Wat vragen wij in 1977 vooreen ziektekostenverzekering aan het gemiddeld gezin? DE GETEKENDE r MILIEURAMP BEDREIGT AMERIKAANSE KUST Konsumenten in de E.E.G. Kleinere klassen Huurverhoging: verwijten over en weer 7 Suikervervangende stroop Voor kaarsen 55 miljoen gulden besteed Direkteur op staande voet ontslagen Reptielen en amfibieën in Europa bedreigd met uitroeiing fl. 51,- fl. 69,- n. 25,50 «.153.- fl. 189,- Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekostenverzekering -J Uw financiële pijnstiller Flitsen uit het buitenland Wal biedt de BEELDBUIS ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 december 1976 Nr. 22018 Advertentie NANTUCKET (Massachusetts) 22-12 Het stranden en doorbreken van de Liberiaanse tanker Argo Merchant dreigt de ergste milieu-ramp te worden welke ooit de Amerikaanse Atlantische kust heeft getroffen. Volgens de Amerikaanse kustwacht was woensdagachtend vroeg al min stens 30 miljoen liter olie uit het wrak gestroomd. De olie bedreigt de visgronden van Georges Bank en men maakt zich zorgen over de zeldzame zeehonden en de met uitsterven bedreigde buitrug walvissen die in het gebied voorkomen. Honderden vogels, be dekt met olie, zijn al aangespoeld. De Argo Merchant, die in vorige week aan de grond liep, brak dins dag bij zware storm doormidden. Diezelfde wind heeft er tot nog toe voor gezorgd dat de meeste olie niet op de kust is gekomen, maar men vreest het ergste als de wind gaat liggen. Gouverneur Dukakis van Massa chusetts heeft president Ford al ge vraagd het gebied tot rampgebied te verklaren. Dan zou federaal geld beschikbaar kunnen worden gesteld om de ergste nood te lenigen. UTRECHT, 22-12. Industrieën in de EEG die produktie van fructose- stropen of uitbreiding van hun be staande produktiekapaciteit overwe gen, doen er verstandig aan te be seffen dat in de nabije toekomst ver schuivingen in de konkurrentiever- houdingen kunnen en zullen worden aangebracht. Deze waarschuwende woorden voor konkurrenten van de Suikerin dustrie sprak drs. H. H. F. Wijfels in Utrecht uit in de jaarvergadering van de Coöperatieve Bietsuikerindustrie Suikerunie. DEN HAAG. 22-12. Het Neder landse publiek heeft voor de komen de feestdagen gul in de beurs ge tast voor de aankoop van kaarsen. Ten opzichte van vorig jaar is het kaarsenverbruik met vijf procent gestegen en de Nederlandse vereni ging van fabrikanten in de kaarsen industrie heeft berekend, dat er voor ongeveer 55 miljoen gulden is besteed voor het aanschaffen van kaarsen. De omzet van de Neder landse kaarsenindustrie is zodoen de enigszins verbeterd en dat geldt ook voor de export. BREDA, 22-12. De raad van com missarissen van Internatio-Muller in Rotterdam heeft de directeur van het dochterbedrijf Etna in Breda, ir. F. Neeüs op staande voet ontslagen. De raad van commissarissen geeft als reden op dat er ernstige bezawren zijn gerezen tegen de manier waarop de heer Neeüs zijn werk deed. De ondernemingsraad en de bedrijfs- voorzitters van Etna zijn ingelicht, maar onthouden zich van commen taar. Dat doet ook de heer Neeüs. DEN HAAG. De koninklijke fami lie heeft in Paleis Huis ten Bosch in Den Haag het kerstfeest op traditio nele w\)ze gevierd tezamen met het personeel en hun gezinnen. Koningin Juliana schenkt chocolademelk. Inmiddels is gebleken dat de Ar go Merchant niet bepaald een ge- Iuksschip genoemd kan worden. Se dert 1964 heeft het schip al 18 maal pech (gehad van machineschade 'toit aan 'de 'grond lopen. Een gemid delde tanker heeft eens in de drie jaar 'm mankement. Het schip is bo vendien 23 jaar oud, een leeftijd waarop de meeste tankers al uit de vaart zijn genomen, aldus Ameri kaanse deskundigen. BRUSSEL, 22-12. De konsumenten in de Europese Gemeenschap hebben minder vertrouwen in de toekomst dan enige tijd geleden. Hun alge meen vertrouwen in de ekonomische vooruitzichten is gedaald en de werkloosheid en de prijsstijgingen blijven een belangrijke bron van zorg voor de Europese gezinnen. Ook de financiële verwachtingen van de konsument zijn over het al gemeen niet hoog gespannen. Dit blijkt uit de resultaten van de jong ste konjunMuuirenguête onder de Europese konsumenten, die dinsdag in Brussel bekend zijn gemaakt. Ook uit de meest recente enquête bij de ondernemers blijkt, dat zij vinden dat het ekonomisch klimaat ver- slechtex't. DEN HAAG, 22-12. De klassen by het kleuteronderwijs en het gewoon lager onderwijs worden steeds klei ner. Dit is af te leiden uit gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubliceerd. Bij het kleuteronderwijs nam bij voorbeeld het pertemtage klassen met minder dan 35 leerlingen toe van 71 in 1971 tot 94 in 1974. Bij het lager onderwijs steeg dit percentage van 65 in 1965 via 77 in 1971 tot 86 in 1974. Eenzelfde beeld geven de aantallen leerlingen gemeten naar klasse grootte te zien. STRAATSBURG, 22-12. Bijna de helft van de reptielen van Europa en eenderde van de amfibieën verkeren in onmiddellijk gevaar van uitroei ing, aldus deskundigen van de Raad van Europa. Volgens een onderzoek dat is uit gevoerd in de negentien democrati sche landen in west-, noord en zuid- Europa verkeren de reptielen en de amfibieën in veel groter gevaar dan de vogels (tien procent) of de zoog dieren (twaalf procent). Zo blijkt dat de overlevingskansen voor 47 velschillende x"eptielensoox'- ten vijfenveertig procent bedraagt en dat dertien amfibieënsoorten overlevingskansen van dertig px*o- cent hebben. Voor een uitgebreide verzekering tegen de kosten van ziekenhuis en specialist vraagt Het Zilveren Kruis pet maand vanaf: 3e klas 2e klas 1 volwassene 1 kind gezin van 2 volwassenen en 2 kinderen eigen risiko fl. 200,-per per jaar geen gezin Stuur de bon op, zonder postzegel, naar Antwoordnummer 1 in Noordwijk of bel 01719 -193 31 voor alle informatie en een offerte op maat. Naam Adres Woonplaats Tel. Aantal volw. Leeftijd lx Aantal kinderen tot 16 jaar Aantal kindeten van 16 tot 27 jaar studerend of invalide Voot verzekeringen met een eigen risico van fl. 1.000,- of meer per jaar worden aan trekkelijke kortingen gegeven. ^Klasse 3 D2 Kantoor Zierikzee: Havenpark 8 BELFAST. Het (vex*bod én) Ierse Republikeinse leger heef laten we ten gedurende de ke 'stdagen in Noord-Iex'land een besta ,id in acht te zullen nemen. De drie bataljons van de brigade in Belfast in de andere eenheden in het land zullen de dag voor kerst, eex'ste en tweede kex'stdag geen akties ondex-nemrn. PIERRELATTE. liet .drinkwater van de kantine vr.n de opwerkings fabriek Comuhex in de Franse plaats Pierrelatte is verontreinigd met on- toelaatbax-e hoeveelheden uranium en fluor. Dat is vorige week bij een onderzoek van het drinkwater vast gesteld. De fabriek verwerkt ge bruikt uranium van het Franse com missariaat voor atoomenergie. MADRID. Voor het nieuwe toeris tisch seizoen zullen kansspelen in Spanje gelegaliseerd worden, zo heeft de staatssecretaris voor toeris me, Ignacio Aguirre dinsdag aange kondigd. Gokken is 52 jaar lang ver- bodèn geweest. Legalisering van nu disme wordt ondanks „veranderende, toeristische gewoonten en grotere vi-ijheid" nog niet overwogen, zei de staatssecretaris. CAIRO. Egypte en Syrië hebben besloten zo spoedig mogelijk een „verenigd politiek, commando" op te richten dat de mogelijkheid moet onderzoeken van het een-maken van de twee landen. PLAINS, Georgia. De nieuw-geko- zën president van de Verenigde Sta ten, Jimmy Carter, heeft dinsdag Patrica Roberts Harris benoemd tot minister van huisvesting en de kern fysicus Harold Brown tot minister van defensie. PARAMARIBO. De Nedexdandse regering gaat financiële steun ver lenen aan Surinamers die naar hun land willen terugkeren nadat in overleg tussen beide landen bésloten is dat zij daarvoor in aanmerking komen. NIEUW DELHI. Meer dan zes mil joen Indiërs zijn gesteriliseerd sinds de regering in april een grootscheep se campagne tot geboortebepex-king lanceerde, zo heeft de Indiase minis ter van gezondheid en geboortebe- perking bekendgemaakt. Het ge- noemde aantal is meer dan het streefgetal van 4,3 miljoen dat voor het begrotingsjaar 1976-1977 was vastgesteld. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 22-12. By de voort zetting van het kamerdebat over de komende huurverhoging is het ge komen tot felle verwyten tussen PvdA en CDA. De AR -woordvoerder Scholten be schuldigde het socialistisch kamer lid Kombrink van „infaam" eri „on gepast" optreden, dat polaxtiserend zou hebben gewerkt. Volgens Schol- ten hebben PvdA en kabinet zich niet gehouden aan de zelf-opgeroe- pen verwachtingen van een huur verhoging van 8 procent. De heeir Kombrink wees deze ver wijten van de hand. Hij noemde de reactie van Scholten „een reactie v'ix boosheid, waarmee geprobeerd wordt de zwakte van eigen stelling- name te verhullen". Hij verweet de AR-wocrdvoerder als zou deze te rugkomen op een eerder ingenomen standpunt. Volgens Kombrink is „overduidelijk" aangetoond, dat een trendmatige huurverhoging van. 7 procent niet aan de te lage kant is, maar eerder aan de te hoge kant. Scholten noemde het onjuist dat zyn collega-kamerlid het machts woord „onaanvaardbaar" had ge bruikt over het CDA-wyzigings- voorstel om de komende huurver hoging te bepalen op 8 procent. „Wiie wand zaait zal storm oogst ten", zo hield' de AR-woordvoerder hem in dit verband voor. Kombrink PARIJS. Twee Franse militaire vliegtuigen van het type „Vautour" zijn in volle vlucht op elkaar gebotst. De toestellen waren beide van de luchtbasis Merignac, bij Bordeaux. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen en twee burgers werden gewond door neerdalende wrakstuk ken. wees er op, dat het niet de PvdA- fnaktie is om uit te maken of dit machtswoord ook inderdaad wordt uitgesproken. Hij noemde de CDA- fracties „een belangrijke factor in diit geheel1". VRIJDAG 24 DECEMBER NED. II: Voor de jeugd wordt een nieuwe aflevering van de vrolijke figuur Pommetje Horlepiep op de buis gezet. Of Pommetje ooit zo po pulair zal worden als Swiebertje is nog maar de vraag, een feit is wel dat hij er zijn best, voor doet om dat wel te worden. De NCRV vervolgt met sport. Vanuit Rotterdam komt een nieuwe editie van de Minivoet balshow. Vanavond treden de teams van Oost-Nederland en de Hoofd stad Amsterdam tegen elkaar aan. Na dit brok sportiviteit een afleve- ring van de Franse serie Vluchtrou te. De kijkers worden meegevoerd naar Marokko, waar Amerikanen twijfelen aan de betrouwbaarheid van Claude, die' beweert een verzets strijder te zijn, die een belangrijke man bevrijd heeft uit de gevangenis van Perpignan. Het Engelse Pro Caiitione Antique en het Duits Ka merorkest Collegium Aureum bren gen vervolgens kerstmuziek van over de grenzen, terwijl enkele kerstliederen vertólkt worden door het Thomaner Koor uit Leipzig. Het programma de grote wegwijzer han delt geheel en al over de inmiddels al weer vijf aar geleden overleden schrijver Godfried Bomans. Sprook jes waren een veel gelezen onder wérp in de literaire onderwerpen van Bomans. In filmfragmenten wordt de relatie getoond tussen deze En die heftig te drukken en vast te houden. Maar goed, dat hij niet weet, hoe het in werkelijkheid met me gesteld is. Nu ik hem opnieuw gezien heb, weet tik, dat ik verloren ben. Ik houd van hem. Ik houd ont zettend veel van deze jongen. Er be staan twee mensen in hem: de di rekteur, meneer Veenbrink, de suk- sesvolle zakneman, die in enkele ja ren tijds al een top bereikt heeft, dank zij zijn vakkennis en energie, zijn wilskracht om vooruit te ko men. Zijn liefde voor het wex*k, dat hij doet en de zaak, die hij beheert. Maar de andere is gewoon Peter. In fdite een enigszins verlegen jonge man, die je eigenlijk niet verant- woordelijk kunt stellen voor hetgeen zijn andere persoon heeft gedaan. Want dat het geen persoonlijke ran cune is geweest, die Peter Veen- brink heeft bewogen zijn omgang met haar ongedaan te maken en ge leidelijk aan haar vader uit te scha kelen, staat wel voor haar vast. On getwijfeld heeft hij gevreesd, dat het belang van zijn positie en de zaak geschaad zou worden, als hij Jan Vlasbroek handhaafde. En dat hij daarom ook de verkering had uitge maakt. Op zichzelf geen rechtvaar diging natuurlijk, maar als je eerlijk alle facetten van deze affaire be kijkt, wel begrijpelijk. Ze is al lang niet meer boos op hem. Overtuigd van het feit, dat hij werkelijk een eerlijk bei-ouw heeft over zijn onbe zonnen daden. Dat is nu wel duide lijk gebleken. Zoals hij, als een ge slagen hond, haar moeder benader de. de hoffelijke handkus en zijn uit het hart gegrepen woorden van be- rouw en verzoek om vergiffenis - welke man in een dergelijke positie zou de moed daarvoor hebben kun nen opbrengen om tfich zo te verne- deien? - dat kwam regelrecht uit een berouwvol hart. Net zoals moe der zei: Het boetekleed siert de mens. Er is dus ook een goeie Pe ter. Hij maakt op déze wijze immers goed, wat hij had bedorven? De lie- vex'd! Jongen, je moest eens weten, hoe het er in mijn hart voor jou voor staat. Maar ik wil niet bezwij ken. Nog niet. Eerst moet alles in orde zijn. Daarna Peter voert intussen met vaste hand zijn wagen steeds dichter naar het doel. Inmiddels is de nacht gevallen en het is stil geworden in de wagen. Een enkele auto passeren ze of halen ze in. Want de snel heidsmeter wijst bijna konstant hon derd en vijftig. Gonnie steekt een sigaret in haar mond. Peter haalt zijn aansteker te voorschijn, maar het meisje weert hem af. „Let u maar op het stuur en de weg, meneer. Ik kom graag veilig in Parijs cn ook weer veilig thuis. Ik heb zelf een aansteker." Hij zucht, maar geeft verder geen anUwooid. Achterin zit Ellie. Ze heeft een uurtje gedommeld. In slaap gewiegd door het eentonige ritme van de op hoge toeren draai ende motor. In het driekwart duister ziet ze de contoui-en van de beide jonge mensen. Gonnie een eindje van de bestuurder af. Hoort, hoe Peter af en toe iets zegt en Gonnie met éénlettergrepige woorden ant woordt.. Ziqt ook, hoe Gonnie zijn aansteker afweert. Ze kent haar dochter en weet, dat het een pose is, die ze zich aangeme ten heeft Gonnie speelt toneel. Met een zeker doel. Ze begrijpt het meis je ten volle. Gonnie heeft veel van haarzelf weg. Als het moet, kan ze ook hard zijn. Keihard. Voor zich zelf en voor anderen. Maar ze kan ook vergeten cn vergeven. Al doet het meisje nog zo koel cn Jelijk tegen deze jongeman, menen doet ze het niet. Gonnie wil hem doen voelen, onvergetelijke auteur en het sprook je. De IKON brengt een kerstnacht viering vanuit de Grote Kerk te Monnickendam en tegen twaalf uur volgt een in een KRO-uitzending plechtige viering van de liturgie van de kerstnacht met de parochiege meenschap van de St. Willibrordus- basiliek te Hulst. NED. II: Nadat de jeugd haar hart heeft kunnen ophalen aan een nieuw avontuur van Calimero, meldt Ferry Maat zich met de Disco Show. On getwijfeld heeft deze uitzending een kerstverpakking. Hetzelfde geldt voor de Mounties Show die na het journaal vertier in de huiskamer brengt. Het komische tweetal Piet Bambergen en René van Vooren mo gen Frida Boccara, Lee Towers en het Westlands Mannenkoor tot hun gasten rekenen. De TROS gaat ver der met een aflevering van De Jor- daches. Tom vraagt kokkin Kate ten huwelijk en deze stemt toe omdat ze een baby van hem verwacht. Dus niet zozeer uit liefde voor hem. Het huwelijksfeest leidt tot een samen zijn van de hele familie Jordaches en dan komt Falconetti, de oude vijand van Tom, de rust verstoren. Even na tien uur begint de vijftig minuten durende uitzending van de aktualiteitenrubriek Aktua TV. De TROS verlaat haar publiek met sfeervolle klanken. Een klein kerst concert is de titel van het eerste tan een serie muziekminiaturen van komponist Rogier van Otterloo en tv-regisseur Ralph Inbar. VRIJDAG 24 DECEMBER NED. I: 14.00 Supermuis; 14.05 Markousi en Tamousi; 14.30 De stem van het water; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Pom metje Horlepiep; 19.55 Minivoetbal show; 21.00 Vluchtroute; 21.25 Lied van de week; 21.35 Journaal; 21.50 Kerstmuziek van over de grenzen; 22.25 De grote wegwezer22.52 Jour naal; 23.00 Kerstnachtdienst; 23.55 Kerstnacht. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Calime ro; 19.18 Disco circus; 20.00 Jour naal; 20.25 De Mounties show; 21.20 De Jordaches; 22.10 Aktua tv; 23.00 Een klein kerstconcert; 23.20 Jour naal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS dat ze niet van plan is een en ander zo maar over haar kant te laten gaan. Hetgeen haar goed recht is. Ze maakt zich daarom geen zorgen over deze twee. Ze zullen, als alles weer geheel achter de rug is en het voor Jan px'ettig wordt geregeld, wel weer tot elkaar komen. Daarvan is ze overtuigd. In dit opzicht zou ze misschien net zo gehandeld hebben. De dageraad begint te schemeren, als ze Parijs naderen. In het grauwe ochtendgloren zien ze de Eifclloi'en, de torens van dc Notrc Dame. Sacré Coeur en andere kerken. Rijdend over een heuvel zien ze in het pril opkomende zonlicht de Seine als een dun, zilveren lint lijnend door het groen om zich tenslotten tussen de huizenmassa op te lossen. Parijs, la ville lumière Maar nu, in de kille ochtend heeft deze wereldstad niets aantrekkelijks. Of het zou moeten zijn de brede Champs Elysee, waar op dit uur nauwelijks een auto irijdt, behalve de laatste wagens van de stadsreini ging, die het plaveisel hebben be sproeid en schoongeveegd. Want over een klein uur daveren de vele wagens er weer over. Parijs, ook de stad van de zwer vers, de clochards. Zelfs de vele nachtkroegen zijn al gesloten. Een slaperige flic staat op de hoek van een kruispunt verstoord te kijken naar de grote, vreemde wagen, die deze gezapige rust onderbreekt. „Des etrangers" prevelt hij verach telijk. Een „etoile de matin" snuffelt de langs het trottoir uitgestalde vuilnisbakken na op papier, vodden en andere waardevolle stoffen of voorwerpen. Wellicht daarmee een schamele boterham verdienend. Een grote trailer met twee melktanks er op stopt voor een fabriek in een bui tenwijk van de stad. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7