagavond ten gehore gebracht. Voor de pauze nog een werk van Rameau. waarin met name de fluitist excel leerde met een uitstekende embou chure en een fraai geciseleerde tech niek. Na de, pauze was de verrassing een viertal delen voor clavecimbel. en viool van Forqueray, uiterst verfijn de muziek, die nog in de herinnering zal blijven als alle einde-jaars fees telijkheid reeds lang uil het stadhuis is verdwenen. De tenor liet zich ho ren in de Bach-aria's en in het slot nummer: „Leandre et Héro" van Clérembault, een ballade over een maritiem avontuur van koningskin deren. die door Neptunus worden gered. Een dankbaar publiek beloon de de executanten met een hartelijk applaus. Ad. Int. Zij herinnerde er aan dal .-untnii- uc van de leden in het afgelopen jaar veel verdriet hebben gehad. Er was ook blijdschap bij een huwelijk en een 4 (I-jarig huwelijksfeest. „Wij zingen wel van „Vrede op aarde", maar cr is veel onvrede op deze we reld. Probeer liefde te geven aan iemand die je niet sympathiek is of zelfs aan ie vijand", aldus de voor zitster. Na hel gezamenlijk zingen van „Hoe zal ik U ontvangen?" las me vrouw Heringa-Hoeufft het Kerst evangelie voor. Hierna zong het koor onder leiding van dc heer en me vrouw Van 't Veer „Stille nacht" en „Dochter Sions". Mevrouw Kanis deklamccrde ver volgens twee gedichten van Jules dc Corte, waarna de heer Alewijn voor een muisstille zaal hel verhaal ver telde van een oud moedertje, dal met eigengebakken oliebollen hele maal van uit Duitsland naar Parijs liep. Die oliebollen waren bestemd voor haar zoon die aan het front vocht Mevrouw Kanis bracht daarna een schets over „Wantje die als voorzan ger de kerkdienst verstoorde. NANTUCKET. Dit is de olievlek ontstaan door het wegvloeien van miljoenen liters olie in de Atlantische Oceaan uit de op de rotsen gelopen Liberiaanse tanker Argo - Merchant. De olievlek (foto) werd genomen op 1700 meter hoogte. De vlek vormt een ernstige bedreiging van de rijke vis gronden van de Georges Bank. MADRID. De.familie van de op 11 december ontvoerde voorzitter -vah de Spaanse staatsraad, Antonio -Ma ria de Orio y Urquijo. heeft een be drag van ruim 35 miljoen gulden ge deponeerd bij een Madrileense bank om „op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn". ZERMATT (Zwitserland),' 27-12 Een 'Zwitserse bergbeklimmer heeft maandag een val van ruim 4.000 me ter wan de Matterhorn overleefd. Op de terugweg van de 4.482 meter hoge top was de Alpinist aan de noordzij de in de diepte gevallen, maar zijn vrienden waren erin geslaagd zijn val met een zeil te breken. Met een helikopter 'is de man latei- voor behandeling van zijn verwon dingen naar een ziekenhuis overge bracht. Daarvoor had hij in 25 gra den vorst enige tijd-geduld, moeten oefenen. ROME. 27-12. De wijbisschop van Cagliari op Sardinië, mgr. Pier Giü- liandTiddiadenkt het zijne orer liefde op het eerste gezicht en' hij heeft er geen hoge dunk vdn. De wijbisschop weigerde een ker kelijk huwelijk aan èen Duits-Ita liaans paar, daar de 20-jarige Picri- na Recupero uit een dorp bij CagUa- ri en de 32-jarige XV est duit se elek trotechnicus Franz Laufeuberg, el kaar pas in de zomer ra'n flit jet ar hebben leren kennen. Het paar had op 3d december _óp Sardinië willen trouwen. In de pauze werd koffie met tul band rondgedeeld. Na de pauze zong het koor het ..Sanctus" en „In-. Beth* lehcms Stal". De 'lieer Alewijn vér- lelde vervolgens een verheul'ovgr een klein dorpje op Wal oh eren waar in 1944 door oen bombardement vari de dijken ..het water" kwam. Na samenzang vah „Er is een roos ontloken" was er een tweede pauze, waarin wanne wi jn werd geschort- keii.-Hcl koor zong hierna weer twee liederen „O Heer die onze Vader zijl"' en Denk dan aart ons Heef". Tot slot vertelde mevrouw Kapis een verhaal van Sillcvis-Sinlt over een eenzame zeeman die op zijn trouwdag zijn vrouw en heel z'n verdere familie verloren had. Me vrouw v. d. Hoek dankte mevrouw Kanis en de heer Alewijn voor hun mooie bijdragen aan deze avond. Ook werden dc heer en mevrouw Van 't Veer hartelijk bedankt die iedere maandagavond geheel belan geloos de repetities van het koor lei den. Met het zingen van ..Eer zij God in onze dagen werd dc goed geslaagde kerstavond' besloten, DKKISCIIOK, 24-12. I)c afdeling „Noordgouwe c.o." van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield haar kerstavond in het dorpshuis in Drcischor. Dc voorzitster mevrouw v. d. llock-Mocrniond verwelkomde dc talrijke aanwe zigen en in 't bijzonder de heer Alewijn en mevrouw Kanis en de heer en mevrouw Van 't Veer. Waarschijnlijk had de toenmalige bosbaas van de Ambachtsheerlijk heid, Nchcmia dc Vin, dc bij de stoof staande bomen getaxeerd. Ir: voor die tyd keurig schrift, echter niet vry van spelfouten, wordt op hel desbetreffende briefje vermeld dat dc aan dc westzijde staande 28 stuk: „Candaschc" populieren (dit zullen wel Canada-populieren geweest zijn) op een bedrag van f 30- geschal wa ren, en dc aan de oostzijde stdande 48 stuk wilgenkopbomen. op in to taal f 20.-. dc laatstcn met hak en stam. Samen dus f 50,- voor 76 bo men. Deze bomen stonden aan de dreef, die naar de stoof liep. Wie uiteinde lijk de koper van deze bomen werd konden wij uit de geraadpleegde gegevens niet gewaar worden. VcrschiHtmtle percelen Wanneer deze stoof gesticht is hebben we niet kunnen achterhalen, zomin als hoe men aan de ma am Jacob 'it Hooft gekomen is. Ooster- lands Ambachtsheer: C. baron Schimmelpenninck van der Oye liet destijd's de Hofweg aanleggen, ter compensatie voor de toenmalige Stoofdreef waaraan, d.e naam zegt het al, de meestoof: „Jacob 't Hooft", gelegen was. Zulks op een stuk grond groot 70 c.a. dat lange jaren na de verdwijning van de gebouwen, nog bij de bevolking van Oosterland voortleefde als het „Stoofhof". Publieke verkoping Op woensdag 15 maart 1882 had in de herberg van J. J. Beije aan ht Marktplein alhier, genaamd: „Het Dorpshuis", de publieke verkoping plaats voor afbraak van de gebou wen en machineriën der meestoof: „Jacob 't Hooft", ten verzoek van 16 aandeelhouders, ten overstaan van notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq te Zierikzee. Joost Flohil, zoon van de landbouwer Jan Flohil alhier, die zich bekwaamd had in eenvoudig landmeten, had' van hét t.e kopen perceel een klein schetsje ge maakt. waarop hij de 39 are 70 cen tiaren. waarop de meestoofgebouwen waren gebouwd, in zes gelijke stuk ken had verdeeld. DEN HAAG, 28-12. Dr. H. J. Schef fer, door minister Van Agt belast met het onderzoek naar de zaak-Menten 1954-1976, is op 22 januari 1971 door de krijgsraad te velde-west, in Den Haag, veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van één jaar, met een proeftijd van één jaar. De krijgsraad achtte bewezen dat Scheffer, in het Rotterdamse verzet bekend als „rooie Chris", samen met twee anderen begin juni 1945 de koe rierster Kitty van der Have heeft ge liquideerd. Het gebeurde op een tijd stip dat volgens de krijgsraad geen beroep meer op landsbelang of mili taire noodzaak mogelijk maakte. „De krijgsraad is er zich echter van bewust, dat de overgang naar de normale rechtsorde zich na de be vrijding slechts langzaam voltrok en dat uit de aard van de zaak juist op hem, die actief aan het strijdend ver zet hadden deelgenomen en bij wie uit dien hoofde gevoelens van haat enerzijds en trouw anderzijds werden aangekweekt en de boventoon voer den en die slechts machts- inplaats van rechtsmiddelen hadden leren kennen en hanteren, bij die overgang krachten inwerkten, die hen als het ware dwongen in de illegale sfeer en verhoudingen te blijven voortleven", zo meldde het A.N.P. op 22 januari 1951. Na dc gebruikelijke voorlezing van de condities begon om twaalf uur in het Dorpshuis de verkoping. Het eerste perceel: Het Stamphuis met het beschoten dak en de funde ring, werd ingezet door de verko pers op f 50.- en dit bod werd ver hoogd door de timmerman Jacobus Brouwer te Oosterland. tot f 350.-. Strijkgeld f 5.-. Tweede perceel: Dc maalkamer met poederbakken en de machinekamer met. beschotten en de fundering, in bod gesteld op f 50.-. werd verhoogd tot f 150.-, en ge kocht door de metselaar L. Capelle tc Oosterland Strijkgeld eveneens 5.-. Dorde porccct: Dc stootftketol en dc stoommachine van zeven Dc kabaratxère Conny Stuurt, die samen met de groep ..Vangrail' tc icn en te horen -nl rirn in de Z.V.IJ.-voorstelling op vrijdag 7 januari in de Con certzaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4