Bouwlift voor twaalf koopwoningen te Oosterland Bejaarden van Brouwershaven vierden het Sinterklaasfeest AFSCHEIDSREDE LOCO-BURGEMEESTER PH. J. VAN AST BIJ VERTREK EERSTE BURGER VAN BROUWERSHAVEN 3 TRUIEN - VESTEN OVERHEMDEN KREDIETEN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Gemeentebestuur hoopt op korte vakature-periode STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODEDonderdag 2 december 1976 Nr. 22006 Advertentie OOSTERLAND. 1-12. Van de twaalf koopwoningen die aan de Dokter Schutterstraat alhier ge bouwd worden door het Bouw- en Aannemingsbedryf fa, Gebr. Ligtcn- dag te Sint Philipsland, zijn van de eerste zes woningen elk drie b'ok- kcn van twee thans de gewapend be tonnen funderingen gestort. Van de overige zes stuks is men thans bezig om de bekistingen te maken voor deze betonfuhderingen zodat volgende week vermoedelijk ook deze gegoten zullen kunnen worden*. Men maakt bij deze bouw gebruik van een huizenhoge bouw lift, die hoog boven de omringende woningen torent en overal op het dorp te zien is. Deze heeft een reik- breedte van 25 meter straal. Wat de bouw van de 17 Nivonette-woningen betreft verder in de Dr. Schutter straat die het bouw- en aanne mingsbedrijf fa. Prince te Haamste de bouwt, hiervan is men al zover gevorderd dat van een viertal blok ken van twee dus van acht wonin gen de betonnen zolderingen gestort zijn. Vooral ook voor deze woningen schijnt veel animo tot kopen te be staan, vooral nu het weer „in" is be zitter van een eigen woning te wor den. BROUWERSHAVEN, 1-12. Dc be jaardensociëteit te Brouwershaven vierde in het verenigingsgebouw het Sint Nicolaasfeest .waarvoor een goe de belangstelling bestond. De pre sidente mevrouw Schouwenaar-Lin- denbergh verwelkomde de vele aan wezigen, Inzonderheid het zangkoor, dat ook nu weer van de party was. Met het nuttigen van een kopje thee en het zingen van diverse lie deren steeg bij .de bejaarden de spanning zienderogen. Iedere aan wezige mocht een papieren roos ne men welke correspondeerde met het presentje, dat door Sint beschikbaar was gesteld. Diverse leuke opmer- kingen en dankbare woorden getuig den dat het allemaal bijzonder in de smaak viel. De overgebleven kadoot- jes werden per groep van tien per sonen aan de sjoelbak vez-speeld, wat gezellig verliep. Een prachtig lied werd gezongen door mevrouw De Bruin, waarbij het refrein naar har telust werd meegezongen. Mevrouw Bos tekende weer voor een grandioos verhaal in het Zeeuwse dialect over de slanke lijn. Mevrouw Kwaak, on der wiens leiding een lappendeken was vervaardigd op de soosmiddagen voor het Rode Kruis kreeg een ge dicht en een miniatuurlappendeken- tje. Aan het eind van deze geslaagde middag namen de bejaarden harte lijk afscheid van hun presidente we gens het vertrek naar Schoonhoven. De viering van Kerstfeest werd vast gesteld op donderdag 16 december aanstaande. biedingsnola gemeentebegroting 1977. De werkloosheid onder de jonge ren in de gemeente Westerschouwen valt niet tegen, daarentegen valt een zeker toename van werkloosheid on der ouderen waar te nemen. Door tewerkstelling ouderen op werkgele- genheidsobjekten trachten b. en w. deze ontwikkeling zoveel mogelijk in de hand te houden. Oproep Afdeling Schouwen Ned. Rode Kruis Het bestuur van de afdeling Schou wen (Westhoek) van het Nederland se Rode Kruis roept de bevolking in haar afdeling op financiële hulp te verlenen t.b.v. dc slachtoffers van de aardbevingsramp, die op 24 novem ber j.l. in Turkije plaats had. Giften kunnen worden gestort op gironummer 777 t.n.v. het Neder lands Rode Kruis te 's-Gravenhage. HAAMSTEDE Begraafplaats Voor het maken van een definitief plan voor uitbreiding van de be-' graafplaats te Haamstede wordt een kultuurtechnisch ingenieursbureau ingeschakeld. Het plan is als werk- verruimingsprojekt aangemeld om voor subsidie in aanmerking te ko men, aldus delen b. en w. mee in de aanbiedingsnota gemeentebegroting 1977. HAAMSTEDE Geslaagd Voor het doctoraal examen tand heelkunde is aan de Rijksuniversi teit te Groningen geslaagd de heer E. J. G. Roskott te Haamstede. KERKWERVE, 30-11. Dinsdagmid dag omstreeks 14.00 uur had op de kruising Heuvelsweg-Weelweg-Kak- kersweelweg een aanrijding plaats tussen een bestelwagen, bestuurd door R. M. F. de H. te Rotterdam en een personenauto bestuurd door A. J. R. te Kerkwerve. De aanrijding had plaats doordal de li. komende van de Weelweg geen voorrang ver leende aan R. Beide auto's raakten hierbij in de naast de weg gelegen sloot, waarbij R. zodanig beklemd raakte dat hij moest worden uitge zaagd. Met borstklachicn en kneu zingen werd hij nadat de heer Op- denoord, arts eerste hulp had ver leend overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. De li. kwam met de schrik vrij. Beide auto's werden zwaar beschadigd. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) wachtp kans.\ijur als u dircKl uvprgulil wilt hi'M-hikkrn. Een fVrsoonlijke Lening. Snel beschik- ImanntegnuiantrckkrlijkewMinvaanlcn. I'ruut ct eens mer bij di' de tweede keer dit jaar een Zeeuws gemeentebestuur in het ongelijk ge steld. In beide gevallen ging het om vrouwen die al een bijstandsuitke ring ontvingen. Omdat ze de zwan gerschapsonderbreking niet konden betalen klopten ze bij hun gemeente aan om ook deze kosten vergoed te krijgen. P.J.Z. Schouwen-Duiveland Deze week verscheen het derde nummer van het klubblad van de PJZ op Schouwen-Duiveland. Uit de inhoud blijkt dat bij het ingaan van het winterseizoen weer volop akti- viteiten zijn ingezet. De voorberei dingen voor de grote avond zijn in volle gang. Een eigen toneelgroep - na enige moeilijkheden weer bij el kaar gekregen - geeft op 22 januari a.s. in hotel-restaurant Concordia te Zierikzee een opvoering van het stuk „Kontakt met Kootje". ZIERIKZEE Confessionele vereniging De Confessionele Vereniging in Nederland houdt op woensdag 8 de cember a.s. een bijeenkomst in het Hervormd Verenigingsgebouw. Het woord zal worden gevoerd door ds. J. P. van Roon te Zeist (voorheen te Zierikzee), over het onderwerp: „Wezen en opdracht van de gemeen te". Rapport „Poortambacht" De Belangengroep Zierikzee Poort ambacht heeft een rapport samen gesteld, gebaseerd op een enquête, die in mei van dit jaar onder de be woners van de wijk werd gehouden. Het betreffende rapport zal op woensdag 8 december a.s. worden aangeboden aan het kollege van b. w. ten stadhuizc. Opening brandweergarage De officiële opening van de nieu we brandweergarage zal door bur gemeester Th. H. de Meester wor den verricht op vrijdag 17 december a.s. Ver. van Oud-leerlingen Op dinsdag 7 december wordt in het Huis van Nassau, een vergade ring gehouden van de Ver. v. Oud leerlingen der Tuinbouwwinterkur- sussen. Als sprekei- treedt op de heer B. P. Meeldijk, die bij dia's vertelt over groenteleeltzaken in Amerika. Sinterklaas op dansles Terwijl de kursisten van Dans school Janvier in „Concordia" dins dag jl. bezig waren het „quick, quick, slow" onder de knie te krij gen, kwam Sint Nicolaas met één van zijn zwarte Pieten even een kijkje nemen. De Sint sloeg met dui delijk plezier de vorderingen van de danslustigen gade. Ondanks de hoge leeftijd van de goedheiligman bleek hij ook zelf nog best in staat om een rondje mee te dansen. WESTERSCHOUWEN Versterking politie-apparaat verwacht voor seizoen 1977 Ondanks alle pogingen daartoe aangewend is de sterkte van het po- litie-apparaat van Westerschouwen nog steeds niet opgevoerd. De voor uitzichten geven echter wel enige moed, omdat informele berichten tenderen in de richting van een be hoorlijke versterking van de man kracht in de rijkspolitiegroep Wes terschouwen, vóór de aanvang van het seizoen 1977. B. en W. van Westerschouwen de len een en ander mee in de aanbie^ dingsnota gemeentebegroting voor 1977. Het college verwacht verder dat de realisering van het nieuwe rayonbureau voor de politie te Re- nesse eveneens -in 1977 zal plaats vinden. Verlening bijstand B. en w. van Westerschouwen hebben zich genoodzaakt gezien als gevolg van de voortschrijdende in flatie en de hardnekkige werkloos heid de uitgaven in het kader van de algemene bijstandswet, de wet werkloosheidsvoorziening en de rijksgroepsregeling werkloze werk nemers, voor het komende begro tingsjaar te verhogen. Het kollege deelt dit mee aan de raad in dc aan- Moor bracht de heer Van Ast de scheidende burgemeester dank voor de prettige en sportieve manier van opstellen bij het gezamenlijke werk. Openheid Dc loco-burgemeester zei de heer Schouwenaar te hebben leren ken nen als een hardwerkend en voor andere opvattingen openstaand mens, die tracht zyn werk in alle openheid te doen. Dank bracht de heer Van Ast ook aan mevrouw Schouwenaar voor haar inbreng en werk gedaan voor de gemeenschap van Brouwersha ven. „Wij hebben waardering en bewondering voor de wijze waarop u erin 'geslaagd bent uw plaats in te nemen in het verenigingsleven en voor uw warme belangstelling voor het wel en wee van onze bevolking". Namens de gemeenschap bood de heer Van Ast dc scheidende burge meester twee boekwerken aan waar mee hy zich zal kunnen herinneren: „De Zeeuwse tael is dc mooiste tacl van oalle macl". Toespraak V. V. D- fraktie „Jammer voor Brouwershaven, mooi voor Schouwenaar", was de reaktie geweest van de heer J. K. Goemans bij het vernemen van de burgemeestersbenoeming. Hij vond - met het oog op te nemen maat regelen - de tijd tussen de open baarmaking en de benoeming erg kort. Benoeming per 1 januari ware beter geweest. De heer Goemans geloofde dat de heer Schouwnaar „Schouwenaar onder de Schouwe- naren'' is geweest, altijd zeer ge ïnteresseerd in het wel en wee van de bevolking inzonderheid het ver enigingsleven. Een voorbeeld was het eeuwfeest van „N. U." te Zon- nemaire. Door toedoen van de bur gemeester onderging het een ware metamorfose. Belangrijke zaken Belangrijke zaken waren: ontwik keling Grevelingen, de jachthaven en de stadhuisrestaurafcie. Mede een succes werd het plan tot woning bouw te Noordgouwe, evenals trou wens te Brouwershaven en Zonne- maire. Een begin werd gemaakt met tie renovatie en er kwam een gebruiks- verordening tweede woningen. Ook de dorpshuizen werden aangekocht en de kleuterschool voor Zonnemaire werd gered. Het tonnen-magazijn wordt ver bouwd, allemaal zaken die hun be slag kregen in de periode Schouwe naar. Ook de landbouw is de schei dende burgemeester dank verschul digd, bij konflikten was er zijner zijds altijd de wil tot een oplossing te komen. Opvallend waren diverse uitspraken, zoals t.a.v. de ambtske ten. De heep Goemans voegde het scheidende burgemeestersechtpaar de bekende spreuk toe: „Doet wei en vreest niemand". Stem personeel Ook werd nog namens het perso neel het woord gevoerd door de waarnemend gemeen tesekretaris de heer C. M. Padmos, die er op wees dat de burgemeester gedurende 5% jaar inhoud heeft gegeven aan de bij zijn installatie uitgesproken woorden. Hij prees de werklust van de scheidende magistraat, die altijd alle steun en medewerking gaf aan het personeel. Op basis van onder ling vertrouwen, werd veel werk ge leverd, in het (groot) belang van Brouwershaven. Zowel in het kollege als in de raad wist de burgemeester de belangen van het personeel goed te beharti gen. Er waren ook fouten en tekort komingen, maar die zijn algemeen menselijk, aldus de sekretaris. Samenspraken In ieder geval wus er altijd de be reidheid le luisteren en door samen- spieken konden verschillen worden opgelost. Het personeel had dc sa menwerking nog graag voortgezet, maar de benoeming in Schoonhoven betekent een prachtige promotie. De heer Padmos wenste het echt paar Schouwenaar alle goeds toe in de nieuwe woonplaats en bood na mens het personeel de scheidende chef een boekwerk aan, terwijl me vrouw Schouwnaar werd bedacht met een plant. Bijstand voor abordisgevallcn MIDDELBURG. 1-12. Gcdcputecr- dc staten van Zeeland hebben beslist dat do kosten van abortus provoca- tus wel degelijk ten laste van dc al gemene bijstandswet kunnen vallen, als de zwangerschapsonderbreking op medisch-psychische en sociaal- medische gronden wordt verricht, G.s. hebben inet deze uitspraak voor BROUWERSHAVEN. Mevrouw Schouwenaar-Lindenbergh kreeg een fraaie plant uit handen van loko-burgemeester Ph. J. van Ast. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 30-11. Iii zijn afscheidsrede tot burgemeester A. P. Schouwenaar, bij gelegenheid van zijn benoeming tot burgemeester van Schoonhoven, noemde loco-burgemeester wethouder Ph. J. van Ast,de afgelopen periode van vijf en een half jaar een tijds bestek waarin veel gebeurd is. Verdrietige en plezie rige zaken hebben bun sporen achtergelaten. Bij het aanvaarden van een bc- sluursfunktie behoort men te Welen geconfronteerd te kunnen worden met onverwachte situaties; waarvan de gevolgen in het menselyke vlak een aanslag doen op het vertrouwen dat men in iemand moet kunnen stellen. „De vraag kan gesteld of ieder die een bestuursfunktie aanvaardt zich tevoren deze konsekwenties reali seert; ik stel alleen de vraag, ieder kan deze voor zichzelf beantwoor den", aldus de heer Van Ast. De lo co-burgemeester wees er op dat nog veel werk moet worden verzet voor de vele zaken die op stapel staan, zoals gemeenschapshuizen, nieuw bouw scholen, afronden bestem mingsplannen. Bij procedures tot vaststelling bestemmingplannen zijn teleurstellingen de gemeente niet bespaard gebleven. „Het lijkt er op dat onder het mom van rechtszeker heid voor de burger politieke doe len worden nagestreefd. Immers, wanneer men een plan prijst om zijn goed doordachte opzet en vorm geving, en daarna met hetzelfde ge mak bezwaar maakt tegen dat plan met als reden het te zwaar belasten Advertentie van 't platteland, zou de vraag kun nen rijzen waarom dan geen be zwaar gemaakt bij het vaststellen van het streekplan. Waarin, overi gens een veel groter gebied voor recreatie was aangewezen. De heer Van Ast wees er op dat tussen het ontslag in Brouwersha ven en het tijdstip van beginnen in Schoonhoven maar enkele dagen liggen. „Blijkbaar is men in Den Haag de gedachte toegedaan dat niemand onmisbaar is, zelfs een burgemeester niet. Het kan ook zijn dat men geen notie heeft van de taak van een burgemeester op een plattelandsgemeente", aldus de loco, er op wijzend dat de burgemeesters post integendeel veel inzet en werk lust eist. In dit verband verzocht spr, de vakaturepcriode zo kort mogelyk te houden, daarbij wyzend op de vele werkzaamheden die in de naaste toekomst op afwerking wachten en het op verantwoorde wyze continu eren van de bestuurbaarheid. Profiel Het kiezen, van een derde wet houder in tijdelijke funktie zou kun nen bijdragen tot taakverlichting. De wethouder deelde mee dat de Commissaris der Koningin voorne mens is de gemeenteraad op 15 de cember a.s. te bezoeken om de raad gelegenheid te geven een profiel- schels kenbaar te maken, die hel mogelijk maken kan dal de juiste man op dc juiste plaats komt. „Een juiste instelling en een dosis er varing /al beslist noodzakelijk zijn", aldus de heer Van Ast. Hij wees er verder op dat wil men het wonen in kleine kernen cr.-igs- zins aantrekkelijk houden gezorgd moet worden voor de instandhou ding van een aantal basisvoorzienin gen. zoals scholen, sportvelden cn accomodatie voor verenigingen. „Laat men wel bedenken dat vooral de kleine kernen behoren tot de stoffering van het platteland en dat de mens die daar woont ook recht heeft op de noodzakelijke voorzie ningen, binnen redelijke afstand bereikbaar." Volgens de heer Van Ast wordt hiervoor door hogere overheden niet altijd dut begrip op gebracht d«t wenselijk zou zijn. In dit verband sleldc hij dc vraag of het onrechtvaardig is om te zien naar mogelijkheden voor kleine ker nen waar 1 kleuterschool en 1 basis school aanwezig zijn, het leerlingen- tal te verlagen, daarbij betrekkend het overschot aan onderwijskrach ten op de arbeidsmarkt. Een niet af latende zorg is ook dc le lage klas- si fikatie van kleine gemeenten. Me de namens collega wethouder De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3