„Op Drift" bracht het spel „Kermisvolk op Kerstmis" „Vrede en geluk" Kerstviering bejaardensoos Oosterland Westerschouwen Kerstviering bejaarden te Bruinisse STREEKNIEUWS Kerstzang in „De Ark" Gemeenteraad CONCERT IN STADHUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 december 1976 Nr. 22019 3 Lateu we voor een kenschets „dc zuilen" er eens bij halen en dan mogcn zeggen, dat de benadering van kerstmis zich beweegt tussen de scepsis en spotternij van de V.P.R.O. en de overfrappe aan zoe telijke vroomheid van dc E.O. Daar tussen in liggen wel alle nuancerin gen van ons geestelijk klimaat en onder deze snel wisselende barome terstanden, gaat ook Nederland weer kerstfeest vieren. In de sfeer van scepsis ergert men zich terecht aan de blijkbaar altijd durende tegen- telling tussen dat mooie en tere ver haal van het Kindekc en de ruwe wereld, werkelijk tot aan dc hals beladen met schietgrage problemen. De gedachte „het mag een beetje feestelijk, een beetje knus en gezel lig zijn" met kaarsen cn aanverwan te artikelen, wordt gedomineerd door de wetenschap dat miljoenen mensen nog niet toegekomen zijn aan de simpelste voorzieningen, die het leven wat kleur geven, om van een altijd volle maag maar te zwij gen. In feite kan niemand met zo'n gigantisch probleem uit de voeten en de ellende is duidelijk typisch voor het aardse leven, zoveel kerst bomen cn kribbep kunnen niet wor den aangesleept. Toch uil een mens hiermede wel in het reine komen. Als er al een marge is voor de goede dingen op aarde, dan moet men daar echt wel gebruik van maken. Even by de uitwendigheid van Bethlehem blij vend, het was niet alles stro en doe ken, maar er was ook mirre, uier- rook en goud. Los daarvan echter zij duidelijk dat het kerstgeheim niet of nauwelijks niet door die uitwen digheden wordt bepaald. Als er in een doodarm Afrikaans open lucht- schooltjc een eigen-taal - kerstlied je wordt gezongen is er op dit punt geen wezenlijk verschil met een rijk uitgevoerd Weihnachtsoratorium van Bach. De intentie kan ginds en hier in dc uiterlijkheden blijven steken, maar bij kerstmis gaat het om een geestelijke verlichting door dc kracht van een Kind, dat een menselijke gestalte aannam, maar toch over goddelijke kracht be schikte en beschikt, want het goede van kerst is, dat er kontinuïteit is, ver nadat de kaarsen zijn gedoofd, de liederen weerklonken en de (soms grauwe) alledaagse werkelijk heid zich opnieuw aanmeldt. Zonder dat kan kerstmis een soort met glitter versierd en in kaarsvet gedrenkt verdovingsmiddel zijn, dat eenmaal uitgewerkt een kater achter laat. Elke kerstviering biedt intus sen een kans dat risiko te vermijden. Ook het feest van 1976, dat hopelijk voor ontzaggelijk veel mensen vre de en geluk zal brengen, met een gelukkig nieuwjaar in het vooruit zicht. N.Y. R.T.M. Dienstuitvoering op vrijdag 31 de cember 1976 (oudejaarsdag). A. Laat ste vertrek van de beginpunten. Veerdienst: Zijpe-Anna Jacoba Pol der v.v. V 20.30 uur; Anna Jacoba Polder V 20.45 uur. Schouwen-Duiveland: tab. 7A Burgh-Station (geen aansluiting te Oude-Tonge naar Rotterdam) V 19.15 uur; tab. 7B Oude-Tonge-Station V 20.15 uur; tab. 8A Zierikzee-Station V 19.46 uur; tab. 8B Goes-Station N.S. V 19.19 uur. ZIERIKZEE Z.O|rat).V. in ziekenhuis Donderdagavond opende de Ora toriumvereniging de kersttijd in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, met een optreden in de hal. Behalve en kele bekende kerstliederen, bracht het koor - o.l.v. mevrouw M. van Asch-Faas een tweetal kerstkanta- tes van Koos Bons ten gehore. Het koor werd ingeleid en dank ge bracht door de adjunktijdirektrice Zr. Kortleve. De dirigente zong en kele soli-partijen. De muzikale bege leiding was in handen van mevrouw H. de Regt-de Rijke. KERKWERVE. 23-12. Dinsdag middag werd in het verenigingsge bouw aan dc Bcatrixstraat een kerstmiddag gehouden voor dc bc- jaardensocictcit van Kcrkwcrvc. OOSTERLAND, 23-12. Onder gro- belangstelling vierde dc bcjaar- dvVisociëteit alhier weer het Kerst- fet\t in een lokaal van dc voormalige basisschool aan dc Groene Poort, ondt- leiding van mevr. IVT. Stout- jcsdij.T-van 't Hoff, van het dames comité Deze prak een welkomstwoord tot dc v 'lo aanwezige bejaarden, en hoopte op weer een gezellige middag. Gv zongen werd eerst Gcz. 1 4 en 5. \v larna ds. M. C. van der Meer, de leio'ng op zich nam. Deze ging voor in 'ebed, en las vervol gens hert kerst vangel ie uit Lucas 2 1-20. Waaro er hij een kleine meditatie hield'. rzongen werd ver volgens Gez. 6 1 en 2. Bijdragen Tussen het zingen V*n toepasse lijke verzen werden iVr verschil lende personen bijdragen geleverd, waaronder bejaarden: mevr. Boo- gér.t-van den Berg. mevr. A. E. Boot. mevr. L. van der Werf-Barcndse, van de heer Spier was er een zelf gemaakt gedicht. Verder waren er gedichten van mevr. Poelman-van Leeuwen, van mevr. Hoekman-Ju- melet een kerstverhaal. De heer Jas per Stoutjesdijk leverde een gedicht zomede de leidster mevr. Sloutjes- dijk-van 't Hoff. Alles over het kerstgebeuren. Tussen al deze bij dragen genoot men van tracta-ties in de vorm van chocolademelk en ge bak. Tenslotte dankwoorden van de leidster aan ds. Van der Meer, voor zijn bijdrage, aan de organiste, mevr. J. Capelle-Beije, aan de ser veersters voor alles wat zij deden om deze sfeervolle kerstviering zo goed te doen slagen. Ten slotte zong men nog staande dc bekende Enge- lenzorvg: ..Ere zij God". Voor deze gelegenheid waren ook de sozen van Zonncmaire en Noord- gouwe uitgenodigd, zodat men om half drie mei, zo'n zeventig bejaar den bijeen was. Met een bijna ge heel gevulde zaal ging men van start. De dames van de Chr. Ger. Vrouwen vereniging hadden dc litur gie samen gesteld. Er werd gezon gen met begeleiding van mevr. Boov- Brand op het orgel. Ds. Delhaas. herv. predikant van Middebschou- wen hield een meditatie. Na een pauze werd door de bejaarden met aandacht geluisterd naar een „koor tje-'. De leerlingen van de vijfde cn zesde klas van de Chr. Nationale school zongen enige liedjes o.l.v. de hoofdonderwijy.erde heer C. J. van S-luys. Aan het eind van de middag gekomen dankte mevr. Baerends- Reinders allen d'ie meewerkten om deze middag voor de bejaarden tot een fijne middag te maken. De vol gende soosmiddag vindt voor het eerst in het nieuwe jaar plaats op 11 januari in het verenigingsgebouw (Voor tijd zie agenda). Hervormde Vrouwenvereniging Dc Hervormde vrouwenvereniging ..Helpt Elkander" vierde maandag avond in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw het Kerstfeest. Dc presidente mevr. De Waal-Jume- let opende deze avond met een har telijk woord van welkom tot dc ve le aanwezige leden en gasten. Na het zingen van psalm 98 vers 2 ging de presidente voor in gebed. Vervolgens las mevr. De Ronde-Du- son enkele verzen voor uit psalm 51 en Jesaja 60. Daarna werden geza menlijk de verzen 1 en 5 van gezang 10 gezongen. Het kerstevangelie werd voorgelezen door mevr. De Jonge. De bijbelinleiding werd verzorgd door mevr. Ottens naar aanleiding van Lukas 2 vers 12. Een koortje, samen gesteld uit de leden zong vervolgens enkele mooie kerstliederen met or gelbegeleiding van Leen v/d Ouden. Er was zoals gebruikelijk op kerst avond chocolademelk met verschil lende ti-aktaties van jarige leden. De dames Verspoor, v/d Werf, Giljam en Kesteloo droegen allemaal een steen tje bij aan deze avond in de vorm van een kerstgedicht. (Vervolg van Rag. 1) Terugblik De raadsvoorzitter besloot de ver gadering met een korte terugblik op het nu bijna afgelopen jaar. Het ge meen tepei'soneei heeft te kampen gehad met veel ziekte, waaronder enige langdurige gevallen. Momen teel zijn nog vijf personen buiten dienst, die hij een spoedig herstel toewenste. Bestuurlijk gezien heeft men het erg druk gehad, over de nota Westhoek werden enige hoor zittingen gehouden, overgegaan werd tot aankoop van de huishoud school „De Schutse", besloten werd tot verkoop van de Oostenrijkse wo ningen en de herziening van de be stemmingsplannen Buitengebied Oost, Serooskerke en Noordwelle. Al met al konkludeerde de burge meester dat men terug mag zien op een vruchtbaar jaar al zijn een aan tal punten nog niet vervuld. ZIERIKZEE. Op maandag 27 de cember wordt in de met kaarsen verlichte trouwzaal van het stad huis een concert gegeven door het BorokenspmMe ..Dc Egelenlier". ..De Egelenticr" bestaat uit: Harry Ge- raerts, tenor, WUbert Hazelzet, flau- to traverso, Euih Hesseling, barok- viool, Christiaa7i Nnrdc. viola di gamba cn bnrokccllo en. Jacques Ógg, clavecimbel. Werken worden uitgevoerd van Pietro Locotelli (1695 -1764). J. S. Bach (JC,S3-1750), Jean- Philippe Rameau (J684-17G4), An- foinc Forqucray f 1671-19-15) cn Louis -Nicolas Clórembault. Kerst-lnn We herinneren aan de Kerst-lnn, die gehouden wordt in „De Licht boei" op Eerste Kerstdag, ledereen is daar hartelijk welkom. „Zierikzee in kleur" De nog altijd bestaande kleuren dia-reportage „Zierikzee in kleur" van de heren J. van Ast en M. J. Bij de Vaate, zal nog eens van de plank worden "gehaald op een woensdag 12 januari te houden bijeenkómst van de afdeling van de Ned. Bond van Bejaarden. De voorstelling vindt plaats in de Graanbeurs. De repor tage is inmiddels verouderd, maar het is juist frappant om te zien wel ke en hoeveel veranderingen er heb ben plaats gevonden in een periode van 10 a 12 jaar. RENESSE Kerstfeest in peuterspeeliaal Vorige week vierden de peuters van de peuterspeelzaal te Renesse kerstfeest. De boom was versierd met door de kinderen beplakte kerst ballen van goud- en zilverkleurig karton. Rond de verlichte boom wer den enkele liedjes gezongen en werd een verhaal verteld. Als traktatie voor de kleintjes was er chocolademelk met een kerst kransje. Bij het naar huis gaan kreeg ieder kind zijn zelfgemaakt kerst stukje mee, plus zijn kerstbal en een versierde appel. Tot 4 januari hebben de peuters vakantie. BROUWERSHAVEN Kerstbijeenkomst afd. Plattelandsvrouwenbond In een sfeervol versierde en ver lichte zaal werd de kerstbijeenkomst van de Plattelandsvrouwen afd. Brouwershaven gehouden. Een groot aantal leden kon me vrouw Besterveld-Vlaander welkom heten en in haar openingswoord zei zij dat de „vrede op aarde" helaas ver te zoeken is als je het wereld gebeuren de revue gaat passeren. Met begeleiding op het orgel dooi de heer J. Schouls werden samen enkele liederen gezongen. Ook wer den verschillende liedjes ten gehore gebracht door het zangkoortje even- éens o.l.v. de heer Schouls. De Schriftlezing deed mevrouw Hanse- Verburg en mevrouw Boom-v. d. Burg droeg het gedicht „Van feest tot feest" van Nel Benschop voor. Het kerstverhaal „Geen vrede op aarde" geschreven door Wim Hor- mann werd verteld door mevrouw Drijgers. Na de pauze, waardn warme wijn werd geserveerd, werd het kerstspel „Een heel kleine kalkoen", onder re gie van de heer Drijgers gespeeld. Daarna bedankte mevrouw Bester - veld ieder voor zijn medewerkingen aanwezigheid, mevrouw Sfchouwe- naar voor haar bestüuvslidmaat- schap, dat jammer genoeg maar zo korte tijd heeft geduurd en de-bei de heren voor hun medewerking. De laatste drie kregen een attentie aangeboden. Allen werd een „wel- thuis" toegewenst en prettige feest dagen. De avond werd besloten met het samen zingen van „Ere zij God". KERKWERVE Bejaardensoos vierde kerstfeest Kerstliederen Tussen dit alles door werd door alle aanwezigen verschillende kerst liederen gezongen. Door mevr. Van Oeveren werd het kerstverhaal ge lezen, waarna de presidente in ver band met de aanstaande jaarwisse ling een prachtig gedicht voorlas naar aanleiding van psalm 90. Aan het einde van deze mooie kerstavond dankte de presidente allen die had den meegewerkt tot het slagen van deze avond. In het bijzonder dankte zij de heer Leen v/d Ouden voor zijn zeer gewaardeerde medewerking. De presidente sprak de hoop uit dat al len de volgende bijeenkomst op 11 januari in het nieuwe jaar weer ge zond en wel op de vergadering aan wezig zullen zijn. De leden die we gens ziekte niet op het kerstfeest aanwezig konden zijn zullen met een kleine attentie door het bestuur wor den bezocht. Deze zeer geslaagde kerstavond werd door mevr. De Jonge besloten met dankgebed, waarna door allen tot slot het „Ere zij God" werd ge zongen. Poging tot inbraak Onbekenden hebben zich toegang verschaft in de woning van'de heer Reitsma aan de Oude Dijk door het forceren van een dakraam. Dit moet gebeurd zijn tussen maandagmiddag twee uur en dinsdagnacht half twaalf. De inbrekers zijn waarschijn lijk op de vlucht geslagen toen een alarminstallatie in werking trad. In de woning werd niets vermist. De inbraag werd ontdekt door dicht bijwonende overburen van de familie Reitsma. Van de daders ontbreekt elk spoor, de Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Dat men ook wel eens teleurstel lingen- heeft moeten verw erken noemde de burgemeester een van zelfsprekendheid. In dit verband wees hij op het vorige week door vandalen stukgemaakte voetpad tus sen de Jan van Renesseweg en dc Hoogenboomlaan te Renesse. Dank bracht burgemeester Ever wijn voor de goede harmonie waar in men heeft samengewerkt, waar door men het hoop en vertrouwen de drempel 1977 kan overscheiden. Allen wenste hij prettige kerst dagen en een voorspoedig 1977 toe. Namens de raad sprak de heer J. Lustig zijn voldoening uit over de goede samenwerking, met respekt voor eikaars opvattingen, in de raad in het nu bijna afgelopen jaar. Dank bracht hij ook aan het gemeenteper- soneel voor de hulpvaardigheid welke de raadsleden steeds mogen ondervinden. Ook de heer Lustig sprak zijn misnoegen uit over het vernielen van het wandelpad te Re nesse. Hij hoopte dat de daders zul len worden gevonden. Gelukkig is dit niet in het seizoen gebeurd, de daders moeten dus niet onder de gasten worden gezocht. Het kollege en de ambtenaren wenste hij allen prettige kerstdagen en een gezond en voorspoedig 1977 toe. Ten slotte deelde de voorzitter nog mee dat de nieuwjaarsreceptie ge houden zal worden op 1 januari in het gemeentehuis van 16.00 tot 17.30 uur. De begrotingsvergaderingen zul len plaats vinden op dinsdag 25 jan uari om 19.30 uur cn vrijdag 28 januari te 14.00 uur. BRUINISSE, 23-12. Op de Bruse bejaardensoos onderleiding van mevr. v. d. Linden werd met leden, gasten en helpsters weer het jaar lijkse Kerstfeest gevierd in het Ne derlands Hervormd verenigingsge bouw. De zaal was keuiig en sfeervol versierd en de vele aanwezigen ge noten dan ook ten volle van een sfeervolle -kerstviering. Er was een prachtige kerstliturgie waarin ver schillende Bijbelgedeelten door ds. R. H. M. de Jonge werden voorgele zen. Daarnaast waren er verschillen de dames die toepasselijke gedich ten declameerden afgewisseld door het gezamelijk zingen van kerstlie deren. Het begeleidend orgelspel werd' verzorgd door mevr. Schra ver- Beekman. Thee en koffie met de nodige traktatie's ontbraken ook de ze middag weer niet. en later was er voor de gezelligheid nog een drankje voor elk wat wils. Broodmaaltijd Na het -nuttigen van een kop heer lijke soep en een gezellige brood maaltijd kwam er ha het zingen van gezang 280 een einde aan- deze goed geslaagde middag. Een woord van dank is zeker op z'n plaats voor de presidente mevr. v. d. Linden en haar medewerksters voor het vele werk dat zij hebben gedaan die ge leid- heeft tot een zeer geslaagde kerstmiddag. In het nieuwe jaar hopen allen weer gezond op dc eerste bijeen komst aanwezig te zyn die plaats vindt woensdag 19 januari en waar iedereen van harte welkom is. De belangstelling voor de avond was redelijk gunstig en onder de belangstellenden waren ook burge meester H. P. Everwijn en zijn echt genote. De zaal- was sfeervol ver sierd door de jeugdclub en de vrou wenvereniging. De avond werd ge opend met een welkomstwoord door ds. L. de Wit. Naast samenzang én koorzang door het koor „De Duin piepers" was er deklamati-e door mevr. De Wit. De dames Lodewijk en Jonker lazen- het kerstevangelie. „Op Drift" speelde op een goed verzorgd toneel het kerstspel „Ker misvolk op Kerstmis" van Henri Ghé'on in een vertaling van Kees Sperings. Het werd gespeeld dooi de dames N. de Hamer-de Jaiger en C. Hoogerhuis-v. d. Linde en de he ren D. Dokman, P. v. d. Aart en J. Vei-boom. Het gehele programma werd mu zikaal ondersteund door het fanfare korps „LuctQr et Emergo". Bij de uitgang van de kerstzang werden kaarsen verkocht ten bate van Am nesty International. Scène uit „Kermisvolk op Kerstmis". DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland hoopt op maandagavond 27 decem ber a.s. in een openbare vergadering bijéén te,komen in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, onder voorzitter schap van burgemeester J. D. de Kam. De uit slechts vijf punten be staande agenda van deze laatste vergadering van 1976 geeft aan,de beantwoording der vragen op dè al gemene beschouwingen, gesteld dooi de vier fracties van de gemeentebe groting van 1977.'Vervolgens de vast- stélling van de eerste wijziging van de' begroting 1977 gevolgd door de rondvraag. NIEUWERKERK Groene Kruis In 'aansluiting op ons bericht in ons blad van gisteren nog het volgende. Het adres voor vragen rondom lid maatschap is J. v. Sluis, Esdoorn- straat 14, Nieuwerkerk. Voor aan vraag uitleen-apparatuur blijft het zuster v/d Berg, Badhuisstraat, dus de wijkzuster. OOSTERLAND Uitreiking bloemstukken In plaats van de traditionele fruit- bakjes, zoals men sedert j aar en ida-g gewoon was, hebben de bejaarden en alleenstaanden der Ned. Herv. Kerk alhier, ter gelegenheid van Kerstmis allen een fraaie bloemruiker uitge reikt gekregen. Weer als vanouds rondgebracht door de ijverige leden van de Herv. Vrouwenvereniging: „Martha". Niet minder dan een 70- tal bloemstukken werden uitgereikt, beischikbaar gesteld door de diakonie van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Een geste, die door de betrokkenen ongetwijfeld op prijs zal worden ge steld. RENESSE, 22-12. Woensdagavond werd in ,,De Ark" te Renesse een kerstzang gehouden. Deze was in sa menwerking voorbereid door verschillende Renesse- verenigingen. Medewerking werd verleend door het fanfarekorps „Luctor et Emergo", de toneelvereni ging „Op Drift" en het sclioolkoor van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" „De Duinpiepers".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3