Verschillende opmerkingen op voorlichtingsbijeenkomst te Renesse MM Ernstig gewonden bij botsing tussen Volkswagen en een vrachtwagen Minister Lubbers verwacht matige verhoging olieprijs Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Dijkverzwaring Schouwen DECEMBERPLAAT BIJ BROUWERSHAVEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Heeft U nog een goed BANKSTEL maar... bent U er toch C.R.M. en jongerenwerk een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii en bepaal meteen uw nieuwe keus. Ongeluk onder Zierikzee Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Range/Rover. Officieel inbouwsialion Landi den Harlog gasinstallaties ZIERIKZEESCHE Vrijdag 10 december 1976 133ste jaargang Nr. 21011 REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20; per jaar 81,Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per iosse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels). 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Landbouwvereniging „C et C" NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) BROUWERSHAVEN. Bij een mooie foto behoort feitelijk geen kommen- taar, maar dan toch de opmerking dat het er onder de rook van de Smalstad deze week, zo uitzag. Een bijzander landschap, aan de einder gemarkeerd door de kerk, onder de lucht van de zevende december maand in suksessie, zonder vorst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) CANBERRA. Het Australische parlement heeft donderdag met de goedkeuring van de zogeheten „Landrights Legislation', besloten 183.000 vierkante kilometer gebied in het noorden en midden van het land lenig te geven aan de „Abori gines", de autochtone bevolking van Australië. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting tot zaterdagavond: Vannacht lichte vorst Licht tot half bewolkt met voorna melijk in de kustprovincies een sneeuw- of hagelbui; tot matig af nemende noordwestelijke wind, in de nacht en ochtend lichte vorst en mi nimum van plus één graad tot min vier graden, maxima morgen om streeks vier graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 gra den rond de op gegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.29 Maan op 21.40, onder 11.18 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.28 Maan op 22.50, onder 11.45 13 dec. Zon op 8.40, onder 16.29 Maan op onder 12.10 Laatste kwartier: 14 dcc. (11.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 dec. "v39 18.04 11.36 23.48 12 dec. 6.14 18.42 12.13 13 dec. 6.54 19.28 0.39 12.59 Doodtij: 16 dec. RENESSE, 8-12. Op de te Renesse gehouden voorlich tingsbijeenkomst van het waterschap Schouwen-Duive- land, inzake de dijkversterking in Schouwen, kwamen - na de verschillende toelichtingen - de opmerkingen en vragen los. De heer W. P. de Vrieze sprekende als voorzitter van de landbouw vereni ging C. et C., hoofdingeland van het waterschap en bestuurslid van Stad en Lande bracht een aantal bezwaren naar voren. Voorop stelde hij dat o.a. de land bouw met het merendeel van de be volking voor afsluiting van de Oos- terschelde was. Nu men met voorbij gaan aan de Deltawet hiervan is af geweken zijn het nu juist die men sen, die het gelag moeten be talen. Volgens de heer De Vrieze zal onherstelbare schade worden aangericht aan historisch gegroeid' landschap waarbij hetvhem verwonderd dat het waterschapsbe stuur en het bureau te Goes zich be zorgd maakten over de kosten hoewel deze dcor het Rijk worden betaald. Dit is in schrille tegenstelling met enige kilometers verderop in de monding van de Oosterschelde waar miljoenen Nederlandse guldens on der water zijn verdwenen. Dertig centimeter Bepaald niet eens was hij het dat Advertentie voor een verhoging van 30 cm de haven van Burghsluis onherstelbaar wordt beschadigd en dat door een binnendijkse verzwaring de Koude- kerse Inlaag als vogelbroedkolonie wordt aangetast, terwijl dit door een hogere en breedere betonnen muur als zeewering zou kunnen worden voorkomen. Met het ver zwaren van de dijk bij de Koude- kerse Inlaag bestaat ook een grotere kans op dijkval. Volgens de heer De Vrieze komt d!eze hoorzitting tot zijn spijt te laat en naar hij heeft begre pen ligt het bestek voor de ten uit voer liggende werken praktisch ge reed en was deze hoorzitting meer be doeld om te zeggen hoe het gaat worden, een stelling welke met klem door dijkgraaf Geluk werd bestreden. Naar aanleiding van een desbe treffende uitlating verklaarde bur gemeester H. P. Everwjjn van Wes- tcrschouwen de verantwoording te willen leggen daar waar hij ligt, na melijk bij het waterschap. Hij zou het bepaald niet juist vinden als b. en w. nu tegen de plannen zouden zijn en deze gingen doorkruisen. De dijkgraaf wees er hierbij op, dat wanneer de algemene vergade ring of anderen het plan zouden af wijzen het dan niet door zou gaan. Men zal dan wel moeten bedenken dat degenen die vertraging in de plannen brengen hiervoor ook de verantwoording moeten dragen daar momenteel Schouwen-Duiveland nog niet veilig is. Burglisluis-bewoners Bij de tweede hoorzitting, waarbij de toelichting werd verzorgd door ir. A. P. Vos, kwam het grootste be zwaar van de bewoners van Burgh- sluüs die Zich niet gelukkig toonden met het verbreden van de Nieuwe Havenweg waardoor de snelheden, welke nu al hoog liggen, nog zullen worden opgevoerd. Ook was men het niet eens dat de verbreding moet plaats vinden aan de zijde van de woonpercelen. Juister vond men het als van de teen van de dijk een klein gedeelte wordt afgegraven en het onderste gedeelte van de dijk wordt voorzien van een betonnen muurtje een plan waar dijkgraaf Geluk wel kon dnkommen. Als de weg langs de aangrenzen de percelen komt te liggen werd ook de vrees geuit dat de woningen hier bijzonder onder te lijden zullen heb ben. De dijkgraaf zegdie toe dat het aanbesteden van de werkzaamheden aan de Nieuwe Havenweg niet ge lijktijdig Zal plaats vinden met die van de dijkverhoging. Voor1 hiertoe zal worden overgegaan zal eerst nog eens overleg worden gepleegd' met de bewoners van Burghsluis om tot een aanvaardbare oplossing te ko men Om voor het betreffende ge deelte verkeersmaatregelen te ne men (snelheidsbeperking), zal door het waterschap kontakt worden op genomen met d'e provincie en de A.N.W.B. DEN HAAG, 9-12. Minister Lub bers van economische zaken gelooft .niet, dat een olieprijsverhoging, waartoe de OPEC-Ianden eventueel zullen besluiten, meer dan 10 pro cent zal bedragen. Hij denkt eerder aan een orde van grootte van 7 a 8 procent. De minister heeft dit donderdag avond in de K.R.O.-nieuwsrubriek Brandpunt gezegd. Bij een matige olieprijsverhoging, zoals de minister verwacht, zal er geen verlies van ar beidsplaatsen in ons land optreden. Zou de olieprijsverhoging echter 15 procent bedragen, zoals wel is voor speld, dan zal er een verlies van vele duizenden arbeidsplaatsen ontstaan, aldus minister Lubbers. Bij een olieprijsverhoging van on geveer 10 procent schat minister Lubbers, dat "dit een verhoging van het algemene prijsniveau van onge veer een half procent in ons land zal opleveren. De benzineprijs zal niet aanzien lijk stijgen, verwacht de minister, bü een dergelijke olieprijsverhoging. Advertentie Een wijs man is in staat van mening te veranderen; een dwaas volhardt in zijn dwaas heid. Fernan de Rojas AMSTERDAM, 9-12. Het Neder lands komitee voor internationaal jongerenwerk deelt mee, dat het succes heeft geboekt met het aange tekende beroep tegen het besluit van CRM om de subsidie per 1 februari a.s. te beëindigen. De raad van state, waarbij het beroep was ingediend, heeft thans beslist dat het ministerie voorlopig door moet gaan met sub sidiëren en wel tot een uitspraak ten principale door de raad van state volgt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Morgen treedt er niet veel verandering op in het huidige weer type. Een hogedrukgebied ten zuid westen van Ierland ondergaat een verdere uitbreiding noord- en oost waarts. Er komen daarom flinke op klaringen voor en in de nacht van donderdag op vrijdag vroor het op veel plaatsen Jicht. In de noordwes telijke stroming boven de Noordzee trekt een trogvormige storing naar het zuidoosten. Vrijdagmorgen gaf dit in Schotland aanleiding tot sneeuw val. Voor ons heeft dit tot gevolg dat de buienkans in de kustprovincies gaat toenemen. Overigens kan weer op flinke opklaringen gerekend wor den met meest lichte vorst in de nacht en ochtend. Hoewel in noord en midden-Europa nog geen vorst van betekenis voortkomt komen de temperaturen daar de komende da gen wel op een lager niveau. Tempe raturen boven de 15 graden treffen we nog aan in de landen rond de Middellandse Zee. Alle drie de gewonden werden naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis vervoerd. De bestuurster A. F. de J.-v. W. en de inzittende C. v. d. L. werden na enige tijd doorge bracht naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. De brandweer te Zierikzee ver leende asisstentie maar kon niet voorkomen dat de auto geheel uit brandde. De Volkswagen was eigen dom van de gebroeders M. en C. v. d. L., die zelf geen rijbewijs hebben en de bestuurster gevraagd hadden een ritje met hen te maken. De kleine vrachtwagen die zwaar beschadigd werd, was eigendom van Peja-Brustrac te IJsselstein. U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK, RUKSWEG 26. TEL 01114-1268 OUDDORP, MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 Onmiddellijk nadat de auto in de middenberm tegen een wegbewijze- ringsbord was gebotst, raakte de wa gen in brand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 9-12. Donderdagmiddag omstreeks lialf vijf onstond een ernstig verkeersongeval op de krui sing Rijksweg 18 - Provinciale 7, waarhij drie mensen gewond raakten, waarvan twee ernstig. Een volkswagen brandde geheel wielige vrachtwagen, raakte zwaar uit, de andere auto, een klein vier- beschadigd. De Volkswagen bestuurd door A. F. d. J.-v. W. uit Brouwershaven kwam vande Provinciale Weg en ver leende bij het linksafslaan geen voorrang aan de op de Rijksweg 18 rijdende vrachtauto bestuurd door J. M. D. uit Nieuwerkerk. Na de bot sing raakte de Volkswagen in de middenberm en botste tegen een wegbewijzeringsbord, waarop de auto in brand raakte. De bestuurster en de twee inzit tenden M. v. d. L. en C. v. d. L. wer den door omstanders uit de auto ge haald. Gewonden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1