rjrf BB DE GETEKENDE Leerlingenaantal ii kleuterscholen Brouwershaven makelaarskantoor tamboer b.v. is voortdurende zorg Ouderavond Beatrixschool Zierikzee ■li: III d e u r I o o ONZE PUZZELRUBRIEK ra Eisenhowers oorlogsromance driezits bankstel, f 8450,- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 november 1976 Nr. 22003 9 Advertentie KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG BROUWERSHAVEN. 25-11. liet leerliingenaantal voor de kleuter scholen in de gemeente Brouwers haven bluft een voortdurende zorg, aldus b. en w. in de anabiedingsno- ta 1977 aan de raad. Dit geldt met name thans voor de kleuterschool te Noordgouwe. Het gemiddeld aantal leerlingen over 1976 voldoet nog aan het voor geschreven aaantl van 20; er moet echter rekening mee worden gehou den dat dit aantal in het begrotings jaar niet meer gehaald zal worden. Wanneer dit blijvend het geval za_l worden, dan kan de school nog drie jaar als zelfstandige school voortbe staan. Door de rijksoverheid is er op gewezen, dat het onmogelijk is scho len onder het minimum aantal van 20 leerlingen te handhaven. Gelet op het te verwachten aantal leerlingen aan de school te Drei- schor en de dependance te Zonne- maïre in fret komende jaar, zal het kluteronderwijs in beide weriien vei lig' gesteld kunnen worden, aldus b. en w. Het leerlingenaantal van de kleuterscholen zal ongetwijfeld ook zijri invloed doen gelden op de be zetting van de basisscholen, waarbij ook de personeelsbezetting in het geding kan komen. Nieuwe school Het college deelt mee dat de wens om te komen tot de bouw van één scholcnncomplex voor de openbare kleuterschool en de openbare- en bijzondere basisschool in de kern Brouwershaven aan het Kerkplein een goede kans maakt om in vervul ling te gaan. Door arehitekt Jobse'te Vlissingen werd een schetsontwerp gemaakt. Het ontwerp is na uitvoerige be sprekingen en aangebrachte wijzi gingen thans ter goedkeuring inge diend. Inmiddels is aan de minister van CRM verzocht goedkeuring te verlenen aan het slopen van panden, nodig voor de stichting van het scho lencomplex. B. en W. hopen de raad iu het be grotingsjaar een afgerond voorstel te kunnen doen met betrekking tot het stichten van het scholencomplex en he opheffen van de ..oude" scho len. De raad kan in het begrotingsjaar ook nadere voorstellen verwachten voor de vervanging van de semi- permanente openbare kleuterschool te Dreischor - waarvan het huur- kontrakt in 1977 - in een permanent schoolgebouw. In het overleg met de onderwijsinspekties en de ouder- kommisie zal worden betrokken de eventuele mogelijkheden tot inte gratie van de bouw van een nieuwe school, met de bestaande openbare lagere school. Op de gewone dienst is ook voor dit jaar weer een post van f 20.000,- gcrcservccrd voor de inrichting van nieuw te bouwen scholen. ZIERIKZEE, 25-11. Op woensdag jl. was er in de Beatrixschool een ouderavond. Van 19.00 uur tot 20.30 uur kregen de ouders gelegenheid om het werk van de kinderen te be- -küken en met de leerkrachten te praten. Voor het huishoudelijke gedeelte van de vergadering werd er, onder het genot van een kopje koffie, over tal van zaken met elkaar gepraat. Bij de koffie waren koeken, die door de jongens van de eindgroep op de L.T.S. waren gebakken. Gesprek in groepen Om 20.30 uur opende de voor zitter de vergadering. Hij verwel komde de ouders, waarna het jaar verslag van de oudercommissie werd voorgelezen. Twee leden van de oudercommissie traden af. Eén moe der en twee vaders stelden zich be schikbaar, zodat nu de oudercommis sie weer compleet is. Na het huis houdelijke gedeelte werden de ouders in drie groepen verdeeld, en werd door elke groep drie maal één kwar tier over de volgende onderwerpen gepraat: zakgeld, speelgoed en schoolreis. Daarna kwamen allen weer bij el kaar en werd van elk onderwerp verslag uitgebracht. Uit het feit dat er om meer van zulke avonden ge vraagd werd, bleek dat de ouders het op prijs hadden gesteld om op deze manier met elkaar van gedachten te wisselen. Hoewel bijna alle aandacht wordt opgeeist voor onze St. N-icolaaspuz- zel, vonden toch nog velen tijd en gelegenheid tot oplossing van de wekelijkse puzzel, die geen grote moeilijkheden opleverde. Uit de goe de oplossingen werden de prijswin naars getrokken. De eer9te prijs is bestemd voor: Mevr. A. C. M. Verton-Bollc W. Alexanderstraat 2 HAAMSTEDE De tweede prijs gaat haar: Jas van Ast Zuidwcg 36 ZONNEMAIRE De oplossing van de oplossing is de volgende: De uicuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. plaats in Zee land; 6. Hongaarse rode .peper; 12. Hebreeuws muziekteken in de psal men; 14. op die plaats; 15. 0.01 me ter (afk.)17. dag van de wek; 20. muzieknoot; 21. ingezet stuk; 23. ka veling, gedelte; 24. uiting van gene genheid;, 25. geneesheer; 27. nader hand; 28. lichaamsdeel; 29. vogel; 31. met water gemengd beestevoer; 32. bepaalde afmeting; 33. zangstuk voor één persoon; 35. verbod; 36. slagin strument; 37. graangewas; 39. om wenteling; 41. afhangende punt (b.v. v.e. jas); 43. beroemd gebouw in Londen; 45. meertje met helder wa ter; 47. zijrivier van de Columbia in de V.S.; 49. plaats in Limburg; 50. zotskolf; 52. bezieldheid, vuur; 53. insekt; 54. plaats in 't Gooi; 56. glansloos; 57. naschrift (afk. Latijn); 58. springhaas; 60. letter v.h. Griekse alfabeth; 61. smalbladige hennepne- tel; 62. vogel; 64. plaats in Utrecht; 65. schaaldiertje. a33 39 s» kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 01870-3477* privé: 01870-3816 I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen bemiddeling bij aan- en verkoop taxaties - beheer assurantiën hypotheken HORIZONTAAL: 1. tamboer; 6. blesbok; 11. profiel; 12. ei; ijzel; 14. geit; 15. op; 17. en; 19. kt.; 21. drost; 24. jam; 26. eiwit; 29. rust; 30. flank; 32. rede; 33. alt; 34. ia; 35. ik; 37. lor; 38. hoera; 39. ploeg; 40. duo; 42. p.a.; 44. te; 45. esp; 48. alom; 50. oehoe; 53. leer; 54. morel; 56. kam; 57. bas ta; 58. eb; 60. K.O.; 61. el; 62. even; 64. kooi; 65. ui; 67. Edammer; 69. trainer; 70. andijvie. VERTIKAAL; 1. toendra; 2. mi; 3. opzet; 4. eren; 5. rol; 6. big; 7. leek; 8. elite; 9. bij; 10. kapster; 16. post hoorn; 18. naar; 20. kwelgeest; 22. rul; 23. St.; 24. jl.; 25. m.n.; 27. Ir.; 28. Ido; 30. farao; 31. kilte; 34. iep; 36. koe; 40. damhert; 41. ULO; 43. shag; 46. set; 47. praline; 49. me; 51. e.k.; 52. om; 53. la; 55. leven; 57. boord; 59. bede: 60. koen; 63. nar; 64. KMA; 66. na; 68. e.v. NEW YORK, 25-11. In het decem bernummer van de Ladies Home Journal staan fragmenten uit een verslag dat Dwight D. Eisenhowers chauffeuse uit de Tweede Wereld oorlog, Kay Summersby, heeft ge daan over haar romance met de ge neraal en latere president. Kay Summersby, die tut dood is, schreef haar verslag volgens de La- dies Home Journal, terwijl zijn on geneeslijk ziek lag met kanker. „Ik kan het nu wel vertellen," al dus Kay Summersby in haar ver slag onder de titel: „Past forgetting: My love affair with Dwight D. Eisenhower" „De generaal is dood. Ik ben aan het doodgaan. Twintig jaar geleden zou iets dat als een schaduw over het karakter van de generaal gele gen zou kunnen hebben, aangegre pen zyn als politiek wapen. „Maar de tijd is veranderd. Ik ge loof niet dat iemand nog onze vriendschap als iets beschamends zou willen uitleggen. In ieder geval kan er geen schaduw door over het karakter van de generaal geworpen worden. De waarheid leidt tot betere geschiedenis dan gedraai". Miss Summersby was volgens de Ladies Home Journal mannequin die lid werd van het Britse motor transport korps en later officier in het vrouwenkoprs van het Britse leger. Ze werkte voor opperbevel hebber Eisenhower van 1942 tot 1945. In het artikel vertelt miss Sum mersby hoe haar relatie met Eisen- houwer geleidelijk van vriendschap veranderde in liefde, terwijl zij in Eingeland en Noord-Afrika met el kaar optrokken. Ze gewaagt van „gevrij", maar hel keerpunt in de relatie was gekomen toen Eisenhower op een keer tegen haar met een krachtterm ivas losge barsten: „Zie je niet aan me dat ik weg van 'je ben?" „Het was als een explosie. Plotse* ling lagen we in eikaars armen. Zijn kussen ontwapenden mij helemaal. Ik reageerde even gepassioneerd als -hij. Hij nam mijn gezicht tussen zijn handen en zei (opnieuw met een krachtterm) „Ik hou van je", aldus Kay Summersby volgens Ladies Home Journal. Na de oorlog en Ike's terugkeer naar de Verenigde Statenmdakte Kay Summersby weer plaats voor Mamie Eisenhower. Advertentie VERTIKAAL: 1. bezwaar, klacht; 2. Ned. Spoorwegen (afk.); 3. plech tige verklaring; 4. nauwe doorgang tussen huizen; 5. voeringstof; 7. in landse giftslang; 8. stevig stuk hout; 9. weefel v.e. spin; 10. titel (afk.); 11. verkondiger v.e. nieuwe leer; 13. bestuurder v.e. gymnasium; 16. tij ding; 18. doorweekt (van grond); 19. lang smal stuk; 20. tweestemmig ge zang; 22. grote geplaveide weg; 24. tropische boom; 26. preek, verma ning; 28. uitstalkast; 30. inhouds maat; 32. gedeeltelijk; 34. bloeiwijze; 35. in het water levend dier; 38. keur op goud en zilver; 40. wacht- plaats voor treinreizigers; 42. lucht- klep; 44. door een nummer aange duid werkstuk v.e. componist; 45. onduidelijk; 46. ongaarne; 48. dn zee vooruitstekende hoge landpunt; 50. overdreven voorliefde voor iets; 51. kleur; 54. plaats waar twee planken tegen elkaar komen; 55. Europeaan; 58. oogholte; 59. telwoord; 61. che misch symbool; 63. volksnaam van de kauw. Dc aanmeldingen zullen in Ver band hiermee strikt in volgorde van binnenkomst worden behandeld. De volgende data zijn beschikbaar voor de instruktiedagen; Op 20 en 21 december kunnen per dag 50 per sonen worden ontvangen. Van 3 tot en met 7 januari 1977 is de kapaci- teiit ongeveer 12 personen per dag. Onderwerpen Voor deze Winter is de keuze ge vallen op de volgende onderwerpen; 1. Bedrijfselektriciteit 380 Volt (krachtstroom) duur 2 dagen. 2. Sol deren etc. (waterleiding); 3. Trekker en wagen verlichting; 4. Contóle Spuitmachines; 5. Trekkers; cabines, geluid', veiligheid, remmen etc. Ned. Hervormde Kerk Zicrikzcc: Gasthuiskerk: 9.30 uur (H.D.) en 19.00 uur ds. K. Schaap; 11.00 uur ds. J. B. Avssendorp. Kcrk- werve: 11.00 uur eerw. heer M. Rouw. Serooskcrke: 11.00 uur ds. DeLhaas; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10.00 uur ds. J. W. van Swig- chum. Haamstede: 10.00 uur ds. W. Anker; 19.00 uur ds. R. P. Ytsma, Middelburg. Renesse: 9.30 uur ds. L. de Wit. Noordwelle: 11.00 uur ds. L. de Wit. Scharendyke: 9.30 uur eerw. heer Rouw, Haamstede. Brouwers haven: 9.30 uur ds. J. A. J. Seele- man (H.A.); 11.45 uur zondagsschool. Zonnemaire; 11.00 uur ds. J. A. J. Seeleman (H.A.); 9.45 uur zondags school. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondagsschool. Dreischor: 11.00 uur ds. Geers; 15.45 uur zondagsschool kleinen; 17.00 uur groten. Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Delhaas. Nieuwerkcrk: 10.00 uur ds. Kolkert (H.A.). Oosterland: 10.00 en 18.00 uur ds. M. C. v. d Meer. Sirjanland: 10.00 en 18.30 uur ds. W. L. Tukker. Bruinissc: 10.00 uur ds. G. Post, Arncmuiden; 17.00 uur ds. R. H. M. de Jonge (jeugddienst). Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.30 uur ds. Hon- dius, Oost-Souburg. Haamstede: 10.00 uur 'ds. J. C. Eikelboom (m.m.v. jeugdkoor „Joy"); 19.00 uur ds. Yts ma, Middelburg. Scharendijkc: 10.00 en 14.30 uur ds. F. J. B. Schiebaan, Bennekom. Brouwershaven: 10.00 uur ds. M. J. Koppe. Zonnemaire: 15.00 uur ds. M. J. Koppe. Nieuwer kcrk: 10.45 en 17.00 uur ds. H. Brink- Schoiiiven-Diiivelandse S ports pic gel Zicrkzec speelt thuis tegen HVV'24 DFS maakt goede kans tegen Robur Dreischor staat voor zware opgaaf tegen Luctor SVOWK maakt kans op puntenverdeling tegen Middelburg IV Bruse Boys krijgt bezoek van Kapelle. nieuw aangekomen massief eiken met wildleder bekleed toegang vrij meelstraat 31 zierikzee LAND- EN TUINBOUW Instruktiedagen aan de praktijkschool Schoondijke Zoals gewoonlijk zullen ook dit jaar weer aan dc landbouwpraktyk- school „Prins Willem" tc Schoon- dljkc dc zogenaamde instruktieda gen worden georganiseerd. Gezien het gunstige verloop van dc werk zaamheden dit najaar mag worden verwacht, dat er voor dc dagen veel belangstelling zal zijn. Doordat de landbouwscholen in toenemende mate van de praktijk school gebruik maken wordt het ie der jaar moeilijker voldoende ruim- lc to houden voor dc dagcursussen. Dc deelname is dan ook weer be perkt. Waarschijnlijk zllen niet alle gegadigden aan bod komen. K.N.V.B. DISTRIKT ZUID I ZONDAGVOETBAL In de 3e klas D speelt Zierikzee thuis tegen HVV'24 uit Hulst, een wedstrijd waar gezien de tot nu toe geboekte resultaten voor Zierikzee mogelijkheden op winst inzitten. AFDELING ZEELAND DFS, weer terug op de weg van herstel, moet in de le klasse op het sportpark Van Zuijen in staat wor den geacht om het verrassend goed debuterende Robur van de winst af te houden. Voor de reserves van Zie rikzee wordt het in de reserve le klasse tijd dat er in de thuiswed strijd tegen HVV'24 III weer wat aan het verbeteren van haar positie vjordt gedaan. In de 2e klas B moet Renesse in de thuiswedstrijd tegen Walcheren III goede mogelijkheden hebben om haar leiderspositie in be zit te houden. Dreischor staat in de uitwedstrijd tegen Luctor weer voor een zware opgaaf.. Te Ouwerkerk ge ven wij SVOWK in het treffen met Middelburg IV wel een kansje op een puntenverdeling. In de 3e klasse G zien wij voor lijstaanvoerder DFS II weinig problemen in de thuiswed strijd tegen Cortgene III. Zonnemaire krijgt bezoek van naaste buur Drei schor II een wedstrijd waarvan de eindstand wel niet ver van een pun tenverdeling zal liggen. Dreischo III krijgt de handen vol aan het te gast zijnde Goes V, terwijl Renesse II bij het .bezoek aan Goes IV weer voor een zware krachtproef komt te staan. Zierikzee III moet het bezoek aan Robur UI tot een goed einde kunnen brengen. „Ik laat me teveel op m'n per soonlijke intuïtie gaan. Nu zie je, dat je zelfs met het aannemen van per soneel zonder aanziens des persoons inlichtingen moet inwinnen. Al staat de kandidaat je nog zo aan! Ja, het is ellendig voor die Vlas broek, maar ik moet hem langzaam aan elimineren in zijn afdeling. Es kijken dat wordt een kwestie van een klein half jaartje... Och, hij krijgt werkloosheidsuitkering, dus van honger zal-ie niet omkomen. Doorgaans zijn vrouw en kinderen er de dupe van. En mevrouw Vlas broek is zo'n lief, aardig mens. Wat betreft Gonnie Gonnie! Opnieuw hevig geschrokken kijkt hij voor zich uit. De half opgerook te sigaret valt tussen zijn vingers vandaan. Met een schok zit hij ach terover in zijn stoel. Allemachtig, Gonnie Een nieuwe wending in deze nare zaak. Hij is dol op haar, maar kan ik te zijner tijd met Gonnie trou wen? De dochter van een moorde naar? Hij loost een zware zucht. De sigaret, die op het bureaublad ligt te smeulen, pakt hij op en maakt hem in dc asbak uit. Daar 'zit je nu, Peter Vcenbrink. Met de brokken van een subtiel op gebouwde omgang, die zoveel voor de toekomst beloofde. Wat moet ik nu met haar? Dat kan toch niet? Als hij met haar trouwt, zullen ze het in Rotterdam zeker beschouwen als een soort society-huwelijk. En komt het in de krant. Met naam en toe naam en foto's. Zal men zich onge twijfeld de naam Vlasbroek herin neren. Waarvandaan kennen wij die naam? De vader van de bruid soms? HU komt zo bekend voor. Laten we eens gaan neuzen in dc archieven Om door dc grond te zakken van schaamte, als ze er achter komen en het opnieuw in dc kranten ver schijnt! Dat kan niet. Noblesse oblige. Ik verbeeld me niks, maar ik moet ook aan het bedrijf denken. Het hoofd kantoor staat op z'n achterste benen, als deze affaire opnieuw in de pu bliciteit zou komen. Wat moet ik er mee aan? Ik zit in een dilemma als nooit tevoren. Ik wilde wel, dat ik haai* nooit had ontmoet Gonnie Vlasbroek is verwonderd, als Peter haar die dag door de tele foon vertelt, dat hij deze week jam mer genoeg geen tijd heeft om naar Apeldoorn te komen. „Leuk, dat je belt, Gonnie, maar we zitten met een tussenbalans. Het eerste halfjaar is voorbij en het hoofdkantoor wil een overzicht van de omzet Over de eerste zes maanden, dus we zitten volop in de administratieve romp slomp. Het spijt me geweldig, maar ik zie echt geen gat deze week. Nee, ook het weekeind niet. Waarschijn lijk werken we door tot zaterdag avond laat. En plak ik er zelf zondag nog een paar uurtjes aan. Ja, dat zijn nu eenmaal dc nadelen van een dergelijke funktie. Sorry, probeer je een poosje alleen te vermaken, ja? Enne... neem mc niet kwalijk, dat ik moet afbreken ik krijg net een seintje van m'n sekretaresseer zit iemand op me te wachten. Tot kijk, Gonnie!" Haar verbazing groeit, als zc de hoorn heeft neergelegd. Dat is niks voor Peter om zo kort te zijn. Na dc verbazing volgt een bang voorge voel. Als van een naderend onheil. De rest van de week wil het werk niet vlotten, want haar gedachten verwijlen bij Peter. Steeds meer komt ze tot de slotsom, dat er iets niet in orde is. Maar wat? Zc heb ben helemaal niet gekibbeld. Inte gendeel. Alles was zo fijn als het maar zijn kon. Ze had verwacht, dat het binnen enkele weken wel zou man, Rijssen. Bruinissc 9.30 en 15.00 uur ds. H. Brinkman, Rijssen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur leesdienst; 18.30 uur ds. Kamphuis, Vlissingen. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. C. W. Buijs. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. W. J. Buijs. Haamstede: 10.00 uur ds. Leendertse, Middelburg; 15.00 uur ds. W. J. Buijs. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 14.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10.00 en 15.00 uur ds. J. Karens. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.00 uur leesdienst. Bruinissc: 10.00 en 17.00 uur ds. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 en 14.30 uur lees dienst; 18.30 uur ds. J. Karens, Op- heüsden. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. C. Smits, Giesendam. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. T. El ders-Mayer. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur dienst; zondags school van 11.45-12.30 uur. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zon dag 10.00 uur. Haamstede: zondag 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zon dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zierikzee: Zondag: 10.00 uur open bare lezing; 11.00 uur Wachttoren- bespreking. Donderdag: Theokrati- sche school 19.30-20.30 uur; dienst- vergadering 20.30-21.30 uur. K.N.V.B. ZATERDAGVOETBAL In de 4e klasse B krijgt Bruse Boys zaterdagmiddag bezoek van Kapelle waarbij voor de Boys mogelijkheden aanwezig zijn om haar positie op de ranglijst weer wat te gaan verbete ren. AFDELING ZEELAND Veere krijgt in de le klasse be zoek van Veere, een wedstrijd welke de groen witten in winst zullen moe ten omzetten als zij hun rol in de top van de ranglijst willen blijven mee spelen. Brouwershaven dat vorige week tegen GPC zo voortreffelijk voor de dag kwam gaat het nu in de Smalstad opnemen tegen Nieuwdorp. Spelend met de inzet als tegen GPC moeten er voor de Brouwenaren ook zaterdagmiddag weer mogelijkheden inzitten. SKNWK gaat op bezoek bij de reserves van Arnemuiden waar de Nieuw erker kers al tevreden zullen zijn met een puntenverdeling. In de 2e klasse A zullen Duiveland. kan nog niet best op dreef komen, en ZSC elkaar te Oosterland wel niet veel ontlopen. SKNWK II moei in staat worden geacht om in. eigen omgeving hekkesluiter Arnemuiden III van het lijf te houden, terwijl MEVO bij het bezoek aan SSV te Goes weer voor een zware opgaaf staat. Ook de reserves van Bruse Boys zullen al dik tevreden zijn als zij van het bezoek aan Heinkenszand de helft van de inzet mee naar huis kunnen brengen. Mogelijkheden zijn er voor Duiveland II bij Wissenker- ke II in de 3e klasse A, terwijl in de 4e klasse A bij het treffen tussen ZSC II en Duiveland III het terrein voordeel wel eens de doorslag zou kunnen geven. OVERDENKING Bij Psalm 16 Ida Gerhard! vertaalt vers 3 heel anders dan de vertaling van het Ne derlands Bijbelgenootschap, „Wat als goddelijk geldt in dit land, deze machten, - ik kan daarin mijn vreug de niet vinden". Dat verschil heeft te maken met de onduidelijkheid van de overgelever de Hebreeuwse tekst, waarin blijk baar fouten zijn ingeslopen. Ik kies voor de vertaling van Gerhardt, om dat die heel goed het kontrast uit iaat komen dat het begin van Psalm 16 beheerst: de tegenstelling tussen God en de afgoden, tussen de Hei lige en dat wat door de mens met heiligheid wordt bekleed. Daarmee roept deze psalm al direkt een kar dinale vraag op: Wat is ons heilig? Afgodsbeelden hebberif wij niet meer, maar daarmee zijn de afgoden niet verdwenen. Vandaar de vraag: Wat is ons heilig? Waaraan offeren wij, offeren wij als het moet onszelf op? En waarop stellen wij ons ver trouwen; waar halen wij onze zeker heid vandaan? De dichter van psalm 16 bidt: ,.Ik heb geen goed buiten U". Dat klinkt heel eenzijdig en is het ook. Je zou je kunnen voorstellen dat hij door een koker kijkt. Hij ziet een ver smald beeld. De rest van de wereld is afgesneden. Hij ziet alleen dat ene punt. Zo eenzijdig is deze uitspraak. Zij geeft weer waar het op aan komt. wat blijft als alles om je heen weg valt, dan dat ene vaste punt. „Ik heb geen goed buiten U", U allen bent heilig. Wat of wie is ons heilig? Bij wie kunnen wij onze toevlucht zoeken? JAN EIKELBOOM Familieroman door J. D. POSTHUMUS uitlopen op een verloving. Peter had er al op gezinspeeld, toen ze samen in Amsterdam waren. Bij zijn ouders, waar ze nu een geregelde, welkome gast was. En nu? Door dc telefoon klonk zijn stem gehaast en kortaf. Anders is het altijd: een kus je, schat, langs de lijn. De echte houd je te goed. Maar nuhelemaal niet- Hct zit haar steeds meer dwars. Is er wat met vader? Ze staat een paar keer op het punt op de trein te stap pen en naar Zoetermeer te reizen, maar iets weerhoudt haar dit tc doen. Als het maar niet zijn verle den is, wat Peter te weten is geko men! Het bange voorgevoel blijft han gen en verergert. Hoewel ze een gloeiende hekel heeft aan wantrou wen, laat dc koele toon, waarop Pe ter haar bejegende, niet los. Hij zegt me niet de waarheid. Goed, je kunt het druk hebben in deze eerste paar weken van juli, maar met een beetje goede wil kun je je toch wel één avond vrij maken? En zeker zondag! Zaterdagsmiddags stapt zc op dc trein met bestemming Rotterdam. Daar neemt ze de metro naar dc city en stapt nabij het warenhuis uit. klimt naar boven en vat post aan dc overkant van de brede straat. Om zes uur sluit dc zaak. Doorgaans komt Peter een kwartier later naar buiten. Ze ziet zijn wagen staan op het privé-parkeerterrein. Hij is er dus. Ze heeft trek in een sigaret, maar vindt het niet commc-il-faut op straat te roken. Dus bedwingt ze zich. En wacht. En kijkt. Enkele minuten voor zessen ziet zc, dat de meeste deuren al door het personeel gesloten worden. Er blij ven doorgaans twee uitgangen open. waar iemand op wacht staat, zodat er niemand meer kan inkomen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9