Voorzitter acht „verkeersluw" maken van stad niet mogelijk SCHIESSER Sint Nicolaas-viering op afdeling van bejaardenbond Bloedtransfusieavond Rode Kruis in de Westhoek Gemeenteraad Zierikzee ONZE PUZZELRUBRIEK Sneeuw verspert Mont Blanc-tunnel 4 ZIERIKZEE, 1-12. In het kader van zowel het ant woord van hel kollege van b. w. op de eerder gehou den algemene beschouwingen als bij de re- en duplie ken zijn talrijke gemeentezaken aan de orde komen, hij de woensdag gebonden begrotingsbehandeling, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester. Ten aanzien van het verkeer merkte de voorzitter nog op, dat een echt verkeersluw Zierikzee praktisch noch technisch mogelijk is. Voor de drukke zomermaanden is trouwens al een heleboel verkeersremmends gedaan. Helemaal beter en anders, dan het z.g.n. 1976-verkeersplan kan niet, volgens de voorzitter. In dit verband wilde hij konkrete maatregelen aan gegeven zien door de P.v.d.A. Replieken Bij de replieken vroeg de heer v. d. Doel aanvullende informatie over de door de voorzitter genoemde ver pleegbedden. Hij had enige kritiek op de bouw van 13 woningen ineens aan het Kaaskenswater en wilde we ten hoeveel kavels nadien nog over blijven voor partikuliere bouwers. Mocht in het plan Kaaskenswater een dienstencentrum komen, dan ont staat hetzelfde probleem als bij Bor- rendamme, n.l. te ver verwijderd van het stadscentrum. Hjj wilde verder weten of het par tikuliere kampeerterrein nog kan worden uitgebreid en of de gemeente niet overweegt de gemeentelijke camping te verplaatsen. Hij wilde ook een kommissie ad hoc, die de problemen rond het sportveld kan bestuderen. De voor zitter had ook gesproken over de „Commissie 6j". Deze commissie krijgt als opdracht de selektie van adspirant-bewoners van bejaarden huizen. Het wordt een regionale kommissie en de samenstelling is in handen van de Ver. v. B. W. S. De heer v. d. Doel meende dat de gemeenteraden hierin het beslissende woord hebben. De heer Groen wilde weten waar op het optimisme van het kollege is gebaseerd, wat betreft de veronder stelling gemeentelijke opklassifikatie. Ander verkeersplan Wat het verkeer betreft zei hij ook geen panklareoplossing te hebben, maar het zou z.i. wel alles uitmaken als de stedebouwkundige een ander soortige opdracht kreeg, n.l. het ver keersluw maken van de stad. „Ga je de opdracht veranderen, dan komt er ook een ander plan uit de bus". Hij hoopte dat er - ondanks de hoge kosten - een fietspad zal komen langs de Laan van St. Hilaire. Hij pleitte voor verplaatsing van de gemeente-camping en wilde de verdwijning wiet definitief maken. Hjj dacht aan een plaats ergens in het bestemmingsplan Buitengebied. Voor het onderwijs wilde hij een definitiever meerjarenplan, zodat men de ontwikkelingen vóór blijft. Voor de jeugdsport wil de P.v.d.A. de subsidie gehandhaafd, zien op f 12.500 (begroting f 11.000). Het ver wijt m.b.t. de sportraad wees de heer Groen van de hand. De fraktie was Er wordt kennelijk druk gepuzzeld in de zes donkere weken voor Kerst mis. Dat geldt voor de puzzel van de Z.N.-Extra, het bleek ook te kloppen voor de puzzel van vorige week, één van het gebruikelijke kaliber, zodat de problemen niet al te groot waren. De prijswinnaars werden uit de goede inzendingen „gevist". De eerste prijs gaat naar: De heer H. Tieleman Kloosterweg 28 Haamstede. De tweede prijs gaat naar: De heer A. v. d. Welle Kaersemakerstraat 13 Zierikzee. De oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. Renesse; 6. paprika; 12. sela; 14. daar; 15. cm; 17. donderdag; 20. do; 21. las; 23. perceel; 24. kus; 25. arts; 27. later; 28. voet; 29. merel; 31. sop; 32. dikte; 33. aria; 35. veto; 36. tamtam; 37. gierst; 39. toer; 41. slip; 43. Tower; 45. ven; 47. Snake; 49. Epen; 50. ma rot; 52. elan; 53. mug; 54. Naarden; 56. mat; 57. P.S.; 58. kangoeroe; 60. pi; 61. raai; 62. roek; 64. Leusden; 65. garnaal. VERTIKAAL: 1. reklame; 2. N.S.; 3. eed; 4. slop; 5. sanel; 7. adder; 8. paal; 9. rag; 10. Ir.; 11. apostel; 13. rector; 16. mare; 18. dras; 19. reep; 20. duet; 22. straatweg; 24. kokos palm; 26. sermoen; 28. vitrine; 30. liter; 32. deels; 34. aar; 35. vis; 38. stempel; 40. perron; 42. ventiel; 44. opus; 45. vaag; 46. node; 48. kaap; 50. manie; 51. terra; 54. naad; 55. Noor; 58. kas; 59. een; 61. Ru; 63. ka. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. slechts in ge ringe hoeveelheid beschikbaar; 6. stellage waarop lijfstraffelijk ver oordeelden hun vonnis ondergaan; 12. vreemde munt; 14. stof van aar de, hout en andere stoffen die ver gaan zijn; 15. laagtij; 17. militaire rang (afk.); 18. lichte stof; 20. eerst komende (afk.); 21. Militaire Politie (afk.); 22. in grove trekken; 24. hin derlijk; 27. uitgestrekte vlakte; 28. zeegras; 30. angst, bangheid; 31. wit te plek op het voorhoofd van don kerharige paarden; 32. loofboom; 33. voorzetsel; 35. wandversiering; 36. laatstleden (afk.); 37. sint (afk.); 38. soort schaatsen; 40. staatsiezetel v.e. vorst(in); 43. wijze van zien, inz. van kunstenaars; 44. op elkaar (bijzon dere stijl); 46. veel kracht hebbende; 48. vorm waarover de schoenen worden gevormd; 50. hoewel, of schoon; 52. eminentie (afk.); 53, ly risch lofdicht; 55. muzieknoot; 56. dienstwillig (afk.); 57. buis v.e. ta bakspijp; 59. vreemde taal; 61. fraai; 63. splitsingsprodukt v.e. molecule; 64. tin in bladen of dunne platen; 66. lidwoord; 67. bekend sportevene ment (afk.); 68. insekt; 69. uitdruk king van ontkenning; 70. en derge lijke (afk.); 72. den lezer heil (afk. Latijn): 73. slip v.e. jas; 75. gasvor mig element: 77. drinkebroer: 78. edelgesteente. VERTIKAAL: 1. roofvogel; 2. 100 meter (afk.); 3. slangvormige vis; 4. geneesheer; 5. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 7. 0,01 meter (afk.); 8. hoofddeksel; 9. zwemvogel; 10. deel van de dag (afk.); 11. vrou welijk beroep; 13. hoofddeksel; 16. nauwe kiel; 18. hoog bouwwerk; 19. vrolijke bijeenkomst en samen zijn ter viering v.e. heuglijk feit; 21. vogel; 23. persoonlijk voornaam woord; 25. televisie (afk.); 26. Ned. Spoorwegen (afk.); 27. 100 liter (afk.); 29. raamwerk van evenwijdig lopende staven; 31. bloem als datge ne waaruit zich later een vrucht ont wikkelt; 34. schoenmakerswerktuig; 36. lang en smal gangtapijt; 38. muur in ham; 39. alvorens; 41. land maat; 42. proper; 45. zangstem; 47. boek dat de openbaringen van Mo hammed behelst; 48. jaargetijde; 49. Europeaan; 51. nieuw uitgelopen twijg; 54. zuidvrucht; 56. datgene wat men zich voorstelt te bereiken; 58. voegwoord: 53. gulden (afk.) (vóór cijfers); 60. muzieknoot; 62. uitroep; 64. ten naaste bij; 65. fami lielid; 68. uitroep; 71. glansloos; 73. chemisch symbool; 74. 0.1 liter (afk.); 75. voorzetsel; 76. phomisch sym bool. onwetend van de ziekte van de Sportraa'd-sekretaris en had derhalve notulen verwacht van een vorige vergadering plus een advies van het kollege. Een Culturele raad zou organiek wat kunnen lijken op de Sportraad, meende de heer Groen, die vertrou wen had in de „Brogum"-regelingen van het kollege. Meerjarenplanning Hij pleitte voor een meerjaren planning, ondanks het moeilijk ka rakter daarvan. Zo'n planning kan dienen als richtlijn voor het beleid en is tevens een prioriteitenlijst. Er moet een gecoördineerd Welzijns- plan komen. De heer Becu (V.V.D.) sprak zijn voldoening uit over een aan te leg gen afsluitende groenzöne in Poort ambacht. Wat de stedelijke zaak van de huizen betreft, wilde hij weten of „de cijfers hard" zijn. Terwijl er een enorme aanvraag is uit de regio, zijn maar 12 huizen geaksepteerd, terwijl er 34 verkregen hadden kunnen worden, zo meende hij. Hij informeerde naar een subsidie voor een jachthaven en wenste een plan op korte termijn voor de sportge bouwen. Een nieuwe Zuidhavenbrug gaat f 4 miljoen kosten. Een kleine vier ton zit in de pot voor dit doel (opbrengst Haringvlietbrug). Daaruit konkludeerdc ook hg de noodzaak van meerjarenplanning. Iedere keer als een kans is, moet er iets in de pot voor een bepaald doel (in dit geval de nieuwe brug) worden gedaan. De heer Roskam (V.V.D.) vroeg naar de ondergrond van de nieuw te bouwen L.T.S. in Poortambacht. Er is nodig 8735 m- grond, maar het rijk staat 8640 m2 toe; een verschil van 95 m2. De heer Roskam wilde wéten of die grond al eigendom van de ge meente is en vroeg waarom het alle maal zo lang duurt. V erpleegbedden De voorzitter deelde m.b.t. de ver pleegbedden mede, dat wordt afge gaan op een provinciale planning. Een voorziening met verpleegbedden wordt nodig geacht voor Schouwen- Duiveland, St. Philipsland en Tholen. Een definitieve plaats is er nog niet, maar er wordt vooral Ook daérom aan Kaaskenswater gedacht dóór de aanwezigheid van het Rode Kruis ziekenhuis. Het Kaaskenswater wordt niet in handen gegeven van een projektontwikkelaar; partikulie- ren kunnen dus bij de bouw mee blijven doen. Bij bet pousseren van het I3rhui- zen-plan komt er echt een mogelyk- heid iot bomyen, daar normaliter per huis de grond erg duur is. De ijsbaan zal naar een andere plaats moeten verhuizen. „Beter Wo nen" wil de service-woningen met dienstencentrum op een terrein aan de noordzijde. De partikuliere cam ping kan mogelijk nog wel uitbrei den via een boomgaard ter plaatse, maar het kollege voelt niets voor verplaatsing van het gemeentelijk kampeerterrein. Zierikzee is feitelijk geen gemeen te voor een kampeerterrein. De voorzitter erkende dat de Sportraad een groot lichaam is, zodat een kom missie ad hoc, die moet oordelen over de sportvelden, nuttig werk zou kunnen doen. Wat de „Kommissie 6 j" betreft (advieskommissie opname bejaarden in rusthuizen) moeten aan de kolle ges voorstellen worden gedaan voor 1 januari. Er komt een regionale ad vieskommissie. Opklassifikatie De voorzitter deelde verder mede dat het optimisme t.a.v. de gemeen telijke opklassifikatie is gegrond op het feit dat het zeer overtuigend do- kumentatiemateriaal van de gemeen te eindelijk is doorgestroomd naar de I.P.O.-kommissie (provincie), die over deze zaken adviseert. Wat. betreft de woningen voor employé's dijksbouw is gevraagd om een schema voor de gemeentehuizen, De voorzitter was niet te overtui gen van de noodzaak van opnieuw een verkeersonderzoek. Het geaccep teerde plan '76 is een belangrijke verbetering gebleken in vergelijking met het plan 71. En detail zijn nog wel wijzigingen mogelijk, maar bij de gehele affaire dienen ook de zakelijke belangen in de binnenstad in het oog gehouden te worden en dan kan men niet zon der meer met een plan komen, dat impliciet, verkeersluwheid inhoudt. De heer Groen interumpccrde cn zei dat de P. v. d. A. graag geld zou overhebben voor een nlan van een andere verkeersdeskundige. Hij hield vol dot de uitslag erg afhankelijk is van de aan zo'n deskundige te ver strekken opdracht. Coon camping De voorzitter bleef de omgeving van Zierikzee ongeschikt vinden voor een camping. Gezien moet wor den of het kostenaspekt een fietspad langs de Laan van St. Hilaire moge lijk maakt. De voorzitter verwierp het verwijt van traagheid m.b.t. het openbaar onderwijs. Het kollege heeft de te verwachten situatie rond 1980 in het oog. Dan zal sprake zUn van een dui delijk minder leerlingenaanbod en „over enkele jaren zwemmen we In de lege lokalen". IIij wees verder op de onontkoom bare vertragingen rond de sportvel den, als gevolg van ziekte van de Sportraad-sekretaris, maar ver wachtte nu spoedig een advies ter zake. Krachtens advies van de Stich ting Zeeland is Zierikzee te klein voor een eigen Kulturele Raad, zo dat deze regionaal zou moeten wor den. De woonerven De heer Beeu ging nog in op de woonerven. Ze blijken in bestaande wijken zo duur te worden, daar meestal grond moet worden ont eigend (tuinen). De wethouder P. W. legde uit hoe feitelijk in Poortam bacht een soort woonerven vrijwel is bereikt, maar een algeheel woon erf stuit ook daar af op de hoge grondkosten. De voorzitter viel scherp uit over de suggestie als zou Zierikzee 22 toe gewezen huizen hebben teruggege ven. Rond die huizenbouwcrij is sprake van fabelvorming. De door het kollege verstrekte cij fers zijn juist en al die verhalen daarrond zijn alleen maar spijtig. Voor stad en regio zijn en komen er voldoende huizen. Straks komen er in Poortambacht VI zelfs veel hui zen voor regiomensen. Wethouder Bij de Vaate legde uit, dat de ver halen zijn ontstaan door de situatie twee jaar geleden. Toen was er in derdaad leegstand en is de bouw wat afgeremd, maar n.u bouwt de ge meente echt voor de regio. De heer Becu hanteerde het getal van 120 woningzoekenden en meende dat dit cijfer „hard" was. De voorzitter zei dat er alleen gebouwd wordt bij reële behoefte in stad en regio. De voorzitter meende ook dat de bouw van een L.T.S. best beginnen kan, zonder dat de zaak fond de grond voor een sportveld bij die school, in orde is. Dc betreffende grond is (nog) geen eigendom van de gemeente. Het pluimveebedrijf ter plekke ziet uit naar een andere gelegenheid, waar bij de gemeente grond kan garan deren. Wethouder Bij de Vaate hield staande dat wel degelijk "aan lange termijnplanning wordt gedaan, maar sommige bedragen blijven in de. luch't hangen. Bij sommige grote ob- jekteh klopt het wel, b.v. bij de riolering.. Dat is vrij exakt te voor spellen. Voor bouw in Kaaskenswater is nu geen enkele aanvraag, maar. in het kader van de 13 te bouwen woningen wél. Nog eens camping De heer v. d. Doel bleef een ge meentelijke camping nuttig vinden en vond dat deze een sociale funktie vervult. Ook de heer Groen vond dit. Laatstgenoemde merkte nog op dat bij de onderwijsplanning ook mee speelt de eisen van straks inzake grootte lokalen basisonderwijs en an dere normen, reden genoeg om aan meerjarenplanning te doen. De heer Asma vond het tenslotte nodig dat de genoemde kommissie, ad hoe (sportvelden) zich vooral en in eerste instantie gaat bezig houden met de kleedakkomodatie. Hierna ging de raad over tot hoofdstuksgewijze be handeling van de begroting, die ten slotte m.a.s. werd goedgekeurd, even als de lijst van te verlenen subsidies in het nieuwe begrotingsjaar. PLAINS. Gedurende de eerste maanden van Jimmy Carters presi dentschap zal de Sowjet-Unie haar uiterste best doen internationale cri sissituaties te vermijden. Sowjet- partijleider Breznjew heeft Carter, die in januari wordt beëdigd, een boodschap van die strekking ge stuurd. een begrip voor mooi ondergoed fijne pyama's Feestje te „Bru' BRUINISSE, 1-12. Woensdagmid dag werd er zeer geslaagd Sint Nicolaasfeest gevierd op de bijeen komst van de Algemene Bejaarden- bond, onder leiding van mevrouw P. IJzelenberg-OIree. Na de gebruikelijke opening sprak de presidente een hartelijk welkomst woord tot de vele aanwezigen, in het bijzonder tot mevr. Hekman, die deze middag aanwezig was. Zij wenste al len een prettig middag en vroeg, zo- Dure kurketrekker LONDEN, 2-12. Een Franse kurketrekker uit het nyidden van de 19e eeuw, is op een v.ei- lingy hij. Christie, in Londen vöor 5.00Q gulden naar een on bekende koper gegaan. De experts van het beroemde veilinghuis waren nog het meest verrast over deze prijs, een wereldrekord voor een dergelijk voorwerp. Een tweede wereldrekord betrof 12 flessen Chateau La- file 1874 die eveneens 5.000 gulden opbrachten. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De C.D.A.-fraclies in de Tweede Kamer willen van minis ter Van Agt horen, wie allemaal voorwetenschap gehad kunnen heb ben van de op handen zijnde aan houding van Pieter Menten. ROTTERDAM. Bij SpeeJman's oliefabrieken aan de Delftweg in Rotterdam heeft donderdag een kor te maar felle brand gewoed. Het vuur ontstond na een explosie, die zo hevig was dat er in de buurt van het bedrijf nogal wat ruiten sneuvel den. VLISSINGEN. De 17-jarige Arie J. kan zijn vader niet hebben doodge schoten, zoals hij dinsdag tegenover de politie heeft bekend. Dit is naar voren gekomen uit een donderdag morgen in de woning van de op 6 november vermoorde reserve-schip per gehouden reconstructie van het misdrijf. Bij de reconstructie was de jongen aanwezig. als altijd, om aller medewerking, wat met een warm applaus beantwoord werd. Vervolgens was er tijd voor een theepauze. Daarna las de presidente een gedichtje en begon men aan de spelletjes, waarmee de winnaars aar dige prijsjes in de wacht sleepten. Vervolgens was de tijd aangebroken voor de versterking van de inwen dige mens met een glaasje. Daarna werd door mevr. Verspoor een brief van Sint voorgelezen, waarin het één en ander recht werd gezet en waar door H. van Zuidland de peperbollen ten deel vielen. Mevr. Verhoek de- klameerde het a b c op rijm met be trekking op bestuur en anderen. In tussen werden alle aanwezigen ge trakteerd op bolussen. De beer J. v. d. Velde werd gerid derd wegens zijn vijfjarig jubileum als bestuurslid. Bij het insigne dat hem wérd opgespeld door de presi dente,, kreeg hij een aardige surprise aangeboden. Met het zingen van de bekende versjes werd het tijd om de pakjes uit te delen, wat zeer op prijs werd gesteld. Onder hel genot van dé kof fie werd de kollekte gehouden, die het prachtige bedrag opbracht van f 130,61, plus nog een extra gift van f 60.totaal dus f 190,61. Een har- lelijk dankwoord en een applaus was hier op zijn plaats. De presidente kreeg ook verschil lende kado's aangeboden, met daar bij een toepasselijk woord, voor het vele werk dat zij voor deze bejaar denbond doet, evenals ook mevr. Verspoor, organiste'sekretaresse. Zoals begrijpelijk vloog deze mid dag voorbij. Met een hartelijk dank woord tot allen en dank aan God werd deze middag besloten met het zingen van gezang 280. GENEVE. 2-12. Aan beide kanten is de toegang tot de autotunnel dooi de Mont. Blanc door sneeuw versperd, zo meldt de internationale bond van arbeiders bij het wegtransport. Aan de Franse kant staan 1200 vracht auto's en aan de Italiaanse 800. Ook op de autoweg tussen Genève en de tunnel zijn auto's gestrand. In Zwitseland hebben sneeuw en ijzel talrijke auto-ongelukken ver oorzaakt. waarbij zeker vier men sen het leven hebben gel alen. HAAMSTEDE. 2-12. Door dc af deling Schouwen (Westhoek) werd deze week In de voormalige Beatrix- school te Haamstede weer een bloed - transfuslc-avond gehouden. In totaal meldden zich 180 donors, die voor 90 liter bloed zorgden. Dank zij de prima organisatie, welke in handen was van dc Rode Kruis Kolonne van de afdeling Schouwen, onder leiding van de heer J. Tuin man, kon in de tijd van 2 uur alles in een vlot tempo worden afgewerkt. Van de 180 donors ondervonden slechts enkelen enige hinder van dc transfusie. Het geheel stond onder leiding van de bloedtransfusiedienst van het Centraal Medisch Laboratorium te Amsterdam. Na afloop bracht de presidente van do afdeling Schouwen moj. A. C. Houtman, allen die hadden mede gewerkt dank.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4