Noordwelle nam initiatief tot snelgroeiende dorpsgemeenschap Kritiek van verschillende zijden op de hoge tarief stijging mmmmen msmvm DE ZIERIKZEESCHE COURANT Automobielbedrijf W. C. Ista Zoon Aktie in Schouwen AHeeft U nog eer^ goed BANKSTEL maar- bent Uer toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN bii bepaal meteen uw nieuwe keus. OPBOUW NIEUW KOOR Vergadering W.M.Z. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 december 1976 133 ste jaargang Nr. 22007 WAARIN OPGENOMEN (1797-1689) Oosterland - Telefoon (01114) 1495 Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G, Land/Rover Range/Rover. Officieel inbouwsfalion Landi den Hartog gasinstallaties REDAKTIE, ADVERTENTIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per jaar 81,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Bijzonder afscheid bij V. V. V.-Renesse Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Mannen en vrouwen stemmen niet overeen in hun oordeel d over de verdienste van een f vrouw. La Bruyère t ger, dan in enig ander voorjaar in de geschiedenis van de watermaat- schappij. Tot dusver kon gebruik worden gemaakt, van aanbiedingen voor het afsluiten van tijdelijke leningen, die voordeliger waren, dan wanneer vaste leningen waren afgesloten. Door concentratie van bedrijven in onze eigen regio (zuidwest Neder land) werken 100 man minder in het geconcentreerde bedrijf, dan in de bedrijven afzonderlijk. Een belang rijke besparing door concentratie. De eis, dat de wateronttrekking, aan de duinen van Westerschouwen moet worden teruggebracht van 1.9 miljoen m3 naar 1.1 miljoen kun. meter, onder druk van de verander de omstandigheden en inzichten be treffende milieuverontreiniging, c.q. milieubehoud, kost wel ettelijke mil joenen guldens, die natuurlijk ook tarief verhogend werken. De tariefsverhoging vergezeld van een uitvoerige toelichting, was ver woord onder no. 3 van de agenda. Het voor 1977 verwachte nadelige resultaat ad f 4.209.000 zal door de in bespreking gebrachte tariefsverho ging opgevangen moeten worden, derhalve is de voorgestelde tariefs verhoging wat betreft het kleinver bruikerstarief: onbemeterd van van f 116,40 naar f 133,20, bemeterd vast bedrag 3-5 m3 van f 60,naar f 64.80 van 7 m3 van f 129,60 naar f 141,60. Het verbruik per m3 van f 0,91 tot f 1-05. De toeslag zomer verblijven f 60,naar f 64,80. In tegenstelling tot het kleinver bruik vertoont de afneming van de grootverbruikers geen stijging, ook in de naaste toekomst is die niet te verwachten, ook niet als de kapaci- teit van het bedrijf zelf (Dow-Che- mical) groter wordt. BONN. De ministers van de Rijn- oeverslaten (Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland en Neder land) hebben vrijdagmorgen in Bonn drie internationale verdragen ter be strijding van de vervuiling van de Rijn ondertekend. Dat is het resul taat van ruim 25 jaar overleg op ambtelijk niveau en vier topconfe renties. Advertentie U bent van harte welkom. \NIEUWERKERK.RUKSWEG 26. TEL 01114-1268 OUDOORP, MASSAMARKT. TEL. 01878-1280 Advertentie Voor wat Schouwen-Duiveland be treft is er nog altijd een trek van jeugdigen naar elders. Dit hangt sa men met de ekonomische opbouw van het gebied. De rekreatie is niet arbeidsintensief; de landbouw kan niet meer mensen opnemen en de in- DEN HAAG. Het Nederlandse Rode Kruis heeft op zijn giroreke ning tot donderdagavond ongeveer 375.000 gulden voor hulp aan Oost- Turkjje ontvangen. Ook van konin gin Juliana en prins Bernhard heeft het Rode Kruis een bijdrage gekre gen. MIDDELBURG, 2-12. In de te Goes gehouden aan deelhoudersvergadering van de N.V. Waterleidingmij. Zuid-West-Nederland, onder leiding van gedeputeerde A. J. Kaland, kwam er van verschillende kanten kri tiek op de prijsverhoging die per 1 januari 1977 zal worden doorgevoerd. De heer Van Eek (Gocrec-Overflakkee) wilde weten of „Economische Za ken" bun sanktie aan de verhoging hadden gegeven, de heer Clerx (Zeeuws Vlaanderen) begreep niet goed, waarom de Watermij de tarieven met ll°/o mag verhogen, terwijl er een ministeriële circulaire is, dat slechts sprake mag zijn van een algemene verhoging van 7°/o, de heer Dek (Kapclle) vuurde een hele serie vragen af, naar de bestuurstafel. J 1. Is Sn het verleden een prognose gemaakt van de gevolgen van be paalde investeringen? 2. Zijn deze prognoses door d.e fei ten achterhaald? 3. Bestaat er verband tussen de hoge rentestand en de prijsverho ging? 4. Is er te weinig concentratie van waterleidingbedrijven in Nederland omdat bij grotere concentratie be paalde kosten kunnen worden ge drukt? 5. Is voldoende rekening gehouden met de inflaitie? De vragen werden eerst door voor zitter Kaland beantwoord, waarna de direkteur de heer ir. H. Stoter, nader in details trad. Voorziene prijsstijging Eén van deze besluiten was liet betrekken van water uit de spaar bekkens van de Bicsbosch. Dat vergt lange aanvoerleidingcn c.q. kostbare investeringen, een tweede besluit was infiltrcring van Haringvlictwa- tcr in de duinen van westelijk Schouwen, eveneens een kostbare aangelegenheid. Verwachting tot zaterdagavond: Weinig verandering Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien waarvan sommige met hagel of natte sneeuw: zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen; minimumtemperaturen rond het vriespunt, maxima rond 4 gra den. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.31 Maan op 15.28, onder 5.57 5 dec. Zon op 8.31, onder 16.30 Maan op 16.03, onder 6.57 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30 Maan op 16.43, onder 7.53 Volle maan: 6 dec. (19.15) IIOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 dec. 1.38 13.54 7.32 19.48 5 dec. 2.21 14.38 8.09 20.22 6 dec. 3.01 15.15 8.43 20.54 Springtij: 9 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-12. Het KNMI deelt mede: Ons land bevindt zich in een uitgebreid gebied van lage lucht druk, dat gevuld is met koude en onstabiele lucht. In dit gebied bewe gen zich enkele storingen. Zo een storing trok in de nacht van donder dag op vrijdag over ons land en bracht vooral in het westen plaatse lijk aanzienlijke hoeveelheden re gen. Het gebeid van lage luchtdruk, dat verantwoordelijk is voor het hui dige weertype, verandert slechts weinig van plaats. Ook zaterdag zal het weer daarom zijn wisselvallig karakter behouden. het treffen van voorzieningen, die gericht zijn op leefbaarheid in eigen (dorps)kring. Nodig daarbij is b.v. het behoud van de dorpsmiddenstand (slager, bakker, café), daar anders door ge- De prijsstijging was te voren voor zien, ze is 'het gevolg van investe ringen, naar aanleiding van beslui ten dn vorige vergaderingen geno men. De prognoses daarover weken wei nig af, van de uitkomsten daarvan. De tariefsverhoging van 11 °/o is no dig om de exploitatierekening slui tend te maken. Zeeland is nu een maal een land met weinig natuur lijke waterbronnen, al ligt het wel midden in het water. De minister van economische za ken gaf er zijn sanktie aan, omdat vertegenwoordigers van hel minis terie mede de prijs helpen bepalen, die nodig is om te kunnen blijven draaien. „We zijn hoog in tarief, maar niet hoogste in het land en de ligging van het voorzieningsgebied speelt altijd een rol bij de prijsvaststelling. Streken met veel natuurlijk water dat kan worden opgepompt kunnen lagere tarieven berekenen, dan onze regio, omdat ze minder exploitatie kosten hebben. En er wordt uitge gaan van het. standpunt: „water moet er zijn!" Men zal dus altijd een ruime overkapaciteit moeten incal culeren. Dat is het best tot uiting gekomen, in de achter ons liggende droge warme zomer. Op de warmste dag, was de watcrafname 15" ho- brek aan mensen het verenigings- NOORDWELLE - Op een recentelijk gehouden bij- leven dreigt kapot te gaan. eeukomst, belegd door bet Leefbaarheidskoinité Noordwelle, is m.a.s. besloten dit koinité 0111 te zetten in een Dorpsgemeenschap Noordwellle. Die genieen schap telt thans dertig leden. Iedereen kan toetreden als lid a raison van f 10,—; donateurs betalen f 5,—. Het oorspronkelijk komité bestond uit de leden: mevrouw Schoncmans en mevrouw J. Jonker en de heren J. Deist, \V. Lokker en A. de Jonge. Op uitnodiging van het komité, dat thans een veel ombjnder karakter heeft gekregen, sprak de heer A. C. W. van der Vet te Renesse over het intrigre- rend onderwerp: „Welke kant wilt u op met uw dorp?" Voor meer dan het geven van een rechtstreeks antwoord, behelsde het betoog van de heer Van der Vet een analyse van de toestand en het son deren van.de situatie, waarin kleine re dorpen in het algemeen terecht zijn gekomen. Een vraag als uitgangspunt is al tijd, of men echt tot de dorpsge meenschap wil behoren. Belangrijk verder zyn de faits et gestes van de overheid. In het kader van het spreidingsbe- leid zijn bepaalde maatregelen ge troffen, die echter ten dele alweer zijn achterhaald. Nieuwe relevante wetsontwerpen vergen jaren en in die tussentijd kan veel gebeuren. Men ziet b.v. een leegloop uit Rot terdam en een uitwijken naar de randsteden. Interessant zijn in dit verband ook demografische gegevens. Zo woonde in 1960 nog 11,7 procent van de bevolking in dorpen tot 5000 inwoners; in 1975 was dit percentage nog maar 6,3. Niet minder dan 25,3 procent woont in plaatsen van 20.000 a 25.000 inwoners. Trek van jeugdigen dustrie kampt met moeilijkheden (Smit Bolnes). Toch is er t.a.v. de wil om te vertrekken een kentering. Een aantal dorpen zijn daarvoor illu stratief, als: Noordwelle, Sirjansland, Noordgouwe en Serooskerke. I De overheid Het rijksoverheidsbeleid ten aan zien van de kleine dorpen is vaag (Plattelandsnota), maar de provin-" ciale overheid doet er wel wat aan. Dat ziet men in pnze provincie (Zeeland), Gelderland, Groningen en Friesland. Het beleid is gericht op In Zeeland is de belangstelling voor de kleine dorpen een evidente; tachtig procent van de inwoners van de Zeeuwse dorpen wil blijven en voor hen zijn de instellingen nodig om de leefbaarheid op peil te hou den. Ook (kleuter)scholen zijn be langrijk en allerlei openbare voor zieningen. Bovendien dient het lan delijk karakter van de dorpen te worden gehandhaafd. Dure böuiv De heer Van der Vet wees op de typische bouwmoeilijkheden in klei ne dorpen. Er moet gebouwd in klei ne aantallen en dat valt altijd duur der uit, dan de bouw van grotere komplexen. Die duurdere bouw kan zich weer in de huren manifesteren. Punt is ook dat de autochthone be volking met nieuw ingekomenen, geen éénheid vormt. Dat is een alge mene waarheid, die voor Noordwel le nog niet zo speelt, maar b.v. voor Renesse zeker wel. Onderling kontakt Kleine dorpen in deze regio kun nen onderling kontakt zoeken en de overheid benaderen. Te denken valt aan Serooskerke, Kerkwerve en De fraaie kerk van Noordwelle. Noordgouwe. Met twee leden in de raad kan Noordwelle genoeg invloed uitoefenen. De onderlinge band te Noordwelle wordt bepaald door de kerk, de school en de Plattelands vrouwenbond. De terugkerend Stra is ook belangrijk. Belangrijk punt is dat ook hier de belangstelling voor de t.v. terug loopt; er komt weer meer tijd voor eigen kreativiteit. In het dorp kan weer het nodige geor ganiseerd. In de nabespreking werd herin nerd aan het initiatief van de Ou derkommissie van de basisschool, dat medio december leidt tot inge bruikneming van speelwerktuigen voor de jeugd. Gepraat werd destijds (winterkerk) over het bestemmings plan. „Beter Wonen" verder, zint op typische voor kleine dorpen ge schikte woningen. HEN ESSE. Zoals deze week reeds gemeld is men na de afbraak van rle „puist" nan de kerk nu aan de op bouw van het nieuwe koor begon nen. En omdat de planning voor het totale werk inklusief afbraak onge veer een jaar bedraagt verwacht men dat het geheel omstreeks augustus 1977 verwezenlijkt zal zijn. Foto: het koor is van de grond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1