Minister J. P. Pronk over radikale heroriëntering ontwikkelingswerk Voorlichtingsmiddag Stichting Recreatiecentrum „Aquadelta" Zwarte scholieren ontvluchten Soweto CARTERS PLANNEN De Geneefse konferentie Kudde schapen verdronken Panoramiek informeert over Guatemala P.y.d.A.-vergadering Zierikzee ^toidc Beaujolais voor prins Twee doden bij aanrijding Radioverkeer onmogelijk AGENDA Toelichting op toekomstplannen HALLETJES ZIERIKZEE, 15-11. „Wat betreft ontwikkelingssa menwerking zijn de progressieve en christelijke (rege ringspartijen), bij hun vragen naar een fundamenteler aanpak van de ongelijkheid in de wereld, gekomen tot een radikale heroriëntering". Deze uitspraak deed minister J. P. Pronk maandagavond op de te Zierik zee gehouden bijeenkomst van het gewest Zeeland van de P.v.d.A. De bijeenkomst werd gehouden m een goed bezette Graanbeurs en stond under leiding van de gewestelijke voorzitter de heer A. P. Schpuwenaar. Mini- toespraakjes over respektievelyk provinciale en regioiialc vraagstukken gin gen aan de rede van de minister vooraf. Zij werden gehouden door de fraktievoorzitter van de P.v.d.A. in de Zeeuwse Staten de heer W. Don, en de heer J. Lustig te Renesse, lid van de Zeeuwse Staten» „Doel van de ontwikkelingssamen werking is de arme andere in de Derde Wereld, „een plaats onder de zon" te gunnen. Instrumenten daar toe zijn een andere geldpplitiek, eer lijker en hogere prijzen voor de grondstoffen uit die landen en het scheppen van mogelijkheden dat die produkten door de eigen industrie worden verwerkt", zo vervolgde de minister, die wees op de nieuwe in ternationale ekonomische orde, die feitelijk is ontstaan na de oliekrisis. Die krisis heeft de olielanden en ont wikkelingslanden feitelijk verenigd. Door bundeling van krachten, kunnen die landen - een beetje kwaadschiks - bepaalde dingen bjj de ryke industrielanden afdwingen, vooral ook ten bate van de allerarm sten in de samenleving. JOHANNESBURG, 15-11. Honder den zwarte scholieren zijn de afge lopen dagen de arbeidersvoorstad Soweto bij Johannnesburg ontvlucht. Ongeveer 630 van hen zijn naar de buurlanden Botswana en Swaziland uitgeweken. Er zouden in Soweto veel scholie ren zijn aangehouden. De prominen te afgevaardigde van de progressie ve hervormingspartij Helen Suz- man, zei maandag dat. de politie scholieren uit Soweto die weigeren examenwerk te doen, als militant beschouwt. De Zuidafrikaapse veiligheids dienst acht het niet uitgesloten dat de naar het buitenland gevluchte scholieren een opleiding tot verzets strijder krijgen. PLAINS, Georgia, 15-11, De tot president van de V.S. gekozen Jim my Carter heeft maandag gezegd dat kernontwapening een belangryke prioriteit van zyp bewind zal zijn na de aanvaarding van zijn ambt op 20 januari. Op een persconferentie in Plains, Georgia, zei hij krachtig de mogel ijkheden te zullen onderzoeken voor vermindering van de afhankelijk heid van de V.S. van atoomwapens. Hij voegde er aan toe: „daar zal ik steeds aan denken als ik met de Sowjet-Unie te maken heb in kwes ties van handel en vrede nastreef". Carter zei dat hij tegen verdere uitbreiding van de hoeveelheid kern wapens was. GENEVE, 15-11. Na een korte ple naire zitting van een half uur is de Rhodesiëconfercntic in Genève maandag verdaagd op verzoek van de leiders van het „Patriottisch Front'', Joshua Nkomo en Robert Mugabe. Zij hebben tijd nodig om een Brits compromis-voorstel over de onafhankelijkhcidsdalum te be studeren. Het Britse voorstel is maandagochtend uiteengezet door conferentie-voorzitter Ivor Richard. Boeken duurder DEN HAAG, 13-11. De uit- gevers mogen binnenkort de boekenprijzen met vier pro cent verhogen. Hiervoor heb ben de ministers van ekono mische zaken c.r.m. en onder wijs en wetenschappen toe stemming gegeven. De boek handel mag de winkelprijs aan de stijging van de uitge- versprijs aanpassen. In diskussie Juist door die heroriëntatie komt de ontwikkelingssamenwerking bin nen Nederland zelf in diskussie. Im mers, de meeste mensen willen wel geven, veel geven zelfs, maar het geld moet wel goed worden besteed. Het beleid ten aanzien hiervan wordt derhalve gepolitiseerd. In dit werk participeren partijen, vakbonden en ook de kerken, die al aan de basis werken. Minister Pronk vond het - in het kader van die wezenlijke heroriënte ring - niet nodig met alles en ieder een in de Derde Wereld maar goede maatjes te blijven (Indonesië, Chili, India), maar de politieke voorkeur duidelijk af te stemmen op de aller armsten. „Je moet er voor kiezen, hoe en voor wie en het doet er alles toe wat er met het geld gebeurt en aan wie het ten goede komt". Eigen toekomst Gelet dient verder te worden wat deze vorm van hulpverlening voor konsekwenties heeft voor onze eigen toekomst, vooral op het punt van de werkgelegenheid. Als de ontwikke lingslanden worden opgestoten in de vaart der volken, heeft zulks voor ons konsekwenties, rhaar - zo vond de minister - veel minder ernstige, dan dat de echte Derde Wereld-men taliteit er bij ons niet zou zijn. Dat zou voor de hele wereld niet goed zijn. In dit opzicht valt een histori sche parallel te trekken met de 19e eeuwse industriële revolutie ten on zent. Lange termijn „Wat we aan de derde wereld doen, doen we ook voor onze eigen ekonq- mie op lange termijn". Op korte ter mijn kunnen echter problemen ont staan, die alle gedragen kunnen en moeten worden binnen West-Europa. Sleutel tot de oplossing is een meer gelijke verdeling van werk en geld en daarmee is ook de „link" gelegd tussen de binnen- en buitenlandse politiek- „Rechts" tilt in dit opzicht niet zo zwaar aan gelijkheid en hecht ook niet zo aan behoorlijke in spraak in het bedrijfsleven en dat soort zaken. De progressieve partijen evenwel, kunnen met de vooruitstrevenden in het C.D.A. geraken tot een perspek- tief en daarom is ook zo belangrijk welke politieke keuze straks wordt gedaan bij de verkiezingen van 1977. „We moeten niet alleen maar goe de maatjes met de elite in de Derde Wereld willen zijn, maar antwoord kunnen en willen geven op de vraag waar we staan". Beleids uitgangspunten Minister Pronk formuleerde daar na enkele beleidsuitgangspunten: het is de moeite waard naar men sen te luisteren en eventueel zelf wat minder te doen. Dit dient gedaan in samenwerking' met verwante groepen. Nodig is samen verder te gaan met het C.D.A.niet zo gemak kelijk, maar er valt mee te werken; „denk aan-de Boersma's", aldus de heer Pronk. Met die en andere uit gangspunten wil de P.v.d.A. opnieuw vier jaar regeren. Het gaat derhalve om socialisme of geen socialisme en een zekere werkloosheid (ook al ver schaft de regering het instrument ter bestrijding) kan als offer gezien aan de Derde Wereld. Als men offers vraagt gaat het én om de gehanteer de normen, én om het raamwerk, waarin het allemaal speelt, met als doel een antwoord op de vraag hoe de allerarmsten in de arme landen een beetje worden geholpen", aldus de bewindsipan. Dure fles wijn MA1NZ, 13-11. Een fles „Stemberger Trockenbeere- nauslcse", een wijn uit Rhein- gau, gebotteld in 1937 is vrij dag in Kloster Eberbach bij Eltville voor 2.000 mark ge veild. Op de veiling wisselden in drie uur tijd 20.400 flessen wijn voor bijna een kwart miljoen mark van bezitter. Dames- en heren paraplu's in alle bekende merken CKOWX* DAM 9' LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE JAKARTA. De Jakartaanse krant „Kompas" meldt maandag, dat veer tien mensen zijn omgekomen en ach tendertig gewond door overstromin gen in Oost-Java. Dertien dorpen zijn getroffen. ROTTERDAM, 15-11. Prins Bern- hard heelt maandagmorgen op pa leis Soestdijk van een wijnhandel een fles Beaujolais primeur uit Chateau de Corcelles en een chèque ter waar de van 5.000 gulden voor het wereld- natuurfonds ontvangen. Het geldbe drag is het resultaat van een verkoop bij opbod van 120 flessen Beaujolais primeur november vorig jaar. MUNCHEN, 15-11. Een struinende vos heeft bij Bad Neustad in Beie ren een kudde van vijftig schapen zozeer angst aangejaagd, dat de die ren in een rivier terechtkwamen en op een paar na verdronken. De paniek in de kudde brak uil nadat de vos een der schapen had besprongen. DELDEN, 15-11. In het Gelderse Delden zijn maandagavond twee mensen om het leven gekomen, toen hun auto werd aangereden door een vrachtwagen die een rood verkeers licht was voorbijgereden. Het zijn B J. van Maanen (33) uit Naarden en C. H. Calis, eveneens uil Naarden. Debestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. MEXICO, 16-11. In de westelijke Mexicaanse staat Durango bevindt zich een zone van radiostilte waar binnen zowel het uitzenden als ont vangen van radiosignalen onmoge lijk is. Geleerden uit verscheidene landen staan voor een raadsel, aldus de Mexicaanse pers. Het gebied ligt bij de 27ste breed tegraad en is bijna 300 vierkante kilometer groot. Elk radioverkeer is er onmogelijk en er vallen ook tal loze meteorieten. Enkele onderzoekers vermoeden dat het verschijnsel veroorzaakt wordt door een „gat" in het magne tisch veld van de aarde. HILVERSUM, 15-11. „Qualemala 1976" is de titel van het programma dat op de NOS-rubriek Panoramiek woensdagavond uilzendl dit jaar kostte een aardbeving in Guatemala bijna 30.000 mensenlevens. De gevol gen van de ramp troffen de armen en sociaal zwakken. Almar Tjepke- -ma en Henk Teeuw hebben een re portage gemaakt over de omstandig heden waarin de getroffenen thans leven. Van 16 t/m 26 november en van 6 t/m 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur, tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur, aktie kinder postzegels en wenskaarten. Dinsdag 16 november Zierikzee Rekreatiezaal „Borrendamme''. Be- „Poortambacht'' 20.00 BRUINISSE, 15-11. Donderdagmiddag werd in res taurant „The Sailor Inn" op jachthaven „Aquadelta", een voorlichtingsmiddag gehouden over het Aquu- delta-projekt. Deze voorlichtingsbijeenkomst werd gegeven door het bestuur van de Stichting Rekreatieccntrum Aqua delta, in samenwerking njet dircktic van B.V. Aquadclta-behecr. De bijeenkomst werd bijgewoond door burgemeester en wethouders, raadsleden, bestuur middenstand, V.V.V. en commissie bedrijfsleven. De heer drs. I. v. d. Sluis gaf uitvoe rig tpelichting op hetgeen binnen dijks al is gerealiseerd, zoals de ma nege. camping en plasscngebicd met tennisbanen en midgetgolf. Verder werd uitvoerig toelichting gegeven op de .bouwplannen zoals die in het binnendijkse projekt zul len worden uitgevoerd. Bij manege ..De Korenzolder" zal een kinder boerderij worden toegevoegd, er is nu al wat klein vee aanwezig maar dat zal pog worden aangevuld. Er is ook al een begin gemaakt met de bouw van twee honderd .vijftig tweede woningen, die naar men ver wacht voorjaar 1977 gereed zullen komen. De modelwoning hoopt men over ongeveer een maand gereed te hobbcn. Men gaat verder een ter rein bouwrijp maken waar grond te koop is voor het bouwen van bunga lows. Vrijdag ging dc eerste spa de grond in voor het nieuwe zwembad, een gedeelte van het binnendijkse terrein dat in twee fase gcbouw<j wordt en het zwembad dat bij de eerste fase behoort. Hierop komen ruim twee honderd appartementen die een sterke gelijkenis vertonen met dc buitendijkse appartementen. In het centrum zullen naast het zwembad een supermarkt en een rrstaurant, het vierde in hel gehele projekt. ren amuscmentenhal en een plein komen met de mogelijkheid van kleine winkeltjes. Bij de realisering van het plein denkt men hier aan de mogelijkheid van een Franse sfeer. Verder komt er een motelakkomodalic met onge veer dertig kamers. In de gehele om geving worden wandelpaden, rui terpaden en fietspaden a angebracht zodat men zich rustig door de om geving kan begeven, zonder auto's. Dc eerste fase van dit project met de twee honderd woningen denkt men omstreeks 1978 gereed te heb ben. De heer v. d. Sluis zei dal over het tweede gebied nog een kroonpro- cedure loopt en men daar voorlopig groenvoorzieningen aan zal brengen. Er is veel aanvrage voor ligplaat sen in de jachthaven, maar over de aanleg van de tweede jachthaven zal eerst een beslissing uit Den Haag moeten komen. Plannen hebben Wil- ma en de gemeente hiervoor genoeg, maar dc beslissing ligt in Den Haag. Vragen middenstand De voorzitter van de middentand- vcreniging informeerde naar do mo gelijkheden die er voor de midden stand in het. projekt. liggen. De heer v. d. Sluis zei dat het aantal vier kante meter winkelvloer oppervlak te gehalveerd is, gelet op wat eerst het plan was; dit als een samenspel tussen rekreatie en dorpsgebcuren. Het initiatief zal van de m ddentand uit moeten gaan cm de rekreant de gelegenheid te bieden in de dorps kern te kunnen kopen. De heer v. d. Sluis drong erop aan dat dc midden stander de kansen grijpt en dc voor zieningen aanpast. Uitdaging De heer Littooy dacht dat Bruinis- se al een ruim voldoende wsnkelbe- stand te bieden heeft, maar wat vraagt Wilma. Alles wat met rekrea tie te maken heeft zoals sportkleding levensmiddelen e.d. De middenstand weetwat voor publiek er komt en wal men vraagt, daar zal men bij aan moeten passen. De middenstand uit - Bruinisse is bijvoorbeeld ook welkom een dependance te beginnen naast zijn zaak in het dorp. „Als u niet kemt. komt er een ander aldus de heer v. d. Sluis. Er werd verzekerd dat zij op alle medewerking kunnen rekenen, waarbij wordt verwacht dat de mid denstand inspeelt op de geboden kansen. „Iedere middenstander weet wat hier aan de hand is. De onder nemer moet het zelf waar zien te maken. „Dit moet voor u een uitda ging zijn", zo zeiden de heven. De heer Littooy was er zich dan ook wel van bewust dat Bruinisse wel de gelegenheid krijgt. Het is dc bedoeling van Wilma dat er ver schillende mensen te werk zullen worden gestqld in het nieuwe pro jekt, men wil duidelijk voorrang geven aan mensen uit dc regio en gaal deze niet verder zoeken dan nodig is aldus de heer Prik. De voorzitter va n het V.V.V. zou graag weer voor hei komende sei zoen samen met Wilma de evene- menfoivlijst vullen en hoopte dat ie der dit niet op zijn eigen manier doel, zodat men elkaar in de wielen gaal rijden. De heer Jumelet vroeg of er nog meer strand kftml. De lieer v. d. Sluis zei dat er wel plannen zijn voor een ligweide buitendijks mei een steiger cm gemakkelijk in en uit het water te komen, maar het maken van een strand schijnt een moeilijke zaak te zijn. Dit is een plan dat gelijk met de tweede jacht haven wordt gerealiseerd als daar dc toestemming voor komt. Verder werd er nog gevraagd of er in het centrum van het binnen dijkse gebied een E.H.B.O.-post, een beperkt postagentschap en een bRnkpost. Hierover is al wel gepraat madr definitieve beslissen zfón nog niet genomen. langengroep uur. Postkantoor, verkoopkraam UW, 9.00 uur, start aktie kinderpostzegels en wenskaarten. Brogum, 20.00 uur, vergadering pro grammacommissie. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Ker-k, 19.45 uur, NCVB-afdeling. Renesse „Het wapen van Renesse". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. Dorpshuis. Jubileum bejaardensoos. 14.30 uur. Seharendijkc Kantine sportveld, 20.00 uur, oprich tingsvergadering badmintonvereni ging Scharendijke-Ellemeet. Kerkwervc Vertrek bejaarden naar Brouwers haven vanaf de Ring om 19.30 (half acht n.m.). Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. i Bruinisse „In 't Opper". Welfare-verkoping Rode Kruis. 14.00-17.00 uur. Woensdag 17 november Zierikzee Herv. ver.-gebouw, N.C.V.B.-af de ling, 20.00 uur. Haamstede Winterkerk. Verkoop handwerken Herv. Vrouwenvereniging. 14,30 uur. Renesse Afd. Noordwelle e.o. Plattelands vrouwenbond. „La Rabot", 10.00 uur. Donderdag 18 november Westersehouwen „De Koebel". Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uur, vergadering raad Westersehouwen. Ncordwelle Dorpshuis, 20.00 uur, „Welke kant wilt u op met uw dorp". Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Oosterland Cafetaria „Neffen d'Eule", jubileum viering Herv. Vrouwenver. „Martha". Bruinisse N.C.V.B.-jaarvergadering, 19.45 uur. Vrijdag 19 november Zierikzee Graanbeurs! Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 20.00-23.00 uur. Erogum, 20.00 uur. film „De eend en de cadillac". Burgh Camping „Duinrand", 19.30 uur, uil voering „Nu met Hope". Kerkwervc Koor- en samenzangavond in dc Ned. Herv. kerk. 19.30 uur. Ouwcrkcrk Dorpshuis 20.00 uur Culturele Vcr- cniigng optreden Engel Reinhoudt. Bruinisse 't Durps'Uus, 20.00 uur, wijnavond Zaterdag 20 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 10.30-23.00 uur. Wcstcnschouwcn Hoofdingang Domeinen ,,9c Mossel- loop". Vanaf 14.00 uur, wedstrijden en prestatielopen Delta Sport. Drcischor Plaatsenhuis. Welfare-verkoping, 10.00 uur tot 16.00 uur. Maandag 22 november Zierikzee Huds van Nassau, 20.00 uur, voor lichtingsavond Néd. Lepra Fonds. Dinsdag 23 november Zierikzee Kleuterschool De Woelwaters, 20.00 uur, ouderavond. Ellemcël Dorpshuis. Afdelingen Plattelands- vrouwenbond, 20.00 uur. Vrijdag 26 november Zierikzee BROGUM, 20.30 uur, optreden pop groep. Concertzaal, 20.00 uur, concert Zeeuws Orkest. Zaterdag 27 november Burgh/IIaamstcde „Big S", filmavond. Noordgouwe Ned- Herv. kerk, 20.00 uur, zang avond. Maandag 29 november Haamstede Beatrixschool. Bloedplasma-avond 19.00 uur. Brouwershaven Openbare basisschool, bloedplasma- avond (aanm. bl.gevers bij K. Man- demaker, Zonnemaire). Goes Lunchcafé stadhuis. Stichting Orga nisatie Vrouwen in de V.V.D., 19.45 uur. Dinsdag 30 november Burgh De Koebel, 19.30 uur, Ned. Ver. van Huisvr., Bingo-avond. Woensdag 1 december Goes Lunchcafé stadhuis, 20.00 uur, V.V.D. openb. bijeenkomst. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Zondag 21 november Zierikzee BROGUM, 19.30 uur, gespreksavond over „Milieu in Zeeland Nicuwerkrrk Zaal Rehoboth. herv. gcrcf. jonge- nm-diskiissio-avonri. Nederlanders mogen dan weg- zwijmelen over bruitie café's, de Portugezen - om er nog iets van te vertellen - hebben een eigen soort drinkhuisjes, .al is deze naam feite lijk weer al veel te mooi. Het zijn piepkleine halletjes, waarvan de deur altijd open staat en binnen ver dringen zich de praat- en drinklus- tigen achter een soort barwaarvan één zijde bestaat uit hoog opgeplaat- ste kratten met flessen. Primitiever kan het niet, maar dat doet zeker geen afbreuk aan dc gezelligheid. De baas van het spul heeft het er maar druk mee, vooral door de ko- mende en gaande man die wijn komt halen. Onversneden witte Algarve- wijn, die aangevoerd wordt in met raffia, omhulde kruiken. Zoals vroe ger bij ons" de petroleum van „De Automaat" in een busje werd ge schonken, wordt ginds die wijn in de flessen van de klanten overgegoten. De baas houdt dc kruik aan hel oor met één hand vast, tilt hem op, maakt een kwart draai en giet dan het kostbaar vocht in een trechtertje. Dc wijn bedekt heel wat armoede, die er nogal is, want vaak staal of ligt'adn de poort van hel dranktem peltje een bedelaar, met de omge keerde hoed naast zich. Die is voor da escudo's; misschien vangt hij er vandaag toch zoveel, dat er een bord mét broodpap en gebakken sardines op kan overschieten. Ook kindertjes bedelen wel en dat is toch triest. Eentje liet mij een escudo zien in een half toegeknepen groezelig handje. ..Ah, krijg ik dal van jou?'\ vroeg ik in een lalenmcngelmoesje, met real mimiek er bij. Zijn donkere ogen werden koolzwart en hij schud de heftig van „nee". Het was zó roe rend; ik heb hem toen maar tien es cudo's gegeven. Hij rende er mee als bezeten de straat op. Sociaal moei het kennelijk in Portugal nog wel wat versneld op gang komen. Maar er kan vertrouivcn bestaan in dit volk. Dc Portugese mannen vrou wen gebruiken onstuimig hun zak doek en bergen die nadien weer keu rig opgevouwen in hun zak of tasje. Vooral de vrouwen kleden zich naar de kalender. Wat men niet heeft in een land immers ivordt be mind. Zittend op een terrasje in Porlemao. „barste het zweet de po- rieën uit", om het Vondcliaans tc zeggen, maar de dames hadden al gebreid spul aan. mantels ca laar zen. Dal ze er niet in stikten was een raadsel, maar 's zomers iveel u - is het er zo foei, foei warmdat dc 22: 23 graden van oktober al behoor lijk aan de koude kant waren en men kan nu eenmaal niet een heel jaar in een bikini lopen en o ja, Por tugees is niet moeilijkolie bij voor beeld is oleo en met andere woorden gaat dat net zo, maar helaas niet met allemaal;* daarom is Portugees toch ontzettend moeilijk, liet is ren won der, dal kleine kinderen het al spre ken.' SCHIFPFILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2