Veelomvattende aktie mondde uit in instrumenten voor „Crescendo" Examen rijbewijs wordt duurder Unieke uitwisseling politieke gevangenen Tweedelige olie prijsverhoging officieel Akkoord over uitbreiding van ultra-centrifugefabriek Landelijke kerngroep P.P.R.: Op termijn uit kabinet Den Uyl Bijzonder gebeuren Dreischor Hond moet in de goot Slachtoffer van heroïne Eerstp S-fregat te water gelaten Afscheid visserij-opziener Steketee AGENDA 2 RIJSWIJK. Mei ingang van 1 jan uari zullen dc examentarieven voor het rijbewijs omhoog gaan. Dit heeft het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen zaterdag meegedeeld. DREISCHOR - Te Deeisehor vond de sloluvond plaats van het jubileumjaar van de muziekvereniging „Cres cendo". De voorzitter, de heer A. P. de Wit, opende de bijeenkomst en kon een goed gevulde zaal van het Dorpshuis verwelkomen. Een speciaal welkom kregen de heren Uiterhoeve en Den Toonder met echtgenotes, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling „Zeeuwse Bond" van de K.N.F., de ere-leden S. D. Klaassc en S. Wagemaker, de lieer en me vrouw Swenne, de heer en mevrouw Van Wallenburg, een vertegenwoordiger van de „Schouwsc Bond" en notaris Karsten. De voorzitter zei het te betreu ren, dat er niemand van het gemeentebestuur aanwezig was. In het kort vertelde hij over de oprichting van „Crescendo" in 1901. EINDHOVEN, 18-12. Volgende week maandag start in Eindhoven een drie maanden durende actie om hondenbezitters te wijzen op het feit dat de hond zijn behoefte het best in de straatgoot kan doen. Dan is vol gens de Eindhoven-se milieupolitie de overlast voor anderen het ge ringst. Eindhoven telt ongeveer 20.000 honden die dagelijks ongeveer 5.000 kilo hondenpoep produceren. In het kader van de actie zullen onder meer stickers en raamaffiches worden verspreid met d.aarop een hond in de bekende hurkhóuding. Boveiidien zal die beeltenis ook geschilderd ivordeji op stoeptegels in 700 Èindhovense straten. Na iedereen een prettige avond toe te wensen, gaf hij het woord aan dc heer Uiterhoeve. De heer Uiterhoeve feliciteerde de vereniging met het 75-jarig bestaan. Hij wees op de noodzaak van een muziekgezelschap in een kleine ge meenschap. Hij vroeg aan dc bevolking om al wat mogelijk is aan de-vereniging te geven, zodat deze''kaïn opbloeien en in dienst van de gemeenschap kan staan. Hij vond het bijzonder jammer en onbegrijpelijk dat niemand van de gemeente aanwezig is. Spreker vroeg aan de gemeente ook het ad vies van de „Sohmo-regeling" om trent subsidieverlening toe te pas sen, aangezien een muziekvereniging veel geld nodig heeft. Gelukkig wordt deze regeling door veel ge meentes toegepast, wat het bestaans recht van de vereniging vergroot. Doelend op de uitgestalde nieuwe instrumenten hoopte hij dat alle muzikanten de muziek die in de in strumenten steekt er naar ieders kunnen uithalen. ZÜRICH-MOSKOU - WASHING TON, 19-12. Twee van de promi nentste politieke gevangenen ter we reld, de Russische dissident Wladï- mir Bockovsky cn de Chileense communistenleider Luis Corvalan, hebben zaterdag tegelijkertijd hun vrijheid herkregen. Dit gebeurde tij dens een unieke gevangenenruil op een door de mist versluierde lucht haven van het Zwitserse Zürich. In een gebeurtenis, die 25 minuten in beslag nam en onder strikte vei- ligheidsmaatregelen werd voltrok ken, stapte de 33-jarige Boekowsky uit een Russisch toestel dat in Mos kou was opgestegen, terwijl de 60- jarige Corvalan een Westduits ver- keerstoestel verliet dat hem vanuit Santiago naar Zürich had gebracht. Daarna ging Corvalan met zijn vrouw aan boord van het Russische vliegtuig dat hem naar zijn eindbe stemming, Moskou, voerde. Boe- kovsky, die in totaal elf jaar door bracht in Russische gevangenissen, werkkampen en psychiatrische kli nieken, zag er bleek maar lichame lijk fit uit. Tegen verslaggevers op de luchthaven verklaarde hij: „Ik ben blij vrij te zijn, blij in Zwitser land te zijn. Ik ben ook blij dat Cor valan is vrijgelaten. Ik hoop op de vrijlating van alle politieke gevan genen". Voor Corvalan betekende de kor te wandeling over het platform van de Züricher luchthaven naar heit toestel van de Russische luchtvaart- ma atschappy Aeroflot het einde van een driejarige politieke gevangen schap onder de Chileense militaire junta. WESTER-SCHOUW EN. Zoals hel er thans naar uil lei, nllcn in Hl 77 b c- langr'tjkc dijkversterkende werken worden uitgeroerd in Schouwen. Zeker heid echter is er dat de Plompetoren zal worden ontzien. Het vermaarde historische objekt zal niet storend worden ingepaktdoor de dijkwerken. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) „Zonder uitnodiging zou ik toch hier verschenen zijn, want ik kom met een bepaalde opdracht. De K.V.F. heeft gemeend om „Crescen do" een erepenning te moeten uit reiken in verband mét het 75-jarig bestaan. Nogmaals van harte gefe liciteerd en op naar het „grote jubi leum". Vervolgens kreeg de heer H. M. van Keulen, voorzitter van het werkkomité het woord. Hij felici teerde de vereniging met het jubi leum en vertelde waarom deze avond gehouden wordt; in de eerste plaats om het 75-jarig bestaan te vieren; in de tweede plaats voor de uitrei king van het nieuw instrumenta rium en in de derde plaats als af sluiting van het werkkomité, dat bijna twee jaar geleden zijn eerste bespreking hield met als doel: fond senwerving. In het kort memoreerde hij wat er zoal "heeft plaatsgevonden: een grote loterij met maar liefst 15.000 loten, welke bijna allen zijn ver kocht; een' olieboilenaktie op oude jaarsdag 1975; een maximum subsi die, plus zelfs iets ekstra's van 'het Anjerfonds en de grootste „klap", de bazar met de pinksterdagen in het dorpshuis. Hierna volgde een verslag van de aktiviteiten op deze bazar. De heer Van Keulen zegde ieder een hartelijk dank voor de finan ciële, materiële en zeèr zeker voor de immateriële steun. „Zonder uw hulp waren wij er nooit in geslaagd een nieuw instrumentarium voor uw vereniging aan te schaffen. Nog maals allen heel hartelijk dank." Na de pauze ging de voorzitter van het werkkomité over tot het uitrei ken van het instrumentarium. Hij overhandigde het eerste instrumeht aan de voorzitter de heer A. P. de Wit. De overige instrumenten wor den uitgereikt door de andere leden van het werkkomité. De muzikanten namen daarop plaats op het podium om enkele nummers ten gehore te geven. De voorzitter sprak tevoren een dankwoord, in de eerste plaats aan het werkkomité „Zonder jullie had den we nooit dit restultaat bereikt". Mevrouw Van Keulen-Russell kreeg bloemen aangeboden en de heren mochten een kaars met opdruk, spe ciaal voor „Crescendo" vervaardigd, in ontvangst nemen. Vervolgens een dankwoord voor de familie Swenne. „De heer Swenne heeft vaak het di rigentschap tijdelijk op zicht geno men, toen de vereniging dirigentloos was". Bloemen waren er voor me vrouw Swenne." Óok een dank woord aan de heer Van Wallenburg, die bereid gevonden werd wekelijks uit Domburg te komen om zijn taak als dirigent te vervullen. Bloemen kreeg ook mevrouw Van Wallen burg. Nog een laatste dankwoord aan de hele bevolking voor de spon tane medewerking, die zo vaak werd gevraagd. De dirigent de heer Van Wallen burg stelde 'zich voor aan het pu bliek en zei dat aangezien de zeer korte tijd, waarin men heeft kun nen oefenen,de verwachtingen niet al te hoog gespannen moeten zijn. Nadat twee nummers gespeeld wa ren kwam de heer Uiterhoeve toe aan zijn tweede opdracht. Hij mocht namens K.V.F. bij de heren J. Pad mos en C. v. Dixhoorn de zilveren speld uit te reiken voor hun 25-jarig lidmaatschap van „Crescendo". De heer J. v. d. Linde kreeg de gouden draagmedaille voor zijn 50-jarig lid maatschap. De heer Uiterhoeve dankte de heren voor hun goede in breng en voorbeeld 'voor de vereni ging en hoopte dat zij nog een groot aantal jaren hun partij zullen mee- blazen. Hierna werden nog twee nummers gespeeld en het publiek uitte zijn waardering met een warm applaus. Als afsluiting van deze avond worden nog enkele spelletjes bingo gespeeld onder leiding van de heer J. de Jonge. (Verlaat verslag) AMSTERDAM, 18-12. Dc 27-jarige Amsterdammer A. Miedema is dood aangetroffen in een kamer van een hotel aan de Nieuwendijk in de hoofdstad. De man bleek als gevolg van een overdosis heroïne te zijn overleden. DOHA, 18-12, Elf leden van dc Or ganisatie van Olie Exporterende Landen (O.P.E.C.) hebben besloten bun prijzen van ruwe olie op 1 .janu ari met tien procent tc verhogen en op 1 juli nog eens met vijf procent: twee leden - Saoedi-Arabic en dc Verenigde Arabische Emiraten - verbogen bun prijzen voor 1977 maar met vyf procent. liit is officiëei bekendgemaakt door de voorzitter van de minister raadsvergadering van de O.P.E.C. in Doha (Qatar), de minister van finan ciën en olie van Qualar sjeik Abtlocl- Aziz Bin Chalifa Al-Thani. Hij voegde eraan toe dal de twee ledige prijsverhoging niet Betekent dat dc eenheid binnen dc organisatie is verbroken. VLISSINGEN, 18-12. Op de werf van dc NV Koninklijke Maatschappij „Dc Sehclde"( lid van de Rijn-Scliel- de-Vcrolmc Groep RSV) in Vlissin- gen is zaterdag het eerste standaard fregat „Kortenaer'' gedoopt en tc water gelaten. Het schip is de eerste van een se rie van acht, waarvoor de koninklijke marine twee jaar geleden de op dracht verstrekte de aan de maat schappij De Schelde. De „Kortenaer" werd gedoopt door mevr. E. C. C. Stemerdink-Waay, echtgenote van de staatssecretaris van defensie (mate rieel) mr. A. Slemerdink. Het schip zal in april 1978 gereed zijn voor het maken van de eerste proeftocht. Hel kost circa 250 miljoen gulden. (Vervolg van pag. 1) Burgemeester T. C. Hekman, even eens zijn waardering uitsprekend voor de gewaardeerde figuur, die Steketee in de Bruinisser samenle ving is benadrukte ook nog even, hoe in de jaren 1940-1945 zijn vrouw voor zichzelf had moeten zorgen. Een familielid had even tevoren ook mevrouw Steketee daarover aan gesproken. De ets van Jits Bakker met het silhouet van Bru was het gemeente lijk geschenk. Buurman G. van der Weele had zijn waardering in dicht vorm gezet en las dat gedicht voor. Hij had o.m. een globe meegebracht. De heer P. Verwijs, Yérseke, sprak namens de vereniging van Oester exporteurs VERVOEX zijn waarde ring vond uitdrukking in een enve loppe met inhoud. Mosselkwekers verenigings-voor zitter W. Okkerse, Bruinisse, sprak de eerder geciteerde woorden, hul digde de jubilaris als opziener-dorps genoot buiten de dijk, maar als dorpsgenoot opziener binnen de dijk, zoals hij het uitdrukte. Ambtelijk stond de funktie voorop, burgerlijk buiten de dienst de amikale vriend, wiens hulp men nooit tevergeefs vroeg, wiens adviezen altijd waarde vol "blekén. Wethouder W. van Gilst, had met pde heer Steketee jarenlang samen gewerkt in 'de Nederl. Chr. Bond van Overheidspersoneel (N.C.V.O.) waar van beide bestuurslid zijn, deze sa menwerking was altijd prettig ge weest. (Een persoonlijk „verhaal" wekte de nodige hilariteit van de aanwezi gen op). Namens Zevibel, de overkoepelen de Zeeuwse Visserij organisatie sprak de heer B. W. Schot Chrz. uit Zierikzee. Evenals vele voorgangers klaagde ook hij over de moeilijkheid om duivenmelker Steketee een pas send geschenk te geven, daarom werd het ook hier de zoveelste en veloppe met inhoud. Deze envelop pen werden uitermate gewaardeerd, zoals de jubilaris in zijn slot-toe- spraak en dankwoord benadrukte. Dankbaar was hij daarnaast voor de waardering, die uit de toespraken was naar voren gekomen. Het tarief voor het volledig exa men kategorie BE wordt dan f 55,25 (dat is thans f 50,25), praktisch her examen kategorie BE gaat van f 46,50 naar f 51,25, het volledig exa men kategorie A, CE/DE gaat even eens van f 46,50 naar f 51,25. Het praktisch herexamen kategorie A, CE/DE gaat vanaf 1 januari f 41,25 kosten (nu i' 37,50) en het theoretisch examen f 31,75 (nu f 28,75). De prijs van het formulier „eigen verklaring" voor het verkrijgen van de geneeskundige verklaring is vastgesteld op f 4,75 (nu f 4,25). Verwachting tot dinsdagavond: Meeste plaatsen droog Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige oostelijke wind; minimumtempera turen om het vriespunt, maxima van 1 graad in het noordoosten tot 4 gra den in het zuiden van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen omstreeks +2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 dec. Zon op 8.45, onder 16.30 Maan op 8.37, onder 17.30 Nieuwe maan: 21 dec. (3.03). Begin van de winter: 21 december, ongeveer 19.00 uur. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 dec. 3.02 15.25 8.35 20.54 Springtij; 23 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Voor dinsdag mogen we reke nen op veel bewolking en op de meeste plaatsen droog- weer. Een la gedrukgebied boven hetwestelijk deel van de Middellandse Zee voert aan haar oostflank vrij zachte lucht naar het noorden. Boven zuid-Scandinavië handhaaft zich een gebied met hoge barometer standen, dat een uitloper heeft in de richting van IJsland. Ons land blijft in het overgangsgebied tussen de zachte lucht uit het zuiden en koude lucht afkomstig uit de landen rond de Oostzee. Het hierdoor gevormde front, dat zich ook dinsdag dichtbij of over ons land zal bevinden, zorgt dan voor veel bewolking waaruit plaatselijk wat neerslag mogelijk is. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. In de nacht van zondag op maandag vroor het streng tot zeer streng in bijna geheel zuid- Scandinavië. In zuid-Europa wezen de thermometers op dat moment rond 10 graden aan. Van 6 I'm 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur, tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aktie kinder postzegels en wenskaarten. Tol 31 december Zierikzee „:t Lange Uus". Kunstexpositie. Syn chroon met openingstijden zaak. Maandag 20 december Zierikzee Huis van Nassau. Afd. Philalelica, 20.00 uur. „De Poorter" (R.T.M.-gebouw). Streekfederatie P.v.d.A., 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur kerst viering Herv, Vrouwen ver. Dinsdag 21 december Zierikzee Rusthuis „Irene", Kerstfeest, 1.9.30 uur. Trouwzaal stadhuis „Hearing". 19.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad, 20.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur Kerst feestviering C.P.B. Geref. Ver.-gebouw, Kerstavond Ge- ref. Vrouwenvereniging „De lampen brandende". Haamstede R-ekreatiezaa-1 Ger. kerk. Kerstavond NCVB-Ger. Vr.-ver. 19.45 uur. Noord welle Kerk. Kerstviering 19.00 uur. DEN HAAG, 18-12. Het kabinet heeft besloten in te stemmen met uitbreiding van de URra-Cenlrifu- gefabriek in Almelo tot een capaci teit van 2000 ton per jaar, maar aan die uitbreiding een aantal voorwaar den verbonden. Premier Den Uyi heeft dit vrijdag in de pauze van het kabinetsberaad meegedeeld'. De voorwaarden zijn: - De minis ter van economische zaken en zijn collega van buitenlandse zaken zul len gaan praten met hun Britse en Westduitse collega's over een aantal financiële, economische en organisa torisch uitgangspunten, die noodza kelijk moeten worden verwezenlijkt om tot oen verantwoorde opzet te komen. De minister van buitenlandse za ken zal met zijn Britse en West duitse collega's overleg voeren over de waarborgen rond de leverin gen door Urencoe de verkoop maatschappij van het Almelose pro ject. UTRECHT, 18-12. Dc P.P.R. moet dc steun' aon bet kabinet Den Uyl be ëindigen. als volgend jaar dc definitieve beslissing valt over de uitbreiding van de ultraccntrifugcfabriek tc Almelo. Met overgrote meerderheid (62 stemmen voor, 12 tegen) beeft dc landelijke kerngroep (partijraad) van dc P.P.R. zaterdag tc Utrecht deze uitspraak gedaan, na een urenlange discussie over dc rcgcringsbcslissing van vrjjdag, dc uitbreiding aan voor waarden tc verbinden. De landelijke kerngroep van dc P.P.R. vindt, dal elke verdere kern energetische ontwikkeling ongewenst Een motie om nu al uit het kabinet Ie stappen, werd verworpen met 31 stemmen voor. 'I legen, bij twee onthoudingen. Overleg Do bewindslieden van. do P.P.R. 14.30 uur: Kerstmiddag Bejaarden sociëteit in het Verenigingsgebouw. Brouwershaven Jeugdgebouw. Kerstbijeenkomst Afd. Plattelands Vrouwenbond. Ouwerkerk Consistorie, 19.30 uur, kerstfeestvie ring Vrouwenvereniging. Nieuwer kerk Dorpshuis. Afd. PJattelandsvrou- wenbond. 19.30 uur. Woensdag 22 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00, N.C.V.B. Zierikzee, Kerstavond. Renesse De Ark, 20.00 uur, kerstzang vereni gingen. Kerkwerve 19.00 uur Jeugdbingo voor junioren W.I.K. n de kantine. Dreischor Dorpshuis. Kerstavond Afd. Platte lands vrouwen bond. 20.00 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw, 13.30 uur, kerstfeest bejaardensoos. Donderdag 23 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen groep. 20.00 uur. Haamstede 14.00 uur. gemeentehuis. Gemeente huis. Gemeenteraad. 14.00 uur, kerstviering bejaardenso ciëteit. Nieuwerkcrk Verenigingsgebouw, 19.45 uur, kerst avond Gerêf. Vrouwenvereniging. Vrijdag 24 december Kerkwerve 23.0.0 uur, Kerstnachtdienst in dc Ned. Herv. Kerk. Brouwershaven Bostonplein-kerk Kerstzanguur 19.00 Zaterdag 25 december Kerkwerve 15.00 uur. Kerstfeest z.s. in de Chr. Ger. Kerk. 1 19.00 uur. Kerstfeest z.s. in de Ned. Herv. Kerk. Woensdag 29 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, sneldamkampioenschap Schouwen- Duiveland. Dinsdag 4 januari Zierikzee Stadhuis. Nieuwjaarsreceptie, 20.00 uur. hadden tevoren gevraagd geen van beide moties aan te nemen. Over dc aangenomen motie zei P.P.R.-minis- ter Van Doorn van C.R.M., dat hij nu niet kon zeggen of zij zal worden uitgevoerd. „Dc ministers Lubbers van economische zaken cn Van der Stoel van buitenlandse zaken hebben opdracht gekregen nader overleg tc plegen wal de uitbreiding van het ultra ccnlrifugcproject betreft. Eerst als het resultaat van het overleg, bekend is en de ministerraad op nieuw zich met de zaak gaat bezig houden. zullen dc P.P.R.-bewindslie den. aan dc hand van de dan voor liggende stukken een standpunt be palen". aldus minister Van Doorn. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na half zei Redaktie: (01110) 2938. (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties. (01119) 660 Bezorging. (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2