boekje. Rabobank Q Toch democratie iri Spanje? Vrije dagen in Engeland Koning maakte rekenfoutje Kleine prijsverlaging olieprodukten BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Nederlandse betrokken bij heroïne-vondst Val van tweeduizend meter Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODEDonderdag 2 december 197G Beter dan iemand had verwacht is koning Juan Carlos bezig Spanje in derdaad te laten overgaan van de diktatuur volgens Franco-model naar een demokratie die zo mag he ten. Niet dat aan ontwikkeling tot dusver geen schoonheids fouten kle ven, maar de vorst 'heeft een - in dertijd als zodanig niet doorziene - voortreffelijke keus gedaan in zijn eers\e minister Suarez. Een man die notaibene nog onder Franco minis ter ibas geweest, bleek nu geheel toegewjjd aan de plannen van de koning: En niet alleen dit hij bleek ook een uitgekookte strateeg om de voornaamste barrières op de weg naar de demokratie op te ruimen. Dat is uiteraard vooral de Cortes, het schijnparlement, dat er drie da gen over deed maar toen ook met 425 tegen 59 eigenlijk zijn eigen doodvonnis velde. En tevens dat van het Franco-systeem, dat al dusdanig verwaterd bleek te zijn dat een jaar na Franco's dood de herdenking naar Spaanse begrippen onzegbaar miezerig uitviel: dertig minuten ge bed was vrijwel alles. Naar de letter van de wet -is alles nog zoals het tijdens 40 jaar dikta tuur was - alleen wordt die wet niet meer zo nauw genomen en dat is zo geleidelijk gegaan dat de oude gar de van de orthodoxe falangisten nooit genoeg aaleiding heeft gekre gen om met bepaald nog wel aanwe zige machtsmiddelen fel verzet te plegen. Suarez heeft niet in alles zijn zin - en die van de koning - gekre gen, merkwaardigerwijs vooral door toedoen van zijn voorganger Fraga y Iribarnes, een tamelijk vooruitstre vend man uit de Franco-beweging van wie men meer had verwacht dan van Suarez. Met name geldt dit over enige details van het stemrecht, de instelling van kiesdistrikten en het weren van de kleinere groepe ringen. Dat de Spanjaarden overi gens niet al te verlangend waren om een gewoon systeem van evenredige vertegenwoordiging in te voeren, was niet alleen bij de falangisten in de Cortes zo - ook bij de oppositie kon men daar begrip voor hebben. Tenslotte waren daardoor in 1936 de elkaar bitter bestrijdende machts blokken ontstaan die de politieke chaos veroorzaakten die een burger oorlog onontkoombaar maakten. Geduld nodig: Als over schoonheidsfouten ge sproken wordt kan men allereerst denken aan het weren van de kleine groeperingen - dit leidt er onherroe pelijk toe dat menige groep op an dere wijze gaat ageren: de Basken zijn er een angstwekkend voorbeeld van. Maar een ernstiger gebrek is dat de demokratie geheel en al van bovenaf wordt opgelegd. De opposi tie is er niet in gekend, die heeft het maar te slikken. Er is uit die kring wel waardering geuit, met enig voorbehouden, maar op deze manier wordt het wel de demokratie van de koning, niet die van alle partijen. En als men gelooft dat voor het funk- tioneren van een demokratie een on ontkoombare vereiste is dat die ook leeft in de natie, dan mankeert er iets aan de Spaanse-in-wording. En bezwaar overigens dat in de kringen van de koning en Suarez ook wel is gevoeld - zij meenden terecht dat het door de Cortes manoeuvreren van al die voorstellen nog moeilij ker was geworden als die tevens van de oppositie afkomstig waren, een poliiteke groepering die de meeste Cortesleden toch nog lang niet lek ker zit. Men mag rustig aannemen dat pressie van Suarez, zoals de eenvou dige dreiging dat geen tegenstemmer nog iets van de regering hoefde te verwachten, menig Corteslid tegen zijn zin voor heeft laten stemmen. Suarez is er zeker ook voor dat de kommunisten als partij erkend wor den - iets wat eveneens achterwege is gebleven omdat men onmogelijk de Cortes zover door de knieën kon krijgen. Niet dat Suarez zoveel met de kommunisten op heeft, maar een bovengronds opererende partij lijkt hem altijd nog minder gevaarlijk dan een die ondergronds wroet. Een andere zaak is of Suarez die de voorbereidigen voor de demokratie, met wellicht volgend jaar al een echt parlement dat tevens grond wetswijzigingen zal moeten door voeren, alles na de eerste fase ook nog zo vlot van stapel kan laten lo pen. Om maar een ding te noemen - langzaam gaat het wel en gedidd is nooit de bekendste deugd der Span jaarden geweest. LONDEN, 1-12. Nu de kerstdagen en nieuwjaar op een weekeinde val len, heeft de Britse overheid beslo ten 27 en 28 december, alsmede 3 januari, extra vrij te geven. Na dit royale gebaar willen vele bedrijven niet achterblijven. Omdat de werkdagen tussen de feestdagen door de officiële korrektie tot drie beperkt zijn - woensdag t/m vrijdag - hebben zij besloten dat er ook op die dagen niet zal worden gewerkt. STOCKHOLM, 1-12. De Zweedse koning Carl Gustav heeft van de be- lasting-inspeketur een schrijven ge kregen dat hij bij zijn belasting-aan gifte een te hoog inkomen heeft op gegeven. Het resultaat is dat hij 175.000 kronen (f 105.000) terugont vangt die hij bij de voorheffing te veel had betaald. In tegenstelling tot de Nederland se vorstin, moet Gustav net als iedereen, belasting betalen. WASHINGTON. De zo goedkoop mogelijk gehouden installatie van Jimmy Carter als president van de Verenigde Staten op 20 januari, zal haar hoogtepunt beleven in zijn beëdiging als „Jimmy", en niet als „James Earl Carter Jr.", zo heeft een medewerker maandag meege deeld. FREIBURG, 1-12. De Westduitse douane heeft woensdag een 25-jarige Nederlandse en 29-jarige Schotse tweelingzusters aangehouden die met 16,9 kilogram heroine op weg waren naar Amsterdam. De drie koeriersters liepen tegen de lamp bij een bagagecontroie op het traject tussen Bazel in Zwitser land en Freiburg in Baden- Wiirt- tenberg. De heroïne was op listige wijze wijze over vier koffers verdeeld. De vrouwen, waren vanuit Bangkok naar Rome gevlogen en hadden daar de trein genomen met als eindbe stemming AmsiterdJam. De heroine, genoeg voor 340.000 „shots", had een dealerwaarde van bijnia vier miljoen gulden. Voor de Westduitse douane was deze vangst het tot dusver grootste succes in haar strijd tegen de inter nationale dmgssmokkel. LONDEN, 1-12. Een Britse para chutist, de 25-jarige Graham Fle- mons, heeft een val van ruim 2.000 meter overleefd. Toen hij uit «het vliegtuig was ge sprongen op meer dan twee kilome ter hoogte, wilde zijn hoofdpara- ehute miet opengaan. Aan zijn reser vevalscherm had hij ook niets, door dat de kabels er van in de war raakten. Tot zijn geluk kwam Flemons, lid van een amateurolub in Biidfort- on- Avon, terecht op een juist omge ploegd terrein. Hij moest met in wendige kneuzingen en een gebro ken been "in een ziekenhuis worden opgenomen DEN HAAG, 1-12. Met ingang van zaterdag 4 december worden de maximum-verbruikersprljzen van enkele aardolieprodukten verlaagd. Dit heeft het ministerie van econo mische zaken meegedeeld. De maximuim-prijs van superben- zine gaat met 2 cent omlaag en wordt f 1,096 per liter, autogasolde gaat met 1,3 cent (incl. btw) omlaag en komt op 55,2 cent per liter, petro leum daalt met 1,4 cent (incl. btw) waardoor bijvoorbeeld de maxi- mum-verbruikersprijs van petro leum in bussen tot 20 liter en in ge meenten met minder dan 100.000 in woners komt op 53,2 cent per liter. Tenslotte wordt de maximum-prijs van huisbrandolie 1 en 2 met 1,2 cent (excl. btw) verlaagd. Daar echter voor deze produkten soms al kortingen worden toegepast, behoeft de daling van de maximum prijs niet altijd voor iedere afnemer een overeenkomstige prijsverlaging in te houden. DEN HAAG. President Valery Gis- card d'Estaing (l.) van Frankrijk in gesprek met de Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt op de Europese topkonferentie in de Rol zaal van het Binnenhof-komplex in Den Haag. Spijtig, maar het hoge gesprek 'heeft niet veel - of liever niets - opgeleverd. VRIJDAG 3 DECEMBER NED. 1: De KRO brengt in de vooravond enig muzikaal vermaak met het programma Bij ons in Groet. Vanuit het centrum De Bokkesprong in het Noordhollandse Groet een muzikale en vocale happening, ge presenteerd door Pierre van Ostade. De medewerkenden zijn Rita Ho- vink, The Blue Diamonds, Mieke Telkamp, Willy Alberti, The George Baker Selection, Ine Kuhr en het Edelweiss Duo. De volgende ander half uur zijn voor de liefhebbers van de romantiek: Sissi, keizerin en moeder. Er staat voor Sissi een scheiding van haar geliefde keizer op stapel, want tuberculose dwingt haar in Spane een kuur te volgen. Intussen probeert haar schoonmoe der haar opzij te schuiven. Na het journaal maakt minister-president Den Uyl zijn opwachting voor het wekelijks interview. De sport krijgt aandacht in het programma Het spel en de knikkers. Op een enigszins af standelijke wijze worden door o.a. Aad van den Heuvel en Jan Mulder enige sportonderwerpen onder de loep genomen. Het volgende half uur biedt vermaak met een afleve ring van Hotel op stelten. Basil Fawlty heeft een, naar men zegt, goede kok aangetrokken. Maar op het moment dat de plaatselijke so ciety aan tafel gaat voor het diner, ligt de kok volkomen dronken naast zijn fornuis. In het tweede deel van de IKON-serie De nieuwe ketters wordt een portret getoond van twee Friese boeren, Teake Cuperus en zijn vader Minne. NED. II: De TROS gaat van start met De vrouw van zes miljoen. Su pervrouw Jaime is de zorg voor een leeuw toevertrouwd. Twee boeren stellen dit dier verantwoordelijk voor het doden van hun vee. Na het journaal dolt de komiek André van Duin over het scherm in de kome diereeks Hotel de Botel. Erkennend, dat hij maar een vreemde vogel is, komt Koos Overwater tot de kon- klusie dat het voor iedereen beter is als hij hotel Ruimzicht verlaat. In deel negen van de serie De Jor- daches, zijn Rudy en July getrouwd, ondanks hevige protesten van moe der Mary. Het huwelijksgeluk schijnt echter van korte duur te zijn. De politieke carrière van Rudy en het verlies van hun baby brengen Julie aan de drankAan hei serie werk komt een einde met een afle vering van Wordt u al geholpen? De verjaardag van mrs. Slocombe staat voor de deur. In het diepste geheim wordt door het personeel van het warenhuis van de Grace Brothers een feest voorbereid. Na dit brok amusement komt Aktua TV met een klein uur aktualiteiten. VRIJDAG 3 DECEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 Bij ons in.Groet; 19.55 Sissi; 21.35 Journaal; 21.50 7 rent met 't nieuw Spaar-extra-Premie Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Prenüeboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over eik opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar-extra-Premieboekje voordelig is, als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra-Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wiit weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt En goede raad kost niets. geld en goede raad Min.-president Den Uyl; 22.00 Het spel en de knikkers; 22.30 Hotel op stelten; 23.00 Alg. loterij Ned.; 23.05 De nieuwe ketters; 23.45 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 De vrouw van zes miljoen20.00 Jour naal; 20.25 Hotel de botel; 20.55 De Jordaches; 21.40 Wordt u al gehol pen?; 22.10 Aktua TV; 23.05 Sport; 23.30 Journaal. ZATERDAG 4 DECEMBER NED. I: Tussen zeven en acht zet de AVRO twee vermakelijke pro gramma's op het scherm. Eerst een aflevering van de satirische serie MASH, waarin het huwelijk van ko lonel Potter wordt gevierd. In Wie van de drie? vragen Martina Bijl, Lous Maasdijk, Albert Mol en Kees Brusse zich af wie nu wel de enige echte is. Klokslag acht wordt de speelfilm Dodge City op het scherm geprojekteerd. Anderhalf uur film- genot met als centrale figuur de Ierse akteur Errol Flynn. Volop spanning in Dodge City, onder meer met een race tussen trein en een postkoets, revolver gevechten en een lynchpoging. Errol Flyn speelt een Ierse fortuinzoeker die in Dodge City terecht komt, waar hij zich de vijandschap van enkele niet zo pret tige mensen-op de hals haalt. Na het journaal aandacht voor hel sportge beuren. AVRO's sportpanorama wordt opgevolgd door een optreden van de suksesvolle Amerikaanse zanger Bob Dylan. Op het program ma staan nummers als Railroed boy, 1 pity the poor immigrant, Maggie's Farm en Blowing in the wind. De NCRV is er 's middags met een ge varieerd tv-pakket. Op de eerste plaats het kleuterprogramma Kijk doos, daarna deel vier van de jeugd serie Lappenkat. Na een optreden van de theater-man Tom de Graaf in liedjes en spelletjes, wordt het middagprogramma afgerond met de avontuurlijke Zweedse serie Hei raadsel van het Silvercronakasteel. NED. II: Voordat Ted s.s.t.t.-show van start gaat, wordt ten gerieve van de kleinsten onder de kijkers een avontuur van Bolke de Beer ge toond. Met een onderbreking voor het journaal is vervolge-ns de tijd tot half tien voor de spelshow van Ted de Braak. In het spel voor ongehuw- den komt het aan op behendigheid, improvisatie, kennis en begrip. Een en ander wordt omlijst met het op treden van Santa Barbara, Sandy Denny en het orkest van Harry de Groot. Op het NCRVy programma staat ook een aflevering van de Franse serie Vluchtroute. Gebaseerd op ware gebeurtenissen is het ver haal van een weduwe die vertelt hoe haar man in hei verzet is gekomen. Met gevaar voor eigen leven hielp deze man iemand over de demarca tielijn in Frankrijk. Hij werd daar na gefusilleerd. Voor aktualiteiten kan men terecht bü de mannen van Hier en nu, die daarna, in samen werking met Studio Sport, de kijkers trakteren op enige aktuele sportin- formatie. Tot slot van deze tv-avond komt de NCRV met een nieuw on derwerp: de start van een serie reis verslagen van de bekende dichter Bertus Aafjes. In hel eerste deel maakt men kennis met een missie post in Kenya die al zestien jaar ge leid wordt door de Nederlandse pa ter Jan van der Ouderaat. ZATERDAG 4 DECEMBER NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 De kijkdoos; J6.05 Lappenkat; 16.20 Tombola; 16.50 Het raadsel van het Silvercronakasteel; 18.15 Teleac; 18.45 De bereboot; 18.55 Nieuws; 19.05 MASH; 19.30 Wie van de drie?; 20.00 Errool Flynn cyclus: Dodge city; 21.35 Journaal; 21.50 Sportpa norama; 22.30 Bob Dylan special; 23.20 Journaal. NED. 11: 18.40 Lied van de week: 18.45 Informatie Marokkanen18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Teds s.s.t.t. show; 20.00 Journaal; 20.25 Teds s.s.t.t. show; 21.30 Vlucht route; 21.55 Hier en nu; 22.35 Studio Sport; 23.00 Met Bert Aafjes naar kinderen in Afrika; 23.25 Nieuws. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7