DE GETEKENDE Na Joegoslavië brengt Brezjnjev bezoek aan Roemenië Hervorming in Spanje Kunsteiland in Noordzee? Schoonebeek nog niet schoon TfpL Goes mag bomen wethouder niet kopen 4 BLIK DOOR HET WERELD EEN HOGE PIET... Kleuren-teltvisie werkt op zonne-energie KLEDERDRACHTEN IN DEN HAAG J Na zijn inhoudelijk belangwek kende bezoek aan Joegoslavië wordt Leonid Brezjnjev (vandaag) maan dag in de Roemeense hoofdstad Boe karest verwacht. Afgezien van enke le informele bezoeken halverwege de jaren zestig wordt dit de eerste offi ciële reis van de Russische leider naar het naburige Balkanland. Roemenië is weliswaar lidstaat van Oostblok-organisaties als het Warschau-Pact en de Comecon, maar het heeft zich al sinds lange tijd verzet tegen de door Moskou ge huldigde opvatting een Sovjet-satel liet te zijn die ideologisch wordt ge stuurd vanuit het Kremlin. Boeka rest onderhoudt bovendien hartelij ke betrekkingen met de door de Sovjet-Unie vermaledijde Chinese Volksrepubliek. Brezjnjev zal de Roemenen moge lijkerwijs, zoals tevoren de Joego- slaven, trachten te overtuigen dat voor hen in het geheel geen sprake is van een Russische bedreiging. Het wordt zeker geacht dat hij publieke lijk zijn steun zal uitspreken aan de principes van soevereiniteit, gelijk berechtiging en niet-inmenging die de Roemenen zo dierbaar zijn. Op de vastlegging van een „keuzevrijheid van verschillende wegen 1 naar het s socialisme en kameraadschappelijke internationalistische vrijwillige sa menwerking", zoals Brezjnjev begin deze week aan Tito toestond, lijkt de Roemeense leider Nicolae Ceausescu niet te hoeven rekenen. Daarvoor is het verschil in bewegingsvrijheid ten opzichte van het Kremlin tussen Joegoslavië en Roemenië te groot. Toenadering Er is de laatste maanden een aan zienlijke toenadering gekonstateerd tussen Boekarest en Moskou. Be paalde diplomaten in de Roemeense hoofdstad zien deze ontwikkeling als een, mogelijk logisch, gevolg van de veiligheidskonferentie van Helsinki en de bijeenkomst van de Europese kommunistische partijen, afgelopen zomer in Oost-Berlijn. In andere ge zaghebbende kringen toonde men zich echter oprecht verrast. Gespro ken werd van een politiek raadsel al durfde men in deze kringen toch ook niet geloven dat het zo nadruk- MADRID, 20-11. De Cortes, het Spaanse parlement, heeft met grote meerderheid het regeringsvoorstel inzake de politieke hervormingen goedgekeurd. Eerder waren de rechtse afgevaar digden akkoord gegaan met een kompromis op een essentieel punt van het ontwerp, namelijk het kies systeem dat voor nieuwe voorgestel de uit twee kamers bestaande parle ment zou worden gehanteerd. kelijk onafhankelijkdenkende Roe menië plotseling de belangrijkste standpunten zou hebben opgegeven die Ceausescu jarenlang bij ver schillende gelegenheden zo gloedvol verdedigde. In Roemenië heeft lq.nge tijd de vrees bestaan in een kritieke situatie via een Russische interven tie eenzelfde lot te moeten onder gaan als Tsjedhoslowakije en Hon garije. Helsinki lijkt de Roemenen echter het gevoel te hebben gegeven, althans voorlopig gewaarborgd te zijn tegen inmenging van buitenaf. Oost-Berlijn schonk de Roemeense kommunisten daarnaast de voldoe ning dat hun partij Moskou niet meer als het ideologisch kommunis tische centrum behoefde te erken nen. Brezjnjev zal onder deze om standigheden wel worden ontvangen met de in Roemenië gebruikelijke aanzienlijke opsmuk als een gelijk waardige partner, niet echter als de almachtige grote broer. DEN HAAG, 18-11. Over een jaar hoopt een speciale regeringscommis sie een voorlopig antwoord te kun nen geven op de vraag, of er al dan niet een kunstmatig eiland voor in dustrievestiging in de Noordzee voor de Nederlandse kust moet worden aangelegd, wat dan op zyn vroegst in de jaren 1985-1990 zou kunnen worden verwezenlijkt. Oud-minister president mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van deze commissie S.T.U. N.E.T. heeft dit donderdag in een persconferentie meegedeeld. Flitsen uit het buitenland NEtW YORK. Nederland heeft sa men met een aantal landen in de Verenigde Naties een ontwerpresolu tie ingediend waarin de algemene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd wordt zich in duidelijke en krachtige bewoordingen uit te spre ken over de schendingen van de rechten van de mens in Chili. NEW YORK. Israël heeft in de VN-assemblee positief gereageerd op een gebaar van Jordanië. De Jor daanse ambassadeur Hazern Noesei- beh richtte zich woensdag recht streeks. tot de Isrëlische delegatie met het verzoek de voordelen af te wegen van toestemming aan de Pa lestijnse vluchtelingen naar hun haardsteden terug te keren. SANTIAGO. In Chili zijn 168 po litieke gevangenen vrijgelaten. Woensdag waren er al 134 vrijgela ten. Volgens een Chileense leger - woordvoerder zouden er nu nog slechts 7 politieke gevangenen in Chili wordén vastgehouden. ZIERIKZEE. Mogelijk wel een beetje tot schrik van St. Nicolaas en van de burgemeester, klom één der - zeer jolige - Zwarte Pieten in de „flambou wenboom". Zo krijg je overigens wel een overzicht als Piet zijnde. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode^ WILLIAMSBURG. De parlemen taire assemblee van de NAVO heeft gewaarschuwd voor het Italiaanse kommunisme. Tevens sprak de as semblee zich uit voor een resolutie die Spanje een stap dichter bij het NAVO-lidmatschap brengt. Dit is bekendgemaakt in het Amerikaanse Williamsburg. NEW YORK. De Verenigde Staten hebben gepleit voor een internatio nale overeenkomst om de ontwikke ling van wapens aan banden te leg gen, die met radio-actief afval zou den kunnen worden vervaardigd. Amerikaanse woordvoerders zijn van mening dat deze wapens kanker kunnen verwekken en erfelijke af wijkingen kunnen veroorzaken. MEXICO CITY. Door overstromin gen in het noordwesten van Mexico zijn 5.000 mensen dakloos geworden. Officiële woordvoerders hebben dat in Mexico-City bekendgemaakt. Er zijn geen meldingen van doden of gewonden. BEIDOET. De internationale lucht haven van Beiroet is heropend, na bijna vijf maanden onbruikbaar te zijn geweest als gevolg van de ar tilleriebeschietingen. PEKING. Tienduizenden bewoners van hogere verdiepingen zyn het af gelopen weekeinde in Peking bezig geweest op straat schuilplaatsen te bouwen, beducht voor de voorspelde nieuwe aardbeving. ROME. De Vereniging van Itali aanse Piloten heeft het optreden van het grondpersoneel op het Romeinse vliegveld Fiumicino een „vergrijp tegen de luchtverkeersveiligheid" genoemd. Dit personeel heeft name lijk deze week twee keer op Fuimi- cino de verlichting van de startba nen uitgeschakeld. DETROIT. Ongeveer 69.000 werk nemers bij in totaal 16 fabrieken van de Amerikaanse autoproducent Ge neral Motors hebben gehoor gegeven aan de stakingsoproep van de vak bond van arbeiders in de auto-bran che, de UAW. TEHERAN. De afgelopen acht maanden zijn in Iran 11.250 drug smokkelaars aangehouden, zo deelt de politie in Teheran mee. Grote hoeveelheden drugs zijn in beslag genomen en vier laboratoria waar klandestien heroïne werd gemaakt, zijn gesloten. JAKARTA. In Jakarta is een 34- jarige sergeant van het Indonesische leger ter dood veroordeeld wegens moord op een gezin van vier en een dienstmeisje. De moord is gepleegd in januari 1973. De man gaat in be roep. LIMA. Twee politiemannen en vijf boeren zijn in het noorden van Peru om het leven gekomen toen driehon derd boeren een detachement poli tiemannen aanvielen die een onder zoek kwamen instellen naar de aan val op een politiepost de dag tevoren, zo is van officiële zijde in Lima ver nomen. Er vielen talrijke gewonden. PRETORIA. Het Hooggerechtshof in Pretoria heeft vrijdag de Zuid- afrikaanse journalist Anthony Holi day tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het bevorderen van de doelstellingen van het verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC) en de kommunistische partij". LONDEN. De koers van het Pond Sterling is op de wisselmarkt in Londen flink gaan stijgen als gevolg van de monetaire maatregelen die de Britse regering heeft bekendge maakt. PHILIPPEVILLE. Een bejaarde Belgische vrouw is vrijdag omgeko men toen een jachtbommenwerper van de Belgische luchtmacht neer stortte op haar woning in het dorp Philippeville in de provincie Namen, zo heeft de politie verklaard. SCHOONEBEEK, 20-11. Dc zes schoonmaakploegen in het Drentse Schoonebeek zijn bij hun reinigings- aktiviteiten op een onvoorzien pro bleem gestuit. De wind waait het vuil van de nog niet gereinigde bo men op de pas schoongespoten da ken. Dat betekent volgens woord voerder Oosting van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), dat sommige huizen opnieuw moeten worden gereinigd. Vrijdag had de ploeg van 200 man bijna zeven da gen na de ramp met de spuitende olieput, waarbij in bijna 48 uur grote delen van Schoonebeek met olie werden bedekt, 100 van de 140 bevuilde huizen schoongespoten. De resterende huizen, tuinen en land bouwgebieden komen volgende week aan de beurt. EINDHOVEN, 20-11. Voor een gebouw van de hóofdindustriegroep Elcoma van Philips in Eindhoven zijn zestien panelen met elk 34 zon necellen opgesteld, die zonne-energie omzetten in electrische energie. De verkregen energie wordt opgeslagen inleen aantal batterijen. Men heeft er bijvoorbeeld een kleurentelevisie- toestel op aangesloten. Bedoeling van deze proefneming is na te gaan hoe de zonnepanelen zich in ons klimaat houden en hoe lang hun levensduur hier is. Daarnaast zullen ook electrische proefnemingen plaatsvinden. De cellen die worden gebruikt zijn op dezelfde manier ge maakt als die van de astronomische Nederlandse sale liet (ANS) en ver vaardigd in de Elcoma-fabriek in het Fran se Ca en. DEN HAAG. hl samenwerking met het Nederlandse Openluchtmuseum is in hotel Des Iiules in Den Haag door een juweliersbedrijf, een mode show van museumstukken gehouden. Foto: v.l.n.r. Westland 1910, Noord- Holland 1750, Zuid-Beveland (r.k.) heden, Friesland 1860, Axel 1915 en Jan Sleenkostuum 1660. MIDDELBURG, 20-11. De gemeente Goes mag van Zeeland niet de twee oude bomen en het stuk tuin van wethouder J. M. Roose aankopen, waardoor de aanleg van een nieuwe verkeersweg moge- lyk zal worden gemaakt. Op 7 juni van dit jaar haalde het voorstel van b. en w. om voor f 162.500 over te gaan tot aankoop van het stuk tuin met de twee bomen het maar net in de raad met acht stemmen voor en zeven stemmen tegen. Het stuk grond was nodig voor de aanleg van een nieuwe ver- keers tnagent. Wethouder Roose vreesde dat de twee oude bomen elders in zijn tuin onherstelbare schade zouden oplopen door de nieuwe verkeersvoorzïening. Daarom stelde hij de gemeente voor om naast de aankoop van de grond ook de twee bomen voor een bedrag van f 30.000 aan te kopen. G.S. van Zeeland vinden dat de financiële toestand van de gemeente Goes deze aankoop niet toe staat. Nu G.S. het raadsbesluit tot aankoop van de bomen en de grond nietig hebben verklaard blijft de gemeente niets anders over dan de weg in oostelykcr richting aan te leggen. Dit gaat niet alleen met tijdsverlies maar de weg komt nu vlak langs eo» rij oude Linde bomen en een nieuwe wijk te lopen. LUXEMBURG. „Ondanks het werk van de Internationale Ryn- commissie wordt de Ryn steeds vui ler. Er zijn tot nu toe geen tastbare resultaten bereikt bij het streven, Europa's grootste open riool schoner te maken", aldus de Westduitse Christen-Democraat Hans-Edgar Jalin, in het Europese Parlement in Luxemburg. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 23 NOVEMBER NED. I: De man van^ zes miljoen slaat aan het begin van het pro gramma dat de TROS, voor van avond 'heeft samengesteld. Steve Austin bindt de strijd aan met een aantal misdadigers die van een komiek een politiek marionet heb ben gemaakt. De volgende 25 minu ten zijn voor de musicus John Wood- house. Op zijn wonderakkordeoii vertolkt hij een aantal min of meer bekende melodieën. Zo zijn daar Ave Maria, Hochzeitsmarsch en Die Mol- dau. De vrolijke klanken van John Woodhouse maken plaats voor hei misdadig spel uit de serie Pepper. Na een tip over een diefstal komt de blondgelokte Pepper terecht in een winkelcentrum, waar zij er door een andere vrouw van wordt beschul digd haar te hebben willen beroven. Pepper staat voor het blok, want er zijn filmopnamen gemaakt van hel moment waarop zij de vrouw inder daad heeft aangeraakt. TROS Sport laat de kijkers kennis maken met het fenomeen windsurfing. De doku- „O, hij wachtte me een keer op bij het ziekenhuis. Speciaal naar me toe gereden. Waarschijnlijk was hij die eerste keer al weg van me. Ik was gewoon overbluft. Hij stelde een etentje voor, dat ik maar aksepteer- de met de gedachte: Laat ik 'm niet voor z'n hoofd stoten, want hij is va ders patroon. Daarna dansten we er gens en hebben we op mijn kamer samen nog een kop koffie gedron ken. Een paar dagen later belde hij me op, of hij nog eens mocht ko men. Enneik mocht hein al da delijk. Niet vanwege zijn positie na tuurlijk. Dat speelt bij mij nauwe lijks een rol. Maar je hebt toen zelf gezien, dat hij knap is. We gaan nu een paar maanden met elkaar om. Hij is en blijft een heer. Enfin, mam. je mag het wel weten we zijn dol op elkaar." Ellie was ondanks niet zo heel erg enthousiast omtrent Gonnie's keus. Veenbrink, de grote baas van liet Rotterdamse All Inn, die omgang heeft met de dochter van een zijner verkopers. Dan kan scheve verhou dingen geven. Als de andere perso neelsleden het te weten komen, wordt Jan misschien met de nek aan gekeken: zijn dochter wordt moge- iijk de vrouw van dc dircktcur. Kijk uit en zeg niet te veel tegen Jan Vlasbroek, want hij heeft vast wel een paar streepjes voor bij de baas. Aanstaande schoonvader, niet waar? Die probeer jc. als er mogelijkheden zijn. Wedden, dat hij binnen een mum van tijd promotie maakt? Zo ongeveer zal de gedachtengang wor den bij Jans kollcga's onder elkaar, als men ervan op de hoogte is ge komen. En ongemerkt kan zoiets nooit lang blijven. Dal lekt toch een keer uit. Nu ja, après nous le déluge. Je kunt het toch niet tegenhouden. „Kom eens een zondag koffiedrin ken," adviseerde de moeder. „Samen. Vader weet het zeker evenmin?" „Tenminste niet van mij. Of Peter moet. uit de school geklapt hebben." Ellic schudde het hoofd. „Dat is niet aan te nemen, anders had hij het me wel gezegd. Vader zal ook wel verrast zijn." „Die avond zei ze tegen Peter: „Je moet morgenmiddag met me mee naar Zoetermeer. Mam had al iets door en vroeg, of ik weer een vriend had. Ik heb bevestigend geantwoord en tevens jouw naam genoemd. Dat moest er toch een keer van komen. Tenzij het jou om een avontuurtje le doen is Zc voelde, dat de man haar arm omklemde. Wenkbrauwfronsend keek zc hem aan, de arm loswrik kend. „Au, je doet me pijn! Is dat nu nodig?" „Ja, nare meid. Om jc even tc la ten voelen, dat een dergelijke ver onderstelling voor mij beledigend is. Ik houd van je, Gonnie, dat moet je toch onderhand wel begrepen heb ben. Een avontuur! Zie ik er uit als iemand, die enkel een avontuurtje zoekt bij zo'n schal als jij bent?" Ze vertederde. „Sorry.. Peter, sonis ben ik een flapuit. Neem me niet kwalijk." „Ben ik ooit onbehoorlijk tegen jc geweest?" Ze drukte zijn arm. „Je bent enkel lief voor me. En daarom wil ik graag, dat je morgenochtend mee gaat naar Zoetermeer. Koffiedrin ken. Mam verwacht ons." menlaire in TROS Sport geeft een indruk van de prestaties die zijn ge leverd tijdens de WK windsurfing die het afgelopen weekend op de Bahama's zijn gehouden. De TROS vervolgt haar programma met een Aktua Interview. Minister Max van der Stoel, is de gast van de intervie wers Henrie Schoup en Bob Kroon. Het programma wordt afgesloten met een brok humor. In een nieuwe aflevering van In Londen staat een huis moet Sid Abbott een paar da gen voor zijn werk op reis. Zijn vrouw twijfelt over de redenen en zij besluit zelf maar eens polshoogte te gaan nemen. NED. II: De dertig best verkochte hits in ons land trekken in een kleurrijke stoet voorbij aan de kij kers in de Nationale Hitparade. De AVRO gaat na het journaal verder met het spelprogramma Puzzeluur, gepresenteerd door Ruud ter Wey- den. Onder meer het reaktievermo- gen wordt getest in Puzzeluur, een spel waaraan de kandidaten een paar aardige prijzen kunnen over houden. Het avondje-AVRO is niet kompleet zonder de Hammonds. Daarom om ongeveer half tien een nieuwe aflevering van de Britse se rie waarin het belang van een groot transportbedrijf en dat van een niet onbelangrijke familie op het spel staat. Edward Hammond besluit zijn ruzie met Jennifer bij te leggen, maar spoedig hebben ze opnieuw ruzie. David en Brian krijgen het vervolgens ook danig met elkaar aan de stok. Merroney probeert intussen zijn plannen omtrent het Midden- Oosten door te drukken. Tot bij el ven duurt Televizier Magazine, de aktualiteitenrubriek waarmee de AVRO haar programma besluit. DINSDAG 23 NOVEMBER NED. I: 11.10 en 14.00 Schoolte levisie; IS.15 Teleac; 1S.45 De bere- poot; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 19.55 John Wood house; 20.20 Pepper21.10 Windsur- fin; 21.35 Journaal; 21.50 Aktua in- terview; 22.15 In Londen slaat een huis; 22.40 Journaal. NED. 11: 18.45 Kortweg: 18.55 Nieuws19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.25 Puzzeluur; 21.25 De ge- boreders Hammond; 22.15 Televi zier; 23.00 Den Haag Vandaag; 23.15 Journaal. Familieroman door J. D. POSTHUMUS „Doen we, schat. Rijden we vol gend weekeind naar Amsterdam. Ik heb ze al voorzichtig voorbereid op het feit., dat ze hel mooiste, liefste en zachtste meisje ter wereld te zien krijgen." „Toe maar, steek me maar om hoog! Wie weet, vul ik hardstikke tegen." „Je weet wel beter." Jan Vlasbroek begroette zijn baas met een zekere schroom, toen het tweetal de kamer betrad en Peter joviaal zijn hand uitstak. De beide mannen drukten elkaar de hand ste vig. Peter zei: „Meneer Vlasbroek, buiten de zaak ben ik gewoon de amant van uw dochter, die vandaag dus komt kennismaken. Laat het kleine verschil ten aanzien van onze maatschappelijke positie geen belet sel zijn om op ongedwongen wijze met elkaar om tc gaan. Ik houd van uw dochter en Gonnie van mij." De oudere man lachte wat onwen nig. „Kijk eens aan, meneer, dat lijkt me een behoorlijke basis te zijn om verder op te bouwen." „Geen meneer alstublieft; gewoon Peter. En dat geldt vanzelf ook voor u, mevrouw." „Fijn, Peter, ga zitten. Enne moet ik er nog aan toevoegen, dat je hier te allen tijde welkom zult zijn?" „Dank u. mevrouw. Dal zal ove rigens van Gonnie afhangen. Zij be slist of we al dan niet naar Zoeter meer gaan." „Hoor hem!" Gonnie keek de lange man laatdunkend aan. „Alsof ik je tiranniseer. Wat moeten ze cr hier wel van denken?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4