DE GETEKENDE De afgang en verwatering van het Gaullisme Vitamine-A in melkpoeder Miljonairs en multimiljonairs Nederlandse speelfilm „Je stinkt" 7 BLIK DOOR HET WERELD inderdaad prima strijkijzers „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS inderdaad prima stofzuigers ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE vr«<ia8 10 december 1976 Nr. 22011 Het Franse volksfront van com munisten en socialisten maakt goede kans een parlementaire meerderheid te halen bij de volgende verkiezin gen. Dat is iets wat noch president Giscard d'Estaing, noch de gaullis tische beweging gelaten wensen af te wachten. Giscard heeft met al te zachte hand een hele mikmak van oude gaullistische gewoonten afge schaft inclusief zijn premier Chirac en de vernieuwingslust nieuw leven ingeblazen o.m. door een boek te schrijven dat een aardige bestseller is geworden. Nu kan Giscard zich in dit opzicht best permitteren om haast zo vooruitstrevend te zijn als het volksfront, want hij is geen gaullist. De gaullisten hielpen hem mee verkiezen omdat hun eigen man het zou afleggen en dan was Giscard toch beter dan de socialist Mitterand. Ook al was Giscard onder De Gaulle zelf wel eens zo brutaal geweest om de generaal tegen te spreken en zich te verbeelden dat hij het beter wist als het over ekonomie en financiën ging. Giscard en met hem zijn partij hebben zich dus al in een gunstiger positie gemanoeuvreerd om het te gen het volksfront op te nemen. Maar tent kunnen de Gaullisten doen? Ze kunnen - daarop had Giscard al gerekend - ondanks hun ergernis moeilijk echt oppositie gaan voeren nu. Maar ze moeten wel zeggen dat Advertentie rm ROME, 9-12. Het hoofd van het W.H.O.-voedselhulpprogramma, de 53-jarige Belgische professor Jean- Pierre Dustin, heeft van het door 30 landen gevormd bestuur van de VN- Wereldvoedselhulp in Rome de ver zekering gekregen dat alle magere melkpoeder die naar hongergebieden wordt gestuurd voortaan verrijkt wordt met vitamine-A. Dat kan goedkoop gebeuren, voor ongeveer f 3,50 per ton." het anders behoort te gaan voortaan. En dus zitten ze in de merkwaardige dwangstelling dat ze zware kritiek uitoefenen op een beleid dat ze zelf achttien jaar lang gevoerd hebben. Dit draagt het gevaar in zich dat de aanstaande kiezer bij zichzelf denkt dat als het dan nu zo rot Is dit toch nan het gaullisme geweten moet wor den. Daarom is Chirac nijver aan de gang gegaan - met hulp van oude gaullistische getrouwen als Debré - om als het ware een soort herhaling te beiverkstelligen van De Gaulles intocht in de politiek. Wat het land nodig heeft is dat het zich weer be wust wordt hoe formidabel de Fran se natie eigenlijk is en Chirac moet die impuls geven. Niet sportief Het hachelijke in de onderneming is alleen dat De Gaulle een geduch te reputatie had waarop hij kon voortbouwen, terwijl Chirac zich meer heeft laten kennen als een soort toindwijzer. Tenslotte was hij eerst helemaal een man van De Gaul le, daarna deed hij braaf mee met de verfoeide Giscard en nu is hij weer tegen Giscard. De meest orthodoxe Gaullisten zien in hem dan ook meer een verrader, maar dat mag niet hin deren - deze veteranen hebben geen keus en het gaat erom van het volks front en van Giscard stemmen af te snoepen. Het middel daartoe is zo ongeveer dezelfde idealen te gaan belijden als het volksfront en Gi scard - met veel nadruk op sociale rechtvaardigheid - wat natuurlijk een beetje vreemd klinkt uit de mond van uitgerekend die ex-premier die zulk soort ontwikkelingen steeds heeft tegengehouden. Voor de partij zelf klinkt het ook een beetje vreemd, maar daar is wel iets aan te doen: de naam U.D.R. is afgeschaft en ver vangen door R.P.R. - sluiting der ge lederen voor de republiek. Deze R.P.R. vergeet voor het ge mak intussen nog de parlementaire basis te zijn voor het regime van premier Barre en president Giscard en trouwens ook nog in het kabinet vertegenwoordigd te zijn. Dat zal plezierig regeren worden met een in terne oppositie en dergelijk gema noeuvreer vol interne tweespalt om een zo goed mogelijke startpositie te krijgen voor de verkiezingen. Hoe hartelijk - en fijnzinnig - het toe kan gaan werd trouwens al direct gedemonstreerd toen de gaullisten massaal naar Parijs kwamen om even te laten zien hoe de natie de gelederen moest sluiten. Juist op dat moment - het had eerder gekund en ook later en trouwens met veel min der ophef - ging de politie de door typografen bezette drukkerij van Le Parisien Libéré ontruimen, waarop prompt de voorspelbare sympathie staking van alle Parijse kranten volgde. En de glorieuze presentatie van Chirac als redder des vaderlands kreeg op die manier aanzienlijk min der publiciteit dan waarop was gere kend. De afgang en verwatering van het gaullisme verloopt bepaald niet sportief. DEN HAAG, 8-12. Van 1971 tot 1973 is het aantal miljonairs in ons land met een kleine tweeduizend toe genomen, zo blijkt uit de gegevens vermeld in het jongste Statistisch Zakboek van het C.B.S. In 1971 wa ren er nog 8.158 personen die een miljoen of meer bezaten; in 1973 wa ren het er 10.109. Hierin zijn de allerrijksten, de mensen met een vermogen van tien miljoen of meer, niet begrepen. Het aantal van deze multimiljonairs steeg van 151 tot 193 ;hun gezamenlijk ver mogen van 2,9 miljard tot 4,1 mil jard. Het gemiddeld vermogen van deze groep rijken bedroeg in 1973 dus ongeveer twintig miljoen gulden de man. Het totale aantal vermogenden (de mensen met een vermogen van 100.000 gulden of meer) is van 1971 op 1973 met ruim tien procent toe genomen, namelijk van 264.000 (af gerond) naar 309.000. Hun gezamen lijke vermogen steeg van 75,9 mil jard naar 93 miljard gulden. Een groot deel van de groep vermogenden bezit tussen de 100.000 en 150.000 gul den; hun aantal steeg van 101.391 tot 111.608. Er waren in 1972 - zo blijkt verder uit de C.B.S.-gegevens - 1.341 men sen in ons land met een inkomen van een half miljoen of meer per jaar. Daar zijn geen agrariërs bij, maar wel 575 andere zelfstandigen, 129 werknemers, 464 directeuren van een N.V. of B.V., 92 gepensioneerden en 72 personen zonder beroep. ROTTERDAM. Pop-fenomeen Elton John, tevens 's werelds grootste brillen- maniak, kon tijdens zijn recente bezoek aan Nederland een unieke bril aan zijn uitgebreide kollektie toevoegen. De Rotterdamse brilontwerpers Ben en Peter Akkerman vervaardigden voor Elton John een bril, gemaakt uit 10 mm dik materiaal, dat met de hand gezaagd, gefreest, geschuurd, gevijld en ge polijst werd. De toetsenborden van de in de vorm van twee vleugels ge maakte bril zijn eveneens handwerk. Een ter beschikking van de rege ring gestelde jonge man is de hoofd persoon in een nieuwe Nederlandse speelfilm, „Je stinkt", waarover de Vereniging van Reclasseringsinstel- lingen de beschikking krijgt ter voorlichting over de problematiek rond t.b.r. en t.b.r.-gestelden. Ver wacht wordt dat de film over enige tijd ook te zien zal zijn via de tele visie. „Je stinkt" is geschreven en geregisseerd door Jan Vodegel. De film draagt zowel wat de inhoud als de vorm betreft het persoonlijk stem pel van-de maker. Het gaat Vodegel niet primair om de jongen, maar om een samenleving die mensen het eti ket „psychopaat" opplakt en hen op bergt in een inrichting om er vanaf te zijn. Een samenleving die zo van medemensen wegwerpmensen maakt, heeft, vindt Vodegel, min stens zo hard therapie nodig als de uitgestotenen. Dat de reclassering „Je stinkt" als voorlichtingsfilm gaat gebruiken, wil niet zeggen dat zij de film als zoiets als een „verlossend woord" over de behandelde materie beschouwt. De film beoogt niet meer dan iets ter diskussie te stellen; mensen aan het denken te zetten. JOHANNESBURG. De mijnstad Welkom, zuidwestelijk van Johan nesburg, is door een krachtige aard beving getroffen. Volgens berichten is er veel schade. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend. HAMBURG. Twee Indonesiërs zijn in Hamburg gearresteerd nadat zij in het naburige Lüneburg zes men sen gedurende 35 uur in gijzeling hadden gehouden. De gijzeling vond plaats in een Chinees restaurant. Met zijn aktie wilde het duo van de res tauranteigenaar via een familielid 40.000 mark losgeld afpersen. SINGAPORE. Uit buitgemaakte papieren is gebleken dat Vietnam van plan is over twee maanden een invasie in Thailand te ondernemen, heeft de Thailandse minister Samak Soendaravej van binnenlandse zaken verklaard. WASHINGTON. Het vroegere Amerikaanse congreslid Wayne Hays wordt niet vervolgd omdat hij er op kosten van de belastingbetaler een maitresse op na zou hebben gehou den. Het ministerie van justitie liet woensdag weten dat er onvoldoende materiaal is om een procés tegen hem aan te spannen. WASHINGTON. President Gerald Ford heeft gezegd dat de regering van de Sowjet-Unie in het eerste half jaar van 1976, 1.303 Sowjetbur- gers naar de Verenigde Staten heeft laten emigreren om zich aan te slui ten bij familieleden. SAN FRANCISCO. China heeft deze eeuw minstens negen aardbe vingen gekend met even rampzalige gevolgen als die van San Francisco in 1906, aldus twee onderzoekers uit Texas, Harsh Gupta en Jim Combs van de universiteit van Texas. MOSKOU. De Russische ondermi nister van cultuur Wladimir Popov heeft de organisatoren van een sym posion over Joodse cultuur gewaar schuwd dat hun plannen provoce rend, en in strijd met de wet zijn, zo meldt het persbureau Tass. WEST-BERLIJN. Zuid-Afrika wil geen visa verlenen aan de evangeli sche bisschop van West-Berlijn en aan twee leden van zijn kerk die in Jdhannesburg en Noord-Transvaal de wijding van zwarte bisschoppen willen bijwonen. Dit is door een woordvoerder van de kerk in West- Berlijn meegedeeld. PEKING. Voor het eerst sinds ja ren heeft de Chinese pers hulde ge bracht aan de tweede vrouw van wijlen Mao Tse-Toeng, Yang Kai- Hoei, een vurig communist die in 1930 door de Chinese nationalisten werd gedood. JERUZALEM. In een. commentaar op de recente bijeenkomst in Madrid van het Joodse wereldcongres heeft Israël zowel kritiek geleverd op de Spaanse regering - die Joodse leids lieden weigerde te ontvangen - als op de Joodse leiders zelf. BEIROET. De Joegoslavische pre sident Tito heeft de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (P. L.O.), Lasser Arafat, verzekerd dat minstens 90 landen een Palestijnse regering in ballingschap zouden er kennen. NEW DELHI. De Sowjet-Unie heeft besloten India 200 ton zwaar water te leveren voor zijn kerncen trales, zo heeft een woordvoerder van het atoomenergiebureau in Bombay woensdag meegedeeld. STOCKHOLM. Met ingang van 1 januari van het volgend jaar krijgen de dronken Zweden het gemakke lijker. Openbare dronkenschap zal dan niet meer met een geldboete of een nachtje politiebureau bestraft worden. GENÈVE. De miljoenen arbeiders in de rubber-, suiker- en katoen- en koffieplantages leven onder de slechtste omstandigheden en verdie nen nog geen rijksdaalder per dag, zo konstateert een rapport van het Internationale Arbeidsbureau. ZONDAG 12 DECEMBER NED. I: De opening van de NCRV- uitzending bestaat uit het tiende deel van de informatieve serie In het voetspoor van de ontdekkers. In de belangstelling staat de Spanjaard Francisco Pizarro, die van 1471 tot 1541 leefde. Deze ontdekker ging ty- dens zijn leven af op het gerucht dat aan de westkust van Afrika een ko ninkrijk lag, volgestouwd met juwe len en edelstenen. In de rubriek Ruimte treden voor het voetlicht het Consortium Vocale Twente uit Hen gelo, het kinderkoor Irene uit Den Haag en de organist Sander van Ma rion. De volgende zeventig minuten leveren uitstekend kijkvertier met het tv-spel Ver van huis, geschreven door 'de auteur Sander Joosten. Dit spel gaat over een gepensioneerde man die bezoek krijgt van een vrouw op wie hij in zijn jeugd ver liefd is geweest. Het merkwaardige van deze visite is, dat de betrokken vroüw in de achterliggende jaren geen dag ouder is geworden. De mannen van Hier en Nu komen met een zgn. Special, ie weten een repor tage over het door droogte geteister de Sahel-gebied in Afrika. Na deze reportage maakt de NCRV plaats voor het Humanistisch Verbond, dat het laatste deel brengt van een pro grammaserie over het gezin en an dere samenlevingsvormen. De NOS brengt 's middags een uitzending van het altijd vermakelijke Sesamstraat en daarna een reportage van de we reldkampioenschappen standaard- dansen die vorige week in West- Duitsland zijn gehouden. NED. II: De NOS begint met het tiende deel van de avontuurlijke jeugdserie Rogier van ter Doest. Eremboud bedenkt een straf voor Gerolf die voor de oorlogszuchtige vorst van Valdemare spioneert en bovendien een aanslag op het leveri van Eremboud heeft gepleegd. In Studio Sport zal ongetwijfeld aan dacht worden besteed aan de voet balwedstrijd tussen FC Twente en Feyenoord. De arts Aart C. Gisolf meldt zich in 't medisch informatie ve programma Artsenij. De kijker komt heel wat te weten over verma- geringsdiëten. Vervolgens komt de NOS tegemoet aan de muziekliefr- hebbers. De violist Herman Kreb- bers is de solist in eén concert van het Promenade-Orkest o.l.v. Leo Driéhuys. Te genieten valt o.a. van Introduction et Ronde Capriccioso van Saint-Saëns en drie Hongaarse dansen van Brahms. Onder de titel Als de dag van gisteren wordt een terugblik gegeven op de gijzelingen by Wijster en Amsterdam, die vorig jaar december het gehele Neder landse volk dagenlang in spanning hielden. Het tv-programma van vanwvond over deze schokkende za ken is samengesteld uit archiefma teriaal en nieuwe filmbeelden, die destijds niet aan de kijkers zijn ge toond op uitdrukkelijk verzoek van de overheid in het belang van de on derhandelingen met de daders van de gijzelingen. De NOS verlaat de beeldbuis met de rubriek Beeld spraak, gewijd aan de kunstenaar Roger Dean, een van 's werelds suk- sesvolste ontwerpers van platenhoe- ZONDAG 12 DECEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering: 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 W.K. standaard- dansen; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.55 De berepoot; 19.00 Nieuws; 19.05 In het voetspoor der ontdekkers; 19.55 Ruimte; 20.30 Ver van huis; 21.50 Hier en nu Special; 22.20 Gezin gezien?; 22.40 Journaal. NED. II: 18.30 Informatie Turken; 18.35 Rogier van ter Doest; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.15 Studio Sport; 20.30 Artsenij; 21.10 Prome nadeconcert; 21.55 Nieuws; 22.00 Als de dag van gisteren; 22.50 Beeld spraak; 23.15 Journaal. Donderdag 16 december, Ned. I, 21.50 uur: Wildwechsel. V.l.n.r.: lrm Hermann als de politieofficier, Rudolf Waldemar Brem als Dieter en Iianna Schygulla als dokter. MAANDAG 13 DECEMBER NED. I: De voetbalsport legt be- slaig op de eerste 55 minuten van de NCRV-zendtijd. In de Minivoetbal show komen een Brabant/Limburg kombinatie en het team van de Domstad Utrecht binnen de lijnen. Vervolgens een aflevering van de uitstekende Franse serie Vluchtrou te. Het verhaal gaat over een geal lieerde spion en een Joodse man die proberen over de demarcatielijn te komen en daarbij geholpen worden door de burgers van een Baskisch dorpje. Jan Hillo komt met zijn ru briek De tijd stond even stil. De kij kers worden mee terug genomen naar de nacht van 20 en 21 juli in 1969. In die nacht zette de eerste man, de Amerikaanse astronaut Neil Armstrong, vaste voet op de bodem van de maan. Nadat de beel den van dit 'historische feit zijn ge toond, wordt gesproken over de konsekwenties van deze gebeurtenis. Na het journaal gaat de NCRV van •start met het Intemationaal-Opera- tv-concours. Dit concours staat open voor zangers en zangeressen van alle leeftijden en nationaliteitenIedere deelnemer zingt een aria naar eigen keuze. Per uitzending treden vier kandidaten op. In mei volgend jaar wordt de finale gehouden. De NCRV verlaat de buis met de rubriek Vroomheid in hout en steen, tuaarin een filmpje over de zes eeuwen oude Advertentie „Hunkerend naar het uur, dat jullie terug zouden komen op de eens genomen beslissing. Gelovend in de mogelijkheid, dat jij en Robbie hem weer zouden aksepteren. Zon der meer. Tot hij begon in te zien, dat zijn wachten vruchteloos zou zijn. Dat heeft aan hem gevreten, Joop. Maar hij heeft het allemaal alleen gedragen." Joop buigt schuldbewust zijn hoofd. „Je hebt gelijk, moeder, klinkt zacht zijn stem. „Ik ben te hard geweest en heb Robbie meege sleept in mijn starre houding. Maar daarmee lossen we het probleem niet op. Wat kunnen we doen?" Gonnie komt binnen met de kof fie. En zet de koppen zwijgend neer. Als Ellie niet antwoordt, vervolgt haar zoon: „Heb je geen relaties bij de krant, die je kunt inschakelen?" Ze kijkt haar zoon aan. „Die heb ik. Misschien niet in Den Haag, maar in ieder geval in Apeldoorn. Maar wat moet ik zeggen? Als hij nog leeft, zwerft hij ergens in de we reld? Waar? Rotterdam? Of in het buitenland? Wat kan ik voor kon- kreets naar voren brengen? Waar aan men enig houvast heeft?" „Je zou het toch kunnen probe ren." Aarzelend komt het uit de mond van de jongeman. „Twee we ten meer dan één." Ellie denkt na, terwijl ze de kof fie drinkt en daarna weer een siga ret opsteekt. Het is haar tweede pakje vandaag en ook dit is al bijna leeg. Ze leeft op verdoving in de vorm van koffie en sigaretten. „Als iemand wat zou kunnen doen, is het Voilekamp," zegt ze. „Hij is redak- teur buitenland. Weet jeik kan niet loskomen van de gedachte, dat hij naar het buitenland is gegaan. Waarom weet ik niet. Misschien een soort intuïtie." „Weet hij van vaders verleden?" „Natuurlijk. Dat weet bijna ieder een bij de krant in Apeldoorn." „Kun je hem nu nog telefonisch bereiken?" Gonnie heeft de stapel telefoon boeken al voor de dag gehaald en het boek A-D legt ze voor haar moe der neer. Ellie weet het privé-adres van haar vroegere kollega. Redakteur Vollekamp is thuis en meldt zich. Waarna hij geduldig luistert naar hetgeen Ellie ten Haat ten op zenuwachtige toon vertelt. Zonder haar te onderbreken. Pas als ze uitgesproken is, reageert hij op kalme toon. „Wel, als je mijn oordeel vraagt, Ellie, is er voorlopig geen enkele re den tot paniek. Goed, hij zal in over spannen toestand weggegaan zijn, maar komt toch op een bepaald mo ment tot zichzelf. Het enige, wat jij onder deze omstandigheden kunt doen, is je kalm houden. Je kent me. Je kunt ook weten, dat ik je wel eens adviezen heb gegeven. Ze wa ren altijd goed. Geef me je telefoon nummer. Fijn, dat je me gebeld hebt, dat vind ik een geweldige blijk van vertrouwen, kind. Hoewel ik natuur lijk op dit moment niets kan garan deren, ga ik voor je aan het werk. Zo geruisloos mogelijk. Straks rijd ik even naar het bureau en stuur een telexje naar al onze buitenlandse medewerkers in Europa. Geef me eens een zo uitgebreid mogelijk sig nalement, wil je? Ook zijn kleding, die hij droeg op de avond van zijn verdwijning. Hoe uitgebreider, des te groter is de kans, dat hij wordt gevonden. Ja, ik weet het: het wordt de spreekwoordelijke hooibergspeld. romano-gotische kerk in het Gro ningse Noord/hoek. NED. II: Met enige Amerikaanse vrolijkheid gaat het V ARA-pro- gramma de lucht in. In een nieuwe aflevering van The Addams Family doen alle familieleden hun uiterste best om van de butler Lurch een goede danser te maken. Vervolgens het programma En God schiep de walvissen, een dokumentaire over de walvissen die in hun bestaan wor den bedreigd. Na het journaal gooit de VARA de trossen los voor de Onedin Lijn. In deze aflevering wordt jacht gemaakt op tekeningen, die zich in Argentinië zouden bevin den, waaruit zou moeten blijken welke de methode is om ingevroren vlees te verschepen. Om kwart over negen is het tijd voor Koning Klant. Dat betekent een klein half uur kon- sumentenvoorlichting. Na dit pro gramma, een portie humor met een aflevering van de komische serie Volgende patiënt. Er is sprake van een meningsverschil tussen de jonge dokter Duncan Waring en enige van zijn kollega's. Het slachtoffer hier van wordt eenpatiënt die een gal- steen blijkt te hebben en die aan het gebruik van medicijnen de voor keur geeft boven een operatie. Na dit bont vertier komt VARA's Ach ter het nieuws met aktualiteiten. MAANDAG 13 DECEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Minivoetbalshow; 20.00 Vluchtroute20.25 De tijd stond even stil; 21.35 Journaal; 21.50 In ternationaal operaconcours; 23.00 Vroomheid in hout en steen; 23.10 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Surina- mers; 18.55 Nieuws; 19.05 The Ad dams family; 19.30 En God schiep de walvissen20.00 Journaal; 20.25 De Onedin Lijn; 21.15 Koning Klant; 21.40 Volgende patiënt; 22.05 Achter het nieuws; 22.55 Symbiose; 23.00 Journaal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS Maar er gebeuren ook nog wel eens wonderen. Ja, begin maarik no teer het." Het gesprek duurt lang. Broer en zus wachten in de kamer en horen vaag hun moeders stem. Als ze na ruim tien minuten terugkeert, is haar gezicht iets minder gespannen. „Vollekamp gaat meteen voor me aan het werk," zegt ze en haar stem klinkt kalmer. De wetenschap, dat ze niet meer alleen in het donker rondtast, geeft haar een zekere op luchting. Ze kent Vollekamp als ie mand, die onverbeten achter iets aan gaat, als hij daar zin in heeft. Aan zijn stem te horen, zal hij er zich in vastbijten. En iedereen aan het werk zetten, die mogelijkheden ziet. In het kort zet ze uiteen, wat ze met haar gewezen kollega heeft be sproken. Joop knikt. „Dat is tenmin ste iets. Zou je ook de politie niet waarschuwen?" „Vollekamp ziet er het nut nog niet van in. Als het lang duurt, kan het altijd nog, is zijn mening." Reeds de volgende dag belt de kranteman in Apeldoorn Ellie op. „Het signalement is in negen landen doorgegeven aan onze medewerkers, Ellie. Ze gaan aan het werk. Zij we ten. elk in hun land, beter dan ik hoe ze dat moeten doen. Hou' je flink en heb geduld. Misschien komt het toch allemaal in orde." In Rotterdam gaat Veenbrink elke morgen al vroeg naar beneden en begint zijn ronde dan bij de afdeling, waar Jan Vlasbroek heeft gewerkt. Maar iedere keer moet hij konstate ren. dat de betrokkene er nog altijd niet is. En evenmin in het magazijn. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7