7 /4% rent met 't nieuw Spaar-extra-Premie- boekje. Rabobank Q Spanje op demokratisch spoor De Geneefse konferentie Fahmi over Allons aanbod BLIK DOOR HET WERELD VENSTER uit het buitenland Heel diep duiken Wat biedt de BEELDBUIS Luchtvrede K.L.M.-Aeroflot Rijkspolitie vindt amfetaminefabriek Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE vruaaS 26 november 1976 Nr. 22993 7 Een jaar na de dood van generalis- simo Franco heeft de Spaanse over- heidsmachine zich een spoor gezel dat als eindpunt de democratie moet hebben. Dat gebeurde vorige week door een stemming in het van Fran co geërfde schijnparlement, de Cor tes, die zichzelf in feite heeft opge heven door in grote meerderheid ac- coord te gaan met het plan voor vrije verkiezingen die volgend jaar gehou den zullen worden, voor het eerst in 40 jaar. Het voorstel van de regering kreeg 425 stemmen voor, 59 tegen, terwijl 13 leden van de Cortes zich onthiel den. Het betekende een grote over winning voor de Spaanse premier Suarez, die heel wat interne opposi tie tegen de voorgenomen democra tisering heeft moeten wegnemen. In uiterst rechtse kringen bestaat die oppositie overigens nog steeds, zoals bijvoorbeeld bij de „Guerrilleros van Christus Koningdie zaterdag de straat opgingen ter herdenking van de eerste verjaardag van Franco's dood, evenals de oud-strijders uit de Spaanse Burgeroorlog. Zij riepen leuzen tegen de democratie en voor de oude orde. Maar het democratiseringsproces dat na de dood van Franco in gang is gezet, in de eerste plaats door ko ning Juan Carlos, en later ook door premier Suarez, is onomkeerbaar. Spanje heeft zich in de afgelopen twee decennia steeds meer ontwik keld tot een moderne samenleving en is door zoveel banden verbonden met de rest van West-Europa dat het er alleen maar bij gebaat kan zijn het democratiseringsproces te ver snellen, om zo in staat te zijn zich zo spoedig mogelijk te kwalificeren voor een lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschap. Voorlopig zal dat echter nog wel enige tijd duren. Wat gaat er nu allemaal gebeuren? In de eerste plaats zal het Spaanse v>olk zich op 19 december via een re ferendum uitspreken over de voorge nomen veranderingen. D,at referen dum betekent echter niet meer dan een formaliteit want er wordt uiter aard geen rekening mee gehouden dat het volk zich zal uitspreken té gen vrije verkiezingen. Bij de ver kiezingen zullen dan vervolgens twee kamers worden gekozen, een eerste kamer (senaat), die zal bestaan uit 207 afgevaardigdenen een tweede kamer (congres) waarin 350 leden zitting zullen hebben. Beide kamers worden voor een zittingsperiode van vier jaar gekozen en beschikken bei de over wetgevende bevoegdheden. De koning zal een voorzitter kiezen voor de gezamenlijke zittingen van de twee kamers, die weer de naam Cortes krijgt. Vrije verkiezingen Op een aantal punten heeft de re gering onder druk van de huidige Cortes bakzeil moeten halen bij haar hervormingsplannen. Dat betreft het feit dat er een kiesdrempel wordt in gesteld, waardoor splinterpartijen niet de kans zullen krijgen hun in trede te doen in het parlement. Ver der is het evenredigheidsprincipe (het aantal uitgebrachte stemmen gedeeld door het aantal beschikbare zetels) in die zin beperkt dat het aantal stem men per provincie wordt opgeteld, dus niet landelijk. In de praktijk betekent dat dat de dunbevolkte provincies in het voor deel zullen zijn tegenover de dicht bevolkte. Dat zal tot gevolg hebben dat rechtse partijen een gunstiger uitgangspositie zullen hebben dan linkse, omdat de dunbevolkte pro vincies, in het algemeen agrarisch, traditioneler, dat wil zeggen conser vatiever stemmen dan de dichtbe volkte. Vandaar ook dat er van de linker kant al scherpe reacties zijn geweest tegen deze correctie op het evenre digheidsprincipe. Bovendien wijzen zij erop dat er ondanks de beleden wil van de regering om een demo cratisch stelsel in te voeren nog tal van omstandigheden bestaan die die democraties op alle mogelijke manie ren belemmeren: het feit dat nog steeds allerlei mensen willekeurig gearresteerd kunnen worden, de mo gelijkheid om pohtieke bijeenkom sten te verbieden, de omstandigheid dat radio en t.v. zich geheel in re geringshanden bevinden. Van werkelijk vrije verkiezingen, zo is de kritiek van links, is daar door eigenlijk geen sprake. Gevreesd wordt dat de ruime manipulatiesmo gelijkheden en de beperking van het evenredigheidsstelsel uiteindelijk tot gevolg zullen hebben dat de behou- dende krachten in Spanje de over hand zullen houden en de verhoudin gen in de te kiezen volksvertegen woordiging niet de werkelijke krachtsverhoudingen in de Spaanse samenleving zullen uitdrukken. GENEVE, 24-11. De Britse confe rentievoorzitter Ivor Richard heeft dinsdag een nieuw compromisvoor stel gedaan inzake de onafhankelijk heidsdatum, in een poging de Rho- desië-conferentie uit de impasse te halen. Richard overhandigde Nkomo en Mugabe, de leiders van patriot tisch front, een document waarin staat dat de Britse regering „vast op het standpunt staat dat alle over eengekomen procedures iri Rhodesië op tijd voltooid zullen zijn om moge lijk te maken dat onafhankelijkheid wordt verleend per 1 maart 1978". Conferentie-kringen zeggen dat de Britse regering daarmee 1 maart vast stelt als de uiterste datum waarop Rhodesië onafhankelijk wordt. „Ffifseu" JOHANNESBURG. De politie heeft een inval gedaan in het hoofdkan toor van het christelijk instituut in Johannesburg. ADEN. Luchtdoelgeschut van Zuid-jemen heeft een Iraans ge vechtsvliegtuig neergeschoten dat gisteren (woensdag vanuit Oman het zuidjemenitische luchtruim was bin nengevlogen. MADRID. Een rechtbank in Ma drid heeft een man en een vrouw tot zeven maanden gevangisstraf ver oordeeld wegens overspel. Het paar moet voorts 50.000 peseta's (1.750 gulden) betalen aan de echtgenoot die de zaak aanhangig heeft gemaakt. Verwacht wordt dat het vonnis voor de nodige opschudding zal zorgen in kringen van feministen en juristen. SALISBURY. Leger en luchtmacht van Rhodesië hebben opnieuw een actie ondernomen tegen het buur land Mozambique „als repressaille voor een niet-uitgelokte agressie". Volgens een communiqué van het op perbevel in Salisbury hadden freli- motroepen Rhodesische troepen van over de grens beschoten. BRUSSEL. Politiek België is nog al geschokt door het plotseling deser teren van een deel van de Franstalige regeringspartij, het ressenblement Wallon (R.W.). Drie van de rege ringsleden van die partij, minister Perin en de staatssecretarissen Gol en Knoops, traden woensdag, met hun aanhang toe tot een nieuwe po litieke partij, de „parti des reformes et de liberte (Wallon)". PRAAG. Bij een explosie onder een brug zijn in de Tsjechoslowaakse stad Ostrau 32 personen merendeels zwaar gewond. TEL AVIV. In de Negev is een auto met diplomaten en Amerikaan se en Israëlische toeristen van de weg geraakt en gekanteld. De 36-jarige James Dean, eerste secretaris van de Amerikaanse ambasade in Tel Aviv verloor het leven. BELFAST. Woensdag is in de Noordierese hoofdstad een Britse militair gesneuveld in een vuurge vecht, dat volgens ooggetuigen be gon, nadat Ierse verzetsstrijders het vuur openden op een militair hef- schroefvliegtuig. WASHINGTON. De directeur van de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst (C.I.A.), George Bush, neemt per 20 januari ontslag uit deze functie, zo heeft hij woensdag zelf in Washington bekendgemaakt. Op die dag maakt president Ford plaats voor Jimmy Carter. PORTOGERRAIO, ELBA, 24-11 De Fransman Jacques Mayol is in de Tirreense Zee gedoken tot de we reldrecorddiepte van 100 meter zon der ademhalingsapparaat. Mayol bleef drie minuten 30 se conden onder water en brak het re cord uit 1974 van 87 meter-van zijn oude rivaal de Italiaan Enzo Maiorca. In tegenstelling tot vorige presta ties heeft Mayol die van dinsdag vol gens zijn zeggen verricht tot meer dere eer en glorie van de weten schap, om vast te stellen wat voor uitwerking waterdruk heeft op het menselijk lichaam. HENGELO. Dikkers Afsluiters (Valves) BV heeft van de Ameri kaanse General Electric een order ontvangen voor enkele honderden veiligheidstoestellen ter waarde van f 32 min. DEN HAAG. Zowel minister-pre sident Den Uyl als minister Van Agt (justitie) hebben in de Tweede Ka mer, verklaard, dat ook na de ver schijning van de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR de vertrouwens basis in het kabinet nog in voldoen de mate aanwezig is. DEN HAAG. Mensen die hun haar permanenten of kleuren met oxyde- rende haarverven, lopen het risiko schadelijke stoffen in het lichaam te krijgen. Hef gebruik van deze haar verven, die normaal in de drogiste rijen, warenhuizen en kapsalons te koop zijn, is op zijn minst riskant. Tot deze konklusie heeft een onder zoek geleid van het Konsumenten Kontakt en de Bond van weten schappelijke arbeiders. ARNHEM-FRANKFORT. Als de nationale regeringen in Europa geen oplossingen vinden voor de proble men van de Europese textielsektor, dreigen in de komende tien jaar nog eens 1,5 min. arbeidsplaatsen verlo ren te gaan. AMSTERDAM. Het Amsterdamse PPR-raadslid F. van de Ven heeft burgemeester Samkaldea schriftelijk gevraagd een onderzoek in te stel len naar „mogelijke wantoestanden" bij het in verzekering stellen van verdachten op het Amsterdamse hoofdbureau van politie. DEN HAAG. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft aan de gemeente Tho- len een rijksbijdrage van f 760.000 toegekend voor de uitvoering van het saneringsplan kom Poortvliet, aldus donderdag een persbericht. NIJMEGEN. Wat vorig jaar in Middenmeer met een moeder-MAVO is begonnen, en begin dit jaar in Nijmegen eén vervolg kreeg, hééft ertoe geleid, dat thans ettelijke dui zenden volwassen, voor het over grote deel vrouwen overdag in 42 plaatsen in ons land op de MAVO zitten. Daarbij staan nog reeksen be langstellenden op de wachtlijsten, wat met name het geval is in Rotter dam. ARNHEM. Tijdens een gezamen lijke grenskontróle van douane en Koninklijke Marechaussee zijn in de trein op het trajekt Emmerik-Arn- hem, twee mannen van Italiaanse nationaliteit aangetroffen. Zij Waren in het bézit van: een revolver, mu nitie, twee handgranaten en spring stof. Ze zijn door de Koninklijke Marechaussee aangehouden. DÉN HAAG. In de Tweede Ka mer wordt verschillend gedacht over de mate, waarin de gronden voor het erkennen van gewetensbezwaren tegen hetvervullen van militaire dienst verruimd moeten worden. ZONDAG 28 NOVEMBER NED. I: Het AVRO-programma begint met het immer sfeerrijke muziekmagazine Jonge mensen op het concertpodium. De optredenden zijn de Nederlandse hoornist Her man Jeurissen, de Nederlandse ho boïst Jan Kouwenhoven, de Engelse bariton David Wilson Johnsen en de Hongaarse zynbaloniste Marta Fa bian. Na dit muzikale uur zijn er tie>n minuten voor Jan Brusse die in zijn rubriek Hier Parijs, hier Jan Brusse enige wetenswaardigheden uit Frankrijk vertelt. Vervolgens gaat de filmprojektor draaien voor de filmkeus van de maand: de klas sieke rolprent Action in the North Atlantic. Twee uur voortreffelijk filmgenot onder meer dankzij het spel van prominente Hollywoodster- ren. De belangrijkste van hen is Humprey Bogart die de hoofdrol vertolkt van een keiharde zeeheld. Hij is de eerste stuurman Joe Rossie op het nieuwe Liberty-schip, dat DAMASCUS, 25-11. „Als Israël niet bang van vrede is, moet het zijn politiek van het annexeren van Ara bisch gebied en het aan de Palestij- nen onthouden van het recht op hun vaderland staken". Dit was de reak- tie van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi op het aanbod van iijn Israëlische ambtgenoot Allon tot een gesprek met Fahmi over vréde. Als Israël echt vrede wil, aldus Fahmi, is de enige manier de her vatting van de Geneefse konferentie of via de veiligheidsraad. Hij noem de het aanbod van Allon „een grap pige propagandaverklaring". SCHIPHOL, 25-11. Het geschil tussen Nederland en de Sowjet-Unie over de verdeling van het passa- giresaanbod op de luchtlijn Amster dam-Moskou is opgelost. De KLM en de Russische maatschappij Aero- flöt hebben in Moskóu een zogéhe- ten Pool-overeenkomst gesloten, waarbij de beide maatschappijen een gelijke opbrengst vin de vluchten tussen de beidé hoofdsteden, die zij uitvoeren, ontvangen. ROERMOND, 25-11. De recherche van de rijkspolitie,, distrikt Roer mond, heeft tijdens' een overval in de nacht van woensdag op donder dag op een boerderij in het Lim burgse Echt een kófnplete installa tie gevonden voor het vervaardigen van, amfetamine. Ook is een grote hoeveelheid van dit verdovend mid del en een hoeveelheid grondstoffen voor de vervaardiging hiervan in beslag genomen. De politie heefteen aantal arrestaties verricht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. PvdA-fraktievoorzit- ter Ed van Thijn. vindt het „een mis selijke suggestie" als wordt gezegd dat het kamerdebat over de zaak- Menten zou zijn aangegrepen om minister Van Agt als lijsttrekker van het CDA in een kwaad daglicht te stellen. DEN. HAAG; De ministers van ekonomische zaken en sociale za ken. hebben hun beroep op de kroon over dé vestiging van éen ertsknik- kerfabrïek door Kruwal B.V. in Europoort ingetrokken. Het beroep was ingesteld tegen het afwijzend besluit van gedeputeerde staten van Zuid-Holland over een vestigings vergunning voor de ertsknikkerfa- briek. Advertentie Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar- extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat het Spaar extra-Premieboekje voordelig is, als u het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niet voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar extra-Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden. Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt En goede raad kost niets. geld en goede raad deel uitmaakt van een konvooi met bestemming Moermansk. Het kon vooi wordt in het noordelijk deel van de AllanPiscshe Oceaan aange vallen door Duitse U-boten. Na deze film met een flinke dosis heroiek en romantiek zit 'het AVRO-program- ma erop. Nog twintig minuten zijn er voor het humanistisch verbond dat de tweede aflevering brengt van een serie over het gezin en andere samenlevingsvormen. De NOS komt tussen vier en vijf uur 's middags met het kinderprogramma Sesam straat, een reportage van het con cours hippiqüe Jumping Amster dam en de voetbal- en toto-uitsla gen. NED. II: De eerste 25 minuien van het avondprogramma zijn voor het achtste deel van de avontuurlijke jeugdserie Rogier van ter Doest. Eremboud regeert weer, maar Rogier is gewond. Er gebeurt iets geheimzinnigs op het kasteel. Na het regionaal nieuws in Van gewest tot gewest, worden de sportliefhebbers op hun wensen bediend. Studio Sport 'heeft onder meer een samen vatting van de hoofdstedelijke der by tussen Ajax en FC Amsterdam. In het diskussieprogramma Fron taal komt de volgende stelling aan de orde: Nederland moet de ekono mische betrekkingen met Zuid-Afri- ka verbreken. Deze stelling wordt verdedigd door Bas de Gaay Fort man, voorzitter van de PPR-fraktie in de Tweede Kamer. Zijn tegen stander in het debat is het VVD-ka- merlid. In hoeverre kennen wij de medemens? Dat is de kernvraag in de aflevering van de rubriek Ziens wijze. Jack van Belle heeft een ge sprek met Henri Knap, Ina van Faasen en Alice Oppenheim. De laatste 25 minuten op deze zender zijn voor de rubriek Beeldspraak. Daarin een programma over de vrij wel onbekende dichter Pierre Kemp, die van 1886 tot 1967 leefde. ZONDAG 28 NOVEMBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Se samstraat; 16.27 Jumping Amster dam; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; 17.30 Wilde ganzen; 18.16 Teleac; 18.55 De berepoot; 19.00 Nieuws; 19.05 Jonge mensen op het concertpodium; 20.05 Hier Parijs, hier Jan Brusse; 20.15 Konvooi naar Moermansk; 22.15 Ge zin gezien; 22.30 Journaal. NED. U: 18.30 Informatie Turken; 18.35 Rogier van ter Doest; 19.00 Van gewest tot gewest; 19.15 Studio Sport; 20.30 Frontaal; 21.35 Nieuws; 21.40 Zienswijze; 22.40 Beeldspraak 23.05 Journaal. MAANDAG 29 NOVEMBER NED. I: De eerste vijftig minuten bij de TROS zijn geresérveerd voor de jeugd. Ringo, de gevluchtp was beer is een gedramatiseerde natuur film uit de Walt Disney-studio's. De film toont een pasgeboren wasbeer- tje dat zijn woongebied moet verla ten omdat op die plaats een winkel centrum moet verrijzen. Vervolgens wordt de schijnwerper gericht op de uiterst suksesvolle Amerikaanse for matie The Carpenters. Onlangs ga ven broer Richard en zus Carpenter met hun groep een glansvol optre den in de Amsterdamse Jaap Eden- hal. De liefhebbers van de soft-pop komen met een reportage hiervan goed aan hun trekken. Met een on derbreking voor het journaal is de buis daarna tot half elf voor de vier jaar oude film Buck and the prea cher. Buck is een zwarte ex-sergeant bij de cavalerie, die een karavaan bevrijde negerslaven leidt op hun tocht naar het westen van de Ver enigde Staten. Op deze gevaarlijke tocht krijgt Buck assistentie van een neger (Harry Belafonte) die zich priester noemt. Hij is gekleed in het ambtsgewaad van. een door hem om het leven gebrachte dominee en draagt ook diens Bijbel met zich mee. Met een kunstzinnig program ma wordt de TROS-avond besloten In de tweede aflevering vaii de ru briek Van beroep wordt de schijn werper gericht op de fijnschilder. Deze naam wordt gegeven aan schil ders die met uiterst fijne penseel streken op de mythologie gebaseer de voorstellingen in beeld brengen. NED. II; De VARA gaat van start met de humoristische serie Adams family. Na een ruzie in de familie pakt oom Fester zijn biezen. Daar na de voorlaatste aflevering van Harry zoekt werk, de serie over de jeugdwerkloosheid. Harry doet dit maal op het kleine eiland Sint Eustatius een poging om de aan de slag te komen. Na het journaal wor den de trossen losgegooid van de Charlotte Rhodes, het vlaggeschip van De Onedin Lijn. Dit betekent het beffin van een nieuwe reeks avon turen van de zeeheld James Onedin. Een schip van de Onedin Lijn en een schip van een konkurrerende maat schappij varen gezamenlijk naar Liverpool. Als het schip van de kon- kurrent moeilijkheden krijgt, wei gert James Onedin om hulp te ver lenen omdat hij het leven van zijn eigen mensen niet in de waagschaal toil stellen. Na deze ontmoeting met De Onedin Lijn is het de beurt aan de rubriek Koning Klant met kon- sumentenvoorlichting. De serie Vol gende Patiënt zórgt voor enig licht voetig vermaak. Het ziekenhuis van St. Swithin krijgt bezoek van een beeldschone Amerikaanse studente in de medicijnen. De jonge dokters sloven zich ontzettend uit om bij haar in een goed blaadje te komen. Het laatste onderdeel van het VA- RA-programma is de aktualiteiten- rubriek Achter het nieuws. MAANDAG 29 NOVEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 19.05 Walt. Disney: 19.55 The Carpenters; 20*35 Buck and the preacher; 21.35 Journaal; 21.50 Buck and the prea cher; 22.35 Van beroep: fijnschilder; 23.20 Symbiose; 23.25 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Surina- mers; 18.55 Nieuws; 19.05 The Ad- dam s family; 19.30 Harry zoekt werk; 20.00 Journaal; 20.25 De One din Lijn; 21.15 Koning Klant; 21.40 Volgende patiënt; 22.05 Achter het nieuws; 22.55 Socutera; 23.05 Jour naal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7