Verhoging van de sociale verzekeringsuitkeringen EEN „ZAAK" lnitiatietwet n°S 1T*eit de volledige indexstijging Olieprijs verschillend omhoog Menten heeft advokaat Voorzitter C.W.M. regering heeft gebrek aan moed De midden inkomens Stem over het G.D.A. Standbeeld van Anton van Duinkerken p.P.R.-bestuur tegen uitbreiding u.c.-fabriek Goede koerswaarde AGENDA MAN Het schijnt dat ten aanzien van de van oorlogsmisdaden verdachte P. Menten, op het punt van openbare publikatics, alle remmen zyn losge gooid. Er draven in allerlei kolom men zaken op, die volstrekt onbe langrijk zijn, maar het geheel schijnt zo emotioneel geladen te zijn, dat relevant wordt welk bloemetjesbe- hang er in Blaricum op de slaapka mer zat of zit, om maar iets absurds te noemen. Zij het dan - rechtstreeks althans onder de Zwitserse - is de zaak Menten onder de rechter en daarom is een heleboel geschryf ver spilling van geld en energie. Er z\jn in dit land zulke levensgro te zaken aan de orde, dat al te veel aandacht aan de betreffende figuur besteed, redelijk overbodig begint aan te doen. Maar het publiek is een „vraatzuchtig monster" en wil - liefst pikante - bijzonderheden; men krijgt er niet genoeg van. Onthullin gen hier en onthullingen daar en straks - die kans zit er wellicht in - komt nog de berechting en dat zal ook heel wat stof doen boven dwar relen, waarover geschreven en ge praat gaat worden. Intussen aarzelde de telex van morgen nog lang met het „verlossen de" bericht, dat Menten naar Neder land zou komen. Misschien is op dit moment wel bekend, waarheen de meest besproken man van de laatste t\jd, zyn toevlucht zal pogen te zoe ken. Vooraf echter de opmerking, dat het wel heel sterk aan formalis me gebonden Zwitserland, er feite lijk geen punt van zou moeten ma ken de betrokkene uit te wijzen naar Nederland en liefst zonder vertra ging. De hele gang van zaken onder streept het komplexe karakter van de onderlinge verhouding tussen de staten. Het gaat echt niet in dc geest van: stuur tiem even terug. Een „oorlogs verleden" zal in Zwitserland minder aanspreken, want de Zwitserse Bondsrepubliek heeft geen oorlog op eigen grondgebied gekend. Het is allemaal verjaard en er moet kunst en vliegwerk aan te pas komen, om de zaak - naar onze rechtsnormen - tot een bevredigende oplossing te brengen. De advokaten van Menten betwisten trouwens dat de Zwitserse regering Menten zou kunnen uitwijzen op grond van een (nooit bekend gemaakt) kabinetsbe- sluti uit 1965. Zo ingewikkeld ligt dat allemaal* en heel nuchter „op z'n Hollands" zou men kunnen zeggen: „we moeten het allemaal nog zien". ROME. De armste landen in de wereld zullen binnenkort hulp kun nen krijgen uit een fonds van een miljard dollar dat bijeengebracht is om ze in staat te stellen hun voed- selproduktie te vergroten. Het Inter nationale Fonds voor Agrarische Ontwikkeling (IFAD) van de Vere nigde Naties, twintig maanden gele den in het leven geroepenis dezer dagen op het gewenste peil gebracht door een aanvullende bijdrage van 31 miljoen dallar van industrielan den en olielanden. HOORN. Dit is dé laatste ambachte lijke koffiebratider van Noord-Hol land, de heer Kaag (IJ. De prijzen buiten beschouwing gelaten, lijkt in zijn zaak de tijd te hebben stil ge staan. Samen met zijn vrouw be dient hij hier in de ouderwets inge richte winkel een koffiemaalmachi ne uit de 18e eeuw. De diverse kof- fieTnelanges worden daar sinds 1793 - volgens familierecept - samenge steld. DEN HAAG, 16-12. De uitkeringen De uitkeringen AOW en AWW gaan als volgt omhoog: volgens de Algemene Oiulerdoms- wet (AOW), de Algemene Weduwen- o.cSuwdu bej'tmtden van1" U38,5o'!ot I 1.177,50 en Wezenwet (AAW), de Algemene Ongehuwde bejaardenvan 777,50 tot 804, Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en de wet op de Arbeidsongeschikt- A.W.Wbruto per maand twiAfw i Weduwen met kinderenvan f 1.138,50 tot 1.177,50 heidsverzekering (WAO) gaan per t Weduwen zonder kinderenvan 777)50 tot f 804)- januari 1977 omhoog. Wezen tot 10 jaarvan 251,50 tot 260,— ttïrt-increrM f i hm Wezen van 10 tot 16 jaarvan f 370,— tot 382,— Uitgangspunt hiei\ooi is hel Wezen van I6 (ol 07 jaarvan 482,— tot 498,— handhaven van de bestaande prak- 1 tische gelijkheid tussen het netto- w minimumloon en de pensioenen en Gehuwden en ongehuwden uitkeringen, zo heelt het numste.ie t kinderen beneden 18 jaarI 80,83 van sociale zaken woensdag meege- Qverjge ongehuwden vanaf 2156,73 Cleelü- van 20 jaar(51,06 van 19 jaar 45,38 van 18 jaar 39,71 T *4-' 4-* 4- WAO-uitkeringen 30 juni 1976 geldende daglonen eerst Van de uitkeringen krachtens de van 1 juli (5,4 pet) moeten worden oKnvino WAO, die zijn ingegaan voor 1 jan- verhoogd. dUUl Ulo uari1 1977, zullen de daglonen per 1 i S januari worden verhoogd met 1,28 minimum daglonen werkne- Cl M „IJ. p V r procent. Aangezien degenen, wie. mersvoorzicningen zyn bepaald op «AJl. WAO-uitkering is ingegaan voor 1 t 57,13 v00r WAO, f 93,54 voor WW DEN HAAG 16-12 De fracties van veAoJng ®».»1 v..r WWV. Hei maximum S.G.P. en G.P.V. in de Tweede Ka- -n verband mefc de indexsüjging dagloon werkneincrsvoorzieningcn mer willen de mogelijkheid bestu- hebben gehad, zullen de voor hen op bedraagt per - januari f 197,69. deren van een initiatief-wetsontwerp waardoor de bestaande wetgeving inzake abortus weer in een praktisch bruikbare vorm kan terugkeren. Dit is donderdagavond door beide frac ties meegedeeld. Zij zeggen dat deze mogelijkheid actueel is geworden, nu eerder deze week de Eerste Kamer het initiatief-wetsontwerp van de kamerleden Lamberts en Roethof (P.v.d.A.) en mevrouw Veder-Smit en Geurtsen (V.V.D.) heeft afgewe zen. DEN HAAG, 16-12. Prof. B. Goud zwaard vindt dat het CDA een Anti kapitalistische partij moet zijn. Wordt voor deze richting niet geko zen, dan acht hij het niet uitgesloten, dat het binnen deze partij tot een breuk komt. Goudzwaard', dae voor zitter is van de programmacommis sie Van het CDA zegt dit in een interview in' het weekblad Her vormd1 Nederland. „Er zal binnen het CDA wel teke ning 'in de zaak komen. Of er wordt voor een nieuwe weg gekozen, of de .tegenstellingen, leiden .tot een schei ding. Als het 'de kant van de elek- toraatsjacht opgaat zie ik er geen heil in'', aldus Goudzwaard. ROTTERDAM, 16-12. De Blari- cumsc'miljonair Pieter Menten heeft de advocaat mr. J. J. M. Hermans uit Geleen, raadsman van de hoofd- verpleger Frans H. uit Kerkrade, verzocht de verdediging op zich te nemen tijdens een eventueel proces tegen hem in Nederland. 4 De advocaat, die al verscheidene malen door mevrouw Menten is be naderd, heeft nog geen beslissing ge nomen. De heer Hermans is geen bekende van het echtpaar Menten. Hij heeft de mensen nimmer ontmoet. De heer Menten is via de verslagen in de krant onder de indruk gekomen van de wijze, waarop de Geleense advo caat de vei'dediging heeft gevoerd in het langdurig proces tegen de hoofd verpleger. De rechtbank in Maas tricht veroordeelde Frans H. vorige week tot een gevangenisstraf van dertien jaar wegens moord op meer dere bejaarde patiënten door middel van insuline-injecties. De officier van justitie had tweemaal levens lang geëist. DOHA, 16-12. EU' van dc dertien landen van de organisatie van olie producerende en exporterende lan den hebben in Doha in Qatar beslo ten met ingang van 1 januari 1977 de olieprijzen met 10 procent tc verho gen. De Venezolaanse minister van olie zaken Hcrhandcz, die dit aan het persbureau Reuter meedeelde zei dat de overige twee landen de prijzen met vijf procent zullen verhogen. Saoedi-Arabië. De grootste expor teur van olie- en de Verenigde Ara bische emiraten zullen hun prijzen maar met vijf procent verhogen, al dus Herhandez. HILVERSUM, 16-12. Dr. W. Bos, voorzitter van de contactgroep van werkgevers in dc Metaalindustrie (CWM), heeft donderdagmiddag in de ledenvergadering te Hilversiim kri tiek uitgeoefend op dé regering die hij juist als veel van haar voorgan gers gebrek aan moed verweet. De heer Bos constateerde voorts een'onduïdélijke houding van minis ter Lubbers''ten aanzien van hetgeen,, de middelgrote onderneming van zijn invésteringsrekening te verwachten heeft. Deze onduidelijkheid zal op korte termijn worden opgeheven. Uit vrees voor de verkiezingen durft het kabinet het niet aan noodzakelijke maatregelen te nemen. DEN HAAG, 16-12. Indien de hui dige trend in het inkomstenbeleid van het kabinet niet rigoureus wordt omgebogen, dan moet worden ver wacht dat de trekkers van middenin komens binnenkort massaal in op stand zullen komen, zoals dat al een keer in Zweden is gebeurd. Dit heeft drs. H. van der Schalie, voorzitter van de raad van overleg voor mid delbaar en hoger personeel, donder dagmiddag gezegd op de persconfe rentie in Nieuwspoort in Den Haag naar aanleiding van een studie die de raad heeft verricht naar de reeële in komensverschillen tussen een aantal categorieën werknemers. Ten aanzien van lonen en andere arbeidsvoorwaarden stelde de heer Bos dat beseft dient te worden, dat een zeer groot aantal ondernemingen zich in een situatie bevindt van winst noch verlies te maken. Deze onderne mingen kunnen eenvoudig geen be langrijke verhoging van loonkosten dragen zonder dat de werkgelegen heid in gevaar wordt gebracht. DEN BOSCH, 12-16. Wanneer provinciale staten van Noord-Bra bant instemmen met een subsidie- voorstel van het provinciebestuur krijgt Bergen op Zoom een bronzen standbeeld van wijlen professor dr. W. Asselbergs, beter bekend onder zijn schrijvers-pseudoniem Anton van Duinkerken. Gedeputeerde staten willen 10.000 gulden beschikbaar stellen voor het aan het „Comité monument Anton van Duinkerken" dat de realisering van een standbeeld1 in de geboorte plaats van de schrijver nastreeft. WEEKEINDE- ARTSENDIENST zaterdag 18 en zondag 19 december Dokter J. B. Visser, Zierikzec, teL (01110) 3965 neemt waar wor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. 101116) 1280; neemt waar voor dokter Steng er en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. H. Richard, Nieuwerkerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buylendijk en dokter Speelman Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland en Bruiriisse. Zusier M. Kunsl-Visser, Scharendjjkc, tel (01l17)-280. neemt waar vont geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts .11. K. Bulh. Iloogczooni U Haamstede (tel. 01115-2254» heeft dienst voor Schouwen Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-I4.0f tPOTHEEK Apotheek C'. Cl. H. Verschuren. */,le- rikzer. Dam 18. is op zater dagen geopend van tl.00-12.3l uur en va" 16.30-17.30 uur. Or zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. DEN HAAG, 16-12. Het partijbe stuur van de P.P.R. houdt vast aan haar bezwaren tegen uitbreiding van de U] tra-Centrif ugefabriek in Alme lo aldus een woordvoerder van de PPR vrijdagmorgen. Dit standpunt is neergelegd in het advies aan de PPR- bëvvindslieden, die vandaag in de mi nisterraad praten over de uitbrei ding. Bjnnen het PPR-bestuur is ver schil van mening over dc UC-kwes- tie blijven bestaan, maar het advies is met een ruime meerderheid vast gesteld. Uit het meerderheidsadvies blijkt dat het PPR-bestuur vindt dat hun bewindslieden het desnoods op een kabinetscrisis moeten laten aan komen. NEW YORK, 16-12. Ik kan het al licht proberen, zal de 31-jarige Amerikaan gedacht hebben toen hij in september bij een bank in Traverse City, Michigan, een biljet van 10.000 mark uit het Duitse in flatiejaar 1923 aanbood ter omwisse- ling in dollars. Hel viel hem niet le gen dat de kassier hem 39.700 dollar uitbetaalde voor het waardevolle pa pier. De bank wil hel geld graag terug hebben, maar de klant heeft er goe de sier mee gemaakt. Van 6 t'm 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur, tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aktie kinder postzegels en wenskaarten. Tot 31 december Zierikzee ,,'t Lange Uus". Kunstexpositie. Syn chroon met openingstijden zaak. Vrijdag 17 december Zierikzee Parochie-centrum vertrekpunt Her- derstocht. 19.30 uur. Huis van Nassau. Zeeuwse Groente telers Organisatie, 19.30 uur. Concertzaal, 20.00 uur, film How the world was won. Renesse Rietnisse, 20.00 uur, kerstavond Plat telandsvrouwen afd. Noordwelle e.o. 19.30 uur Kerstwijding C.N.S. Kerk- werve, in de Chr. Ger. Kerk, Bea- trixstraat. Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gern. Kerstviering Chr. Basisschool, 19.0tf uur. Oosterland Cafetaria Neffen d'Eule, 20.00 uur, bingo-avond s-v. Duiveland. „Neffen 'd' Èuïe". S.V. „Duiveland". 20.00 uur. Bruinissc Hotel Storm, 19.30 uur, ledenverga- iiing Kon. Schippers v. „Schutte- vaër", afd. Schouwen-Duiveland. Zaterdag 18 december Zierikzee Graanbeurs, 15.00-22.00 uur, duiven- en bijententoonstelling „Zierick". Wedstrijd H.S.V. „Oosterscheldc1'. Vertrek BBalle. 9.00 uur. Gebouw Paternosterstraat, 09.00 uur, fraktievergadering P.v.d.A. Concertzaal, Z.V.U. „Van de brug af gezien". 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis Dreischor. Start oriënta- tierit P.J.Z., 19.30 uur. Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, Kerst- zangdienst. Zondag 19 december Zierikzee Brogum-leeszaal, tweede gespreks- avond Brogum-boerderij. Concertzaal, 20.00 uur, film How the world was won. Bruinissc Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur filmavond C.J.V. Maandag 20 december Zierikzee Huis van Nassau. Afd. Philatelica, 20.00 uur. ..De Poorter" (R.T.M.-gebouw). SI reekfederatie P.v.d.A., 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 19.30 uur. Bruinissc Herv. Ver.-gebouw. 19.30 uur kerst viering Herv. Vrouwenver. Dinsdag 21 december Zierikzee Rusthuis „Irene", Kerstfeest, 19.30 uur. Trouwzaai stadhuis „Hearing", 19.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad. 20.30 uur. Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur Kerst- feestviering C.P.B. Gerei. Ver.-gebouw. Kerstavond Ge rei. Vrouwenvereniging „De lampen brandende". Haamstede RcVrenli'W.'l Grr kerk. K< rsf.wvowl Noordwelfe Kerk Kerstviering lOftO uur. Kerkwervp 14.30 uur: Kerstpiiddag Bejaarden sociëteit in het Verenigingsgebouw. Brouwershaven Jeugdgebouw. Kerstbijeenkomst Aid. Plattelandsvrouwenbond. Nieuwerkerk Dorpshuis. Ai'd. Plattelandsvrou wenbond. 19.30 uur. Woensdag 22 december Renesse De Ark, 20.00 uur, kerstzang vereni gingen- Kerkwervc 19.00 uur Jeugdbingo voor junioren W.I.K. n de kantine. Dorpshuis. Kerstavond Afd. Platte landsvrouwenbond. 20.00 uur. Donderdag 23 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Herv. Vrouwen groep. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verenigingsgebouw, 19.45 uur, kerst avond Geref. Vrouwenvereniging. Vrijdag 24 december Brouwershaven Bostonplein-ke-rk Kerstzanguur 19.00 uur. Dinsdag 4 januari Zierikzee Siadhuis. Nieuwjaarsreceptie, 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Ben ik daar eventjes blij niet naar het burgemeestersschap van Brou wershaven te hebben gesolliciteerd. Het zou natuurlijk toch al hevig be spottelijk zijn geweest, maar hele maal te gek, gelet op wat voor soort man, „die van Brouw" loeren. „Geen supermens" zeggen ze zelf, maar dan toch wel met een super dikke rugzak vol geweldige be kwaamheden en hoedanigheden. Het moet natuurlijk niet een zo maar van de straat opgepakt man zijn, die fris en vol goede moed wil beginnen. Nee, hij moet bestuurlijke ervaring hebben en goed thuis zijn in de pa pieren en goed met mensen kunnen kontakten. Slapen mag de man niet; hij moet voortdurend een open oog hebben voor de agrarische proble men en de rekreatieve mogelijkhe den en natuurlijk niet „stok" en ook niet „piep" zijn en niet besmet met ambtelijke bacillen en krachtig moet hij zijn en begiftigd met eigen, speel se ideeën en gemakkelijk in de om gang en welsprekend. Zonder zelf Bijstandtrekker te zijn „moet. hij bindingen hebben met de sociale sektor" en zijn moderne talen vloei end spreken, want in „Brouw" stap pen wel eens Frans sprekende lieden op de kaai en dan doel men met „papa fume une pipeniet zoveel. Moet zo'n man uit de grote stad komen Alweer nee, hij moet het plat teland goed kennen. Een soort opge zweepte dorpsfiguur dus. Hij mag niet geschoold zijn op ambtelijk ge bied, maar wel kennis en ervaring op dit terrein hebben. Feitelijk moet hij kerks zijn, maar zo niet dan moei hij met de kerk op goede voet staan. Enfin, iedereen begrijpt, dat moet voor (ons aller) Brouwershaven een meesterlijke peer worden, een man waarbij ministers tot slap geworden laai taai-poppen verbleken, een man hoog oprijzend boven onze regionale middelmatigheden .die zijn waarden en kundigheden rondstrooit als knik kers. Onaantastbaar, vertrouwen wekkend, kapabel, eminent, briljant, welsprekend, b\i lijd en wijle Engels en Duits mompelend. Maar ze hebben gelijk hoor, daar in Brouwersharen. Ze zijn nu toch vakant en dus het beste krijgen, wal je krijgen kunt, maar zou gewoon een aardige, vriendelijke man ook niet iets kunnen zijn. een man die 's avonds een stukje leest uit de geza menlijke werken van Jacob Cats, die een pilsje drinkt in het straks omge toverde belonningsmagazijn, die op zomeravonden de eendjes brood strooit in de Slingerbos-gracht en de schooljuf een zoentje geeft op de ou deravond van de school: en plein pu- blique natuurlijk. Een soort, schilder achtige man ook. die de muren van dr gemeenschapsrtnrnir laat volhan gen met eigentijd: werken en volzet met snuisterijen. Mag... maar nee, met zulke priet praat komt men in de bevoegdheden van Zcelands kommissaris, Deze hoogste provinciale gezagsdrager moet wel met een hoofd vol zorgen de Smalslad hebben verloten. Hij zit er maar mee: dal wordt zoeken ge blazen naar zo'n unieke man. Nou. neem van mij aan voor het jaareinde lukt dat niet meer en of het prille begin van 1977 al zal rinkelen van bollebozen is ook nog maar de vraag. In noodgevallen kan gewacht tot mei. Er komt. vast wel een handvol bewindsmannen, vrij. Laatstc nieuws is trouwens ilnt mrj'Tonw Vnrrin» geen. benoemtvg mi dc Tweede Ka mer zou ambiëren. Nou dan '&CH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2