VERKOOP BLOTE EIGENDOM' ERFPACHTEN HEERLIJKHEID GRIJSOORD Motor loopt op steenkoolpoeder Wat gaat er met de sleep-in te Renesse gebeuren? Landbouwwerktuigenbeurs in Zuidlaren Onderdak verloor van Schelde II Interne kompetitie schaakvereniging „Zierikzee" ERIC DE NOORMAN Akte wordt gepasseerd Voor drie ton aan bontjassen gestolen INGEZONDEN STUKKEN Varkensmarkten geschorst wegens varkenspest De Romeinse helm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donder*™ 23 december 1976 Nr. 22018 9 II DUIVELAND/FLAKKEE. Het werd allemaal - zoals men waarschynlyk had gedacht - geen zaak van de Staat der Nederlanden, maar van de Hoge Heerlijkheid en de heer D. van den Berg vocht voor de rechten van de Gravin, samen met een bekend Advocatenkantoor in Rotterdam. De pachten van de Oude Tongse Bank weiden aangepast en .toen de Grevefcgendam werd gelegd, liet Rijkswaterstaat opnieuw een steek vatten. Men legd'e de Dam onge vraagd, over de eigendommen van deHeerlijkheid, wat opnieuw een procedure tot gevolg had; een proce dure. die uiteindelijk in een „da ding" eindigde. Toen er sprake was van rekreatie tanigs 'het Grevelimgenmeer, legde een projectontwikkelaar een claim op bepaalde gronden in Flakkee. Dit was echter voor het Rijk het sein, om herschattin'g van die gronden te vragen, waardoor de belasting aan het Rijk verschuldigd, door de te verwachten waardevermeerdering, enorm zou toenemen'. De rechten op de Oude Tongse Bank en de andere rechten, die door het afsluiten van de Grevellingen, sterk in waarde waren verminderd werden toen aan het Rijk ovej* gedaan. In 1965 werd de heer David van den Berg, ook aangesteld als rent meester van de binnendijks gebied van de Gravin en haar mededeelge noten in de Heerlykheid Grysoord en ook hier wist hy menige rimpel glad te strijken, ten faveure van zyn principalen. De Gravin overleed, de hèer Graaf de Chambure vertoeft veel in Frankrijk, de opbrengst van de erf pachten, had te lijden van de- infla tie, veel postjes kosten dikwijls meer aan inningskosten, dan''ze zelf waard waren (hert gaat om enige duizenden percelen). Besloten werd toen ook de binnendijkse rechten te liquideren. Deze liquidatie vindt nu dezeer dagen- plaats. Kosten buiten kohier Frappant was toen men eenmaal in dfe materie was gedoken enige postjes c.q. percelen voorkwamen, die niet in het kohier stonden, maar waarvan de heer v. d. Berg toch koo bewijzen, dat zij eigendom van de Graaf waren. Ze werden voor t' 25.000,- verkocht aan. de gemeen - te Oost-Flakkee. Binnen niet al te langetijd, zal waarschijnlijk van re geringszijde de zaak van de feodale rechten, van de Heerlijkheden en de onderhorighe onder de loep worden genomen, c.q. er zal een wettelijke regeling komen, deze rechten af te kopen. Voor de Heerlijkheid Grijs oord is deze wet dan niet meer no dig. Met bekwame hand en een niet aflatende ijver heeft de rentmeester van de Gravin de Chambure en la ter van de Graaf, heeft D. van den Berg, bekend als geen ander op de Zeeuwse en Zuid'-Hollandse Stro men, waar zijn voorvaderen „visser en koopman" waren zoals een oud aanplakbiljet dat in 1883 uitdrukte, zijn betrekking waarvan dan, nu, de afloop In het zicht komt, vervuld. Het hele proces heeft twintig jaar in beslag genomen. „Meneer tien procent" FRANKFURT, 22-10. Een Westduitse zakenman, die on bekend wil blijven heeft op nieuw, tien procent van zijn netto jaarinkomen beschik baar gesteld aan de kerkelijke hulpaktie voor ontwikkelings landen „Brot fiir die Welt". De man, die deze gift voor de ne gende maal doet, heeft er op nieuw de voorwaarde aan ver bonden dat nog dertig anderen even diep in de beurs tasten. De anonieme initiatiefne mer maakte dit jaar 14.000 gul den over. Tot nu toe heeft de aktie ruim een ton opgebracht. Onder de 200 deelnemers zijn een bisschop en scholieren, die 10 procent van hun zakgeld afstaan. De gemiddelde bij drage is 1000 gulden per jaar. SAN LEANDRO, 22-12. Als Mar shall Owen, de president-direktéur van het Amerikaanse bedrijf Owen Powder Industries, zijn zin krijgt gaat u over enkele jaren met uw auto niet meer naar de benzinepomp maar naar de kolenhandelaar. Owen heeft namelijk een revolu tionaire motor ontwikkeld,:, die op steenkoolpoeder loopt, geen .oliever versen behoeft en zowel het milieu als de portemonnee van de automo bilist beschermd. De uitvinder zelf zegt dat zijn uit wendige verbrandingsmotor ge voed wordt door koolstof die; is ge raffineerd *en gezuiverd. MEPPEL, 22-12. Bij de N.V. Urzo te Meppel hebben inbrekers in de nacht van dinsdag op woensdag on geveer 300 bontjassen gestolen. Deze hebben een waarde van rond de 300.000 gulden. De inbrekers zijn het pand binnengedrongen door een raampje op de bovenverdieping, waarbij ze gebruik hebben gemaakt van een ladder die op een naburig bouwwerk was achtergelaten. De in braak werd woensdagmorgen door het personeel ontdekt. De inbrekers hebben uit de grote voorraad de duurste bontmantels meegenomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De Industriebond NVV begint mét zijn distriktsraden een diskussie over een concept-nota „vijf jaren voor kwaliteit" van het bondsbestuur waarin uitgangspun ten voor het bondsbeleicj voor de ko mende vijf jaar zijn ontworpen. De ontwikkeling van de ekonomie, in het bijzonder de werkgelegenheid is zwaartepunt daarin. DEN BOSCH. De sluiting van de ^Bossche Kapsulefabriek betekent het ontslag voor 50 personeelsleden die' met ingang van 31 januari volgend jaar op straat komen te staan. Gaat de sleep-in in Renesse dicht? Een dergelijk bericht stond onlangs in de krant. De aanbiedingsnota bij de begroting van de gemeente Wes- tenschouwen wijst in die richting. Toch is dit een voorbarige konklu- sie. Het is waar dat de Stichting Al ternatieve Rekreatie Akkommodatie (SARA) besloten heeft om volgend seizoen de sleep-in aan de Rampweg niet meer te exploiteren. Maar dat hoeft nog niet het einde van het sleep-in werk te betekenen. Een nieuwe opzet is niet uitgesloten. In tegendeel, de SARA is ervan over tuigd dat er volgend jaar weer zo iets als een sleep-in moet komen. De vijf afgelopen jaren dat de sleep-in opengehouden is, hebben geleerd dat er behoefte is aan een dergelijke op- vang-gelegenheid. De geweldige op komst van jongeren het laatste jaar maakt het o.i. ook onmogelijk om zo maar een punt te zetten achter dit werk. Wat is er dan aan de hand, dal de SARA toch besloten heeft de sleep- in aan de Rampweg te sluiten. Twee overwegingen waren hiervoor door slaggevend. Doelstelling en werkelijkheid Allereerst de steeds groter wor dende afstand tussen de doelstellin gen van de SARA aan de ene kant en hetgeen daadwerkelijk plaats vond in de sleep-in aan de andere kant. Zij beoogt bij tc dragen aan een vakantiebesteding waarin jon geren uit zijn op ontmoeting met el kaar, verrijking van hun ervarings wereld, en zo leren hun identiteit te vinden. Hoewel er zeker in de slcep- in veel positiefs gebeurde In deze zin, moet tegelijk gekonstateerd worden dat door het steeds grotere bezoekerstal het steeds moeilijker werd deze doelstelling beujjist na te streven en te realiseren. Nu zou het voor de hand liggen deze „verheven" doelstelling nan te passen aan de realiteit en met wat minder mooie idealen toch opvang te bieden aan jeugd die elders niet gewenst wordt. Dat was toch ook een doelstelling van de sleep-in. Wordt nu niet de ene doelstelling aan de andere opge offerd? Dat zou zo zijn, ware het niet dat er door het hoge bezoekers tal praktische problemen ontston den. Dat is de tweede overweging die tot sluiting heeft geleid. Het hoge bezoekerstal veroorzaak te een onoverzichtelijke situatie en een te zware belasting voor de vrij willigers die „Knorrestein" „run den". Er was nauwelijks sprake van overwicht en overzicht ondanks do geweldige inzet van deze vrijwilli gers. Risiko's Deze situatie borg zoveel risiko's in zich dat een herhaling onverant woord is. SARA heeft gekonstateerd dat een dergelijk projekt niet lan ger op basis van vrijwilligheid op gezet kan worden. Vandaar dat de sleep-in in zijn huidige opzet geslo ten moest worden. Tegelijk pleit SARA voor een nieuwe opzet van het sleep-in werk op professionele basis. Daarom heeft zij zich onmiddellijk na het seizoen tot het gemeentebestuur gewend om de ontstane situatie te bespreken en er bij haar op aan te dringen de to tale problematiek van het jeugdtoe- rismc aan te pakken. Zij is de aan gewezen instantie om het werk dat SARA heeft aangepakt, voort te zet ten. SARA acht zich niet in staat om de nodige beroepskrachten aan te trekken. Zij is een organisatie van vrijwilligers en niet meer. Wel heeft zij de gemeente Westerschouwen al le medewerking toegezegd bij het vinden van oplossingen. Immers de jeugd mag er niet de dupe van wor den. 20 december. Haamstede SARA DEN IIAAG. Ondanks de sterk gestegen kerstboompryzen (in som mige delen van het land meer dan 40 procent) heeft de Nederlandse bevolking voor de feestdagen onge veer 2,5 miljoen kerstbomen ge kocht. Dat is in vergclyking mc^ vo rig jaar een styging van 25 propent. Uitgaande van een gemiddelde prys van tien gulden per boom, betekent dat een totale besteding van ten minste 25 miljoen gulden. BEEK. In een holle deur van een leegstaande woning in S'ittard heeft de districtsrecherche van de rijks politie Maastricht een bedrag van 100.000 gulden gevonden. Het was daar verstopt door een inwoner van het Limburgse Beek (gem. Neex-beek) Die ba'd het gesitoien van een huis genoot, eigenaar van een super markt in Beek. UTRECHT. De raad van bestuur van het VMF-concern' meent, dat tenminste één van de twee Stork- Werkspoor-gieterijen zal moeten gesloten. Dit is een standpunt, geba seerd op de huidige inzichten, en nog geen principebeslissing, zo ver- klaai'de de woordvoerder van de VMF. DEN HAAG. De Stichting Inter- kruis Zuid-Holland, waarin de pro vinciale en plaatselijke Zuidholland se Kruisverenigingen zijn vertegen woordigd, is ongerust over de be snoeiing van de overheid op het kruiswerk. Dit staat in een motie die de vergadering van de gezamen lijke kruisverenigingen heeft aan genomen en naar de staatssekretaris van volksgezondheid en het kabinet heeft gestuurd. EINDHOVEN. De Eindhovense gemeentepolitie heeft drie Westduit sers aangehouden omdat zij 51/® kg hasj bij zich bleken te hebben. De verdachten, H. G. (18), A. K. (22) en G. B. (19) zeggen dat zij hasj, die een handelswaarde van f 27.500 ver tegenwoordigt, in Amsterdam heb ben gekocht. DEN HAAG. Het tweede-kdni&rlid De Graaf (PvdA) is de mening, toeJ gedaan, dat afgestapt moet woi'den van het systeem van voorkeurs wo ningen bij de toewiizing van wonin gen in gemeenten. Dit blijkt uit aan de bewindslieden van volkshuisves ting gestelde schriftelijke vragen. DEN HAAG. Bij de Tweede Ka mer is woensdag een wetsontwerp ingediend dat regels wil stellen voor algemene onderwerpen op het ter rein van de milieuhygiëne." In dit wetsontwerp, „Algemene bepalingen milieuhygiëne", zyn algemene rege lingen opgenomen voor de inspraak en beroepsmogelijkheden bij het ge ven van vergunningen. ARNHEM. De politierechter in Arnhem, mevrouw A. Heiwig heeft in een snelrechtprocedure vijf jonge inwoners van Groesbeek veroordeeld tot gevangenisstraffen van tien da gen en twee weken wegens het be- stox'men van het politiebureau van Gi'oesbeek in de nacht van 12 op 13 december. Daax*bij werd een politie man mishandeld. ROTTERDAM. Bij een ruzie in een woning in de Abcoudestraat in Rotterdam-Zuid is de 48-jarige A. H. de Ruijter doodgestoken. Het slacht offer woonde met zijn vrouw op de eerste verdieping vart het huis. De dadei', de 27-jarige T. N., die met zijn vader de tweede étage bewoont, is door de politie aangehouden. STEEN WIJK. De poppenfabriek „Het Poppenrijk" in het Overijsselse Steenwijk is in de nacht door brand yerwoest. De schade zou enkele mil joenen guldens bedragen. De oor zaak is nog onbekend. AMSTERDAM. Het solidaritcits- comitc voor de Joden in de Sowjet- Unie zegt in een verklaring diep geschokt te zyn over de arrestaties van aile organisatoren van het sym posium over de Joodse cultuur dat in Moskou zou beginnen. DEN HAAG, 22-12. Wegens uit breiding van de varkenspest worden ingaande donderdag 23 december te 0.00 uur de varkensmarkten in ons land tot nader order geschorst. Voorts zal het, eveneens tot nader order, verboden zijn, varkens bijeen te brengen op keuringen, tentoon stellingen, verkopingen, e.d. per ge lijk tijdstip van ingang is een ver- voersverbod ingesteld in een gebied gelegen in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Uti^echt, dat tot 10 januari 1977 van kracht zal zijn. MARKTBERICHTEN GOES, 21-12. Beursbericht Markt Goes. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tar we, basis 16 procent, f 44,75; brouw- gerst, basis 16 procent, f 47,25; zwa re haver f 41,50; groene eivvten f 60,00; schokkers f 73,00; capucij- ners f 93,00; bruine bonen, ge schoond, f 182,50. Exklusief bt.w. Aardappelen Bintje, vèldsgewas, vrij van glas, direkte levering af bedrijf f 38,00 tót f 48,00 per 100 kg. Partij - eri met glas f 33,00 tot f 38,00 per 100 kg. Voederaardappelen af sor teer inrichting f 8,00 per 100 kg. Het grote prijsverschil vindt mede zijn oorzaak in de sortering. Exklusief b.t.w. Uien Onafgestaart, boven 28 mm, op auto geleverd 48-65 cent per kg. Ex klusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd 45-' 54 cent per kg voor goede kwaliteit. Afwijkende partijen 35-45 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg:, Weide- hooi f 390,00-f 400,00; g'erstéstro f 250,00; tarwéstro f 180,000; ha ver stro f 205,00; schokkerstro f 280,00; erwtenstro (kleine groené)f 290,00- f 320,00; b'ruine bonenstro f 200,00. Exklusief b.t.w. (Volgende week geen notering. Bed.) Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 22-12. Aanvoer 6è21, waarvan 1655 runderen, 224 graskal veren, 64 vette kalveren, 2730 nuch tere kalveren. 1255 schapen of lam meren, 82 geiten, 600 slachtvarkens, 11 lopers én 987 slachtrunderen. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeién f 1500-f 2650; gulste koeien f 1300-f 1900; kalfvaarzên roodbont f 1850-f 2750; zwartbont f 1600- f 2300; klamvaai'zen f 1425-f 1825; guiste vaarzen f 1400-f 1700; pinken f 1000-f 1350; graskalveren f 650- f 950; nuchtere kalveren voor fok of mesterij roodbont f 260-f 460; zwartbont f 200-f 375; weideschapen f 105-f 140; lammeren f 115-f 145; vette schapen f 145-f 195; vette lam meren f 155-f 210. Prijzen per kg geslacht gewicht: Stieren le f 6,90-f 7,40, 2e f 6,55- f 6,85; vaarzen le f 6,65-f 7,35. 2e f 6,00-f 6,60; koeien le f 6,35-f 7,05, 2e f 5,60-f 6,30, 3c f 5,25-f 5,55; worstkoeien f 4,20-f 5,20; slachtvar kens f 2,62-f 2,82. Prijzen per kg levend gewicht: Vette kalveren f 5,35-f 5,60, 2e f 5,10 -f 5,30, 3e f 4,70-f 5,00; nuchtere slachtkalveren f 1,25-f 1,55; slacht- zeugen le f 2,50-f 2,55, 2e f 2,44- f 2,49, 3e f 2,33-f 2,42. LAND- EN TUINBOUW ZUIDLAREN, 22-12. Van maan dag: 7 tot en met 10 februari 1977 zal in de Prins Bemhardhoeve in Zuidlaren de 2e kmdbouwwerk- tulgenbeurs worden gehouden. De ze beurs is georganiseerd doop de Stichting Prins Bemhardhoeve in samenwerking met de Federatie het Landbouwwerktuig. Tijdens een woensdag in, Zuidta- ren gehouden' persconferentie deel de de voorzitter van de Prins Bern- haiKÜhoeve, de heer H. S. Kanon, mee dat de tentoonstelling officieel door ir. F. Koolman, directeur van het instituut voor mechanisatie ar beid en gebouwen (IHAG) in Wage- niaugen, zal worden geopend. Hij zal daarbij aan de voorzitter van het landbouwschap, cür, D. Luteyn, het eerste exemplaar van de merken- gids 1977 overhandigen. Die merken - gids zal een nieuw .viertalig hand boek voor de land-, en tum- en bos- bouwmechanisatie zijn, dat reeds nu als unicum grote internationale be langstelling heeft gerwekt. Hij zei voorts, dat deze landbouwwerktui genbeurs in 1975 als experiment in Zuidlaren begon. Het experiment is gestaagd, zodat de beurs nu om de twee jaar, afgewisseld met beurzen in de RAI in, Amsterdam en in Liempde (Betuwe), in Zuidlaren' zal worden gehouden. In plaats van dirie dagen 5/rz' 1975 zal de komende beurs vier dagen duren. Bovendien zal de beurs op dinsdagavond 8 februari open zijn. De directeur van de Prins Bern- hardhocve, de heer G. K. de Vries, deelde mee,- dat de 16.000 vierkante meter overdekte standruimte nu reeds volledig is verkocht. Er rijn 137 deelnemers (In 1975: 110). Er is meer belangstelling uit het westen en het zuiden des lands. 90 procent van het geëxposeerde bestaat uit landbouwwerktuigen, de rest uit zeer nauw daaraan verwante varia. Landbouw prijsindexcijfers september 1976 DEN HAAG, 20-12. Volgens het centraal bureau voor de statistiek bedroeg het prijsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten in september 222 tegen 165 .in de ovei'eenkomstige maarid van 1975 (basis overeenkom stige maand 1962/64 is 100). .Nage noeg alle produkten in deze groep waren aanzienlijk hoger in prijs. Het, prijsindexcijfer voor de vee- houderijproduktèn steeg volgens het ministerie van landbouw en visserij in vergelijking met september 1975 met 7 punten tot 168, kalveren, paar den, schapen en lammeren waren la ger in prijs. Alle andere produkten hoger. WATERPOLO Deze wedstrijd gehouden in het Poelendaalse bad te Middelburg is eervol door de Onderdakkers verlo ren met 6-10. Het was een felle strijd tussen de twee ploegen en de nu wat spelervafeher Onderdakkers waren door hun sterke inzet een goede te genstander. Hun enthousiasme werd ook door de tribune gedeeld, die dui delijk achter Onderdak stond. De stand na de eerste timé was dan ook slechts 1-0. in het voordeel van Schelde. In de tweedé -time; was de Schelde in sta&t een strafwörp té be nutten en tot tweemaal toe 'té; scoren doch ook André 't Jörtg scoorde zó dat hét scorebord'op 1-4 kWaxh te. staan. De derde période was André.,; in staat nog'.twèë göalsjté rftaken eri ook Bas Braat evenaarde hem. Een Terneuzenaar werd het veld uitge stuurd om pas in de laatste periode terug te keren. Ook werd Bas Lokker er een poosje uit gestuurd. Op het laatst was het Willy ten Haaf die een strafwörp „benutte" en ook van de 2ijde van de Schelde vielen er nog enkele doelpunten, waarbij nog op gemerkt dient te worden dat het M. de Poter was die er 6 scoorde voor de Schelde, zodat de strijd eindigde in 6-10. De sjselers van Onderdak waren: Ab Zwart, Willy ten Haaf, Bram Clement, Bas Lókker, Aria an Bak ker, .André. 't Jong, Bas Braat,'Jan de: Meester, Eric Dalebout (veldspe- lers), CóT-dë Waay (doelman). SCHAKEN De uitslagen van de vijftiende ronde in de interne kompetitie van de schaakvereniging „Zierikzee" luiden als volgt: R. v. d. Veken-A. Heesbeen 1-0; H. Uil-A- M. v. d. Westen 1-0; J. A. J. v. d. Made-P: Bouwens 1-0; R. P. Hogérheijde-J. van Looii 0-1; M; J. v. d.,Post-Fr. Visser 1-0; J. J. Hoog- stratè-A. Këmp 0-1; P. Wiebols-J. L. Bom 1-0; N. A. C. Falter-P. Pelli- kaan 1-0. Wé zitten nu op de helft wat het aantal ronden betreft; de gehele kompetitie is namelijk gepland op dertig ronden. Uit de tiende ronde restte nog een afgebroken partij tussen J. J. V. d. Ende en C. G. Overweel. Deze werd maandag uitgespeeld en door de witspeler in zijn voordeel beslist (1-0). De stand na de 15de ronde is: 1. C. GOverweel 395 punten; 2. J. J. v. d. Ende 344 punten; 3. R. v. d. Ve- ken 328V» punten; 4. A. Heesbeen 234 punten; 5. H. Uil 278 punten; 6. A. M. v. d. Westen 264*/s punten; 7. B. W. Schot 259 punten; 8. J. A. J. v. d. Made 254 punten; 9. J. M. Beve lander 240 punten; 10. J. van Loon 239 punten; 11. J. A. J. Seeleman 223 punten; 12. P. Bouwens 218Vs pun ten; 13. A. J. Scheele 216 punten; 14. R. P. Hogerheyde 197 punten; 15. M. j, v. d. Post 179 punten; 16. Fr. Vis ser 166 punten; 17. O. Smilde 162 punten; 18. A. Kamp 161 punten; 19. J., J. Hoogstrate 150 punten; 20. P. Wiebols 134'h punten; 21. J. L. Bom 121 punten; 22. N. A. C. Falter 115 punten; 23. A. W. Donker 98Vs pun ten; 24. A. de Spirt 69 punten; 25. P. Péllikaan 49 punten; 26. J. C. Lan- genberg 39 punten; 27. E. E. Vleu gels Schutter 22 punten; 28. O. E. Vleeshouwer 13 punten: 29. J. Kos ter 12 punten. 60. Terwijl de mannen van Tugwal en Moru elkaar in de haren vliegen, koersen Eric en de zijnen met de wind in de zeilen naar open zee. Na de begroeting van echtgenoot en zoon door Winonah vertelt zij Eric, op zijn vraag naar Orisia, dat het meisje boven verwachting is opgeknapt. Dank zij Cendrach, die trouw terzijde werd gestaan door Astara, is haar ver wonding zo goed als genezen en zijn haar krachten teruggekeerd. Verheugd begroet zij Eric, die haar voorstelt maar voor goed bij hen te blijven. Orisia, die nu geheel alleen staat, op de wereld, stemt vol dankbaarheid toe; zij wil niets liever. Zo is dan alles tenslotte nog in orde ge komen, want het blijkt dat het grootste deel der fisci met het geld ook aan boord is. Toen Svoin en Ave namelijk door TtigwaPs krijgers waren gepakt, zag Erwin nog kans met de meeste fisci te ontkomen. Glimlachend vertelt Axe dat er van een ont snapping voor hen geen sprake zou zijn ge weest, als niet een paar van hun bewakers de domheid hadden begaan Sveiris helm te wil len afnemen. „Nu", vervolgt Axe, „toen waren natuurlijk alle duivels losgebroken! In het tu mult dat daarop volgde kwam onze kans om te ontsnappen. Svcin wist bovendien nog hun de Romeinse helm te ontfutselen". Allen lachten en kijken naar de grote Sak- ser, die rustig het roer hanteert. Hij staart naar de kust en zijn blik volgende zien de anderen ook de twee gestalten die een eind van dc landingsplaats af. dichtbij elkaar op een uitstekende rots zitten. Het zijn Tugwal en Moru, die met dc ruggen legen elkaar vastgebonden zijn. „Daar gaan de ellendelingen", briest Moru, terwijl hij een heftige ruk aan zijn boeien geeft, wat Tugwal een pijnlijke snauw ontlokt. „Houdt op met dat trekken.'" brult die op zijn beurt. „Wacht maar, vriendje, als ik los kom", waarop Moru het antwoord ook wfcer niet schuldig blijft. Zij slingeren elkaar dc he vigste dreigementen en scheldwoorden naar het hoofd, afgewisseld door het eendrachtig verwensen van de Noren en vooral van Svein, die hun dit koopje geleverd heeft. Razend en scheldehd moeten dc aanccngeklonken tegen standers onder het oog zien dat zij voorlopig op eikaars aangenaam gezelschap zijn aange wezen. En in dc verte zeilen dc Noren, alle nijd en onrust achterlatend, eindelijk welgemoed huiswaarts. Einde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9