Kerkelijke onderscheiding Pro Ecliseae et Pontifice toegekend aan A. M. M. Simons Tijdelijk 6 -8 of 12 theelepels kado Keltum cassette TMOMP Minister De Gaay Fortman bekijkt „niet-jood-verklaring" van Zuid-Beijerlantl Zeeuwse C.D.A. wil een vinger aan de pols bij scheepssanering Hotelberoving in New York Zwak punt van de Navo De Europese ekonomie Heroïne- karavaan gepakt Lijk gevonden van vermoorde man Huldiging- R.K.-pioriier in Haamstede Studenten demonstreren tegen bezuinigingen Jongetje beroofd van kinderzegel- opbrengst Milieu-incidenten AGENDA worden openbaar gemaakt HAAMSTEDE, 21-11. Zondagmorgen viel in de Rooms-Katholieke strand kerk te Haamstede de lieer A. M. M. Simons de hoge kerkelijke onderscheiding „Pro Ecliseae et Pontifice'" ten deel welke hem op 24 juli jl. door Paus Paulus VI was toegekend voor bui tengewoon verdienstelijk werk voor de kerk. De versierselen van de onder scheiding werden de heer Simons door zijn vrouw opgespeld, nadat deze ze van het lid van de werk groep de heer C. J. Simmers in ont vangst had mogen nemen. Voor het zo ver was had. namens de werkgroep de heer J. M. v. d. Brandte Zierikzee, 'sprekende na mens .de gemeenschap „die de heer Simons - sinds 1936 te Haamstede heeft gediénd, een belangrijke pé riode- in' 'het leven van de familie Simons-vanaf 1936' de révue laten passereri.' In 'dat "jéar vestigde het pas ge trouwde echtpaar.Simons .zich te Haamstede als •kleermaker-barbier err.gls éérste'.rooms katholieken,' wat in' die-tijd nog al'tijd een- gewaagde onderneming was. Ondanks vele moeilijkheden in die eerste jaren wist het echtpaar de pioniersschop op te nemen voor datgene wat hun zo lief was. De eerste jaren werden er diverse fietsbanden versleten om in Zierikzee te gaan kerken, zelfs Advertentie werd windkracht .7 wel getrotseerd. De herder'van destijds, pastoor v. d. Brink, zon. al gauw op middelen om in Haamstede zelf een. kerk-ge legenheid te realiseren, een idee dat door -diverse zomergasten - werd ge stimuleerd. De huiskamer van de fa milie Simons bezat dan wel niet de vereiste gewijde plaatsen, .maar was wel v.o'or-be'stemd om als eerste ruimte.sinds honderden jaren, diénst te doen - als kerk. Hét beschikbaar stellen van de ruimte ging ook ge paard met een vaste w.eekend-logé, want'de dienstdoende priester moést norihaal géspróken. „vin .over wae- ter" komen .voor déze typische „Aemstiesche reise". Doop Prinses In 1937 werd de eerste doopplech tigheid te Haamstede verricht. Het betrof een dochter van de familie - Simons, n.l. Elvira in het bijzijn van dr. Westendorp en zuster Quaak, die nog nooit een Roomse doop hadden meegemaakt. In de hierop vo lgende jaren zijn de heer en mevrouw Si mons menigmaal peter en meter ge weest. Een gezegde dat tientallen jaren later door wijlen John F. Ken nedy werd uitgesproken, was voor deze familie toen al werkelijkheid: „Vraag jezelf niet af wat jij van de maatschappij kunt verwachten, maar vraag jezelf af wat je voor de maatschappij kunt betekenen". In 1939, met de mobilisatie, werd ook de huiskamer van de familie Simons onder „de wapenen geroe pen", eni definitief omgevormd' tot kerkgelegenheid. In 1940 werd door de oorlog alles lam gelegd, maar de pastoor bleef tweemaal in de week per fiets naar Haamstede komen. Zoon Jan werd in 1943 geboren en natuurlijk aan huis gedoopt. Het gonsde die tijd (misschien is een vergelijking met 1976 mogelijk) van de Duitsers, waar ook toen rooms katholieken onder waren. Dit was de reden dat kapelaan Thulen naar Haamstede kwam en bij de familie Simons werd ingekwartierd. Met de komst van kapelaan Thulen verhuis de de kerk-gelegenheid van de huis kamer naar de zolder, een ruimte die voorzien werd van een echt Ta bernakel. Nadat deze ruimte te klein werd, ging men door medewerking van dominee Saraber kerken in de consistoriekamer van de kerk in Burgh, en één keer in de kerk zelf. Dit was toen al een sterke tegenstel ling van de jaren 30, maarna het verdwijnen van dominee Sara ber werd ook de toegang tot de kerk verboden. Een andere niet katholiek bracht echter uitkomst, t.w. de heer Ithen uit Tilburg. Barakjt bij aanschaf van een complete in edelstaal, plee! of massief zilver Havenplein 1 naasl 's-Gravensleen Tel. (01110) 2443 Jf," Deze bouwde een bnrakje tegen over het huidige bejaardenhuis „Duinoord", waar toen fijn gekerkt kon worden. Het bezit van 150 zilkrukjes was te mooi om waar te zyn, want in september 1944 werd de hele handel verwoest door een zwaar bombarde ment. Het werd weer een retour naar de huiskamer van de familie Simons; op 5 januari 1945 werd ook deze kerk-gelegenheid verwoest door oorlogsomstandigheden. Kapelaan Thuler moest terug naar Zierikzee omdat pastoor v. d. Brink verdwenen was. Na de oorlog weren het pastoor Busser en pater Mulling uit Bergen op Zoom die de H.Mis lazen. Een van de mensen die in die tijd de R.K.-gemeenschap de helpende hand Dinsdag 23 november Zierikzee Hal school. Ouderkommissie J. L. de JongeschooJ, 19.30 uur. Kleuterschool De Woelwaters, 20.00 uur, ouderavond. Ellemeel Dorpshuis. Afdelingen Plattelands vrouwenbond, 20.00 uur. ZUID-BEIJEltLAND. 20-11. Minis ter De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) zal deze week door zijn amb tenaren geattendeerd worden op het feit dat er nog steeds een gemeente is die op verzoek een uittreksel uit het bevolkingsregister verstrekt, dat gebruikt zou kunnen worden als een niet-joodverklaring. Die gemeente is Zuid-Beijcrland, gelegen ten zuiden van Rotterdam. Iedere inwoner van dit plaatsje krijgt, als hij daarom vraagt, een uit treksel, waarop zijn kerkelijke ge zindte staal vermeld. Ook als er een vermoeden is, dat het uittreksel moet dienen, als bewijs van niet-jood zijn. Hoewel een deel van de gemeente raad. waaronder één van de wethou ders, daarom gevraagd heeft, ziet het college van b. en w. van Zuid-Beijer- land geen reden om zijn standpunt te wijzigen. „Wij vinden dat we niet gerechtigd zijn een aanvrager gegevens te ont houden. die betrekking hebben op hemzelf. Ik kan dat niet zien als een niel-joodverklaring", aldus burge meester A. Schout. Het socialistische raadslid L. van Lien is niet van plan genoegen te nemen met het ant woord van b. en w. Hij wil in de raad op de zaalc terugkomen. Mevrouw Simons speldde cle versier selen van cle pauselijke onderschei ding op de rever van haar echtge noot. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) boden, was de heer Koster die zijn garage beschikbaar stelde. Ook de heer Mülock Houwer bood de hel pende, .hand door de .heer Simons behulpzaam te zijn bij het kopen van een stükje grond, -waarop dari .wél niet gebouwd mocht worden, maar waarbij wel bepaald was dat de ge meente echt behulpzaam zou zijn een plaats te selekteren, waarop wèl ge bouwd zou mogen worden. Deze transaktie was de eerste aanzet voor de realisering van het huidige kerk gebouw. Bij alle onderhandelingen was de heer Simons aanwezig, waarbij hij zelfs nog diverse grondruilingeii moest bewerkstelligen om de huidi ge plaats van de kerk te kunnen verwezenlijken. Een naam, zoals b.v. kapelaan De Haan, doet de familie Simons direk't terugdenken aan de ramp-përió'dè, een tijd die qua zorg niet onder deed voor de pioniertijd van deze familie. Met hetgeen hij allemaal had op gesomd zei de heer v. d. Brand te beogen dat hiermee ds aangetoond dat het woord „wel verdiend'' dui delijk is gemaakt. Hij feliciteerde de familie Simons namens de aan wezigen voor de onderscheiding wel ke de Paus behaagd had toe te ken nen, en bracht dank voor alles wat de heer Simons voor de rooms ka tholieke gemeenschap heeft gedaan. Na het uitreiken van de onder scheiding werd nog het woord' ge voerd door pastoor De Graaf die de aanwezigen dank bracht voor hun werk in het afgelopen seizoen in de strandkerk, waarbij hij de wens uit sprak dat hij in het volgende seizoen weer een beroep op hen zal mogen doen. Namens het kerkbestuur van Zie rikzee zei de heer L. A. M. Nijsen dank, waarbij hij de familie Simons bloemen aanbood. Tenslotte bracht pastoor Deursen de familie Simons dank voor de ja ren die zü hadden samengewerkt (1962-1972). Woorden van dank wer den gesproken door mevr. Simons en zoon Jan. NEW YORK, 21-11. Zes gewapen de mannen die als heren gekleed wa ren hebben zondagochtend vroeg de kluizen van het dure hotel „Regen cy" gekraakt en beroofd van geld en sieraden ter waarde van naar schat ting minstens 200.000 dollar. De 25 gasten werden door twee rovers opgevangen toen zij naar het hotel terugkeerden naar de kelder gevoerd, waar de andere vier de slo ten aan het openbreken waren. De gasten en zeven personeelsle den van het hotel kregen koffie en frisdranken van de rovers. Het zwaarst getroffen is Roedabek Alom, dochter van de Perzische mi nister voor het koninklijk huis, die is beroofd van juwelen ter waarde van ruim honderdduizend dollar. DARWIN. De burgemeester van Darwin, de Noovdaustralische stad die met kerstmis 1974 door een cy cloon werd verwoest, heeft zondag meegedeeld dat veel van de 20 mil joen gulden die internationaal voor de slachtoffers bijeengebracht wa ren. vergokt waren of aan drank werden uitgegeven. MIDDELBURG, 20-11. liet CDA- Zeelaud wil een regionaal vertegen woordiger in de beleidscommissie scheepsbouw, die momenteel de si tuatie in de Nederlandse scheeps bouw onderzoekt. Drs. II. Eversdijk voorzitter van de CDA-fraktie in de Zeeuwse staten, zei dit vrijdagmid dag tijdens de provinciale begro tingsbehandeling in Middelburg. PARIJS, 22-11. Het zwakke punt van de Noordatlanlische verdragsor ganisatie is gelegen in de te grote uiteenlopendheid van de uitrustin gen en bewapeningen. Dat is het oordeel waartoe de voormalig ad- junkt-sekretaris-generaal voor logi stieke vraagstukken van de NAVO, Gardiner Tucker, komt in een vijftig pagina's tellend rapport dat maan dag is vrijgegeven. Tucker heeft het rapport opgesteld voor het Atlan tisch instituut voor internationale aangelegenheden, een partikuliere instelling die zich bezig houdt met de gezamenlijke problemen van de landen' van het bondgenootschap. LUXEMBURG, 20-11. De afgelo pen maanden is het economisch her stel tot stilstand gekomen, en het is onzeker of een keerpunt is bereikt of dat de wederopleving zich zal voort zetten. Door het verschijnen van een rapport van de O.E.S.O., de organi satie voor economische samenwer king en ontwikkeling, is de laatste dagen het pessimisme toegenomen, aldus het tweede kamerlid Harry Notenboom (CD) donderdag in het Europese parlement in Luxemburg. AMSTERDAM, 20-11. Daartoe op geroepen door het laildel^jk overleg van studentenvakbonden en de AS- VA hebben circa 2000 studenten za terdagmiddag in Amsterdam dcelgc- (cgen de bezuinigingsmaatregelen, nomen aan een protstdemonstratie die het ministerie van onderwijs wil doorvoeren. Onder de leuze „stop de afbraak van het- wetenschappelijk onderwijs'' trok de stoet van het Museumplein, via Leidseplein, Koningsplein, Munt plein, Rembrandlpleinen Utrechtse- straat naar het Amstelveld, waar een aantal sprekers de demonstranten opwekten tot verzet tegen de voor genomen bezuinigingen. Het protest richtte zich met name ook tegen de volgens de studenten te lage inkomens. De beurzen wor den lagei*, he aantal beursstudenten kleiner en de kinderbijslag en -af trek wordt te laag genoemd. Er pakken zich donkere wolken samen boven de Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) Ln Vlis- singen, nu concentratie in de Neder landse scheepsbouw wordt voorbe reid teneinde de overcapaciteit op' de Nederlandse scheepsbouwmarkt te beperken. Het is nu wel duidelijk dat er gesaneerd moet worden, maar waar dat gaai gebeuren, is nog niet beslist. Deze vraag zal beantwoord moeten worden binnen het Rijn- Schelde-Verolme concern. De be sluitvorming hieromtrent speelt zich hoofdzakelijk binnenkamers af. De betekenis van de Koninklijke Maat schappij De Schelde voor Zeeland is zo groot, in Vlissingen werken er al leen al 4000 mensen, dat hét heel redelijk is 'cm juist vanuit deze re gio een vertegenwoordiger in de commisie op te nemen. De heer Eversdijk heeft het provinciaal be stuur van Zeeland 'gevraagd een be middelende rol in deze te spelen. BANGKOK, 20-11. Politietroepen met hefschroefvliegtuigen hebben in het oerwoud in Noord-Thailand een muilezel-karavaan met heroine overmeesterd. Naar de politie in Bangkok meedeelde, is beslag ge legd op 60 kilo zuivere heroine met een groothandelswaarde van zeker 2 miljoen Amerikaanse dollar en een kleinhandelswaarde die zeker tien maal zo hoog ligt. De 20 zwaar ge wapende Chinese begeleiders ont snapten. DORDRECHT, 20-11. In de Dordtse Kil bij de camping Bruggehof in Dordrecht is vrijdagochtend het stof felijk overschot van een man gevon den, door kogels uit een vuurwapen om het leven gebracht. Een voorlo pige sectie wees uit, dat hij door het hart, het voorhoofd vlak boven de neus en de linkerzijde van het voor hoofd is geschoten. Intussen is gebleken dal de ver moorde man de 44-jarige reserve schipper Cornel is Adrianus Jacobs uit Vlissingen is. EINDHOVEN, 20-11. Een 12-jarig jongetje in Eindhoven is beroofd van een portemonnee met daarin f 30,85. de opbrengst van door hem verkoch te kinderzegels. Het kind was samen met een vriendje op de fiets op weg naar huis toen hij achterop werd gereden door een oudere jongen, eveneens op de fiets. Deze laatste gritste de portemonnee met het geld uit de hand van het knaapje en ging er van door. ROTTERDAM. 20-11. Het open baar lichaam Rijnmond gaat - on dank bezwaren van de industrie - een aantal milieu-incidenten open baar maken, die het vorig jaar heb ben plaatsgevonden. Het gaat om een lijst van 82 ongelukken, die volgens de deskundigen van Rijnmond min of meer ernst ige schade voor de omge ving hadden kunnen opleveren. De lijst, die overigens nog niet gepubli ceerd is, dient als antwoord op schriftelijke vragen van twee raads leden. Vergadering N.C.V.B., 7.45 uur. Ver enigingsgebouw. Woensdag 24 november Zierikzee J. W. v. d. Doelsehool. K ijk/Icon takt - avond, 19.00-22.00 uur. Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, afd. C.P.B. Muis van Nassau, Vrouwcnkontakt in de P.v.d.A. Renesse Kantine sportveld „Laone". Najaars vergadering S.V. Renesse. Donderdag 25 november Zierikzee Herv. Vcr.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Noordwellc Dorpshuis. Verkoop Welfare-goede ren. 13.00-15.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Verkoop Welfaregoederen 15.30-17.30 uur. Ooslerland Cafetaria „Neffen d'Eule", 19.45 uur, ledenvergadering afdeling Duiveland v.o.o. Vrijdag 26 november Zierikzee BROGUM, 20.30 uur, optreden pop groep. Concertzaal, 20.00 uur, concert_ Zeeuws Orkest. Zaterdag 27 november Zierikzee Hotel Van Oppen, 20.30 uur, bingo- dansant. Burgh/Haamstede „Big S", filmavond. Noordgouwe Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, zang avond. Maandag 29 november Haamstede Beatrixschoól. Bloedplasma-avond 19.00 uur. Brouwershaven Openbare basisschool, bloedplasma- avond (aanm. bl.gevers bij K. Man- demaker, Zonnemaire). Goes Lunchcafé stadhuis. Stichting Orga nisatie Vrouwen in de V.V.D., 19.45 uur. Dinsdag 30 november Burgh De Koebel, 19.30 uur, Ned. Ver. van Huisvr., Bingo-avond. Haamstede Hotel „Bom". 20.00 uur. Jaarverga dering ijsklub „Burgh-Haamstede". Woensdag 1 december Goes Hoofdkantoor WMZ, 14.00 uur, alg. verg. aandeelhouders Watermaat- pij „Zuid-West-Nederland". Lunchcafé stadhuis, 20.00 uur, V.V.D. openb. bijeenkomst. O uwer kerk Dorpshuis, 19.30 uur, plattelands vrouwen, afd. Duiveland. Donderdag 2 december Zierikzee Graanbeurs, Vogeltentoonstelling „Ons Genoegen", 19.00-22.00 uur. Vrijdag 3 december Zierikzee Graanbeurs, Vogeltentoonstelling „Ons Genoegen", 19.00-22.00 uur. Brogum, 20.00 uur, ledenvergadering en filmavond. Zaterdag 4 december Zierikzee Graanbeurs, Vogcltcntoonstelling „Ons Genoegen", 11.00-22.00 uur. Prijsuitreiking van de kleur wed strijd van de basisscholen door St. Nieolaas (klassen I, 2 en 3) om 15.00 uur. Maandag 6 december Goes „De Prins van Oranje", 13.30 uur, algemene vergadering Z.L.M. Dinsdag 14 december Drcischor „De Drie Schapen", 19.30 uur. ZLM- vergadering. Van 16 t/m 26 november en van 6 l/m 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur. tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aktie kinder postzegels en wenskaarten. Maandag 22 november Zierikzee Huis van Nassau. 20.00 uur, voor lichtingsavond Ned. Lepra Fonds. Nieuwcrkerk Gemeentehuis. 19.30 uur, vergade ring raad Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Teleloonnrt. na half zet Redaktie; (01110) 2938; (01110) 2416. (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2