Terugblik op geslaagd (warm) toeristenseizoen I TROMP De kernexplosie in Rusland Gouden ringen Groeiend elektriciteitsverbruik in Zeeland Minister Van der Stoel bij Kissinger Menten nog dit jaar naar Nederland? Dalende werkloosheid Waterschaps voorlichting Renesse Opdebergofiii de stal,in de Alpen doen ze't overal. De vurige meiden van Birkenhof V.V.V. „Renesse Vooruit" Bijzondere hypotheek voor bejaarden Het leger tijdens Vredeling Autoverzekering duurder Vrouw dood in woning AGENDA RENESSE, 6-12. Omler voorzitterschap van de heer A. C. W. van der Vet werd in „Het Wapen van Zee land''' de najaarsvergadering gehouden van de V.V.V. „Renesse Vooruit". De voorzitter sprak een welkomstwoord, inzonderheid tot het kollege van b. en w., de heer J. P. de Rcgt van de provinciale V.V.V., de heer J. M. Holm van de Streek-V.V.V. en afgevaardigden van alle plaatselijke V.V.V.'s. Vervolgens stond de voorzitter even stil b\j het overlijden van de heer \V. M. Hulsker, beheerder van het Bui tencentrum Slot Moermond. Hjj wees er op hoe de heer Hulsker heeft ge poogd een band te smeden tussen „Moermond" en de bevolking van Renesse. Enkele ogenblikken stilte werden hierna in acht genomen. REHOVOTH, Israël, 8-12. Een emeritus-hoogleraar aan het Weiz- mann Instituut in Israël, Leo Tu- merman, heeft in een interview met UPI gezegd dat hij het gebied in de Oeral heeft gezien, waar enkele ja ren tevoren een kernramp had plaatsgehad. Het gebied lag er vol komen verlaten bij, zonder dorpen, tekenen van menselijke bewoningen zonder vee. Van de dorpen die er ge weest waren, stonden nog slechts de schoorstenen overeind. DEN HAAG, 8-12. De Rijkspost spaarbank overweegt met een nieü- we hypotheekvorm te komen, name lijk de „Open-ended mortgage". Drs. J. P. Matthijsse, direkteur van de Rijkspostspaarbank, heeft dit meege deeld in „Welwezen", blad van de verzekeraars. Deze hypotheekvorm dient om gepensioneerden of men sen, die wat eerder met werken wil len ophouden, gedurende een beperk te periode (maximaal tien jaar) een aanvulling op hun pensioeninkomen te verschaffen door de verstrekking van een krediet (met bijvoorbeeld maandelijkse uitbetalingen) op on derpand van hun woning. Met een dergelijke hypotheekvorm wordt in Engeland reeds gewerkt, zij het nog niet op grote schaal. Advertentie wit en geel goud ook met briflant -x Een idee voor de komende feestdagen Havenplein 1 naasl 's-Gravensleen g Tel. (01110) 2443 De sekretaris, de heer J. Janse, deelde mede dat binnenkort de dooi de Streek-V.V.V. uitgegeven akko- modatiegids zal uitkomen. Hierna deed hij in zijn kwaliteit van voor zitter, verslag over de aktiviteiten van de Evenementenkommissie.. Evenementen Eerste evenement in 1976 was het traditionele Strafeest. Het werd dit jaar wat anders opgezet dan voor heen. Omdat de laatste jaren veel jeugdige ruiters deelnemen, vond men het bezwaarlijk de lange rit naar Burgh-Haamstede te onderne men. Als alternatief werd voor de ouderen een puzzelrit door het dorp georganiseerd en voor de jeugdige ruiters een stoelendans te paard. Na tuurlijk ging dat alles vooraf door de traditionele optocht en presentatie aan het kollege van b. en w. De or ganisatie was in handen van de heren Beije, Grijger, Kristelijn, v. d. Panne en v. d. Wiel. De wekelijks gehouden rondleidin gen over het landgoed Moermond konden zich - als steeds - verheugen in een goede belangstelling. Door overmatige regenval kon het concert door de akkordeonvereniging „Sempre Crescendo" uit St. Wille- bord geen doorgang vinden. Ook de geplande wielertocht ging niet door. Dit in verband met organisatorische moeilijkheden. De inmiddels traditionele driedaag se wandeltocht had dit jaar met 120 deelnemers minder dan de helft be langstellenden dan vorig jaar. Oor zaak wordt gezocht in het zeer warme weer. „Nijver Schouwen" Ook bij de door de heren Kristelijn, Davids en Smit georganiseerde ten toonstelling „Nijver Schouwen" was de belangstelling tengevolge van het Warme weer iets teleurstellehd. Dé kwaliteit vait de tentoonstelling heeft die van vorig jaar nog over troffen, ondanks het feit dat ook toen de tentoonstelling al een hoge. kwali teit bezat. Tijdens het seizoen organiseerde de kommisise buitengewone diensten van de Hervormde gemeente weer elke woensdagavond Concerten. De Sportvereniging Renesse orga niseerde met succes een kamping- voetbaltoernooi en onder leiding van „Bridgekring 1968" werd een drive georganiseerd in Slot Moermond. Verder was er nog een juttersfeest en een ringrijderij te paard. Het sei zoen werd - zoals gebruikelijk - be sloten met een lampionoptocht. De financiën Na het verslag van de Evenementen kommissie kwam de begroting voor 1977 aan de orde. De voorzitter stelde dat de financiële situatie, dank zij de verhoogde subsidie van de gemeente, verbeterd is, wat niet wegneemt dat men op de kleintjes moet letten. De heer C. Veerhoek zei dat hij bij de begroting gezien had dat de in komsten uit de kontributie ongeveer f 2.000,hoger waren geraamd dan vorig jaar. Hij vroeg zich af of dat een kontributieverhoging betekent of een toename van het ledenaantal. De voorzitter zei dat er een aantal nieuwe leden is bijgekomen. De heer Van der Vet verklaarde namens het bestuur en leden blij te zijn met de opknapbeurt die de Vroonpias heeft ondergaan. Nu er paden in zijn aangelegd, is het een mooi wandelgebied geworden. Toch vond hij het een beetje een experi ment een gebied als de Vroonpias voor het publiek open te stellen. Hij riep ieder op er een beetje op te let ten dat er geen vernielingen worden gepleegd. Dc voorzitter zei met betrekking tot dc huisvesting van V.V.V. dat men het oog heeft laten vallen op het oude politieburo aan dc Hogc- zoom, dat mooi centraal gelegen is. Het is nog niet precies bekend wan neer met dc bouw van een nieuw po litieburo kan worden begonnen, dus voorlopig Is deze oplossing niet mo gelijk. Op kórtè termijn kan men echter zeer waarschijnlijk terecht in een vertrek van het voormalige ge meentehuis. VLISSINGEN. 8-12. Dc NV PZEM (Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij) heeft het afgelopen jaar zes procent meer elektriciteit afgezet dan het jaar daarvoor. Deze omzetvergroting werd hoofd zakelijk veroorzaakt door de grotere ifname van energie door dc groot verbruikers. Dit heeft li'. M. D. Dale bout, direkteur van dc PZEM dins dagavond meegedeeld tijdens een jubileumbijeenkomst in Vlissingen. De kerncentrale Borsselc heeft dit jaar inclusief dc spltjtwissclingsstop van zes weken een bedrijfstijd ge haald van 77 procent. Een kerncen trale maakt winst als hij een be drijfstijd haalt van 70 procent en ho ger. In 1978 zal de 380 KV-lijn opgele verd worden. Deze koppelverbinding tussen Geertrurdertbérg en Borssele vormt een stuk van het hoofdtran- sporlncl van'Vle SEP (Samonwerkrn- clc Elek l rici le i tsbodrij Veil)waai langs elektriciteit in zeer grote ver mogens wot^ien vervoerd. Hierna stelde de voorzitter voor mevr. Borgmeijer tc benoemen tot erelid, een voorstel dat met een staand applaus werd aangenomen. BRUSSEL, 8-12. Minister Van der Stoel heeft woensdag in Brussel ge durende drie kwartier met zijn Amerikaanse ambtgenoot Henri Kis singer gesproken over onder andere de situatie in het Midden-Oosten, de betrekkingen tussen Oost en "West, de kwestie Cyprus en de Noord- Zuid-dialoog (het gesprek tussen rij ke en arme landen over samenwer king). Beide ministers zijn in Brussel, in verband met de halfjaarlijkse verga dering van ministers van buiten landse zaken van de NAVO, die don derdag begint. DEN HAAG, 8-12. Er is een serieu ze kans dat de van oorlogsmisdaden verdachte Pietcr N. Menten begin volgend jaar binnen het bereik van de Nederlandse justitie komt. Dit heeft minister Van AgL ver klaard) in Bern, na overleg mei zijn Zwitserse ambtgenoot Kurt Furg- ler. Weliswaar kan Menten niet wor den uitgeleverd, omdat zijn, misda den voo,r de Zwitserse wetgeving reeds verjaard1 zijn, maar wel kan hij worden uitgewezen. Furgler heeft Van Agt zoveel mogelijk informatie over Menten en zijn daden verzocht. Op grond van deze gegevens zal de Zwitserse regering beslissen of hij wordt uitgewezen. DEN HAAG, 8-12. Volgens minis ters Boersma (sociale zaken) is er de laatste maanden sprake geweest van een „forse daling" van de werkloos heidscijfers. Minister Boersma deelde de kamer mee, dat er sprake is geweest, voor seizoen gecorrigeerd, van een veria- ging van het aantal werklozen van 224.000 tot 218.000. Volgens de be windsman is de daling vrij redelijk over het land gespreid. Met uitzon dering van de provincies Limburg en Drente. (Vervolg van pag. 1) waardoor de bebouwing en dc grond van de bewoners van Burghsluis niet' hoeft te worden aangetast. Wel zal hierdoor 3 a 4 meter van het haven- plateau moeten worden opgeofferd. Hiernaast, maar geheel los van hel plan tot de dijkverzwaring, heeft het Waterschap plannen tot verbre ding van dc Nieuwehavenweg en de ze door te trekken tot aan de Wes- terseweg. Om tot verbreden van dc Nieuwe Havenweg te komen heeft men ge dacht de naast de percelen van dc bebouwing gelegen sloot te dichten en deze te voorzien van rioolbuizen met straatkolkcn voor dc afwatering. Dijkgraaf Geluk zei hierover nog dat men snel was terug gekomen op de gedachte om een grote weg over de kruin van. dc dijk aan te leggen. Voor wat de nog aanwezige bebou wing en de weegbrug op het haven plateau betreft moet nog nader overleg worden gepleegd. De dijkgraaf wilde hierbij wel kwijt dat hij voorstander is van schone dijklichamen, terwijl hij ook geen nut zag in de betonnen muur tjes die bij de ramp ook geen af doende bescherming bleken tc bie den. Voor wat de weegbrug betreft is deze niet plaats gebonden. Éénrich tingsverkeer ter plaatse kan ook niet als een oplossing worden gezien daar het havenplateau zich daar niet voor leent. Het geheel kan gerealiseerd worden zonder schade aan eigen dommen en bebouwing, aldus de dijkgraaf. Aan het plateau waar thans de Rijkswaterstaat en de aannemers van Dijksbouw zijn gevestigd hoe ven geen voorzieningen te worden getroffen. Aansluitend hieraan, langs de inlaag Burghsluis, zal de bestaande dijk worden rechtgetrok ken door buitendijkse aanvulling en verhoging. Hierna zal weer een bin- nendijkse verzwaring plaats vinden, waardoor de Westboutweg komt te vervallen en zal moeten worden ver legd, waarbij de huidige parkeer plaats aan de Westbout weer in vorm en grote is opgenomen. W esteiischou wse inlaag Het gedeelte van de Westen- sehouwse inlaag zal eez'der of gelijk tijdig door de Deltadienst worden verzorgd, waarbij de destijds ge- v maakte dijk in verband met de dam- menaanleg, welke nu komt te ver vallen, zal worden afgegraven voor het verzwaren van de buitendijk. Naar aanleiding van een aantal door burgemeester H. P. Everwijn gestelde vragen werd medegedeeld dat het lózingjsgunt van de riolering niet meer moet worden veranderd daar dit is aangepast aan het pro fiel van het plan. Verder zullen de kosten *van de aanpassingswerk zaamheden aan de aanlegsteigers, door het rijk worden vergoed. Voor de ingreep in het natuurge bied is geen bestemmingspianwijZi- ging podig maar kan Worden voor zien in ,een aanlegvergunning van b. en w. en g.s. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag- en zondagavond .FILMTRUST 8.00 uur Toegang 18 jaar Volgende week: „How the world was won" ZURICH. De maandagnacht gear resteerde Nederlandse kunstverza melaar-miljonair Picter Menten is woensdagavond van het Kantonale ziekenhuis in fcürich overgebracht naar een gevangèiiis irt het kantön Zürich, zo heeft de Zwitserse politie bekendgemaakt. ZIERIKZEE. Dinsdagmiddag werden vijf personeelsleden van de PZEM le Vlissingen koninklijk onderscheiden tijdens een bijeenkomst in „Britiannia" Tot degenen die uit handen van de Commissaris der Koningin dr. C. Boertien de zilveren medailles behorend bij de Orde van Oranje Nassau, ontvingen, behóórde dc Zierikzeesö PZEM-medewerker, technisch-administratief eoör- dinatdt tie heet S. .1. ran Wanroog. die veertig jaar bij ..drrr baas", n drukte dc Commissaris het uil. heeft gewerkt. Koto: dc heer Van Wanroog mei dc hem verleende onderscheiding. (Poto: Zicrikzeesche Nieuwsbode) ASSEN, 8-12. „De periode-Vrede- ling is voor ons leger niet ongunstig geweest,. In deze defensieperiode zijn harde zaken tot stand "gekomen. Plannen zijn ontwikkeld en het is nu zaak te bewaken dat die plannen ook worden uitgevoerd". Dat is dë mening van brigade-ge neraal j. C. Zoutenbiër (49), die bin nenkort de 42ste pantser-infanterie brigade in Assen gaat verlaten om in Brussel permanent vertegenwoordi ger te worden in het militaire comi té van de NAVO. DEN HAAG, 8-12. De nieuwe ver zekering, waaraan de autoverzeke raars denken ter vervanging van de huidige aansprakelijkheidsverzeke ring, keert grotere bedragen en aan meer mensen uit en gaat derhalve ook een stuk meer aan premie kos ten. Dit blijkt uit wat de heef F. Jutte, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Automobielassura deuren (NVVA) meedeelt in Wel wezen'1, het blad van de Nederlandse verzekeraars. ROTTERDAM, 8-12. De 32-jarige mevrouw C. W. Ramdjanamsingh is woensdagavond dood aangetroffen in haar woning aan de SchiedamsesLn- gel in Rotterdam. Buren hadden de politie gewaarschuwd omdat zij de vrouw ai een paar dagen niet had'den gezien. De vrouw werd in de keuken gevonden. De politie vermoedt dat zij is gevallen en door een schedel- basisfactuur is overleden. Van 6 t'm 24 december Zicrikzcc Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur, tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aklie kinder postzegels en wenskaarten. Tot 31 december Zicrikzcc ..'t Lange Uus". Kunslcxpositic. Syn chroon met opening.'-tij don zaak. Donderdag 9 december Zicrikzcc Hcrv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, pakjesavond Herv. Vrouwenvereni ging- Vrijdag 10 december Zicrikzcc Aula RSG, 20.00 uur, filmavond Ziejoodk. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping „Duinrand" uilvoering Kon. muziekvereniging „Witte van Hamstede" 19.30 uur. Renesse „De Ark", 14.00 uur, ledenvergade ring „CebèW-ZtlfdWésl". Kcrkwervc Verenigingsgebouw, 16.00 uur, film Rode Kruis v. d. jeugd; 20,00 uur, film Rode Kruis (hoofdfilm). Ouwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, ledenvergade- Culturele Vereniging. Bruinissc Herv. Ver.-gebouw. Opening ten toonstelling „De Nachtegaal". 19.30 Zateidag 11 december Middelharnis Grote Kerk. Concert Chr. Oratorium Vereniging. 20.00 uur. Zierikzee Café De Bierhal, 15.00 uur, postdui- vententoonstelling Gevleugelde Vrienden, 20.00 uur trekking loterij. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Hotel Van Oppen. Avond Dansclub Zierikzee. 20.30 uur. Drcischor Dorpshuis. Slotavond 75 jaar „Cres cendo"* 20.00 uur. Middelburg Schouwburg, 10.30 uur, kringverga dering Rode Kruis. Goes „De Prins van Oranje", 10.00 uur, Z.V. „Het Groene Kruis". Nieuwerkerk Dorpshuis. Tentoonstelling P.V. „Duiveland", 14.00 uur. Bruinissc Herv. Ver.-gebouw, 14.00-22.00 uur, vogeltentoonstelling „De Nachte gaal". Zondag 12 december Zierikzee Café De Bierhal, poslduivententoon- stelling Gevleugelde Vrienden. Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling. Nieuwerkerk Rehoboth, 20.00 uur, jeugd-diskussie- avond. Maandag 13 december Nieuwerkerk Café De Meebaal, 20.00 uur, verga dering sportvereniging S.K.N.W.K. Dinsdag 14 december Zierikzee Concordia, 19.00 uur. Kerstviering afd. Schouwen Plattelandsvrouwen. Kerkgebouw Ger. Gem. in Ned., i9.30 uur, de heer L. M. P. Schol ten, Tijdrede voor de S.G.P. Burgh „De Koebel". Afd. Ned. Ver. v. Huis vrouwen. Kerstmiddag. 14.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring raad Middenschouwen. Brouwershaven Afd. Plattelandsvrouwenbond, ex- kursie. 14.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen", 19.30 uur, ZLM- vergadering. Nieuwerkerk Raadhuis. Vergadering gemeenteraad Duiveland. 19.30 uur. Woensdag IS december Zierikzee Gereformeerde kerk, 19.30 uur, kerstmuziekavond leerlingen en do centen afd. Schouwen-Duiveland Zeeuwse Muziekschool. Herv. verenigingsgebouw. Rode Kruis-kolonne, 20.Q0 uur. Huis van Nassau. Vrouwenkonlakt P.v.d.A. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering ge meenteraad. Kerkwcrvc Prinses Ircneschool, 20.00 uur, ouder avond. Donderdag 16 december Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Haamstede Rusthuis „Duinoord". Bejaardenso ciëteit. Kerstavond. 19.30 uur. Zalerdag 18 december Zicrikzcc Graanbeurs, 15.00-22.00 uur, duiven- en bij en ten toon stelling „Zierick". Parochie-centrum vertrekpunt Her- derstocht. 19.30 uur. Donderdag 23 december Nieuwerkerk Verenigingsgebouw. 19.45 uur, kerst avond Gcref. Vrouwenvereniging. (OJ110) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging (Of 119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2