STADSARCHIVARIS W. H. KEIKES OVER „ZIERIKZEE EN ZIJN REGENTEN PATRICIAAT" Gemerkte lorellen werden uilgezel in Veerse Meer Begrotingsbeschouwingen Zierikzeese raad I r n f ERIC DE NOORMAN Afdeling Genealogische Vereniging STREEKNIEUWS (III) „De kleine burgerij, aldus Roorda en Van Dijk, die sinds de late zestiende eeuw steeds minder kans had zich te laten gelden, sputterde in politieke crisissituaties nog wel eens tegen de plaatselijke machthebbers. Maar de regentengroep, aanvankelijk nog voldoende aangevuld van onderaf, vooral vanuit de brede burgcrü en zelfs in een enkel geval wel vanuit nog lagere regionen van de sociale pyramide. hoefde zich daar niet al te veel van aan te trekken. ZIERIKZEE, 27-11. De Afde ling Zeeland van de Neder landse Genealogische Vereni ging, bracht zaterdag een be zoek aan Zierikzee. Ten slad- huize hield stadsarchivaris W. H. Keikes een interessante le zing over het onderwerp: .Zie rikzee en zijn regentenpatrici aat". In een aantal vervolgen willen wij de kauserie van de heer Keikes hier publiceren. Mede hierdoor kan in en gerust vast stellen, dat de verkregen uitkomsten - die overigens met de nodige voor zichtigheid werden gehanteerd - een vrij grote mate van betrouw baarheid hebben. Hoewel veel ambten gedurende lange tijd binnen bepaalde families werden bekleed, valt het toch op ..dat maar weinig regelmatig regen ten opleverende families die in dc eerste helft van de 17de eeuw een rol speelden, dat in de tweede helft van de 18de eeuw nog steeds deden''. In Zierikzee toonde een viertal re gentengeslachten dit uithoudings vermogen: Cau, Do Jonge, Ockerse en Pons. Men zou misschien anders ver wachten, maar de vaste permanente kern van plaatselijke regentenfami lies was niet erg groot, omdat vrü veel bekende families pas Iaat zijn toegelaten en vrij veel anderen al vroeg verdwenen, terwijl er ook families zijn geweest die alleen zo nu en dan eens een regent aan hun stad leverden. Allengs begon men echter zich te verzetten' tegen zo'n opklimming van lieden die, zoals het eens ge formuleerd werd, als het ware „op een stroowisch waren, komen aan drijven Sommigen waren zelfs huiverig om de namen van hun grootouders te noemen; zo kort was het nog maar geleden, dat zij van de geringere volksklasse deel uit maakten. Het -is opmerkelijk dat uitingen van anti-aristocratische strekking geleidelijk aan verstomden; de klei ne burgerij legde zioh duidelijk neer bij het steeds groter wordende over wicht van de regenten en hun wel haast absoluut gezag en invloed. Daartegen was geen kruid gewassen en men wist dat. Groeiende kloof Zoals ook el'ders, kon men er in Zierikzee getuige van zijn, dat de kloof tussen regerende aristocratie en bevolking zichtbaar groter werd. het regerende regentenpatriciaat daarentegen werd steeds kleiner. Dit had vanzelfsprekend ook gevol gen voor de regentenfamilies, die geld en ambten zoveel mogelijk bin nen eigen kring(etje) wensten te be houden. En dan komen wij haast onge merkt op het terrein, dat door ge nealogen met toenemende belang stelling wordt betreden: de onder linge verwantschap die tussen de diverse regentengeslachten heeft be staan, overduidelijk blijkend uit hun stambomen, stamreeksen en kwar tierstaten. Meer en meer ging men „onder elkaar'' trouwen, ten dele vrijwillig (geld bij geld) ten dele daartoe min of meer genoodzaakt, wilde men al thans niet „afdalen" tot zogenaam de lagere standen. In dit verband poogden regenten nadrukkelijk verzachting of versoe peling te verkrijgen bij de toepas sing van privileges, die strenge voor schriften bevatten t.a.v. verboden verwantschapsgraden in de stadsre gering. Profitable charges Contracten van correspontentie verengden de kring waarbinnen men de „profitable charges" („vette klui ven") verdeelde. Dit was al zo in de zgn. Gouden Eeuw en dat werd er in de loop van de achttiende eeuw bepaald niet beter op. Het bur gemeesterschap ging dan ook rond in een steeds beperkter coterie van onderling verwante families. Men hoeft er de Vroedschap van P- D. de Vos maar op na te slaan om onmid dellijk te kunnen vaststellen, dat het in Zierikzee net zo toeging als in Amsterdam, Rotterdam, Brielle of Goes, of waar dan ook. „De aristo cratie was een ware oligarchie ge worden, waarin nog maar sporadisch een homo novus binnendrong." Aan de studie Roorda/Van Dijk ligt veel statisch materiaal ten grondslag. (Vervolg van pag. 1) Vertrekóversehot Er is geen afdoende verklaring voor het vertrekoverschot van de bevolking irt 1976. Mogelijk goedko pere grond elders. Er is te Zierikzee echter wel bouwgi'ond aanwezig en het afgeven van een bouwvergun ning duurt niet belemmerend lang. Centrale kern Zierikzee is - als bekend - aange merkt als centrale kern in het open Midden-Deltagebied en heeft een funktie voor het vervullen van de behoefte aan voorzieningen en wo ningen voor de streek zelf. Dit sluit het bouwen voor de Randstad uit. Het kontingent woningwetwonin gen voor 1977 bedraagt 12 (Molen straat); voor premiebouw is dit aan tal 44. „Beter Wonen" zal nog rapporte ren over de toewijzingen, gedurende het laatste half jaar, om een beeld te krijgen welke kategorie toegewe- zenen geen ekonomische binding met Zierikzee hebben. De voorlich ting en begeleiding van de rehabili tatie, is in handen van een uitste kend - nieuw aangetrokken - amb tenaar. Haven(s) Naar betere geschiktmaking van de haven wordt een onderzoek inge steld, evenals naar de 'haven „De Val", die mogelijk een golfbreker nodig heeft, voor bruikbaarheid voor sportdoeleinden. Nadere informatie zal worden ge vraagd by de provincie inzake ge melde subsidiëring van de aanleg van watersport- aanlegplaatsen in de Zierikzeese haven. De havenmeester verlaat najaar 1977 de dienst met pensioen. Voor zieningen worden getroffen voor tijdige vervanging van deze funk- tionaris. Camping verdwijnt Blijkens het bestemmingsplan Kaaskenswater gaat het huidige kampeerterrein daar verdwijnen; vandaar geen uitbreiding of verbe tering van de akkommodatie. Het kollege meent dat geen pogingen moeten worden gedaan de camping te verplaatsen, daar er al een parti- kuliere camping is. Binnen het re delijke zal ook voor de Toeristenda- gen '77 de helpende hand worden geboden. Een sukses is het overloopgebied tussen de twee schoolgrenzen. Het s c o oc -yyTft> *-» ca co <*-«*-« r* y-aMm ca ca ca: Mb t£> rv co o ca co- co r- "Ca. ca ca ca ca ca w co co co co co co co VEERE, 1-12. In november zijn (ca.) 500 bruine en eveneens (ca.) 500 regenboogforellen gemerkt met een groen plastic plaatje, genum merd DV 2000-3000. Aan de andere zijde van het merk staat vermeld „Directie van de Visserijen, Bezui- denhoutseweg 73, Den Haag". Deze forellen zijn uitgezet bij de Veerse Dam. Deze merkaktiie heeft tct doel na dere gegevens te krijgen, over de vangbaarheid van beide soorten, de overleving in de loop der jaren, de groei e.d. Voor bei'die merkakties is het van groot belang dat de vangst van elke gemerkte vis wordt ge meld bij de Directie van deVisse rijen en dat de volgende gegevens daarbij wouden gesloten: 1 vissoort; 2. lengte bij vangst; 3. plaats van de vangst; 4. datum van vangst en 5. al dan niet teruggezet. Door de Deltafederatie wordt evenals in 1976 een loterij opgezet, waarin ieder ingezonden merk (van beide merkakties) meedingt naar een aantal prijzen, ondermeer een prijs van 1' 1.000,De uitreiking van deze prijzen zal plaatsvinden op de algemene najaarsvergadering (1977) van deze Federatie. zal echter periodiek moeten worden herzien en eventueel gewijzigd. Scholen De Theo Thijssenschool en de openbare kleuterschool worden ver vroegd afgeschreven, maar het kol lege meent dat beide scholen toch nog een aantal jaren mee moeten. Mede met het oog op de plannen tot een middenschool, zal tijdig een besluit dienen te vallen over de plaats van de nieuwe school (of nieuwe scholen). Te denken ware - ook volgens het kollege - aan de grens van Malta en binnenstad. Raad en Schoolraad worden op de hoogte gehouden. Hogere stichtingskosten zijn in derdaad verantwoordelijk voor het nadelig onderwijssaldo. Het kollege meent dat de kapitaalslasten van scholenbouw behoorden te kunnen worden bestreden uit de normver goedingen voor het onderwijs uit 's rijkskas. M.i.v. 1 november 1976 wordt de tiende leerkracht aan ,,'t Kofschip" door het rijk betaald. Het kollege wijst de aantijding van de hand, dat de zaken betreffende het openbaar onderwijs op zijn beloop zouden worden gelaten. De aanstel ling van de tiende leerkracht be wijst het tegendeel. Bouw L.T.S. Begin dit jaar passeerde de akte voor de verkpop van een perceel grond t.b.v. de L;T.S., maar de bouw van de school hangt af van 's lands financiën. Er is nog geen grond voor een sportveld bij die school. Wél is bericht aan de Rijksgebouwdienst dat de gemeente de beoogde gron den wil verkopen. In het najaar van 1977 zou met de bouw van de school kunnen worden begonnen. Aandacht is verder nodig voor de akkommodatie van het sportparken de tennisbaan. Advies is gevraagd aan de Sportraad. Het advies is uit gebleven door ziekte van de sekre- taris van de Sportraad en het over lijden van de wethouder. Binnen enkele weken is het antwoord te verwachten. Het kollege wil een verhoging van tien procent toestaan van de subsidie aan de jeugdsport. Kulturele raad Wat een kulturele raad betreft, gaat de noodzakelijke voorkeur uit naar een regionale raad, als zijtak van een Stichting Samenlevingsop bouw voor Sch ouwcn-Duiveland. Het c.r.m. geeft echter voorlopig nog geen subsidie aan zo'n stichting. Wethouder P.W. De wethouder P. W., de heer C. Bij de Vaate vond meerjarenplan ning, waarover veel te doen is, een lastige zaak. Het is alleen mogelijk als er een zeker inzicht bestaat om trent de ontwikkeling van inkom sten, gedurende de planperiode en dit hangt allemaal weer af van het financieel - ekonomisch beleid van de overheid. Een 'groot deel van de gemeente lijke inkomsten immers komt uit het Gemeentefonds. Zo kan bij middel lange termijnplanning de uitkering op grond van de verfijndngs-rege- ling historische stadskernen niet worden .geraamd, daar deze regeling een voorlopig karakter heeft. Ei- wordt overigens in de gemeente op het gebied van investeringsmogelijk heden wel aan middellange termijn planning gedaan. Urgentielijst Zo is er een urgentielijst van in vesteringen, waar aan nog werken kunnen worden toegevoegd in het begrotingsjaar of er van afgevoerd. Eerst dan kan sprake zijn van sub sidie voor wijkaktiviteiten, als deze een reeël welzijnsbevorderend ka rakter hebben. De gereserveerde f 32.000,- voor het nieuwe Brogum- gebouw is een raming. T.a.v. een welzijnsplan ware te denken aan initiatieven van de Kommissie Jeugd- en Jongerenwerk en de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. De huurvaststelling voor Brogum geschiedt op een reeële basis. Moge lijk valt te denken aan een subsi dieregeling. wanneer de lasten le zwaar worden. Regio-sociale dienst De raden in de regio krijgen een gemeenschappelijke regeling voor gelegd voor een intergemeentelijke sociale dienst. Twintig schoolverla ters zijn thans al in ondersteuning. De tendens is dat steed's langer naar passend werk door betrokke nen moet worden uitgezien. De in stelling is te verwachten van een regionale opname- advieskommissie als bedoeld in de wet op de bejaar denoorden. Daartoe is door het over koepelend orgaan bejaardenwerk Schouwen-Duiveland een advies uit gebracht. Sluiting van middenstandszaken heeft niet altijd een ekonomische achtergrond, aldus de wethouder; er kunnen problemen zijn rond de opvolging of andere motiveringen kunnen er aan ten grondslag liggen. Hierna volgde de re- en duplieken waarvoor wij - op ruimtelijke gron den - moeten verwijzen naar het volgende nummer. De Romeinse helm 48. Zij vervolgen ongestoord hun weg cn be reiken tegen dc avond dc kust. Het kost heel wat tijd cn moeite voor ze de plaats waar hun boot ligt gevonden hebben. Axc blijft achter om de paarden te bewaken en de overigen volgen een smal, kronkelend rotspaadje, dat naar het strand beneden hen voert. Van hier kunnen zc vaag de schepen onderscheiden, die onder een overhangende rots verscholen lig gen. Erwln zwaait met zijn armen om de aan dacht te trekken, maar het is overbodig, want reeds nadert een roeiboot om hen af te halen. Winonah begroet haar echtgenoot, verheugd dat cr een einde aan haar onzekerheid is ge komen, nu hij weer terug is op de boot. Ter stond ontfermt zij zich over Orisia, die, uit geput door alle spanning en vermoeienis, weer buiten bewustzijn is geraakt. Het meisje wordt aan de hoede van Cendrach toevertrouwd cn heeft eindelijk, lot Eric's geruststelling, dc verzorging die 7.ij nodig heeft. „Ik moet zo snel mogelijk weer weg, om onze krijgers bij Moru tegen de helm uit te wisselen", zegt de Noorman. „Erwin, Axe en Svein gaan mee. Ik heb nog maar twee dagen tijd en vóór ik naar Moru ga wil ik eerst pro beren de schat van Orisia in de wacht tc slepen". Winonah schudt bedenkelijk het hoofd, maar Eric gaat snel voort, op Tugwal wijzend: „Laat deze man stevig aan dc mast binden. Zo lang we hem als gijzelaar in handen heb ben. kunnen zijn krijgers niet veel tegen ons beginnen. Later, als alles achter dc rug is, zet ik hom dan wel ergens op de kust af!" De vier mannen gaan op weg. Eric heeft de pony van dc krijger die indertijd word uitge zonden om Winonah op dc hoogte tc stellen van Eric's wedervaren bij Moru. Het wordt reeds nacht als Eric met zijn mannen voorzichtig door dc wouden trekt. Zij mijden het open veld en dc wegen, om ont moetingen te ontlopen met Moru's krijgers, die ongetwijfeld wel op pad zullen zijn. Na enige uren rijden moeten zc volgens de berekening van dc Noorman zich ongeveer op dc grens van Moru's grondgebied bevinden. Dubbele waakzaamheid is nu geboden en als Eric plotseling zijn paard inhoudt en halt be veelt, is dat voor de drie anderen geen ver rassing. Dan horen ook zij een ongewoon ge luid. ZIERIKZEE Burgemeester over „persoonlijk feit". Burgemeester Th. H. de Meester heeft zich bij de behandeling van de gemeentebegroting, tijdens de woensdag gehouden vergadering met een verklaring tot de raad gericht inzake een „persoonlijk feit". De verklaring volgt hieronder. „Enige tijd geleden heeft mijn Rotterdamse kollega de heer Van der Louw in het kader van de alge mene noodzaak tot bezuiniging ver klaard, dat hij er geen bezwaar te gen zou hebben, indien zijn salaris zou worden bevroren op het huidi ge peil en niet trendmatig zou wor den verhoogd. Prompt zijn er stemmen opgegaan dat een dergelijke maatregel voor alle burgemeesters overwogen dien de te worden. Overheidssalarissen zijn openbaar, zo ook dat van kolle ga Van der Louw dat boven de twee ton komt. Inderdaad een topsalaris, maar dit kan toch moeilijk gezegd worden van het salaris van burge meesters in gemeenten onder de 14.000 inwoners. Mijn salaris be draagt niet de helft van dat van kol lega Van der Louw, zoals velen me nen, maar ongeveer een kwart. Daarbij gaat het om het normale brutoloon. En dan kan men zien dat dit niet meer is dan het salaris van b.v. een leraar HAVO-MAVO met middelbare opleiding, de academici zitten dan nog hoger. Lager dan van vele ambtenaren ter Provinciale Griffie en dan bedoel ik zeker nog niet de hoofden van dienst. Begrijpt u goed, ik wil hier niet mijn nood klagen, slechts fabels ont zenuwen en dan zeker ook de on uitroeibare fabel dat een burgemees ter voor niets in zijn ambtswoning woont. In hetzelfde hoofdstuk II, volgnr. 1. kan men zien dat ik rond f 7000, huur betaal. Dat is dit mooie huis wel waard zal men kunnen zeggen, maar het is dus zeker niet voorniets en dan praat ik nog niet over de exorbitant hoge stookkosten in dit koude en tochtige huis en het dage lijks onderhoud dat ook extra on kosten meebrengt." Geslaagd Aan de Rijksluchtvaartschool te Eelde, slaagde voor het examen ter verkrijging van het Brevet Verkeers vlieger, onze stadgenoot J. van Dienst Azn. BROUWERSHAVEN Speciaal afscheid van mevrouw Schouwenaar Tijdens de receptie bij het afscheid van burgemeester cn mevrouw Schouwenaar te Brouwershaven werd nog een afscheidswoord ge sproken door mevrouw M. Janse- Glas namens de besturen en leden der bejaardensoos Brouwershaven, de Brouwse Vrouwenraad met leden verspreid over dc kernen Schudde- beurs, Noordgouwe, Dreischor, Zon- nemnire en Brouwershaven en dc afd. Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Mevrouw Janse roemde vooral het organisatietalent van de scheidende presidente mevrouw Schouwenaar- Lindenbergh. „Misschien hebben wel wel een té dankbaar gebruik gemaakt van de gastvrijheid welke steeds geboden werd in het burgemeestershuis. Als we de achter ons liggende jaren nog eens dc revue laten passeren dan denken we in de eerste plaats aan de -totstandkoming van de Vrouwen raad als overkoepelingsorgaan van de vrouwenverenigingen der kernen. Het voorspel daartoe was het ver vaardigen met 60 dames van het wandkleed van het gerestaureerde stadhuis. Hierdoor groeiden we al len naar elkaar toe." We hebben genoten van uw harte lijkheid, gastvrijheid, betrouwbaar heid en doorzettingsvermogen. We wensen Schoonhoven veel geluk met u als burgemeestersvrouw, steeds bezielend en bereid tot hulp cn me dewerking, aldus mevrouw Jansc. Met dc beste wensen namens alle verenigingen namen de afgevaardig den afscheid waarbij als herinnering een tweetal zilveren kandelaars werd geschonken. DREISCHOR Jubileum (75) „Crescendo" Op zaterdag 11 december vindt in het dorpshuis aan de Ring te Drei schor een bijeenkomst plaats, ter afsluiting van de aktiviiteiten. die verband houden met het 75-jarig be staan van de Muziekvereniging „Crescendo". Een Werkkomité heeft zich belast .met fondsenwerving en dank zij geslaagde akties, zullen op genoemde avond de nieuwe instru menten aan de orkestleden worden overhandigd. Op de nieuwe instru menten zulllen enkele nummers ten gehore worden gebracht. Het thans beschikbare instrumentarium houdt de overgang in van harmonie naar fanfare. Whisky in water J NICOSIA1-12. Om zijn l schip te behoeden voor ver- j) gaan heeft een kapitein zijn lading moeten opofferen. De kratten met flessenwhisky gingen overboord. Het sóhip, een kleine Cypri sche vrachtbootwas lussen Lamaka op Zuidwcst-Cyprus en Joeniah ten noorden van Beiroet in. Libanon slagzij gaan maken. Om te voorko men dat het zonk besloten de kapitein en zijn bemanning van twee Libanezen en drie Cyprioten, de kratten whisky overboord te gooien De boot heeft Lamaka be reikt. Uitslagen jeugdwedstrijden T.O.G. Door de jeugdleden van schaakver eniging T.O.G. zijn inmiddels de vierde en vijfde ronde gespeeld om het persoonlijke jeugdkampioen schap van Zeeland. Uitslag vierde ronde: Jan de Jon- ge-Teun v. d. Have afgebr.; Jan de Korte-Jan de Bil V2-V2; Rinus Mul- ler-Martin van Driel 1-0. Uitslag vijfde ronde: Jan de Bil- Rinus Muller 0-1; Teun v. d. Have- Jan de Korte 0-1; Wout v. d. Berg- Jan de Jonge Va-Va. De voorlopige tussenstand ziet er als volgt uit: 1. Jan de Korte samen met Wout v. d. Berg met 3Va punten; 3. Rinus Muller 3 punten; 4. Jan de Bil 1 Vs punt; 5. Martin van Driel 1 punt; 6. Jan de Jonge Va punten; 7. Teun v. d. Have 0 punten. Er zijn nu nog twee ronden te spelen. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Veenendaal (7e pre dikantsplaats): dr. J. Broekhuis, Schoonhoven; te Voorburg: G. Mes- sic, Zwolle. Benoemd tot geestelijk verzorger van de Stichting „Eikendonk" tc Waalwijk: D. Stolk, hulpprediker te Babyloniënbroek, die deze benoe ming heeft aangenomen. Aangenomen naar Stavenissc: W. J. Gorissen, kand.. Gouda. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Urk: J. B. van Mcche- len aldaar. Aangenomen naar Enschede- Noord (voor de missionaire dienst op Irian Java): J. P. D. Groen, kand.. Groningen, die bedankte voor New Westminster (missionaire dienst Brazilië) en voor Groningcn-Noord (missionaire dienst op Irian Jay a). Bedankt voor Monster: II. Mostert, Hoogevcen. VLISSINGEN. Dc 17-jarige Arie, tweede zoon van het echtpaar Jacobs in Vlissingen, heeft woensdag tegen over dc politic bekend, zijn vader, de 44-jarige reserve-binncnschippcr Cornelis Jacobs, op 6 november j.l. met een Flobert-geweer tc hebben doodgeschoten. Dc jongen is voor verder verhoor opgesloten in het Vlissingse politiebureau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5