ALGEMENE BESCHOUWINGEN VAN V.V.D. OVER BEGROTING 1977 Bevolking Nederland gaal aünemen Gemeenteraad Duiveland ONZE PUZZELRUBRIEK STREEKNIEUWS Te weinig werk Haringvisserij aflopende zaak? De ABVA en loonkonflikten (R)evolutie op Eton 4 DUIVELAND, 15-12. Sprekend namens de V.V.D. heeft de lieer M. K. Romeijn, op de jongste raadsver gadering, onderstaande algemene beschouwingen ge- honden over de gemeentebegroting 1977. „Het is verheugend dat we dit jaar de begroting nog in december kun nen behandelen. Een inloopproces wat na enkele jaren van achterstand, weer op zyn normale schema is ge bracht. Onze dank hiervoor aan allen die hieraan meewerkten, maar in zonderheid wel aan de heer Holm. Uit het verslag van de financiële commissie is reeds gebleken dat de financicel-technisclie opzet van de begroting weinig reden gaf voor het maken van opmerkingen. Dc algemene beschouwing van on ze fractie willen we daarom beper ken tot enige woorden bij de bege leidingsbrief. Deze samenvatting komt bij ons duidelijk over, en geeft ons een beter inzicht en mogelijk heid tot interpretatie Van de diverse cijfers en hoofdstukken. Graag wil len wij uw college hiermee compli menteren. De laatste jaren groeit het inwonertal van onze gemeente gesta dig, en onze taak richt zich niet meer alleen op de zorgen en problemen van de autochtone bevolking. Het nog in verhouding rustieke schiereiland komt steeds meer in trek als woonplaats voor velen, die elders hun werk vinden. De partiële verkoop in dc bestemmingsplannen te Oosterland en Nieuwerkcrk zyn daar een duidelijk voorbeeld van, terwijl ook in Ouwerkerk dc zeer snelle ontwikkeling van een nieuw bestemmingsplan, de leefgemeen schap daar nieuwe impulsen geeft. Moge ook voor Sirjansland een dergelijke stimulans in het verschiet liggen. De nieuwe bewoners van de ze plannen komen gedeeltelijk van elders en brengen hun eigen wensen en inzichten met zich mee. Aan de ene kant hopen wij dat deze nieuw komers zich thuis zullen voelen in onze gemeente en zich zullen aan pakken aan de heersende gedachten en gebruiken, aan de andere kant dienen wij ook als gemeente open te staan voor hun verlangens. De toe nemende behoefte aan een tennis baan. die ouk op zondag gebruikt moei kunnen worden, is hier een voorbeeld van. Uvfjenlielijst De verschillende verlangens, die het college opgesomd heeft in een urgentielijst, kunnen wij onder schrijven, ongetwijfeld zal deze lijst vanuit de raad nog wel aangevuld kunnen worden. De diverse finan ciële gevolgen voor kapitaals- en ge wone dienst zijn globaal duidelijk zichtbaar. Ons valt echter op dat het college zelf niet een voorkeur wil uitspreken en een eventuele keuze van urgentie voorlopig aan de Raad wil overlaten. Duidelijker hadden wc gevonden als ook het kollege zijn voorkeur had uilgesproken. Vanuit onze fraktie behoren dc verbetering van het klcedgcbouw sportveld Ouwerkerk, dc verbetering van dc Sportlaan en de Zandweg in Sirjansland wel tot de meest urgente zaken voor de toekomst. Het komt ons gewenst voor plan nen te maken voor een urnenmuur op de verschillende begraafplaatsen in de dorpen nu crematie duidelijk meer gaat toenemen. Hiermede in Nieuwerkerk te wachten totdat een nieuwe begraafplaats in gebruik kan worden genomen duurt o.i. te lang. De voortdurende vernielingen in on ze gemeente baart ons allen zorg. Laten we trachten, het kwaad, de verveling, bij de wortel te bestrijden door het weer inschakelen van een eilandclijke jeugdwerker en het jeugdwerk in onze gemeente zo veel mogelijk te stimuleren. Het is geble ken dat bij de invoering van de bi bliobus er een duidelijke belangstel ling bestaat voor deze nieuwe moge lijkheid, zonder dat dit de bestaande bibliotheek in Nieuwerkerk althans schaadt. Een beter inhaken van deze biblio bus op het basisonderwijs komt ons gewenst voor. Immers, voor de be staande schoolbibliotheken wordt per jaar slechts f 1,50 per leerling Terwijl velen zonder twijfel al wat aan zitten te kijken tegen de - grote Kerstpuzzel in de jongste Z.N. -Extra, bleek er toch nog tijdi te zijn voor de puzzel van vorige week, die een fliink aantal deelnemers (sters) trok. Uit de goede inzendingen kwa men onderstaande prijswinnaars uit de bus. De eerste prijs gaat naar: De heer D. Noomen Wielingenstraat 1 ZIERIKZEE De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. J. C. Boot-Blom Lagezoom 10 NOORDWELLE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. chassis; 6. ijs taart; 12. peen; 13. lias; 14. T.T.; 16. tien; 18. moer; 19. M.P.; 20. rap; 22. neetoor; 24. lei; 25. open; 27. noest; 28. wees; 29. Essen; 31. net; 32. feest; 33. Oran; 35. brem; 36. gaai; 37. zoom 39. wesp; 41. knot; 44. agent; 46. run; 48. terra; 50. roes; 51. talud; 53. daas; 54. kok.55. kanarie; 57. pat; 58. Ir.; 59. hand; 60. kalm; 62. K.O.; 63. zout; 64. naad; 66. sperwer; 67. kantoor. VERTIKAAL: 1. citroen; 2. A.P.; 3. set; 4. sein; 5. ineen; 7. sloot; 8. tier; 9. aar; 10. as; 11. typiste; 15. taps; 17. neon; 18. most; 19. mees; 21. peso; 23. leef; 24. leem; 26. ner- gens; 28. weemoed; 30. naast; 32. front; 34. nap; 35. bok; 38. markies; 39. week; 40. aula; 42. trap; 43. pas toor; 45. goor 46. rand 47. nurk 49. raak; 51. tante; 52. Diana; 55. kauw; 56. elan; 59. hor; 61. mat; 63. ze; 65. do. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. zangvogel; 6. zeer hard metaal; 12. opzet, voorne- men tot iets; 14. in een montuur ge vat vergrootglas; 15. overblijfsel bij verbranding; 17. muziekinstrument; 20. internationale organisatie (afk.): 21. waterbewoner; 23. hard edelge steente; 24. uitgestrekte vlakte; 25. deel van de voet; 27. vaarwatei*' tus sen wadden; 28. stad in Duitsland; 29. bittere vloeistof; 31. gedwongen oponthoud met een motorvoertuig: 32. soortelijk gewicht (afk.); 33. vloeistof; 35. ten bedrage van; 36. af standsmaat ter zee; 37. tijdverlies: 39. nummer (afk 40. soort schaat sen; 42. titel (afk.); 44. dc ijk rege lende wet; 46. kloosterzuster; 47. troep (ongunstig); 49. plantaardig haar tot vulling van meubelen; 52. waterplant; 53. hemellichaam; 54. waterplant; 58. underdeel v.e. ten- nispartij; 59. Amsterdams peil (afk.); 60. insekt; 62. chemisch symbool; 63. ploegsnede; 64. verschoten: 66. sier lijk, bevallig; 67. vastgesteld bedrag dat iemand aan belasting te betalen heeft. VERTIKAAL: 1. trekvogel; 2. niet parkeren (afk.); 3. weide in het hooggebergte; 4. advies; 5. uit ie mands binnenste voortkomend; 7. vloeibaar vet; 8. koord voor het ont steken van ontplofbare stoffen; 9. tovergodin; 10. antwoord betaald (afk.) (op telegrammen); 11. deel v.h. liturgisch gewaad; 13. vrucht; 16. soort gebakje; 18. kinderuitroep; 19. muzieknooit; 20. grondsoort22. drank; 24. belemmering; 26. doen alsof iemand of iets niet bestaat: 27. zilveren munt van 30 stuivers (ver- oudez-d); 29. lint- of koordvormig weefsel tot het versieren van uni formen: 30. herrie, lawaai: 33. drank; 34. snelle loop; 38. grondslag waar op een dijk opgeworpen is; 41. on deugdelijke waar; 43. bewerking v.e. muziekstuk voor een bepaald instru ment: 45. broodsoort; 48. Europeaan; 50. stof; 51. ondoordringbaar woud in Zuid-Amei-ika; 54. Turkse munt; 55. schijngestalte van de maan (afk.); 56. titel (afk.); 57. bederfwerende verfstof; 60. historisch scbcepstype; 61 oogholte: 63. van een (afk.); 65. laatstleden (afk.). beschikbaar gesteld, waaruit men nog abonnementen voor het onder wijzend personeel betaald. Een effi ciënter gebruik van de bus zou ge maakt kunnen worden als deze tij dens schooltijd bij de diverse scho len aanwezig kon zijn, waardoor on der leiding van de onderwijsmensen, een aanvulling gevonden kan wor den op de achterblijvende school- voorraad boeken. Zwembad Het zwembad in Nieuwerkerk blijft een moeilijke en kostbare zaak, nu ook weer aanzienlijke bedragen uitgegeven moeten worden aan ver nieuwingen. In de toekomst zullen wij ook het schoolzwemmen vanuit Bruinisse gaan vei'liezen. Het was te overwegen in vakantie-tijden het zwembad toch wat meer open te stellen, als opvang voor onze jeugd. Meneer de voorzitter, mevrouw, mijne heren, vaak worden teveel woorden gebruikt en te weinig da den gesteld. Onze taak is ons in te zetten voor het welzijn van onze ge meente, hetgeen uiteindelijk door daden moet blijken. Een open beleid en openstaan voor alle gedachten, wensen en noden van onze inwoners is daarbij de basis. Laten we niet vergeten dat wij er zijn voor de bur gers, en niet dc burgers voor ons". Strand- en oeverrekreatie in Zeeland Deze week verscheen, het lijvige rapport „Strand- en oeverrekreatie in Zeeland" van de Prov. Planologi sche Dienst voor Zeeland. Samen steller van het rapport is drs. K. H. Toenes. Het onderhavige rapport vormt een deelstudie in een omvang rijk rekreatie-onderzoek in de pro vincie dat als gevolg van een besluit van provinciale staten wordt uitge voerd door dé Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland. Het rapport richt zich op de trek naar de belangrijkste Zeeuwse rekreatiege- bieden en beoogt gegevens te ver strekken over het bezoek van re- kreanten aan de stranden in Zeeland en aan de oevers van het Veérse Meer en de Braakman. (Op de resul taten van het onderzoek, zoals neer gelegd in het rapport, komen wij in een volgend nummer nog nader te rug.) NOORDWELLE Kerstviering Op dinsdag 21 december wordt een Kerstsamenkomst gehouden in het kerkgebouw der Hervromde Ge meente. KERKWERVE Ouderavond O.B.S. „Prinses Irene" Woensdag vond de jaarlijkse ou deravond plaats van de o.b.s. „Prin ses Irene" te Kerkwerve. Bü ont stentenis van de voorzitter wegens familieomstandigheden, werd het voorzitterschap waargenomen door de heer A. Kouwenberg. Deze heette iedereen welkom, in het bijzender mevr. Boogert, ds Del haas en 'de heer Van Kooten. Hierna las mev-r. Haai het jaarverslag voor. Het hoofd der school de heer H. A. Schipper blikte terug op het afgelo pen jaar. Verschillende punten kwa men hierin aan de orde zoals o.a. de aanschaf van nieuwe rekenboeken en een kopieermachine. De leerlingen verkochten weer kinderpostzegels voor een bedrag- van f 422,- en voor de stichting „De Opbouw" haalden de leerlingen f 200,- op. Hierna kreeg de penning meester het woord'. De 'kas sloot met een batig saldo van X 636,28. De kas werd gekontroLeerd door mevr. Feytel en de heer v. d. Ven. Hierna bestuursverkiezing; aftredend en niet herkiesbaar waren de heer Beije en de heer v. d. Velde. In hun plaats werden de heer Bil en de heer v. d. Ven gekozen. Hierna volgde de pauze, waarin dev ouders en belangstellenden koffie kregen aangeboden en tevens in de gelegenhcfd werden gesteld om de rapporten van dc leerlingen te be kijken en te bespreken met hc-t on derwijzend personeel. Ook kon men de vele werkstukken bekijken, die tijdens de handwerk- en handenar- beidiessen waren gemaakt. Na do pauze werd de schoolreis besproken. Besloten werd om ween- naar „De KoebeL" le gaan. In de rondvraag bracht do heer Gcschiere het schoclspurcn ter spra ke. Besloten werd dat de leerlingen in het vervolg gaan sparen, bij dc Rabo bank. Aan het eind van dc avond* dankte de waarnemend voor zitter een ieder voor zijn'baar komst en wenste dc aanwezigen een, wel thuis en prettige feestdagen toe. Jeugdbingo voor voetballers Ook de jeugdleden van dc sport vereniging W.I.K. komen aan hun trekken. Woensdagavond 22 decem ber a.s. wordt er nl. jeugdbingo ge speeld. Dit vindt plaats in dc kan-1 tine op het sportveld. Voor tijd zie agenda. BROUWERSHAVEN Kerstzang-uur Vrijdag 24 december is er in de Bosionplcin-kcrk een Kerstzang-uur voor iedereen! De avond begint vroeg; in hel. bijzonder is dit vroege uur gekozen voor dc kindeven, die RENESSE. Tijdens de „Grote Avond" in „De Arkop tonw gezet door de georganiseerde Middenstandtrok Vader Abraham in suksessie enkele dames op schoot, die samen met hen) een liedje mochten zingen. Deze ver late St. Nicolaas-stunt schijnt in de smaak gevallen te zijn, misschien nog het meest in de smaak van de bebaarde artiest. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) dan nog meekunnen; men is dun nog bijtijds- (thuis. De Werkgroep Geref.- Herv or md B r o u we rsh a ven /Z onne- maire, die deze avond organiseert (voor de derde keer nu) heet allen hartelijk wel kom DUIVELAND Bingo-avond S.V.- „Duiveland" Heden (vrijdag) avond 17 decem ber houdt de plaatselijke sportver eniging „Duiveland" een bingo avond, alleen toegankelijk voor le den, met hun dames en/of huisgeno ten boven de 15 jaar. Er zijn zeer mooie prijzen beschikbaar. Deze avond, die gehouden wordt in de zaal van het cafetaria „Neffen d' Eule". Het ligt in de bedoeling van de sportvereniging om in de maand ja nuari of februari a.s. ook voor de jeugdleden beneden de 15 jaar iets dergelijks te organiseren in dezelfde .lokaliteit. OOSTERLAND Kerstfeest Chr. kleuterschool De Chr. kleuterschool alhier hield in het schoolgebouw aan de Weel straat donderdagmiddag 16 decem ber jl. haar kerstviering ih een sfeervol versierd lokaal waarin een kerstboom. Alle leerlingen hadden een kaars meegebracht. De opening had plaats door de hoofdleidster, mevrouw M. K. Beije. Na het zingen van een kerstlied werd getrakteerd op witte chocolade en zegden Kees Bosman, Heieen Donselaai, Mirjam Bakker en Johnny Stouten gedichten op. Hierna een traktatie van limona de met koek. De kerstgeschiedenis werd verteld op een door de kinde ren te begrijpen manier door de hoofdleidster, waarna alle kinderen nog een grote kerstkrans kregen. De leidster, mevrouw S. Dalebout-van Dijke, vertelde op de haar bekende wijze een vrij verhaal, dat zeer boei de. Nadat alle kinderen getrakteerd waren op een sinaasappel, besloot zij met dankgebed deze goed ge slaagde kerstfeestviering van de kleuters, die zichtbaar genoten heb ben. BRUINISSE Kerstavond Hervormde Vrouwenvereniging Dc Hervoimde vrouwenvereni ging „Helpt Elkander" komt maan dagavond a.s. in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Dccstraal voor het houden van de Kerstavond. Belangstellenden die geen lid zijn. zijn deze avond van harte welkom om dc Kerstviering mee te maken. Aanvang 19.30 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. De postkamer van de rijksuniversiteit te Groningen bespaart wekelijks een lot tweedui zend gulden door regelmatig te con troleren hoe de post verstuurd wordt en wat er verstuurd wordt per dienstpost. Dat blijkt uit een onder zoek dat de redactie van de univer- siteitskrant Groningen gedaan heeft naar de universitaire portokosten. EDE. De grote gasbrand van eind augustus op het. terrein van het gas bedrijf Negam in Ede, heeft door een toeval niet lot een ramp geleid. Bij de brand ontplofte een met 23.000 li ter vloeibaar gas gevulde tankwagen Dankzij het in de „goede" richting wegvliegen van de brokstukken raakte de grote opslagtank met 380.000 liter vloeibaar butaan-pro- paangas niet in brand. ROTTERDAM. Vooral dankzij de langdurige periode van laag water is dit jaar voor de Rijn- en binnen vaart beter geweest dan 1975. Het vervoer in het binnenland nam iets toe. Het verkeer naar en van het buitenland bleef praktisch gelijk. De resultaten in de binnentankvaart waren beter dan in hel zeer slechte jaar 1975. SCHIPHOL. De Rijkspolitiediensl Luchtvaart heeft in de maand no vember van dit jaar op Schiphol on geveer 40 kg verdovende middelen in beslag genomen. Het grootste ge deelte ervan werd aangetroffen .bij of in de bagage van aankomende rei zigers, die de verdovende middelen Nederland binnen probeerden te smokkelen. DEN HAAG. De minister voor ont wikkelingssamenwerking. drs. J. P. Pronk, heeft 100.000 dollar (onge veer f 250.000) beschikbaar gesteld aan het Trust Fonds van de Vere nigde Naties voor Zuid-Afrika. Het bedrag komt boven op de bijdi'age van f 70.000 die ons land al eerder dit jaar aan dit fonds heeft overge maakt. AMSTERDAM. „De vrijheid van drukpers is een van de rijkste en schoonste goderen die de mensheid bezit". Dit zei minister Van Doorn (c.r.m.) bij de opening van de ten toonstelling „Drukpers en vrijheid", die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Neder lands Verbond van Drukkerijen lot 15 januari in het Van Gogh-museum in Amsterdam wordt gehouden. DEN HAAG. Het kantoor van het landelijke sekretariaat van de VVD in Den Haag is in de nacht van don derdag op vrijdag beklad met groe ne verf en paarse vrouwensymbolen. Twee ruiten zijn ingegooid, binnen werd een baksteen aangetroffen. WAGENINGEN. De Partij van de Arbeid in Wageningen en de PvdA- fraktie in de gemeenteraad, willen dat commissaris der koningin mr. W. J. Geertsema. de huidige burgemees ter J. van Huis niet voor herbenoe ming in aanmerking laat komen. Dc fraktie en de afdeling liggen al lange tijd met de burgemeester ook lid van de P.v.d.A. overhoop. Men vindt hem onbekwaam en niet acceptabel als P.v.d.A.-man. AMSTERDAM. Ken groot deel van de op de Amsterdamse Beurs geno teerde ondernemingen is somber ge stemd over de algemene cconorpische situatie in ons land en slaat (Ie kan sen voor uitbreiding van bet perso neelsbestand in 1977 laag aan. DEN HAAG, 16-12. De Nederlandse bevolking zal volgens nieuwe berekeningen van bet Centraal Bureau voor de Statistiek in bel begin van de. volgende eeuw gaan afnemen, liet C.B.S. beeft nieuwe berekeningen uitgevoerd, omdat de geboortedaling in ons land de afgclopm jaren sneller is gegaan dan was verondersteld bij de laat- stcljjk in 1973 gepubliceerde vooruitbcrckeningcn. De oude ver wachtingen over dc toekomstige bevolkingsontwikkeling moesten worden herzien. Het geboortecijfer daalde van 16,1 per 1000 Aan de bevolking in 1972, via 14,5 per duizend in 1973 en 13,7 in 1974 tol 13,0 in 1975. Ook in ander opzicht verloopt de demografische ont wikkeling anders dan men had voorzien, vooral dc huwciyksuitin- gen en de echtscheidingen verlopen anders clan de verwachtingen van enkele jaren terug. Hel C.B.S. gaat ervan uit, dat dc toekomstige bevolkingsontwik keling binnen twee uitersten zal verlopen: het ene uiterste fs. dat de daling van bel kindrrgetal zal doorgaan led ongeveer 1.5. terwijl bet andere uiterste Is, dat de huwelijksvruchtbaarheid zirh enigs zins zal herstellen en zal komen te liggen op ongeveer 1.9 per geztn. f f f f f t t f f f f DEN HAAG. Tijdens de bezetting van het Maagdenhuis, het admini stratieve hoofdgebouw van de uni versiteit van Amsterdam, in 1968. is er geen sprake geweest van de voor bereiding van een grootscheepse mi litaire operatic. Dit heeft minister De Gaay Fortman van Binnenlandse za ken geantwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Wall- mans (P.P.R.). GRONINGEN. In 1980 zullen 20.000 extra arbeidsplaatsen in het noorden van het land moeten zijn gecreëerd om de werkloosheid in het noorden terug te dringen lol op hel niveau van werkloosheid in het hele land. Dal is een conclusie uit het vierde voortgangsrapport van de stuurgroep integraal structuurplan noorden des lands. De nota kwam woensdag uit. BONN, 16-12. Een 57-urige ambte nares die vond dat ze op het West- duiise ministerie van huisvesting te weinig werk opgedragen kreeg voor haar salaris van 3100 mark per maand, heeft haar zaak tegen de overheid gewonnen. Een rechtbank in Bon oordeelde donderdag, dat ze ten onrechte is ontslagen. Felicitas Stripgen bracht in okto ber de zaak voor een ambtenarenge recht dat haar gelijk gaf en haar werkgever opdroeg haar passend werk te geven. De kwestie werd ge regeld, maar toen de ielevisie grote publiciteit aan het geval gaf en ver spilling van belastinggeld in het ge ding kwam, werd Frau Stripgen we gens ontrouw op staande voet ont slagen. Dc rechter heeft nu beslist, dat zij met verantwoordelijk voor de tv- uitzending is en dat ze weer in dienst moet worden genomen. DEN HAAG. 16-12. In de Neder landse haringvisserij is grote onrust ontstaan over de eis van Engeland en Ierland, die voor zichzelf nationale visserijzones van vijftig zeemijl wil len behouden binnen de gemeen schappelijke tweehonderd-mij lszonc, die de EEG begin volgend jaar gaat instellen. De redersvereniging van de Neder landse zeevisserij heelT naar aanlei ding hiervan tweemaal achtereen een telegram gezonden naar dc Neder landse ministers van landbouw en visserij en van buitenlandse zaken. In beide telegrammen, het eerste be gin november verzonden, het tweede donderdag, wordt gezegd dat inwilli ging van het Britse en Ierse verlan gen liquidatie zou betekenen van de Nederlandse haringvisserij. De ver eniging vertrouwt erop dat do Neder landse ministers dit nooit zullen toe staan. DEN HAAG. 16-12. „Dc bondsraad van dc ABVA spreekt de bereidheid uit - wanneer dat nodig en gewenst mocht zijn - door middel van be paalde akties solidariteit te betuigen met dc strijd die naar verwachting nodig zal zijn om het arbeidsvoor waardenbeleid 1977 van de FNV te verwezenlijken", aldus, blijkens he* orgaan „De Ambtenaar van deze bij hel NVV aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren, dé verkla ring (intentieverklaring) die de bondsraad van deze organisatie vrij wel unaniem heeft aanvaard. Er wa ren twee onthoudingen. LONDEN, 16-12. Dc teerlingen van Eton College, de exclusieve Brilsc jongenskost schooldoen voortaan bij wijze van economische bezuiniging een groot deel van het huishoudwerk zelf. Het instituut dal in de vijf eeuwen van zijn bestaan de zoons van welgc- stelden en edelen heeft gevormd, heeft het aantal „meiden" dat de rommel achter dc jongens opruimt, ingekrompen. Vegen, stof afnemen en bedden helemaal spontaan, gedaan door de jongens zelf, wier ouders 1.S9U pond •1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4