STADSARCHIVARIS W. H. KEIKES OVER „ZIERIKZEE EN ZIJN REGENTEN- PATRICIAAT" Landbouwschap legt opnieuw belastingwensen bij Tweede Kamer ERIC DE NOORMAN Zeeuws boerenbedrijf (85 ha.) bracht een rekordbedrag op SUCCESJES Afdeling Genealogische Vereniging Loonstaten als vleeswikkels Ontsmetten van water STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN Oliebollënaktie openbare basisschool Zonnëmaire De Romeinse helm wat weet u eigenlijk van autogas? 6 (Slot) Tenslotte kunnen wy ons nog bezig houden niet de rol, die regenten al dan niet hebben gespeeld in zCer bewogen jaren in het bestaan van deze stad Zierikzee. Enkele momentopnamen uit de Zicrikzeese historie kunnen dit belichten. Wy denken hierbij in de eerste plaats aan het Spaans beleg in 1575-1576, dus precies vier eeuwen geleden. Het is niet de bedoeling om de lot gevallen van de burgerij in die peir- ode uitvoerig uit de doeken te doen. Laten wij ons beperken en vaststel len, dat, evenals in een aantal andere Hollandse en Zeeuwse steden, de re gerende klasse over het algemeen nog sterk Spaansgezind en goed roomskatholiek was. Het waren in hoofdzaak een aantal militairen - sommigen van hen hadden het beleg van Haarlem nog meegemaakt - die het verzet tegen de Sjanjaarden or ganiseerden. daarbij gesteund door boeren en vissers. Een deel van de vroedschap werd „besmet" geacht. Om geen risico te lopen werden ze ven verdachte vroedschapsleden, waaronder burgemeester Jacob Wit- tesz. en opperdijkgraaf Cornelis Lie- vense Werckendet in hechtenis ge nomen en daarna gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Aldaar werden zij gedurende de periode van het beleg gegijzeld Zy hebben er het leven wel afge bracht, maar moesten naderhand by het opbrengen van de oorlogsschat ting in financieel opzicht feen zware tol betalen. In de 18de eeuw vorm den regenten tweemaal het doelwit tydens oproerige activiteiten, t.w. in 1747 en 1787. Nadat bekend was gemankt dat Willem IV tot stadhouder was uit geroepen, gooide de voor het Zierik- zeese stadhuis verzamelde volksmas sa op welhaast traditionele wijze de ruiten in, drong daarna zelfs het ge bouw binnen en bracht enkele al daar aanwezige regenten danig in het nauw. Volgens het verhaal dat Westendorp Boerma van deze ge beurtenissen geeft, zou men met na me Jacob de Witte van Eikerzee hebben geattaqueerd, omdat men n.b. in de veronderstelling verkeerde dat deze in familierelatie stond tot de Dordse gebroeders de Witt. Mr. Picter Mogge In deze woelige dagen landde mr. Pieter Moggë, lid van de Staten-Ge- neraal, bij het havenhoofd. Hier wachtte hem een warm onthaal, maar dan wel in ongunstige zin. Zon der plichtplegingen werd deze uit zonderlijk vermogende regent van Zierikzeese origine uit het schip ge haald, op een kar gezet en óp oneer volle wijze stadwaarts gereden, waarna hij ten overvloede nog enige dagen in hechtenis werd gehouden. Het mag een wonder heten en min of meer onverklaarbaar worden ge noemd dat deze Mogge niettemin aan Zierikzee bij testament een zeer aanzienlijk vermogen naliet. ZIERIKZEE, 27-11. De Afde ling Zeeland van de Neder landse Genealogische Vereni ging, bracht zaterdag een be zoek aan Zierikzee. Ten stad- huize hield stadsarchivaris W. H. Keikes een interessante le-»- zing over het onderwerp: Zie rikzee en zijn regentenpatrici aat". In een aantal vervolgen willen wij de kauserie van de heer Keikes hier publiceren. Boerig 1787 En dan tenslotte het rumoerige jaar 1787. Toen Willem V dankzij in grijpen van Pruisische legereenhe den in september van dat jaar in zijn stadhouderlijke waardigheid was hersteld, gaf een deel van de Zierik zeese bevolking overduidelijk blijk het met deze gang van zaken niet eens te zijn- De vroedschap van Zie rikzee.was in tegenstelling tót die in andere Zeeuwse stedep, op de hand van de patriotten, hetgeen tot. grote tegenstellingen aanleiding gaf. Mét name ten opzichte van de oranjege zinde vissers. Een heftig oprper en plundering van talrijke, huizen (meer dan 70) was het gevolg, terwijl ook enkele doden vielen. Na korte tijd. werd met me dewerking van hogerhand (commis sarissen van de prins kwamen hier voor naar Zierikzee) dé orde hersteld en keerden alle regenten op hun kusr sens terug! Maar na 6 februari 1795, toen de oude vroedschap voor de laatste maal vergaderde, keerden de kansen definitief. Na de aftocht van de re genten werd het. bewind in handen gelégd van municipaliteit en maire. De rol van het Zierikzeese regenten patriciaat was uitgespeeld! Hoogstens kan men zeggen, dat er gedurende de negentiende eeuw in Zierikzee nog sprake was van een zekere nabloei en afglans van die deftige stand, die voor de komst der Fransen de lakèns had uitgedeeld. Nog heel lang spreidden de Zierik zeese hogere standen by tal van ge legenheden een gehéel eigen voor naamheid ten toon i)EN IÏAAG, 4-12. In de Tweede Kamer z^n enkele fiscale wetsontwerpen ingediend, die betrekking hebbèn op het bélastingplan 1977. Hét Landbouw schap heeft naar aanleiding van deze wetsontwerpen enkele opmerkingen neergelegd in een brief aan de ledeh van de Vasté Commissie voor Financiën van de Tweede Kamer. Schat in laars NICE, Frankrijk, 4-12. Een schoenmaker in Nice die een laars onder handen wilde ne men vond er negenduizend gulden in verstopt. Het waren de spaarcenten van een vrouw die al kwam aangesneld om haar vergissing goed te maken. AMSTERDAM. Evenals vorig jaar november hebben de spaarbanken in ons land weinig hinder ondervonden van de sinterklaasaankopen. In veel gevallen waren de overschotten ho ger dan vorig jaar, .al waren er ver spreid over het land enkele uitzon deringen. Zelfstandigenaftrek In een wetsontwerp wordt voor gesteld de zelfst andïgenaftrek ook in 1977 van toepassing te verkla ren. Het Landbouwschap ziet deze aftrek vooral als een overbrugging naar de voorstellen van een werk groep onder leiding van prof. Mr. H. J. Hofstra, die dé géyolgen van, de inflatie voor het fïscaïé winstbe grip bestudeert. Uit de miljoenennota 1977 blijkt, dat voc,r 1978 .rekening gehouden met een opbrengstderving van IA- mil jard gulden wegens een herziening van de belastingheffing dn verband met de inflatie. Het Landbouwschap constateert.-dait 'mët han'dihaving van de zelfstandigenaftrek voor 1977 (op het thans geldende niveau van f 1.600,-) een bedrag' van 55 miljoen gulden gemoeid is. Tegenover de eerder genoemde 1,1 miljard gulden is het bedrag van 55 miljoen gulden een schamele tegemoetkoming voor de zelfstandigen. Het Landbouws- schap vraagt in de brief de zelf standigenaftrek op 2ijn minst te ver hogen tot f 3.000,-. Fiscale oudedagsreserve Het Landbouwschap herhaalt in zijn schrijven de wens om het reser veringspercentage tot 15 te verho gen, met 'handhaving van het nu gel dend (geïndexeerde) maximum. Eveneens zou bij de eindafrekning de dan gevormde reserve belasting vrij gemaakt moeten, worden. Het Landbouwschap namelijk voor deze defiscalis'ering. Achterwaartse verliescompensatie De achterwaartse verliescompen satie (de z.g. carry-back) is vrtuimd van 1 tot 2 jaar (dus ook voor 1977). Het Landbouwschap vraagt het ver plichtende karakter van deze com pensatie-regeling;. om te zetten iii een facultatieve toepassing. ïn sömr* mige gevallen "is het gebedskarakter voor •bélastmgplaohtigen eeh 'nadeel. Het "Landbouwschapplerf in de brief aan de Vaste Kamercommissie voor een verhoging van ,debelas-, lingvrijè'voet iin de compensatie-re geling. De ii> 1975 tot; f 15.000,- vèrhoógde vrijstelMhg vah<staJcihgswiüst('bij stakèn van bédrijfsudtoefehihg). dient volgens, het Landbouwschap tot f 20.00Ö,- opgetrokken té Worden. Gelét pp 'de inflatoire' ontwikkelih-7 geri zijn. een verhógirig en een. in- dexering. van de vrijstelling yoór ■Tah'd-:eh>. tuinbouw bijzoridér \yel- kom. NAIROBI, 4-12. Van wat de ge meenteambtenaren 'van Nairobi ver dienen kan de hele goegemeente kennis nemen: de slagers verpakken er de karbonaadjes en onzen lever worst voor hun klanten in. Öm dat te bewijzen zwaaide het parlementslid Joseph Kafiwtho don derdag met loo'nstaatjes die hij bij de slager, gevonden had. Hij beschul digde de gemeente Nairobi 'ervan on zorgvuldig met vertrouwelijk mate riaal om te gaan. Kamotlio wilde dan nog niet eens spreken over de gevaren voor de gezondheid die de inkt voor het vlees oplevert. Minister van binnenlandse zaken Robret Matano antwoordde dat de staatjes op het einde van elk jaar vernietigd moeten worden. Hij zegde een onderzoek toe naar de vraag waarom het blijkbaar niet gebeurt. CHARLOTTESVILLE (VIRGINIA), 6-12. Een onderzoeker aan de univer siteit van Virginia heeft een nieuwe methode gevonden voor het ontsmet ten van water. De uitvinder, Glenn Sloner, assi stent-professor voor onderzoek ge bruikt elektrische ladingen voor hel doden van bacteriën en andere scha delijke organismen in het water. Hij gebruikt er geen chemicaliën bij. Het systeem wordt binnenkort door regeringsfunctionarissen onderzocht. Stoner meent dat het zeer van pas kan kómen in landen als Israël. Daar ivordt bijvoorbeeld honderd procent van het zoete water afkomstig uit de rivier de Jordan verbruikt. „Wanneer Israël dit systeem gaal toepassen kan het gebieden gaan ont ginnen die nu voornamelijk uit woes tijn bestaan. Zoet water is hun kost baarste naluurprodukt". BRUIMSSE Inbraak supermarkt In de nacht van vrijdag 3 op za terdag 4 december werd ingebroken in de supermarkt annex slagerij van de fa. Mol-Vis. De daders verschaf ten zich toegang door via een w.c.- raampje te klimmen. De "£ehele zaak werd doorzocht. Een - nog niet be kend gemaakt- geldbedrag werd ont vreemd- Daar alle kassaladen van de doorzochte kassa's openstonden, wer dén geen verdere vernielingen aan gericht. Van de daders ontbreekt elk spoor. Óp zaterdag, 11 december a.s. houdt de Oudercommissie van de Openbare basisschool van Zonne- maire eenoliëbolleh-verkoopaktié tér versterking van de kas van het schoolfonds. Vanaf D uiir zullen ouders en leerlingen van de hogere klassen huis-aan-huis de oliebollen trachten te,verkopen tegen de prijs -van f 3;— per 10 stuks. Al eerder óp de ochtend gaat het bakken van staitt. Zo vlak voor, de feestdagen kpnnen de oliebollen al in de. feeststemming; brengen en het doel 'is deze inspanning volkomen waard. Het doel is; het verkrijgen van hulpmiddelen voor de lessen in Algemeen Vormend Müziekonder- We 'bevelen deze aktie danook .vad harte in uw belangstellingaan. Oudereommsisie, Hoofd en, onderwijzeres van dé Openba re basisschool te Zohhemaire. LAND- EN TUINBOUW Een aap als bijrijder Eenvan de opvallendste nieuw tjes op he I.N.V.I.A. in Utrecht was naar onze mening wél de Z.g.n, „KOOI-AAP". Het is hier een Ne derlands bedrijf dat de oplossing heeft gevonden voor -het met. de hand lossen en uitrijden van goede ren op plaatsen waar geen heftruck vcor handen is. Hfet ei van Columbus ds hier een lichtgewicht heftruck die niet de chauffeur langs de klanten, meerijdt door zich ais een aap achter aan de vrachtwagen op te hijsen en vast te klemmen. Deze „Meeneemheftruck" laad, lost en transporteert naar ons werd meegedeeld, net zo snel als een traditionele heftruck, het aan- en af koppelen inbegrepen. Inplaats van één 'kratje tegelijk rijdt de chauffeur nu 1 ton in. één keer bij de klant naar binnen. Niet alleen- een groot gemak voor de chauffeur, maar ongetwijfeld ook een; grote besparing en wachturen voor de baas lijkt ons. €o-Z3 50. Hoewel zijn paard sneller is. kost het Eric heel wat moeite, de vluchteling in te halen. Het kleine paardje schiet als een aal tussen de stammen door, maar tenslotte weet de Noorman zijn paard naast dat van de Piet te brengen. Deze slaat woest met zijn speer van zich af. Een korte schermutseling volgt tot het Eric gelukt zijn voet onder die van de vluchtende te krijgen. Met een boog wipt de man uit het zadel. Ogenblikkelijk laat ook Eric zich van het paard glijden en voor dc krijger overeind is, heeft Eric hem reeds de speer op de borst gezet: ..Waar zijn je makkers?" inmiddels zijn ook do anderen nader geko men en begrijpende dat hij aan hun genade is overgeleverd, geeft de Piel stuurs antwoord. Het blijk» dat Moru zijn krijgers uitgezonden heef», om Eric wanneer hij met de helm te rug zou komen - te onderscheppen, de helm in de wacht te slepen en de Noorman te doden. „Dat is wel een mooie manier, om je aan een afspraak te houden," zegt Eric grimmig. „Heer Moru kan er op rekenen dat ik hem dat dubbel en dwars betaald zal zetten." Als terloops vraagt Eric de Piet, of deze iets bekend is van grafheuvels welke oostelijk van de burcht zouden liggen. De gevangene kijkt verwonderd op. Er is er één," zegt hij dan kort. „Hoeveel dagreizen van hier?" „Eén dag( op een snel paard," antwoordt de Piet schamper lachend. ..Maar komen doe je er nooit, daar zullen onze krijgers wel voor zorgen." ..Waar zijn de krijgei-* gelegerd?" snauwt Eric. De Piet maakt een vaag gebaar in noorde lijke richting en de Noorman begrijpt, dat hij niet cel verder zal komen. Dc ander kan hem wijsmaken wat hij wil, de Piet wordt gebon den en Svein ontfermt zich over hem. Dan stijgt het kleine troepje op. Voorzichtig en zo veel mogelijk de open stukken terrein ver mijdende, zetten zij hun weg in oostelijke richting voort. Het lijkt de Noorman verstan diger langs de grens van Moru's gebied te blijven trekken en dan later noordwaarts te gaan. Lang hebben ze nog niet gereden, als ze op een breed spoor van talloze paardenhoeven stuiten. „Nauwelijks een uur oud," fluistert Eric tot Sveih. Hij buigt zich wat voorover en fluit zachtjes tussen de tanden. ..Zulke grote hoefafdrukken maken de paar den van Moru niet. Dit kunnen niet anders zijn dan de krijgers van Turgwol." Hierbij betuig ik mijn hartelijke dank aan doktoren en ver plegend personeel van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee voor de goede verzorging. Verder dank ik allen voor de bloemen, fruit en de vele kaarten die ik heb ontvangen. P. J. OKKERSE-ROUKEMA Bruinisse, december 1976 Voor de hulp en het medeleven, die ik mocht ontvangen na het zo plotseling overlijden van onze lieve man en vader GUSTAAF LOUIS SAEDT wil ik een ieder mijn welgemeende dank betuigen. M. B. SAEDT-BADEWITZ Zierikzee, december 1976 Voor de vele blijken van be langstelling en medeleven, die mijn vrouw ADRIAN A PIETERNELLA DE RONDE-VAN GILST heeft niogen ondervinden, tijdens haar verblijf in het ziekenhuis, en voor de deel neming bij betoond na haar overlijden, zeg ik allen, die daarvan blijk gaven, heel hartelijk dank. D. DE RONDE Zierikzee, november 1976 Moggestraat 39 Langs deze weg wil ik ieder een hartelijk bedanken voor de zeer vele kaarten, bloe men, fruit, bezoek en verdere attenties die ik mocht ont-' vangen tijdens mijn verblijf in het hospitaal en bij mijn thuiskomst. CHRIS BAL Bruinisse, december 1976 j Diversen I Goed ideebont prachtig kerstgeschenk! De grootste en goedkoopste bontzaak van Nederland. Duizenden korte en lange bontmantels. Nu werkelijk sensationele lage kado-prijzen! Met garantie. Desgew. soepele kredietser vice. De Bontkoning, Hoog straat 97, Rotterdam-C.ê, tel. (010) 117117. Parkeren voor zaak. Bij koop reisgeld v. 2 pers. terug (ook benzine). Vrijdags tot 21 uur open! 20. 21. 22 en 23 dec. koopavon den tot 21.00 uur. Bergmans levert de goede leesbrillen en verrekijkers. „ITeliotrop" kosmetika op moderne vochtbasis met uit sluitend plantenextracten. Huidverzorging van int. klas se! Reform en dieethuis Jop- pe, Poststyaat, Zierikzee. voorsprong in ervaring Waarschijnlijk niet veel. Dat is dan jammer voor u. Want autogas Is verreweg de goedkoopste motorbrandstof die er momenteel Is. Maar dat niet alleen. L-P-G-autogas verbrandt ook veel schoner dan benzine. Daardoor gaai uw motor aanzienlijk langer mee. Bovendien heeft autogas nog meerdere interessante voordelen. Als u eens wat meer wlit weien over de vele pluspunten van het milieu-schone autogas en over de alom befaamde autogas-apparatuur van RENZO LANDI, laat u dan geheel vrijblijvend door ons Informeren. WIJ rekenen u graag voor hoe goedkoop ook u kunt autorijden. Het Ia 'n kwestie van even weten. officieel renzo landi dealer: ES^O SERVICENTER „RENESSO" j J. B. van den Brul Hoogezoom - Renesse - Tel. (01116) 1670 nMP.VIALLE AUTOGAS-EINDHOVEN l KERKNIEUWS Gereformeerde Kerken Benoemd tot part-time predikant in tijdelijke dienst .te Nederhorst- den Berg: G. Riënks uit Canada die deze benoeming heeft aangenomen. Bedankt voor Gerkesklooster- Stroobos: J. Geel, voorheen kader vormingspredikant te Jakarta (In donesië) wonende te Baarn. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Rotterdam (O.): M. H. Sliggers, Alkmaar en Broek op Langedijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Poortugaal: H. Lich tenberg, Terwolde-de Vecht: te Kat wijk aan Zee: J. W. Verwcij, H. I. Ambacht. Aangenomen naar Moerkapelle: J. Driessen, Oostkapelle. Doopsgezinde Gemeenten Beroepen te Haarlem: R. Gaaike- ma, Leeuwarden. MARKTBERICHTEN Dc Eèicrvcilingen BARNEVELD, 6-12. Aanvoer 1.169.820 stuks, stemming' redelijk. Prijzen in 'guldens per 100 stuks: Eieren, van 50 gram 14.71, 55 gram 16,33, 60 gram 17,28 en 65 gram 17.43. Veemarkt Leiden LEIDEN. 6-12. Aanvoer: totaal 2372; slachtrunderen 1241; varkens 183; schapen en lammeren 948. Prijzen, per kg: Stieren le f 7,00- f 7.45, 2e f 6,60-f 6,90; vaarzen le f 6,70-f 7.25, 2e f 6,20-f 6,55: koeien le f 6,20-1* 7.10. 2e f 5,30-f 6.00, 3c f 4.85-f 5,20; worstkoeien f 4.20- f 5,00; slacht varkens extra boven notering, le f 3,03-f 3.05, 2e f 3,01- f 3,03, 3e f 2,90-f 3,01; slachlzeugen f 2,50-f 2,55; zware varkens f 2,90- f 2,98. Prijzen per stuk: Schapen f 175- f 210: lammeren f 185-f 235. Overzicht: slachtrunderen: aan voer ruim. handel redelijk en prij zen stabiel; varkens: aanvoer rede lijk, handel stuk. en prijzen iets la ger: schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel matig en prijzen iets minder. Taardcnmarkt Utrecht UTRECHT. 6—12. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 370 dieren aangevoerd. De "prijzen waren voor: Luxe paarden f 2400-f 3450: werkpaarden f 1375-f 2225: oude paarden f 1275- 1 2100; 3-jarige paarden f 1225- f 1950; 2-jarige paarden f 900-f 1550; veulens f 375-f 1100; hitten f 750- f 1150; ponies f 135-f 525. Prijzen per kg geslacht gewicht: Slachtpaarden f 3.70-f 4,60: jonge slachtpaarden f 4.30-f 5,10. De handel voor ponies rustig; voor oude slachtpaai-den stug. RILLAND BATH, 4-12. Vorige week z(jn tijdens dc openbare ver koping van een landbouwbedrijf van 85 hectare by het Zeeuwse Rilland Batb uitzonderlijk lioge grondprijzen betaald. Er werd gemiddeld f 52.000 per hectare neergeteld. Dat zijn volgens de landbouwdes kundigen ongekend hoge prijzen die in Nederland nog niet eerder betaald zijn. Het hele bedrijf, dat eigendom was van baronesse Van Lijnden uit Den Haag heeft f 4,5 miljoen opge bracht. In de afgelopen twee maanden is de gemiddelde grondprijs met 30 cent gestegen. Voor grondeigenaren lijkt dit het sein om hun grond voor een goede prijs van de hand te doen. Do jongr boer Volgens dc heer J. Zmdwcg, taxa teur van het grond-, pacht- on faxa- liebureau van dc zuidelijke land bouw maatschappij cn de C.B.T.B zullen er de komende tijd nog veel meer landerijen worden aangeboden. Dc hoge grondprijs is voor de jonge boer. die nog moet beginnen cata strofaal. Hij zal voor deze prijs nooit een behoorlijk bedrijf kunnen opzet ten. Ook voor de al bestaande boeren die hun bedrijf willen vergroten zijn grondprijzen bijna niet meer op te brengen, zegt de heer Zuidweg. De landbouworganisaties stellen alles in hel werk om aangeboden landerijen in kavels te laten verkopen aan meerdere boeren in zo'n gebied. De uitverkoop van grond heeft nog een nadelig effect voor de boer. In het verleden kon hy nog wel eens een stuk grond pachten. In de toe komst zal dit steeds moeilyker wor den. Het bedryf van 85 hectare dat donderdag bij do oponhare verkoping f 4,5 miljoen opbracht, is in zyn ge heel door een aardappelhandel op gekocht. die het voor eigen bediüfs- produktic gaat aanwenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 6