Na 1921 noteerde Nederland het droogste jaar Conny Stuart en Vangrail in Concertzaal te Zierikzee Boer'n Rookworst Loonsverhoging in de Sowjet-Unie Fransman vernietigt zijn gezin Tientallen doden in Afrikaanse woongebieden bij Kaapstad DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het weer in 1976 Vuurwerk „te vondeling" HOMBURG ca. 225 gram nu Heeft U neg een^ goed BANKSTEL maar... bent lier toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii ten bepaal meteen uw nieuwe keus. Nog twee Spaanse generaals ontslagen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 december 1976 133ste jaargang Nr. 22021 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20; per jaar 81,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief A B.T.W. in dit nummer: Uitreiking „Pionnen-diploma''s" Zierikzee MOSKOU, 27-12. Een en dertig miljoen Russen krijgen in etappes een loonsverhoging van gemiddeld 18 procent, zo hebben partij en re gering besloten. Het zijn o.a. de onderwijzers, medi ci, personeel van gezondheidsdien sten, van de sociale verzekeringen, van culturele en handelsinstellingen en gemeenteambtenaren. Het uiterste noorden en oosten van het land komen het eerst aan de beurt voor de verhoging, de laatste streken pas in 1980. EINDHOVEN, 27-12. Vrijwel de hele partij vuurwerk ter waarde van f 2.600,die in de nacht van zon dag op maandag uit een. winkelma- gazijn uit Eindhoven gestolen is maandag voor de achterdeur van het hoofdbureau van politie in Eindho ven „te vondeling" gelegd. De politie vermoedt dat de inbraak is gepleegd door enkele jeugdige diefjes en dat het vuurwerk is terugbezorgd door de ouders. Doodtij: 30 dec. SEOEL. De Zuidkoreaanse minis ter van buitenlandse zaken Park Tong-Jin heeft dinsdag verklaard, dat de vriendschappelijke betrekkin gen van Zuid-Korea met de Verenig de Staten niet aangetast zullen wor den door het onderzoek van de Ame rikaanse recherche F.B.I. naar be weringen, dat Zuidkoreaanse agen ten leden van het Amerikaanse con gres hebben omgekocht. (Van een medewerker) Het is een bijzonder jaar geworden. Het begon al in de nacht van 2 op 3 januari met een zeer zware storm, waarbij orkaanstoten - vliegveld Eelde tot 136 km per uur - veel schade aanrichtten. Het voorjaar (maart en april) was vaak meer winters dan voorjaarsachtig en er volgde een zeer warme als ook bijzonder droge dan normaal en tot bijna eind no vember opvallend zacht weer. Er is in de herfst nog veel gras gegroeid en het vee kon langer dan normaal in de wed blijven. Op 9 oktober werd in Zuid-Limburg nog een tempera- tüur van 24.9 graden gemeten. No vember was in De Bilt nog een re cord' sombere maand met 20 uren zon, het record was 22 uren. Samen vattend was het een jaar waairin in De Bilt het gemiddelde van de maxi mum temperatuur 0,8 graden boven normaal bleef, met alleen een veel te koude maand maart, Januari en de drie zomermaanden gaven de gi'ootste plus-afwijking ten opzich te van normaal te zien. MADRID, 27-12. Maandag zijn in Spanje bij koninklijk decreet nog twee generaals van politie ontslagen. Het zijn Jose Chicharro en Alejan dro Lopez. De eerste is onlangs door 400 betogende politieagenten en le den van de civiele garde afgetuigd. Vorige week zijn naar aanleiding van de onrust onder de politie het hoofd van de civiele garde, het hoofd1 van de politie en het civiele hoofd van de veiligheidsdienst naar huis gestuurd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De rede heeft geen invloed op de volksmassa. Racine zomer op. Gemiddeld over het hele land was alleen 1921 met 434 mm droger, daarop volgt 1976 met 507 mm, hetgeen 220 mm neerslag minder is dan normaal. In deze eeuw slechts drie zonniger jaren, namelijk 1947, 1949 en 1959. Het geheel werd afgesloten door een zachte, vry droge stabiele herfst zon der stormweer. Daarbij brak november nog geen record in de Bilt, nl. 20 uren zon, het record was 22 uren. Het is in zijn geheel een zachte winter geworden met dit voordeel dat er eindelijk na alle bar zachte winters 10 a 14 dagen kon worden geschaatst in een vorstperiode tus sen 23 januari en 7 februari, waarin als laagste temperatuur -16 graden in Wageningen werd gemeten. Van 19 februari tot 4 maart was het op vallend zacht, maar helaas volgde er in het voorjaar een gevoelige koude periode. April winters Zowel maart als ook april verlie pen onaangenaam koud, waarbij- april zich tevens als een bijzonder drege maand kenmerkte. Het land>- gemiddelde was 7 mm, normaal 5 mm. Op 7 april werd 's nachts te Dedemsvaart nog 11 graden vorst gemeten. Op 22 en 29 april werden nog lichte sneeuwbuitjes gemeld, terwijl de bijzonder koude nacht van 29 april veel schade veroorzaakte. Op de Veluwe was het die nacht 7 graden vorst, op 10 cm boven de grond op het vliegveld Eeelde zelfs -10 graden, een temperatuur die zo In grote lijnen zou 1977 voor een herhaling mogen zorgen slechts met een paar korrekties. Een iets lange re vorstperiode, zo mogelijk weer eens een keer een Elfstedentocht, een wat mildere maand maart en zo wel in het voorjaar als in de zomer af en toe wat meer neerslag. Vooral de ouderen zullen daarbij aan toe voegen en graag niet weer zulke hoge temperaturen. l'JLJ zooon laat in de lente een unicum mocht worden genoemd. Deze kou werd tussen 6 en 12 mei gevolgd door een warmteg'olf waarin op 10 mei te Ge- mert (Brabant) een maximum van 32 graden werd' gemeten. Zowel de paas- als pinksterdagen, verliepen met zonnig en fraai weer. De lente in zijn geheel was in De Bilt met 617 uren zon (116 uren meer dan nor maal) na 1921 niet. zo zonnig ge weest. Bar droge zomer De zomer kenmerkte zich, behalve dcür diAW ijls zeer hoge temperatu ren, door veel zon en een bijzondere droogte. In een deel van Zuidwest Nederland was een zo felle droogte in zeker de laatste 240 jaar, zolang er waarnemingen in ons land zijn verricht, niet voorgekomen. Van 24- 26 juni is een hittegolf zoals na 1947 niet meer opgetekend. Ook begin juli was tropisch warm met op 2 juli 36.7 graden op het vliegveld Volkel (Oost-Brabant) en 36.8 graden op 3 juli te Maastricht. In, De Bilt gaven de drie zomer maanden 207 uren meer zon dan normaal. In deze eeuw was alleen de zomer van 1947 zonniger. Te Goe dereede viel in augustus niet meer dan 5 mm neerslag. Ook was het een zomer met opvallend weinig onweer. Zo werd er in de drie zomermaan den op 25 dagen in ons land ergens onweer gehoord, tegen normaal op 47 dagen. Herfst zeer zacht De herfst kenmerkte zich al droger PARIJS, 27-12. Een 46-jarige "Franse industrieel heeft tijdens de Kerstdagen uit financiële nood en in een toestand van grote depressie zijn drie kideren, zijn vrouw en tenslotte ook zichzelf van het leven beroofd. De tragedie kwam in de nacht van maandag op dinsdag aan het licht in het buitenhuis van het uit Parijs af komstige gezin. De industrieel, die in Parijs een woning had en een buitenhuis ten westen van Parijs, had een jaar ge leden zijn betrekking bij de parfum fabrikant „Hermes" verloren. Sinds enige tijd leidde ijhhij een kleine on derneming voor plastic-materiaal, die niet erg floreerde. Een soortgelijk familiedrama heeft zich in februari in Parijs afgespeeld. Toen doode een eens vermogende 55- jarige man, die in financiële nood was geraakt, vijf gezinsleden en zich zelf. KAAPSTAD, 27-12. De bloedige ^vechten tussen zwarter bewoners van twee Afrikaanse woongebieden bij Kaapstad, hebben sedert zondag zeker 20 mensenlevens geëist. Er zyn ca 100 gewonden, van wie de mees ten er ernstig aan toe z^jn. Een- 90-tal woningen in de woon gebieden Goegoeletoe en Nyanga werd' d;oor brand vernield'. Ca. 60 onderkomens worden zwaai* bescha digd. Honderden bewoners vlucht-, ten. met hun geringe bezit naar rus tiger plaatsen, anderen zochten hun toevlucht in kerken of gemeentekan toren. Brigade-generaal J. H. van der Westhuizen, voorzitter wan het be stuursorgaan voor de woonoorden, zei over inlichtingen., te beschikken dat een groep militante jonge vrou wen de leiding, had bijhet geweld. Hij deelde mee dat de onrust poli tiek gemotiveerd was en zaterdag avond laat was begonnen toen de vrouwen een pension aan vielen waar migranten-arbeiders gehuis vest zijn. ZIERIKZEE. Op vrijdag 7 jan uari vindt als reeds gemeld - on der auspiciën van de Z.V.U. een voorstelling plaats, waarin voor de pauze optreedt Cabaret Vangrail en na de pauze Conny Stuart, met een. „tour de chant'', begeleid door een trio onder leiding van Bert Stoots. In de afgelopen weken hadden mili tante zwarte jongeren geëist dat de zwarten de kerstvieringen zouden boycotten om hun solidariteit te be tuigen met de ca. 400 doden die om kwamen bij de 4 maanden van felle betogingen tegen de regering die op 16 juni in de Afrikaanse woongebie den bij Johannesburg begonnen. Advertentie Een optreden van Conny Stuart, als een der grote vedettes van. ons land, behoeft toelichting noch aanbeve ling. Cabaret Vangrail heeft het de laatste jaren gemaakt en ds stevig bekend geworden in het vaderland se cabaretwereldje. Zierikzee wacht een fantastische voorstelling, onder de titel „Nieuwe Avonturen". Als ze gélijk zijn aan de oude (oabaret)- avonturen, is de opmerking een zinnige. U bent van harte welkom. NIEUWERKERK. RUKSWEG 26. TEL, 0104-1268 y OUDDORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) W47 UQT Dl 0117" Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht Heldere nacht met overwegend ma tige vorst en minimumtemperaturen van min 2 graden aan de kust tot min 10 graden in gebieden bedekt met sneeuw; overdag zonnig, later in het westen meer bewolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog; weinig wind; maxima om het vriespunt. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 8.48, onder 16.36 Maan op 12.37, onder 1.40 30 dec. Zon op 8.48, onder 16.37 Maan op 13.02, onder 2.44 Eerste kwartier: 28 dec. (8.48). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 dec. 8.49 21.33 2.37 15.07 30 dec. 9.56 22.49 3.42 16.20 KERKWERVE. De inlagen hij Flaau- wers zijn weer domein van duizen den vogels, die in grote scholen op vliegen en weer gezellighij elkaar neerstrijken. Veel mensen maken in deze kerstvakantie gebruik van de gelegenheid dit echt Schouwse toneel te bewonderen. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1