unm Inwoners komen in '77 te staan voor belastingverhoging Raadslid W. den Boer vakature d e u r I o o DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Westerschouwen PLAVEISEL IN VRIJPOORTJE Automobielbedrijf W. G. Ista Zoon Drie doden in het verkeer /Heeft U nog een/ goed BANKSTEL maar... bent U er toch een beetje op uitgekeken... RUIL het dan IN en j bepaal meteen uw nieuwe keus. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE •cEE REDAKTIE, ADVERTENTIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 21,20 per jaar 81,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 31 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 3,70. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Vrijdag 19 november 1976 133ste jaargang Nr. 21999 WAARIN OPGENOMEN (1797 ^1889) in dit nummer: Alle de wercken van Jacob Cats Dit nummer bestaat uit 16 pagina's dat het op deze historische plaats goed doet. Een soortgelijke bestra- ting kreeg ook het St. Lievenstraatje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM. Voor het winkel bedrijf heeft 1976 .althans tot dus ver, een relatief betere ontwikkeling te zien gegeven dan de voorgaande jaren. De belangrijkste oorzaak hier van is dat de regering ïn het afge lopen jaar tot twee maal toe. heeft ingegrepen in het loongcbeuren. Dit forceerde een beperking van de loonkostenstijging. Advertentie Deelnemer St.-Nikolaasaktie Mimisets, modern v.a. 89,— Zwaar eiken mimisets van 148,— nu 98,— Voetenbankjes v.a. 46,— Eiken fauteuils v.a. 295,— Dekenkisten, zwaar eiken van 299,— voor 199,— Manou fauteuils v.a. 396,— 5-ladenkastjes, zwaar eiken van 220,—voor 165,— Verstelbare relaxfauteuils van 360,— voor 296,— Zwaar eiken secretaire van 498,— voor 298,— Staande kapstokken vanaf89,— Salontafels vanaf 125, Grote kollektie moderne buro's Buro-stoelen vanaf 79,— DOE UW VOORDEEL TOEGANG VRIJ meelstraat 31 zierikzee WESTERSCHOUWEN, 18-11. De inwoners van Wes- terscbouwen kunnen in het komende jaar een belas tingverhoging tegemoet zien. Dit deelde burgemeester H. P. Everwijn donderdagmiddag de raad mee op de gehouden raadsvergadering, bij bet aanbieden van de gemeentebegroting 1977. De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst geven hierin een bedrag van f 18.734.814,78 te zien met een post onvoorzien van f 40.113,63. De inkom sten van de kapitaalswerken is f 30.464.829,86, uitgaven f 30.457.556,82 met aldus een batig slot van f 7.273,04. De voorzitter deelde de raad mee dat in deze primitieve begroting alleen geraamd zijn de inkomsten en uitgaven die het gevolg zijn van eerder door de raad genomen besluiten. In de uitgaven zitten geen nieuwe kapitaalswerken. Wel zijn de uitga ven aangepast aan prijsstijgingen en trendmatige verhogingen. De inkom sten uit het gemeentefonds zijn ge baseerd op de van het ministerie ontvangen prognoses waarvan de ra ming van de salarissen dienover eenkomstig is. Het bedrag van de onvoorziene uitgaven is te klein om met een ge rust hart aan 1977 te kunnen begin nen. Bovendien zijn geen nieuwe kapi taalsuitgaven in deze begroting ge raamd en dus ook geen dekking voor de uitgave van rente en aflossing op de gewone dienst voor nieuwe ka pitaalsuitgaven. 23 december te behandelen dan zul len deze vergaderingen naar een la tere datum worden verschoven deel de burgemeester Everwijn de raad mee. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de motorklub „De Koppeling" waarin het bestuur van deze vereniging zijn bevreemding uitsprak over de gang van zaken om tot aankoop van de door een persoon te koop aangeboden (10 ha) terrein te verkrijgen. Volgens de inlichtingen welke zij van bedoelde persoon hadden ver kregen was alleen ge-informeerd naar de vraagprijs en had er verder geen enkele onderhandeling plaats gevonden. Terrein vuilnisbelt In zijn schrijven doet het bestur van „De Koppeling" een nieuw be roep op de raad om alsnog bij het kollege aan te dringen tot een per soonlijk gesprek met de eigenaar om indien mogelijk tot een redelijke op lossing te komen. Gezien het schrij ven in 1974 van de konsulent natuur behoud Ir. Th. A. J. Vette en de wnd natuurbeschermingskonsulent ir. F. N. Zwart ziet het bestuur geen enkel perspektief om weer over de in de vorige raad door burgemeester Ever wijn geopperde mogelijkheid van de voormalige vuilnisbelt te gaan pra ten. (Vervolg pag. 4) Advertentie Oosterland - Telefoon (01114) 1495 SCHIJNDEL, 18-11. Donderdag zijn de 3i-jarige Paul Jagroep uit Aalburg, zijn 28-jarige vrouw en hun 2-jarig zoontje bij een ver keersongeluk in het Brabantse Schijndel om het leven gekomen. Een 4-jarig dochtertje werd zwaar gewond. Het viertal zat in een auto die frontaal botste op een inhalende bostelauto. Advertentie U bent van harte welkom. \MIEUWERKIRK RUKSWEG ?6 TIL OT1M-1ZW OUOOORP. MASSAMARKT TEL 01878-1?BO Dealer van: Mini Austin Morris Triumph M.G. Land/Rover Range/Rover. Officieel inbouwstation Landi den Harfog gasinstallaties ZIERIKZEE. De Dienst Gemeente werken voorzag het Vrijpoortje van een interessant afwisselend plaveisel, Wat uit liefde wordt gedaan, f geschiedt buiten goed en kwaad om. f Nietsche Verwachting tot zaterdagavond: Bijna overal droog Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog; meest matige wind krimpend naar noordwest tot west; minimumtemperaturen van 6 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland; maxima omstreeks 7 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 nov. Zon op 8.09, onder 16.42 Maan op 6.20, onder 16.06 21 nov. Zon op 8.11, onder 16.41 Maan op 7.41, onder 16.51 22 nov. Zon op 8.12, onder 16.40 Maan op 8.55, onder 17.45 Nieuwe maan: 21 nov. (16.11). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwaler 20 nov. 1.33 13.53 7.09 19.36 21 nov. 2.27 14.47 7.55 20.22 22 nov. 3.19 15.38 8.41 21.09 Springtij: 23 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-11. Het K.N.M.I. deelt mee: een krachtig hogedrukgebied boven de Britse eilanden trekt lang zaam naar het zuiden. Het bracht bij ons rustig herfstweer met tempera turen die normaal waren voor de tijd van het jaar. In de nacht van don derdag op vrijdag kwamen plaatse lijk opklaringen voor, waardoor de temperatuur daar flink kon dalen. Enkele stations meldden minima van 2 graden. Langs de oostflank van het hoog voert een noordelijke lucht stroming geleidelijk iets drogere lucht uit Skandinavië over de Noordzee naar onze omgeving. De voorste begrenzing ervan bereikte vrijdagmorgen het noorden van ons land en vorderde maar langzaam. Enkele opklaringen zullen geleide lijk naar het zuiden doordringen. Een zwakke frontale storing boven het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen beweegt eveneens naar het zuiden. Deze kan zaterdag later op de dag tijdelijk weer veel bewol king brengen met kans op enige re gen. Een aktieve depressie nabij Zuid-Italië brengt daar in een groot gebied regen. Op Sicilië viel het af gelopen etmaal plaatselijk meer dan 100 milimeter regen. Gelet op de in principe door de raad enige jaren geleden geaccep teerde investeringsnota voor meer dere jaren zullen toch nieuwe kapi taalsuitgaven in 1977 mogelijk moe ten zijn waarvoor dan dekkingsmid delen zullen moeten worden gevon den. De voorzitter deelde de raad mee dat het kollege op korte termijn ten aanzien hiervan plannen zal voorleggen, welke dan bij de behan deling van de begroting mede aan de orde komen. „Nieuwe dekkingsmiddelen kun nen alleen via belastingverhogingen ontstaan en voorstellen in deze rich ting kunt u dan ook van ons ver wachten" zei de raadsvoorzitter. Tijd voldoende? De raadsleden L. Tieleman, J. C. Hendrikse en J. Lustig vroegen zich af of de tijd niet te kort wordt om dit op de vergadering van 20 decem ber a.s. te behandelen, dit te meer daar hieraan toch een ernstige studie aan vooraf moet gaan als men tot een goede besluitvorming wil ko men. Als mocht blijken dat inderdaad de tijd te kort is om het in de begrotingsvergaderingen van 20- en De gemeente Duiveland ontving de nieuwe Magirus-Deutz tankauto spuit met gekombineerde hoge en en lage druk pomp met een tankin- houd van 2500 liter water. Na de in- rij en beproevingsperiode bij de Dui- velandse vrijwillige brandweer, het blusvoertuig medio januari offi cieel worden overgedragen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Als toekomstig kandidaat voor de bezetting van de V.V.D.-wethouders- ZIERIKZEE, 18-11. Intern beraad heeft geleid tot de grondslag voor een wethoudersverkiezing, ter voor ziening in de vakature ontstaan door hel overlijden van de heer M. C. Doeleman. Hoofdpunt in het komend voorstel is de bezetting van dc wethouderszctel door de heer W. den Boer (P.C.-fraktie). Diens benoeming echter zal van tijdelijke aard zijn. zetel geldt de heer F. A. de Jager, die echter eerst zijn intrede zal doen als raadslid. Na een inwerkperiode van rond een half jaar, zal betrokkene worden voorgedragen voor de wet- houderspost. Gezien de ontstane situatie heeft wethouder C. Bij de Vaate toegezegd, zijn voorgenomen aftreden nog wat uit te stellen. Hij kan - bij verkie zing door de raad - t.z.t. worden opgevolgd door de heer Den Boer. Laatstgenoemde krijgt als de raad akkoord gaat met het betreffende voorstel, het tijdelijk wethouders schap op de schouders in afwachting van een toekomstige vaste verkiezing als zodanig. Uit de kring van V.V.D. en P.C.- fraktie vernamen wij, dat niet ern stig is overwogen voor de tijdelijke bezetting van de wethouderspost te denken aan een P.v.d.A.-kandidaat, daar een tussentijdse politieke wisse ling niet wel mogelijk is. Eerst na nieuwe verkiezingen, zou op grond van de uitslagen en een pakket van relevante overwegingen - een prin cipiële wijziging kunnen komen in de samenstelling van het kollege van B. W. In de komende vergadering zal de raad zich over het voorstel m.b.t. de tijdelijke voorziening, kun nen uitspreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 1