ras gr EB Korte Poststraat Sirjansland wordt afgesloten voor auto's PAND OUDE HAVEN 43 HEEFT EEN FRAAIE DAKLIJST Geanimeerde ouderavond kleuterschool „De Woelwaters" 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domlerdag 25 november 1976 Nr. 22002 Gemeenteraad Duiveland KOSTUUMS - WINTERJASSEN REGENJASSEN - JACKS VERZEKEREN NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Allerlei aktiviteiten STREEKNIEUWS Een „oorkonde"-huis DUIVELAND, 22-11. Op de jongste raadsvergadering van de gemeente Duiveland, onder voorzit ter sehap van burgemeester J. D. de Kam zijn nog versehillende be langrijke zaken aan de orde gekomen. Het college van B. en W. bleek van mening dat een afsluiting voor mo torvoertuigen op meer dan twee wielen van «le Korte Poststraat, tussen Dorpstraat en Lageweg te Sirjans land, gewenst is. Indien men immers met een auto vanuit de Korte Poststraat linksaf de Lageweg wil oprijden is het uitzicht daar ter plaatse minimaal, vanwege aanwezige bebouwing. Het voorstel aan de raad de Korte Poststraat te Sir jansland tussen Dorpsstraat en Lageweg te sluiten voor verkeer met motor voertuigen op meer dan twee wielen in de richting van de Lageweg werd dan ook aangenomen. Advertentie De heer Op 't Hof (ARP) vond dat het oprijden, van de Lageweg uit de Poststraat naar rechts helemaal niet zo gevaarlijk is omdat het uitzicht naar die kant wel voldoende is. Hij vond de hoek aan de andere kant bij de Lageweg (bij smederij Hanse) wel zó gevaarlijk. Een en ander zal nog nader bekeken worden. Bui t cndij ksgebied Bij raadsbesluit van 21 april j.l. is een voorbereklingsbesluit beho rende bij het bestemmingsplan Bui- tendij ksgebied genomen. Door het nemen van een voorbereidingsbe sluit voor dit gebied werden de be zwaarschriften die bij de Kroon waren ingediend ingetrokken, waar door het bestemmingsplan buitenge bied nu rechtskracht gekregen heeft. Om het plan aan te passen aan de bebouwingsconcentratie, en om een aanvraag om een bouwvergunning te kunnen verlenen met toepassing van art. 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening, is het nodig dat er weer een voorbereidingsbesluit wordt genomen tot herziening van het bestemmingsplan Buitengebied. Besloten werd een tweede herzie ning voor te bereiden van het be stemmingsplan Buitengebied. Verder kwam ter tafel een wijzi ging van de verordening op de kam peerplaatsen en op de kampeermid- Advertentle Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen ervan wet.Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluittijdigeen goede verzekering voor uw huis en gezin,uw auto en rekreatie. Ca voor een goed advies naar de ZIERIKZEE. 23-11. Dinsdag hield de openbare kleuterschool „De Woelwaters" de jaarlijkse ouder avond. In haar openingswoord heet te de voorzitster mevr. S. Eggink-du Burck, vooral burgemeester Th. H. de Meester, de heer J. G. Brugman, hoofd Theo Thijssenschool en mevr. M. van As-de Buck namens V.O.O. en verder alie aanwezigen van harte welkom. Verder memoreerde zij het wel slagen van de bazar die afgelopen najaar op do school gehouden werd. Een gedeelte van de opbrengst werd besteed om een t.v. aan te schaffen. Met dierendag kon er een bus ge huurd worden om naar Tineke's die- rertpension te gaan en de boerderij van hoofdleidster, mevr. P. Baris- Rothmeier te bezoeken. Tevens wer den er ook een koffiezetapparaat en extra leermiddelen aangeschaft. Van de bestaande oudercommissie traden mevr. M. Schaaljc-de Kok, mevr. E. Goedhart-Schot en de heer L. G. de Munnik af cn waren niet meer herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de dames A. in 't Veld-Willemse, A. v. d. Mave-Holm en B. van Doorne-Datema. „Het afscheid-zomerfeest voor al de kleuters, was enorm geslaagd en voor herhaling vatbaar", aldus mevr. Bar is. Pas nog was een leidster in de le klas van de Theo Thijssen- delen. Bij raadsbesluit van 2 juli 1975 werd vastgesteld de „Verorde ning op de kampeerplaatsen en op de kampeermiddelen'', een verorde ning, die tot op heden goed voldoet. Bij schrijven van 20 augustus en 29 september 1976 heeft de rechtskun dig adviseur het voorstel gedaan om enige wijzigingen in. de verordening aan te brengen. Hij stelt voor over te gaan tot uitbreiding van art. 2 met enkele vrijstellingen. De rekreatie-kommissie heeft in de vergadering van 10 november jl. een gunstig advies uitgebracht be treffende deze wijzigingen, zodat de raad besloot deze te accepteren. Onderwijszaken Het volgende agendapunt is de vaststelling van de vergoeding /voor het bijzonder lager onderwijs over 1976. De gemeente vergoedt over elk dienstjaar de kosten van de bijzon dere lagere scholen, echter met uit zondering van de salarissen van de onderwijzers en onderwijzeressen. Deze vergoeding wordt berekend naar het gemiddeld aantal leerlin gen op de wettelijke teldatum en be draagt per leerling het bedrag dat voor het openbaar onderwijs over 1976 per leerling is gesteld. Voor de bijzondere basisschool te Nieuwer- kerk wordt de vergoeding over het jaar 1975 als volgt vastgesteld: vast gesteld bedrag per 'leerling van het G.L.O. inklusief de kosten van in standhouding: 100 x x f 271,67 f 27.384,20. Verminderd met het reeds verstrekte voorschot van f 28.434,20 moet het schoolbestuur nog aan. de gemeente terug betalen f 1050,60. Ten aanzien van het door het bestuur van de bijzondere school te Oosterland ingediende verzoek werd de vergoeding voor 1976 daar als volgt berekend: vastgestelde be drag per leerling voor het g.l.o. zon der instand'houdingskosten: 128 x f 233,02 f 29.826,56. Verminderd met het reeds verstrekte voorschot f 27.496,36, zodat de gemeente nog aan het schoolbestuur te Oosterland moet betalen de som van f 2.330,20. Hiertoe werd besloten. Aan de orde kwam de voorlopige vaststelling van het bedrag der uit gaven enz. van het openbaar lager onderwijs over het jaar 1973. Het bedrag dezer uitgaven over het dienstjaar 1973 - met inachtneming van de bedragen uit de ontwerp ge meenterekening over genoemd jaar - werd voorlopig vastgesteld, als volgt: 1. Met inbegrip van instandhou- dingskosten f 53.189,87. 2. Met uit zondering van instandhoudingskos- ten f 43.326,75. II. Het bedrag per leerling, dat - in verband met het leerlingenaantal van die scholen - voor 1973 vast te stellen als volgt: 1. met inbegrip van instand'houdings kosten f 46.899,23; 2. met uitzonde ring van instand'houdingskosten ten school gaan kijken naar de vorderin gen die 'de van de zomer afgezwaaide kleuters gemaakt hadden. De B.L.O.- en peuterschool werd ook met een bezoek vereerd, zodat men ook be ter weet hoe daar alles verloopt. Door enkele ouders werd een grote poppenkast gemaakt. Mevrouw Sj. Verton-Linders kwam eens in de week de kleuters met accordeonmu- ziek begeleiden. Na de pauze hield de heer W. van Leeuwen, hoofd Beatrixschool een praatje over „Uit de B.O. school geklapt". Geanimeerd vertelde hij, dat momenteel het buitengewoon la ger onderwijs uit 23 typen bestaat. Dit wil minister Van Kemenade te rug brengen tot 6 typen. „Het meest ideale zou zijn, dat het kleuter-, lagere- en buitengewoon onderwijs in één complex verenigd werd. Men kon dan in groepen wer ken. Het is zo belangrijk dat het snel onderkend wordt of er leer- of begripsmoeilijkheden zijn. De schroom die er nu nog bestaat om het kind naar het buitengewoon la ger onderwijs te brengen zou hier door weg vallen en het kind alleen ten goede komen". De voorzitster liet haar dank woord aan de heer Van Leeuwen vergezeld gaan met een fles wijn. Verder dankte zo allo aanwezigen. bedrage van f 37.315,85. III. Het be drag van. het verschil tussen de sub I en II genoemde bedragen voorlo pig vast te stellen: 1. met inbegrip van instandhoudingskosten. op f 6.290 2. met uitzondering van instandhou dingskosten f 6.010,90. Besloten werd dit goed te keuren. Programma Zeeuwse Filmdag Op de reeds aangekondigde Zeeuwse Filmdag, die op 27 novem ber te Goes gehouden wordt in het Grand Theater, zullen de volgende films worden vertoond: Vuur, een animatiefilm uit Polen; Animus, Nederlandse zeer kleurrijke film met muziek van Pink Floyd; Wat zou ik graag willen werken, emancipatie en gezinsproblematiek; Lieve Theo, het belang van kommu- nikatie en .de problemen bij het ont breken ervan; Muzikale hond, ani matiefilm over bewapening; Scènes uit een soldatenleven, wat komt een soldaat tegen bij het in dienst gaan en zijn; Brainwash, Nederlandse ani matiefilm uit 1974; Hunger, flitsend wordt de konsumptiemaatschappij in beeld gebracht, en de gevolgen daarvan; De beul, het begint gevaar loos voor jou, maar voor je het weet val je toch in zijn handen; Een schijn van twijfel, 1940-1945 ligt ver achter ons, hoe dichtbij is dat? Martelgang, inventarisatie van fol terpraktijken vroeger en nu; Bloed, gespeelde dokumentaire naar het boek van Roel van Duyn over de ontwikkeling van een kweekreaktor gevoed met menselijk bloed; De bes te van de klas, een film van de Rijksvoorlichtingsdienst, die op het laatst gehouden filmfestival „Festi- con" in Laren zijn wereldpremiere beleefde. De Werkgroep Zeeuwse Filmdag organiseert dit evenement samen met de Stichting Ned. Filminstituut, onder auspiciën van de Prov. Jeugd raad. Geraamde investeringen W.M.Z. 1977 Op het overzicht van de geraamde investeringen N.V. Watermaatschap pij „Zuid-West-Nederland," hebben o.a. de volgende nieuwe werken en bedragen mede betrekking op Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakr kee: aanvoerleiding Ouddorp-Haamé stede, gedeelte, (aanvoer uit het Ha ringvliet) f 1.500.000,infiltratie Haringvlietwater Haamstede, ge deelte f 68)1.000.000,winningswer- ken pompstation Ouddorp, gedeelte f 500.000,zuiveringswerken, hoge- drukinrichting pompstation, gedeelte f 282.000,winningswerken pomp station Haamstede, gedeelte f 538.000,zuiveringswerken, hoge- drukinrichting pompstation Haam stede, gedeelte f 5.081.000, Transportleidingen: Dirksland- Middelharnis, gedeelte f 293.000, Oude Tonge-Den Bommel f 471.000,-; Zierikzee-Bruinisse, gedeelte f 823.000,—. Zeeuwse muziekbibliotheek Het aantal bezoekers van de stich ting Zeeuwse centrale muziekbiblio theek was in 1975: 8369; er werden 1293 telefonische aanvragen behan deld en 412 tel. inlichtingen ver strekt. Verder werden 189 schrifte lijke aanvragen van andere biblio theken verwerkt en gingen er 60 schriftelijke aanvragen uit aan ande re bibliotheken. Het aantal aanvragen vanaf Schou- wen-Duiveland voor werken uit de Zeeuwse centr. muziekbibliotheek was in 1975 in totaal 204. Redders gehuldigd door Carnegle-Fonds Voor hun dappere redding van vijf opvarenden, een hond en een ko nijn van de op 19 juni 1974 in het Mastgat in brand geraakte tanker „Moseltank" ontvingen de heer Pol derman te Halsteren en de heer De Letter uit Antwei-pen vorige week in het stadhuis van Tholen het diplo ma voor menslievend hulpbetoon van het Carnegie Heldenfonds. De redders ontvingen hun diploma uit handen van mr. A. P. Mensert- Spaanderman, distriktskommandant rijkspolitie te water, in het bijzijn van de burgemeesters van Tholen en Brulnisse, tijdens een "plechtigheid in het stadhuis van Tholen. Expositie „in hout" De Rotterdamse kunststichting or ganiseert in expositiezaal „De Doe len" aan het Kruisplein te Rotterdam van 26 november tot 3 januari 1977 de tentoonstelling „In hout". Op de tentoonstelling zal o.a. werk te zien zijn van de uit Brouwershaven, af komstige Rotterdamse kunstenaar Dies de Jonge. Op de expositie is verder werk te zien van Kees Fran se, Bert Lies, Rob Maingay cn Eve line Visser, aflen uit Rotterdam. ZIERIKZEE Herkiezing bestuur Op de jongste vergadering van het Vrouwenkontakt van de P.v.d.A. te Zierikzee, werd het zittend bestuur herkozen. Een vaste afgevaardigde van het partijbestuur zal voortaan zitting hebben in het vrouwenkon takt. Voor 1977 is een provinciale dag op komst van alle Kontakten in Zee land. Ned. Genealogische Vereniging Op zaterdag 27 november a.s. or ganiseert de afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogische Ver eniging een exkursie naar Zierikzee. Ten stadhuize zal stadsarchivaris W. H. Keikes een inleiding houden over het onderwerp: „Zierikzee en zijn regenten patriciaat". Dirigente Oratorium Vereniging Tot dirigente van de Zierikzeese Oratorium Vereniging is aangesteld mevr. M. van Asch-Faas te Drei- schor .Mevr. Van Asch is een bekend koorleidster te Rotterdam. Door haar recentelijk gekozen domicilie te Dreischor, kan zij het Zierikzeese koor eveneens van dienst zijn. Gerucht Een gerucht als zou te Zierikzee een jong meisje zijn vermoord, bleek deze week een hardnekkig leven te leiden. Het aanrijden van begrafe nis en politieauto's het feit van een plotseling sterfgeval in een familie, gevoegd bij de afwezigheid van en kele jonge dames, hebben het kwa lijke gerucht in de werld gebracht. Ook onjuist bleek gelukkig de melding dat een kind verdronken was. Haar fietsje werd gevonden bij de Zuidwellebrug. Er werd zelfs ge dregd in het water van de gracht, maar het lieve kind had haar fietsje daar gewoon laten staan en was naar huis gegaan. Filmvoorstelling in de Concertzaal Zaterdag- en zondagavond a.s. woi'dt in de Zierikzeese Concertzaal vertoond de boeiende Amerikaanse film „Easy Rider", met o.a. Peter Fonda, Dennis Hopper en Jack Ni cholson. Het verhaal gaat ovér twee jongeren die aan de lijve moeten ondervinden dat mensen die de mond vol hebben van de vrijheid van het individu, schrikken als mensen op dagen die zich werkelijk vrij hebben gemaakt van plichten, normen en taboes. Zij durven dit zelf niet, en haten degeen die wèl durfde Arrestant uit Engeland De 16-jarige D. G. A. H. uit Nieu- werkerk, die onlangs in Engeland werd gearresteerd wegens autodief stallen en het plegen van verzet te gen de politie, is naar het politie bureau in Zierikzee overgebracht. H. zal worden voorgeleid aan de of ficier van justitie in Middelburg. Geschenk voor „Kunst en Eer" Bij gelegenheid van zijn huwelijk schonk de voorzitter van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer'', de heer J. W. F. Loubert, een fraaie hobo aan de vereniging. WESTERSCIIOUWEN Slot „Moermond" In de laatst verschenen Z.N.-Extra bespraken wij het boek: „Kleine ge schiedenissen van Grote Kastelen" van Helma Wolf-Catz. Met betrek king tot de recente geschiedenis van „Moermond" behoeft de tekst inhou delijk een korrektie. Juist is dat de vader van de laatste partikuliere be woner van „Moermond", de heer J. Vriesendorp in 1909 het slot kocht van mr. F. v. d. Lek de Clerq. Niet hij dus, maar de heer Vriesendorp sr. liet het slot restaureren en be trok het in 1901. Kort nadieen moest het kasteel en het bos de zware 1911- storm doorstaan. Schade bij de vleet. Ook in oorlog en stormramp (1953) werd het bos getroffen, maar altijd werd het weer heraangelegd, laatste lijk door de Ned. Heide Mij. BURG1I HAAMSTEDE Wijziging Winkelweekprogramma In het oorspronkelijk programma van de middenstandsvereniging in het kader van de winkelweek voor a.s. zaterdag is een wijziging geko men. In plaats van Rust Roest uit Zierikzee zal door het majoretten en drumbandkorps „Vooruit" uit Oude Tonge een rondgang met St. Nico- laas te 14.00 uur door de kernen Burgh en Haamstede worden ge maakt. Na het beëindigen hiervan zal door „Vooruit" op de Ring te Haamstede een show worden gege ven. De kinderen kunnen dan tot 16.00 uur- in hotel „Bom" hun kleurteke- ningen en aantal door hen in de eta lages getelde zwarte pieten inleve ren, waarbij zij een surprise in ont vangst kunnen nemen. Te 16.30 uur zullen de prijswin naars bekend worden gemaakt waarna door St. Nicolaas de prijzen zullen worden overhandigd. SCHARENDLTKE Programma zaterdag 27 november Zoals eerder gemeld wordt na de officiële opening van het nieuwe gymnastieklokaal en de 'gemeen schapsruimte te Scharendijke, „open, huis'' gehouden, waarna een sport programma wordt afgewerkt, dat be staat uit gymnastiek door leerlingen van de basisschool te Scharendijke, een balletdemonstratie door de Bal letschool, een volleybalwedstrijd tussen het -gemeentepersoneel en de vrijwillige brandweer van Kerkwer- ve, voetbaltraining van E-pupillen en een badmintonwedstrijd. In 1819 werd het bewoond door Ja cobus Smit, commies der belastingen en van 1826 tot 1830 door de timmer mansknecht Cornelis Formenoy. Deze werd 26 maart 1802 te Zierikzee ge boren en heeft elders nog vele naza ten. In 1831 woonde hier Marinus van Poelje, commies visiteur van beroep, en te Veere geboren op 7 maart 1781. In 1838 woonde Cornelis Kleppe er, geboren te Scherpenisse op 28 oktober 1798 en komend van Ooster land waarheen hij spoedig terugkeer de. Vai-ensgezel Johannes Visser, op 24 juli 1801 gebox-en te Hellevoet- sluis. woonde er ook maar kort even als Johanna Broei-e (weduwe Hof man) met haar kindei^en, die weldra naar het „Groenendaal" verhuisde. Het huis wisselde vaak van bewo- nei's, want we vinden dan achtereen- volgehs de Joodse koopman Aai'on Henoch Frenk. 17 juli 1794 te Rot terdam geboren, Jan den Hollander, scheepsmakersknecht, geboi*en te Vlissingen 5 februari 1820, die naar Middelburg verhuisde. Dan Peter Potters, geboren te Steenbergen en ook scheepsmakei's- knecht. Van 1844-1848 woonde er Jo hannes Josephus Hetlei-scheid, gebo ren te Emmerik 23 oktober 1818. De- zé banketbakker verhuisde naar de St. Domusstraat. Andere bewoners Van 1850-1862 vinden we Eliza Wil lem Mus als bewoner. Hij was 2 mei 1818 le Zierikzee geboren en tim merman van beroep. Het naastgele gen pand, thans Oude Haven 45, ge bruikte hij als timmerwinkel. Na deze timerman woonde Mari nus van den Ende in dit huis. Hij was metselaar, was geboren te Zie rikzee 2 januari 1811 en overleed hier 21 augustus 1882. Zijn dochters Maria (1842-1889) en Maatje (1839- 1913) bleven er nog wonen. In 1909 werd W. Ribbens eigenaar. Bewoners waren toen successievelijk de metselaar Tomis Jacobus van Til burg, geboren te Nootdorp 6 j uni 1872. Leendert Vijverberg en na zijn overlijden diens weduwe Jacomina Rentier. In 1919 kwam de luitenant ter zee Alexander Ulrich Friedriech Vaste- nou vanuil Vlissingen, maar vertrok reeds het volgend jaar naar Den Haag. Daarna de commies-griffier en ambtenaar ter secretarie, later ge meentesecretaris Fr. Naerebout, ge boren te Tholen in 1884 en in 1953 naar Rotterdam vertrokken. Cornelis Bakker werd in 1955 de volgende bewoner. BRUSSEL. De vroegere minister van defensie van Israël. Moshe Do- yan, heeft woensdag in Brussel ver klaard dat Israël in geen geval kan dulden dat zuidelijk Libanon zou kunnen gaan dienen als uitvalsbasis van terroristen of voor het vestigen van militaire installaties ten behoe ve van Syrische troepen. ZIERIKZEE. Het pand aan de Oude Haven, eigendom van. de heer 13. Zondag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. Tot de lunzen, waarvan de eigenaren door de Vereninging Stad en Lande, werden bedacht niet een oorkonde voor geslaagde restauratie, behoort ook het pand Oude Haven 43, voorheen A 411. De voorzitter v'n de vereniging, de heer J. L. Braber wijdt onderstaande beschouwing aan dit huis. dat vooral op valt doorzijn fraaie daklijst. In 1797 was Wilhelmus Jansen eigenaar van dit huis. In 1802 nam de arbei der Joost Monvoort, geboren te Zonnemaire, er zijn intrek cn daarna de te llcllcvoclsluis geboren timmerman J. de Vos. Vervolgens in 1810 Jacobus Hopmans en in 1812 schoenmaker Joban Marcus Schok, geboren te Zierikzee in 1789. Een 50-jarige naaister, Cornelia den Boer. woonde toen bij hem In.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 3