Een goede wens komt graag op tijd Algemene vergadering van Coöperatieve Vereniging Cebeco-Zuidwest te Renesse Organisatie garant voor talrijke vormen van kerstvieringen HU Levenslang voor ex-SS-er L. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fundamenten voor de toekomst gelegd /Heeft U nog een goed BANKSTEL maar- bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN MSmkflen bepaal meteen uw nieuwe keus. Straks weer „Leger"-kerstpotten REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zié pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20; per jaar 81,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Jubilarissen bij Witte van Haemstede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) Dit nummer bestaat uit 10 pagina'* ROERMOND, 14-12. De bijzondere strafkamer van de rechtbank Roer mond heeft dinsdagmorgen de 58- jarige fabricks arbeider L. J. L. uit Horn (L.) veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. De straf was ge lijk aan de cis van dc officier van justitie. De rechtbank achtte bewezen dat L. in krijgsdienst van de vijand - Waffen-SS - was getreden, zich schuldig heeft gemaakt aan het ple gen van oorlogsmisdrijven en mis drijven tegen de menselijkheid in het kamp voor Joodse dwangarbeiders Bobruisk in Rusland in het tijdvak 1 mei 1942 tot september 1943. Hij heeft ongeveer 100 Joodse gevange nen op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Óndanks het verlies van zijn Nederlanderschap moet hij volgens de bijzondere strafkamer als Nederlander worden aangemerkt. VLISSINGEN. Dinsdagmorgen rond tien uur is op de Westerschelde in de buurt van het Land van Saef- tinge de met 600 ton stookolie gela den binnenvaarttanker Arina aan de grond gelopen op een zandplaat. Het rijkswaterstaatvaartuig de Harmsen is naar het schip onderweg, evenals enkele sleepboten. Dinsdag 14 december 1976 133ste jaargang Nr. 22013 ZIERIKZEE, 13-12. In hel bijzonder ook hel Leger des Heils le Zierikzee heeft zich grondig voorbereid op het kerstfeest en alles wat daarmede samenhangt. Teneinde de financiering van allerlei aktiviteiten rond te krijgen, verschijnen de bekende kerstpotlen weer op straat en wel op donderdag 16, zaterdag 18 en donderdag 23 december. Achter dc rug is dc kcrstkollcktc, die ccn succes werd. Aanvullende gelden komen uit dc kerstpotten en dat is hard nodig, want „liet Leger" heeft heel wat op het programma. Weliswaar worden de gelden zorgvuldig besteed, maar verschillende aktiviteiten kunnen nu eenmaal niet zonder dc nodige pecunia. Het kerstprogramma beginl feite lijk al op zondag 19 december, met dc kerstviering in Borrendamme, met medewerking van de: kleuters, tamboerijn-groep en jong-soldaten. Op dinsdag 21 december wordt kerstfeest gevierd „In 't Opper" te Bruinisse, m.m.v. tamboerijngrocp en jong-soldaten. Op woensdag 22 december vinden twee kerstvieringen plaats en wel voor dc kleuters van het klubhuis „De Lichtboei" en ('s avonds) voor dc grotere kinderen van het klub huis. Eveneens twee kerstvieringen op donderdag 23 decpmber, nl. van de Gezinsbond en de Zondagsschool. Op vrijdag 24 december vindt, dan de interkerkelijke volkskerstzang- dienst plaats in de Gasthuiskerk, m.m.v. de Oratorium Vereniging en blazersgroep van de K.H. „Kunsten Eer". Aan plm. 100 alleenstaande be jaarden zullen kerslpakketjes wor den bezorgd. Eerste en tweede Kerstdag Op eerste Kerstdag vindt een kerstnachtdienst plaats m.m.v. kleu ters en jong-soldaten. In de middag uren wordt een Kerst-inn gehouden, initiatief van samenwerkende ker ken en verenigingen. Op deze bij eenkomst is iedereen welkom. Op tweede Kerstdag vindt een kerst- heiligingsdienst plaats in het Rode Kruis ziekenhuis m.m.v. de kleuters, de tamboerijngroep en jong-solda ten. In de middaguren worden kerst liederen gezongen in de Cornel ia- stichting met heilsoldaten en leger vrienden. Later (5 uur) vindt een echt oud-hollands familie-kerstfeest plaats, waaraan ieder mag meewer ken met een deklamatie of lied. Mot to van alle vieringen: „Waar haat is dat ik daar liefde brenge; waar be lediging is, dat ik daar vergiffenis brenge; waar onenigheid is, dat ik daar eensgezindheid brenge; waar dwaling is, dat ik daar waarheid brenge; waar twijfel is, dat ik daar geloof brenge". Advertentie U bent van harte welkom. \NIEUWERKERKBUKSWEG 26. TEE 01114-1268 OODDOfW» MASSAMARKT TEL Ol978-1280 Zet tien wijsgeren aan de ene en elf idioten aan de an dere kant; de laatsten zullen winnen. Claude Tillier J. van Iwaarden Bijzonder verheugend is het dat de belangstelling onder de jongeren op nieuw is toegenomen waarbij de jon ge leden hebben getoond bereid te zijn mede-bestuursverantwoordelij k- heid te willen dragen waardoor een evenwichtige opbouw van de be- stuurskolleges mogelijk is. Terugblikkend op „vijf jaar Cebe co-Zuidwest" zei de heer Van Iwaar den dat het doel dat het bestuur zich voor die periode had gesteld, is be reikt. Nu staat men aan het begin van een nieuwe periode waarin de or ganisatie binnen de nieuwe struk- tuur moet gaan funktioneren. Het ontwerp voor het „gemoderniseerde huis" werd met algemene stemmen goedgekeurd. Verwachting tot woensdagavond: Iets kouder Opklaringen, ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer; over het algemeen weinig wind; mi nima van min 1 tot min 5 graden, maar op plaatsen waar nog sneeuw ligt enkele graden lager; maxima morgen om het vriespunt. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Max.-temperaturen omstreeks 2 gr. Min.-temperaturen omstreeks 1 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra- voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 8.42, onder 16.29 Maan op 1.18, ónder 13-01 16 dec. Zon op 8.43, onder 16.29 Maan op 2.35, onder 13.29 Laatste kwartier: 14 dec. (11.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 dec. 8.39 21.28 2.25 14.53 16 dec. 9.53 22.47 3.31 16.06 Doodtij: 16 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Noord-Scandinavië handhaaft zich nog steeds een krach tig hogedrukgebied met een uitloper over de Noordzee. Aan de oostflank hiervan trekken storingen zuid waarts. Zo een storing passeerde in de loop van de nacht onze omgeving en bracht plaatselijk enkele milli meters neerslag in de vorm van re gen of sneeuw. Het langgerekte ge bied van hoge luchtdruk beweegt zich langzaam naar het oosten, waardoor wij ons woensdag ten westen van zijn as zullen bevinden. De wind zal hierdoor zuidoostelijk worden, waar door er koudere lucht ons land zal binnenstromen. Vannacht zullen de temperaturen dan ook weer licht on der het vriespunt dalen. Overigens zal woensdag de neerslagkans gering zijn. RENESSE, 13-12. In liet afgelopen weekend hield de eoöperatieve vereniging verenigde land- en tuinbouw- eoöperaties G.A. „Cebeco-Zuidwest" in „De Ark" te Renesse baar algemene vergadering. De voorzitter, de heer J. van Iwaarden, sprak in zyn openingswoord als zyn mening uit, dat de gehouden ledenvergaderingen hebben bewezen dat men over een goede ledenkern beschikt. Deze steeds weerkerende vergade ringen hebben een wezenlijke funktie in het meeleven en meedenken van de leden over de vragen van vandaag en morgen. Het resultaat hiervan was, een unaniem aanvaard ontwerp waarmee het fundament werd gelegd. bakens vaak worden verzet, daar de maatschappelijke en economische ontwikkeling ook de land- en tuin bouwbedrijven niet voorbij gaat. Als ergens aanpassingsvermogen wordt gevraagd, dan is het wel op het erf van boer en tuinder, niet al leen op teelttechnisch gebied maar ook op bcdrijfsekonomiscli terrein. De natuur, cn dat hebben de laat ste jaren nog eens extra bewezen, blijft voor de bedrijven een konstant onberekenbare, niet te beïnvloeden faktor. De afhankelijkheid daarvan blijft voor boer en tuinder een gege ven. De omstandigheden waaronder de modale boer en tuinder zijn bedrijf moet voeren zijn niet zo rooskleurig als de prijs die soms voor landbouw grond wordt betaald, doet vermoe den. Verlengstuk boerenbedrijf Dit heeft met de rentabiliteit van de land- en tuinbouw niets van doen, maar is veeleer het bewijs van een scheefgezakte nationale ekonomie, waarin de Cebeco-Zuidwest fungeert als verlengstuk van het boerenbe drijf. Aan de Aan- en Verkoopcoöpe ratie zijn een aantal taken opgedra gen waarbij moet worden ingespeeld op wat het land- en tuinbouwbedrijf vraagt en oplevert. Dit vereist een niet aflatende aan dacht van hen die met de leiding van dat gemeenschappelijk ondernemen zijn belast. De heer Van Iwaarden meende te mogen stellen dat zij, aan wie wij, onder bestuursverantwoordelijkheid, die taken hebben gedelegeerd, er in de afgelopen vijf jaar blijk van heb- Vervolg pag. 3) Fundament Het ontwerp van de Cebeco-Zuid west van de toekomst is niet door buitenstaanders gemaakt maar door W. den Boer, nieuw bestuurslid. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie PoslLirief wenskaart 10.40. wenskaart in open envelop I 0.45 de bewoners zelf met als uitgangs punten: 1. Een grotere, direktere betrokken heid van de leden, organisatorisch en bestuurlijk. Met andere woor den rechtstreeks lidmaatschap. 2. Beperking en maximering van de aansprakelijkheid. 3. Financieel belang bij de gang van zaken door beloning van het lid maatschap. Velen hebben zich voor bewoning van dit huis reeds aangemeld als lid. Vanuit dat bewoonde huis gaat men een nieuwe periode tegemoet van waaruit de weg moet worden gevon den naar de toekomst, waarbij nog veel te doen is voor de aan- en ver- koopcoöpcra tie. Op de bedrijven thuis moeten de Een fout zou gemaakt worden als men er vanuitging dat het individu ele bedrijf in de belangenstrijd van deze tijd zwak staat. Een redelijk tot goed, voor sommigen een heel goed financieel resultaat is geen garantie voor een verbetering van de struk- turele positie. De golfbeweging van de konjunktuur gaat aan land- en tuinbouw niet voorbij. Ook de individuele bedrijven heb ben de last van de inflatie mede te torsen. Men heeft niet alleen te maken met de krachten van de konjunk tuur, maar (en daar onderscheidt de bedrijfstak zich in met andere) ook met de krachten van de natuur. Optimisme en pessimisme wat de ontwikkeling van de gewassen be treft houden soms gelijke tred met de wisseling van het weer, iets wat van oudsher bij het boerenbedrijf hoort. De konjunktuur blijkt minder ge makkelijk beïnvloedbaar te zijn dan de ekonomen wel eens hebben ge dacht. Gehoopt wordt dat de plan- nenmakers in Den Haag en Brussel er rekening mee houden dat men de natuur nooit onder kontrole krijgt. Via beïnvloeding van de konjunk tuur tracht men grenzen te stellen aan een mindere of meerdere ekono- mische groei. ZIERIKZEE. De Kersttijd breekt aan en de jaarlijkse boom heeft weer een plaatsje gekregen in het Zierikzeese Havenpark. De lichtjes doorbreken een beetje het duister van het jaargetij en vertellen dat de decemberfeestdagen op handen zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1