ALGEMENE BEGROTINGSBESCHOUWINGEN FRAKTIE PARTIJ VAN DE ARBEID RECHTS EN ULTRA LINKS PROTESTEREN HEVIG Lardinois: Gemeenschappelijk landbouw beleid in gevaar Huurwetje met de hakken over de sloot in Tweede Kamer BEGROTINGSBESCHOUWING VAN DE STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ Gemeenteraad Duiveland Wat men zoal eet en drinkt in een jaar Aanhouding in Spanje Gemeenteraad Duiveland 4 DUIVELAND - Op «Ie jongsle vergadering van de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, hield ook de P.v.d.A.-fraktie - bij monde van de heer Hillebrand - algemene beschouwingen over de begroting voor het dienstjaar 1977. „Voordat wij als fractie van de PvdA onze visie over de begroting 1977 geven willen, wij onze compli menten kenbaar maken aan de men sen van de secretarie, in het bijzon der aan de heer Holm, dee het mo gelijk maakte dat deze begroting weer vlot op tijd verscheen. In de beschouwingen in het afge lopen jaar hadden wij „de werkge legenheid op Schouwen-Duiveland" aangehaald, in verband' met de zor gelijke toestand bij Smit-Bolnes, waarvan wij nu moeten constateren dat de werkgelegenheid op het schiereiland nog slechter geworden is, want wij weten allemaal dat Smit-Bolnes dicht gaat, en dat er geen andere industrie voor in de plaats gekomen is tot nu toe. Stimulering Als fractie van de PvdA willen wij' het kollege van onze gemeente aansporen om de werkgelegenheid te stimuleren. Wij vragen ons dan ook af of wij als gemeente het voor beeld van Zierikzee niet moeten vol gen en een post op de begroting- plaatsen ter stimulering van de in dustrie op Schouwen-Duiveland. Willen we leefbaarheid behouden en niet ten onder gaan aan vergrijzing, zullen we naar onze mening met z'n allen moeten proberen om werk te vinden. Tot ons genoegen heeft b. en w. ook dit jaar gemeend een aanbe velingsbrief naasit de begroting, aan de Raad te moeten presenteren, met erin een 'lijst van kapitaalswerken, waar in onze 'gemeente behoefte aan is, het één op korte, het ander op lange termijn. Onze fractie is byzonder verheugd dat er met de integratie van het kleuter- en basisonderwijs in Oos- terland een begin is gemaakt. By het bijzonder onderwijs is dit mogelijk gemaakt in een prachtig schoolge bouw. Met betrekking tot huisvesting van onderwijs, denken wij aan de Openbare Basisschool te Nieuwer- v kerk. De aanpak tot renovatie van deze school vindt onze fractie een urgente zaak. Denken b. en w. hier in ook vooruit met betrekking tot de integratie van het kleuter- en basisonderwijs? De restauratie van Nieuwerkers korenmolen is voltooid', en is zeker een verfraaiing voor het dorp. Bouwen te Ouwerkerk Verder zijn wij verheugd over de ontwikkeling, die zich op Ouwer kerk voordoet nu het blijkt dat de mensen die bouwen wollen, dit dorp weten te vinden. Voor de leefbaar heid van Ouwerkerk is dit toch een gunstige ontwikkeling, en we hopen dan ook dat de dagelijkse voorzie ningen, en d'e scholen hierdoor hun levensvatbaarheid zullen behouden, gezien de vraag, die er nog steedsis naar bouwgrond op Ouwerkerk, vra gen we b. en w. wanneer kan er een aangrenzend bestemmingsplan tegemoet worden gezien? De tijd is er nu wel rijp voor. Heel wat min der gaat het in stand houden van het kleine dorp Sirjansland, neg steeds ontbreekt een bestemmingsplan hiervoor. We weten allemaal dat het moei- lyk is dit te realiseren. Toch wilden we tegen b. en w. zeggen: doe er alles aan om het plan van de grond te krügen. UTRECHT, 22-12. Een gemiddeld gezin in Nederland drinkt in een jaar 372 liter melk en dat ia ondanks de leuze „ik drink melk minder dan vijfentwintig jaar geleden. Daar bij komt echter wel dat datzelfde ge zin ook nog eens 193 liter aan melk- produkten naar binnen werkt. Daar tegenover staat, een toenemend ver bruik van frisdranken en bier: in één jaar 240 liter frisdrank en 316 liter bier, maar ook nog eens 41 liter wijn port sherry en 45,6 liter (op basis van 35 procent) gedistilleerd. Dit overzicht staat in „Food Maga zine", het officieel orgaan van de vereniging van levensmiddelenhan delaren: ANSB. De redactie van dit blad heeft aan de hand van cijfers van hel Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en van 'de andere instituten, zoals produkt- en be drijf sschappen uitgerekend wat de dertien miljoen zevenhonderddui zend Nederlanders in een jaar heb ben opgedronken of opgegeten. De redactie gaat daarbij uil van het zo genaamde gemiddelde gezin, dat be staat uit vader, moeder en twee op groeiende kinderen, zoon en dochter. Dat gezin eet bijvoorbeeld per jaar 40,4 kg kaas (met een toenemende belangstelling voor buitenlandse kaassoorten), 10,1 kg roomboter, 54 kg margarine, 2412 kg vlees en vleesprodukten, 195.2 kg verse groenten, 133,6 kg vers fruit, 11,2 kg blikgroentemen 43 kg vis en vispro- dukten. Verder iets over de begrotings stukken. Onze fractie staat in prin cipe achter het beleid van b. en w. dat door hen uitgestippeld is. Volksgezondheid Hoe denkt men de vrouwelijke be volking in te lichten over de wense lijkheid van het onderzoek met be trekking tot de baarmoederkanker. Wie worden hiervoor ingeschakeld en in welke dorpen worden deze on derzoeken gehouden? Openbare Werken. De bestrating in onze ge meente heeft de volle aandacht, maar wat denken b. en w. te doen aan het opknappen van de trottoirs in de gemeente? Het opknappen van deze is hard nodig. Hoe staat het met de rioolaansluiting van de dorpen Nieuwerkerk en Oosterland op het nieuwe station, en de aansluiting van de dorpen Sirjansland en Ouwerkerk, hoe lang gaat dit duren? Cultuur. De openbare bibliotheek op Schouwen-Duiveland is in het afge lopen jaar goed gaan draaien, en daar zijn we bijzonder verheugd over. Onze fractie staat postitief tegen over de samenvoeging van de so ciale diensten op het schiereiland, maar wat zijn de financiële gevol gen voor de gemeente? Het woon wagenprobleem baart ons als^ frac tie, zorgen. De gemeenten Zierikzee en Bruinisse zyn aangewezen voor de opvang van deze mensen. Wan neer nemen ze de verantwoordelijk heid van deze taak op zich? De subsidie voor de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui veland is een post die er niet om liegt. Onze fraktie heeft geen enkele moeite met deze subsidie, alleen vragen we ons af: wanneer gaat die Stichting nu eens wat aanvangen? Wij dachten dat er op dit gebied nog genoeg terrein braak ligt. B. en w. hebben een lijst gemaakt van kapitaalswerken die voor de deur staan om. uitgevoerd te worden. Deze zijn onderverdeeld in direkte en overige kapitaalswerken. Zwembad De technische installatie van het zwembad toont gebreken, zo kunnen we lezen. Als we de berekening zien zou dat inhouden een investering van zestig duizend gulden. Maar vol gens de laatste gegevens zou dit be drag om de noodzakelijkste voorzie ningen te treffen, teruggedraaid kunnen worden tót vijftien duizend gulden. Wij vinden dat het zwembad een zodanige, plaats heeft ingenomen in de gemeenschap, die niet weg te denken is. Maar we mogen er niet aan voorbijgaan dat het in onze be groting ook een dure plaats heeft ingenomen. Als we bedenken dat de scholen uit Bruinisse wellicht af zullen val len, wat dan toch ook weer minder inkomen geeft, vinden wy dat we het zwembad van jaar tot jaar moe ten bekijken, en alleen die uitgaven doen die noodzakelijk voor dat jaar zijn. Ten aanzien van .de reparatie van het dak van de turnzaal, vragen we ons af of het niet wat vlug is, dat er nu al zo'n reparatie nodig is. Over de aankoop van grond te Nieuwerkerk voor de begraafplaats zijn we het met b. en w. eens. Wat betreft de herbestrating van de Lange Dreef te Oosterland is onze fraktie met b. en w. van mening, dat hier wat gebeuren moet, en dat niet alleen voor Bouwbedrijf Boogert, maar ook voor de mensen die er1, wonen. Over de verbreding van de Baalpapenweg zijn we blij met een toezegging van subsidie. Met de rea lisatie van deze werken is een inves tering gemoeid van ongeveer f 210.000,wat aan lasten betekent ongeveer f 25.000,Dus blijft er nog over f 75.000,wat gaan we daarmee doen." MADRID, 22-12. De hele Spaanse oppositie, van „beschaafd" rechts tot uiterst links, heeft woensdag avond krachtig geprotesteerd tegen de aanhouding van communistenlei der Santiago Carillo. De 62-jarige Carrillo, al sinds februari illegaal in Spanje maar op 10 december voor het eerst spectaculair „opgedoken", werd woensdag in Madrid aange houden toen hij een wandeling maakte. Volgens Marcelino Camacho, voor man van de half-illegale communis tisch georienteerde vakorganisatie „Comissiones Obreras'', zijn er op andere plaatsen nog meer commu nistische kopstukken aangehouden. He,t zou gaan om Simon Sanchez Montero, bij afwezigheid van Caril lo secretaris-generaal, mevrouw Pi- lar-Bravo en Armando Lopez Sali nas. Deze laatste ds de communis tische voorman in Catalonië, waar de partij zich „Verenigde Socialis tische Partij" noemt. Camacho's bewering is niet van officiële zijde bevestigd. Cardlilo, die bij zijn arrestatie een grijze pruik droeg, ds voor verhoor overgebracht naar het Madrileense hoofdbureau voor de nationale veiligheid. Wat men preoies met hem wil gaan doen staat niet vast,maar in regeringskringen, verluidde dat Ca-' rili'O mogelijk zal worden terugge stuurd naar Frankrijk, waar hij voor zijn illegale terugkeer woonde. BRUSSEL, 22-12. Als niet alle negen landen van de Europse Economische Gemeenschap bereid zyn tot nauwere samenwerking op landbouwgebied zal er komende zomer een eind komen aan het gemeenschappelijk landbouwbe leid. Pierre Lardinois, de aftredende landbouwcommissaris van de EEG, ver klaarde dit woensdag in Brussel op een persconferentie ter gelegenheid van zyn afscheid. Hij. zei nog steeds te geloven d'at het gemeehschapp'elij ke landbouw beleid! doeltreffend:kan worden ge maakt maar alléén als alle négen landen bereiid1 zijn. .het te laten voortbestaan en het spel wollen mee spélen. Als 'dat niét het geval is sneuvelt het huidiigebeleid on de loop- van het komende jaar, zo waar schuwde hij. Engeland Lardinois verklaarde-dat naar zijn mening ni«t eén, afzonderlijk land ver.ahtwoordelij k is - voor de moei lijkheden waarme het landbouwbe leid de afgelopen jaren, te kampen heeft gekregen. Toch konden zijn woorden1 worden' opgevat als een waarschuwing aan het adres van Engeland', dat- weigert het zoge naamde „Groene Pond" in waarde te verminderen'. (Het groene pond is de koers van het pond sterling die alleen voor de handel dn landbouwprodukten bin nen de gemeenschap geldt. De voort durende koersdaling van het „echte" pond heeft ertoe geleid dat de EEG de Britse invoer van levensmidde len met grote bedragen moet subsi diëren). Verhoging' met zeven procent DEN HAAG, 23-12. Staatssecreta ris Van Dam is met zijn huurwetje met de hakken over de sloot geko men. Met 71 tegen 69 stemmen ging de kamer in de nacht van woensdag op donderdag akkoord met dit voor stel, dat de huurverhoging voor 1977 (m.i.v. 1 april) bepaalt oP 7 procent. Voor het wetsontwerp stemden de frakties van) PvdA, PPR, D'66, CPN, PSP, vier ledlen van de KVP-frak- tie, vier leden van de ARP-fraktie en twee leden van. DS'70 en de heer Nooteboom (eenmansfractie) en Huijsen (eenmansfraktie). Tegen het wetsvoorstel: WD, DS'70 m.u.v. twee leden, ARP met uitzondering van vier leden, KVP met uitzondering van. vier leden. Boerenpartij, SGP, GPV. Aan de stemming ging nog een tamelijk lange nachtelijke schorsing vcoraf doordat de minister van volkshuisvesting technische bezwa ren ontwikkelde tegen een amende ment van de CDA-frakties waarin werd voorgesteld d'e huurverhoging voor- woningen jonger dan vijf jaar te stellen op zeven procent en daar boven acht procent te heffen. Na de schorsing deelde de Antire volutionair Scholten mee dat het overleg had geleid1 tot intrekking van het amendement. Het overgro te deel van de CDA-frakties zou echter tegen het wetsontwerp stem men. HILVERSUM. Prinses Christina zal ter inleiding van de kersttoe spraak van koningin Juliana een oud-Hollands kerstlied zingen. De NOS zendt zang en toespraak uit op de eerste kerstdag om 13.00 uur over alle vier de radiozenders. JERUZALEM. De Israëlische pre mier Yitzhak Rabin (r.) heeft hel ontslag van zijn regering aangebo den aan president Ephraim Katzir, die het ontslag aanvaardde. Op korte termijn zullen informatieve bespre kingen worden gevoerd over defor matie van. een nieuw kabinet. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De CDA-frakties in de Tweede Kamer houden vast aan een wijziging van het regerings- voorstel, dat het grondwetsartikel over het onderwijs een nieuwe for mulering wil géven, zo bleek tydens het voorgezette debat hierover. LISSE. De direkteur voor akker bouw en tuinbouw van het ministe rie van landbouw, ir. W. van Soest, heeft de nieuwe bewarings- en be werkingsruimten van bloembollen van het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek te Lisse geopend. Hierin zijn 48 cellen gebouwd, waar in temperaturen kunnen worden bereikt van min tien tot plus vijftig graden Celsius. RIJSWIJK. Volgend jaar zal het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor het eerst een kampagne beginnen om huiseigenaren er toe te brengen hun huizen van buiten te laten schilderen, een onderhoudskampag- ne, die drie jaar achtereen zal worden gehouden en gebaseerd is op aanbevelingen uit het dit jaar ver schenen struktuurrapport over deze bedrijfstak. AMSTERDAM. De landelijke Ver eniging tot behoud van de Wadden zee in Harlingen, heeft zich na rijp beraad uitgesproken tegen het plan om langs de Friese kust bij Holwerd 4000 hectare .land te winnen door deze buitendijkse gronden te omzo men met een nieuwe hoge zeedijk. RIJSWIJK. De koffie wordt bin nenkort weer wat goedkoper. Vol gens het Konsumenten Kontakt is het vrijwel zeker dat het invoerrecht op koffie wordt opgeschort. De kon- sumentenorganisatie had eerder deze maand de minister van economische zaken gevraagd zich hiervoor in E.E. G.-verband sterk te maken. Snuisterijtjes LONDEN, 23-12. Een lang- vingerig persoon heeft in hel Londensc warenhuis Harrod's de slag iwn zijn leven geslagen toen hij een Iraanse dame ver loste van haar achteloos neer gelegde handtasje. Het tasje bevatte enkele aardige snuiste rijtjes - drie ringen en een broche ter waarde van 1.200.000 gulden. BROUWERSHAVEN. Dit i$ de achterzijde van het gerestaureerde stadhuis van Brouwershaven. De foto siert de omslag van het jongste nummer van het Mededelingenblad van de Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. (Slot DUIVELAND. In de laatst gehou den raadsvergadering van Duiveland werd door de heer A. van Klinken namens de SGPfraktie een alge mene beschouwing gehouden. De heer Van Klinken besloot zyn be schouwing als volgt: „Als bij herstel of rekonstruktie van straten of wegen gelijktijdig parkeerrruimte gemaakt kan worden zou dit zeer welkom zijn. Dat met de aanleg van de waterafvalwaterlei dingen een aanvang gemaakt is, is een goede zaak; dat Sirjansland hier alsnog buiten valt is te betreuren. Bij een recent bezoek aan deze plaats zijn we van de noodzaak dat hier spoedig iets dient te gebeuren op nieuw overtuigd. We weten wel dat het ons aller aandacht heeft, toch wilden we het niet onvermeld laten. Dat na het definitief besluit t.a.v. de vorm van afsluiting van de Oostcr- schelde de verdere dijksverbetering in regionaal verband bereids ter hand genomen is, juichen we zeer toe. En we hopen dat er voldoende gelden beschikbaar komen om dit werk in een zo hoog mogelijk tempo te realiseren. Met voldoening hebben we dan ook kennis genomen van het feit dat onze dijkgraaf, tevens voor zitter vay de Zeeuwse Bond van Wa terschappen aan H.M. de Koningin bij haar bezoek aan een deel van do provincie, het probleem van de be veiliging van onze polders, t.a.v. de hoge waterstanden, uitvoerig heeft voorgelegd. Dit was hetgeen wij op de begroting 1977 in eerste instantie te zeggen hadden. Wc zijn op enkele punten wat kritisch maar dan be doeld in opbouwende zin. Bij verdere behandeling van de begroting hopen we op enige punten nog nader in te gaan. Nog enkele weken cn we gaan. zo de Heerc wil en wij leven, met deze begroting werken. Belangrijke beslissingen Zeer belangrijke beslissingen zul len aan de hand van de lijst der uit te voeren kapitaalswerken moeten genomen worden, en zeer zeker wel daar een grool deel der voorgestelde posten betrekking heeft op lichame lijke oefening waar wij als SGP- fraktie anders over denken dan de meesten Uwer. We zijn er ons van bewust het doel van do SGP, n.l. Gods Woord tot meerder erkentenis te brengen, zeer gebrekvol naar vo ren te doen komen. Het dient even wel ons alle richtsnoer te zijn dan alleen zal een goed beleid kunnen gevoerd worden. Wij wensen u allen en zij die op gemeentelijk terrein werkzaam zijn. God onmisbare zo gen toe. en dat wij in alles Gods oer op het oog mogen hebben en door ons te richten Zijn Woord, te trach ten in het belang der gemeente werkzaam te zijn. Want aan Zijn ze gen is alles gelegen." aldus de heer Van Klinken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4