Bakker Ko Lokker keert met Simone en gezin terug naar „jumelage"-grond KAASKENSWATER Start hotel-café-restaurant in Saint Ililaire Castro premier af Onvergetelijk bezoek aan kleuterschool „De Blokkendoos" De Belgische ontvoeringszaak 2 Prijsbewuste Sint Nieuwe boeren in Flevoland De treinen met de feestdagen Paarden op de Rijksweg Dc kinderaftrek AGENDA TEVERGEEFS Tydens de uitvoerige begrotings behandeling door de Zierikzeese raad, is frekwent het Kaaskenswater - of liever het bestemmingsplan Kaaskenswater - ter sprake geko men. Na een lange periode rust, sch\jnt dit deel van het stedelijk grondgebied aan de vooravond te staan van een wat geprofileerder ontwikkeling. Er komt huizenbouw (13 stuks in één bouwstroom) en, als alle voornemens werkelijkheid wor den, is met betrekking tot het Kaas kenswater ook gedacht aan een dienstencentrum met service-flats en een verpleeginrichting voor be jaarden, die extra verzorging nodig hebben. Het is voor Zicrikzce een beetje tragisch dat het zo slechts in de bouwgrond zit. Plan Malta werd des tijds duidelijk gecoupeerd door de aanleg van de rijksweg en Poortam bacht raakt nu ook al redelijk vol. Als plan VI is voltooid zijn daar de grootste uitbreidingsmogelijkheden voorbij en niet een groenzöne wordt al aan afsluiting gedacht. Bebouwing aan de oostkant van destad is als ongewenst ervaren en d^n schiet er niet zoveel meer over en komt men bijna automatisch terecht in het Kaaskenswater, dat - al in een veel vroeger stadium - voor bebouwing is geclaimd. Bouwen daar is echter peperduur door de hoge grondkosten. zodat die bouw zich tQtdusver. tot enkele inci dentele gevallen heeft beperkt. Dat schijnt nu te gaan veranderen en de vraag is gewettigd hoever de natuur lijke charme van dit unieke gebied zal worden teruggedrongen^ door re alisering van alle plannen op korte en lange termijn. Zowel uit een oogpunt van natuur schoon, als kulturhistorisch (Spaanse tijd), is het Kaaskenswater een heel bijzonder gebied. Opvallend dat dit aspekt in de aanzet tot de besprekin gen over een gewijzigd bestemmings plan, geheel onbesproken is geble ven. Toegegeven zij dat het totaal-ge bied tot dusver feitelijk ook niet voor het natuurminnend publiek toe gankelijk was, maar het visuele as- pekt is altijd heel belangrijk geweest. Een vraag is derhalve of en in hoe verre dit aspekt in de toekomst ge weld zal worden aangedaan. Zullen er op dit punt nog milieuvriendelij ke plannen worden ontwikkeld c.q. korrekties worden toegepast, temeer ook gelet op het totaalsilhouet van Zierikzee, waarvan door randbebou- wing helaas al veel verloren is ge gaan. Zierikzee staat een beetje met de rug tegen de muur wat de grondver werving betreft, maar de noodzaak dat het kaaskenswater en omgeving zo ongeschonden mogelijk uit het toekomstig ontwikkelingsproces te voorschijn komen, lijkt een zaak, waarvoor warm valt te pleiten. DEN HAAG, 2-12. De Sinterklaas verkopen in ons land zijn dit jaar over het algemeen later op gang ge komen dan in voorgaande jaren. Meestal was er begin november al sprake van een extra drukte bij de middenstand, maar nu is de koop drift pas enkele weken goed op dreef. Een verklaring hiervoor is niet te geven, maar insiders houden het voor een belangrijk deel op de vrij on stabiele economische situatie van dit moment. Verwacht wordt dat de totale Sin- terklaasomzet ongeveer op hetzelfde niveau zal liggen als vorig jaar. De meeste winkelbedrijven zijn niet on tevreden, maar wel is duidelijk merk baar dat er prijsbewuster wordt ge kocht. LELYSTAD, 2-12. Dezer dagen is de vijftiende en tevens laatste uit gifte van landbouwbedrijven in Oos telijk Flevoland bekendgemaakt. De ze betrekkelijk kleine uitgifte omvat Veertien bedrijven te weten zes ak kerbouwbedrijven en acht weiland- bedrijven. Dc oppervlakte per bedrijf Varieert van 38 tot 62 hectaren. Met een gemiddelde bedrijfsgrootte van 51 hectare. Natalie blijft eveneens nog een tijdje in Zierikzee: zij hoopt haar studie aan het Atheneum te voltooien en daarna, zo zijn de plannen, de uni versiteit van Caen, zo'n tachtig km van Saint Hilaire, ie gaan bezoeken. Dondei'dag nam Ko afscheid van „zijn wijk". Hij zal het nooit verge ten. „Er waren dan ook mensen waar ik vanaf mijn vijftiende aan de deur kwam en dat had hier en daar zelfs tranen tot gevolg". Op zijn laatste dag „langs de deur'" kreeg hij heel wat '„glaasjes" en on gelooflijk veel kadoos aangeboden. „Ik ben er nog suf en beduusd van' herinnert Ko zich heden (vrijdag) morgen in de bakkerij. Hij weel liet nu toch wel heel ze ker: „De mensen in de wijk en „Kunst en Eer" zal ik straks nog het meeste missen ZIERIKZEE, 3-12. Veel klanten in fle uitgebreide be- zorgwijk van de Zierikzeese B.B.-bakkerij hadden gis teren - donderdag - een uitgesproken „slechte" dag. Een mail die het echter ongetwijfeld niet minder tfl kwaad had was B.B.-medewerker de heer Jac. Lokker, die donderdag voor de laatste maal met zijn bezorg- wagen de ronde deed 0111 jarenlange gewoontegetrouw de klanten aan huis te bedienen. Jacobus (Ko) Lokker is door zijn volkomen eigen persoonlijkheid, zijn opgewektheid en muzikale aktivitei- ten niet alleen in zijn wijk maar in geheel Zierikzee een bekend man. Voor een groot deel heeft hjj dat mede te danken aan een andere, nog wel in het buitenland gelegen stad. Een stad waarmee Zierikzee al weer meer dan twintig jaar nauwe ban den onderhoudt: Sint Hilaire du Harcouet. De heer Lokker heeft aan dat kleine Franse stadje immers niet al leen zijn vrouw Simone te danken, maar nu ook een geheel nieuwe toe komst. Op 1 januari aanstaande gaat Ko met zijn vrouw en gezin de gro te stap wagen: dan opent hij zijn eigen hotel-café en restaurant aan de rue d'Avranches in Saint Hilai re. Ko en Simone Lokker-Benard denken er sterk over, hun nieuwe zaak de wel zeer goed gekozen naam „Hotel café-restaurant Du Jume- lage" te geven: een gedachte die zeer zeker toegejuicht zal worden dooi de vele vrienden van dc jumelage, het „tweelingschap", zowel in Zie rikzee als in Saint Hilaire. Muziek en „jumelage" Ko, zoals zijn vele vrienden cn bekenden hem het beste kennen, „zit" al vanaf zijn vijftiende jaar in het bakkersvak. „Ik liep nog in een korte broek toen ik begon bij bak ker Hamelinck ..op 't hoekje". Daar na werkte ik ruim tien jaar bij bak ker Coomans" vertelt Ko. die' ver volgens bij de oprichting van de B.B.-bakkerij een trouwe medewer ker werd van deze grote bakkerij in de St. Domusstraat. Als zodanig werd hij een graag geziene, altijd vrolijke en belangstellende dage lijkse verschijning op de B.B.-wagen bij vele Zierikzeese gezinnen. Gedurende al die jaren bleef hij trouw'aan zijn grootste hobby: mu siceren als concert-tamboer in de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". „Ik heb trouwens mijn Simone aan „de muziek" te danken" herinnert Ko zich als de dag van gisteren. Hij werd immers met haar bevriend tij dens een jumelage bezoek van „Kunst en Eer" aan Saint Hilaire. Simone en Ko trouwden op 12 no vember 1960 in het dorpje Les Loges Marchis nabij Sint Hilaire. Afscheid Direkt na de kerstdagen wordt het afscheid van de familie Lokker-Bè- nard van Zierikzee definitief. Oudste dochter Jacqueline blijft echter voorlopig in Zierikzee om de MAVO te voltooien; het is de bedoeling dat zij daarna vader en moeder gaat hel pen de gasten te bedienen. Dochter UTRECHT, 2-12. Evenals in voor gaande jaren zullen er op Oudejaars avond na negen uur vryvvel geen treinen meer r(jden. In een medede ling van de Nederlandse Spoorwegen worden treinreizigers gewaarschuwd dat zij op 31 december moeten zorgen vóór negen uur op het eindbestem- mingsstation te zijn. Enkele uitzon deringen vormen de internationale treinen. Op eerste Kerstdag en Nieuwjaars dag, die ditmaal beide op een zater dag vallen, zal de treindienst even eens worden aangepast aan de ver wachte vervoei-svraag, aldus N.S. Op deze dagen zal de dienstregeling wor den uitgedund. Maar de laatste trei nen van de dag, zoals die normaal op zaterdag rijden, worden niet gewij zigd. Vanaf half december zullen op alle stations affiches worden opgeplakt met bijzonderheden over de afwij kende dienstregeling, zo delen de spoorwegen mee. HOOFDDORP, 2-12. Een vracht wagenchauffeur heeft donderdag morgen negen paarden aangetroffen op Rijksweg 44 (richting Den Haag), die vermoedelijk uit een weide wa ren losgebroken. De vrachtwagen chauffeur wist de dieren naar een vlakbij gelegen boerderij te krijgen waar ze werden gestald. De eigenaar van de paarden heeft zich nog niet gemeld. LAATSTE NIEUWS MIAMI, Florida, 3-12. Fidel Cas tro heeft de controle op de regering donderdag overgedragen aan de eer ste volksvertegenwoordiging van zjjn land en daarmee afstand ge daan van het premierschap dat hij achttien jaar heeft bekleed. Maar als eerste secretaris van de commu nistische partij blijft hij uiteindelijk de lakens uitdelen. Sint en Piet te „Brouw" BROUWERSHAVEN, 2-12. Donderdagmiddag bracht Sint Nicolaas. verge zeld van zijn knecht een bezoek aan de kleuterschool „De Blokkendoos" te Brouwershaven waar 48 kinderen met bonzend hart de komst van dc kinder vriend zaten af te wachten. Het grote aantal leerlingen vond zijn oorzaak In het feil dat ook de kinderen van de dependance, door dc kleuters „De Kerk- school" genoemd o.l.v. mejuffrouw G. C. v. d. Rasscl het feest meevierden. BRUSSEL. 2-12. liet Nederlandse echtpaar Berbers onderhandelt sinds donderdag zelfstandig met de ont voerders) van hun 13-jarlge doch ter Johanna die sinds dinsdag in Brussel werd gekidnapt. De vader van het ontvoerde meis je liet weten, dat dc Belgische poli tie zich op zijn uitdrukkelijk ver zoek heeft teruggetrokken uit de onderhandelingen over een losgeld en de plaats waar dat zou moeten worden gedeponeerd. De heer Berber richtte dat ver- Zoek tot do procureur des konings (officier van justitie), welke de po litie daarop last gaf zich te schik- kenn in de wensen van clc ouders. De heer Berber, een vermogend textielondernemer, liet donderdag weten dat er nog steeds contact be staat met de ontvoerder(s). Hij wil echter geen tussenkomst van de au toriteiten om de veiligheid van zijn dochter niet in gevaar te brengen. Om dezelfde reden gaf de heer Ber ber geen bijzonderheden over de onderhandelingen. Wel noemde hij de tot dusver in kranten genoemde losgeldbedragen - variërend van één tot 3.5 miljoen gulden - „volkomen uit de lucht ge grepen". Dc hoofdleidster mej. E. L. Quant vertelde eerst de kinderen iets over de komst van Sint om de spanning wat te doen wegebben. Toen het ho ge gezelschap eenmaal was gearri veerd werd er naar hartelust gezon gen en kwamen de tongen los. Sint vertelde de kleuters over het slech te weer. waardoor zijn bril was ge broken. Ook zwarte Piet, die ditmaal vcoi de 15e maal een bezoek bracht aan de schcol wist weer met vele dolle grappen en grollen lachsalvo's te ontketenen. Het schoolgebouw was prachtig versierd mot eigengemaakte tekeningen, stoomboten cn ceh grote pepernootboom. Mej. L. Quant deel de mede. dat het gemeentebestuur verhinderd was aanwezig te zijn omdat men bij de installatie van de burgemeester te Schoonhoven moest zijn. Kadootjes Iedere kleuter mocht bij dc Sint komen om een kadootje en het bleek dat ze allen zoet waren, en leergie rig. De leden der oudercommissie, de dames v. d. Hoek, Bonte. Beek, Bleyenberg en v. d. Wekken kregen echter diverse vermaningen te horen. Sint wist heel goed, dat men geen verkeerde auto moet meenemen en bedden voor de avond weer binnen moest gehaald. Mevrouw Boom. die steeds bij ziekte vervangt kreeg een dankwoord en een kadootje. waarbij zij wederkerig het bestuur cn kleu ters dankte voor de medewerking, hierbij onder grote hilariteit Sint op zijn lange baard kussend. Tenslotte zongen de kinderen een speciaal lied vcor Zwarte Piet. Als dank bood Piet voor de school een poppenbad en een vertelboek aan. Wederkerig kiecg het hoge gezel schap ook een kadootje. Bandrecorder Des morgens had mej. L. Quant voor de schcol reeds een prachtig kado in ontvangst mogen nemen van de oud-papierophalers, n.l. een bandrecorder, waarmee men zeer in zijn schik was. Vermoeid maar blij keerden de kinderen met hun pre sentjes. boordevol herinneringen, huiswaarts. DEN HAAG, 2-12. De V.V.D.-frac- tie en de C.D.A.-fracties in de Twee de Kamer tillen zwaar aan het rege ringsvoorstel de kinderaftrek, bij de berekening van loon- en inkomsten belasting, af te schaffen en daarvoor compensatie te zoeken bij het kin derbijslagstelsel. De P.v.d.A.-fractie daarentegen kan er zich, wat de al gemene lijn betreft, wel in vinden. Eén en ander blijkt uit de donderdag gepubliceerde opmerkingen over het 4gs£etrèffehde regeringsvoorstel. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 4 en zondag 5 december Dokter A. W. van Geer, Zierikzee lel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renessè tel. :01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter F. Buytcndijk, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1418. heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Bulh, Hoogezoom 9. Haamstede (tel. 01115-2254/ heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Vrijdag 3 december Zierikzee Graanbeurs, 19.00-22.00 uur, Vogel vereniging „Ons Genoegen". Brogum, 20.00 uur, ledenvergadering en filmavond. Kerkwerve Verenigingsgebouw, St. Nicolaasfeest O.B.S., 19.30 uur. Zaterdag 4 december Zierikzee Graanbeurs, Vogeltentoonstelling „Ons Genoegen", 11.00-22.00 uur. Prijsuitreiking van de kleurwed- strijd van de basisscholen door St. Nicolaas (klassen 1, 2 en 3) om 15.00 uur. 13.30 uur vorming stoet, voor ont vangst Sint Nicolaas; 14.30 uur offi ciële ontvangst in Ons Dorpshuis; 15.00 uur optreden jeugdgroep voor kinderen tot 10 jaar; 16.30 uur film voorstelling voor kinderen. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (Le gendarme a New York). ,,'t Durps'uus". Duivententoonstel- ling. 14.00 uur. Bezoek Sint: 15.00 uur. Zondag 5 december Zierikzee „Brogum", 15.30 uur. optreden to neelvereniging. Maandag 6 december Goes „De Prins van Oranje", 13.30 uur, algemene vergadering Z.L.M. „Het Wapen van Zeeland", najaars vergadering V.V.V. „Renosse Voor uit". Kerkwerve Heerekeet. V.O.O., 20.00 uur. Van 6 Cm 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur. tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-jG.30 uur, aktie kinder postzegels en wenskaarten. Dinsdag 7 december Zierikzee Huis van Nassau. Ver. v. Oud-leer lingen. 20.00 uur. Haamstede „Zeelust". Landbouwveroniging „C. el C.'\ 18.15 uur. Woensdag 8 december Zierikzee Hen*. Verenigingsgebouw. Confes sionele Vereniging. 20.00 uur. Vrijdag 10 december Zierikzee Aula RSG. 20.00 uur. filmavond Ziejoodk. Renosse „De Ark", 14.00 uur, ledenvergade ring „Cebeco-Zuidwest". Kerkwerve Verenigingsgebouw, 16.00 uur, film Rode Kruis v. d. jeugd; 20.00 uur, film Rode Kruis (hoofdfilm). Ouwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, ledenvergade- Culturele Vereniging. Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 19.00-22.00 uur, vogeltentoonstelling „De Nachte gaal". Zaterdag 11 december Zierikzee Café De Bierhal, 15.00 uur, posldui- vententoonstelling Gevleugelde Vrienden, 20.00 uur trekking loterij. Dorpshuis. Slotavond 75 jaar „Cres cendo", 20.00 uur. Middelburg Schouwburg, 10.30 uur, kringverga dering Rode Kruis. Goes „De Prins van Oranje", 10.00 uur, Z.V. „Het Groene Kruis". Bruinisse Herv. Ver.-gebouw, 14.00-22.00 uur, vogeltentoonstelling „De Nachte gaal". Zondag 12 december Zierikzee Café De Bierhal, postduivententoon- stelling Gevleugelde Vrienden. Dinsdag 14 december Dreischor „De Drie Schapen", 19.30 uur, ZLM- vergadening. Woensdag 15 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw. Rode Kruis-kolonne, 20.00 uur. Zaterdag 18 december Zierikzee Graanbeurs, 15.00-22.00 uur, duiven- en bijen-tentoonstelling „Zierick". (OHIO) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Nou, zonder ijdel te zijn, staat wel vast dat deze krant ook in het week einde ivordt gelezen en dan zit men dus fout, want Sint en Piet zijn de grote konkurrenten. Weliswaar is krantepapier stilaan verdrongen door papiertjes met mooie kleurtjes en opdrukjes, maar voor stimulering van het verrassingselement en de grote stukkenis krantepapier nog altijd gewild. Bovendien zitten de duizenden te zwoegen op de 5 de- cemberrijmsels en „er moet nog gepakt". De krant blijft dus liggen en het journalistenziceet heeft (weer eens) een beetje tevergeefs gedrupt. Zonder (krante) papier geen Sinter klaas intussen, denkt men wel eens. Die papieren komen onveranderd in de hoek van dc kamer terecht en speciaal uitje bij ons thuis is altijd dat de poes (15 jaar) met grote gre tigheid in die berg begint te woelen en smakelijk trekt aan het cellotape. Zo iets geks! Soms (een grapje) wordt papier een beetje nutteloos, als gevolg van de perverse gewoonte van sommige begiftigden al tastend cn voetend door hel papier heen, te raden wat er in het pakje rit. Heel vaak weten ze uitstekend te raden. Sint houdt echter niet van die gewoonte en soms beeft zijn baard van ingchou- dent woede, maar hij weet zich te beheersen. Wordt het te bar, dan heeft Sint tenslotte altijd nog Piel achter de hand voor een strafexpe ditie, maar - een gevoel - met het jaar wordt Sint milder en milder. Hij 'heeft immers nog wel wat touwtjes in handen, maar lang niet alle touwtjes meer. Hij herinnert zich zijn 'vrijwel diktatoriale macht over zijn hoofdkwartier in Madrid, maar die tijden zijn voorbij. Velen zijn er die zich nu met zijn komst bemoeien. Hij is zelfs niet meer vrij wanneer naar Nederland te komen. Soms zitten de bladeren nog aan dc bomen en dan ziet hij zijn getekend portret al in de krant. Dc ouwe is er wel eens wat sikkeneurig om, maar op zijn Jaardag zal niemand dat merken. Hij heeft dan die ene zekerheid in hel hoofd: het zit er bijiui wéér op. Vooral het dakwerk is door de vele tv-masten uitermate zwaar gewor den en nop deze week bleef zijn tab berd aan zo'n ding haken, 't Was dat Piet toeschoot, anders was het wij len Sint geweest. Maar straks is al dat leed vergeten en dan wordt weer afgereisd naar het zuiden. „Nou dag hoor kindertjes in Neder land, tot de volgende keer". Daar gaat hij dan; de wind speelt om zijn baard en een pluk natte sneeuw blijft plakken op zijn rozige rechter wang. Koude bedoening toch nltijd! SCHlEREl LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2