Ziekmakende onzekerheid over de harl-chirurgie" Ballonvaarder J. Boesman overleden Portugese socialisten stevig in zadel Menten-besluit Oostduits a.s. vrijdag echtpaar in West-Berlijn icn in Frankrijk Europese hulp voor Turkije Deel kunstbezit Menten in beslag genomen Marihuanavangst Adventsof f ensief Noordierse terroristen Vier nachten Chauffeur speelde agent Auto slipt twee mensen geen slaap Eigenaar verwaarloost dieren Overval op postagentschap Vrouw dood, maar waar verdronken AGENDA 2 TWEEDE KAMER ia DEN HAAG, 14-12. „Er moet een einde komen aan de soms ziekma kende onzekerheid over de ontwik keling van de hartehirurgie in Ne derland. Patiënten die 01» wachtlijs ten staan worden dikwijls onzorg vuldig behandeld. Geregeld worden zulke patiënten met verandering van operatiedatum geconfronteerd DEN HAAG, 13-12. De ballonvaar der J. Boesman uit Den Haag is maandagavond op 62-jarige leeftijd overleden in het Academisch Zieken huis te Leiden. Hij moest dayi: plotseling heen worden gebracht omdat hij een hart infarct had gekregen., De heer Boesman, geboren 7 okto ber 1914 te Den Haag ycqJde zich als kind reeds sterk tot de ballonvaart aangetrokken. Hij was de oprichter van de Haagse ballonclub. meer dan veertig jaar geleden. Boesman maak te enkele duizenden ballonvaarten is opgestegen, in nagenoeg alle Eu ropese landen en in verscheidene landen; in Azië en Afrika. De heer Bcesmani bracht zijn H.B.S.-jaren te Zierikzee door. MOUNT POCONO, 14-12. In Mount Pocono in de Amerikaanse staat Pennsylvania is maandag tien ton marihuana ter waarde van 15 mil joen dollar in beslag genomen. Het was per vliegtuig aangevoerd uit de Zuidamerikaanse staat Colombia. Er zijn elf arrestaties verricht. Dit heeft het tweede-kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen op gemerkt tijdens een bespreking van de s t aatssek ret n rissen Hendriks (volksgezondhedi) en Klein (onder wijs en wetenschappen) met de tweede-kamerkommissies van volks gezondheid en onderwijs en weten schappen over de Hartehirurgie op 28 oktober. Dat overleg was ver trouwelijk. Het verslag van de bij eenkomst is eerst nu openbaar ge maakt. Mevrouw Van Leeuwen, die voor zitter van de kommissie volksge zondheid uit de Tweede Kamer is. meende blijkens hel verslag drie oorzaken voor de achterblijvende ontwikkeling in de hartehirurgie in Nederland te kunnen aanwijzen: te kort aan geld, tekort aan technische mogelijkheden en tekort aan des kundige mensen. LISSABON, 14-12. De vrees van de Portugese socialisten dat hun rege- lingspclitiek veel stemmen zou kos ten bij de zondag gehouden gemeen teraadsverkiezingen is niet bewaar heid. Toen maandagavond nagenoeg alle stemmen waren geteld bleken zij neg stevig in het zadel te zitten. Vergeleken met de parlementsver kiezingen van dit, voorjaar was de uitslag, ongeveer een procent terug gang, een verrassing voor alle par tijen en niet in het minst voor de socialisten van Mario Soarès zelf. BERN, 13-12. De Zwitserse Bons- raad (regering) zal zich vrijdag op nieuw buigen over de mogelijke uit wijzing van Pieter Menten. De regeringswoordvoerder Walter Buser verklaarde maandagmiddag, dat de regering zich diepgaand met de zaak heeft bezig gehouden. Minis ter van justitie Kurt Furgler heeft de ministerraad verslag uitgebracht van het gesprek met minister Van Agt vorige week dinsdag en het dossier over Menten dat vrijdag in Bern is aangekomen toegelicht. Tegelijker tijd heeft de Bondsraad kennis geno men van het feit, dat Menten zich via een advocaat tegen uitwijzing verzet. DEN HAAG, 14-12. Het ministerie van justitie ziet geen reden voor een reaktie op de bespreking over Men ten, maandag in de Zwitserse bonds raad. „Wü wachten rustig af wat de bondsraad vrijdag zal besluiten. Er was ook helemaal niet gezegd dat er maandag al een besluit zou val len", aldus woordvoerder Van Leeu wen van justitie maandagavond. Voor zover hem bekend, hebben de Zwitserse min/isters ctie tezamen de bondsraad vormen, het Neder lands departement niet om nadere informatie gevraagd dn de zaak Menten. DEN HAAG. Tijdens het in Den Haag gehouden C.D.A.-congres, had lijsttrekker minister Van Agt (r.) ook tijd voor een opgeruimd babbeltje met mevr. len van de Heuvel, voor zitter van de P.v.d.A. Een beetje sceptisch kijkt mevrouw v. d. Heu vel wel. BERLIJN, 13-12. De Oostduitse schrijver Thomas Braasch (31) en zijn 22-jarige vrouw, de actrice Ka- tharina Thalbach, zijn in West-Ber lijn aangekomen na van de Oost duitse autoriteiten toestemming te hebben gekregen het land te verla ten. Het echtpaar werd vergezeld door zijn drie-jarig dochtertje. Zowel Braasch als zijn vrouw on dertekenden onlangs een adhesiebe tuiging aan Wolf Biermann die vo rige maand op een tournee door West-Duitsland van zijn Oostduits staatsburgerschap werd beroofd. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. President-partijleider Erich Honecker van de DDR is maandag in Moskou aangekomen voor een kort bezoek als gast van de Sowjetrussisehe kommunistische partij, zo heeft hel persbureau Tass bekendgemaakt. GENEVE. De gematigde Rhode- sischc nationalist Sithcle Heeft maandag aan de pers meegedeeld dat de Geneefse conferentie over lthcdesië woensdag of donderdag wordt geschorst tot eind januari. TOKIO. Japan en de Sowjel-Unie hebben maandag besloten onder el kaar het walvisquotum te verdelen dat door Zuid-Afrika voor het sei zoen 1977 op het zuidelijk halfrond is opgegeven, zó heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken maandag meegedeeld. BEIROET. Het tijdens de burger oorlog gesloten bondgenootschap van cie twee grootste rechtse Liba nese partijen dreigt uiteen te vallen na een schietpartij tussen aanhan gers van beide partijen waarbij zon dag twee doden vielen. TEL AVIV. Voor de zesde achter eenvolgende dag hebben Arabieren maandag in het door Israël bezette deel van Jordanië geprotesteerd to gen het Israëlische beleid voor dit gebied. Israëlische militairen heb ben tientallen demonstranten gear resteerd. LONDEN. De Britse premier, Ja mes Callaghan, heeft maandag be- lcofd de kwestie van het houden van een referendum in Schotland en Wales over zijn regeringsplannen veer beperkt zelfbestuur aldaar ern stig te zullen bestuderen. JOHANNESBURG. Een Afrikaan se ingenieur, Wellington Tshazibane, heeft zich vrijdag kort zijn arrestatie opgehangen in zijn cel in het politie bureau van Johannesburg. De Zuid- afrikaanse politie heeft dat aan fa milieleden van de man meegedeeld. JOHANNESBURG. In het zuiden van Angola, waar de Namibische onafhankelijkheidsbeweging Swapo zich voorbereidt op een offensief tegen het Zuidafrikaanse leger in Namibië, zijn Vietnamese officieren gesignaleerd, zo meldt het dagblad Rand Daily Mail in Johannesburg. UDINE. In de Italiaanse plaats Belluno zijn drie politieagenten ge arresteerd die in hun vrije tijd een overval hadden gepleegd, waarbij zij zes miljoen lire, ongeveer zeventien duizend gulden, hadden buitgemaakt. PABUS, 14-12. De werknemers bij de gas- en elektriciteitsbedrijven in Frankrijk gaan vandaag/dinsdag voor 48 uur in staking. Zij protesteren daarmee tegen een weigering van de directies een loons verhoging van twee procent voor de gestegen kosten van levensonder houd te geven. Op grond van hun c.a.o. hebben zij er wel recht op maar de regering heeft de lonen be vroren in hel kader van haar stre ven de inflatie te beteugelen. BELFAST, 14-12. Noordierse ter roristen, volgens de politic waar schijnlijk leden van de „Provisio nele" IRA, hebben maandag in Bel fast een „adventsoffensiel" ingeluid met bomaanslagen op een hotel, een fabriek en diverse winkels. De ak- ties eisten minimaal één mensenle ven. Volgens de politie willen de ter roristen met deze r/euwe terreur- goll", de ernstigste sinds het voorjaar, zorgen dat et -geen kerstinkopen in het centrum worden gedaan. LUXEMBURG, 13-2. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur, van de Europese Gemeenschappen, heeft de EEG-ministerraad voorge steld ca. 1,3 mUjoen gulden ter be schikking te stellen van de slacht offers van de aardbeving in Oost- Turfcije. Dit heeft oud-minister ir. Pierre Lardinois, in de commissie belast met landbouw-vraagstukken, maandag in het Europese parlement in Luxemburg meegedeeld. De waarde van een weduwe JAKARTA, 11-12. De inwo ners van een dorp op West- Java bieden de man die be reid is in het huwelijk te tre den met een van de tweeën twintig plaatselijke loeduwen, 20 gulden, een woning en een rijstveldje aan, zo berichtte zondag het persbureau Anta- ra. De weduwen brengen elk één kind mee. AMSTERDAM, 13-12. De Amster damse rechterlcommissaris mr. H. J. W. van Duuren heeft een deel van het kunstbezit van Pieter Men ten in beslag genomen, zo is maan dagmiddag meegedeeld. Het gaat hier om de schilderijen van de thans, verdacht van oorlogs misdaden, in Zwitserland vastzitten de 78-jarige Blaricumse miljonair zakenman-kunstverzamelaar, die hij deze zomer had willen laten veilen bij Sotheby Mak van Waay in Am sterdam. De doeken vertegenwoor- AMSTERDAM, 13r-12. Wegens hel lopen in een polilie-uniform com pleet met pel, gummistok en zelfge maakt legitimatiebewijs is zondag avond im de Amsterdamse binnen stad aangehouden de 28-j. chauffeur P. K. uit de hoofdstad. Hij bekende de laatste tijd zowel in uniform als in burger controles in onder meer café's te hebben gehouden. Het uni form bleek afkomstig van een kle- d'ingvei hunebed rijf. digen eeh geschatte waarde van 1,25 miljoen gulden. Het gaat hier om ongeveer twee honderd schilderijen, die door de veilingdirektie uit veiligheid al el ders waren ondergebracht, waar ze nu maandagmiddag door de rechter- kommissaris in beslag genomen zijn. Daarbij was een lid van de di- rektie van het rijksmuseum in Am sterdam als deskundige aanwezig, alsmede de inspekteur der domeinen uit Haarlem. Deze heeft een plaats aangewezen, waar wilde de rechter- kommissaris niet bekend maken, om de kostbare schilderijen op te slaan. EDE, 13-12. In het afgelopen week einde heeft de politie van Ede en kele processen verbaal opgemaakt tegen vrachtwagenchauffeurs die te lang achter het stuur hadden geze ten. Op Rijksweg 12 (Utrecht-Duitse grens) trof de politie een Franse trekker met oplegger aan op de vluchtstrook. De chauffeur sliep. Hij verklaarde het niet verantwoord te vinden verder te rijden, nadat hij tij dens het rijden in slaap was geval len en tegen de vangrail was gebotst. Volgens zijn zeggen had hij vier nachten niet geslapen. PUTTEN, 14-12. De algemene in spectiedienst van de veeartsenij kun dige dienst te Arnhem en de rijks politie in Putten gaan een onder zoek instellen naar de doodsoorzaak van 18 schapen. Ze werden gevonden op de dijk in de polder langs het Ve- luwemeer onder de gemeente Putten. Van de dode schapen was van som mige slechts een geraamte overge bleven. 82 schapen werden in ernstig verwaarloosde toestand aangetroffen Sommige hadden schurft, andere konden niet meer op de benen staan. Enkele overleden bij het onderzoek. Tegen de eigenaar, de heer C. van H. te Haserswoude, is proces-verbaal opgemaakt. EINDHOVEN, 14-12. Aan de God schalk Rosemandtstraat in Eindho ven is heden-dinsdagmorgen, even na negen uur, een postagentschap overvallen. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt met een hoeveelheid geld. Hoeveel precies is nog niet bekend. De overvaller had zich gemaskerd met een das en een zonnebril. Hij was volgens do politie van Eindhoven vermoedelijk gewapend met een vuistvuurwapen. Volgens de 18-ja- rige loketbediende P. Adriaansen. heeft de overvaller daarmee ook een schot gelost. AMSTERDAM, 14-12. De Amster damse recherche houdt sinds zater dag de 37-jarige Duitse pompbedien de Walter W. uit Dortmund in arrest, omdat deze volgens zijn eigen vrij willige aangifte mogelijk ccn Am sterdamse vrouw, genaamd Corrie. om het leven hoeft gebracht. De man kan echter hel adres in Amslerdam- oost waar hij zijn slachtoffer met ccn glazen asbak op het hoofd zou hebben geslagen niel meer vinden. ROME. Bij eij vuurgevecht in Ro me zijn dinsdag een politieman en een bandiet om het leven gekomen. Het hoofd van de anti-terreurcen- trale voor Rome en het gewest Lazio, dr. Noce, werd zodanig gewond dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. OOSTSTELLINGWERF, 14-12. Twee mannen zijn in de nacht van maandag op dinsdag verdronken toen de auto waarin zij zaten door glad heid sJipte op de weg van Smilde naar Appelscha in de gemeente Oost stellingwerf en vervolgens in het wa ter naast de weg belandde. De slacht offers zijn de 26-jarige Meine Buur- sma en de 29-jarige Hymke Bult, beiden uit Oosterwolde (gemeente Ooststellingwerf) in Friesland. Van 6 t'm 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 900- 12.00 uur, tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aktie kinder postzegels én wenskaarten. Tot 31 december Zierikzee ,,'t Lange Uus". Kunstexpositie. Syn chroon met openingstijden zaak. Dinsdag 14 december Zierikzee Concordia, 19.00 uur, Kerstviering afd. Schouwen Plattelandsvrouwen. Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned., 19.30 uur, de heer L. M. P. Schol ten, Tijdrede voor de S.G.P. Burgh „De Koebel". Afd. Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Kerstmiddag. 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring raad Midden schouwen. Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond, ex- kursie. 14.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen", 19.30 uur, ZLM- vergadering. Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering' gemeenteraad Duiveland. 19.30 uur. a Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, Herv. Vrouwenvereniging. Woensdag 15 december Zierikzee Gereformeerde kerk, 19.30 uur, kerstmuziekavond leerlingen en do centen afd. Schouwen-Duiveland Zeeuwse Muziekschool. Herv. verenigingsgebouw. Rode Kruis-kolonne, 20.00 uur. Huis van Nassau. Vrouwenkontakt P.v.d.A. 20.00 uur. Kerkwerve Kerstfeestviering N.C.V.B. en Herv. Vrouwengroep in Ver. gebouw. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Kerkwerve Prinses Ireneschool, 20.00 uur, ouder avond. Oosterland Consistorie Herv. kerk, 19.30 uur, kerstviering Herv. Vrouwenvereni ging. Donderdag 16 december Zierikzee Rusthuis „Irene", Kerstspel, 19.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Dreischor Dorpshuis Dreischor. Sinn oriënt a- iierit P.J.Z., Jö.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Kerk, 20.00 uur, Kerst- zangdionsl. Zondag 19 december Zierikzee Brogum-leeszaa), tweede gespreks- avond Brogum-boerden'j. Maandag 10 december Zierikzee Huis van Nassau. Afd. Philatelica, 20.00 uur. „De Poorter" (R.T.M.-gebouw). Streekl'ederatio P.v.d.A., 20.00 uur. Dinsdag 11 december Zierikzee Rusthuis „Irene", Kerstfeest, 19.30 uur. Trouwzaal stadhuis „Hearing", 19.30 uur. Trouwzaal stadhuis. Vergadering ge meenteraad, 20.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Kerstbijeenkomst Afd. Plattelandsvrouwenbond. Nieuwerkerk Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 19.30 uur. Woensdag 11 december Dreischor Dorpshuis. Kerstavond Afd. Platte- landsvrouwenbcnd. 20.00 uur. Donderdag 13 december Nieuwerkerk Verenigingsgebouw, 19.45 uur, kerst avond Geref. Vrouwenvereniging. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416: (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Rusthuis „Duinoord", Bejaardenso ciëteit. Kerstavond. 19.30 uur. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur afde ling N.C.V.B. Vrijdag 17 december Zierikzee Parochie-centrum vertrekpunt Hcr- derslocht. 19.30 uur. Huis van Nassau. Zeeuwse Groente telers Organisatie, 19.30 uur. Kerkwerve Chr. Ger. Kerk. Kerst wijding C.N.S. 10.30 uur. Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gem. Kerstviering Chr. Basisschool, 19.00 uur Hotel Storm. 19.30 uur, ledcnvcrgo- ring Kon. Schippersv. „SChulie- vaer", afd. Schouwen-Duiveland. Zaterdag 18 december Zierikzee Graanbeurs, 15.00-22.00 uur, duivcn- cn bijentcntoonstelling „Zierick". Wedstrijd H.S.V. ..Ocsterschclde''. Vertrek BBalie. 9.00 uur. Gebouw Paternosterstraat. 09 on uur, fraklievergadering P.v.d.A, Kerstverhaal Het moet allemaal nog komen; de orgie van kaarsen en muziek en de kerstshow van dit en dat en (zelfs) de kerstprestatieloop en het zingen over de herdertjes en „gun uzelf een fijn kerstdinerof trek er eens op uit met de feestdagen naar de ber gen, met nog zoetere lichtjes, mis schien wel schijnend in de sneeuw en met beierende klokken, nou en of. Hel mag (moet?) allemaal, maar met de kribbe in de stal heeft het niet zoveel te maken, want dat armoe geblazen hoor. Wel niet zoals in de Sahel tot voor kort, maar wat was het nu eigenlijk allemaal. Feitelijk een gedwongen evakuatie, verzinsel van een pure tiran, die weieens wïl- de weten hoe machtig hij was en iedereeen moest naar zijn geboorte plaats om beschreven te worden. Het zou zelfs in deze tijd nog een hele heisa zijn, met ingelegde e.vtra treinen en zo, volle bussen en hoop jes auto's op de wegen, die bij de Hem-of Coentunnel of bij de Brie- nenoordbrug in een file terecht kwamen. Maar toen niet, dat werd lopen of - in het kader van het kerstverhaal - een ezel, met alle koppigheid, die zo'n beest eigen is. Zo'n ezel, nou ik heb ze in het zui den vaak genoeg gezien. Ja, zo van een eindje, dan is het altijd „een lief ezeltje", maar je moet eens proberen er de heuvels mee in te trekken. Ze zijn krengerig. En toen met die ezel op weg naar Bethlehem. Jozef lopend er naast natuurlijk, met een kop vol zorgen en i^rakkizerend hoe dat straks alle maal zou moeten. Heel die simpele, zorgelijke toestand is feitelijk symp tomatisch voor het Leven, met een grote „L" en hel verborgen wat moeizame leven van ieder mens, want een bankrekening, kaartjes voor de voorstelling en besproken plaatsen in Hilton komen ivel voor, maar zijn feitelijk niet typisch voor het bestaan. Dit wordt dus bij elkaar een vreemd „kerstverhaal", maar we kunnen er niet onder uit; armoede en simpelheid zijn karakteristiek voor het kerstgebeuren, terwijl - zeg maar mensen van nu - de neiging hebben om hel behagclijk en warm aan te kleden. Hel stro, de os en de ezel, heel mooi op een afstandje, maar je moet er maar inzitten, zonder stereo-installatie en kleur tjes op de „buis". De herders trou wens hadden ook peen Peugeot aan dc rand van het veld. Ze liepen in de stikdonkere nacht, op zoek naar de stal en ja - dat is iraar - de koningen hadden een ster. Dat zal een konjunktie van twee pioneten zijn geweest en dat gaf aardig wat licht en het was na tuurlijk fenomenaal van deze gedre venen, dat ze in die armoede toch wal materiële welvaart brachten. Dc ouders van hel Kind konden het goed gebruiken, want vertel me niet dat er in dat oude Palestina zo iets als Bijstand is geweest. Dat zijn ver worvenheden van later lijden, maar wel had men toen meer mysterie en geloof misschien en dat is heel wat waard, want materie vergaat, maar de peest blijft! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2