STADSARCHIVARIS W. H. KEIKES OVER „ZIERIKZEE EN ZIJN REGENTEN PATRICIAAT" Russisch vliegtuig verongelukt DenUyl: „1977 wordt het vierde crisisjaar' Springvloeden in India deurloo Afdeling Genealogische Vereniging' STREEKNIEUWS Spullen van Napoleon Woede gekoeld met vlammen driezits bankstel, f 8450,- au Op de verkiezing tot de stedelijke ambten behoeft hier niet al te uitvoerig te worden ingegaan. De verkie zing van de burgemeesters, twee voor ieder jaar, vond aanvankelijk plaats (d.w.z. tot 1329) op Pinksterdrie, na 1330 op tweede Kerstdag of Sint Steveiisdag. Tot 1727 hield men die verkiezingen op de avond, maar met ingang van 1728 deed men dit 's-ochtends. Die verandering had zyn reden. Bij avond verkiezing bleef men doorgaans tot diep in de nacht bijeen, waarna tenslotte de nieuwgekozen functionarissen by het licht van flambouwen naar hun huizen werden begeleid. De regent Pieter Mogge (1698-1756). Hij testeerde, ten gunste van „zijn" stad een zeer aanzienlijk vermogen. ZIERIKZEE, 27-11. De Afde ling Zeeland van de Neder landse Genealogische Vereni ging, bracht zaterdag een be zoek aan Zierikzee. Ten stad- huize hield stadsarchivaris W. H. Keikes een interessante le zing over het onderwerp: Zie rikzee en zijn regentenpatrici aat". In een aantal vervolgen willen wij de kauserie van de heer Keikes hier publiceren. Dat dit niet altijd even geruisloos ging, laat zich raden; bovendien was het geen zeldzaamheid, dat dergelij ke bijeenkomsten tenslotte uitmond den in ongeregeldheden. Men kan zich dan. ook voorstellen dat festivi teiten en vechtpartijen vaak, te vaak in en om het Zierikzeese stadhuis plaatsvonden, waarbij bovendien menigmaal een lid van het regenten patriciaat was betrokken. Toegege ven, er viel altijd wel iets te vieren en vooral bij benoeming of herbe noeming in officiële ambten en funkties werd dapper gegeten en ge dronken. Een enkele maal liep het wat uit de hand. Dit werd een stads- sekretaris van Zierikzee eens nood lottig. Hoewel hij het er levend af bracht, kostte een heftige twist hem zijn funktie in Zierikzee. De hoofd personen in het drama waren Pie ter Mogge, keurmeester voor de mee krap en Pieter Kempe, de eerder ge- noemda stadssekretaris. Wij laten even P. D. de Vos aan het woord: Pieter Pietrsz. Mogge Pieter Kempe beging f3 januari 1715, zijnde zaterdag- op zondag nacht, een aanslag op Pieter Pie- tersz. Mogge, tengevolge waarvan hij bij vonnis van schepenen d.d. 28 juni 1715 uit zijn funkties werd ont slagen. Over deze criminele zaak, waarvan de heugenis ongetwijfeld tot ver in de 18de eeuw heeft voortgeleefd, zouden wij bijna niets weten, indien het notarieel archief niet de bijzon derheden had bewaard. We zien daaruit het volgende: in de eerste dagen van januari van ieder jaar werden door de raad zeven keur meesters van de meekrap aangesteld sommigen waren het al jaren en na hun eerste of na hun herbenoeming kwamen ze samen in de z.g.n. keur meesterskamer, een vertrek gelegen achter de voormalige waag. Daar werd dan, naar oud gebruik, goed gegeten en gedronken en gewoonlijk ging men laat uiteen. Op zaterdag avond 5 januari 1715 had weer een dergelijke samenkomst in die keur- kamer plaats, waar behalve anderen ook aanwezig waren de sekretaris en raad Pieter Kempe en de keurmees ter Pieter Mogge. die reeds sedert 1690 die funktie had bekleed. Zondagnacht 6 januari 1715 tc één uur waren van het gezelschap slechts laatstgenoemde twee heren meer overgebleven en toen werd Kempe door Mogge, dié een moeilijk en twistziek man was en waarschijnlijk ook niet meer geheel nuchter, lastig gevallen om nog meer wyn te drin ken, wat Kempe die huiswaarts wil de gaan, weigerde. Mogge maakte zich daarop boos, schold Kempe uit, trok hem bij den mouw enz., waarop laatstgenoemde blijkbaar uit zelfverdediging zich moest verweren- tegen degenstooten van- Mogge en daardoor niet geringe wonden opliep, maar tevens ook aan Mogge zodanige kwetsuren toebracht dat deze op de plaats doodbleef. Toen de knape van thesaurieren, dde 's nachts half twee van het stadhuis naar huis wilde gaan, de heer Kempe gewond en bloedend op straat zag komen, heeft hij dezen -thuisgebracht bij zijn vader ds. Adriaan Kempe, die ten westen van het Gravensteen woonde, waar de inmiddels ontbo den chirurgijn bij Kempe diepe kwetsuren vaststelde. Kempe vertrok Pieter Kempe heeft toen zo spoe dig mogelijk Zierikzee verlaten en is te Kuilenburg gaan wonen; zijn vader ds. Kempe werd aangesproken voor de kosten der criminele zaak en heeft zijn predikbeurten niet ver vuld, zolang de kwestie omtrent zijn zoon niet beëindigd was. Pieter Kempe werd bij verstek veroordeeld en kwam nooit in Zierikzee terug. ZIERIKZEE U.V.V. SI. Nikolaas- bejaardenavond Voor de bejaarden van Zierikzee, was er vrijdag een feestelijke St. Ni- colaasavond in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw, georganiseerd door de U.V.V. De toneelgroep „Platogo" uit Goes speelde het blijspel „Groeten uit Nice" voor een volle zaal. Van dit vrolijke spel, waarbij dikwijls werd gelachen is volop genoten. In de pauze kwamen St. Nicolaas cn zwarte Piet op bezoek. Sint was verheugd over het grote aantal be jaarden, en informeerde naar het nieuwe soosgebouw. Helaas moest de presidente mevr. v. d. Lelie vertel len, dat het nieuwe gebouw niet doorgaat, daar de gemeente hiervoor andere plannen heeft, maar waar schijnlijk krijgen we toch een ander gebouw aangeboden, dus afwachten maar. Sint hoopte dat er dan meer ruimte en mogelijkheden zullen zijn. Zwarte Piet trakteerde op snoep, en bij het kopje koffie, was een heer lijke traktatie van een „plaatselijke fabriek". Na afloop werd dankbaar gebruik Over de plaats van de regenten binnen de stedelijke gemeenschap en de relatie to.v. andere categorieën uit de burgerij is nog niet zo lang geleden een interessante studie ver schenen onder de titel „Sociale mo- i biliteit onder regeniten van de Re publiek". Voor deze uitvoerige historische bijdrage van de hand van dr. D. J. Roorda (inmiddels hoogleraar ge worden) en diens medewerker H. van Dijk, heeft het regentenpatrici aat van Amsterdam en dat van Zie rikzee model gestaan. Het is niet ge heel' en al toevallig dat juist deze twee - zeer uiteenlopende - steden als onderwerp voor deze studie wer den gekozen. Niet vanwege het feit, dat in. Amsterdam en Zieri-kzee op dit gebied zo extreme toestanden zouden hebben bestaan, maar wèl vanwege de omstandigheid, dat over het regentenpatriciaat in deze beide steden voortreffelijke genealogische studies waren verschenen, respektde- velijk van de hand van Elias én De Vos. gemaakt van de chauffeurs die op verzoek de bejaarden afhaalden en weer thuis brachten. NIEUWERKERK Schooljeugd op beioek in bakkerij Maandagmorgen brachten de leer lingen van de derde klas van de openbare basisschool van Nieuwer- kerfc onder leiding van onderwijzer J. Cevaal een bezoek aan de „warme bakkerij" van de heer Henk ten Ho ve. Dit bezoek vond plaats in het kader van de leerstof over de voe ding. De leerlingen zagen o.a. met eigen ogen hoe deeg wordt gemaakt. Ze mochten er zelf een broodje van maken dat werd gebakken. Daarna werden met de speculaas- maohine koekjes gedraaid en demon streerde bakker Ten Hove het ma ken van een grote speculaaspop met de -hand. De bakker maakte ook een echte taar.t en allerhande marsepein- figuurtjes. De kinderen genoten bij zonder van dit bezoek en werden allen uitgerust met een echt „bak kers-schortje". Allen kregen een doosje met gebakken lekkers mee, onder andere een zakje peperbollen. OOSTERLAND Winkels open Tijdens de St. Nicolaas-aktie zijn de winkels tot 21.00 uur geopend. BERN, 27-11. De steek die keizer Napoleon in 1807 droeg bij de slag bij Friedland en later bij de onder handelingen in Tilsit, is in het week einde op een veiling in Bern voor 20.000 Zwitserse franken (ruim 20.000 gulden) verkocht. Het veldbed waarop hij op 5 mei 1821 op het eiland Sint Helena de geest gaf, bracht 27.000 frank op. Twee sabfils die Napoleon droeg tij dens resp. zijn veldtocht naar Egyp te en de slag bij Waterloo gingen voor 16.000 en 31.000 frank in andere handen over. Op de veiling werden nog verschei dene andere voorwerpen verkocht die hebben toebehoord aan de keizer, zo als zijn inktstel en zijn laatste vest. DREISCHOR, 27-11. Zaterdagmiddag werd door de korfbalvereniging NOAD uit Dreischor een St. Nico- laasmiddag voor de jeugdleden geor ganiseerd. Om 15.00 uur werd deze middag geopend door de voorzitter de heer J. de Jonge, die een geheel „Flitsen" uit het buitenland NAIROBI. In de nacht van zondag op maandag is in Kenia de sneltrein Mombasa-Nairobi ontspoord. Zeker 12 reizigers verloren het leven en 70 werden gewond. De trein ont spoorde op een brug, die het begaf, waarschijnlijk door het hoge water. LONDEN. De Londense kunsthan delaar Ellis Jones heeft op de vei ling van Sotheby in de Britse hoofd stad een renior, „La Bromenade", voor 620.000 pond (bijna 2,5 miljoen gulden) betaald. NEW YORK. De politieke com missie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft maan dag „alle kernproeven" veroordeeld, „op welke plaatsen ze ook worden genomen". Een resolutie in deze zin werd aangenomen met 101 stemmen voor, 2 tegen (China en Albanië) en 23 onthoudingen (waaronder de vier andere grote kernmogendheden). RIO DE JANEIRO, 29-11. Vlakbij Rio kreeg de bus zondag panne. De chauffeur dook met zijn set sleutels onder de motorkap maar kreeg hem niet meer aan de praat. De ongeveer 30 passagiers werden daarop zo woedenddat zij de bus in de brand staken. De chauffeur en de conducteur konden het hazenpad kie zen. MOSKOU, 29-11. Zondagavond is een Russisch vliegtuig, een TU-104, kort na het opstijgen van de Mos- kouse luchthaven Sjeremetjewo en onderweg naar Leningrad, neerge stort. Volgens westelijke luchtvaart kringen in Moskou zijn alle 72 inzit tenden omgekomen. De twee-motorige turboprop stort te 30 km van de luchthaven neer. DEN HAAG, 30-11. „Het volgend jaar gaat de wereld haar vierde eco nomische crisisjaar in zonder dat je kunt zeggen dat er echt herstel is", Dat heeft de Nederlandse minister president drs. Joop den Uyl1 heden (dinsdagochtend) na de eerste dag van de Europese topconferentie in Den Haag verklaard. Den Uyl erkende dat men in juni van dit jaar het economisch herstel in de Europese Gemeenschap te op timistisch heeft beoordeeld. Vooral de OESO, de organisatie voor econo mische samenwerking en ontwikke ling, is met somberder verwachting gekomen wan de Europese Commis sie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschappen. „Het gaat nog langzamer dan wij dachten", aldus drs. Den Uyl. Het herstel in de tweede helft van dit jaar is beneden de verwachtingen gebleven. Hét volgend jaar zal wel iswaar iets beter uitvallen dan het crisisjaar 1974, maar de „auf- schwung is mit müden Beinen". Dat is het algemeen gevoel van de deel nemers aan de topconferentie, zo vozgde de premier er aan toe. gevulde zaal in het dorpshuis kon begroeten. Allereerst werden ver schillende tekenfilms vertoond en in afwachting op de komst van St. Ni- kolaas en Zwarte Piet werden de kin deren getrakteerd. Na zijn aankomst met paard en koels, mochten alle Advertentie f nieuw aangekomen massief eiken met wildleder bekleed toegang vrij meelstraat 31 zierikzee SCHEEPVAART Abida, 26-11 Bukom. Acila, 27-11 Marsaxlokk. Acmaea, 27-11 P<o Miranda naar Cu racao. Area, 27-11 Wilton. Dione, 27-11 Seria Port. Ganymedes, 28-11 Anto Fagasta. Kara, 27-11 110 m. FNW Trinidad. Laarderkerk, 27-11 750 m. W Fini- sterre. Vlieland, 2-11 Miri verwacht. Ganymedes, 28-11 van Antofagasta naar Ohanaral Kara, 27-11 110 m WNW Trinidad naar Kaapstad MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 29-11. Aanvoer 1.268.550 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50 gram f 13,61; van 55 gram f 15,50; van 60 gram f 16,65; van 65 gram f 16,49. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 29-11. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 463 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2400-f 3400; werkpaarden f 1350-f 2200; oude paarden f 1225- f 2075; 3-jarige paarden f 1200- NEW DELHI, 29-11. Het dodental als gevolg van de springvloeden in Madras in India is gestegen tot 33. In totaal zijn 300.000 mensen getroffen. De twee rivieren die de stad in het zuiden van India doorsnijden traden buiten hun oevers nadat vo rige week woensdag binnen 24 uur 463 mm regen was gevallen. Dat was in 75 jaar niet voorgekomen. Drie blokken van huizen van vier verdiepingen stortten in en volgens het persbureau Samacher werden honderdduizenden dakloos gemaakt. De regering van de deelstaat heéït zondag onder de getroffenen 380.000 maaltijden verdeeld. kinderen in groepen bij de Sint ko men, die voor ieder een vriendelijk woord had. Om half G moest de Sint weer vertrekken, nadat hij de nodige presentjes had achtergelaten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) f 1950; 2-jarige paarden f 850-f 1550; veulens f 375-f 1100; hitten f 725- f 1150; ponies i' 135-f 525. Prijzen per kg geslacht gewicht: Slachtpaarden f 3,70-f 4,60; jonge slachtpaarden f 4,30-f 5,10. De handel was rustig. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Berkel en Rodenrijs en te Oranjestad (Aruba, Ned. Antil len) (protestantse gemeente): dr. H. Geurs, Broek op Langedijk. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Pernis: J. Schaap, Ravens- waay, die deze benoeming heeft aan genomen. Aangenomen naar Ermelo: K. J. Jansen, Hoogeveen. Bedankt voor Oosternijkerk c.a.: H. Roemeling, Nw. Weerdinge; voor Nieuwe Pekela: J. ter Steege, Aai- sum-Wetsebs; voor Kesteren: C. den Boer, Wagepingen: Gereformeerde Kerken Beroepen te Beilen: H. de Boer, Halle. Aangenomen naar Campen (Duits land): H. F. Voogd, Nordhorn. Bedankt voor Winschoten: S. v. d. Veen, Krimpen aan de LJssel; voor Leeuwarden: drs. W. P. H. Pouwels, Hillegom. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zoetermeer: L. W. de Graaff, Heerde-Wapenveld, die be dankte voor Oostelij k-Flevoland. Bedankt voor Apeldoorn: M. Brandes, Ermelo. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Nieuw-Vennep: J. Kievit, Ermelo. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (U.S.A.): D. Hakkenberg, Lisse. Bedankt voor Gorkum: M. Mon- dria, Waardenburg. Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK - Heden (dins- dag)-avond, 19.30 uur (half acht), ds. A. v. d. Berg. Ledenvergadering- van Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" (Ingezonden) De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël'' hield vrijdag 26 november een zeer goed bezochte ledenverga dering in een zaal van de Getuige- niskerk te Middelburg. De voorzitter dhr. P. Kamermans dankte in zijn openingswoord de leden voor hun goede opkomst, waardoor ze blyk gaven van interesse en belangstel ling in het werk, daadwerkelijke steun aan Israël, dat het bestuur namens hen verricht. Steun verlening aan Israël wordt steeds noodzakelijker door de toene mende Jodenhaat en anti-semieti- sche uitingen in de wereld en zelfs ook in Nederland. Daarom zal de werkgroep haar aktiviteiten opvoe ren en roept de leden op om ook in het gewone dagelijkse leven blijk te geven van hun sympathie voor Is raël. Door het kopen van Israëlische produkten, of door er naar te vra gen, kan men een wezenlijke bijdra ge leveren aan de ekonomie van Is raël, die in een steeds moeilijker si tuatie geraakt. De plannen voor het openen van een permanente Israëlshop in één van de grote plaatsen van Zeeland zijn door gebrek aan mankracht en een goede vestigingsplaats nog niet te verwezenlijken. Uit het werkoverzicht bleek dat de werkgroep op 15 juni 1974 begon nen is met haar werkzaamheden, daarna werd een groot aantal Is- raëlavonden georganiseerd en op veel kerkelijke gemben tea vonden was men aanwezig voor het geven van voorlichting over Israël en voor de verkoop van Israëlische artike len. Op de braderieën van de drie grote plaatsen in Zeeland was voor duizenden guldens aan Israëlische produkten verkocht en de rommel markt van dit jaar te Middelburg gaf een netto rekordopbrengst van f 8000 voor Israël. Tot nu toe kon voor 15 kinderen uit Rusland de reis naar - en de eerste opvangkosten in Israël, groot f 3000 per kind, ver zorgd worden. Zeetiwse bomen In ruim één jaar tijds werden 2000 bomen door de Zeeuwse bevolking geschonken voor de aanplanting van een „Zeeland-Park" in Israël dat zal komen bij de kibboets Nir Etzion, ongeveer 17 km ten zuid-oosten van Haifa. Ter gelegenheid van de officiële aanplanting van dit park. op 23 maart 1977, organiseert de werk groep een reis naar Israël van 12 tot 26 maart 1977, waarvoor op 13 de cember a.s. een open Israëlavond, toegankelijk voor iedere belangstel lende, gehouden zal worden. De direkteur van I.S.R.A.-tours zal dan een lezing met dia's houden. De postzcgelaktie gaat gestadig voort cn geeft goede financiële resultaten. De inzamelingsaktie van goede kle ding loopt goed en regelmatig gaat een container met kleding naar Is raël, via de W.I.Z.O. vrouwenorga- tie. Van de rondvraag werd door ve len gebruik gemaakt en het bleek dat de werkgroep een algemene or- garnisatie is die alle geledingen van het Nederlandse volk wil bundelen in een gczamelijke inspanning tot steunverlening in aller vorm aan Isracl. Na de pauze vertoonde de heer L. Plieger, sekretaris van de werk groep, één van zijn vakantiefilms van Israël. De kollekte ter bestrijding van de onkosten bracht f 205,— op en er werd tijdens de pauze voor f 240.— aan Israëlische produkten verkocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 5