vesten, truien, jumpers of pulls. ïlolty" ii|ode DE GETEKENDE Landbouw en landschap tegenover elkaar Waarschuwing tegen de pil De eigenschappen van een masker VAN HET VADERLANDSE ERF E.E.G.-kommissaris voor belangen van konsument? Tijdelijke prijsbeschikking Twaalf doeken ontdekt van Anthonie van Dijck ZIERIKZEESCIJE NIEUWSBODE Dinsdag 7 december 1976 Nr. 22009 o Wat doet iemand die op jonge leeftijd voorzitter wordt van een grote organisatie en die haar voor het eerst op de jaarvergadering moet toespreken? Als hij verstandig is bouwt hij zijn rede zorgvuldig op in overeenstemming met de inzichten die bij de leden heersen. Zijn verdere levensweg als voorzitter is dan immers 20 goed als definitief geplaveid met welwillendheid. Vele misslagen en vergissingen zullen hem daar na best vergeven worden. De landbouwdeskundige W. Geldof schreef bijgaand artikel over een in Nederland steeds moeilijker liggend onderwerp. De voor- en tegens worden in dit artikel vrij zorgvuldig te gen elkaar afgewogen. Zonder dat iedereen het met alles eens behoeft te zijn, zijn die pro- en kontra-argumenten in één be toog zeker lezenswaard. Kennelijk was dit het Leitmotiv van ir. David Luteijn, toen hij on langs de algemene vergadering van het K.N.L.C. toesprak als voorzitter. Het orgaan van deze organisatie bracht zijn toespraak onder de kop „Geen behoefte aan landschapspar ken". Daarmee is dan weer eens zeer nadrukkelijk aangeschopt tegen het zere been van vele organisaties op het gebied van natuurbescherming en rekreatie. Was dat nu wel nodig? Grieven gerechtvaardigd Het is helemaal geen kunst om enige tientallen zaken op te sommen, die alle agrariërs hoog zitten en die het landschap betreffenVan nature heeft een boer een hartgrondige he kel aan alles wat hem hindert bij de uitoefening van zijn bedrijf en te recht. Letterlijk iedereen bemoeit zich met hem en tracht hem de wet voor te schrijven en de meeste ijver vindt men stellig bij hen die het min ste verstand van zijn bedrijf hebben. Wat het landschap betreft is er de tegenstelling tussen de boer, die graag grote, vlakke, rechthoekige percelen heeft, zonder bomen en struiken aan de kanten en de niet- agrariër die graag bomenrijen, hout wallen, kleine percelen, bossen, woeste grond enz. ziet en ook graag veel wild en onkruid. Ouderwetse boerderijen zien er ook veel aantrek kelijker uit dan de moderne met hun torensilo's of andere silo's. Het is dus onvermijdelijk, dat er verschil van mening is en dat men elkaar gedurig in de haren vliegt. David Luteijn had wat duidelijker kunnen laten merken dat hij beide standpunten kent en waardeert. Maar hij bekeek alles alleen door de agra rische bril. Dat is op een K.N.L.C.- vergadering stellig het gezondste, maar het maakt wel dat hij daarbui ten meteen als landschapsverpester geregistreerd wordt. En dat was niet nodig geweest. Fel haalde hij uit tegen personen en organisaties die door eindeloze discussies tal van ruilverkavelingen tegenhouden. Ook komt het reeds voor dat men zulke eisen stelt, dat de agrariërs dan maar liever van de hele herverkaveling afzien en alles bij het oude laten. Dan staat de landbouwkundige ontwikkeling natuurlijk stil en voor een landbouwkundig ingenieur is dat uiteraard onverdraaglijk. Wanneer dan óók nog grote gebieden aange wezen worden als landschapspark met de mogelijkheid van vele beper kende maatregelen voor de boeren) loopt de maat kennelijk over bij vele agrarische voorlieden. Twee drijfveren De zaak heeft een psychische en een economische kant. De eerste is, dat een boer het niet prettig vindt als anderen hem de wet voorschrij ven ook al kost hem dat geen geld. De tweede is, dat goed landschaps beheer vele boeren wel degelijk geld kost. Dat is het geval als men in grijpt in de waterstand, als men het maaien aan een tijdschema bindt, het gebruik van bepaalde meststoffen en bestrijdingsmiddelen verbiedt en ge loenste cultuurtechnische ingrepen eveneens. Nu heeft de regering en met name de Directie Natuurbehoud en Openluchtrecreatie van C.R.M. dat ook wel begrepen en daarom geldelijke tegemoetkomingen in het vooruitzicht gesteld voor de schade gevallen. De praktijd leert echter, dat schade-uitkeringen altijd onvoldoen de genoemd worden en meestal ko men ze erg l'aat óók. Wie de regering aanvalt dient goed gedokumenteerd voor den dag te ko men en man en paard te noemen. Dat kan, want er zijn vele gevallen waarin men over cle schreef ging. Luteijn klaagde, dat de veelheid van nota's en andere publikaties over landschapsbeheer en natuurbescher ming het moeilijk maken de lijnen te herkennen waarlangs het beleid zich voortbeweegt. Dat is waar, maar als men de nota's weglaat die slechts wensdromen uitspreken en waar geen verantwoordelijkheid achter zit is het toch wel te doen. Bovendien is de landbouw zélf niet vrij te pleiten van eenzijdigheid .Als ir. Luteijn zegt dat ruilverkaveling geen kaalslag is en dat mooie landschappen met ryke flora en fauna via ryilverkaveling zijn ontstaan is dat waar. Alleen weet hij ze niet te noemen. Ze zijn ook niet talrijk. Er zijn ook vernielde land schappen ontstaan door ruilverkave ling. Tot 1974 toe vormden beplantin gen de sluitpost. Men weigerde perti nent beplantingen aan te brengen langs de wegert zodra die gereed wa ren. Daarmee wachtte men tot de hele ruilverkaveling voltooid was. Dat was dan tien jaar later. Dat in tussen het geheel al lang opgesierd had kunnen zijn met bomen en strui ken weigerde men in te zien. Van de weeromstuit gaat men nu bij iedere ruilverkaveling honderden ha grond uitlichten en bestemmen voor bos, park, picnicplaatsen enz. Dit gaat soms zover dat er landuer- lies gaat ontstaan en dat pikken de agrariërs weer niet. Er worden van beide zijden fouten gemaakt. Gezocht: compromissen Langs de Friese kust ligt een bui tendijks gebied van 4.000 ha dat no dig ingepolderd moet worden omdat de boeren het nodig hebben voor de pootgoedteelt. Het ligt reeds zo hoog dat alleen hoge springvloed er nog over heenkomt. De inpolderingskos- ten zijn gering, omdat de bestaande dijk anders op deltahoogte gebracht moet worden. Daar het in te dijken gebied toch reeds land is (en beweid wordtgaat er van de Waddenzee in feite niets af. Toch is de tegenstand juist gebaseerd op een fictief verlies van 4.000 ha. Zo zijn er meer voor beelden waarbij landbouw en na tuurbeheer keihard tegenover elkaar staan. Maar omdat de laatste de pu blieke mening honderd maal beter weet te bespelen dan de landbouv staat wel van. tevoren vast wie de strijd gaat Winnen. Land- en tuin bouw zijn niet in staat eigen naam en faam naar behoren te verdedigen, Advertentie Wies voorDecembereen van onze Oh, wat zijn dat heerlijke geschenken. Zo'n ruig gebreid vest. Zo'n heerlijke trui. Zo'n bouclé jumpertje met een gezellige coll. Of zo'n lekker gemakkelijke pull. We hebben véél in voorraad. Te kust en te keur. Voor lèuke weggeefprijsjes. Geef haar zo'n verrassing in december. Of verras uzelf! Dim 19 Zierikzce Tel.01110-2816 luat staan de rechten die zij hebben t.a.v. ruimte en natuur. Men kan het betreuren en men kan er om juichen, maar de tijd is de agrariërs tegen. Dóór misverstand en misgrepen blijft er voor hen niet veel anders over dan de werkwijze „redt wat nog te redden valt". Dat wil zeggen dat men voor ongebreidelde uitoefening van het bedrijf zal moe ten vechten en dat dit alleen resul taat heeft in bepaalde gebieden. Overigens zal men slechts waarde volle gebieden aanwijzen als land schapspark. Gebieden die waardevol zijn door de vorm van het landschap, de begroeiing, de dieren die er zijn enz. Het is onmogelijk dat men als agrariër daar onderuit komt. Men zal ervan moeten maken wat er van te maken is, óók wat de vergoedingen betreft. Het is waar dat in andere streken landschapsbeheer zonder medewer king van de boer een kwalijke zaak is. De boer zou kunnen medewerken door zijn erf passend te beplanten en zijn lelijke silo's via populieren aan het oog te onttrekken. Hij zou er veel goodwill mee krijgen en dan zijn ve len toch wel bereid naar hem te luis teren. De agrariërs zijn een zeer klei ne groep (6-7 procent) die zeer veel ruimte (driekwart van ons landop pervlak) opeist en gebruikt. Dat an deren daar óók wat over ivillen zeg gen en beslissen is onvermijdelijk. DEN HAAG, 6-12. De Konsumen- tenorganisaties Kon sumeut enkon- takt en de Konsumenten bond heb ben maandag iir een telegram aan de Europese Commissie gepleit voor het instellen bij de EEG van een di- rotoraat-generaal speciaal en alleen voor Konsumentenbelamgen. De or ganisaties willen dat dit directoraat- generaal wordt ondergebracht hetzij bij een eigen kommissaris, dan wel bij een kommissaris aan wie daar naast taken worden toegewezen die voldoende affiniteit hebben met de Konsumentenbelangen. De Neder landse konsumentenorganisaties zijn tot hun telegram gekomen omdat zij bezorgd zijn- over de ontwikkelingen in de nieuwe Europese Commissie. DEN HAAG, 6-12. Krachtens een niéuwe prijzenbeschikkimg mogen voorhans alleen stijgingen van ma teriaalkosten dn de prijzen worden doorberekend'. Ter voorlopige ver vanging van de huidige algemene prijzenbeschikking en de meldings- beschikking, die met ingang van1 5 december 1976 vervallen, is in de staatscourant van1 3 december 1976 de prijzenbeschikkirug goederen en diensten 1976, 1976-11 gepubliceerd, evenals de beschikking melding prijswijzigingen goederen én dien sten 1976-11. Tot de afkondiging van deze be schikking is overgegaan teneinde een, wettelijk vacuum te vermijden, voor zolang het beraad over de in houd1 van het prijsbeleid 1977 nog gaande is. In de nieuwe prijzenbeschikking zijn de op 2e december 1976 voor goederen eh diensten feitelijk bere kende prijzen tot uitgangspunt van de regeling g'ekozen. WASHINGTON, 6-12. Het Ameri kaanse FDA (Bureau voor Voc- dings- en Geneesmiddelen) is van plan sterker te gaan waarschuwen tegen het gebruik van de pil en de acht miljoen Amerikaanse gebruik- sters dit voorbehoedsmiddel af te raden. Het bureau, dat toezicht houdt op de verkoop van farmaceutische pro- dukten en voedingsmiddelen in de V.S., wil de vrouwen die de pil ge bruiken op de hoogte stellen van de ervaringen die de medici er sinds 1970 mee hebben opgedaan. Het wil dat de apothekers aan vrouwen diie de pil kopen een bro chure verstrekt waarin gewaar schuwd wordt dat het gebruik wordt afgeraden aan vrouwen boven de 40 jaar, dat drie weken voor een chi rurgische ingreep het gebruik moet worden gestaakt, dat de pil niet- kwaadaardige gezwellen aan de le ver kan veroorzaken, enz. Tot dusver krijgen de Amerikaan se vrouwen deze inlichtingen alleen van hun dokters. Aan het publiek wordt verzocht zijn mening over deze waarschuwing te geven in de komende twee maan den, voordat de brochure wordt uit gegeven. BELGRADO. 6-12. In het Sloveen se klooster Plctcrjc ztfn twaalf apos- tclportrettcn gevonden, die toege schreven worden aan de Vlaamse schilder Anthonie van D.vck (1599- 1611) of aan zyn school. Tien portretten zijn op 5 centime ter dik hout geschilderd, terwijl Pe trus en Lucas op linnen zijn uitge voerd. Deskundigen uit Londen. War schau en Boedapest gaan dc schil derstukken onderzoeken. Van Van Dyck zijn tot nu toe vier series apostclafbecldingen bekend. Flitsen uit het buitenland MADRID. Met prijzende uitroepen als „historisch" en „het ware begin van de democratisering" heeft de grootste Spaanse socialistische partij haar nationale conventie geopend. De bijeenkomst, die vier dagen duurt, is de eerste op Spaanse bodem sinds 44 jaar. NEW VORK. De filmactrice Eliza beth Taylor is bij Middleburg in de Amerikaanse staat Virginia ge trouwd met de Amerikaanse oud- minister van marine John Warner. Het huwelijk werd voltrokken op Warners boerderij. MOSKOU. Dc Libische leider Mocmmar Gaddafi is maandag in Moskou aangekomen. Het is zyn eer ste bezoek aan de Sowjet-Unlc se dert zyn revolutionaire commando- raad zeven jaar geleden in Libië de macht overnam. Kolonel Gaddafi werd op het vliegveld begroet door de president van de Sow jet-Unie, Nikolai Podgorny. KAAPSTAD. Drie jonge zwarten zijn in het zwarte woongebied Gu- guletu bij Kaapstad gewond' door kogels vam de politie. De politie deelde mee dat een groep van 30 jongeren vijf huizen in brand sta ken en stenen naar andere huizen gooiden. NEW YORK. In een Amerikaans particulier overzicht van internatio nale zaken is voorspeld dat de'groei ende onrust onder de arbeiders in oost-Europa zal leiden tot sterkere banden tussen de communistische regeringen en de S.U. OSLO. Twee Chinezen uit Hong kong zijn op het vliegveld Fornebu bij Oslo met 16 kilo heroïne bij zich gearresteerd. De waarde van het middel op de zwarte markt wordt op ongeveer 12 miljoen gulden ge schat. Volgens de Noorse politie was het verstopt in dubbele bodems van vier koffers. MANILA. Gewapende politie heeft twee kantoren gesloten van katho lieke Filipijn.se publikatie-organen. Deze acties lijken een onderdeel uit te maken van een voortdurende campagne tegen beweerde kerkelijke activisten. PARIJS. De leider van de Franse communistische partij, Georges Mar- chais, heeft verklaard dat het vrij wel zeker is dat er bij de komende presidentsverkiezingen een commu nistische kandidaat zal zijn. GENEVE. West-Europa geeft meer geld uit aan sociale zekerheid dan enig ander deel van de wereld. Dit blijkt uit cijfers die in Genève zijn gepubliceerd door de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.). LONDEN. Niet oud-premier Ed ward Heath of prins Philip, maar dc heengaande Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Hènry Kissinger, is de populairste man in Groot-Brittannië. Het bljjki uit een opniepeiling door hét instituut Gallup waarvan het resultaat in de Sunday Telegraph van 5 december stond. Advertentie HANDSCHOENEN Lederen /l/l/hr/ handschoenen -t* in alle ff Jjs modekleuren /C VOOR DE VROUW Ondanks het indrukwekkend aan tal maskers dat de cosmetische in dustrie voor ons vervaardigt, zijn we niet allemaal even rimpelloos en jong. Misschien doordat we die mas kers niet gebruiken? De een heeft er geen tijd of geld voor over, de ander heeft er misschien geen ver trouwen in. Te weinig vrouwen ken nen nog de haast wonderlijke resul taten van zo'n speciale behandeling, die toch zo eenvoudig is, en waar u echt niet voor naar de schoonheids specialiste hoeft te gaan om van de resultaten te genieten. In de eerste plaats verwijdert het alle dode huidcellen in een enkele behandeling en al het overtollige huidvet. Het reinigt de poriën van diep doorgedrongen vuil. Bovendien stimuleert het de bloedsomloop en ontspant. Zo zéér dat spanningen en vermoeidfreidlijntjes letterlijk weg gevaagd worden. Max Factor heeft thans twee ge heel nieuwe maskers op de markt gebracht. De verpakking bestaat uit een fraai uitgevoerde glazen pot, waarvan het-deksel is'Voorzien van een kwast om dit masker aan te brengen. HET YOGHURT-MASKER; Dit bevat zuivere yoghurt-extrakten. Bovendien regelt het masker de zuurgraad van de huid. Dit masker versterkt het weefsel en stimuleert de funkties van de huid. Herstelt en behoudt hel juistp vochtgehalte van de huid. Getest door dermatologen. Dit masker geeft uw huid hel gevoel van reinheid en zuiverheid. HERBAL MASKER: Dit masker heeft eveneens een zeer hoog vocht gehalte. Al de toegevoegde bestand delen geven de heerlijke frisse geur van kruiden weer. Dankzij deze bestanddelen wordt de huid soepel, zacht en schoon. Een masker speciaal voor een wat vette huid. HOE DE MASKERS TE GEBRUI KEN? Na het reinigen een egale laag op het gezicht aanbrengen, behalve rond de ogen, wenkbrauwen en haar lijn. Vijfentwintig minuten laten dro gen. Dan afnemen door de rand los te maken en van boven naar bene den te trekken. Met een vochtige doek wat nabetten. DAM 9 irn&urm udcrwakn ZIERIKZEE PARIJS. Dé Franse oud-premier Jacques Chirac heeft in Parijs zijn Gaulistische „beweging voor de ré publiek" gelanceerd. Hij deed daar bij een. oproep aan „allen die in Frankrijk geloven" zich te verzetten tegen „het gevaarlijke alternatief", dat geboden wordt door Frankrijks communistisch-socialistische bond genootschap. BEIROET. Zes mensen zijn gedood en tien gewond door het ontploffen van een bom in een auto in de Liba nese hoofdstad Beiroet. De ontplof fing, in eeri dichtbevolkte wijk in het Westelijke stadsdeel, veroorzaakte een grote brand. Twee vlakbij ge parkeerde auto's raakten eveneens in brand. LISSABON. In de achttien maan den na de staatsgreep van 1974 heb ben linkse Portugese militairen op grote schaal gevangenen gefolterd, op eigen houtje arrestaties verricht en de rechten van de mens geschon den. Dit wordt gezegd in een door pre sident Antonio Ramal Ho Ernes van Portugal gepubliceerd raport. In Rotterdam is Jan Vlasbroek in een trein gestapt. Die voert hem niet noord-, maar zuidwaarts. Roosen daal is zijn voorlopige bestemming. Daar gaat hij het station uit en wan delt een eindje de stad in. Bekijkt met kennersoog de etalages van de radio- en televisiezaken. Rookt zijn pijp tabak leeg en keert, tegen don ker terug naar het station. Daar drinkt hij nog een kop koffie. Als er een i nternationale trein voorrijdt, stapt hij in. In een tweedeklas coupé installeert hij zich. De ogen sluitend. Ik ben moe, weet hij. Geestelijk uit geput. Hier kan ik niet meer tegen op. Ik ben en blijf een getekende. Dit is het einde dan maar; een andere oplossing weet ik niet meer. Hoofdstuk 21 Direkteur Veenbrink is helemaal niet geïmponeerd, als Kolkman, de personeelschef hem meedeelt, dat meneer Vlasbrock van de afdeling electronica al twee dagen niet op zijn werk is verschenen. En ook niets van zich heeft laten horen. Want hij weet het al. En hoe! „Meneer Vlasbroek is wat over spannen. Zijn vrouw heeft me ge beld. gisteren meen ik. Sorry, dat ik het niet heb doorgegeven, meneer Kolkman; het is me ontschoten." ..O. dan is het in orde. meneer. Ik zal het doorgeven aan het G.A.K." Veenbrink wuift met zijn hand. ..Laat voorlopig maar. Dit geval kunnen wel wel in eigen hand hou den. Het is niet onmogelijk, dat me neer Vlasbroek zijn ontslag neemt. Ik hoor dat met enkele dagen mis schien, En andere kunnen we het alsnog doorgeven. Laat dus maar even rusten." „Zo u wilt. meneer." Op de gang denkt dc personeelschef er het zijne van. Enige weken geleden heeft hij gezien, dat er een jonge vrouw naast de direkteur in zijn wagen zat. Die hij onmiddellijk herkende als Vlas- broeks dochter. Indertijd was ze hier op een morgen in de zaak, met Vlas- broeks vrouw. En heeft de direkteur beide dames meegenomen naar de kantine. Misschien heeft hij herrie gehad met meneer Vlasbroek. Van wege de omgang van de baas met zijn dochter. Vandaar, dat hij ineens wegblijft. En de baas hem op deze wijze dekt. Dat is een ongewone gang van zaken, maar dat moet me neer Veenbrink zelf weten. Hij is tenslotte hier de hoogste instantie. Toch maar voor alle zekerheid een aantekening maken over deze affai re. Je kunt nooit weten. Peter Veenbrink zit in werkelijk heid met de kwestic-Vlasbrock lelijk in zijn maag. Achteraf bekeken heeft hij onverantwoordelijk gehan deld tegenover deze vakbekwame medewerker, die opeens spoorloos is. Waarom heeft die idioot zich dat zo aangetrokken? Zo erg is het toch niet? Gewoon tijdelijk gedetacheerd naar het magazijn. Natuurlijk: tijde lijk. Op deze wijze probeert hij zijn ge weten te sussen. Dat geweten is in opstand gekomen. Het knaagt aan hem gedurende de uren, dat hij hier in zijn kantoor zit. En ook tijdens zijn dagelijkse rondgang door het bedrijf. Waar de plaats, van meneer Vlasbroek leeg is. Want meneer Vlasbroek is al twee dagen niet op zijn werk verschenen. Dit is dc der de dag cn hij Is et nóg niet Eergisteren had hij opeens Gon- nie's moeder aan dc lelcfoon Toen wist hij nog van niets. „Meneer Veenbrink. wat hebt u met mijn man gedaan? HU is gisteravond niet MAPUTO, Mozambique. Het volks leger van Zimbabwe (Rhodesie), ZI- PA, -heeft maandag in een communi que meegedeeld dat zijn strijdmacht in de eerste negen maanden van dit jaar 1.256 Rhodesische militairen heeft gedood. Er werden 145 voer tuigen en zes bruggen vernield en 45 vliegtuigen, meest helikopters, wer den neergeschoten. KINEHASA. De betrekkingen tussen kerk en staat worden din Zaire steeds verder genormaliseerd, nu de regering de genationaliseerde mis siescholen weer wil teiuggeven. De ze beslissing van president Moboe- toe, die werd meegedeeld aan de voorzitter van de bisschoppenconfe rentie, Mgr. Yoengde van Tshoembe, betekent ondermeer dat godsdienst onderricht op school voortaan weer is toegestaan. KOPENHAGEN. Het Deense par lement heeft een wetsontwerp goed gekeurd, dat huren en prijzen drie maanden lang bevriest en loonsver hogingen ongeldig maakt die door wilde stakingen zijn afgedwongen. Familieroman door J. D. POSTHUMUS thuisgekomen en van zijn afdeling \veet ik. dat hij vanmorgen niet op zijn werk is verschenen!" Peter is hevig geschrokken. En kan niet dadelijk de volle betekenis van mevrouw Vlasbroeks woorden tot zich door laten dringen. „Maar mevrouw," begint hij, half stotte rend, „watwat zou ik met ch uw man gedaan moeten hebben?" „Praat u cr alstublieft niet om heen! De manier, waarop u uw om gang met Gonnic hebt uitgemaakt cn het feit, dat u mijn man de laatste tijd geleidelijk aan zijn verantwoor delijkheid hebt ontnomen, zeggen mij genoeg. Natuurlijk bent u het verleden van mijn man te weten ge komen. Waarom komt u er dan niet ruiterlijk voor uit, dat u mijn man kwijt wilt? Had hij zijn ontslag kun nen nemen!" „Wie zegt u, dat ik uw man wilde ontslaan?" „O. En zijn terugzetting dan? Waarom liet u hem niet in dc funk- tie, waarvoor hij aangenomen was?" „O. dat was slechts tijdelijk, me vrouw. We zitten met een vukature in hel magazijn en het werk daar hoopte zich op. Vandaar, dat ik uw man verzocht tijdelijk daar mee te helpen." „Ja. ja. En moest u daarvoor uit gerekend mijn man nemen? Terwijl u de beschikking heeft over een liental anderen, in minder verant woordelijke funkties? U maakt mij niets meer wijs, meneer. Dc manier, waarop u zich van Gonnic hebt ont daan. was het voorspel tot de elimi natie van mijn man. Met do voorop gezette bedoeling hem op deze wijze te zijner tijd geheel uit te schake len." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9