DE GETEKENDE w Een goede wens komt graag op tijd Sadat geurt naar twee kanten met vredelievendheid Arbeids voorwaarden overleg Dreiging grotere werkloosheid De Europese Commissie heeft gefaald =1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 december 1976 Nr. 22010 7 BLIK DOOR HET WERELD Het isoleren van woningen Stijging van minimumloon Man dood in politiecel Twee doden geborgen uit schip Antiek zeven in Amsterdam 4 Wal biedt de BEELDBUIS Hoe vredelievend hij wel is eta leert de Egyptische president Sadat de laatste tijd zeer opvallend. In de V.N., in interviews, in redevoeringen dringt hij erop aan dat in Genève de conferentie nu eens aan de slag moet om de problemen tussen Israël en zijn Arabische buren op te lossen. Bovendien is de vredelievende Sadat ook bezig de verstoorde betrekkin gen met de Sovjet-Unie weer te her stellen. Dit laatste ging via Tito in een brief aan Brezjnevwaarin Sadat aanbiedt weer vrienden te worden op een voorwaarde: de Russen moe ten hem nemen zoals hij is en niet zoals ze zouden willen dat hij was. Een pikant detail van de brief, want het is woordelijk ivat Tito aan Sta lin en Chroesjtsjov schreef over de relatie die Joegoslavië met de Sov jet-Unie wenste. Indertijd schopte Sadat de Russen het land uit omdat ze het verloren gegane krijgstuig niet wilde vervangen - een poging om hem op de knieën te krijgen als wraak dat hij met Kissinger in zee wilde gaan, zo werd dit in Cairo ver klaard. Sadat heeft reden om aan te ne men dat dergelijke op de knieën- dwinger ij thans minder te verwach ten is van de Russen. Brezjnev heeft immers een Balkanreis gemaakt waarbij hij in Belgrado prompt en volmondig alle vroegere afspraken bevestigde die er al waren over het Joegoslavische recht op eigen manier te streven naar verwezenlijking van het socialisme. Citaat: men moest de Russen niet zien als een boze wolf. Ook bij de nogal eens dwarsliggende Roemenen was Brezjnev de vriende lijkheid zelve, gaf fraaie volzinnen ten beste en liet allerlei Roemeense ideeën opnemen in het slotcommu niqué. Er stond ook wel iets in over het proletarisch internationalisme dat uitgelegd kon worden als een verwijzing naar de eerste viool die DEN HAAG, 8-12. De werkne mers voorstellen in het arbeidsvoor waardenoverleg voor 1977 komen op een loonstijging van 7,9 pet, die van de werkgeversorganisatie op 5,6 pet, zo heeft het Centraal Planbureau berekend. Minister Lubbers heeft dat de Tweede Kamer gemeld. DEN HAAG, 8-12. Minister Lub bers heeft de kamer gewaarschuwd zich niet te verkijken op de econo mische situatie in ons land. Want ondanks een lichte kentering in de inflatie en een lichte verbete ring in de sector van de investerin gen staan er, volgens de schatting van de minister, nog tienduizenden arbeidsplaatsen op de tocht. Toch kon de minister van econo mische zaken tijdens het debat over zijn begroting de verwachting, uit spreken dat de tamelijk gunstige ontwikkeling gedurende de laatste maanden van dit jaar de sociale partners als uitganspunt kan dienen in de onderhandelingen over het arbeidsvoorwaardenbeleid. SCHIPHOL. De zaak Menten. Na aankomst op Schiphol, hebben de journalist Hans Knoop (m.) en foto graaf Guus de Jong (l.) en kapitein Bórdewijk van de Rijkspolitie (r.) een perskonferentie gegeven over de arrestatie van de van oorlogsmisda den verdachte Pieter Nicolaas Men ten. de Russen spelen in dit gezelschap, maar dit kon amper aanstoot geven doordat dit eigenlijk in vorige ver dragen ook al eens was vastgelegd. En dan was er de vriendelijke beje gening van Albanië op een hoogtij dag voor dit land - geen geredeneer over politieke geschilpunten maar wel aanbiedingen over handel en economische bijstand. Met vredelievendheid Daarin ligt waarschijnlijk de kern van de zaak. Joegoslavië's handel met het oostblok zou snel verdubbeld moeten worden - nu al is dit een zeer groot deel van de totale Joego slavische export. Roemenië zit met iets dergelijks - net als de brave Po len zijn de Roemenen voor de leve ring van grondstoffert tamelijk af hankelijk van de Russen en voor de afzet van hun produkten moeten ze ook meer en meer naar het Comecon- blok kijken. Niet door in de leer te domineren maar door economische banden wil Rusland zijn invloed op de Balkan uilbreiden. Niet voor niets is de E.E.G. ijlings na Brezjnev in Belgrado op bezoek gegaan om even eens door handelscontracten te pro beren de oriëntatie van Belgrado op Moskou niet al te onverbiddelijk te maken. In die sfeer dat de Rassen hun re laties met het buitenland meer met de economie verbinden dan met de politiek kan Sadat het eigenlijk ook best proberen. Nog daargelaten dat hij door wat meer met Moskou aan te pappen de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, wie dat ook wordt, dwingt weer eens iets te gaan doen .Tenslotte is er inder daad ontzettend lang nu al in het ge heel niets gebeurd, iets wat alleen niet zo erg opviel doordat er in Li banon genoeg gebeurde. Maar dat neemt niet weg dat de problemen er nog altijd zijn. Een Geneefse con ferentie lijkt dan heel mooi, ook Is raël is er wel voor - het wenst er echter niet met de Palestijnen aan één tafel te zitten en de anderen willen niet zonder dezen vergaderen. Daar zit dus niet veel mogelijkheid meer in om iets te bereiken. Het enige wat men zich kan voorstellen is een nieuwe stap-voor-stap-tactiek zoals Kissinger die bedreven heeft en waarmee hij inderdaad iets bereikte voor Egypte en in ieder geval de grootste scherpte uit de situatie ver wijderde. Maar of Kissingers opvol ger in staat zal zijn tot dergelijke stunts en zelfs of hij er zinin zal heb ben, dat is een grote vraag. Sadat hanteert de pressiemiddelen die hij heeft in ieder geval uitstekend om een bevestigend antwoord uit te lok ken. DEN HAAG, 8-12. Per eind okto ber waren door het departement van volkshuisvesting subsidie-beschik kingen afgegeven voor het isoleren van 269.000 bestaande woningen. De gesubsidieerde voorzieningen wor den geraamd op f 500 miljoen. Daar naast, zo blijkt uit een mededeling van minister Lubbers aan de Twee de Kamer, werden ruim 50.000 sub sidies toegezegd voor isolatie-voor zieningen in in aanbouw zijnde wo ningen. DEN HAAG, 8-12. Minister Lub bers (economische zaken) heeft de tweede kamer meegedeeld dat het minimumloon per 1 januari-met 4.6 procent zal stijgen. Dit percentage is aldus opgebouwd: 3,3 procent in verband met de per 1 juli opgeschorte gebruikelijke aan passing en 1,3 procent als gevolg van de wettelijke aanpassing aan de stij ging van de regelingsloonindex in de periode april tot oktober van dit jaar. BRUSSEL, 8-12. De (met de jaar wisseling aftredende) Europese com missie - het dagelijks bestuur van de E.G. - heeft gefaald. Ze heeft op al lerlei situaties lang niet altijd ade quaat gereageerd en ze heeft vooral te weinig haar gezicht als onafhan kelijke instelling gteoond. Dat is de mening van ir. Pierre Lardinois, het huidige Nederlandse lid van de Europese commissie, belast met land bouwzaken, die na 1 januari van ko mend jaar de hoogste chef van de Nederlandse Rabo-bank wordt. ROTTERDAM, 8-12. In een cel van het politiebureau Marconiplein in Rotterdam is de 59-jarige Rotter dammer A. de R. overleden. De po litie had de man zwaar beschonken op straat gevonden en hem ter ont nuchtering opgesloten. Toen men hem wilde vrijlaten lag hij levenloos in zijn cel. Op het lichaam van de man zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. SAS VAN GENT, 8-12. De Bel gische spits „Marleen", die vorige week woensdag na een aanvaring met een ander schip zonk in het ka naal Gent-Terneuzen, is gelicht. In de roeiboot, die op zijn kop achter het gezonken schip hing, be vonden zich nog de lichamen van de twee opvarenden van de spits, de 28-jarige mevrouw Mauricette van de Velde en haar 29-jarige echtge noot Josef van de Velde uit het Bel gische Schellebelle Het echtpaar is waarschijnlijk door de zuiging van het zinkende schip onder de roei boot terecht gekomen. AMSTERDAM, 6-12. Enkele flessen wijn, 150 messen, een rijpaardenbeeldje, een sleutel ketting met dertien sleutels, een tinnen hanzekannetje, een geel koperen mantelspeld en enkele pelgrimsinsignes. Dit is een greep uit de 15de, 16de en 17de eeuwse voorwerpen, die de laatste maanden bij het vorderen van de Amsterdamse metrobouw boven de grond zijn gebracht. Sinds september^-worden me trocaissons afgezonken in en rond de lastage, het 16de eeuw- se industriegebied van Am sterdam. Het gebied lag in de huidige Nieuwmarktbuurt, waar de afdeling archeologie van de dienst publieke werken en het Amsterdams historisch museum voor het eerst bij het oudheidkundig onderzoek ge bruik maakt van een grote zeef machine. Het aantal vond.- f sten is daardoor gestegen tot een daggemiddelde van hon derd tot duizend voorwerpen. Advertentie Posttaricf wenskaart f0,40, wenskaart in open envelop f 0,45 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De ijzergieterij van de beheermaatschappij Driessen b.v. in het Limburgse Tegelen gaat dicht. Een ontslag vergunning voor de 100 werknemers bij de ijzergieterij is in middels verleend. EINDHOVEN. De Eitldhovense ge meentepolitie heeft een bus staande gehouden met daarin 22 Turken waaronder een groot aantal kinde ren van vijftien en zestien jaar. Tien van hen bleken niet in het bezit van een vereiste arbeidsvergunning, een Turk bleek illegaal in Nederland te verblijven. Hij zal worden uitgewe- UTRECHT. Besparing op perso neelskosten kan bij de Nederlandse Spoorwegen voor 1977 en '78 een verlies betekenen van ongeveer 770 arbeidsplaatsen. Dat is het resultaat van een oproep van de NS-hoofddi- rektie aan de bedrijfsonderdelen om intern te bekijken met welke maat regelen de bedrijfsresultaten voor.de komende twee jaar zijn te verbete ren. TILBURG. Zonder een forse tege moetkoming kan er geen sprake zijn van matiging in de loonkostenont wikkeling. Aldus een gezamenlijke verklaringen van tien bedrijfstak ken, die naar minister Boersma van sociale zaken is gestuurd. De ver klaring is o.a. ondertekend door de konfektie-, textiel-, en lederindu strie, de wasserijen en schoonmaak bedrijven. ROTTERDAM. De ekonomische politierechter in Rotterdam, mr. W. A. van Deth, heeft vier vissers ver oordeeld tot geldboetes van f 250 voor het vissen op tong en schol bin nen de twaalf-mijlszone. Vier vissers werden vrijgesproken. UTRECHT. De Stevin groep heeft van het Nigeriaanse federale minis terie voor de burgerluchtvaart op dracht ontvangen voor de, aanleg .yan een vliegveld bij Sokoto, de hoofdstad van één van de 19 deel staten van Nigeria. Met deze op- dracht is een bedrag van ruim f 80 min. gemoeid. De uitvoering zal ruim twee jaar vergen, zo heeft Stevin bekendgemaakt. ASSËN Drentse boeren worstelen thans met ontzaglijk veel moeilijk heden. De slechte weersomstandig heden met een erg droge zomer, een bovenfunktionerend markt- en prijsbeleid, het uithollen van het Europese struktuurbeleid en het ein deloos uitstellen van ruilverkave lingen veroorzaken grote spannin gen. HOEK VAN HOLLAND. De heer en mevrouw Rijnders uit IJmuiden, die met de boot uit Hoek van Hol land naar Harwich vertrokken, wer den bij hun embarkatie gehuldigd, omdat hun auto de 100.000ste was, die dit jaar is verscheept, en omdat of de heer of mevrouw de 950.000ste passagier van dit jaar was. TILBURG. De Surinaamse Neder landers van Hindoestaanse afkomst worden ten achter gesteld bij ande re Surinamers in ons land. Zij mis sen elke aansluiting en verpauperen. Tot deze konklusie zijn vijf Suri- naams-Indiase verenigingen in Noord-Brabant gekomen. AMSTERDAM. De rechtbank in Amsterdam heeft zowel de 47-jarige arts L. P. N. als zijn 52-jarige kolle- ga P. H. N. M. D., beiden uit de hoofdstad, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke geld boete van f 10.000,eventueel te vervangen door honderd dagen hechtenis. LEEUWARDEN. De officier van justitie in Leeuwarden laat een on derzoek instellen in naar de juiste doodsoorzaak van de 63-jarige vee houder D. Bruining uit Oudega bij Drachten, zo is woensdag meege deeld. De man moest op 26 novem ber een poliklinische behandeling (longonderzoek) ondergaan in het Diaconessenhuis. Hij overleed daar na het toedienen van een injektie. DEN HAAG. De minister voor ont wikkelingssamenwerking drs. J. P. Pronk heeft een bedrag van 5 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan het door de burger oorlog getroffen Libanon. DEN HAAG. Volgens minister Lubbers (ekonomische zaken) is er sprake van een zeer bevredigende exploratie-inspanning op het Neder landse continentaal plat. Tot 1 ja nuari van dit jaar werden er 122 ex ploratieboringen verricht en nadien nog eens 20. DEN HAAG. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 1820 mensen in het verkeer omgekomen. In 1975 waren dit er 1741, zodat het aantal doden dit jaar 4,5 procent hoger ligt dan vorig jaar. Dit heeft het Centraal Bureau voor dc Stati stiek berekend. AMSTERDAM. De telefoonkosten van Nederlandse universiteiten en hogescholen hebben vorig jaar ge middeld f 354 per medewerker be dragen. Dit blijkt uit een inter-uni- versitair onderzoek. „Wat heb ik me in u vergist, me neer. Schromelijk. Achteraf is het maar goed, dat het uit is tussen u en Gonnie. Ik hoop eenmaal een schoonzoon te krijgen met rugge- graat, maar dat bezit u niet!'' „Maar mevrouw „Vertelt u me eerst maar eens, waar mijn man gisteravond in pa niekstemming ,heen is gegaan. Als hem een ongeluk is overkomen, kunt u er op rekenen, dat ik u persoon lijk verantwoordelijk stel en ai zal die 'hele ellendige geschiedenis nog maals op de proppen komen, door mijn relaties bij de Nederlandse pers zal ik er dan voor zorgen, dat uw laffe rol in dit drama wereldkundig wordt gemaakt! Met naam en funk- tie! Ik mag hopen, dat uw zaak er door kapot gaal," voegde ze er wraakzuchtig aan toe. „En dan rijdt u mee, dat garandeer ik u!" Het angstzweet brak bij de man aan de andere kant van de lijn in alle hevigheid uit. „U moet hel niet te somber inzien, mevrouw. Kan het zijn, dat meneer Vlasbroek naar een van uw kinderen is gegaan? Of naar familie of goede kenissen?" De boosheid ebt weg bij El lie. Ze is bijna aan het eind van haar krachten. Ze heeft die nacht niet ge slapen. Gonnie is bij haar gebleven, nadat er een lang gesprek heeft plaats gehad tussen moeder en de drie kinderen. Met het verstrijken der avondlijke uren wordt men ver sterkt 'in de mening, dat vader er vandoor is. In overspannen toestand misschien. Maar waarheen? Koffie drinkend en kettingrokend heeft men bij elkaar gezeten. .Joop is cr met de wagen op uitgetrokken cn heeft het grootste deel van Zoeter- meer uitgekamd. Maar geen vader gezien. Bij het station geïnformeerd, of cr misschien een ongeluk is go- DEN HAAG. De leidster van de Britse oppositie, Margareth That cher meent dat Groot-Brittannië de laatste tijd gekweld wordt door ge brek aan vertrouwen en dat de wil ontbreekt om op suksesvolle wijze gebruik temaken van de eigen erva ring en mogelijkheden. Dit zei zij op een bijeenkomst van de Nederlands- Britse Kamer van Koophandel in Den Haag. ZATERDAG 11 DECEMBER NED. I: Zowel informatief als amusant is het programma dat de KRO 's middags op de buis zet. In de rubriek Studio Vrij worden be handeld: werken met wol, het ma ken van compost, spelen met stro en tips voor Kerstmis. Voor de jeugd vervolgens de vermakelijke kwis Klassewerk, onder leiding van Bram van Erkel. Het laatste half uur is voor Heel de mens. In deze uitzen ding een gesprek met een vrouw, Annelies Jansen, die vanaf haar jeugdjaren doof is. Het TROS-pro- gramma wordt s avonds geopend met Disco Circus. Ferry Maat pre senteert nationale en internationale hits. Vervolgens staat het beeld scherm een kleine twee uur in het leken van de serie Sandokan. De TROS is vanavond toe aan de laat ste aflevering. De beelden laten San dokan, bijgenaamd de Tijger van Maleisië, zien in zijn steeds heviger wordende strijd tegen z'n aartsvijan den. Ondanks alle achtervolgingen staat de huwelijkssluiting tussen Sandokan en Marianne voor de deur. Na deze avontuurlijke mammoetse rie is het tijd voor het journaal en vervolgens komt de TROS met veer tig minuten sportnieuws. In het bij zonder wordt aandacht besteed aan de kompetitie betaald voetbal en de zaalsporten. Het laatste programma is een show van de zangeres Marti- ne Bijl. Zelf zingt ze een scala van liedjes en is bovendien de gastvrouw van de o.a. de Belgische zangeres Mischa Mar ah. NED. II: De NCRV begint met enig kleutervertier: Bolke de Beer. Vervolgens bestaat het buisgebeuren uit kwiswerk. In de kwis Tweekamp vuren Judith Bosch en Dick Pas- schier <hun vragen af middelbare scholieren. Na het journaal gaat het doek op voor de speelfilm The wrong man. Een meesterlijke speel film- van Alfred Hitchcock. De film draagt als thema de vals beschuldig de en ten onrechte veroordeelde mens. De hoofdrol wordt vertolkt door Henry Fonda. In The wrong man komt een „kleine man" in de verdrukking. Hij wordt bijna ver malen in de tredmolen van ambte lijke routine en justitiële gerechtig heid. Deze man, wordt door de po litie ten onrechte aangezien als een gezochte bankrover. Na zijn arres tatie moet ihij allerlei vernederende onderhandelingen ondergaan. 'Na deze bezienswaardige film komt de NCRV met veertig minuten aktuali- teiten, waarna het sportgebeuren van vandaag wordt belicht in een gezamenlijke uitzending van Hier en Nu en Studio Sport. Tot slot het tweede deel van de reportageserie over de bezoeken die de dichter Ber- tus Aafjesaan hulpverleningspro- jekten in Afrika bracht. In deze af levering wordt de schijnwerper ge richt op de krottenwijk van Nairobi. ZATERDAG 11 DECEMBER NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Studio Vrij; 16.20 Klassewerk; 17.30 Heel de mens; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Disco circus; 19.40 Sandokan; 21.35 Journaal; 21.50 Sport; 22.10 Martine; 22.55 Journaal. NED. II: 18.40 Lied van de week; 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de Beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 The wrong man; 22.10 Hier en Nu; 22.50 Sport; 23.15 Met Bertus Aafjes naar kinderen in Afrika; 23.35 Jour naal. beurd. Maar er hebben die avond geen ongelukken plaatsgevonden. In arren moede is hij naar de poli tie gegaan, maar ook daar weet men van niets. Enkel een paar onbedui dende aanrijdingen tussen auto's. Wat blikschade en één lichtgewonde vrouw, die na verbonden te zijn huiswaarts kon keren. Het is zelfs een bizonder rustige avond. Is er iets met uw vader? Heel voorzichtig vertelt de man, dat zijn vader niet thuisgekomen is van zijn werk in Rotterdam. De dienstdoende politieman is dadelijk bereid Rotterdam te bellen. Het duurt enige tijd, maar dan weet weet Joop, dat de naam Vlasbroek nergens staat genoteerd'. Ondanks verschillende méldingen van vecht partijen en aanrijdingen. Onverricht terzake' keert Jaap terug naar het ouderlijk huis. De volgende morgen om negen uur heeft Ellie de zaak gebeld. Om te horen, dat meneer Viasbroek die morgen niet op zijn afdeling is ge komen en in het magazijn is hij ook niet. Waarna ze de directeur te spreken vraagt. Ja, het is dringend. Zegt u maar, dat mevrouw Vias broek uit Zoetermeer aan de lijn is. De laatste vragen van de direc teur klinken haar stupide in de oren. Niemand van de familie wil nog iets met Jan Vlasbroek te maken heb ben. Waarheen zou hij kunnen gaan? Sinds zijn terugkeer uit de gevange nas hebben ze immers geen intieme kennissen meer? En is het kontakt met de familieleden radicaal ver broken. Een zware zucht slakend, ant woordt ze: „Laat maar, meneer. Mijn man is weg en ik ben bang, dat hij con wanhoopsdaad zal ple gen. Tk had hem gistermiddag aan Familieroman door J. D. POSTHUMUS de telefoon en hoorde aan zijn stem, dat hij zichzelve niet meer was. Had ik hem toen maar opgehaald uit Rotterdam. „Ik wilde wel, dat ik wat voor u kon doen, mevrouw...." Zijn stem klinkt ver slagen. „Als u iets van hem hoort, of hij terugkomt „Ik waarschuw u onmiddellijk, mevrouw. En houdt h<?m hier vast. Daar kunt u op rekenen." En met deze uiterst schrale'troost moet Ellie Vlasbroek het doen. De tweede avond is Joop weer in Zoetermeer. Aan het gezicht van de beide vrouwen in huis ziet hij, dat de situatie onveranderd is. Daarom stelt hij geen overbodige vragen, omdat hij het antwoord immers al weet? Hij kust moeder en zuster, gaat zitten en steekt een sigaret op. Zuchtend' zegt Gonnie: „Ik zal eerst maar weer koffie maken; daar le ven we vandaag zo'n beetje op." „Kunnen we nu helemaal niets doen, moeder?" vraagt de man, als Gonnie de kamer heeft verlaten. „Je moet het doorgeven aan de politie." Ellie haalt haar schouders op. Haar keel zit bijna dichtgeknepen van verdriet. „Het is allemaal jullie schuld," zegt ze op toonloze stem. „Als jullie hem van het begin af aan hadden geaccepteerd, als jullie hadden kunnen vergeven, zou dat voor vader een enorme morele steun geweest zijn om zijn plaats in dit le ven -te heiwinden. In plaats daarvan lieten jullie hem vallen. Finaal. Je moest eens weten, hoe hij zich dit heeft aangetrokken. AI sprak hij er nooit over. Maar ik merkte het wel. Aan tientallen kleinigheden. Zoals hij vaak voor jouw trouwfoto stond. En die van Robbie. Met liefkozende blikken er naar kijkend. (wordt vervolgd) f f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7