Afdeling Schouwen-Duiveland Kon. Ned. Schippersvereniging Schuttevaer" Flink dijkstuk Viane-Bruinisse versterkt en verzwaard BEGROTINGSBESCHOUWING VAN DE STAATKUNDIG GEREFORMEERDE PARTIJ Er komt schot in de aanleg Duivelandse rioolwaterpersleiding STREEKNIEUWS Gemeenteraad Duivéland HYPOTHEKEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Belangrijk werk Slotdeel in 1977 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 december 1976 Nr. 22017 3 BlïUlNlSSE, 17-12. In zijn jaarrcde ic Bruinisse, op de 77ste jaarvergadering van de afdeling Schouwen- Duivéland van d e Kon. Ned. Schippersvereniging „Schuttevaer", kenschetste de voorzitter II. Hooger- heide, het jaar 1976 als een hijzonder jaar, speciaal voor de afdeling. Dc afdeling telt voor een groot deel niet alleen, zoals gebruikelijk, uit bin nenschippers, maar telt ook een groot aantal mossclkwekers onder z\jn leden, die van Zeeland naar de Waddenzee wekelijks met dezelfde moeilijkheden kampt als de binnenschippcrij. De m.o9selk\vekers werden op 2 en 3 januari dus direkt na het begin van het jaar, al gekonfroriteerd met een storm, die grote ravage aan richtte op de percelen in de Wad denzee, die vol stonden met mosse len, die men in de loop van het jaar aan de markt wilde brengen. Door deze grote schade toen aangericht, konden velen in het begin van het süizoen niet leveren. Er was sprake van oen tekort aan mosselen en zo doende ook van zeer goede prijzen, maar alleen voor kwekers, die deze mosselen konden leveren. Het gemis aan percelen in Zeeland, waar min der stormschade was aangelicht werden wordt nijpend gevoeld. Droge zomer Door de droge zomer konden de binnenschippers geen volle vrach ten laden; d'e vraag naar meer scheepsruim te nam daardoor toe. wat voor velen oen wat beter be drijf sresultaat inhield. Verontrus tend' is in deze sektor echter, het af nemend gebruik van scheepsruimte voor het suikerblettenvervoer. Vroeger was dat een goede sluit post voor een lonende exploitatie, nu wordt steeds meer van vervoer over de weg gebruik gemaakt. De mosselkwekers kwamen voor het eerst na vijf jaar weer op de Grevelingen (enkele dagen) en trof fen daar een; rijkdom aan schelpdie ren aan, die niemand had vermoed. Deze milieu vriendelij ke afgesloten zeearm die niet kan worden veront reinigd' door van elders komend vuil rivierwater, dient zout te blijven. Als er op de Zeeuwse Stromen, een ramp zou 'gebeuren met een tan ker, die olie of andere stoffen ver voert, moet er een mogelijkheid zijn om op terug te schakelen. Die vindt men op de Grevelingen. Oosterschelde De beslissing, dat de Oosterschel de gedeeltelijk open blijft is van enorme betekenis voor de visserij. Hulde bracht de voorzitter aan de heer A. L. S. Lockef eer, die de strijd voc>r een' open Oosterschelde vol hield, toen anderen al lang hadden opgegeven. Dat de voorstanders1 van een open Schelde geen oog zouden hebben voor de veiligheid is onzin. Spreker pleitte voor dc grootst mo gelijke doorlaatopening, terwijl bij een schutssluis in de afsluitdam, ze ker op prijs zou stellen. Nadat hij de overleden mossel kwekers P. de Waal en L. Jumelet had herdacht wees hij op het motor schip Z.Z. 10, als voorbeeld voor mo derne bedrijfsvoering. Vele anderen, daartoe door de goede mosselprijzon in staat gesteld, lieten en laten hun schepen, toch al modem ingericht, nog van meer nieuwe navigatiemid delen, voorzien, of ze verlengen of verbreden hun schip. De haveu De aanwezige binnenschippers riep hij op, tot meer eenheid, ter wijl hij aan de aanwezige vertegen woordigers van het gemeentebe stuur aandacht vroeg voor de veran deringen in de haven die nodig zou den zijn, nu de schepen steeds lan ger worden. Hij hoopte op een ver sterking van de schippersbevolking, omdat hij het niet uitgesloten achitte dat schippers uit Oude Tonge, zich in Biuinisse zullen vestigen als de haven van Oude Tonge als gevolg van de Deltawerken wordt afgeslo ten. De heren J- Bestman en S. Beek man, aftredend als bestuursleden hadden beiden te kennen gegeven, niet voor herverkiezing in aanmer king te willen komen. Toen op beiden een beroep werd gedaan dit voornemen op te geven, liet de heer Bestman zich overhalen, maar de heer S. Beekman hield voet bü stuk; tot zijn opvolger werd ge kozen de heer C. Faasse. Dringend had men de heer Beek man gevraagd, nog enige jaren te blijven, zijn bestuursplaats werd 40 jaar lang zeer gewaardeerd. De voorzitter dankte de heer Beekman, voor het enorm vele wat hij voor de vereniging had gedaan, vooral het feit dat hij als Tonnelegger een gro te kennis van de vaarwegen had en bovendien relaties in die kringen die de vaarwegen, beheerden (het loods wezen). Burgemeester Hekman van Brui- nisse gaf de verzekering dat Schut tevaer bij het gemeentebestuur voor zijn verlangens een Willig oor zal vinden. De rekening 1975 sloot met een batig saldo. Voorstellen De volgende voorstellen voor het op 27 en 28 april te houden Congres van Schuttevaer te Utrecht wei-den opgesteld'; 1. Voorschutting in de Provinciale Sluizen van Friesland en Groningen voor met mossolen geladen schepen. 2. Gebruik van de nieuwe sluis voor de Rekreatievaart in de Volke- raksluizen ook voor geladen mossel- schepen. (De achtergrond van deze en dergelijke voorstellen is. het feit dat de mosselkwekers op hun weg van de Waddenzee naar Yerseke steeds meer sluizen op hun weg ge plaatst krijgen die er vroeger niet waren: Volkeraksluizen, sluizen in het Krabbcrsgat, straks sluizen in de Philipsclam of in de Oesterdam, waardoor vooral in de zomer, dode mosselen in de lading voorkomen. 3. Mogelijk maken dat de brug wachter vani de Zeelandbrug, desge vraagd de waterstand onder de brug kan mededelen, (aflezen). 4. Betonning van de Slenk (Wad denzee) herzien en van rode reflec toren voorzien. 5. Bruggen van het Schelde-Rijn- kanaal namen geven en deze namen duidelijk op de bruggen aanbrengen, opdat men bij mist zich kan- oatien- teren, waar men is. Amsterdam Rijnkanaal heeft dat ook. Gesproken werd' verder over het beter op elkaar afstemmen van het Marifoongebruik. Nadat de rondvraag niets oplever de werd de vergadering gesloten. ZIERIKZEE Zangdienst Op Eerste Kerstdag zal er in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetij straat een kerst- zangdienst worden gehouden. Mede werking zal worden verleend door: zangkoor „De Lofstem", jeugdkoor „Sjaloom", kinderkoor „De Sjofar". De heer J. C. Spaans spreekt de ver bindende teksten, Anton den Boer, orgel. Algehele leiding: Mar van der Veer. HAAMSTEDE Kerstnacht-zangdienst Vrijdagavond 24 december a.s. wordt in de (verwarmde) Hervormde kerk een gezamenlijke kerstnacht- zangdienst gehouden. De kerk wordt door kaarsen sfeervol verlicht. Medewerking wordt verleend door: het kerkkoor o.l.v. mej. Mientje Bliek, de Kon. muziekvereniging „Witte van Haemstede" o.l.v. de heer L. Horseling; orgel: mevrouw W. Bil-den Hollander. Meditatie: ds. H. Smits en schritflezingen de heer C. van Dord. In verband met warmteverlies is uitsluitend de ingang aan de ach terzijde geopend. Na de dienst kan men de kerk zowel aan de voorzijde als aan de achterzijde verlaten. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Geslaagd Op het 14 december te Den Haag gehouden examen slaagde onze dorpsgenoot K. de Feiter voor het examen brood- en banketbakken, eerste gezel. (II) DUIVÉLAND -Op dc jongste vergadering van de gemeenteraad, hield de S.G.P.-fraktic bij monde van dc heer A. van Klinken algemene bcgrotings- beschouwingen. De heer Van Klinken vervolgde zün verhaal als onderstaand gepubliceerd. Voor het eerste deel verwijzen wij naar het maandagnummer. Advertentie Deukt u aan reu eipj'H liuis'.' Gold behoeft dan jfleen struikelblok te zijn. Een li>potlieek van de Spaarbank inuukt 't u niotfjijk. Er is óók \wrueon In pol heek. aangepast aan uw inkomsten. Laat u uitgebreid adviseren door de „Over het onderwijs kunnen we kort zijn, nu de scholenbouw te Ooslerland gerealiseerd is, is het on derwijs redelijk goed gehuisvest, al blijven er altijd nog wel wensen over. Het beschikbaar gestelde be drag is o.i. zeer redelijk. Het bedrag per leerling voor onderhoud der bij zondere school te Nieuwerkerk' (wat overigens niet aanvechtbaar is. daar het reëeel berekend is) is niet hoog. gezien het leerlingenaantal, tegen over de grootte van het gebouw. Een door mij gestelde vraag enige tijd geleden om voor onderhoud scholen één lijn te trekken, bevelen we nog maals aan. Ook administratief zou het aantrekkelijk zijn, zowel voor de de gemcente-sekretarie als voor het betrokken schoolbestuur. Ons stand punt ten aanzien van het gemeente lijk subsidiebeleid is u bekend, meermalen hebben wij onze bezwa ren van principiële aard kenbaar ge maakt. Op enige punten willen we wal dieper ingaan. In de eerste plaats dc gemeenschappelijke bibliotheek voorziening, en wel voornamelijk de bibliobus, waarover we uil het jaar verslag 1975, uitvoerige informatie hebben. Bij monde van de heer L. Meerman hebben we destijds onze bezwaren naar voren gebracht be trekking hebbende op de verstrekte lektuur. We hebben onze stem tot toetreding niet gegeven, wat niet inhoudt dat we de verantwoorde lijkheid van ons wentelen. Ook niet financieel. Bij behandeling van dit punt zuilen we u hierover een voor stel doen toekomen. Ver. Milieuhygiëne De subsidie aan de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland dient in zijn geheel afgevoerd te worden. In het tweemaandelijks blad „De Gouden Delta" van december'75, werd een dermate Gods- en mensonterend ar tikel opgenomen dat subsidie zonder meer, onverantwoord is. Dat de Stichting Landelijk Jeugdwerk ons in zijn aktiviteiten niet kan bekoren is u eveneens genoegzaam bekend. De sociale zorg en maatschappelijk werk wordt met recht een zorgelijke post, waar we ons in het betreffen de kollege ook steeds mee bezig houden is gezien de hoogte van het nadelig slot, op dit hoofdstuk de tijd om een beroep op de betreffende overeid te doen. nu aangebroken? Voor kleinere gemeenten is dit toch mogelijk? Nog een enkele algemene opmerking. Bij een vorige begro tingsbehandeling is door één dei- raadsleden namens zijn fraktie ge pleit voor openbaarheid van enkele kommissievergaderingen. waarmee inmiddels zeer summier begonnen is (echter zonder enige belangstel ling, naar wij vernamen). Wij wil len opmerken dat we hier geen voorstander van zijn. het kan aan de besprekingen afbreuk doen. Daar naast menen we toch dat elk raads lid aan ieder die dit wenst, inlichtin gen wil geven voorzover hij dit kan en mag doen. Dat we aan de rekreatie geen gro te uitbreiding willen geven is be kend. Dit is trouwens wel het gevoe len van de gehele raad, naar wij menen, evenals van het overgrote deel der bevolking, zij het bij vele vanuit een ander standpunt dan het onze. nl. dc handhaving van dc zon dagsrust cn dc zondags cn dc zon dagsheiliging". NIEUWERKERK Kerstfeest Chr. Nat. School Vrijdagavond werd in het geheel gevulde kerkgebouw van dc Gere formeerde Gemeente te Nieuwerkerk de kerstfeestviering gehouden van dc kinderen van de Chr. Nat. School. Na vele jaren had de ouderkom missie besloten weer op deze wijze ouders en kinderen an de gelegen heid te stellen het kerstfeest te vie ren. Na samenzang Komt allen tezamen opende de voorzitter van de ouder kommissie, de heer J. J. Folmer, de avond met Schriftlezing uit Lu- kas 1 26-38 en ging voor in gebed. De kinderen van de hogere klassen hadden een deklamatoriurn ingestu deerd. Vervolgens zong een groepje meisjes, waarna samenzang van de Lofzang van Zacharias. Het hoofd van de school, de heer Van Heuke- lom, vertelde de kerstgeschiedenis, waarop kinderzang volgde. Weer bracht een groep leerlingen een de klamatoriurn. In de pauze werd ge trakteerd. Meester Van Sluis gaf een vrije vertelling, waarop samenzang volgde: de Lofzang van Simeon. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter van het schoolbestuur een dankwoord en eindigde met ge bed). Tenslotte werd nog samengezongen Ere zij God. Hierna kreeg ieder kind nog een boek. Het was een mooi en heerlijk kerstfeest. Kerstfeest Zondagschool Het kerstfeest van de Zondags school te Nieuwerkerk wordt ge houden op tweede Kerstdag (zondag 26 december) in de Hervormde kerk. Iedereen is welkom. „De Fijnproever" Het bekende cafélaria „De fijn proever" gaat binnenkort in andere handen over. Na een interne ver bouwing, zal het etablissement weer voor het publiek open gaan. Leesbibliotheek In verband met de komende feest dagen zal de 1 algemene leesbiblio theek alleen geopend zijn op vrijdag 24 december en vrijdag 31 december Voor tijden: zie agenda. OOSTERLAND Kerstviering O.B.S. Met alle leerlingen cn leerkrach ten iferd op vrijdag 17 december jl. door de openbare basisschool alhier het Kerstfeest gevierd, in de ge meenschapsruimte van dc school. Begonnen werd met massale sa menzang van een kerstlied in de sfeervolle ruimte, met kerstboom en kaarsen kwistig versierd. Hierna kwamen de klassen apart aan bod met het zingen van kerstliederen en deklamatie. Het Kerstevangelie werd voorgelezen door één der leerlingen en de Hervormde predikant ds. M. C. van der Meer, vertelde een boeiend kerstverhaal. Na traktatie volgde de slotzang van deze goed geslaagde feestvie ring. Voor de leerlingen van de klas van „meester Schrijver" was de pret nog niet afgelopen. Ze mochten naar Nieuwerkerk om getuige te zijn van het huwelijk van hun meester met mej. M. Lievense. Al met al een prettige dag voor deze leerlingen. Kerstnachtdienst Ned. Hei-vormde kerk; Op de vooravond voor kerstmis, vrijdag avond 24 december a.s., zal een kerstnachtdienst plaats hebben inde Nederlandse Hervormde kerk alhier, waarin voorgaat ds. M. C. van dei- Meer. Medewerking aan deze late dienst zal worden verleend door de Chr. Gemengde Zangvereniging „Vooruit gang Zij Ons Streven", onder leiding van de direkteur de heer C. J. den Dekker te Nieuwerkerk. Kerstviering peuterklas De kinderen van de peuterspeel zaal ,,'t Kraaiennest", vierden vorige week het kerstfeest in het gebouw „Radda Barnen", waar de klas nu is ondergebracht tot de verbouw werk zaamheden aan het „Dorpshuis" aan de Sint Joostdijk klaar gekomen zijn. De kinderen hadden zelf de kerst boom opgesierd met zelfgemaakte en van huis meegebrachte kerstbal len. Verder hadden ze allemaal een kerststukje vervaardigd met een kaarsje er in. Hierdoor werd een echte kerstsfeer geschapen, en bij een glaasje chocomel of gewone melk en met een stukje door de leid sters zelfgebakken cake, werden KERKWERVE. Het was al aardedon ker toen op de Provinciale weg lus sen Promrriétsluis en Pikgat twee auto's met elkaar in de clinch gingen. De aanrijding ontstond doordat één der bestuurders onder invloed rij dend, op de ilnker weghelft terecht kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De politie was er prompt bij, stelde een onderzoek in en maak te proces-verbaal op. De foto toont een van de twee zwaar beschadigde auto's. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) kerstverhalen verteld en uiteraard kerstliederen gezongen. Na afloop van dit feestje kregen alle kinderen een sinaasappel mee naar huis, en hun eigen kerststukje en kerstbak. BRUIN1SSE Bejaardensoos De bejaardensoos onder leiding van mevr. P. IJzelberg-OIree viert donderdagmiddag 23 december het Kerstfeest in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. De aanvangstijd is een uur vroeger dan de gebruikelijke tijd. Kerstzangdienst Evenals voorgaande jaren ver zorgt de interkerkelijke jeugddienst commissie een Kerstavond-zang- dienst; Deze wordt gehouden op 24 december, 's avonds om tfien uur, (22.00 uur) in de Gereformeerde kerk' aan de Noorddijk. Na de dienst is er gelegenheid voor het drinken van 'een kopje koffie. OOSTERLAND, 20-12. De werk zaamheden aan dc rioolwaterpers- lciding, die worden uitgevoerd door het Aannemersbedrijf fa. Bellema kers BV te Almkerk (N.-Br.) begin nen nu flink op te schieten. De leidingen liggen er nu zo goed als geheel dn, voor wat betreft de persleidingen en de vrijverval-lei- dingen, van P.C.V.- of betonbuizen. Het 'gigantische werk. nl. het maken van de beide pom pen kelders, één te Oosterland en één te NieuwerkerK, is nu zover dat nog de2e week voor die te Oosterland, de wanden van beton gestort zullen worden en te Nieuwerkerk de vloer. Wanneer de ze beide kelders gereed zijn (dit kan zo ongeveer eind januari zijn) gaat men hierin de beide pompen instal leren. Wanneer de weersgesteldheid goed blijft en de vorst wat uitblijft, zal vermoedelijk in de laatste helft van februari de zaak gereed zijn en kan de bestaande zuiveringsinstalla tie worden opgebroken, zeer tot ge noegen van de omwonenden aan de Lage Rampertseweg, die vaak als de wind diende, een ondragelijke stank te verwerken kregen. OOSTERLAND, 20-12. Hel is inmiddels doodstroom geworden bij de dijkverzwa rings werkzaamheden aan de dijk onder Oosterland. Dit werk, dat uitgevoerd werd door de aaiiiieinerskonibinatie firma Oosterwi jk, Janse en Gebr. Roinniers, is tot bet komende voor jaar stilgelegd. Hel dijklichaam is vanaf dc bocrdcry, waar dc heer len Klooster woont, tot aan de hofstede: „Oostcrsteün" van dc heer Stouten helemaal gereed gekomen, eu een flinke zeewering geworden die een stabiel aanzicht geft. Het ingezaaide gras begint flink op te komen, er lgt al een groenwaas op het dijklichaam. Verder ligt er een fraaie nieuwe bitumenweg. zover de nieuwe dijk nu klaar is waar echter in het a.s. voorjaar nog een slijtlaag Op aangebracht moet worden. Deze nieuwe weg loopt vanaf ten Klooster tot Schoof onderaan de dijk, zodat men nu rechtuit door kan wanneer men van Bruinissc onder Viane rijdt Helemaal aansluiten op de weg doel deze nieuwe weg nog niet bij ten Klooster, omdat er nog een schuine bocht in gemaakt moet worden, wat ook op het programma staat voor volgend jaar. Dikke buizen Dikke buizen dwars over deze nieuwe weg verhinderden het vroeg tijdig overrijden voor auto's zolang dc gelegenheid nog bestaat rond te rijden. Dit is voor het gedeelte van Schoof tot „OostersteijrT anders, om dat de daar wonenden'gebruik van dit nieuwe weggedeelte moeten ma ken. Terzijde van deze weg wordt volgend jaar een sloot gegraven waarvoor verschillende kabels ver legd dienen te worden. Omstreeks maart of april van het volgend jaar gaat men verder vanaf „Ooster steijn" tot Viane, om ook dit dijkge- deeltc te verzwaren, waarbij ook nog een bocht in het huidige dijklichaam recht getrokken zal worden. Ook zal dan het gedeelte van ten Klooster tot Bruinisse gerealiseerd worden, ter lengte van ongeveer zes km. Ho pelijk zullen dc winterstormen wal uitblijven, zodat dc nieuwe dijk lijd krijgt om zich te ..zetten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3