STADSARCHIVARIS W. H. KEIKES RTBII OVER „ZIERIKZEE EN ZIJN REGENTEN- "-k LB PATRICIAAT" Rode Kruis afdeling Duiveland schonk geld aan Turkije Begroting 1977 blijkt moeilijk leesbaar stuk Landbouwschap past op de dubbeltjes ERIC DE NOORMAN IJsvereniging Burgh-Haamstede gereed voor het seizoen Om evenwicht tussen vraag en aanbod van de grond Afdeling Genealogische Vereniging inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima koffiezetters De Romeinse helm Flitsen uit het buitenland Schouwen-Duivelandse Sportspiegel De vorst kan komen (IV) Bü nadere beschouwing van de samenstelling en de instandhouding van het Zierikzeese regentenpatriciaat springen wel enkele factoren, die van invloed zyn geweest, naar voren. Dat zijn b.v. in de 17de eeuw de gestegen huwelijksleeftijd, die later trouwens weer daalde, een afnemend kindertal en een bij vlagen optredende grote kindersterfte. ZIERIKZEE, 27-11, De Afde ling Zeeland van de Neder landse Genealogische Vereni ging, bracht zaterdag een be zoek aan Zierikzee. Ten stad- huize hield stadsarchivaris \V. H. Keikes een interessante le zing over het onderwerp: Zie rikzee en zijn regentenpatrici aat". In een aantal vervolgen willen wij de kauserie van de heer Keikes hier publiceren. Bovendien leidde een jongens overschot er toe, dat de huwbare mannen óf in groten getale voors hands ongehuwd moesten blijven óf de partner buiten de eigen groep moesten zoeken. Het is dus duidelijk dat er binnen bepaalde Zierikzeese regentenfamilies veel izorg geweest moet zijn om de „soort" in stand te houden; met andere woorden om de exclusiviteit van het eigen milieu* met zijn lucratieve ambten veilig te stellen. Men kwam soms danig in de knoei te zitten, hetgeen tot bizarre situaties Icon leiden. Men zou het haast „pa niekvoetbal" willen noemen: de hu welijken van vrij jeugdige, niet of nauwelijks patricische mannen met vrij wat oudere bruiden uit het oude Zierikzeese patriciaat. Zonder meer dus geld- of verstandshuwelijken. Advertentie Dit speelde zich af in een tijd waarin het in Zierikzee toch al niet ongewoon was dat bij een huwelijk in die kringen de bruid ouder was dan de bruidegom. Toelatingsiceftitfd Tenslotte tolereerde de regerende bovenlaag in Zierikzee noodgedwon gen ook nog, dat de toelatingsleeftijd voor regentenzoons om tot de amb ten te worden toegelaten, steeds la ger werd gesteld. „Kort voor het sterfjaar van de Republiek", aldus Roorda, „werden enige malen regentenzoons uit de academiestad waar ze hun studie nog niet voltooid hadden, naar Zierik zee gehaald om hun intrede in de vroedschap te doen. Kenmerkend voor'het regentenpatriciaat in het al gemeen en in het bijzonder ook voor deze stand te Zierikzee is het feit, dat diegenen, die eenmaal zo hoog op de ladder waren gestegen, bijna nooit weer een stap terug behoefden te doen; omdat „men zich zeer be hoorlijk tegen onaangename even tualiteiten wist te beschermen." Men voelde zich veilig binnen de beslotenheid van de eigen exclusieve groep, die voor een groot deel kon worden gekarakteriseerd als een „hoogaristocratische juristencoterie". Dat klinkt niet zo aangenaam en wij mogen ons afvragen of die re genten van toen dan geen enkele positieve „inbreng" hebben gehad. Een afdoend antwoord zal buiten gewoon moeilijk zijn te geven, maai er behoeft geen twijfel aan te be staan, dat de Zierikzeese regenten uit de 17de èn 18de eeuw wel dege lijk in vele gevallen het beste met „hun" stad Zierikzee hebben voor gehad en deze stad zeer zeker naar beste weten en kunnen zullen heb ben gediend. Dat zij daarbij in zulke comforta bele huizen, respectievelijk landhui zen hebben gewoond en zo'n grote staat konden voeren, is dan een bij komstigheid en tevens een teken des tijds. DUIVELAND, 2-12. Op de gehou den bestuursvergadering van de af deling „Duiveland" van het Ned. Rode Kruis, met als voorzitter burge meester J. D. de Kam van Duiveland, werd onder meer besloten een gift over te maken, groot f 1500,ten bate van de slachtoffers van de aard bevingsramp in Turkse. In de loop van dit jaar was ook nog een bedrag, groot f 1.000,ge schonken voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Guatemala, zodat dit samen f 2500,bedraagt voor deze beide kalamiteiten. Verder werd besloten aan de Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland, die uit sluitend paraat is aan het strandje bij Ouwerkerk in de zomermaanden, ter bestrijding van de onkosten, een bedrag groot f 600,uit te keren, zulks voor de jaren 1974 t/m 1976. In het vervolg zal men ieder jaar voor dit doel aan deze brigade f 200.voteren. Gemeente Duiveland VVclfarc-kursus Verder deelde op deze bestuurs vergadering de leidster van het Wel fare-werk van de afdeling, mevr. W. van der Maas-van 't Hoff, mede, dat er op de kursus voor het welfare- werk een 18-tal deelneemsters wa ren, n.l. 5 uit Duiveland, 1 uit Brou wershaven, 1 uit Zierikzee, 9 uit de Westhoek en 2 uit Dirksland. Mo menteel lopen deze dames stage, daar eind november de kursus voorlopig beëindigd werd. In februari a.s. zal nog met drie lessen deze leergang besloten worden. Verder kan het be stuur van de afdeling „Duiveland" nog met genoegen meedelen dat in plaats van de heer A. Heule, voor heen te Sirjahsland, die naar Brui- nisse vertrok, de heer C. Pors, Mar grietstraat 6 te OosterJand, bereid werd gevonden het penningmeester schap van de heer Heule over te he men. Een taak, die heer Heule met veel ambitie en aklcuratesse lange jaren heeft vervuld. Tot slot volgde nog de mededeling dat wegens het ontbreken van een zaal de jaarlijkse Rode Kruisfilm in Oosterland dit jaar niet zai kunnen worden ver toond. Door verbouwings- c.q. uit breidingswerkzaamheden aan de bei de vergaderruimten is dit jaar niet mogelijk. Deze film wordt wel in Nieuwerkei'k op maandag 6 decem ber a.s. vertoond. DUIVELAND, 2-12. Bij de aanbie ding van de gemeente-begroting voor het jaar 1977 van de gemeente Duiveland, op de raadsvergadering van j.l. woensdag 22 november door het kollege van b. en w. aan de raad werd o.m. door het kollege een bege leidend schrijven gevoegd, waarin wordt opgemerkt dat deze begroting, ook door bestuurders, als een moei lijk leesbaar stuk wordt ervaren. Inhoud en omvang van de bijlagen die apart zijn bijgevoegd, maakt het dikwijls nog moeilijker de begroting als instrument van het gemeentebe stuur te zien. Onder de ruim 700 be grotingsposten zijn er enige honder den, waarvan een bestuurder weinig of niets kan veranderen. Rente, af schrijvingen, salarissen, sociale las ten, alle vaste gegevens, terwijl ook de vele administratieve posten wei nig speelruimte bieden. Daarnaast heeft in de afgelopen jaren ook de inflatie de begroting als instrument voor besluitvorming in gevaar ge bracht. Onder invloed daarvan ondergaan de ramingen jaarlijks een sterke stij ging zonder dat van een uitbreiding van de aktiviteiten gesproken kan worden. Desondanks heeft toch de begro ting een zeer reële betekenis. Door het kollege zijn beleidsvoornemens neergelegd in de ramingen van vele begrotingsposten van de gewone dienst, die het huishouden van de gemeente raken. Gedacht wordt hier bij o.m. aan het hoofdstuk: openbare werken, onderwijs en kulturele za ke, maatschapelijk werk en belas tingen. De raad staat het volkomen vrij deze beleidsvoornemens te on derschrijven door deze posten te aanvaarden, zoals in de ontwerp-be- groting is aangegeven, of ze te wij zigen naar eigen inzicht. Gelukkig is er ook dit jaar weer een budgetaire ruimte in de post onvoorzien, waarin een bedrag zit „ter vrije besteding". Natuurlijk wordt deze „vrije beste ding". ook weer beperkt doordat een keus gemaakt zal moeten worden uit een aantal noodzakelijk- en wense lijkheden. DEN HAAG, 2-12. Het landbouw schap gaat f 717.500 aan zijn alge mene reserve onttrekken om voor 1977 de algemene heffing niet al te fors te hoeven verhogen. Die heffing zal nu 12.5 procent stjjgen in plaats van 17,5 procent zodat de begrotings commissie had voorgesteld. De reserve, eind 1975 ongeveer f 13,4 miljoen, zal nu niet meer vol doende zijn voor het voorfinancieren van de uitgaven in de eerste negen maanden van het jaar, zoals e.'gen- lijk de bedoeling was. Dat neemt men maar op de koop toe. Het dagelijks bestuur van hel schap tilt zwaar aan de onzekere in komenssituatie waarin grote groepen boeren en tuinders op het ogenblik 49. Twee ruiters naderen uit de verte en de Noren bespieden hen van achter dc bomen. Eric herkent ze aan de ponies als krijgers van Moru. Svcin wil er meteen op afstuiven, maar Eric houdt hem togen. „Even geduld", zegt hij, „we moeten hen levend in handen zien te krij gen. Met een beetje geluk kunnen we hen overbluffen. Blijf hier achter en houdt hen scherp ln het oog". Hij Iaat de mannen naderbij komen en treedt hun dan plotseling in de weg. Zijn hnnd op stekend, roept hij met krachtige stem: „Halt, geeft u over, ge zijt omsingeld". De kerels blijken echter in het geheel niet uit het veld geslagen. Hij buigt zich diep ter zijde over zijn paard en ontgaat het wapen nog maar net. Tegelijkertijd drijft hij zijn ros naar voren. Ziende dat hij het doel heeft gemist, wendt de man snel zijn padrd om, maar hij komt niet ver, want Axe's pijl doet hem uit het zadel tuimelen. Do «andere krijger is er in tussen vandoor gerend. Zijn hielen ln dc flanken van zijn rijdier drukkend, zet Eric de achtervolging in. Svcin probeert nog de man de pas af te snijden, maar door een snelle wending van de vluch tende mislukt dat. Razend vlug neemt dc man de wijk tussen dc donkere stammen en met oen binnensmondse vcrwehsing zet Eric zijn paard tot nog groter spoed aan. „Er zullen nog wel meer van deze knapen in de buurt zijn", denkt hij. „En als hij de kans krijgt deze te waarschuwen, zijn wij verloren". PEKING. In China zal op korte termijn opnieuw een nationale agra rische konferentie georganiseerd worden omdat de weduwe van Mao Tse-Toen, Tsjiang Tsjing, de vorige gesaboteerd heeft, zo is donderdag vernoemen in diplomatieke kringen in Peking. LEBANON, Tennessee. De half broer van president Ford, Leslie H. King, is donderdagochtend in de staat Tennessee bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Hij was 53 jaar. ST. PAUL. Een rechter in de Amerikaanse staat Minnesota heeft een Joodse woningbezitter en zijn katholieke medewerker veroordeeld en verplicht tot het betalen van schadevergoeding wegens hun wei gering aan een ongehuwde man en vrouw woonruimte te verhuren. BELFAST. In Belfast hebben don derdagmorgen gewapende manrien geschoten op mensen die de vroeg mis in een katholieke kerk hadden bijgewoond. PERTH, Australië. Een Australi sche heilssoldaat van 86 jaar is ont slagen omdat hij in een loterij heeft meegespeeld en daarin 30.000 Australische dollar heeft gewonnen. LOS ANGELES. De Roemeense tekstschrijver en televisieproducent Dimitru Udrescu wil in de Ver enigde Staten politiek asiel aanvra gen omdat hij naar zijn zeggen niet de Roemeense autoriteitén in kon- flikt verkeert over professionele en persoonlijke aangelegenheden. LONDEN. In het Hammersmith- ziekenhuis in Londen is vrijdagoch tend een vijfling geboren. De drie meisjes en twee jongens werden ge boren doür middel van de keizersne de. Hoewel zij erg klein zijnr maken zij het goed. LOS ANGELES. Een student die op zijn motorfiets een tochtje maakte door de bergen van Santa Monica bij Los Angeles heeft de fossiele resten van een 14 miljoen jaar oude walvis ontdekt. Functionarissen van het Natuurhistorisch Museum van Los Angeles vinden de vondst van we reldomvattende betekenis. HAAMSTEDE, 1-12. Deze week hield de IJsvereniging Burgh-Ifaam- stede in hotel „Bom" te Haamstede haar jaarvergadering waarvoor van de zfjde der leden geen overweldi gende belangstelling aan de dag werd gelegd. Voor de aanvang van de vergadering werd staande het onlangs overleden jeugdlid C. Quaak herdacht. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de heer N. Duimbruin een speciaal woord van weklom tot het ere-lid de heer M. Evertse. In zijn openingswoord stelde de voorzitter vast dat het een gunstig jaar voor de vereniging is geweest. Mede door dat er weer eens ijs was steeg het ledental van rond de 200 tot 426. Een speciaal woord van dank richtte de vooraitter tot de heer J. Kristalijn' die zich bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt bij het in orde maken van de baan. Gebleken is, zo zei de voorzitter, dat in tegenstelling met hetgeen wel eens is gesuggereerd, de baan vlug is te berijden bij behoorlijke vorst. De sekretaris de heer P. Adam liet in zijn jaarverslag de georganiseer de wedstrijden nog eens de revue passeren. Zo werden er o.m. hardrijwedstrij den, een ploegenwedstrijd, school- wedstrijden en een gekostumeerde wedstrijd' georganiseerd. De belang stelling hiervoor was bijzonder goed te noemen. Het financieel jaarverslag, dat een klein batig saldo gaf te zien, van de penningmeester de heer J. Kristalijn werd met dank aan de penningmees- Ier voor zijn stipte boekhouding on veranderd1 goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren P. Adam, J. Krista lijn en J. v. d. Zande werden herbe noemd. In plaats van het aftredende lid van de financielekommissie de heer J. Rademaker werd de heer G. Ge- leijnse benoemd. De kontributic Besloten werd de kontributie dit seizoen nog te handhaven n.l. f 6, voor een gezanskaart tot 16 jaar. Voor de niet leden werd de prijs voor dagkaarten onveranderd op f 3,vastgesteld. De voorzitter deelde de vergade ring mee dat de baan er momenteel weer keurig bij ligt. Het aanwezige riet is onder geploegd en momenteel staat er 30 cm water op, waardoor wat dat betreft het kan gaan vrie zen. Besloten werd tot de aanschaf van nog twee schijnwerpers voor het verlichten van de baan, waardoor het totaal op vijf wordt gebracht. Besloten werd ook de verlichting volgend jaar uit te breiden waarvoor kabels zullen moeten worden gelegd en lichtmasten geplaatst. Getracht zal worden een konsumptiewagen aan te trekken voor de ijsbaan. Het materiaal waarover de vereniging momenteel beschikt is in voortref felijke staat. Tot slot sprak de voorzitter de wens uit dat men ditmaal weer een goed schaatsseizoen zal mogen heb ben. Zierikzee krijgt bezoek van DOSKO DFS moet op de helft van de inzet beslag kunnen leggen Renessc heeft de beste papieren in handen in het treffen tegen Cortgene Dreischor II treedt aan tegen Dreischor III Brüse Boys krijgt bezoek van BWR SKNWK niet bij voorbaat kansloos Geen gemakkelijke taak voor Brouwershaven. verkeren en vindt daai'om dat mati ging moet worden betracht bij het, dekken van de uitgaven uit hef- fingsgelden. Door aanvaarding van de begrotingsvoorstellen heeft het bestuur zich woensdag bij dit stand punt aangesloten. De uitgaven voor de gewone dienst worden voor 1977 begroot op f 21.069.150. De werkelijke uitgaven in 1975 bedroegen ruim f 16,3 mil joen en voor het lopende jaar is bij na f 18,2 miljoen begroot. De uitgavenstijging wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door de midden volgend jaar te verwach ten aanpassing der salarissen, ter wijl ook voorzien is in de mogelijk heid van een -beperkte personeels uitbreiding. VOETBAL KNVB DISTRIKT ZUID 1 Als de velden in het komende weekend bespeelbaar zijn gaat Zie rikzee 'in de 3e klasse D met de thuiswedstrijd tegen. DOSKO aan de tweede helft van de kompetitie be ginnen. Zoals bijna in iedere Wed strijd in de 3e klasse zal ook nu wel weer het krachtsverschil niet groot zijn ook al heeft Zierikzee te Ber gen op Zoom met 2-i van DOSKO weten te winnen. AFDELING ZEELAND In de le klas gaat DFS naar Graauw waar de orjanehemden met voldoende inzet in staat moeien zijn op de helft van de inzet beslag te leggen. De reserves van Zierikzee krijgen in de reserve le klasse be zoek van Zeeland Sport III, waarbij de thuisklub voor de opgaaf staat deze wedstrijd in winst om te zeten als het niet regelrecht in degradatie gevaar wil komen. In de 2e klasse B gaan SVOWK en Dreischor het tegen elkaar opnemen met Drei schor als grootste kanshebber. Renesse speelt thuis tegen Cortgene waarbij het de beste pa pieren in handen heeft. In de 3e klasse G heeft DFS II op het sport park van Zuijen de beste papieren in handen in de ontmoeting met Zie rikzee III. Dreischor II gaat winst boeken in het treffen met het eigen derde elftal, terwijl Zonnemaire baas in eigen huis kan blijven in de ontmoeting met Hansweertse Boys III. Renesse II mag in staat zoorden geacht om de uitwedstrijd tegen Goes V tot een goed einde te bren gen. ZATERDAGVOETBAL Bruse Boys krijgt in de 4e klasse B bezoek van het Roosendaalse BWR, een wedstrijd waarin de Boys op de inzet beslag moeten kunnen leggen. Slaagt Bruse Boys er inder daad in deze wed strijd tot een goed einde te brengen dan kan hen dit seizoen niet veel meer gebeuren. AFDELING ZEELAND ln de le klasse krijgt SKNWK be zoek van Veere dat momenteel hoog op de ranglijst staat genoteerd. Hoe wel de Nicuwerkerkcrs momenteel heel wat minder winstpuntjes heb ben welen te vergaren menen ivij toch dat zij niet bij voorbaat kans loos zijn. WIK gaat op bezoek bij Meeuwen II waar zij winst zullen moeten boeken om in de running te blijven. Brouwershaven staat voor geen gemakkelijke taak bij Wemel- dinge, maar spelend met de inzet van de laatste weken moet het toch voor de Brouwenaren mogelijk zijn een goed resultaat te boeken. In de 2e 'klas A moet MEVO in staat wor den geacht om het bezoekende Ar- nemuiden UI van het lijf te houden. Duiveland, dat de puntjes broodno dig heeft, staat in de thuiswedstrijd, tegen Kloetinge II voor geen gemak kelijke taak. In de 3e klasse A heeft WIK II te Kerkwerve goede winst kansen tegen Kloetinge IV, terwijl DFS voor een zware opgaaf staat bij SSV II. In de 4e klasse zullen Brouwershaven II en WIK III el kaar wel niet veel ontlopen. MEVO II gaat het met goede winstkansen opnemen tegen Wolfaartsdijk III. ZAALHANDBAL In de sporthal Onderdak te Zie rikzee gaat zondagmiddag het heren team van Delta Sport het opnemen tegen Volharding uit Goes. Volhar ding is dit seizoen aanmerkelijk ster ker geworden door de fusie met Ha ringman en heeft beschikking over een tamelijk harde ploeg. Om bij de eerste vier op de ranglijst te blijven, die promoveren naar de nieuw in te stellen landelijke 3e klasse, zal Delta Sport deze wedsti'ijd in winst moe ten omzetten. Voor deze wedstrijd spelen de jeugdteams van Delta Sport tegen die van het Middelburgse E.M.M. Schaakvereniging' T.O.G. Hedenavond speelt de schaakver eniging T.O.G. II een wedstrijd te gen Vlissingen 4, welke gehouden zal worden in dc kantine van re- kreaticoord „Stoofpolder". Voor deze wedstrijd zijn de vol gende heren uitgenodigd: C. Klink, R. Weyers, S. Reurich, C. v. d. Ber ge, J. D. de Korte, R. Muller, W. v. d. Berg, M. van Driel, en reserve is L. Houkamp. De wedstrijd begint om 19.00 uur. M«aandag 6 december speelt T.O.G. I een uitwedstrijd tegen Goes 3, wel ke gespeeld wordt in Goes. Voor de ze wedstrijd zijn de volgende heren uitgenodigd: J. M. C. Zwarts. C. J. van Bommel, I. Deurloo, K. Bal. Douwe, H. P. Dolk. M. Houkamp en J. dc Jonge. LAND- EN TUINBOUW DEN HAAG, 2-12. Dc directeur beheer landbouw gromlrn van het ministerie van landbouw en visserij G. van der Lely vindt dat de over heid zo snel mogelijk een antwoord moet geven op de vraag hoe weer een evenwicht tussen vraag en aan bod van grond bereikt kan worden op een acceptabel prijsniveau. De situatie op de grondmarkt ver slechtert shel. De grondmarkt ver vult zijn funktle niet meer op een maatschappelijk acceptabele wijze, aldus V.sn der Lely donderdag in Luntercn tijdens een CBTB-confe- rentie over grondgebruik. Het hui dige prijsniveau stelt volgens Van der Lely vooral de financieel ster kere bedrijven in staat grond te kopen terwijl bedrijven die de grond het meest dringend nodig hebben voor hun bestaan deze race niet meer bij kunnen houden. In een tijd van schaarste aan grond dient juist deze middencalcgoric van bedrijven voorrang te hebben bij de verdeling van de armoe, aldus dc directeur beheer 1 a hd bouwgronden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5