„Ontwikkelingen in deze tijd binnen basisonderwijs" Najaarsvergadering van V.V.V. Burgh-Haamstede Ook onderscheiding voor het pand Nieuwe Haven 133 Opening nieuwe Boutlaan Geslaagde uitvoering gymnastiekafdeling s.v. Duiveland te Oosterland „Niet te vaak de schoen zetten" zegt „de juffrouw" Concert Kortdag-band 4 Ouderavond Nieuwerkerk Contributieverhoging van vijf procent NIEUWERKERK, 12-11. Op de in „Ons Dorpshuis" gehouden jaarlijkse ouderavond van de School inet de Bijhei, onder voorzitterschap van de heer J. Folmer, werd het woord gevoerd door de heer J. Dankers, le raar aan de Pedagogische Akademie „Driestar" te Gouda, over het onderwerp: „Ontwikkelingen binnen het basisonderwijs in deze tijd". De heer Dankers herinnerde aan zijn werkperiode aan de toenmalige chr. Mulo te Zierikzee en hü keerde meteen de titel van zijn onderwerpen om: „Ontwikkelingen in deze tijd binnen het basisonderwijs". Hij onderlijnde dat „alles hier om verandering woelt", op zowel geestelijk, kultureel en kerkelijk vlak. „Zelfs in het maatschappelijk-ëkonomiseh gebeuren is een krisis-situatie ontstaan". Psalm 77 7. Hij las Psalm 103. In zijn welkomstwoord verwelkomde hij burgemeester J. D. de Kam, het schoolbestuur en het onderwijzend personeel. Hij herdacht het overle den bestuurslid de heer J. Flikweert. Huishoudelijke zaken De sekretaresse mevr. P. Flik- weert-Flikweert bracht het jaarver slag, waaruit bleek dat veel werk is verzet door de Ouderkommissie in samenwerking met de leerkrachten. De penningmeesteresse mevr. Koet sier leverde het financieel verslag. Op de gehouden inleiding door de heer Dankers werden verschillende vragen gesteld. Hierna volgde bestuursverkiezing. Herkozen werd mevr. Koetsier. In de vakature werd voorzien door verkie zing van de heer J. v. d. Welle. Betekenisvolle vraag is hoe als ouders te staan ten opzichte van de kinderen en hun toekomst. Een an dere vraag: „Staan we voor het gro te einde, waarvan de bijbel spreekt?" Mensen zeggen in dit verband: „We staan in vele opzichten op een breuklijn". In dit verband eiteerde heer Dan ker het boek van dr. Boerwinkel: „Einde of nieuw begin", waarin fei ten inzake de unieke situatie van vandaag. Komend tot het onderwerp, ty peerde spreker het onderwijzen als een paulinische opdracht. Dr. Boer winkel opnieuw noemend sprak de heer Dankers over het einde van al lerlei tijden: van het koloniale, van het agrarisch en het Constantijnse tijdperk, want de overheersing door de kerk is voorbij en veel christelij ke kuituur staat op instorten. Opdringend stadsleven Spreker geloofde dat „een nieuw soort heidendom" in opmars is, met als Leitmotiv: „God is dood". Zo zoekt de landbouw het in mechani satie en het stadsleven dringt door tot het platteland. Er is een gezags- krisis; de leefwijze verandert, er is veel vrije tijd en de gemiddelde mens leeft in weelde en de machten rege ren; organisatie, wetenschap, tech niek en men vei-geet God en het le ven wordt gebaseerd op het moderne denken. Op school Is er het doorbreken van het klasse-systeem. Een gevaar vond spreker, wat komt er terecht van het kind? Het vak geschiedenis kan er onder lijden „en het volk dat geen kennis heeft zal vergaan". Tevoren opende de voorzitter de vergadering met het laten zingen van Nog' oorkonde te Zierikzee ZIERIKZEE. Ook het huis Nieu we Haven 133 (voorheen D 7), van dé heer A. A. v. d. Berge, werd re centelijk onderscheiden met een res tauratie-oorkonde van „Stad en La\ de". De heer J. L. Braber gaf on derstaande notities bij dit huis. Dit huis werd in 1810 bewoond door Theunis Bouman, in 1742 te Stroomstad geboren, die de Lutherse godsdienst was toegedaan. Van 1819 rentenierde er Philippus Eyding, geboren te Sant Lambregt op 15 september 1757. Zoals men aan de Nieuwe Haven kan verwachten was het beroep van de volgende bewoner schipper. Dat was in 1831 Karei Kanie, geb. teNiel 13 mei 1788, die enkele jaren later naar elders vertrok. In 1844 woonde er Pieter Luk, la ter met de achternaam Lijk vermeld. In 1848 Willem Elisa Mus, geboren in Zierikzee 2-5-1818, timmerman van professie. Deze verhuisde en maakte plaats voor Thomas Jasper Schot, óp 3 mei 1791 te Bergen op Zoom geboren. Deze was zeilmaker en stamt ongetwijfeld uit dezelfde familie als de tegenwoordige Zierik- zeese Schotten, die via Tholen ook uit Bergen op Zoom afkomstig zijn. Deense bewoner Lars Peter Anderson, geboren 18 juli 1808 in het Deense Ellenburg woonde hier van 1850 tot zijn over lijden op 22 december 1864. Vervolgens Cornelis van de Pol der, schrijnmakersknecht, geboren te Zierikzèe 14 oktober 1827, daarna Gerrit Jan Lückerhof, te Amsterdam geboren 14 december 1827, die op 26 juni 1878 naar Dordrecht vertrok. In 1878 vestigde Nikolaas van den Bout zich in deze woning. Hij han delde behalve in steenkolen tevens in stérke dranken, beide warmtege- vende produkten. In 1909 woonde A. A. van Gastel er, en daarna respektievelijk C. H. van de Kreeke, J. Berrevoets en J. C. Blankert. Aantal leerlingen De schoolleider de heer G. B. J. van Heukelom deelde mede dat het aantal leerlingen thans 98 bedraagt. Een vakature werd vervuld door de komst van de heer Zwart. Hij be sprak enkele aangepaste onderwijs methoden, als lezen, verkeer en ge schiedenis. Niet alle bleken geschikt voor de school. De schooltandarts heeft gewezen op de noodzaak van regelmatig tandenpoetsen. Alleen de hoogste klas gymnastiek. Ha een dankwoord besloot de heer S. van Klinken, voorzitter van de school vereniging, met gebed. (Vervolg van pag. 1) ten worden. De werkelijkheid is echter juist het tegenovergestelde zo stelde burgemeester Baerends vast. Als voorbeeld noemde hij de Kloosterweg en Kuijerdamseweg die vroeger in het provinciaal wegen- plan waren opgenomen als zgn. ter tiaire wegen. Dat betekende dat bij herstel, en rekonstrukties een extra bijdrage voor de investeringskosten kon wórden verkregen. In 1968 ech- ter werden deze twee wegen van dit plan afgevoerd met het argument dat er een speciale rekreatie verdeel- weg zou worden aangelegd. Na bijna 10 jaar verder is de rekreatiever- deelweg nOg: verder weg als dat men toen kon verwachten.en dit is maar góed ook, vond de burgemees ter. Een gegeven is het wel dat het toenemende verkeer de wegen blijft gebruiken. Op zich niet-zo erg, als men de kosten van rekonstruktie die zo nodig is, voor een belangrijk deel kon verhalen. „Dat zou redelijk zijn, doch zie, niets van dat- al", aldus de heer Baerends. „De wegen zijn op papier zgn. plaatsvervangende se cundaire wegén gewórden en daar voor geen bijdrage", zo luiden de re gels. Het is duidelijk dat het kollege van b. en w. met klem bü Gedepu teerde Staten zal bepleiten dat in het nieuw op te stellen wegenplan voor 1978 deze genoemde wegen weer gewoon het predikaat secun daire wegen krijgen daar de huidige situatie toch al te mal is. Heuvelsweg zorgenkind Hoewel de Heuvelsweg nimmer secundaireweg is geweest, zou deze hiervoor zeker in aanmerking moe ten komen, of liever nog dat het een HANNOVER. Tn Neder-Saksen wordt een opslagplaats voor atoom- afval aangelegd en een opmerking installatie gebouwd, omdat de zout mijnen die in West-Duitsland voor handen zijn slecht begrensd zijn, zo heeft de Westduitse minister voor wetenschappelijk onderzoek, Hans Matthoefer. in Hannover gezegd. BRUSSEL. De Belgische rijks wacht, die het toezicht op de grote wegen heeft, gaat voor snelheids controles nieuwe raclarapparatuur gebruiken. Dat is meegedeeld dooi de i-ijkswacbtleiding. Daardoor zal het aantal snelheidscontroles op de Belgische rijkswegen sterk kunnen worden opgevoerd. provinciale weg wprdt waarbij de gemeente de weg gaarne zal over dragen. Voor de gemeente Midden- schouwen is de Heuvelsweg zorgen kind nummer één. Het is nog maar pas 2 jaar geleden dat voor een ver betering van deze weg ruim f 800.000 is geïnvesteerd. Nu, dus twee jaar later, wordt de gemeente gekonfronteerd met een begroting voor de nodige herstelwerkzaamhe den van bijna f 750.000,Het vele zware verkeer, met name naar Brouwershaven, en de droge zomer, mogen ten aanzien hiervan als boos doeners worden gezien. De totale herstelwerkzaamheden van deze weg en de andere wegen in Middenschouwen zfjn reeds begroot op plus minus 1.5 miljoen. Hoe dit op te brengen door een gemeente van 2300 inwoners vroeg de burge meester zich af. Onveilig voor jeugd Los hiervan is de grootste zorg van de Heuvelsweg de onveiligheid voor de honderden schoolkinderen uit Brouwershaven, Schutje, Kérk- werve en de agrarische omgeving, die per fiets van de steeds drukker wordende weg gebruik maken, in hun massale tochten naar de Zie- rikzeese scholen. Deze weg heeft geen fietspaden en de gemeente ont breekt het aan financiële mogelijk heden om deze aan te leggen. De provincialeweg met vrij liggen de fietspaden van Zierikzee naar Brouwershaven loopt via Schudde- beurs, Noordgouwe en Zonnemaire, doch deze weg is langer en wordt door de mensen uit Brouwershaven niet gebruikt. Ook de ANWB heeft de beweg wijzering via de Heuvelsweg geleid en het is dan ook niet verwonder lijk dat volgens de verkeerstellingen de gemeentelijke Heuvelsweg veel intensiever wordt gebruikt dan de Provincialeweg via Noordgouwe. Fietspad nodig Het is duidelijk dat het kollege van b. en w. alles zal doen om te trachten dat middels extra gelden het zo noodzakelijke fietspad wordt aangelegd. Verder dient er een her ziening te komen van het wegen plan en de verdeling van de gelden. Het kollege van Middenschouwen zal akties ondernemen om hegrip voor haarstandpunt te krijgen, waarbij men hoopt én vertrouwt dat denoodklok die zij moet luidén zal worden verhoord. Nadat de heer C. Jager naméns de provinciale Grond. Mij Zeeland de gemeente Middenschouwen had ge- felioitderd met de niéuwe weg en dank had gebracht voor de uitste kende samenwerking met de' diverse instanties ging het gezelschap naar het 'begin van de Boutlaan aan de Elkerzeeseweg, waar door burge meester Baerends de officiële hau- dëling werd verricht.' Hierna werd een wandeling over dé 1179 m lange en 7 m brede weg gemaakt. Vanaf de Elkerzeeseweg gezien is er links van de B.outlaan een wandelpad (1.80 m breed) aan gelegd.' Verder zijn er langs de Boutlaan 163 bomen', grauwe Abelen Witte van Haamstede, geplant. Op 26 juli werd onder direktie van de Grondmjl door de firma Vermeer uit Hoofddorp een aanvang met het werk gemaakt; mede door het émli stige weer in record tempo, oor spronkelijk moest de weg in april 1977 worden opgeleverd, uitgevoerd. OOSTÉRLAND, 13-11. Voor een stampvolle tribune gal' vrijdagavond de gymnastiekafdeling van de plaat selijke sportvereniging „Duiveland" de jaarlijkse uitvoering in het ge meentelijk sportgebouw. Nadat alle deelnemers van groot tot klein ston den aangetreden op de zaalvloer heette de voorzitter de heer Jac. van der Maas Pz., de aanwezigen wel kom, inzonderheid burgemeester J. D. de Kam van Duiveland en echt genote en wethouder A. L. Bakker. De voorzitter was verheugd over de grote belangstelling Hij wees op het vele werk dat leidster en leiders hebben verricht om deze avond van de grond te krijgen. Sprekende over de sportvereniging memoreerde de voorzitter de moeilijkheden die er de afgelopen droge zomer zijn ontstaan doordal het sportterrein „De Saële" niet kon worden gebruikt. Daardoor was trainen onmogelijk. Met spanning wordt uitgezien naar een nieuw sportterrein. Spreker deed een beroep o p de instanties hieraan steun te verlenen. Uitvoering Hierna werd aangevangen met de uitvoering. Eerst de rythmische oefe ning voor meisjes, waarna even- wichtsbalk en minitrampspringen voor kleuters en jeugdleden. De volksdansen vielen zeer in de smaak, vooral om de kozakachtige maskera des, die veelal de lachlust opwek ten. Toen volgde de moderne gymnas tiek voor jeugdturnsters en de oefe ningen aan de touwen voor meisjes, gevolgd door oefeningen op de lan ge mat. De heren op de boogbrug, en verder knotsoefeningen voor jeugdturnsters, gevolgd door turn- varia van jongens van 8-10 jaar. De jongens van 10-12 jaar kwa men vervolgens aan bod met toestel- turnen en verder rythmische oefe ningen voor meisjes. Bijzonder in de smaak viel het liedjesspel, door kleuters-jeugdleden, waarbij de ver kleedpartijtjes bijzonder mooi wa ren. Mede omdat de dames leidsters aan dit alles onvoorstelbaar veel werk hebben gehad, en omdat het nummer zeer in de smaak viel, werd besloten dit nummer te herhalen. Na nog rythmische oefeningen van jeugdturnsters en klassikaal laag- brug voor dames, kwam een leuke, goed ingestudeerde baloefening tot slot. De voorzitter was de tolk van de aanwezigen toen hij gewaagde van een geslaagde uitvoering. Hij richtte dankwoorden tot allen voor wat ze hadden gepresteerd. Dat het publiek enthousiast meeleefde bleek wel uit de talloze bijvalsuitingen. Uit dank voor alles wat ze hadden verricht werden tenslotte bloemen aangeboden aan de dames: mevr. Befje-Plug, mevr. Capelle-Roks, mevr. Dorst-Hoogvliet, mevr. Isla- Both, mevr. Stouten-Otte en aan de heer Waasdorp. Verder aan de jon gedames A. Befje en L. Rotte, en aan mevr. Braber voor het vervaardigen van de kleding der kinderen. Kleuterschool „De Duinkonijntjes" RENESSE, 12-11. Vorige week werd in de openbare kleuterschool „De Duinkonyntjes" te Renesse een ouderavond gehouden. De avond was behoor lek bezocht. Nadat voor de pauze het zakelijk gedeelte was afgewerkt en een filmpje vertoond, kregen de ouders na de pauze de gelegenheid de leidsters te spreken en het werk van de kinderen te bezichtigen. De avond werd geopend door de voorzitster van de ouderkommissie, mevr. A. Schaleven. Zij verwelkom de de aanwezigen, in het bijzonder mej. A. C. Houtman, die op het ge- meentesekretarie de onderwijszaken behartigt en de heer Boot die later op de avond een fijmpje vertoonde. Een stencil werc^' uitgedeeld met daarop het financieel verslag. Daar uit bleek dat een batig saldo aanwe zig was van f 1478,25. Daarna volgde de verkiezing voor de ouderkommissie. De dames Blom en J. Hop waren aftredend en niet herkiesbaar. Voor hen in de plaats werden de heer V; d. Aart en mevr. v. d. Boogerd gekozen. De beide da mes die aftraden ontvingen van de hoofdleidster, mevr. T. Kleiss-v. Rooyen een bloemetje. De heer Boot vertoonde een filmpje over de Sinterklaasviering van het vorige jaar. „Juffrouw Tineke" sprak enkele woorden over het komende sinter klaasfeest. Zij wees de ouders erop dat het voor de kleintjes een zeer enerverende lijd is. In de klas mer ken de leidsters dat de kinderen, ie- ROTTERDAM. De ARP-partijraad is zaterdag in Rotterdam aarzelend akkoord gegaan met de toetreding tot de Europese Volkspartij, de fe deratie van chrisendemocraische partijen in het Europa van de negen. AR-voorzitter De Boer zei echter, met de E.V.P. te zullen breken, als deze zou toelaten dat conservatieve, niet. christendemocratische partijen toetreden. HAAMSTEDE, 11-11. Geen bijzonder, maar ook geen slecbt seizoen, noemde de voorzitter van de VVV Burgh-Haamstede dr. H. J. van Zuylen het afgelopen tocristenseizoen, op de donderdagavond in hotel Bom te Haamstede gehouden najaarsvergadering. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Voor de aanvang van de vergade ring werd staande enige ogenblik ken stilte In acht genomen ter her denking van de onlangs overleden oud-voorzitter C. B. Blom. In zijn openingswoord sprak de voorzitter een speciaal woord van welkom tot de vertegenwoordiger van de strcek-WV de heer J. M. Holm en de vertegenwoordigers van do zustervereniging „Renesse Voor uit". De vertegenwoordigers van de gemeente waren allen verhinderd om de vergadering bij te wonen. Dr. Van Zuylen liet in zijn ope ningswoord jn korte trekken een aantal zaken van het afgelopen sei zoen de revue passeren. Dc akkomo- datiegids heeft het bijzonder goed gedaan. Voor de nieuwe -gids liggen de drukproeven klaar. De hoop werd uitgesproken dat de gidsen voor kerstmis in de handel komen. De „Vraag-baak" leverde geen .proble men op en ging vlot de deur uit. Met de provinciale VW zijn jn net afge lopen seizoen veel kontakten ge weest. Volgend jaar zal het kantoor schuldvrij zijn, daar dan de laatste lemngsbewijzen worden uitbetaald. Een tegenvaller is het feit dat het dak van het kantoor moet worden vernieuwd, wat een bedrag van on- geveef f 7000,- gaat vergen. Verder moeten er nog enige noodzakelijke reparaties worden verricht die onge veer f 3000.- gaan kosten. Weinig last heeft men te Burgh-'Haamrtedc in de afgelopen zomer gehad van baldadigheden van de jeugd. Grote behoefte is er aan een wandelgids waarnaar, vooral in het voor- en na seizoen veel vraag is. Gertracht zal worden om in het komende voorjaar een wandelgids te laten verschijnen. Behoefte 'is er nog aan fietspaden en ruiterpaden. Verhoging contributie Zonder op of aanmerkingen van de vergadering werd overgegaan tot een verhoging van de kontributie met 5 procent. Het bedrag voor de donateurs werd vastgesteld op f 25,- minimaal. De periodiek aftredende bestuursleden de heren J. C. de Fei- ter en H. T. Landegent werden her benoemd. In plaats van het aftre dende lid van de kaskommiss'e de heer P. Adam werd de heer A. dc Waard benoemd. De exploitatiebe groting voor 1977. met een bedrag aan inkomsten en uitgaven (onvoor- zienen f 1500,-) van f 58.350,- werd onveranderd vastgesteld. Een onverwachte tegenvaller is dat by een onlangs gehouden kon- trole Is gebleken dat van voor 1974 nog f 5000.- btw moet worden afge dragen. dere keer dat de deur open gaat, schrikken. Ze vond het beter de kin deren niet te vaak de schoen te laten zetten omdat dat dikwijls met zich mee brengt dat de kinderen van de spanning slecht slapen en 's nachts wakker worden. - Na de pauze konden de ouders in de school het werk bekijken dat de kinderen over het projekt herfst ge maakt hadden. ZIERIKZEE. De lang tevoren aan gekondigde Concertzaalprimeur van de stedelijke Kortdag-band, vond vrijdagavond plaats in een stamp volle Concertzaal, waaruit beneden de stoelen waren verwijderd, duide lijk met het doel ruimte te sparen en de entourage dwingend mede bepa lend te laten zijn voor het gewenste sfeertje. Het vooral jeugdig publiek kwam door de instrumentale en vo- kale bijdragen van deze eigen-bo- dem-formatie tot groot enthousias me en frekwent gescandeerd mee klappen was daar symptoom van. Vooral vóór de pauze gaf de band inhoud aan het hooggegrepen motto: „Wandeling door de muziekgeschie denis", al luisterde de komplete show ndar de meer eigentijdse aandui ding: „de-we-zijn-er ons-terdege- van bewust"-show. De Kortdag-band heeft het al vlug geschopt tot een eigen sound, die mateloos versterkt de zaal wordt in- geslingerd, zonder echter dat de mu zikaliteit wordt vermoord. Punten in een herkenbare muzikale lijn vooral „dus" voor de pauze, met als illu stratieve uitersten Tsjaikowsky en de Beatles en Sachmo (Lous Arm strong) in het midden. Na de pauze een programma met wat meer showelementen, veel zang ook weer en een wat geprofileerde!- popsound, die geweldig bleek aan te slaan. Een bijzondere inbreng in het ge heel- heeft Kees Schot (keyboards), een attente, vingervlugge muzikale all rounder. De slagmensen in Korl- dag zijn: Gijs v. d. Ende (óók ccn goede zanger), L. de Waal (gitaar) en L. v. d. Wcrve (bas), die een stevig middenfront vormen. Kees Bij de Vaate doet heel oorspronkelijk met de inlas van de viool, ook zijn vo- kale bijdrage is belangrijke. Verras send medewerker bleek vooral Frank Giljamse, een drummer van klasse, die in een eigen act op stijl volle en indringende wijze overeind bleef. De showelementen dragen bij tot het eigen karakter van het totaal programma. maar mogen wat ons betreft onder een strakkere regie, waardoor zij zullen winnen aan pro fessionaliteit. Kleine onnodige on effenheden kunnen daardoor glad gestreken. Toncclknechtenwerk b.v. is onontbeerlijk, want de lichtman (Martijn Mulder) kan niet alles bij- sloffen. Typerend voor het daverend suk- ses was het alweer ge-scandeerd: „we want more" door het publiek. „We willen meer" en men kreeg het ook met een roffelende toegift. Kortdag-band beleefde zijn opge wonden' Concertzaalprimeur. De bloemen aan het slot voor de exeku- tanten waren meer dan verdiend! BdV.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 4