Kollege gaat in op fraktie- beschouwingen begroting 1977 Akties van het Polisario Gewapende bankroof PASSAGIERS LUISTERDEN NIET NAAR KAPITEIN Honderden kilo's verdovende middelen onderschept in 1976 Vogelvrije vogels Tempelvallei op Sicilië afgesloten Gemeenteraad Duiveland Zware aardschok Griekenland Kartonnen „geluidswal" De ramp in de Rode Zee Bijdragen- be wij zen binnenvisserij AGENDA GRENS DEIVELAN1), 27-12. De gemeenteraad van Duiveland kwam maandagavond in openbare vergadering bijeen in het gemeentehuis te Nienwerkerk, onder voorzitter schap van burgemeester J. D. de kam. Aanwezig waren alle raadsleden op deze laatste vergadering van het jaar, die door de voorzitter met het ambtsgebed werd geopend. Hoofdzakelijk op verzoek van de fractie van de P.v.d.A. werd deze verga dering belegd. Deze suggereerde een speciale vergadering te beleggen oin te antwoorden op de begrotingsbeschouwingen die door de vier onderscheiden fracties op de vorige vergadering werden gelanceerd. Eerst kwam de fractie van de V.V.D. aan bod. die bij monde van de heer Homejjn de begrotings- besehouwing had voorgelezen op de vorige vergadering. in de schoolvakanties gedaan oir» te voorkomen dal het leszwemmen voor de scholen zou komen te vervallen. Om de exploitatiekosten van het zwembad zo mogelijk binnen het raam van de begroting te houden is het ook niet altijd mogelijk geduren de alle schoolvakanties het bad open te houden. De personeelskosten zou den hierdoor belangrijk overschre den worden. Vanzelfsprekend willen we probe ren om binnen de mogelijkheden die er zijn ook een deel van de school vakanties het zwcipbad open te stel len. Tot zover de beantwoording van de vragen gesteld door de fractie van de V.V.D. De beantwoording luidde: Voor zowel Ouwerkerk als Sirjansland zijn bestemmingsplannen in voorberei ding die door de stedebouwkundige in overleg met het college van b. en w. in schetsontwerpen worden klaar gemaakt. De aanleg van de tennis baan is nog in onderzoek, wanneer er in 1977 mogelijkheden hiervoor ALGIERS. 27-12. Het Polisario in Algiers heeft maandag bekendge maakt dat het in zijn strijd1 tegen Marokko en Mauiretanië twee Ma rokkaanse militaire vliegtuigen heeft neergeschoten en een Mauretanisehe goederentrein heeft vernield. Daar voor had het naar zijn zeggen en kele tientallen Marokkaanse en Mauretanisehe soldaten gedood tij dens een reeks akties in de weste lijke Sahara, het voormalige Spaan se gebied dat tussen Marokko en Mauretanië is opgedeeld maar waar van Polisario wil dat het onafhanke lijk wordt. De twee neergeschoten vliegtui gen waren volgens Polisario van het Franse type „Fouga Magister". Een van de piloten werd gevangen ge nomen. MADRID, 27-12. Vier gewapende rovers, onder wie een vrouw, heb ben maandag een Madrileense bank overvallen en ca 100.000 gulden in peseta's buitgemaakt. Volgens de politie raakte de wachtsman van de bank slaags met een van de overvallers. Daarbij ging een schot af, da.t een van de klan ten aan de balie verwondde. ATHENE, 27-12. Maandagochtend heeft zich in Griekenland, 270 kilo meter ten westnoordwesten van Athene, een zware aardschok voor gedaan. De beving, met een kracht van 5,25 op de Richterschaal, was het sterkst voelbaar in de steden Agrinion en Preveza aan de Ionische zeekust. Vijftien huizen liepen zwa re schade op. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. PLAINS. De aanstaande president van de V.S. Jimmy Carter, heeft zijn kabinet kompleet. V.l.n.r.: James Schlesinger wordt energie-adviseur, Jimmy Carter, de nieuwe C.l.A.-di- rekteur Theodore Sorensen en Jo seph Califano jr., die de portefeuille van sociale zaken krijgt. zijn zal hieromtrent een voorstel worden gedaan. Kapitaals werken In de bijlage van de aanbiedings brief op de begroting 1977 hebben wij de raad een overzicht van nog uit te voeren kapitaalswerken gegeven. Wij willen een lijst hieruit samen stellen van die werken die o.i. zeker in 1977 zullen moeten worden uitgevoerd. Deze lijst zal op de volgende verga dering te berde gebracht worden." De suggestie, om op de verschillende begraafplaatsen een urnenmuur te plaatsen, zal in studie genomen wor den. Wat betreft de stimulatie van het jeugdwerk in de gemeente, zal bin nenkort een onderhoud met de regio nale jeugdwerker plaats vinden. De abonnementen voor enige los bladige uitgaven en tijdschriften t. b.v. het onderwijzend personeel wor den niet betaald uit de post school bibliotheken, doch uit de post leer middelen. Verder is het aanwezig zijn van de bibliobus tijdens schooltijd bij de verschillende scholen niet moge lijk in verband met de alsdan ver hoogde exploitatiekosten, want wan neer dit voor onze gemeente zou moeten gebeuren 'dan zouden ook de andere aangesloten verenigingen een zelfde recht moeten krijgen en zou een tweede bus met personeel moe ten worden aangeschaft". Zwembad Ten aanzien van de suggestie het zwembad te Nieuwerkerk tijdens de vakantietijden wat meer open te stel len het volgende: de periodieke grote onderhoudsbeurten,, zoals schilder werk, onderhoud technische installa tie e.d., worden zoveel mogelijk juist EINDHOVEN, 28-12. Bewoners van de Jan van Eyckgracht in Eindhoven hebben uit protest tegen plannen van het gemeentebestuur tussen, die straat en de daaraan parallel lopen de Geldropsewèg een kartonnen „ge luidswal" opgetrokken vari drie me ter hoog en dertig meter lang. De ge meente wil de Geldropseweg verbre den en gelijktijdig een echte geluids wal aanbrengen. De bewoners van de Jan van Eyck gracht hebben zich tegen dit plan gekeerd. Gesprekken met, dë Eind- hovense wethouder, mr. H. H. W. de Kok hebben tot nu toe geen oplos sing gebracht. Alternatieven die dooi de bewoners werden aangedragen, zijn door de wethouder als onhaal baar verworpen. Zweden: heel koud STOCKHOLM, 27-12. Heel Zweden heeft een witte Kerst géhad die vergezeld ging van een voor de tijd van het jaar ongewone kou min 40 graden Celsius in bepaalde delen van het land. Sinds 1940 had de winter zioh bij het begin van zijn regeerperiode niet meer zo streng betoond. CAIRO, 27-12. Kapitein Moham med Shabban Hammed van het Egyptische schip Patra dat vrijdag schipbreuk leed in de Rode Zee, heeft maandag gezegd dat de ramp zoveel slachtoffers heeft gekost doordat veel passagiers weigerden op zijn bevel het schip te verlaten. Toen bleek dat de brand in de machinekamer niet geblust kon worden had hij de bemanning opge dragen de reddingssloepen neer te laten en reddingsgordels uit te delen. „Maar bijna 200 passagiers hebben mijn bevel het schip te verlaten pas op het allerlaatste ogenblik opge volgd, omdat ze hun bezittingen niet in de steek wilden laten''. De passagiers waren pelgrims of handelaren, die in Saedii-Arabië luxe artikelen hadden, gekocht, om mêe naai» huis te hemen. Sommigen zei den dat ze al hun spaarcenten had den besteed' aan de aanschaf van goederen in Saoedi-Arabië. Volgens de kapitein moest de bemanning ge weld gebruiken om de passagiers in de sloepen te jagen. Er waren 600 reddiingsgordels uitgedeeld, terwijl er slechts 450 opvarenden waren, maar sommige passagiers gebruikten de gordels om er hun spullen, zoals een televisietoestel, mee drijvend te houden. Volgens het dagblad Al Achram zijn 350 opvarenden gered. Van 95 vermisten wordt gevreesd dat ze omgekomen zijn. MIDDELBURG. Kunst kijkendat is het helemaal m deze donkere dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Foto: jeugdige belangstelling op de kerst salon te Middelburg, van de Zeeuwse Kunstkring. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ABOE-DABI. Op .1 januari wórdt in Charjah een nieuwe luchthaven in gebruik genomen, waardoor het aan tal internationale vliegvelden in de Verenigde Arabische. Emiraten tót drie stijgt. DEN HAAG, 27-12. De Nederland se politic heeft dit jaar grote hoe veelheden verdovende middelen in beslag genomen. De hoeveelheid he roine die onderschept werd bedroeg dit jaar zeker 172 kilo, bijna drie keer zoveel als de hoeveelheid waar op in 1975 (60 kilo) de hand gelegd kon worden. Daarnaast werden grote en kleine hoeveelheden amfetamine onder schept, welke stof sinds 1 november onder de nieuwe opiumwet -valt. De rijkspolitie sloeg een grote slag eind oktober toen zij in een ver bouwde boerderij in Putbroek (gem. Echt) een komplete fabriek voor amfetamine ontdekte. Bij de instal latie trof de politie vijftig kilo zui vere amfetamine en nog twintig li ter ruwe amfetamine aan. De gehele installatie met nog bijna duizend ki lo grondstoffen vèrtegenwoordigde een waarde van „meerdere tientallen duizenden guldens". Verdubbeling Aan het eind van het derde kwar taal van dit jaar was de score aan inbeslaggenorrien heroïne ongeveer 120 kilo. Dat betekende in vergelij king met de vangst in 1975 een ver dubbeling. Grote vapgsten in het laatste kwartaal waren eind novem- bre een hoeveelheid van vijftien kilo heroïne die in een internationale trein op het trajekt Rheine-Hengelo ontdekt werd in de kof f ér van twee Chinezen tijdens een kontroïe van DEN HAAG, 27-12. Minister Van der Slee van landbouw en visserij heeft de bijdragen ter verbetering van de binnenvisserij voor het vis- seizoen 1 juni 1977-31 mei 1978 vast gesteld op f 4,voor het vissen met een „gewone hengel"; f 6,voor de kleine visakte; f 12,voor de grote visakte. De totale kosten van deze visdoku- menten komen hiermee op respec tievelijk f 5,f 11,cn f 33. DEN HAAG. 29-12. De grote man- tclmcemv cn de spreeuw zullen de komende Iwcc jaar niet meer be schermd zijn. Dit is ook zo voor dc zilvermeeuw cn dc kapmecuw, zij bet dat deze vogels van half april tot half juli weer w c 1 onder de Vogelwet vallen. Dc toegenomen overlast cn de daarmee toenemende schade hebben tot dit besluit geleid, aldus het mini sterie van c.r.m. Namens dit depar- trinrni kan dc polilic vergunning verstrekken voor een vuurwapen om deze vogels Ie schieten AGRIGENTO, 28-12. De politie heeft maandag het historische dal van het Griekse tempelcomplex in Agrigento op Sicilië afgesloten nadat een aardbeving dit dal zondag be dreigde. Het verkeer is omgeleid. Volgens functionarissen bestaat er geen onmiddellijk gevaar voor ver dere grondverschuivingen. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving blijft nogal wisselvallig. Voor woens dag mogen we op opklaringen reke nen, maar ook plaatselijk op een sneeuwbui. Een depressie, die maan dag over de Noordzee naar het zuid oosten koerste, boog naar het oosten af en lag dinsdagmorgen boven zuid- Zweden. Het front ervan passeerde vannacht ons land en bracht vooral in het zuiden van het land sneeuw. Enkele stations meldden 5 tot 9 cen timeter sneeuw. Achter de storing bouwt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk op. Onder invloed hiervan zal de tempe ratuur in de komende nacht flink kunnen dalen, met name op plaatsen waar sneeuw ligt. Daar kan in dc nacht en vroege ochtend het matig vriezen, elders zal meest lichte vorst voorkomen. Van hel zeegebied ten oosten van Groenland koerst een sto ring via IJsland naar Ierland. Het ziet er naar uit. dat deze depressie woensdag in dc loop van de dag het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. D^ wind draait geleidelijk naar zuidelijke richtingen cn voert dan lucht aan waarin de temperaturen overdag nauwelijks boven het vries punt komen. Tot 31 december Zierikzcc t Lange Uus". Kunstexpositie. Syn chroon met openingstijden zaak. Woensdag 29 december Zierikzcc Herv. Verenigingsgebouw. 19.30 uur, sneldamkompioenschap Schouwcn- Dnivelnnd Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring geiT^eeriteraad. Vrijdag 31 december Nieuwerkerk Algemene leesbibliotheek. 17.00- 17.30. Zaterdag 1 januari Haamstede Gemeentehuis, 16.00-17.30 uur, nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. Zondag 2 januari Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, samenzangavond C.J.V. Dinsdag 4 januari Zierikzee Stadhuis. Nieuwjaarsreceptie, 20.00 uur. Huis van Nassau. Ver. v. Oud-leer lingen, 20.00 uur. Donderdag 6 januari Zierikzcc „De Zeeuwsche Herberghe". Nieuw jaarsreceptie Afd. Plattelands vrou wenbond, 15.30-17.30 uur. Vrijdag 7 januari Zierikzee Z.V.U. Conny Stuart en Cabaret Vangrail. 20.00 uur. Dinsdag 11 januari Kerkwerve 14.30 uur, bejaardensoos in het ver enigingsgebouw. Woensdag 12 januari Zierikzee Graanbeurs. Algem.Bejaardenbond. Dia-reportage Zierikzee. 14.00 uur. Zaterdag 15 januari Westenschouwen '14.30 uur, hoofdingang Domeinen, 5e Deltacross. Prestatielopen over 4- en 8 km. Dinsdag 18 januari Zierikzee Nieuwe Haven 2. Opening kantoor Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheidheid. Open huis: 13.30-17.00 uur. marechaussee en douane, en twee dagen later opnieuw een miljoenen partij van zestien kilo zuivere heroï ne in de koffers van .twee Chinezen die per taxi via de grenspost Wern- hout vanuit België Nederland wilden binnenkomen. ROME. Generaal Giuseppe Aldja*. oud-chef vai\ de generale staf, is maandag officieel beschuldigd van verduistering van f 9 miljoen. Als president van een fictieve maat schappij zou hij fabrikanten en fi nanciers voor dat bedrag hebben op gelicht. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Het zou ontzettend dom zijn te den ken dat de schakelaar is omgedraaid in verband met de komende jaar wisseling en er niet „over de grens" wordt gewerkt. Ja hoor, er wordt wél over de grens van oud en nieuw gewerkt en januari staat alweer bol van de gebeurtenissen. Niet alles is derhalve „geheim" voor de eerste maand van het jaar, dat - het is al Aangekondigd - met vuur en geknet ter zal worden ingeluid. Al die klap pen zijn natuurlijk maar onzin „maar het doet je toch wat", om met de grootmeester van hel kabaret Kan te spreken. De grote man komt dus op dc buis en het is feitelijk schandelijk er iets van te verklappen, maar hoogst waarschijnlijk geeft Kan een na tuurgetrouwe imitatie van premier Den Uyl. Ik schrijf echter „hoogst waarschijnlijk" en misschien gaat het „dus" niet door. Wel zal er een los hoofd" zijn dat lot ojis spreekt, alle kwalen van 1976 nog eens ople pelt en dan mededeelt de toekomst zonder vertrouwen tegemoet te zien. Dal zijn de erge dingen van de oude jaarsavond, maar we komen er wel door. Hopelijk is er nog tijd (goede gewoonte van vroeger) de 90ste psalm te lezen: „Leer ons alzo onze dagen tellen er is nooit iets wij zers op schrift gezet; dit kan der halve een aanbeveling zijn. En wij - mag het eventjes? - blij zijn natuurlijk dal de Oudejaars- krant straks dc deur uit is. Terwijl duizenden zich zacht vermeien inde stille dagen voor en na kerst, is ooit ergens de gewoonte gegroeid alles uit het bijna vervlogen jaar op schrift te zetten. Hadden ze naluur- t Ujk nooif moeten doen, want een jaar is maar kort. maar het is ook lang en er gebeurt het nodige in en dat moet allemaal op een rijtje. Ook de afdeling nostalgie moet een beurt krijgen, want er is geen beter mo ment voor terugblikken dan op de Qudejaarsavond, zo gevuld met wee moed, maar ook met nieuwe hoop, zo van „ivc gaan er straks toch maar tv eer tegen aan". Niemand ontsnapt aan dat gedoe, ook al zou je één avond eenzame vuurtorenwachter willen zijn of tus sen de pratende vogels in de Flaau- wersinlaag willen zitten mediteren, te „zaaien niet en spinnen niet", maar hebben toch hun natje en droogje. Gek eigenlijk dat vogels, dal dieren niet belast zyn met de zorgen van mensen. Ze rommelen ogenschijnlijk maar wat nan en zijn gelukkig, tenzij het ro hard vriezen 'taai dm er levensgevaar dreigt. Maar daar ziet hel nu met naar uit SCH1FREI LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2