BURGEMEESTER VERBAASD OVER GROTE LEDENOPKOMST VERGADERING Voor Schotland en Wales meer zelfbestuur VERLENGING BINNENKORT VERSCHIJNT „0UWERKERK IN OUDE ANSICHTEN" KREDIET GEVRAAGD VOOR VAN GREVELINGENSTRAAT Provinciale Bibliotheek Zeeland „Het Zijpe" spant de kroon STREEKNIEUWS Boze rekreatie- ondernemers Om erkenning gewetensbezwaren Weer een „toen"-boekje Gemeenteraad Bruinisse BRUINSSE, 22-11. l)e hengelsporlveremging „Hel Zijpe" hield tie jaarvergadering in de kantine van re- kreatieoord „Stoofpolder". Ruim honderd leden wa ren, voor het merendeel vergezeld van hun echtgeno tes op deze vergadering aanwezig. Burgemeester T. C. Hekman en echtgenote en een wethouder woonden deze vergadering bij en werden bijzonder hartelijk welkom geheten door de voorzitter, de heer J. de Koning. Nadat de jaarverslagen van de sekretaris en penningmeester waren goedgekeurd kreeg de burgemeester hel woord. Deze sprak een kompliment uit voor „Het Zype" duur hij in Bruinis- se nog nimmer up een vergadering was geweest, die zo druk was be zocht. Hij feliciteerde de leden met hun aktief bestuur. Voor een spurt- vissershaven moet het bestuur aan de bel blijven trekken zu zei de bur gemeester. want dat doen b. \v. ook. Toch is er wat deze haven betreft wel een lichtpuntje daar er in de gemeente plannen zijn voor nog een jachthaven met ongeveer negenhon derd ligp'aatsen. Mogelijk dat daar dan een plaats kan worden ingeruimd voor sport- vissersboten. Wat de Grevelingen betreft vroeg men zich af, moet deze zout blijven of zoet worden. Bruinis- se staat op een zoute Grevelingen, doch ook hierover is het laatste woord nog niet gezegd. De burge meester zei verder dat hij de sport- visserij een warm hart toedraagt, vooral in deze jachtige tijd is het een zeer goede ontspanning. Tot slot wenst hij de leden van „Het Zype" een goede vangst toe in 1977. LONDEN, 24-11. De Britse La- bour-regering is voornemens spoedig een wetsvoorstel in te dienen om Schotland en Wales beperkt zelfbe stuur te geven, met eigen volksver tegenwoordigingen. Koningin Elizabeth zei dit in haar toespraak bij de opening van de nieuwe parlementszitting. „Mijn regering hecht grote waarde aan bevordering van de -demokrati- sche processen in onze samenleving", aldus de vorstin. Binnen het ekonomische en poli tieke kader van het rijk krijgt de bevolking van Schotland en Wales rechtstreekse en verstrekkende be voegdheid in de eigen zaken. De koningin was in haar gouden staatsierijtuig naar het Hous of Lords gereden, waar ook de leden van het Lagerhuis aanwezig waren. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden de heren A. Klop, W. v. d. Velde en J. K. Dèurloo stelde zich niet herkies- KEN ESSli Taai-taai aktie C.J.V. Zaterdag 27 november houdt de C.J.V. „De Schakel" te Rcnesse een taaipopaktie ten bate van de klub- kas. De klub. die in het begin van dit jaar is opgericht en momentcel op volle toeren draait is financieel enigszins in moeilijkheden geraakt, omdat aan het nieuw oprichten van een vereniging altijd nogal wat kos ten verbonden zijn. O.a. het nieuw aangeschafte hobbymateriaal heeft nogal wat geld gekost. Om de financiële probleempjes op te lossen zullen de C.J.V. leden a.s. zaterdagmorgen langs de deuren ko men en taaipoppen te koop aanbie den. De C.J.V. leden zijn te herken nen doordat ze verkleed zijn als Zwarte Piet en aan het C.J.V. in signe dat ze op hebben. De jongeren hopen op dc mede werking van de burgerij. De Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland 'organiseert te Renesse een kursus stoelen bekleden. Deze kursus zal worden gegeven op maandagmiddag 10, 17 en 31 januari, 7 en 14 februari 1977 in het Dorps huis. Mogelijkheden: bekleden van eetkamerstoelen, fauteuils, stoelen matten, toepassing van open vlecht werk op b.v. ronde zittingen enz. Voor nadere inlichtingen en opgave kan men terecht bij mevrouw De Wit, N. H. Pastorie te Renesse. NOORDGOUYVE Zangavond in Hervormde Kerk In de Nederlandse Hervormde kerk wordt zaterdag 27 november een zangavond gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door het Gereformeerde kinderkoor o.l.v. mevrouw B. v. d. Linde-Florusse en baar. Voor hen in du plaobi werden gpkozen de heren A J. van Amstel uit de Meern, C. Gielen en A. Sale- mink uit Bruinisse. De aftredende bestuursleden kregen allen een boe- kenbon aangeboden en hun echtge notes een boeket bloemen. De heer Th. Wiegman bracht ver slag uit namens de kaskontrolekom- missie. Als nieuw lid van deze. kommissie werd benoemd de heer S. Jonstra. Prijsuitreiking Hierna volgde de verloting en prijsuitreiking. Eerste en dus kam pioen van 1976 is de heer C. Gie len uit Bruinisse met 16 punten. 2e J. J. de Jonge, Zierikzee, 21 punten; 3e P. de Bruin, Capclle a/d IJssel, 26 punten; 4e C. Hoogvliet, Numans- dorp, 27 punten; 3e A. D. de Romph, Numunsdorp. 27 punten; 6e J. dc Hartogh. Bruinisse. 28 punten; '8e J. L. de Visser. Capclle a d IJssel, 35 punten; 9e G. A. de Vet. Bodegraven. 35 punten; 10e W. van Dam, Nu munsdorp, 36 punten. Na de rondvraag volgde de tra ditionele mossélmaaltijd waarna nog een gezellig onderonsje was tot in de kleine uurtjes. het Hervormd kerkkoor o.l.v. de heer P. Karman. Verbindende tek sten worden gesproken door de heer M. J. Rouw te Haamstede. Verder werken mee: Reino Faber, dwars fluit, Sjako Konijnenburg, klarinet en de vaste organist van de kerk. Anton den Boer. DUIVELAND Gemeentebegroting 1977 Aan het slot van de jongste raads vergadering, onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, kre gen de leden de gemeentebegroting 1977 aangeboden. De raadsvoorzitter deel,de mede dat ruwweg een post onvoorzien resulteert van f 200.000, waarvan de helft beschikbaar is voor nieuwe investeringen. NIEUWERKERK Winkelweek Maandag 21 november is de Win kelweek begonnen. Gedurende vier weken zal men in de gelegenheid zijn om een dag gratis te kopen. De datum van de gratis dag is notarieel vast gelegd. Na afloop - na 18 de cember - zullen de boffers horen, wat ze allemaal voor niets hebben gekocht. Zeventien winkeliers ne menv deel aan de Winkelweek. Ze zijn hei-kenbaar aan een uitgestoken oranje vlag. „Open dag" „Dolfijn" Maandag hield het personeel van Aan de hand van deze veertig an sichtkaarten en foto's, maakt de le zer een rondwandeling door Ouwer- kerk van zo'n vijftig a zestig jaar geleden. De autrice heeft de afbeel dingen voorzien van veel onder schriften, die tezamen de nodige in formatie geven omtrent de jongste historie van Ouwerkcrk. Inhoud: Het zou te ver voeren een opsomming tc geven van alle veertig afbeeldingen, maar enkele willen we hier toch noemen, diverse opna men van de oude dorpstoren, een kudde schapen in hel dorp. dc Ach- teromme, sfeerplaatjes van dc Ring, schoolfoto's, uitstapjes naar het strand in vroeger jaren, dc on volprezen muziekvereniging „Nieuw Leven", de bakkerij van Joh. Huge, dc Zuidstraat, de ruïne van kerk en toren in 1945, de mcisjesverenignig „Licht en Leven", de windhoos van 1933. de nog zelfstandige gemeente raad van Ouwerkcrk. vrachtrijder Marien Hoek te Viane. enz. Na Oosterland en Nicuwcrkcrk is het boekje hel derde in een serie, die over Schouwen-Üuivelund gaal verschijnen. Over enkele maanden gaat verschijnen: „Bruinisse in oude ansichten", waaraan momenteel de laatste hand wordt gelegd door de heer S. A. Jumelet Azn te Bruinisse. Het eerder verschenen boekje „Brui nisse zoals het was" is al geruime tijd uitverkocht. ARNHEM. 24-11. De organisatie Rccron, waarbij ongeveer 900 pro fessioneel geleide recreatie-onderne mingen zijn aangesloten verbaast zich er over dat zij volgend jaar van de overheid haar tarieven met slechts 7 procent mag verhogen, maar dat de stichting vrije recreatie (kamperen bij de boer) voor volgend jaar ver hogingen heeft aangekondigd, die op 25 procent neerkomen. het zwembad „Dol-Fijn" een „open dag", vooral bedoeld om kontakt te leggen met de ouders over de zwem- vorderingen van de kinderen. De staf stelt ook telefonisch kontakt op prijs, indien hieraan behoefte be staat. Kollcktc-opbrcngst De alhier gehouden kollekte (.b.v. de Stichting Blindenhulp heeft f 283,26 opgebracht. Een woord van dank aan de kollektrices en de bur gerij is op zijn plaats. Oud papier Zaterdag 27 november wordt al hier weer oud papier opgehaald t.b.v. de zending der Ger. Gemeente. Gebundeld gereed gezet bevordert een vlotte afvoer van het papier. Koren te Middelharnis Zaterdagavond gaf de plaatselijke zangvereniging „Eén Naam is onze Hope", in samenwerking met het kinderkoor „Zingt nu den Heex-" uit Middelharnis, beide koren o.l.v. de heer P. H. Wes'sels, een geslaagde uitvoering. De opening werd verricht door ds. L. W. v. d. Weg, Chr. Geref. predi kant. Na een gevarieerd programma van koor en kinderkoor, gaf de be kende organist Piet Westhoeve een orgelsolo. Het kinderkoor zong en kele nummers o.a. „Sound the trum pet" en „Gelobet sei der da kommt", die bijzonder geslaagd mogen wor den genoemd. Tenslotten sprak ds. v. d. Weg een dankwoord en eindigde met gebed. OOSTERLAND Opbrengst kollekte Ook in de maand november werd gekpllekteerd met de bekende bus jes ten bate van de Mbuma-zending. Onder leiding van de heer D. I. van de Velde koliekteerden Joke en An nie Bakker, Marco Goudzwaard en Jeanet van der Hulle, Qurina en Rianne van der Maas, en Edie en Tineke Meerman. De opbrengst be droeg ditmaal de mooie som van f 244.—. Hierdoor krijgen alle voorzienin gen een harmonische aansluiting op de bebouwde kom. In verband met dc bouw van hel nieuwe postkantoor is het noodzake lijk dc Grcvelingertstraat nu al over een geringe afstand te verlengen, waarvoor de raad gevraagd wordt hel benodigde krediet beschikbaar le stellen. Een bedrag van drie duizend gul den exclusief b.t.w. is nodig voor hel verruimen van de bochten Pr. Irene- straat-Pr. Wilhelminalaan en Pr. Beatrixstraat-Pr. Wilhelminalaan. De raad wordt gevraagd dit beno digde krediet beschikbaar ie stejlcn. Hcparat iehavcn Voor de rekonstruktie van het BRUINISSE „Sfeertje" op wijnavond Een zeer gezellige sfeer heerste er op de wijnavond die gehouden werd in ,,'t Durps'uus". De wijn, stok brood en de diverse soorten kaas waren van een voortreffelijke kwa liteit en uitermate goed verzorgd. Het aantal bezoekers was niet zo overmatig dat men elkaar in de weg liep maar er heerste gewoon een ge zellige drukte. Op de muzikale tonen van de „Gold Star" band uit Roo sendaal maakten velen een dansje. Plet bestuur van de Stichting Dorpshuis die deze avond heeft ge organiseerd kan terug zien op een zeer geslaagde avond, die zeker voor herhaling vatbaar. liet ligt in de be doeling deze avond als een jaarlijkse traditie terug te laten keren, wan neer de belangstelling hiervoor groot genoeg is. Slagzin in Sint Nicolaasaktie Aan de Sint Nicolaasaktie die dooi de plaatselijke middenstand wordt georganiseerd is een drietal attrak- ties verbonden waaraan door jong en oud kan worden deelgenomen. De ZIERIKZEE, 22-11. Dezer dagen verscheen het gebundeld jaarverslag ever 1975 van de provinciale biblio theek Zeeland, de Stichting Zeeuw se bibliotheek voor technische en natuurwetenschappen, dc Stichting Zeeuwse centrale muziekbibliotheek en de Stichting Federatieve provin ciale bibliotheekcentrale Zeeland. Wat betreft het gebruik van de provinciale bibliotheek van Zeeland, wordt de toeneming van het aantal bezoekers aan de studiezaal voor recht, economie en sociale welen- schappen, en van de uitlening van de literatuur op deze vakgebieden, op merkelijk genoemd. Deze steeg met 25 proeent en bedraagt thans 15 pro cent van de totale uitleen. De toeneming van het aantal ge bruikers van de bibliotheek en van' het aantal uitgeleende werken bete kende met name eèn groter beroep wegdek ten zuiden van de reparatic- havon wordt do raad gevraagd een krediet beschikbaar te stellen van f 9.700 exclusief b.t.w. In afwachting van dc annpassingswerke» rond de afsluiting van de Oosterscheide zijn vele onderhoudswerkzaamheden rond de oude vissershaven opge schort. B. cn \v. zijn van mening dat dc aldaar gevestigde bedrijven niet de dupe mogen worden van deze twijfel, en vragen dc raad het kre diet beschikbaar le stellen voor her- bestrating van het zuidelijk gelegen wegdek. Verder zal tijdens deze vergade ring ter tafel komen de verkoop van. grond, namelijk twee percelen aan de Meekrapst raat voor de bouw van twee bungalows waarvan de prijs per perceel is vastgesteld op f 52.000 exclusief b.t.w. en een perceel grond aan de Hoogaarsstraat voor ROERMOND. Veel emotie wekt de rechtszaak tegen de Limburger L., die gruwelijke oorlogsmisdaden pleegde in Rusland. De foto toont de leden van het Openbaar Ministerie, officier van justitie inr. M. J. Brui gom (l.f en mr. Uiterwaal, gefoto grafeerd in de zittingszaal. eerste atlraklie zit er inmiddels op en was niet zo eenvoudjg als deze wel leek. De bedoeling was dat van de letters die bij alle deelnemende winkeliers waren gedeponeerd een slagzin werd gemaakt. De slagzin luidde: „Bewoner van Bru - wij zijn er ook voor u Dat deze zin ook het organiserende comité voor verrassingen zorgde bleek wel uit de inzendingen, want de zin werd op acht verschillende manieren ingezonden. Het totaal aantal deelnemers was honderd zes en negentig waarvan slechts zes en negentig goede inzendingen. De uitslag van de eerste atlraklie is: 1. prijs Thea Deurloo. 2e prijs Liesbeth Verion, 3e prijs A. J. IJze- lenberg, 4e prijs Francien Padmos. 5e prijs An ja v. d. Berge. 6e prijs J. den Otter, 7e prijs A. Kik-de Ko ning, 8e prijs S. Lemson-de Ronde. 9e prijs Leonard van Strien. op de afdeling schriftelijk leenver keer. Het aantal schriftelijke aanvra gen nam toe met niet minder dan 1811. lot 15.965. Een niet onbelangrijk deel van deze verzoeken kwam weer voor rekening van Rijksscholengemeen schap Prol. Zeeman te Zierikzee. Het aantal per post oi' eigen be steldienst verzonden werken van de prov. bibliotheek bedroeg 10.048 en kwam daarmee voor het eerst boven de 10.000 stuks, een stijging van ruim 15 procent vergeleken met 1974. In het verslag van het Documen tatiecentrum Zeeuws Deltagebied wordt herinnerd aan de Zicrikzec- sche Nieuwsbode. Een zo goed als compleet stel jaargangen van deze krant werd beschikbaar gesteld om cp micro-fiche te worden gebracht. de bouw van woningen. 2 aaneen, aan de plaatselijke aannemer dc heer C. Deurloo voor de prijs van f 73.742.90 exclusief b.t.w. TWEEDE KAMER DEN HAAG. 24-11. In hel langdu rige tweede-kamerdebat (ruim zes uur) over dc verruiming van dc er- kenningsgronden stond ook centraal de duur van de vervangende dicnsl. in geval de gewelensbezwaren er kend zijn. IK- regering stolde voor: die duur te bepalen op een en een derde deel van de duur van de mili taire diensttijd, met een minimum van achttien maanden. Thans moei de vervangende diensttijd 21 maan den duren. P.v.d.A. en P.P.R. kwa men met het amendement geen on derscheid in tijdsduur meer te ma ken cn zij kregen voor dit wijzigings voorstel steun van P.S.P- cn C.P.N. Woordvoerder van andere fracties beklemtoonden evenwel, dat lange re duur van dc vervangende dienst gerechtvaardigd is, gezien het vete niet zich brengt. Dc Zuidstraal te Ouwerkcrk vele jaren voor Wereldoorlog 11. OUWKRKERK, 24-11. In de bekende serie „in oude ansichten" gaat bin nenknrt tyj rJe Zrcuwschc Bockhandel (Postbus 30) (e Zierikzee ren deeltje verschijnen over hel Duivclandse doTp Ouwerkcrk. Het boekje gaat ongeveer veertig oude ansichten en foto's bevatten, welke van tekst zijn voorzien door mevrouw J. A. van Kootcn uit Ouwerkcrk en aldaar woonachtig. Kursus stoelen bekleden BRUINISSE, 25-11. Dc gemeenteraad van Bruinissc die hedenavond in openbare vergadering hijeen komt zal gevraagd worden en krediet van f 26.IOO. exclu sief b.t.w. beschikbaar le stellen om de Grevelingen- slraal «ver een geringe afstand le verlengen. I». cn w. schreven dat in de toekomst de Molenstraat doorverbonden wordt met de ten dele nog te verlengen Grcvclingcnstraat (straat voor het Dorps huis). Deze verbinding is noodzakelijk in verband niet dc bouw van hel nieuwe scholencomplex, nieuw gemeentehuis cn postkantoor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4