Gemeenteraad Westerschouwen besluit tot verhoging van hondenbelasting Opperwachtmeester Eckhardt als „luit" naar Middelburg MM GASONGELUKKEN IN 1976 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Terugblik burgemeester op 1976 Automobielbedrijf W. G. Isfa Zoon Afscheid te Nieuwerkerk Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 december 1976 133ste jaargang Nr. 22019 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenrpan Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20; per jaar 81,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: „op drift" voerde kerstspel op HAAMSTEDE, 23-12. Op de donderdagmiddag gehou den raadsvergadering heeft de raad van Westerschou wen met 7 tegen 4 stemmen besloten de hondenbelas ting te verhogen van 30,— naar 40,— voor de bezitters van één hond en voor iedere meerdere houd te brengen op 60,—. Hiermee werd het minderheids- voorstel van het kollege, van wet houder L- Hoogerhuis aangeno men, nadat in eerste instantie het meerderheidsvoorstel, voor ieder hond 'n verhoging van f 10,- was ver worpen met alleen de stemmen van wethouder M. J. Steur en de VVD- fraktie voor. Wethouder L. C. Hoogerhuis ver dedigde zijn voorstel met als motief, „de vervuiler betaalt" waarmee de P.C.- en P.v.d.A.-fraktie het eens waren. Wethouder Hoogerhuis wees hierbij o.m. op het feit dat de ge meentewerklieden handen vol werk hebben om de straten steeds weer schoon te houden. De meerderheid was het niet eens met het meerderheidsstandpunt van het kollege dat de verhoging moest worden gezien als een trendmatige belastingverhoging. De heer L. Tieleman wees ten aanzien van het standpunt van „de vervuiler betaalt" op de rijpaarden die ook voor net nodige ongerief zor gen op de straat en de voet en rij wielpaden, een klacht welke door de heren J. Lustig en M. J. Krijnse Lok ker werd beaamd. De heer S. Roos informeerde bij de raadsvoorzitter of het wettelijk is toegestaan dat met de rijpaarden ge bruik wordt gemaakt van de wandel en rijwielpaden, waarover veel wordt geklaagd. In de volgende raadsver gadering zal de raadsvoorzitter hier nadere mededelingen over doen. Ook werd de klacht geuit dat er op de Kloosterweg te Haamstede nu al vier paden zijn waarvan door de houders van rijpaarden gebruik van wordt gemaakt. Tegen het voorstel van wethouder Hoogerhuis stemde wethouder Steur en de V.V.D.-fraktie. De heer M. J. Krijnse Lokker liet hierbij aantekenen dat bezitters van meerdere honden beter voor hun honden zorgen dan zij die maar één hond hebben, reden waarom men de verhoging naar f 60,niet billijk vond. Verhoging rechten Op voorstel van b. en w. werd be sloten het begrafenisrecht te verho gen met 7 procent en te brengen op f 130,terwijl, uitzonderingsgeval len uitgezonderd, het begraven na 13.00 uur op. de zaterdagmiddagen niet langer mogelijk moet wöfdëft gemaakt. Eveneens werd overgegaan tot het verhogen van de precario rechten met 7 procent. De heer J. Lustig sprak zijn vol doening uit dat er in de kernen Haamstede, Renesse en op de par keerterreinen aan het strand voor zieningen zijn getroffen voor gehan dicapten. Naar aanleiding van een vraag van mevr. A. G. J. Hogenboom- Landegent deelde de raadsvoorzitter mee dat de verbindingen, zoals die nu zftn, door de RTM worden ge handhaafd. De infiltratie van het Haringvliet water ten behoeve van de water voorziening van 'die "WMZ is met 1 jaar vervroegd en zal nu op 1 juli 1978 een feit moeten zijn. Momenteel is men op de Brouwersdam bezig met het aanleggen van de infiltratie leiding. Met de bouw van het nieuwe pompstation zal begin 1977 een aan vang worden gemaakt maar, zo deelde de raadsvoorzitter mee, zal op 1 juli 1978 nog niet eeheel klaar zyn. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat men gedurende een korte tijd water zal hebben van een wat mindere kwaliteit. Op een vraag van de heer J. C. Hendrikse deelde burgemeester Everwijn mee dat het Haringvliet water ongezuiverd in de duinen komt. Over het eventuele zuiveren zijn nog studies aan de gang. De heer L. Tieleman was het niet eens met de mening dat de mensen die een pompje hebben geslagen om hun tuintje te besproeien moeten worden gezien als de schuldigen voor het verdrogen in de Westhoek. De burgemeester was de mening toegedaan dat men dit niet moet ba gatelliseren, daar het water veelal ook voor andere doeleinden wordt gebruikt. De heer J. Janse sprak als zijn mening uit dat door het Waterschap te snel water aan de duinen wordt onttrokken, waarbij hij wees „op het gëmaal achter dé camping „Wilhéï minahoeve" te Renesse dat te snel in werking zou worden gesteld. Ooslerland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Range/Rover. De heer en mevrouw Ista en medewerkers wensen u allen PRETTIGE KERSTDAGEN. Stoofweg- Roelamlsweg Overgegaan werd tot vaststelling voorbereidingsbesluit van het gebied gelegen tussen Stoofweg-Roelands- weg en Lagezoom. Door verschillen de raadsleden werd gewezen op de levensgevaarlijke situatie welke op de Stoofweg te Renesse is ontstaan door de rijpaarden van de manége Grol. Burgemeester Everwjjn deelde de raad mee dat er reeds gevorderde plannen zijn voor een aan te leggen weg tussen Stoofweg en Roelandweg waarbij ook mogelijkheden zullen worden geschapen voor de rijpaar den waarmee men dan zal kunnen voorkomen dat deze op de Stoofweg komen. (vervolg op pagina 3) -^kyRVlNISSE. Bruinisse houdt een wuurdevolle traditie in ere: buttëft Uederen zingen onder de kerstboom, een midwinters gebeuren, dat warm en gevoelig overkomt op de deelnemers aan de samenzang en het luisterend publiek. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode) APELDOORN, 24-12. Vorig jaar (1975) verloren in Nederland 23 men sen het leven bij ongelukken met gas. De meeste mensen werden het slachtoffer van vergiftiging: 21 do den bij 12 ongevallen. Gezien het to taal aantal aansluitingen van vier miljoen, vindt het V.E.G.-gasinsti- tuut in Apeldoorn, Nederland het veiligste gasland ter wereld. In totaal deden zich 14 ongevallen voor, waarbij doden vielen te betreu ren. In één geval ontstond door lek kage in een defecte gaskraan van een convector een explosie, waarbij een dode viel. Van een tweede ex plosie, die eveneens een leven eiste, lag de oorzaak buitenshuis: gas dat 1NIEUWERKERK, 22-12. Tijdens een bijeenkomst in de raadszaal van liet gemeentehuis, werd woensdag middag afscheid genomen van de opperwachtmeester der Rijkspolitie J. W. Eckhardt, die per 1 januari a.s. is bevorderd tot luitenant en in die rang is toegevoegd aan de dislrictsstaf. De scheidende opperwachtmeester werd hartelijk toegesproken. Burgemeester J. D. dc Kam felcitecrde de scheidende politiefunktionaris met diens bevordering en toonde zich uiterst kontent over het door dc opperwachtmeester te Nieuwerkerk verrichte werk. werden hierna door dc adjudant op gehaald. De heer Eckhardt is thans 10 jaar in politiedienst. Destijds stu deerde hij aan de Politie Akademie te Apeldoorn en voltooide de studie van vier jaar in twee en een half jaar. De adjudant wenste zijn kolle- ga en gezin te Middelburg een goede tijd toe en dankte voor alle onder vonden hartelijkheid. Luitenant Eck hardt kreeg een enveloppe met in houd aangeboden, goed voor een flink kadoo. MIDDELBURG. De jaarlijkse Kerslsalon van dc Zecuu-se Kunstkring in dc Vleeshal te Middelburg werd gisteren (donderdag) middag geopend door dr. P. K. van Daalen, direkteur van het Zeeuws Museum. Foto: één der expo serende schilders is de heer Piet Bulthuis. ..nestor" van de Kunstkring. Het werk van Bulthuis, die gedurende een aantal jaren werkzaam was te Zierik zee, geniet vooral ook op Schouiven-Duiveland bekendheid. Op de Kerstsnlon worden ook dit jaar weer werken geëxposeerd van op tichouwen-Duiveland wonende en werkende kunstenaars. (Foto; Ziorikzoosche Nieuwsbode) Dc eerste burger wees er op dat dc heer Eckhardt door studie zijn doel heeft bereikt en herinnerde aan de goede tijd te Nieuwerkerk door gebracht. In die periode werden vele verkeersproblemen door betrokkene opgelost, zulks in een tijdvak van twee en een half jaar, waarin hij diende als postcommandant. Mevrouw Eckhardt kreeg bloemen aangeboden en dc kersverse luite nant Eckhardt kreeg ccn koker met inhoud aangeboden. Dc koker bleek een „dienstrooster" te bevatten over de periode juli-dc- ccmber 1970. Het tijdmatige grapje luidde: va- kantic 26. vrije dagen 64, m. bijzon der verlof 97 en dienst verricht 34. Het rooster toonde aan dat de poli tiefunktionaris de nodige tijd heeft gekregen voor studie. De burgemees ter herinnerde nog aan de door de heer Eckhardt gehaalde drie talen- aktcn. „Goerl kollega1' Adjudant I Ardonne prees dc scheidende Eckhardt als oen goed kollega, herinnerend aan diens akti- viteiten op vogel- en natuurgebied. Dc nodige aardige herinneringen Dit nummer bestaat uit 10 pagina'i Vrede kan niet door geweld, maar alleen door onderling be grip gehandhaafd worden. Albert Einstein. uit een hoofdleiding lekte, ontplofte in een woning. De overige mensen werden het slachtoffer van vergiftiging. Niet dat aardgas zelf giftig is, zo tekent het gasinstituut aan, maar als apparaten vervuild zijn, verbrand het gas niet volledig en ontstaat koolmonoxyde („kolendamp"). Vergiftiging kan ook ontstaan bij onvoldoende ventilatie: te weinig zuurstof en te veel kool monoxyde. De meeste vergiftigingsongevallen gebeurden bij de keukengeisers zon der afvoer (7, met 12 slachtoffers), gevolgd door convectoren (3, met 7 doden). Keukengeisers met afvoer en badgeisers met afvoer eisten ieder één dode. Munten Het kado bestond uit een rijksdaal der uit 1869 en een oude munt uit 1680, die de scheidende aan zijn ver zameling kan toevoegen. Mede na mens zijn echtgenote dankte de heer Eckhardt voor de goede woorden en geschenken. Inzonderheid betrok hij het gemeentebestuur in zijn dank woorden, wijzend op het nut van een goede verslandhouding. Met name is de laatste tijd heel wat gedaan aan Hinderwet, Jachtwet en Vuurwapen- wet. Ook het sekretariepersoneel werd dank gebracht, evenals alle kollega's. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bij een. Verwachting tot zaterdagavond: Morgen weer opklaringen Opklaringen maar in de avond en nacht tijdelijk veel bewolking met plaatselijk een regen of sneeuwbui; minima van nul tot min 4 graden; maxima ongeveer plus 2 graden; ma tige tot vrij krachtige wind uit noor delijke richtingen. Voor zondag: Aanital uren zon: 1 tot 5 Min.-temperaturen: omstreeks min 4 igraden. Max.-temperaturen: omstreeks plus 1 graadi Kans op een droge periode van minstens. 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor Tweede Kerstdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.33 Maan op 11.05, onder 22.20 26 dec. Zon op 8.47, onder 16.33 Maan op 11.29, onder 23.29 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34 Maan op 11.52, onder Eerste kwartier: 28 dec. (8.48). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 dec. 5.54 18.23 11.47 26 dec. 6.35 19.04 0.02 12.31 27 dec. 7.13 19.46 0.54 13T5 Doodtij: 30 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-12. Het KNMI deelt mede: Tussen een hogedrukgebied waarvan het centrum bij IJsland ligt, en een depressie boven Scandi navië, wordt een noordelijke stro ming in stand gehouden. Hiermee wordt koude en enigszins onstabiele lucht van de poolstreken naar zuide lijker breedten gevoerd. In deze lucht kunnen enkele buien tot ont wikkeling komen. Een front dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, was vrijdagochtend gevor derd tot Zuid-Noorwegen en zal ons land later op de dag met wat regen of natte sneeuw bereiken. Verwacht wordt dat wij ons zaterdag geheel in de onstabielere lucht zullen be vinden, zo dat op enkele buien met regen of natte sneeuw gerekend moet worden. Ubent van harte welkom. NIEUWERKERK. RUKSWEG76 TEL OW4-1268 OUDOORP. MASSAMARKT. TEL 01878-1280 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1