Kostenstijging en de inflatie konden niet in hand gehouden worden" Eieren duurder De luizen in België Ranjpennummer voor Turkije AARDBEVING IN TURKIJE VERWOESTTE TWEEHONDERD DORPEN TM0MP easy niclen Gouden zilveren hangers JAARVERGADERING OUDERKOMMISSIE JOHAN LOUIS DE J0NGESCH00L Z.L.M.-verslag Logboek van de Bounty Op één motor naar „Indië" Bejaarde van spaargeld beroofd Nachtdienst deugt niet Man verdwijnt uit kliniek Aktiviteiten het jaar door AGENDA ZIERIKZEE, 24-11. In het jaar 1975-1976 konden de kostenstijging en de inflatie niet in de hand worden gehouden. Hoewel minder explosief dan het vorige jaar, stegen de kosten op de land- en tuinbouwbedrij ven aanzienlijk. De prijsaanpassingen van de ge garandeerde produkten waren daarentegen te gering om onder normale omstandigheden deze kos tenstijgingen op te kunnen vangen". Aldus wordt geconstateerd in het werkverslag over 1975 1976 van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Hierbij wordt aangetekend dat de zelfstandige ondernemer als indivi du, weinig of geen invloed kan uit oefenen op datgene wat van buiten af op zijn bedrijf en gezin afkomt. „Zolang de inflatie niet wordt be dwongen, zal hij gedwongen worden door intensivering, vergroting in op- ZEIST, 24-11. De exportprijzen voor eieren, die half oktober op f 14,50 per 100 stuks lagen, zijn de af gelopen weken geleidelijk gestegen tot f 17,Dit is mede een gevolg van nieuwe exportcontracten met Iran. Omdat die contracten betrek king hebben op de levering over ver schillende maanden, kunnen ze voor de prijs op de eiermarkt de eerst komende maanden een redelijke steun zijn, zo zei voorzitter J. T. Mel- Iema van het produktschap voor pluimvee én eieren woensdag in Zeist op een vergadeYing van het schap. LONDEN, 24-11. Het logboek dat kapitein Bligh heeft bijgehouden na de befaamde muiterij op de Bounty is woensdag voor 55.000 pond (bijna 250.000 gulden) van de hand gegaan op de Londense veiling van Chris tie's. Het schriftje vol watervlekken is het verslag van een reis van 3.500 mijl over de Stille Oceaan, in een overvolle, open boot. Kapitein Wil liam Bligh was met de loyale beman ningsleden van boord gezet na de muiterij onder leiding van matroos Fletcher Christian, op h.m. Bounty in 1789 ,een gebeurtenis die sinds dien onderwerp van talloze boeken en films is geweest. De muiters voeren naar het eiland Pitcairn, en Bligh belandde na een reis van zes weken in een open sloep, zonder navigatiemiddelen en met on toereikende voedselvoorraden, op het eiland Timor. Advertentie per-vlakte of uitbreiding vun hel aantal dieren per bedrijf, zijn inko men te handhaven om de gestegen kosten le kunnen opvangen. „Al wordt reeds enkele jaren ge roepen dat dc grenzen nu wel zijn bereikt, blijkt dit door de vinding van nieuwe technieken e.d. niet het geval te zijn. De leuze, „niet steeds meer, maar wel beter", mag dan voor veel bedrijven waar zijn, zij geldt echter niet voor alle bedrij ven'', aldus de Z.L.M. De weersomstandigheden van liet afgelopen jaar droegen er toe bij dat de opbrengst verschillen -in kg per ha en financiële opbrengst per be drijf, bijzonder groot zullen zijn. Grondprijzen Om de gezinnen en de bedrijven die door de extreme weersomstan digheden in moeilijkheden raakten of dreigden te geraken, te helpen, werd de rijksgroepsregeling zelf standigen aan hèt einde van dit ver slagjaar aangepast. Een andere ontwikkeling die zich voordeed was de explosieve stijging van de grondprijzen. Dit resulteerde bij bedrijfsoverdrachten in een ver groting van de moeilijkheden voor de overnemer op economische basis en vergroting van het spanningsveld met dc overige kinderen. Voor de grondbank In het werkgebied van de Z.L.M. bestond geen enkele interesse bij de ondernemers voor de grondbank, waarschijnlijk omdat er een vol doende aantal beleggers in de sfeer van de pachtwet te vinden zijn. In een beperkt aantal -gevallen bleek van beleggerszijde belangstelling te bestaan voor de uitgifte in erfpacht van gronden. Het saneringsfonds voor de land bouw heeft zo goed als geen prak tische betekenis meer en bevorderde BRUSSEL, 24-11. Hoofdluis vindt men momenteel in alle delen van België. Maar nergens is sprake van een uitgebreide epidemie. Wel is de omvang van de luizenplaag in de agglomeraties en steden groter dan op het platteland. De oorzaak daar van is wellicht de grotere bevol kingsdichtheid in de stadsgebieden. Dit zijn de eerste konklusies van een onderzoek dat is ingesteld door de Belgische ministeries van natio nale opvoeding en van gezondheid en die woensdag bekend werden ge maakt. De ministers gaan zich ver der beraden over de omvang van de luizenplaag en over maatregelen die eventueel getroffen moeten worden. de grondmobiliteit niet, aldus het Z.L.M.-verslag. Voor clo beëindiging op termijn was, zoals van tevoren was voorzien, geen belangstelling. De bedrijfsbeëindiging gaat zonder steun van de overheid in het vrije verkeer gestaag door. Op het gebied van de ruimtelijke ordening valt volgens het Z.L.M.- verslag duidelijk te merken dat de vrijheid van de ondernemer in be paalde gebieden steeds meer aan banden wordt gelegd. Het belangrij ke ruilverkavelingswcrk had in het werkgebied goede voortgang. SCHIPHOL, 23-11. Rob Kok, een 32-jarige sportvlieger uit Barneveld, is geheel alleen in een één-motorig vliegtuigje van het vliegveld Teuge bij Apeldoorn naar Indonesië gevlo gen. Hij volgde dezelfde route als in 1924 de Fokker F VII (H-NACC) van de KLM, die dat jaar dc eerste post- vlucht uitvoerde op het toenmalige Nederlands Indië. Ook dat toestel had slechts één motor. GRONINGEN, 24-11. De 84-jarige weduwe Dallinga uit Helium, ge meente Slochteren is beroofd van f 1.100. In de loop van de middag kwamen volgens de politie een man en een vrouw, vermoedelijk zigeu ners, haar woning binnen. De oude vrouw vertrouwde het niet en werk te hen weer naar buiten. Een andere vrouw zag kans het huis binnen te dringen terwijl de bewoonster het eerste tweetal uit huis zette. Die tweede vrouw haalde de bedstee en het dressoir van de bejaarde vrouw overhoop en ging er met de spaar centen van de weduwe vandoor. DEN HAAG, 25-11. Het Neder landse Rode Kruis iicel't donderdag morgen het rampengironummcr 777 geopend voor giften voor dc slacht offers van de zware aardbevings ramp in het oosten van Turkije, te vens heeft het Nederlandse Kode Kruis t 75.000 beschikbaar gesteld, welk bedrag in overleg met de Liga van Rode Kruisverenigingen te Ge neve besteed zal worden. In Genève is van de Turkse Rode Halve Maan vernomen dat deze onmiddc llyk uit haar magazijnen in Ankara en Er- zurum duizend tenten, drieduizend dekens, voedsel en een mobiele veld keuken naar het rampgebied heeft gezonden. Bovendien zyn een red dingsteam en een medisch team op weg gegaan. Op korte termyn wordt nadere informatie verwacht over verlangde hulp. Een en ander heeft het Nederlandse Rode Kruis donder dag meegedeeld. GENEVE, 24-11. Hel internationale arbeidsbureau in Genève heeft in een woensdag in Genève gepubliceerd rapport, gepleit voor „draconische beperking van nachtelijke arbeid voor mannen en vrouwen". Nachtdienst brengt volgens het I.A.B. „altijd" psychosomatische sto ringen mee, als daar zijn neurosen en maagzweren, en het vindt dat men niet het recht heeft de werknemer financieel te compenseren voor iets ■wat hem verwoest. Het verbieden van nachtdienst aan vrouwen beperkt volgens hel I.A.B. hun carrièrevooruitzichten en remt hun maatschappelijke mobiliteit af. Alle bescherming die men op dit punt aan haar biedt, moet ook aan de man geboden worden. Beperkingen óp nachtelijke arbeid van vrouwen opheffen betekent niets anders dan de vrouwenarbeid inten siveren, als zij tenminste geen alge mene vermindering van het aantal werkuren en een nieuwe taakverde ling meebrengen, aldus het I.A.B. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE a.s. zaterdag- en zondagavond PANDO COMPANY presenteer! IN ASSOCIATIE HU RAYBERT PRODUCTIONS Aanvang 20.00 uur 18 jaar GRONINGEN, 24-11. De 44-jarige J. J. S., die als ter beschikking van de regering gestelde in dc van Mes dagkliniek in Groningen wordl ver pleegd, is woensdag uit deze kliniek ontsnapt. De man, die door de politie als ge vaarlijk wordt beschouwd, nam ook dinsdag al de benen uit de kliniek, maar woensdagmorgen meldde hij zich weer. Hij werd toen opgevangen in de open afdeling. Toen hij kort daarna naar de kliniek zelf zou wor den overgebracht, had hij echter al weer kans gezien weg te komen. Vrijdag 26 november Zicrikzcc „De Poorter". Natuur- en Vogel wacht, 19.45 uur. „Brogum". „Stampn' and go". 20.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, concert Zeeuws Orkest. Herv. Ver,-gebouw. 19.30 uur, UVV- oiitspanningsavond voor bejaarden. Haamstede RTM hol el (station), 20.00 uur, wie- Ierver. „Westenschouwen". Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur. Jaar feest Meisjesklub en C.J.V. Zaterdag 27 november Zierikzec Concertzaal, 20.00 uur, film Easy Rider. Hotel Van Oppen, 20.30 uur, bingo dansant. Burgh/Haamstedc „Big S", filmavond. Renesse Dorpshuis, 20.00 uur, Toneelvereni ging „Op Drift". Scharcndykc Gymnastieklokaal. 15.15 uur, sporl- demonstraties. Noordgouwe Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, zang avond. Nieuwcrkerk „Ons Dorpshuis", 16.00-18.00 uur, receptie „O. en U.". Zondag 28 november Ziërikzee Concertzaal, 20.00 uur, film Easy Rider. Maandag 29 november Haamstede Beatrixschool, vanaf 19.00 uur, bloedplasma-avond Rode Kruis af deling Schouwen (Westhoek). Brouwershaven Openbare basisschool, bloedplasma- avond (aanm. bl.gevers bij K. Man- demaker, Zonnemaire). Goes Lunchcafé stadhuis. Stichting Orga nisatie Vrouwen in de V.V.D., 19.45 Verwachting tot vrijdagavond Veel bewolking Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog, matige tot krachtige westelijke wind; minimumtempera turen omstreeks 7 graden, maxima morgen ongeveer 10 graden. Voor zaterdag Aantal uren zon: 0 tót 3. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturenv?omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. "N.B. Voor de temperaturen voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ANKARA, 24-11. De reddingswerkzaamheden in het woensdag door een zware aardbeving getroffen gebied in het oosten van Turkije zijn donderdag ochtend bij het aanbreken van de dag voortgezet. Zij waren de avond tevoren ZON- EN MAANSTANDEN gestaakt wegens de duisternis en de zware sneeuwval, die de hele nacht voortduurde. Radio-Ankara meldde vanochtend dat tot dusver ongeveer 1500 lijken zijn geborgen. De plaatsvervangend prefect van de provincie verklaarde te vrezen dat het aantal slachtoffers tot boven het eerder door de minister van de fensie genoemde aantal van driedui zend zal stijgen. Er wordt nu al ge sproken van meer dan vierduizend doden. Bitter koud De prefect zei dat ongeveer 200 dor pen totaal zijn verwoest, daarvan liggen er negentig in het district Caldiran en meer dan honderd in het district Muradiye. De wegver bindingen met Caldiran waren als gevolg van de sneeuwval verbroken. In het getroffen gebied vroor het vannacht 15 tot 18 graden. Het centrum van de beving, de zevenduizend inwoners tellende stad Muradiye, oostelijk van het Van- meer en ongeveer veertig kilometer van de grens met Iran, is volgens ooggetuigen voor 85 procent ver woest. In het Iraanse grensgebied is volgens berichten uit Teheran een groot aantal huizen verwoest. Over eventuele slachtoffers is nog niets bekend. of ZIERIKZEE, 23-11. Dinsdagavond werd in de hal van de Johan Louis de Jongewchool de jaarvergadering van de ouderkoininissie gehouden. Voorzitter, de heer J. Duine opende de avond met psalnilezing en gebed en sprak vervolgens een welkoms woord tot de aanwe zigen. Dc secretaresse van dc «uderkommissic mevrouw J. Fabcr-Coupcrus las vervolgens het jaarverslag voor. Per 1 januari van dit jaar was het experi mentele karakter van deze oudcrcommissic voorby en werd het reglement vastgesteld. PRIJZEN Goud v.a. 37,50 Zilver v.a. 8,00 Gouden colliers v.a. 75,00 Zilveren colliers v.a. 9,75 Havenplein 1 naasl 's-Gravonslcen Tel. (01110) 2443 Medewerking werd verleend bij de organisatie van de schoolreisjes, de sportdag en bij de deelneming aan dc Avondvierdaagse. Op ver zoek, van de Zierikzeesche Oranje vereniging werden ideeën en hulp verleend voor Koninginnendag 1976 mede door de hulp van enkele moe ders kon dc ouderkommissie een ge slaagde puzzcltocht op deze dag or ganiseren. Ouderparticipatie vindt plaats bij de lessen handenarbeid. Dc kommissie was betrokken bij de herindeling christelijke scholen in Zicrikzcc. Dit in verband met dc vergrijzing van plan Malta en dc toenemende vestiging in Poortam bacht. Dc school telt thans 225 leer lingen. Volgende agandapunt was do be stuursverkiezing. Aftredend en her kiesbaar was mevrouw W. J. Ver- ton-Kooiman, aftredend cn niet her kiesbaar was mevrouw J. Fabcr- Coupcrus. Mevrouw Verton werd herkozen en in dc vakature van me vrouw Faber werd gekozen mevrouw G. C. den Boer. De heer Duine dankte mevrouw Faber voor haar medewerking in dc ouderkommissie en als blijk van waardering overhandigde hij haar een geschenkbon. .Klusjesman' Dc voorzitter informeerde of er bij dc ouders animo bestaat om eens als „klusjesman" op Ie treden. Er moe ten in do school af cn Ion wal kleine reparaties worden verricht cn het is zoor kostbaar dergelijke karweitjes door ambachtslieden te laten uitvoe ren. De voorzitter zou graag verne men of sommige ouders bereid zijn eens hun hulp te verlenen. Rondvraag Tijdens de rondvraag weiden en kele aanmerkingen gemaakt op de gang van zaken bij de verkiezing van ouderkommissicloden. Dc heer en mevrouw Van 't Veer maakten zich enigszins bezorgd over de fiets tochtjes van dc school naar het zwembad „Onderdak'' en terug. Bei den boden zij hun medewerking aan om de leerlingen samen met een on derwijzer of onderwijzeres op deze tochtjes te vergezellen. Hoofd van de school de heer M. P. de Lange zei graag medewerking van diverse ouders hiervoor te ontvangen. De heer De Lange wees echter wel op het feit dat het een wekelijks te rugkerend probleem is, dat niet is opgelost met zo af en toe eens een keertje meefietsen. Hij zegde toe in de kemende editie va» de school krant aandacht aan dit probleem le zullen schenken. De heer Duine sloot daarna het huishoudelijke gedeelte van deze vergadering af. Na dc pauze werd een causerie gehouden door de heer H. Lichtendahl, beroepskeuze-advi seur, verbonden aan het Chr. Bu reau voor School- cn Beroepskeuze te Vlissingcn. Hij vertelde het een cn ander over dc psychologische test, zoals die dc leerlingen van de zesde klas wordt afgenomen. 26 nov. Zon op 8.19, onder 16,36 Maan op 12.09, onder 22.20 Eerste kwartier: 28 nov. (13.59) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 26 nov. 6.17 18.40 12.04 Doodtij: 30 november. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-11. He t K.N.M.I. deelt mede: Voor vrijdag wordt vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer verwacht. Een hogedruk- gebied ten zuiden van Ierland trekt langzaam naar zuid-Frankrijk. Aan de noordflank van dit hogedrukge- bied wordt met westelijke winden zachte Oceaanlucht naar onze stre ken getransporteerd. Een zwak front dat in deze stroming naar het oos ten trok, bracht in de nacht van woensdag op donderdag plaatselijk wat lichte regen. Een volgend Oceaanfront kan ons waarschijnlijk niet voor vrijdagavond bereiken. Voor vrijdag wordt daarom overwe gend droog weer verwacht. Koud is het nog in Scandinavië en Finland, 's Nachts vriest het er op veel plaat sen meer dan 10 graden. Een depres sie tussen IJsland en Noorwegen trekt zuidoostwaarts en stuwt zach tere luchtmassa's naar zuid-Scandi- navië. zodat de vorst daar getemperd zal worden. Van 16 t/m 26 november en van 6 t/m 24 december Zicrikzcc Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur. tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aktie kinder postzegels en wenskaarten. Donderdag 25 november Zicrikzcc Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Dorpshuis. Verkoop Welfare-goede ren. 13.00-15.00 uur. Scrooskcrkc Dorpshuis. Verkoop Wclfaregocdcrcn 15.30-17.30 uur. Oostcrland Openbare basisschool, 19.30 uur, Ge meenteavond Hervormde Kerk. Cafetaria ..Neffen d'Eule", 19.45 uur. ledenvergadering afdeling Duiveland V.O.O. x Bruinissc Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 ur. Dinsdag 30 november Burgh De Koebel, 19.30 uur, Ned. Ver. van Huisvr., Bingo-avond. Haamstede Hotel „Bom", 20.00 uur. Jaarverga dering ijsklub „Burgh-Haamstede". Woensdag 1 december Goes - Hoofdkantoor WMZ, 14.00 uur, alg. verg. aandeelhouders Watermaal- pij „Zuid-West-Nederland". Lunchcafé stadhuis, 20.00 uur, V.V.D. openb. bijeenkomst. Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.00 uur. Ouwcrkerk Dorpshuis, 19.30 uur, plattelands vrouwen, afd. Duiveland. Donderdag 2 december Zierikzec Graanbeurs, Vogeltentoonstelling „Ons Genoegen", 19.00-22.00 uur. Vrijdag 3 december Zierikzec Graanbeurs, Vogeltentoonstelling •;,Ons Genoegen", 19.00-22.00 uur. Br&gum, 20.00 uur, ledenvergadering en filmavond. Zaterdag 4 december Zicrikzcc Graanbeurs, Vogellcnloonstelling „Ons Genoegen". 11.00-22.00 uur. Prijsuitreiking van de kleurxvcd- strijd van de basisscholen door St. Nicolaas (klassen 1, 2 en 3) om 15.00 uur. 13.30 uur vorming stoet voor ont vangst Sint Nicolaas; 14.30 uur offi ciële ontvangst in Ons Dorpshuis; 15.00 uur optreden jeugdgroep voor kinderen tot 10 jaar; 16.30 uur film voorstelling voor kinderen. Zondag 5 december Zicrikzcc ..Brogum". 15.30 uur, optreden to neelvereniging. Maandag 6 december Goes ..De Prins van Oranje", 13.30 uur. algemene vergadering Z.L.M. Dinsdag 14 december Drcisclior „Dc Drie Schapen", 19.30 uur, ZLM- vergadering. (OHIO) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrt. na hall lei Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416 (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2