DE GETEKENDE rs Mr. Hartsuiker: ambtenaren- Verhoging olieprijs? vlucht van Menten volkomen onopgehelderd gebleven Brezjnjev in Roemenië Heroïnevangst te Kopenhagen Minister somber over bouw 7 Naar eerder P.v.d.A. wil geld voor bouw Het C.D.A. en de progressieven Baby voor Leger des Heils Werkloosheid en werkloosheids uitkering POP VAN SPEKULAAS pensioen? Regeling ambulancevervoer Walrus op Texel Veel bewoners bejaardenhuizen in de bijstand Dood na caféruzie Wat biedt de BEELDBUIS ZIERIKZEÉSCÜE NIEUWSBODE 8 Donderdag 25 november 1970 Nr. 22002 TWEEDE KAMER GENÈVE, 24-11. Een verhoging van de olieprijs, die overigens niet gerechtvaardigd is, zal voor de eko- nomie van veel landen een harde klap betekenen. Dat heeft de Ame rikaanse ambassadeur Clayton K. Yeuttcr gezegd tijdens de jaarver gadering van de algemene overeen komst inzake tarieven en handel (GATT), die maandag in Genève is begonnen en drie dagen duurt. DEN BOSCH. In de at ijl van Sti. Nicolaas gehouden, getiteld Hoe oud ia het". Deze oudste stuk van de tentoonstelling. wordt in Den Bosch een expositie 17 e eeuw se spekulaasplank is het DEN HAAG, 22-11. De PvdA- fraktie in de Tweede Kamer meent dat de regering extra geld beschik baar moet stellen ter bevordering van de bouwnijverheid. Tijdens de openbare commissic- sicvergadering over de bouwnota van minister Gruijters vroeg de so cialist Kombrink de regering 600 miljoen gulden uit te trekken om snel arbeidsintensieve werken in produktie te doen nemen teneinde een verslechtering van de situatie in de bouwnijverheid, begin '77. te voorkomen. „U bent toch zeker op de hoogte van zijn verleden?" Van der Schildt keek de direkteur geschrokken aan. Veenbrink, die zijn stijgende ont zetting zo goed mogelijk trachtte te camoufleren, knikte enkele malen. „Jazeker... allicht. Het heeft im mers in alle kranten gestaan?" „Ja inderdaad," antwoordde de vertegenwoordiger, zich herstellen de. „Ik schrok me wild! Stel je voor, dat u het niet geweten had. Ik zou niet graag willen, dat Vlasbroek er- - door in moeilijkheden kwam. Daar is het een veel te aardige vent voor. Ennehij heeft immers zijn straf gehad? Zo'n man moet weer een re delijke kans hebben, vind ik." „Jaja, dat ben ik met u van mening. Nee, ik wist alles," voegde Veenbrink er nog aan toé, keihard liegend. Hij had zichzelf weer on der kontrole. „Sorry, meneer Van der Schildt, maar ik heb nog veel te doen. Eigenlijk heb ik u al te veel van mijn tijd gegeven." De man stond haastig op. „Dan stoor ik u niet langer, direkteur. Dank voor de proeforder; ik ben er van overtuigd, dat u binnen een maand belt en vraagt langs te ko men. En dan bestelt u zeker meer! Geode zaken en tot ziens!" Nadat de man de deur achter zich gesloten had, belde hij zijn sekreta- resse. „Betty... voorlopig ben ik bezet. Wil je ervoor zorgen, dat ik niet gestoord wordt?" „Zeker, meneer. Wat ik zelf niet kan afhandelen, noteer ik." Geruime tijd zat Veenbrink met de handen onder het hoofd. Gek, dat hij nooit op de gedachte was gekomen, toen Vlasbroek hier solliciteerde. Wel klonk de naam „Vlasbroek" hem enigszins bekend voor, maar hij had er niet dieper over nagedacht. Nu die Van der Schildt het hele ge val oprakelde, herinnerde hij zich, dat hij indertijd, als 17-jarige jon gen de verslagen over deze dood slag .had gelezen. Met voorbedachte rade was een en ander geschied. Ja, Vlasbroek had al eerder zijn buur man bedreigd. En zich allesbehalve vriendelijk over hem uit gelaten: Vandaag of morgen sla ik hem nog eens de hersens in. Hij herinnerde, de headlines in de kranten. Met gro te letters boven het rechtbankver slag. De man had woord gehouden. Daarom zag de officier dit als een geval van moord. Vandaar de zware straf: tien jaar. Nu herinnerde hij zich ook een hiaat in l?et gesprek, dat hij die morgen, voor Vlasbroek zijn werk begon, met de nieuwe chef had ge had. In tegenwoordigheid van zijn personeelschef. Er was een leemte geweest van enkele jaren. Wat deed u in die tijd? Ik was in het buiten land. Waar? O, overal: Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk Hij was er toen niet verder op ingegaan, want in feite zag hij dit als een aanbeve ling. Een vakman, die zijn kennis in het buitenland gaat verrijken, is all round. Voor deze funktie wellicht de man op de juiste plaats. Al dade lijk was hij er content mee geweest, dat de personeelschef deze man had aanbevolen. Trots zijn ongunstige leeftijd. Hij had het doorgebeld naar het hoofdkantoor en daar kompli- menteerde men hem met zijn vondst. Een aanwinst voor het warenhuis in Rotterdam: proficiat, meneer Veen brink. En was men daar opnieuw van oordeel, dat die Veenbrink in Rotterdam uitstekend op zijn plaats was. Maar nu hij had beneden een moordenaar in dienst. Van der Schildt wist het. Die houdt mis schien zijn mond niet. Net zo min als hij het hier, zoeven in dit kan toor, had gedaan. Wellicht wordt het in Rotterdam wereldkundig. Wat dan? Als het hoofdkantoor dit te weten komt? Staat hij er gekleurd op. Kan hij deze Vlasbroek handha ven? Je kunt de man niet zo maar van de ene dag op de andere op straat zetten, dat pikt het Arbeids bureau niet. Zoiets is geen gegronde reden tot ontslag, beslist niet! Nee, op deze wijze krijgt hij nooit een ontslagvergunning voor Vlasbroek. Dat moet hij eens rustig bekijken, hoe dit puzzeltje op te lossen. Want dat hij Vlasbroek op de duur kan handhaven, is onmogelijk. Waarom heeft die kerel me niet de waarheid gezegd? Desnoods entre-nous? Zon der Kolkman? Er klink een stem in zijn binnen ste: „Had je hem dan aangenomen, Peter?" Hij weel het antwoord al. Naar al le waarschijnlijkheid zou hij het verleden van Vlasbroek als een be lemmering gezien hebben. En hem niet in dienst genomen. Ellendig, de ze historie. Waarom heeft die ver domde Van der Schildt zijn mond niet gehouden? Ik wou nu wel, dat ik het nooit had geweten. Hoe moet ik nu met hem aan? Het beste is misschien, dat ik hem geruisloos en heel behoedzaam ga uitrangeren. Zijn taak laten overnemen door een ander. En 'm op de duur als over kompleet laten vallen. Beroerd voor de man. maar wat blijft me anders over? Als het publiek 1e weten komt, dat ik een ex-moordenaar in de afdeling clcktronika heb staan, kost het ons klanten. Daar komt men in Amsterdam natuurlijk ach ter. Als ze bemerken, dat de omzet in die afdeling terugloopt, vragen ze om opheldering. Wat moet ik dan zeggen? Krijg ik ook nog op m'n kop. omdat ik niet beter naar hem heb laten informeren. Fout! (wordt vervolgd) DEN HAAG, 23-11. „Hoe Menten zich aan aanhouding heeft weten te onttrekken is tot nu toe nog volko men onopgehelderd gebleven". Dit staat in het voorlopig rapport van de procureur-generaal mr. J. F. Hartsuiker, welk rapport minister Van Agt van justitie aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. BOEKAREST, 22-11. De Russische partijleider Leonid Brezjnjev is maandagmiddag in Roemenië aan gekomen voor een driedaags offi cieel bezoek. Het is zijn eerste be zoek aan het naburige Balkanland in tien jaar. Aansluitend blijft Brezjn jev in Boekarest om deel te nemen aan de topkonferentie van het War- schau-paet, die donderdag en vrij dag wordt gehouden. Op de luchthaven Otopeni van Boekarest werd de Russische leider na aankomst verwelkomd door zijn Roemeense kollega Nicolae Ceauses- cu. Brezjnjev wordt begeleid door zijn minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko en de sekretaris van het Russische centrale partij- comité, Konstantin Katoesjev. EERSTE KAMER DEN HAAG, 24-11. Bij de voort zetting van de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer heeft AR-woordvoerder Albeda kri tiek geleverd op de ontwerpresolu tie van PvdA en PPR. Hij noemde de strategie van de ontwerp-uit- spraak riskant en wees er op, dat de politieke gevolgen „niet zonder be denkingen" zijn. Volgens hem moet de PvdA kiezen: „De politieke dui delijkheid en de zindelijkheid vragen dat". De AR-woordvoerder in het ka merdebat zette uiteen, dat de chris ten-democratie haar idealen het beste kan verwezenlijken met de PvdA. Wel verbond hij hieraan de voorwaarde dat men elkaar als ge lijkwaardige partners aksepteert. „Wil men de ander slechts als ju nior-partner, dan behoeft men zich er niet over te verbazen dat die an der zich terugtrekt", aldus de heer Albeda. SOUTHGATE, MICHIGAN, 24-11. Bij het sorteren van goederen die door het Leger des Heils van South- gate in de Amerikaanse staat Michi gan waren ingezameld, vonden sol daten een papieren zak waaruit ge luid kwam. In de zak zat een pasgeboren baby, gekleed in ondergoed en gewikkeld in een dunne deken. Het jongetje had een nacht van lichte vorst over leefd. Drie dagen tevoren was ook al een weggegooide baby gevonden even eens een jongetje, gewikkeld in een handdoek en tafelkleed. Uit het voorlopig onderzoek is nog niet opgehelderd of de voorbereidin gen tot aanhouding van Pieter Men ten toch in die mate opvallend zijn geweest, dat deze ze heeft opgemerkt en daaruit zijn conclusies heeft kun nen trekken, dan wel of Menten rechtstreeks is ingelicht door een onbekende. Volgens mr. Hartsuiker was het in het kader van zijn voor lopig rapport, dat voornamelijk ge richt was op de vraag naar in de voorbereidingen van de aanhouding gemaakte fouten, een diepgaand1 on derzoek niet wel 'mogelijk. „De vraag of Menten inderdaad beschik te over voorwetenschap betreffende zijn aanhouding zal een grondig on derzoek moeten worden onderwor pen', aldus procureur-generaal Hartsuiker. KOPENHAGEN, 24-11. Na een tip van Nederlandse kollega's heeft de politie op het vliegveld Kastrup van Kopenhagen een Australiër gearres teerd en de tot nu toe grootste hoe veelheid heroïne in Denemarken in beslag genomen. De Deense autoriteiten verklaar den dinsdag dat de man 6,8 kg he roïne, die op de zwarte markt een waarde van meer dan zes miljoen kronen (2,4 miljoen gulden) heeft, in drie ivoren schaakborden had ver stopt. DEN HAAG, 24-11. Minister Gruijters is niet al te optimistisch over de haalbaarheid van de geplan de 110.000 woningen voor volgend jaar. Tijdens de openbare kommissie vergadering over de bouwnota zei de minister maandagmiddag dat het aantal besteksklare bestemmings plannen steeds verder zal afnemen en dat de bezuinigingsexcercitie van de regering het onmogelijk maakt zo maar grote bedragen ter stimulering van de woningbouw uit te trekken. AMSTERDAM, 24-11. Niet alleen werkgevers, maar ook werknemers reageren rationeel. Het blijkt dat een hogere werkloosheidsuitkering de werkloosheid stimuleert. Een Ameri kaans onderzoek laat zien, dat een stijging van de reële uitkering met een procent een toeneming van de werkloosheid met 6 procent veroor zaakte. Zou een dergelijke correlatie alleen in de V.S. bestaan? aldus vroeg mr. E. A. Brouwer, voorzitter van de directie van het beleggings fonds Robeco zich af, tijdens het FEM-seminar onder de titel „kapi taalmarkt in offensief en defensief", dat maandag in Amsterdam werd gehouden. DEN HAAG, 24-11. „Wij stellen de regering voor om, door het op basis van vrijwilligheid vervroegen van de gepensioneerde leetfijd voor ambtenaren, ruimte te scheppen voor nieuwe arbeidsplaatsen. Naar onze schatting kan zo'n maatregel tienduizenden arbeids plaatsen opleveren. Dus overheid, doe wat". Aldus woensdagmorgen de voorzitter van de KABO, de heer Mathieu J. H. Vaes, in. de rede waar mee rij in gebouw De Vereniging in. Nijmegen het tweedaagse congres heeft geopend van deze katholieke bond van personeel in de sectoren overheid, volksgezondheid, maat schappelijk welzijn en sociale werk voorziening. DEN AAG, 22-11. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid wil binnenkort de nieuwe wettelijke re geling voor het ambulancevervoer van kracht laten worden. Volgens die regeling moeten 49 centrale pos ten de ambulances gaan dirigeren. De staatssecretaris meent dat de kostenverhoging die met de invoe ring gepaard gaat, beperkt kan worden door „geen overdreven eisen aan het vervoer te stellen". Een en ander blijkt uit het zojuist versche nen verslag' van het overleg dat de heer Hendriks heeft gevoerd met de vaste Tweede-Kamercommissie voor de volksgezondheid. TEXEL, 24-11. Texel heeft enige uren een walrus op bezoek gehad. Deze dieren horen in veel noordelij ker streken thuis, zodat men ver moedt dat de walrus is verdwaald. Het kolossale dier - walrussen we gen zo'n 1500 kg - zocht de glooi ing van de Waddenzeedijk op om een uiltje te knappen. Toen de pu blieke belangstelling hem te groot werd, schoot bij het water weer in. Mensen van de natuurrecreatie- stichting Texel hebben vergeefs ge probeerd het dier te vangen. In veertig jaar heeft men geen walrus op of bij de Nederlandse kust gesig naleerd. Zij vormen door hun huid een begeerde jachtbuit voor de Es kimo's. -V. VdS 1 DEN HAAG, 22-11. Bewoners van bejaardenoorden doen in toenemen de mate beroep op de bijstand. Half 1966 was het percentage on geveer vijftig, in 1974 was dit ge stegen tot rond 75 procent. Dit „bij standsbestand'' werd gevormd door 22 pet. alleenstaande mannen, 65 pet. alleenstaande vrouwen en overigens uit echtparen. De leeftijden ver schilden vrijwel niet van die van de anderen in de bejaardenoorden. Dit staat in het rapport van de direktie bijstandszaken van het mi nisterie van c.r.m., dat een verslag is van een onderzoek dat half '74 werd ingesteld. Dit was gebeurd om inzicht te verkrijgen in de inko mens- en vermogenspositie van wie in de bejaardenoorden bijstand kreeg. ROTTERDAM, 24-11. In het Dijk- zigtziekenhuis is de 33-jarige Rotter dammer J. L. Hollenbach overleden aan de verwondingen die hij in de nacht van 18 op 19 november had opgelopen bij een vechtpartij in een café aan de Nieuwe Binnenweg in de Maasstad. Volgens de politie had Hollenbach daar ruzie gekregen met de 23-jarige bloemist A. J. van de T. Er ontstond een handgemeen, waar bij door een klap van de bloemist, het wijnglas dat Hollenbach in de hand had stuk sprong. Een glas scherf drong in zijn hals en veroor zaakte een slagaderlijke bloeding. De bloemist is gearresteerd wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. Vrijdag 3 december, 22.30 uur, Ned. I: Hotel op stelten. V.l.n.r.: Sybil en Basil Fawlty en Polly het kamer meisje. de vrolijke serie Terug naar de na tuur. Tom en Barbara ervaren dat hun buren af en toe ook met tegen slagen hebben te kampen. NED. II: De NCRV gaat van start met Bolke de Beer, die met Melis de aap een winkeltje gaat bouwen. De volgende drie kwartier gaan zitten in de nog altijd boeiende scholieren- kwis Tweekamp. Het spelprogram- ma Kwistig met muziek staat de kij kers na het journaal te wachten. Drie teams worden getest op hun kermis van populaire muziek. Voor het muzikale aspekt zorgen o.a. Gil bert O'Sullivan, Rosy en Andres, Mike Rondell en Patricia Paay. Ver volgens de slotaflevering van Sil de Strandjutter. Vreugde en verdriet in deze aflevering. Wietske keert te rug en dat is iets om blij over te zijn. Maar de vreugde wordt getemperd door de roddel dat Maam zwanger zou zijn van de gestorven Jelle. Wiet9ke wil de eer van de familie redden en besluit om met Maam te trouwen. Maar dan doet Lobke van zich spreken. Na het afscheid van Sil de Strandjutter is het tijd voor ak- tualiteiten in de rubriek Hier en Nu. Na nog een half uur sport wordt het NCRV-programma afgerond met orgelspel door Feike Asma op het orgel van de Grote Kerk te Zwolle. ZATERDAG 27 NOVEMBER NED. I: 10.15 Teleac; 15.30 Nieuws: 15.32 Suske en Wiske; 15.55 Scapa; 16.10 Ren je rot; 16.40 E.un, Joe, run; 17.05 Wij en onze huisdie ren; 17.20 Penalty bokaal; 17.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19.05 De familie gorilla19.55 Negentig jaar strijd; 21.35 Journaal; 21.50 Hoe be staat het; 22.30 Terug naar de na tuur; 23.00 Simon Carmiggelt; 23.10 Journaal; 23.25 Jumping Amster dam. NED. II: 18.40 Lied van de week; 18.45 Informatie Marokkanen; IS.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Kwistig met muziek; 21.30 Sil de Strandjutter; 22.20 Hier en nu; 23.00 Studio Sport; 23.25 Orgelspel; 23.40 Journaal. tualiteitenrubriek Aktua TV. De laatste dertig minuten worden op een vrolijke manier doorgebracht bij de serie O, moeder wat is het heet. De NOS brengt tenslotte een reportage van de verrichtingen tij dens het concours-hippique Jumping Amsterdam in Den Haag. VRIJDAG 26 NOVEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De berepoot; 18.55 Nieuws; 19:05 Pommetje Horlepiep; 19.55 Minivoetbalshow; 21.05 Vlucht route; 21.35 Journaal; 21.50 Praten met de minister-president; 22.00 Hint; 22.40 Oosterschelde; 23.05 De nieuwe ketters; 23.45 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Calime- ro; 19.18 Disco circus; 20.00 Jour naal; 20.25 De Mounties show; 21.20 De Jordaches; 22.05 Aktua TV; 23.00 O moeder, wat is het heet; 23.30 Journaal; 23.35 Jumping Amsterdam. ZATERDAG 27 NOVEMBER NED. I; De TROS neemt het mid dagprogramma voor haar rekening. In de spelshow, gepresenteerd door Martin Brozius, is vanmiddag de zanger Dimitri van Toren te gast In de avonturenserie Run Joe, ruYi, assisteren Josh en de hond Joe de sheriff bij het transport van een be ruchte gangster. De serie Wij en on ze huisdieren houdt zich bezig met het aquarium. Tenslotte TROS Pe nalty Bokaal. Ex-Feyenoord-doel- verdediger Eddy Pietérs Graafland staat in het doel als vijf jeugdige strafschopspecialisten hun vuurpij len loslaten. Het avondprogramma van de VARA begint met een infor matieve film, de familie Gorilla. De ze Zwitserse produktie laat zien hoe een groep van tien gorilla's sa menleeft in de dierentuin van Basel. De volgende anderhalf uur bieden een groot amusementsprogramma onder de titel Negentig jaar strijd. Elles Berger en Herman Stok pre senteren dit programma dat is opge hangen aan het 90-jarig bestaan van de Industriebond NVV. Medewer kenden zijn o.a. Frits Lambrechts, Conny Vandenbos, Frans Halsema Gerard Cox, Peter Blanker en Tony Huurdeman. Na het journaal is het de beurt aan Hoe bestaat het, de rubriek van onwerkelijke werke lijkheden, die gepresenteerd wordt door Bob de Lange, Ati Dijckmees- ter en Hans Emmering. Voordat Si mon Carmiggelt de VARA-dagslui- ting verzorgt met het verhaal Een optimist, kan men nog genieten van VhlJDAG 26 NOVEMBER NED. I: Een heleboel aardige za ken gaan bij de NCRV over het scherm. Om te beginnen het tweede deel van het nieuwe programma voor de jeugd. Pommetje Horlepiep. Pommetje is in dienst gekomen van een baron en wordt door deze def tige heer op zijn betrouwbaarheid getest. De huishoudster is niet eens met de wijze waarop dat gebeurt. Tegen acht uur gaat het doek op voor de Minivoetbal show. In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy ont brandt de strijd tussen Old Starr Den Haag en het team van Oost-Ne derland. Vervolgens een aflevering van de Franse serie Vluchtroute. In deze op ware gebeurtenissen geba seerde serie wordt ditmaal het ver haal verteld van een Belgische kou- rier die via Lourdes naar de Pyre neeën wil uitwijken. Na het journaal wordt naar de studio in Den Haag overgeschakeld waar minister-pre sident Den Uyl gereed zit om vra gen te beantwoorden. Daarna is het de beurt aan Hint Hulp In Ne telige Toestanden), samengesteld door het vroegere Farce Majeure Team. Het laatste onderdeel van het NCRV-pakket is het programma Oosterschelde, windkracht 10. In de ze uitzending een gesprek met schrijver Jan Terlouw in Amers foort naar aanleiding van diens nieuw uitgekomen boek. Rond de klok van elf uur neemt de IKON de zender over met een programma rond en met Dr. Sicco Mansholt, de socialistische staatsman die na de Tweede Wereldoorlog minister van lamdbouw werd. Als geen ander heeft hij zich sterk gemaakt voor hervormingsmaatregelen in de land bouw. NED. II: Bij_ de TROS geen ge brek aan amusement op de vrijdag avond. Als tussen zeven en acht voor de jeugd Calimero en voor de mu ziekliefhebbers Disco Circus over de buis zijn gegaan, gaat na het jour naal het doek op voor het komische duo De Mounties. Ze maken er weer een dolle boel van en laten zich daarbij assisteren door de zangers Conny Vink en haar vakbroeder Rob de Nijs. Van de humor over naar de ernst van De Jordaches. Rudy wordt er door zijn direkteur van beschul digd dat hij zijn dochter Virginia heeft verleid. Woedend als hij is dreigt Rudy de zaak te verlaten. Ook met Tom Jordache is het niet best gesteld. Hij is nog steeds op de vlucht voor de onderwereld. Hij wendt zich tenslotte tot zijn moeder. Tussen tien en elf uur is dë TROS op de informatieve toer met de ak-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 7