Het hoe en wat van de zoetwater-situatie op Schouwen-Duiveland Tweede Kamer begint aan „grootse" operatie ONZE PUZZELRUBRIEK De gemiddelde verpleegduur in de ziekenhuizen Verzeker uw crematiekosten door lid te worden van de KoninklijkeVereniging. voor Facultatieve Crematie 4 Magnetisch veld van de zon Vergadering W.M.Z. „Flitsen" uit het buitenland hogeschool vijf jaar Landbouw- door zand. MIDDELBURG. Op de jongste vergadering van de W.M.Z. hield de direkteur ir. H. Stoter een belangrijke ver handeling over de watervoor ziening. De caiiserie had ook belangrijke aspekten van de „watertoestand'' op Schou- wen-Duiveland. We volgen ir. Stoter in zijn betoog in enkele afleveringen „op de voet". Met de injektie van ozon wordt be oogd eventuele virussen te doden en de smaakstoffen af te breken. Ak- tieve kool dient voor absorptie van smaakstoffen. De installatie die dit alles moet bewerken is op het pomp station Ouddorp bijna gereed. Waarom zijn nu, alle waterleiding mensen door geheel Nederland zo'n voorstander van infiltratie. Dat is niet alleen een kwestie van kost prijs technische overwegingen, al ligt de kostprijs bij infiltratie wel 25 a 30 cent lager per geprononceer de kub. meter, dan bij het goed koopste alternatieve plan. Faktoren Voor de verschillende alternatie ven hebben wij voorts de volgende faktoren gezien: kwetsbaarheid van de grondstof, kwetsbaarheid' van het transport, kwetsbaarheid van het zuiveringsproces, het terreinbeslag, de landschapsschade, de verontreini ging van water, bodem en lucht, de SAN FRANCISCO. Aan de hand van de gegevens die het Ameri kaanse ruimtevaartuig Pionier 11 heeft doorgegeven is voor de eerste maal de struktuur van het magne tisch veld van de zon kunnen wor den vastgesteld, aldus deelnemers aan het jaarkongres van de Ameri kaanse geofysische vereniging. Het nieuwe 'inzicht is van groot belang voor het opstellen van de weersverwachtingen en verrijkt de kennis van de zon, aldus de specia listen. De waarnemingen zijn verricht op zestien graden boven de evenaar van de zon, dus negen graden hoger dan elk ander ruimtevaartuig, tus sen februari en november. Het magnetisch veld van de zon blijkt zich uit te strekken tot ver scheidene miljarden kilometers bo ven de Zuid- en de Noordpool van de ster en bereikt mogelijk zelfs de baan van de planeet Pluto. Z1ERIKZEE. Woensdagmorgen over handigde een achttal dames van de Belangegroep Poortambacht aan burgemeester Th. H. de Meester een rapport met daarin de gegevens van een in juni dit jaar gehouden en quête onder de Poortambacht-bewo ners. De dames vertastten het ge meentebestuur door in kleurrijke historische kostuums in het stadhuis te verschijnen. PEKING. Dc overleden Chinese partijvoorzitter Mao Tse Toeng gaf twee jaar geleden zijn vrouw te ken nen haar niet meer te willen zien Dit staat te lezen in een serie nieuwe citaten die woensdag gepubliceerd zijn. BONN. Een Oostduitser, die waar schijnlijk een vluchtpoging onder nam naar West-Duitsland is door automatische mitrailleurs aan dc Ooslduitse grens getroffen en zwaar gewond afgevoerd. PRETORIA. De Zuidafrikaanse minister van justitie, Jimmy Kruger, heeft donderdag in Pretoria voor het einde van dit jaar de vrijlating aan gekondigd van alle personen die op grond van de wet op de binnenland se veiligheid gevangen zijn genomen. MIDDELBURG, december. Eerst vindt menging plaats van de verschillende watersoorten in de ruwwaterkelder. Dan beluchting en voor-infiltratie door een zandfiltcr. Vervolgens een sterke oxydatie door de injektie met ozon, dat is O;», en wordt gemaakt met de O-, de zuurstof uit de lucht. Vervolgens weer beluchting, daarna infiltratie over aktieve kool en wederom filtratie staan bij het voorkomen van botu- Lisme. Als u de publikaties volgt, dan zult u hebben bemerkt dat de kwaliteit van het water wel dege lijk een invloed kan hebben op de gezondheid van de mens. De water leidingbedrijven zijn hoe langer hoe voorzichtiger met het gebruik van rivierwater. Onbekende typen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Herziening- van grondwet DEN HAAG, 9-12. De Tweede Ka mer heeft donderdagmiddag een be gin gemaakt met „een grootse, enor me operatie van historische beteke nis": de volledige herschrijving van de Grondwet. BONN; De socïalistischr liberale regeringscoalitie van bondskanselier H-elrriut' Schmidt in' West-Duitsland is er donderdag van beschuldigd dat zij een verkiezingsbelofte gebroken heeft door aan elf miljoen gepensio neerden in 1977 een uitkeringsver hoging van 10 procent te onthouden. TORREON. In de Mexicaanse stad Tprreön. hebben 400 gewapende po litieagenten met behulp van bulldo zers en vrachtwagens ongeveer 3.000 arme gezinnen verdreven van par- tikuliere grónd, waar ze zich illegaal gevestigd hadden. SALISBURY. Een Rhodesische boer, die anoniem wenst te blijven, wil dat Ermenfried Knauer, de mis siezuster die kortgeleden bij een schietpartij in Rhodesië gewond raakte, in Genève reageert op de lasterlijke aantijgingen" van de na tionalistische leiders die in Genève deelnemen aan de konferentie over de toekomst van Rhodesië. BAGDAD. Irak heeft donderdag officieel toegegeven dat vrijwilligers in de gelederen van de Palestijnen en linkse Libanezen aan de burger oorlog in Libanon hebben deelgeno men. LONDEN De Britse regering is het donderdag eens geworden over een bezuinigingsprogram dat be doeld is om te voldoen aan de voor waarden van een internationale le ning van 3,9 miljard pond (onge veer f 16 miljard). Dit is in welin gelichte kringen in monden verno men. BERLIJN. In Oost-Duitsland zitten op dit moment ongeveer 5.000 men sen om politieke redenen gevangen, zo heeft woensdag het „comité van de 13e augustus" in West-Berlijn be kendgemaakt. Op 13 augustus 1961 werd begonnen met de bouw van de muur tussen Oost- en West-Ber lijn. AMMAN. Syrië en Jordanië, de Arabische buurstaten die elkaar zes jaar geleden nog bijna naar de keel vlogen, streven op langer zicht een unie na. Binnenkort gaat een geza menlijke commissie bestuderen hoe een dei-gelijke unie er precies zou moeten uitzien en in de tussentijd zal de politiek van beide landen zo veel mogelijk onder één noemer wor den gebracht. BRUSSEL. Een Antwerpse stads- arbeider is woensdag, bij onder houdswerken in het stadsriool onder een van de Scheldekaaien om het le ven gekomen. Een collega van de man werd woensdagmiddag nog ver mist. Het werd niet onwaarschijnlijk geacht dat ook die man het leven heeft verloren. Aan de orde kwam de behandeling van de voorstellen over klassieke en sociale grondrechten, een eerste serie uit een reeks van 34 wetsontwerpen, waarvan er tot nu toe 17 zijn inge diend. Vier van deze 17 ontwerpen zijn nu voor behandeling in de ka mer gereed: naast de voorstellen in zake de klassieke en sociale grond rechten het voorstel over de vrij heid van onderwijs. „Het heerlijk avondje is gekomen" zo beschreef mevrouw Kappeyne van de Coppello (V.V.D.) dp „start" van de openbare behandeling van deze ontwerpen. De kans op .surprises" noemde zij overigens klein en de „omvang van de gaven" zal, zo zei zij te vrezen, gering zijn. WAGENINGEN, 9-12. De facul teitsraad van de landbouwhogeschool in Wageningen vindt dat de cursus duur op vijf jaar moet wordén ge steld. Wordt het minder dan vijf jaar dan zullen de opleidingen de verge lijking met die in het buitenland niet meer kunnen doorstaan. Thans is de cursusduur van de 22 verschil lende studierichtingen in Wagenin gen gemiddeld vijf en een half jaar. Opnieuw een flinke stapel' inzen dingen, ditmaal als re'aktie op de puzzel van vorige week vrijdag, die velen aan het denken zette. De puz zel in de Z.N.-Exfcra trok ook deze week nog veel belangstelling, zodat er heel wat te beleven viel aan het puzzelfront. De eerste prijs is bestemd voor: Leo de Ruiter Hogezoom 168 RENESSE De tweede prijs gaat naar: De heer J. Timmerman St. Domusstraat 19 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. schaars; 6. schavot; 12. mark; 14. molm: 15. eb; 17. LI.; 18. taf; 20. e.k.; 21. M.P,; 22. ruw; 24. storend; 27. hei; 28. .wier; 30. vrees; 31. bles; 32. es; 33. op; 35- ets; 36. 11; 37. St.; 38. noren; 40. troon; 43. visie; 44. opeen; 46. sterk; 48. leest; 50. al; 52. Em.; 53. ode; 55. re; 56. dw.; 57. roer; 59. Frans;61. mooi; 63. ion; 64. bladtin; 66. het; 67. T.T.; 68. bij; 69. nee; 70. e.d.; 72. L.S.; 73. pand; 75. neon; 77. nathals; 78. saffier. VERTIKAAL: 1. sperwer; 2. hm; 3. aal; 4. arts; 5. R.K.; 7. cm; 8. hoed; 9. alk; 10. v.m.; 11. typiste 13. baret; 16. buis; 18. toren: 19. feest; 21. mees; 23. we; 25. TV; 26. N.S.; 27. hl; 29. rooster; 31. bloesem; 34. priem; 36. loper; 38. nis; 39. eer; 41. roe; 42. net; 45. bariton; 47. koran; 48. lente; 49. Zwitser; 51. loot; 54. dadel; 56. doel; 58. en; 59. f 1,60. si; 62. oh; 64. bijna; 65. neef; 68. bah; 71. dof; 73. Pt; 74. dl; 75. na; 76. Ni. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. deel v.e. auto; 6. verfrissende lekkernij; 12. eetbare wortel; 13. snoer waaraan brieven enz. worden geregen; 14. bekend sportevenement (afk.)16. telwoord; 18. grondsop; 19. Militaire Politie (afk.); 20. snel, vlug; 22. vitziek, hu meurig persoon; 24. Roemeense munt; 25. niet gesloten; 27. ijverig, arbeidzaam; 28. ouderloos kind; 29. stad in Duitsland; 31. proper; 32. vrolijke bijeenkomst en samenzijn ter yiering v.e. heuglijk feit; 33. stad in N.-Afrika; 35. vlinderbloemige plant; 36. vogel; 37. kant, boord (fi guurlijk); 39. insekt; 41. gewonden bundel; 44. politiefunctionaris; 46. punt bij het cricketspel; 48. kleur; 50. bedwelming door sterke drank; 51. schuinte van spoorbanen; 53. steekvlieg; 54. mannelijk beroep; 55. zangvogel; 57. schaakterm; 58. titel (afk.); 59. lichaamsdeel; 60. rustig, bedaard; 62. boksterm (afk.); 63. be paalde smaakgewaarwording; 64. ruimte tussen twee aan elkaar slui tende planken; 66. vogel; 67. zetel van enig beheer. VERTIKAAL: 1. vrucht; 2. Am sterdams peil (afk.); 3. onderdeel v.e. tennispartij4. teken, signaal; 5. in elkaar; 7. gegraven waterscheiding; 8. open ruimte tussen ingescheepte vaten enz.; 9. bloei wij ze; 10. over blijfsel bij verbranding; 11. vrouwe lijk beroep; 15. kegelvormig, konisch toelopend; 17. gasvormig element; 18. ongegist druivesap; 19. vogel; 21. Argentijnse munt; 23. vrouwelijk dier; 24. grondsoort; 26. op geen en kele plaats; 28. zacht-treurige stem ming v.h. gemoed; 30. voorzetsel; 32. voorkant; 34. houten drinkkom; 35. hijswerktuig voor zeer zware las ten; 38. opvouwbaar zonnescherm; 39. niet hard; 40. grote gehoorzaal; 42. schop; 43. geestelijke; 45. morsig, vuil; 46. omlijsting v.e. voorwerp; 47. knorrig mens; 49. het doel treffend; 51. familielid; 52. Romeinse jachtgo din; 55. kleinste inlandse kraai; 56. bezieldheid, vuur; 59. vlechtwerk van metaaldraad: 61. niet glimmend; 63. persoonlijk voornaamwoord; 65. muzieknoot. kwaliteit van het geproduceerde water en de bedrijfsfiexibiliteitIn ieder plan hebben wij aan elk van deze faktoren. een rangorde toege kend. Ook ten aanzien van deze as- pekten kwam infiltratie als de bes te» oplossing naar voren. Bij infiltratie ligt er tijd tussen het moment dat het rivierwater wordt opgepompt en het moment dat het de zuiveringswerken verlaat. Deze tijd is heel belangrijk om eventueel voorkomende giftige stoffen te ont dekken. Dat dit nodig is heeft de Endosul- fan-affaire voor de Rijn ons geleerd. Daarnaast wordt door de verblijf tijd in de grond tijd gewonnen om een juiste oplossing to vinden. Dit geldt niet alleen voor eventuele chemische verontreinigingen, maar ook voor bijvoorbeeld een biologi sche g'ifprodiiktiè zoals die kan ont- HILVERSUM. Joan Remmelts, Erik van Ingen en Anne-Wil Blankers als Rovers, Reigers en Eva in het NCRV-tv-spel „Ver van huis", dat zondagavond 12 december a.s. onder regie van Gerard Rekers op het scherm wordt gebracht. Door de ontwikkeling van nieuwe industriële produkten komen er jaarlijks vele onbekende stoffen in de rivier terecht. Professor Huis man - hoogleraar civiele gezond heidstechniek in Delft - schatte on langs dat er per jaar 20.000 nieuwe stoffen in de laboratoria worden ontwikkeld1. Circa 400 daarvan ko men in industriële produktie en daarmede komen deze stoffen waar schijnlijk ook wel in het oppervlak tewater terecht. De waterleidingbe drijven kennen, de meeste stoffen dan nog' niet en weten ook niet hoe zij moeten reageren. De tijdsfaktor - tussen lozing in de rivier en ge bruik door de mens - wordt voor drinkwater steeds belangrijker. Verder is een ondergrondse wa teropslag veel beter beschermd (e- gen verontreiniging uit de lucht zo als bijvoorbeeld fall out. Infiltratie geeft weinig mogelijkheden tot het plegen van sabotage, dan een direlct. gebruik van oppervlaktewater. UTRECHT, 8-12. Het is mogelijk, de gemiddelde verpleegduur in de ziekenhuizen - nu ongeveer 15 dagen - verder te verlagen zonder aantas ting van de kwaliteit van de zorg verlening. Daarvoor is echter wel een goede aansluiting aan en opvang door de eerste lijn noodzakelijk. Aldus de heer R. brion* hoofdin specteur van de volksgezondheid, in zijn jaarverslag over 1975. Hij meldt daarin, dat nu van de in totaal 75.000 ziekenhuisbedden gemiddeld 85 pro cent - bijna 65.000,- bezet is. Elke dag waarmee de gemiddelde opna meduur kan worden bekort, kan dus ruim 4000 bedden besparen. Volgens de hoofdinspecteur kam pen de algemene ziekenhuizen (in clusief de academische) met een re- eel tekort aan verpleegkundigen. Hij noemt de situatie paradoxaal: „er zijn te weinig verpleegkundigen om het te grote aantal ziekenhuisbedden van voldoende personeel te voor zien". Geen gevaar Dé heer Drion meent dan ook, dat het verblinderen van de beddenca paciteit op grond van de vier pro- mille-norm (4 bedden per 1000 inwo ners) geen gevaar zal betekenen voor de werkgelegenheid van verpleeg kundigen. Integendeel - .zegt hij - de mogelijkheid zal dqn geschapen wor den om voor de resterende, werke lijk noodzakelijke bedden, voldoende personeel aan te trekken <?n tevens om extra ménsen vrij te.krijgen voor de vërpleegkundige functie in de gezondheidszorg buiten het zieken huis. Advertentie Vraag een folder met inlichtingen aan: Kon.yer.Ypor (facultatieve Crematie, Arrtwoordnr. 1394, Den Haag. Plaals:. f Adres: Bon in envelop zonder postzegel opsturen. Ot neem contact op In uw regio mei: J. Lustig, Renesse, tel. 1455.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4