0 „CATSCOMITÉ" TER VOORBEREIDING HERDENKING GEBOORTEDAG JACOB CATS SAMENGESTELD Tweede Nederlandse hartpatiënt in Houston overleden BEVOLKING BROUWERSHAVEN GROEIT DIT JAAR MET DRIE-EN-EEN-HALF A VIER PROCENT SPORTVERENIGING „DUIVELAND" GAAT TRAINEN OP HET SPORTTERREIN TE SIRJANSLAND Verzeker uw crematiekostendoor lid te worden van de KoninklijkeVereniging voor Facultatieve Crematie Brouwershaven vijfhonderd jaar stad G.P.V. wil lijstverbinding met S.G.P. Duidelijke spreiding over kernen STREEKNIEUWS iEDER STRAATJE MOOi Eenzijdige voorlichting over inpoldering Raad geeft krediet voor verbetering 4 BROUWERSHAVEN, 25-11. In <le aanbiediiigsnota bij de gemeentebegroting 1977 herinneren 1). en w. van Brouwershaven aan de twee evenementen die in de loop van het begrotingsjaar zullen plaatsvinden, na melijk: de -100ste geboortedag van de volksdichter en staatsman Jacob Cats, geboren op 10 november 1577 te Brouwershaven en de herdenking van 500 jaar Brouwershaven Stad. Het „Catscomité" is inmiddels ge vormd en dat betekent dat een aan vang kan worden gemaakt met de organisatie van de herdenkingsfes tiviteiten. Gedacht wordt hierbij aan een tentoonstelling van datgene wat niet Cats te maken heeft en aan een herdenkingsbijeenkomst op 10 november 1977 in de St. Nicolaas- kerk te Brouwershaven. Met ladder naar Westen BERLIJN, 25-11. Een 15-ja- rige Oostduitser heeft het don derdag klaargespeeld door middel van een ladder over de Berlijnse muur heen naar West-Berlijn ie vluchten. Hoewel de Oostduitse grens bewaking op de vluchtende jongen schoot, bereikte deze ongedeerd de andere kant. Flitsen uit het buitenland JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse minister van defensie Pieter Botha heeft deze week gevraagd om meer vrijwilligers voor het maar 50.000 man sterke leger van Zuid- Afrika. Dit in het licht van mogelijke vijandigheden van zwarte buurlan den. RABAT. In het dorp Beni-Mathar in de noordoost-Marokkaanse pro vincie Oudja zijn donderdag drie mensen gedood en enkele gewond, als gevolg van een schermutseling met de politie, zo heeft het ministe rie van voorlichting in Rabat don- derdagavond bekendgemaakt. MADRAS. In Madras in India zijn tien mensen om het leven gekomen als gevolg van de stortregen die de stad heeft geteisterd. Van officiële zijde werd meegedeeld dat tal van woningen zijn vernield of beschadigd door de kracht van de wind waar mee de buien gepaard gingen. Er zijn 200.000 daklozen. DEN HAAG, 26-11. De generale verbondsraad (partijraad) van het GPV heeft aan de SGP voorgesteld bij de komende tweede-kamerver kiezingen op 25 mei volgend jaar de kandidatenlijst van GPV en SGP te verbinden. Dit heeft GPV-voorzitter Van der Jagt meegedeeld in het de ze week verschenen nummer van h£t partijorgaan „Ons Burgerschap". Lijstverbinding heeft als voordeel, dat bij het toedelen van restzetels sneller een dergelijke zetel kan wor den verkregen. „Als bij de verkie zingen in 1972 de lijkten verbonden waren geweest, dan zou het GPV een restzetel hebben behaald", aldus Van der Jagt. Het herdenkingscomité is samen gesteld als volgt: mevrouw M. E. Janse-Glas, Brouwershaven; de heren M. P. de Bruin, hoofd1 Doku- mentatie Centrum Zeeland te Mid delburg, H. J. Kempen, secretaris van de algemene conferentie der Ne- derlandsche letteren te Hoeven, dr. P. Scherft, rijksarchivaris te Middel burg, mr. D. van der Wel, voorzitter Zeeuws-Genootschap te Middelburg; mr. W. D. de Bruine, directeur pro vinciale bibliotheek te Middelburg, mr. J. J. P. M. Aasselbergs, ambte naar op het kabinet van de Commis saris der Koningin in Zeeland te Middelburg; mr. A. Gast te Brou wershaven, J. L. Braber te Drei- schor en de burgemeester van Brou wershaven. Ere-eomité Gezien het grote belang van de herdenking en de internationale be kendheid van Cats, wordt tevens ge dacht aan de vorming van een ere- comité, waarin naar mening van b. en w. zitting zouden moeten hebben: de bewoner van het Catshuis in Den Haag, (de minister-president) en vooraanstaande letterkundigen op professoraal niveau. Voor de organisatie van de evene menten iu het kader van 500 jaar Brouwershaven Stad, zijn een aantal mensen uit alle kernen van de ge meente verzocht zitting te nemen in een comité. Het ligt in de bedoeling dat dit comité, met name in de zomermaan den, een aantal publiektrekkende evenementen zal gaan organiseren, zoals bijv. op het gebied van de wa tersport (vlootslhow), binnen- en buiten-concerten, een taptoe enz. Het college denkt verder aan de vorming van een overkoepelend co mité, waarvan deel zouden kunnen uitmaken: de fraktievoorzitters van de raad, het college van b. en w. le den van het Catscomité en twee le den van het comité 500 jaar Brou wershaven Stad. Voor wat betreft de financiën meent het college, naast een ge meentelijke bjjdrage, een beroep te mogen doen op het ministerie van C.R.M., de provincie Zeeland, het Anjerfonds en het Zeeuws Genoot schap. ROERMOND. Bij pen inval don derdagnacht heeft de Rijkspolitie van het district Roermond in een verbouwde boerderij aan de Groene- weg in Putbroek (gem. Echt) een complete fabricage-eenheid voor amfetamine ontdekt. De bewoners van het pand, de 47-jarige Peter C. zijn 40-jarige vriendin Gees F. en de 40-jarige Peter N. uit Amersfoort zijn aangehouden. BREDA, 25-11. Een 56-jarige hart patiënt uit Zeist is eerder deze week acht dagen nadat hij in Houston in de Amerikaanse staat Texas een hartoperatie had ondergaan, overle den. Er deed zich een complicatie voor waardoor de patient niet meer was te redden. Dit heeft de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging bij monde van voorzitter Henk Fievet donder dagavond meegedeeld. De heer Fie vet zei dat de vereniging dit overlij den bijzonder betreurt, vooral omdat het het tweede overlijdensgeval van de door deze vereniging georgani seerde hartpatiëntenluchtbrug naar het St. Luke Hospital in Houston in zeer korte tijd is, terwijl daarvoor bijna 90 patiënten na hun operatie in Amerika in goede gezondheid zijn te ruggekeerd. Het eerste overlijdensge- val was veertien dagen geleden. Dat was een 39-jarige vrouw, van wie het hart na de operatie niet meer op gang kon worden gebracht. Advertentie Vraag een folder met inlichtingen aan: Kon. Ver. voor Facultatieve Crematie, Antwoordnr. 1394, Den Haag. Plaats: Naam: Bon in envelop zonder postzegel opsturen. Of neem contact op In uw regio met: ^74 «1976 J. Lustig, Renesse, tel. 1455. BROUWERSHAVEN, 25-11. Evenals in 1975 zal ook in 1976 de bevolking van de gemeente Brouwersha ven toenemen met 3 1/2 a 4 procent, In 1975 was liet echter zo, dal slechts de kern Brouwershaven flink groeide, terwijl de overige kernen achteruit gingen. Uit dc cijfers van 1976 tot en niet 31 oktober jl. blijkt echter dat dc groei dit jaar een duidelijk gespreid karakter zal hebben. Niet alleen de kern Brouwersha ven z$l vooruitgaan, maar ook de andere kernen, met name Zonnemai- re. De inmiddels gereedgekomen bouw van 8 woningwetwoningen en 14 premie-verkoopwoningen is on getwijfeld debet aan de groei van Zonnemaire, aldus b, en w. In de no ta van aanbieding bij de gemeente begroting voor 1977. Het bevolkingsverloop in dc ge meente Brouwershaven in de periode van 31 december 1975 tot cn met 31 oktober 1976 ziet er uit als volgt: Brouwershaven 4-73, Dreischor 7; Noordgouwc +5; Zonnemaire 15: totaal gemeente Brouwershaven: 100, (totaal in 1975 het gehele jaar 106). Het totaal aantal inwoners per 31 december 1975 was 3263. hot inwonettal per 31 oktober 1976: 3.363. Gebruiksverordening Volgens b. en w. ds mede van in vloed op deze gunstige ontwikke ling de door de raad vastgestelde gebrui ksverordening Brouwersha ven. Deze verordening verbiedt nl. het in gebruik nemen van woningen met permanente bestemming als zo mer- c.q. tweede woning in dc be bouwde kommen. Een aantal wo ningen is thans voor permanente be woning in gebruik. Evenals in 1975 zal er ook 111 1976 een negatief geboorteoverschot, dus een stcrftcovcrschot z(jn. Diverse oorzaken kunnen hiervoor worden aangehaald, zoals leeftijdsopbouw van de bevolking (in Brouwershaven kan in het algemeen van een ver grijzing van de bevolking worden gesproken): werkgelegenheid (deze is in dc regio gering, waardoor met name de jeugd vertrekt naar elders), enz. ROERMOND. De officier van jus titie bij de bijzondere strafkamer van de rechtbank in Roermond, mr. M. J. Bruigom, gaat levenslange gevange nisstraf eisen tegen de 58-jarige ex- S.S.'er H. L. NIEUWERKERK Sint Nicolaas komt op 4 december Op uitnodiging van de Vereni gingsraad zal Sint Nicolaas met zijn knechts op zaterdagmiddag 4 de cember een bezoek aan Nieuwerkerk brengen. Vooral voor de jeugd zal dit een bijzondere feestdag worden: er is namelijk een bijzonder leuk programma opgesteld. Om half twee wordt een stoet ge vormd, voorafgegaan door het mu ziekkorps „Oefening en Uitspan ning", o.l.v. de heer A. Radewalt. De stoet gaat naar het einde vpn de Weststraat om Sint Nicolaas en zijn gevolg op te halen. Vervolgens maakt de géhele stoet een rondgang door het dorp. Omstreeks half drie wordt de goed heiligman in Ons Dorpshuis ont vangen door burgemeester J. D. de Kam. Om drie uur volgt een optre den van een jongeren-expressie- groep, gevormd uit jongeren van de jeugdsoos, voor kinderen tot 10 jaar. Daarna, om half vijf, volgt een film vertoning voor jongelui boven 10 jaar. In de pauze zal de jeugd door Sint Nicolaas worden getrakteerd. BRUINISSE Jeugddienst in Hervormde Kerk Zondag 28 november a.s. zal 's middags om 5 uur in de Hervorm de Kerk een jeugddienst worden ge houden. Het thema, dat voor deze dienst gekozen werd, is: „Generatie- konflikt en Adventsverwachting". Voorganger is ds. R. H. M. Jonge, organiste mevrouw P. C. Schraver- Beekman. Muzikale medewerking verlenen Hilda Brink, en Margreet Geluk (solo-zang) met orgelbegelei ding van Jan Brink. Ook de schrift- lezing en een voordracht zullen door jongeren gedaan worden. De dienst is voorbereid in overleg met de Her- vormd-Gereformeerde j eugddienst- kommissie. Een gestencilde liturgie wordt aan de ingang van de kerk uitgereikt. De kollekte is bestemd voor het plaatselijk jeugdwerk. „Philatelica" De postzegelvereniging „Philate lica" afdeling Bruinisse houdt don derdag 2 december a.s. weer een vergadering/ruilavond in het Neder lands Hervormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Zoals gebruikelijk zal het eerste gedeelte van de avond (van zeven tot acht uur) bestemd zijn voor de jeugdleden en daarna voor de ouderen. Deze avond zullen er nieuwe boekjes zijn cn ook een han delaar. ZIER1KZEE. Deze week leverde - wat fotografen noemen - fraai strijklicht op en daardoor werd ieder ding en ook ieder straatje in Zierikzee mooi. Een voorbeeld: hoek Oude' Haveh-'s Heer Ar.endstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Geslaagd Onze dorpsgenoot Pieter Jumelet Azn. is deze week geslaagd voor het tweede gedeelte voor het diploma stuurman voor de zeevisvaart. Dit twee dagen durende examen werd in Den Haag afgenomen. De heer Ju melet heeft zijn opleiding gehad aan de-visserijschool te Stellendam. Bij het examen voor het eerste gedeelte slaagde hij als eerste, wat bij het tweede gedeelte eveneens het geval was. LEEUWARDEN, 25-11. In een brief aan alle omroeporganisaties tekent de christelijke boeren en tuinders bond in Friesland protest aan tegen de wijze waarop in de media aan dacht gegeven wordt aan de plannen tot inpoldering van een stuk buiten dijks gebied aan de noordkust van Friesland tussen Zwartehaan en de Veerdam bij Holwerd (tracé D). Vol gens de C.B.T.B. gebeurt dit op een eenzijdige wijze en worden er vaak tegen alle verhoudingen in voorstan ders van tracé A aan het woord ge laten. In dat plan gaat het om ver hoging van de "bestaande zeedijk en blijven de kwelders en landaanwin- ningswerken buiten schot. Volgens de C.B.T.B. gaat men bij de omroepen alleen af op de fraai uitgevoerde rapporten van de lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee, waarin ook onjuistheden zouden voorkomen. NEW YORK. De dekolonisatie commissie van de Algemene Verga dering der V.N. heeft donderdag met 111 stemmen voor. geen tegen en 18 onthoudingen een ontwerp resolutie aangenomen waarin van Frankrijk wordt geëist, dat het ..on verwijld" zijn „militaire basis" in Djiboeti ontruimt. Biljetten uit de lucht LONDEN, 25-11. Een optre den van de roek-groep Stee- leye Span" in Londen is in een waar pandemonium veranderd, toen het plotseling bankbiljet ten van 1 pond sterling begon te regenen. Het bleek dat de zangeres van de groep, Maddy Prior, het idee had gehad haar fans te verblijden met 8.500 briefjes van 1 pond. De vluggerds slaagden erin soms wel tien biljetten te be machtigen. Als ze nu maar naar de pla tenwinkel rennen 'DUIVELAND, 25-11. In de deze week gehouden verga dering van de gemeenteraad van Duiveland, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, kwam het sportterrein „De Saele" te Oosterland aan de orde. Het terrein heeft erg veel van de droge zomer en moest van juli tot begin oktober jl. voor elk gebruik worden gesloten. Het mag nu nog slechts voor twee competitie wed strijden in de week gebruikt en dit brengt groot ongemak mee voor de sportver. „Duiveland". De vereni ging neemt nl. met 7 elftallen deel aan de competitie en het terrein moet ook dienen als oefenterrein. Het bestuur van de s.v. „Duive land" zag daarom uit naar een an dere mogelijkheid om te trainen cn heeft die gevonden op het sportter rein te Sirjansland. In afwachting van een nieuw sportcomplex te Oos terland. vormt het terrein te Sir jansland een goede ocfcngelegen- heid. Er ontbreekt echter een een voudige kleedgelegcnheid en een terrcinverlichting. Het college was van mening dat deze oplossing zeer aanvaardbaar is. Van het kleedlo kaal moet. dan één kleedkamer bruikbaar worden gemaakt, het zelf de geldt voor het toilet. Verder moet een eenvoudige terrcinverlichting (écn lichtmast) worden aangebracht. De raad besloot het hiervoor be nodigde bedrag groot f 8.000,be schikbaar te stellen. De heer Op 't Hof had een kijkje genomen op het sportterrein in Sir jansland en was verslagen toen hij de ruïnering zag door vandalen aan gebracht. Hij vond het meer dan droevig. Met hem waren verschil lende leden het eens over alles wat er in de gemeente wordt vernield voor duizenden guldens, waar nie mand wat aan heeft. Wethouder Bakker wist nog een plaats in Oos terland, waar men wel voor f 1000,- trottoirtegels stuk heeft geslagen. „Wait heeft dit nu vqor zin"? zo vraag men zioh af. De Rondvraag In de rondvraag, wees mevr. A. F. van der Zande-Vlcugels Schut ter (VVD) op het euvel dat zich ook in Nieuwerkerk voordoet, dal er on danks borden cn andere waarschu wingen, overal vuil wordt gedepo neerd. Verder wees zij op dc ver zakkingen die zich voordoen in de vloer van het gymnastieklokaal in de openbare lagere school te Nieuwer kerk. De wethouder van onderwijs, dc heer Overbeeke, (ARP) deelde mee dat een onderzoek hiernaar zal worden ingesteld. De heer Romcijn (VVD) betreurde het feit dat vorige week bij dc vergadering, om open baarheid te geven in dc gemeente voor wat betreft Openbare Werken, niémand van de gemcentenaren blijk van belangstelling gaf. Hij hoopte echter dat men hier toch mee door zal blijven gaan, op dc duur ver wachtte hij toch wel meer belang stelling. De voorzitter deelde mede dat de nieuwe brandweerauto is ge arriveerd. De heer Van Klinken (SGP) zag graag in de raad de woningtoewijzi- gingen aan de openbaarheid prijsge geven in een verslag van de woning- ruimtecommissie. Dit is echter iets voor het collge van b. en w„ aldus de voorzitter. De heer Stouten (SGPj had een brief ontvangen van bewo ners van de Oosstraat in Oosterland dat er dn deze straat veel gaten zijn waar water in blijft staan, en verder klachten dat de vuilnls-veegauto maar aan één kant van de straat veegt. De voorzitter meende dat wanneer iemand in de gemeente klachten heeft, men geen brieven moet schrij ven aan een raadslid, doch daarvan het gehele gemeentebestuur dient te verwittigen. De heer Van 't Hoff (PvdA) be sprak nog enige verkeersperikelen in Nieuwerkerk, en zijn partijgenoot. de heer Hillcbrand, informeerde hoe ver hel staat in de gemeente met het rampenplan. De voorzitter zei dat alle betrokkenen hierover een map gekregen hebben wat ze te doen staat bij eventuele calamiteiten. Verder zag de heer Hillebrand in Ouwerkerk graag een naambordje aangebracht aan de Noord Achter weg. Het is do enige weg waar nog geen naambordje staat. De voorzit ter zegde dit toe. Tenslotte wees de heer Op 't Hof naar de wcnselijk- hied de Dorpsstraat in zijn woon plaats Sirjansland aan één kant een parkeerverbod op te leggen. Dit zal docr het college met de politie be sproken zal worden. Ook informeer de dc heer Op 't Hof hoever het staat met de rioleringsplanncn in de Lagewcg, waarop de wethouder van Openbare Werken, de heer Bakker, antwoordde dal deze nog niet voor elkaar zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4