Algemene ledenvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank Schouwen" w.a. jiL TROMP Drama te Ruinen (Drenthe): drie doden bij brand in boerderij GROTE TOENEMING VAN DE WERKLOOSHEID VOORSPELD Pasj es helpen politie bij opsporing gestolen fietsen Zoeloe over Zuid-Afrika Zwart en grijs geld Zelfverbranding in West-Berlijn De uitkering ineens na messteken Brezjnjev in Belgrado 6-8 of 12 theelepels kado Keltum cassette Resultaat 1976 zal uitstekend zijn Somber 1977? Dood AGENDA 2 RENESSE, 13-11. Vrijdag jl. vond de 63ste algemene ledenvergadering plaats van de Coöperatieve Raiffei senbank „Schouwen" W.A., onder voorzitterschap van de heer J. k. van der Slikke, in „Het Wapen van Zee land". He belangstelling van de leden voor deze ver gadering was groter dan in vorige jaren. l)c voorzitter verwelkomde in bet bijzonder districtsdircctcur A. P. Klootwijk van de Centrale Rabobank en oud-directeur van de bank de heer H. J. A. Blom. Het jaar 1975 kenschetste cle voor zitter als een goed „boerenjaar" een goede opbrengst en gunstige prijzen. De bedrijven in de recreatie hebben gunstig gewerkt, gestimuleerd door het goede zomerweer. De midden- standsbedrijven hebben in hun ex ploitatie de last van de toenemende kosten, welke met moeite kunnen worden opgevangen uit verhoging van de omzet. Inyesteringslust was nagenoeg niet aanwezig. Voorts memoreerde de voorzitter de heropening van het kantoor tc Haamstede in begin van dit jaar en de grote belangstelling van het pu bliek tijdens het „Open Huis". Het zomerseizoen 1976 heeft een enorme belangstelling getoond voor Schouwen. Evenals voor de bedrij ven in de recreatie betekent dit veel extra werk voor het personeel van de bank. Voor de door het personeel betoonde inzet hebben Bestuur en Raad van Toezicht veel waardering. Verslag direkteur De directeur van de bank, de heer E. Hop bracht in zijn verslag naar voren dat de terugslag in de Neder landse economie in 1975 ook merk baar is geweest voor de bank. De markt voor de tweede woningen is vorig jaar ingezakt, maar loopt dit jaar aanmerkelijk gunstiger. Mede door de geringe bereidheid tot inves teren, was de liquiditeit bij de bank te groot, hetgeen de rentabiliteit na delig beïnvloedt. Het bedrag aan winst dat over 1975 toegevoegd kan worden aan de algemene reserve bedraagt f 125.934,61, hetgeen acceptabel is, maar niet voldoende voor de be drijfsomvang van de bank. Het jaar 1976 is aanmerkelijk gun stiger dan 1975. De vraag naar finan cieringen ligt op een veel hoger ni veau door de opleving van de vraag naar tweede woningen, de gestegen activiteit in de woningbouw en de t.o.v. 1975' sterk toegenomen investe ringen. Het resultaat over 1976 zal uitste kend zijn, zodat de voorziening voor bedrijfsrisico's op een noodzakelijk peil kan worden gebracht. De toegenomen risico's bij de fi nancieringen maken het nodig dat deze voorziening wordt versterkt. Gezien de verslechterde vermogens verhoudingen in de bedrijven (geluk kig niet alle) nemen de risico's van de bank toe. NEURENBERG. Alsof we daarop nu' zaten te wachten, vormt één van trekpleisters op de internationale uitvindersbeurs in hel Westduitse Neurenberg, deze elektronische'mui zenval. Volgens uitvinder H. Boehm, die hier zijn geesteskind loont - doodt dit apparaat de muis in een onderdeel van een sekohde. Bij het beoordelen van een finun- cierings-aanvrage blijft als maatstaf medeg elden, de verantwoordelijk heid die de bank heeft aan hen die hun geld aan de bank hebben toe vertrouwd. Een bank financiert, maar kan niet het ondernemers-risi co overnemen. Verkiezingen Dc heer K. J. K. van der Slikke, lid van het bestuur x mr. A. Gast, lid van de Raad van Toezicht wer den herkozen. In de vacature, ont staan door het aftreden van de heer J. P. C. Boot, werd gekozen de heer M. P. Moelker, voordien lid van de raad van toezicht. In verband met de benoeming van de heer M. P. Moelker tot lid van het bestuur, ontstond een vacature in de Raad van Toezicht. Voor deze vacature zijn door de raad van toe zicht als kandidaat gesteld: de heer G. A. Moelker en de heer N. M. van de Stolpe. Door de aanwezige leden en hen die van een volmacht gebruik hebben gemaakt, werd gekozen de heer G. A. Moelker, die zijn benoe ming heeft aangenomen met dank aan de leden voor hét in hem gestel de vertrouwen. Afscheid J. P. C. Boot Wegens het bereiken van de statu taire leeftijdsgrens kon de heer Boot niet voor herverkiezing in aanmer king komen. De voorzitter dankte de heer Boot voor zijn aandeel in het college van bestuur als lid, maar in het bij zóndér ais secretaris. De gro te mate vah accuratesse en de pret tige samenwerking zijn altijd hoog gewaardeerd. Namens bestuur, raad van toezicht en leden dankte de voorzitter, de heer Boot voor al hét geen hij heeft gedaan ten behoeve van dé ontwikkeling van de bank. De heer A. P. Klootwijk, sprak namens de hoofddirectie en de raad van beheer. Hij stelde dal de heer Boot goed heeft gefunctioneerd con form de eisen die worden gesteld aan een bestuurder van een coöperatieve vereniging. Dat is de wijze van wer ken binnen de gevraagde verant woordelijkheid en meewerken aan het ontwikkelen van de plaatselijke bank mede gezien in het geheel van de organisatie. Namens de Centrale Rabobank bood de heer Klootwijk. een fraai boekwerk aan over de na tuur. De heer Boot dankte de voorzitter voor de samenwerking binnen de bestuurscolleges van dc bank, even als de andere leden. „Voor het ver trouwen dat het bestuur van dc bank te Haamstede in 1964 in mij heeft gesteld, bij het voordragen aan de le den tot. lid van bestuur, ben ik bij zonder dankbaar", zei de heer Boot. De heer Boot dankte voor dc vriendschap en vertrouwen in deze jaren ondervonden, hetgeen veel vol doening heeft gegeven in deze func tie. De heer Boot was het personeel van de kantoren bijzonder erkente lijk voor hun hartelijkheid. Met het cadeau van de Centrale Rabobank was de heer Boot erg blij. Het stond op zijn verlanglijstje en er zal in de komende lijd gelegenheid zijn van zijn hobby's nog meer te ge nieten. De voorzitter deelde nog mee dat de heer W. J. de Vricze dit jaar 35 jaar deel uil maakt van het be- tuurscollege, dc tijd bfj dc voorma lige bank „Elkcrzee'' meegerekend. DEN HAAG, 13-11. In dc komende jaren is een omvangrijke toeneming van dc werkloosheid in ons land. tc verwachten, aldus de economisten drs. C. H. van Ardenne en drs. J. Muyskens in een nota, gemaakt aan de faculteit der economische weten schappen van dc Rijksuniversiteit tc Groningen. Men irfo'ét op een grote toeneming van de werkloosheid rekenen, om dat de potentiële strukturele werk loosheid in 1976 en 1977 zeer hoog is. Anders gezegd: er zijn zeer veel onrendabele arbeidsplaatsen en dit zal leiden tot het afstoten van ma- RUINEN, 13-11. Epn brand in een boerdery in het gehucht Leeuwte b\| Ruinen (|>r.) zijn vrijdagmiddag drie mensen om liet levep gckupicn. Het £Ün twee kinderen en een volwas sene vs)n het gezin Wever. De ruim 70-jarige A. Wever was op het moment van de brand alleen met zijn beide kleinkinderen, een tweeling van anderhalf jaar, in huis. Hij ontdekte brand in de keuken en vroeg hulp aan buren. Intussen zet te hij een ladder tegen de gevel om de kinderen, die boven lagen te sla pen, te redden. Toen de buren naar binnen gingen bleken de man en de kinderen vermoedelijk door verstik king, al te zijn overleden. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een lek in de gasleiding, waar van het gas in contact js gekomen met een handende geiser. De omgekomen kinderen zijn de jongs-te zoontjes van het gezin Zil verberg-Wever, dal viier kinderen had. Zij woonden bij de 71-jarige heer Wever in. De brandweer is uren bezig geweest het vuur in de omgebouwd^ boerderij te blussen. De hele woning en inboedel zijn verbrand. De schade 'is groot, maar kan nog niet definitief worden vast gesteld. EINDHOVEN, 13-11. l>c rijks- en gemeentepolitiekorpsen in Noord- Brabant en Limburg hopen op op sporing en herkenning van gestolen fietsen en bromfietsen in dc toe komst tc vergemakkelijken door dc uitgifte van pasjes. Op zo'n pasje moet de eigenaar alle belangrijke ge gevens' vap zjjn fiets of bromfiets noteren. Mocht het voertuig worden ont vreemd dan kunnen die gegevens bij de aangifte, worden overgelegd. Nu gebeurt het, volgens een politie woordvoerder, nog maar al te vaak, dat de gedupeerde niet eens het merk van zijn fiets kent. De eerste tien maanden van dit jaar werden in Eindhoven en in het gebied van de rijkspolitie distrikt Eindhoven fietsen en bromfietsen ter waarde van 2'/i miljoen gulden ge stolen. De pasjes zullen vanaf maan dag gratis verkrijgbaar zijn op alle politiebureaus in Brabant en Lim burg. Ze zullen ook via scholen wor den verspreid. LONDEN, 13-11. „Premier Vorster zou enige wijsheid moeten tonen en instemmen met het houden van be sprekingen op dit tijdstip, nu hij nog de macht heeft, in plaats van alles op z'n beloop te laten tot het te laat is, zoals Smith (de Rhodesische pre mier) heeft gedaan", zo verklaarde de Zuidafrikaanse Zoeloeleider Gat- sha Buthelezi in Londen. „Vorster heeft de sleutels van de gevange nissen, maar de zwarten hebben de sleutels van de toekomst", aldus Buthelezi, leider van het „thuis land" Kwazoeloe. chines. De huidige feitelijke werk gelegenheidssituatie dekt geenszins de onderliggende strukturele situa tie. Integendeel, de strukturele si tuatie 'is beduidend slechter dan uit de feitelijke situatie (ruim 200.000 werklozen) blijkt. De beide econo misten hebben het twee jaar geleden gepubliceerde model van twee an dere economisten, dc heren Den Hartog en Tjan, medewerkers van het Centraal Planbureau, opnieuw geschat en .gebruik makend van de recente gegevens uit de macro-eco nomische verkenning 1977, hebben zij berekend, dat er in 1977 een strukturele werkloosheid van 400.000 personen zal zijn, naast een frikt.ia- werkloosheid van 57.000 personen. UTRECHT, 13-11. De sterke toe neming van de bankbiljettencircula- tie wordt beïnvloed door de zonder twijfel toegenomen en misschien nog toenemende zogenaamde zwarte resp. grijze sector die zich bij voorkeur bedient van bankbiljetten. Aldus, dr. J. Zijlstra, president van de Neder- landsche Bank vrijdag bij operiing van het nieuwe gebouw van het agentschap Utrecht van de Centrale Bank. ^BERLIJN, 14-11. Een 32-jarige Westberlijner heeft zich zondagmor gen in zijn woning aan zijn bed ge kluisterd, met benzine overgoten en in brand gestoken. Het vuur ver nielde een aantal vertrekken in het huis. De bewoners hiervan konden bijtijds weg komen. Dè politie vermoèdt dat huwe lijksproblemen de man parten heb ben gespeeld. Hij leefde gescheiden van zijn vrouw. DEN HAAG, 15-11. De compensatie voor het bedrijfsleven voor de uit kering ineens van zestig gulden aan werknemers wordt gevonden via de afdracht aan de belastingdienst van de ingehouden loonbelasting. Aldus heeft premier Den Uyl vrijdagavond meegedeeld op zijn wekelijkse pers conferentie. De ministerraad sprak eerder op de dag over de uitkering. Het is de bedoeling dat degenen, die het minimumloon krijgen en de ontvangers van sociale uitkeringen tweemaal een bedrag van dertig gul den ontvangen. Alle andere werkne mers moeten de zestig gulden ineens krijgen. AMERSFOORT, 14-11. De 23-jari- ge TI. Schcermeyer uit Amsterdam is »n dc nacht van zaterdag op zondag bij het overbrengen naar een zieken huis overleden nadat hij kort daar voor vier messteken had opgelopen bij een ruzie op de galerij van een flatgebouw aan de Dierenriem in Amersfoort. De politie van Amersfoort heeft een 20-jarige inwoner van deze stad verdacht van hel toebrengen van de messteken aangehouden. De toedracht tot do ruzie met dc fatale afloop is nog niet precies be kend. aldus de Amersfoorlsc politic. Do heer Schoermeycr verbleef tijde lijk in Amersfoort. LAATSTE NIEUWS Advertentie j BELGRADO. 15-11 .Leonid Brez- j jnjev, de secretaris-generaal van dc Russische communistische partij, is I maandagochtend met een grote de- legatie in Belgrado aangekomen voor rrn bezoek van drie dagen. Op het vliegveld werd hel gezel schap verwelkomd door de Joego slavische partijsecretaris Slane Do- lanc. Prinses bij aanschaf van een complete in edelstaal, pleet of massief zilver Havenplein 1 naast 's-Gravensteen Tel. (0)110) 2443 Maandag 15 november Middelburg „De Brasserie" Informatie-avond Posriasis-patiëntenver. 20.00 uur. Zierikzee 's Landskamer, 13.30 uur, vergade ring Waterschap Schouwen-Duive- land. Graan beurs, Huis van Nssau. 20.00 uur, diskussicbijeenkomst P.v.d.A. „lluis van Nassau", Afd. Philatelica", 20.00 uur. Hotel Van Oppen. 20.00 uur, ouder avond Theo Thijssonschool. 19.00-20.30 uur HEM A koopavond voor bejaarden en gehandikapten. Van 16 t/m 26 november en van 6 t/m 24 december Zierikzee Postkantoor, eerste periode van 9.00- 12.00 uur, tweede periode 9.00-12.00 uur en 13.30-16.30 uur. aktie kinder postzegels en wenskaarten. Dinsdag 16 november Zicrikzce Rekrcaij'-/,iul ..BoneiidammeBc- laugengroep „Poortambacht'' 20.00 uur. Postkantoor, verkoopkraam UW, 9.00 uur, start aktie kinderpostzegels en wenskaarten. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk, 19.45 uur, NCVB-afdeling. Renesse „Het wapen van Renesse". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. Dorpshuis. Jubileum bejaardensoos. 14.30 uur. Scharenfiykc Kantine sportveld, 20.00 uur, oprich tingsvergadering badmintonvereni ging Scharendijke-Ellemeet. Kerkwerve Vertrek bejaarden naar Brouwers haven vanaf de Ring om 19.30 (half acht n.m.). Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. Bruinisse „In 't Opper". Welfare-verkoping Rode Kruis. 14.00-17.00 uur. Donderdag 16 november Westersehouwen „De Koebel". Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uur, vergadering raad Westersehouwen. Dorpshuis, 20.00 uur, „Welke kant wilt u op met uw dorp". Noord go uwe Hotël v. d. Weijde, 20.00 uur, afd. Noordgouwe e.o. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Vrijdag 19 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 20.00-23.00 uur. Burgh Camping „Duinrand"', 19.30 uur, uit voering „Nu met Hope". Kerkwerve Koor- en samenzangavond in de Ned. Herv. kerk. 19.30 uur. Öuwerkerk Dorpshuis 20.00 uur Culturele Ver- eniigng optreden Engel Reinhoudt. Bruinisse 't Durps'Uus, 20.00 uur, wijnavond. Zaterdag 20 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 10.30-23.00 uur. Westenschouwcn Hoofdingang Domeinen „9e Mossel- loop'-. Vanaf 14.00 uur, wedstrijden en prestatielopen Delta Sport. Zondag 21 november Zierikzee BROGUM, 19.30 uur, gespreksavond over „Milieu in Zeeland". Maandag 22 november Ziërikzeè Huis van Nassau, 20.00 uur, voor lichtingsavond Ned. Lepra Fonds. Dinsdag 23 november Zjerikzec Kleuterschool De Woelwaters, 20.00 üur, ouderavond. Vrijdag 26 november Zierikzee BROGUM, 20.30 uur, optreden pop groep. Zaterdag 27 november Burgh/Haamstcdc „Big S", filmavond. Noordgouwe Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, zang avond: Maandag 29 november Haamstede Beatrixschool. Bloedplasma-avond 19.00 uur. Brouwershaven Openbare basisschool, bloedplasma- avond (aanm. bl.gevers bij K. Man- d.emaker, Zonnemaire). Goes Lunchcafé stadhuis. Stichting Orga nisatie Vrouwen in de V.V.D., 19.45 uur. Dinsdag 30 november Burgh De Koebel, 19.30 uur. Ned. Ver. van Huisvr., Bingo-avond. Woensdag 1 december Goes Lunchcafé stadhuis. 20.00 uur, V.V.D. openb. bijeenkomst. (01110) 225S ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: (01110) 2938; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging. (01119) 060

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2