wico Het hoe en wat van de zoetwater-situatie op Schouwen-Duiveland Vogeltentoonstelling met kleurwedstrijd vogelvereniging Ons Genoegen" Zierikzee Frankrijk zonder kranten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vergadering- W.M.Z. ro GELD NODIG Sint Nicolaas reikte prijzen uit 99 Gebruikte meubelen als nieuw voor prima gebruikte meubelen I NIEUWSBODE Maandag 6 december 1976 133ste jaargang Nr. 22008 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Ijannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per Jaar 81,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit niimmer: Sint had nog heel wat regio-werk MIDDELBURG - Door regen infiltreert er water in de bodem en door deze infiltratie zijn er overal zoetwater bellen ontstaan. In het duingebied van westelijk Schou wen is een zoetwaterbei aanwezig, die geschat wordt op 500 miljoen m3. Deze verkeert in een evenwichtstoe stand. Er komt water bij door infiltratie van regen water; er gaat water af door afstroming. Nu wordt de waterleiding wel gezien als de grote wateronttrekker, uit het duingebied, maar de waterleiding is maar voor een klein deel oorzaak van de verandering die in de laatste vijftig jaar is ontstaan. Ongeveer vijftig jaar geléden, begon men met de bebossing van het duin gebied en dat is mede een der oorzaken, van een verandering van de grond waterstand. De aanplant «van een bos bevor dert de verdamping, en met name naaldhout geeft een veel sterkere verdamping dan loofhout, vooral in de winter. Bovendien zorgde de toe name van natuurlijke begroeiing voor een grotere verdamping. Een berekening wijst uit, dat in het Schouwse duingebied de verdamping in de afgelopen vijftig jaar is toe genomen van 4 miljoen m3 per jaar tot 6,5 miljoen m3 per jaar. Vroeger, d.w.z. voor de bebossing, kwam van de totale neerslag van 10,5 miljoen m3 per jaar er 6,5 m3 in de zoetwaterbei terecht. Omdat de bel in een dynamisch evenwicht verkeerde stroomde er ook 6,5 miljoen m3 per jaar af naar zee en naar de aangrenzende polders. De grondwaterstand in het duinge bied was zo hoog, dat er enkele meertjes waren. MIDDELBURG. Op de jongste vergadering van de W.M.Z. hield de direkteur ir. H. Stoter een belangrijke ver handeling over de watervoor ziening. De causerie had ook belangrijke aspekten van de „watertoestand" op Schou wen-Duiveland. We volgen ir. Stoter in zijn betoog in enkele aflevering „op de voet". Door de geringere voeding van de zoetwaterbei als gevolg van de be groeiing behoeft de afstroming naar de polder en naar zee minder te zijn. Van 6,5 naar 2,2 miljoen m3 per jaar, maar daardoor daalt de grond waterstand in het duingebied. Door duinafslag treedt er nog eens extra verlaging van de grondwaterstand op. Een derde oorzaak van daling van de grondwaterstand in het duin gebied is de verlaging van het pol- derpeil rond 1955. Onttrekking Verder wordt naast de waterwin ning door de W.M.Z. ook door parti- kulieren een niet onbelangrijke hoe veelheid water aan de bodem ont trokken. Hoeveel precies is niet exact te zeggen, maar alleen al in de omgeving van de vroongronden wordt het geschat op 100.000 m3 per jaar, een hoeveelheid die met be trekking tot de grondwaterstand niet mag worden onderschat omdat, het vooral in de zomer is, dat deze ont trekking plaats vindt. En boven dit alles komt dan de onttrekking door de W.M.Z., 1,8 mil joen m3 per jaar, in 1976 2,1 miljoen m3. Al negentig jaar geleden in 1887 sprak men in Zierikzee over de aan leg van een waterleiding, in 1916 lagen concrete plannen op tafel, het duurde tot 1930 eer ze konden wor den gerealiseei'd, Haamstede en Re- nesse moesten zelfs nog wachten tot 1939. De eerste klachten over verdroging kwamen bij behandeling van de ver gunningsaanvrage van de Water Mij Schouwen-Duiveland naar voren, maar uit het onderzoek bleek niet, dat de verdroging het gevolg was van de grondwaterwinning door het waterleid ingbedrij f Proefperiode Er werd daarom in 1966 vergun ning verleend, voor een proefperiode van vijf jaar om 1.9 miljoen m3 wa ter aan het duingebied te onttrekken, in 1970 werd voor de volgende jaren een onttrekking van 2.5 miljoen m3 aangevraagd, omdat geo-hydrolo- gische studie van 1965 van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning had uitgewezen, dat dit niet be zwaarlijk was, en dat zelfs een tien tal jaren nog een grotere opneming zou kunnen plaats hebben. Toch werd toen al begrepen, dat er naast het oppompen van duinwater uit de natuurlijke bel, nog iets anders zou moeten worden gedaan, om de wa tervoorziening in Schouwen-Duive land in de toekomst veilig te stellen. In de eerste helft van 1950 werd in diverse gebieden begonnen met kunstmatige infiltratie van de dui nen met rivierwater (Noord- en Zuid-Holland) in St. Janssteen werd in 1950 begonnen met infiltratie van uit België afstromend oppervlakte water. In 1953 begon men in Goeree met infiltratie van polderwater om in 1972 ook Haringvlietwater te gebrui ken. Dit Haringvlietwater was ook voor Schouwen-Duiveland de aange wezen oplossing, nadat andere mo gelijkheden niet haalbaar waren ge bleken (overwogen werd meer ont- zouting van zeewater). PARIJS, 6-12. \Jn heel Frankrijk zijn maandag op enkele uitzonderin gen na geen kranten verschenen. Dit is het gevolg van een stakingsoproep van de bonden. Deze protesteren daarmee tegen de ontruiming van de door drukkers bezette „Parisien Li- bere". De bonden hebben voor maan dagmiddag een demonstratie in Pa rijs georganiseerd. ZIERIKZEE. Leerlingen van de huishoudschool „Prinses Juliana" vierden dit jaar het St. Nicolaasfeest eens op een andere wijze. In plaats van zelf iets te krijgen, gingen de meisjes met presentjes naar rusthuis „Irene" om de bewoners te verras sen. Dat viel uiteraard uitstekend in de smaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Medevreugde, niet medelijden maakt de vriend. Advertentie 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Financieringskantoor Geense Ferket BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 b.g.g. (01100) 13712 W. van Goethem 'werd algemeen kampioen van de tentoonstelling 1976 van „Ons Genoegen". ZIERIKZEE, 4-12. De Vogelvereniging „Ons Genoe gen" te Zierikzee ziet terug op een geslaagde „drie daagse". In de Graanbeurs van liet „Huis van Nassau" werd een fraaie tentoonstelling gehouden op donder dag, vrijdag en zaterdag. In feite was het een unieke ge beurtenis, want aan deze tentoon stelling waren attrakties verbonden, die nog nooit eerder in de geschie denis van de vereniging waren toe gepast, namelijk een kleurwedstryd voor de basisscholen, gevolgd door een prijsuitreiking op zaterdagmid dag door Sint Nicolaas. De uitslagen van de door vier keurmeesters gehouden keuringen, van de door vijftien leden ruim 350 verzorgde inzendingen, staan elders vermeld in dit nummer. Algemeen kampioen werd de heer W. van Goe them, voorheen te Zierikzee, thans te Goes, die bij de opening van de tentoonstelling uit handen van de voorzitter de heer N. A. Mol, de kampioensbeker in ontvangst mocht nemen. De voorzitter sprak verder een kort woord bij de opening van de tentoonstelling van „Ons Genoegen", een nog jonge, slechts drie jaar be staande, maar bijzonder aktieve ver eniging. Uit de resultaten van de keuringen is wel gebleken dat de kwaliteit van de vogels, in vergelij king met vorig jaar. goed vooruit is gegaan. Dat bleek ook wel uit de toe gekende prijzen, die ditmaal name lijk veel meer over de inzenders ge spreid waren, zodat veertien van de vijftien inzenders in de prijzen vie len. Kleurrijk geheel De Graanbeurs was bijzonder kleurrijk ingericht. Dat was niet al leen een gevolg van de vele tiental len prachtig gevederde vogeltjes die tctbewondcren waren. De inrichters van de tentoonstelling hadden nl. ook een groot aantal kleurige teke ningen tentoongesteld, de beste re sultaten van de door de vereniging georganiseerde kleunvedstrijden. Deze vormden een leuk geheel met het getoonde levende materiaal; voor velen die een bezoekje aan de Graanbeurs brachten was dit dan ook een lust voor het oog. Zaterdagmiddag bracht Sint Nico laas een bezoek aan de tentoonstel ling. De bejaarde bisschop werd har telijk ontvangen door het bestuur en voorzitter Mol, in een zeer volle zaal met vooral veel jeugd. De Goede Sint was bijzonder verheugd deze middag te midden van vele vogelvrienden te mogen vertoeven; hij betreurde het zeer dat Jn landen als Italië en Span je. nog vele tienduizenden zangvo geltjes het slachtoffer worden van de mens. De Sint wees ook op het belang van de vogels in het grote geheel van de natuur. Nadat Sinterklaas de heer C. Ber- revoets een geschenk had aangebo den voor zijn medewerking verleend aan de inrichting van de tentoon stelling, mochten de prijswinnaars van de kleurwestrijd hun prijs in ontvangst nemen. De prijswinnaars van de wedstrijd waren: le klas: le prijs: Johan Stouten; 2e pr. Carolien Teijsse; 3e pr. Jaco- lien de Bruijn; 4e pr. Sjaak Ramondt. 2e klas: le prijs Gerard van Wan- rooy: 2e pr. Jolanda Berrevoets; 3e pr. Marjolein v. Wagtendonk; 4e pr. reter Bos. 3e klas: le prijs Remco Vuijk; 2e pr. Tonny Donker; 3e pr. Daniëlle Ester van Veeren; 4e pr. Sjoerd Jan Nauta. Advertentie Wilt U goedkoper uit zijn Kom dan een kijkje nemen naar onze gebruikte meubelen MAANDAG GESLOTEN Burg. Boumanstr.11 Nieuwerkerk Tel 01114-1373 WAT ZEGT DE BILT Verwachting tot dinsdagavond: Onbestendig Wisselend bewolkt met af en toe buien; krachtige tot harde zuidwes telijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 2 graden, maxima morgen ongeveer 6 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 7 dec. Zon op 8.34, onder 16.29 Maan op» 17.31, onder 8.45 Volle maan: 6 dec. (19.15)* HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 dec. 3.36 15.53 9.15 21.28 Springtij: 9 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie, waarvan het centrum vanmorgen ten westen van Ierland lag. trekt langzaam in noordoostelijke richting verder. Het bij deze storing behorende fronten systeem bereikte ons land in de loop van maandagochtend en ging ge paard met regen- en sneeuwval. De wind nam daarbij aan de kust toe tot stormkracht. Na de frontpassage wordt met een westelijke stroming iets minder kou de onstabiele lucht naar onze omge ving gevoerd. In deze lucht komen opklaringen voor, maar er kunnen zich ook enkele buien ontwikkelen. Verwacht wordt dat deze lucht dinsdag geheel over ons land uitge stroomd zal zijn. zodat op een wis selvallig weertype gerekend moet worden, met enkele buien en veel wind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1