De geschiedenis van het pand Oude Haven 34 Resultaten Cebeco-Handelsraad in 1975-1976 gunstig VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger te Scharendijke ERIC DE NOORMAN G Een Zierikzccs huis von oeveren Zoekt de ZON op in de winter ONZE PUZZELRUBRIEK De Romeinse helm (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE - Ook het pand Oude Haven 34 (voorheen D 489), bewoond door mr. D. van Eck, viel in tie ter men voor een Stad- en Lande-oorkonde, op grond van waardevolle en kundige restauratie. De voorzitter van Stad en Lande tekende het volgende aan hij dit belang rijke Zierikzeese huis. Men zou verwachten dat in dit huls voor 1795 wel eens een vroedschap zou hebben gewoond. Dat is echter nooit het geval gewéest. In 1812 woonde hier een viertal personen, uit alle windstreken afkomstig. Johannes Rossart, in 1771 te Antwerpen geboren en zijn vrouw Maria Douwe, afkomstig uit Vlissingen. Maar ook Maria van Nieuborgh in 1761 te Neerlangbroek geboren en Anna Alisabeth Posthuma die in 1777 te Andel het levenslicht zag. W. van Oeveren, hun schoonzoon. Andere bewoners waren J. C. van Westen en mr. K. A. Kenning (1952- 1971) en sedert 20 juni 1974 mr. D. van Eek. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Met ingang van 10 december is benoemd tot adjudant van prins Bomhard de luitenant ter zee der le klasse A. Wolf (40 jaar). Hij volgt' kapitein-luitenant ter zeer J. J. Leeflang op ,die met ingang van gelijke datum benoemd is tot adjudant in bijzondere dienst van koningin Juliana. UTRECHT. Op aanwijzing van de Utrechtse politie zijn in de afgelopen nacht drie Joegoslavische mannen aangehouden aan de grens met Duitsland. De avond ervoor had het drietal een jonge landgenote ont voerd uit een woning in Utrecht. De vrouw werd bij de ontvoering be dreigd met een vuurwapen. Zij liep ook enkele messteken in de rug op. DEN HAAG. Met ingang van 1 ja nuari 1977 worden de uitkeringen van levensonderhoud met zeven pro cent verhoogd. Dit heeft het minis terie van justitie vrijdag meegedeeld. DEN HAAG. Drs. C. de Hoog, me dewerker aan de landbouwhoge school te Wageningen voor de vak groep sociologie en sociografie heeft een andere opzet van de volkstellin gen voorgesteld waardoor de gege vens sneller beschikbaar zouden kunnen komen en analyses verder kunnen reiken. DEN BOSCH. De stichting „Men sen in nood" heeft in 1975 ruim 16Va miljoen gulden besteed in landen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Hulp werd geboden via missie, zen ding en ontwikkelingswerkers of in samenwerking met plaatselijke auto riteiten. LEEUWARDEN. De Coöperatieve zuivelfabriek te Opeinde in Fries land is in Green Bay in de Ameri- kaanse staat Wisconsin uitgeroepen tot wereldkampioen kaasmaken. Di- rekteur van deze fabriek is de heer Rykele Sijtsema. OOSTSTELLINGWERF. In de nacht van woensdag op donderdag zijn aan de Fochtelooerveenweg in Ooststellingwerf (Fr.) twintig tot dertig kisten met grote pootaardap- pelen gestolen, die bespoten zijn met kwik. UTRECHT. De commissie voor fu sie-aangelegenheden van de sociaal economische raad (S.E.R.) zoekt naar mogelijkheden de aanwijzingen over openbaarheid van haar beslissingen te herzien. Dit blijkt uit een brief die de commissie heeft geschreven aan de voedingsbonden FNV. LEEUWARDEN. Do landelijke vereniging lol behoud van de Wad denzee is een landelijke actie begon nen die moet resulteren in een re gen van bezwaarschriften op het provinciehuis in Leeuwarden. Daar ligt tot 4 december de concessieaan vraag tot inpoldering van vierdui zend hectare buitendijks gebied in het noorden van Friesland ter in zage. AMSTERDAM. Woensdagavond is in Amsterdam de 39-jarige brigadier van politie, G. J. H. S. in arrest ge steld wegens enkele winkeldiefstal len. De brigadier heeft deze bekend, aldus bevestigt de afdeling voorlich ting van de hoofdstedelijke politie. DEN HAAG. De Haagse politie heeft twee Amerikanen van 16 en 20 jaar aangehouden, die hebben toe gegeven drie straatroven te hebben gepleegd om aan geld te komen voor verdovende middelen. SCHOONEBEEK. Bij de schoon- maakwerkzaamheden in het Drentse Schoonebeek is gebleken dat ook schade is aangericht in het tuin bouwcentrum Erica. Met name de/ bloemenkwekers vrezen dat er min der licht in de kassen komt, waar door moeilijkheden ontstaan bij de knopvorming. Het rijksconsulent schap stelt hiernaar een onderzoek Jja J3ufV Ring - Ouwerkerk telefoon (01 111) J241 U weet wel: met die ouderwetse gezelligheid! Elke dag (behalve dinsdag) geopend vanaf 17.30 uur; zaterdag en zondag de gehele dag. Informeer nu naar ons kerstmenu! Even een telefoontje en wij sturen het u. DEN HAAG/LONDEN. De Britse marine heeft donderdag verklaard dat er geld en trouwringen zijn ge stolen van de mijnveger Fittleton, die in september na een aanvaring tijdens een Navo-oefening op de Noordzee 80 mijl ten noorden van Den Helder zonk. De diefstallen zou den zijn gepleegd nadat het marine vaartuig van de Noordzeebodem was gelicht en voor herstel naar Den Helder werd gesleept. DEN HAAG. De VVD-fraktie heeft donderdag in de Tweede Ka mer geen meerderheid kunnen krij gen voor haar opvatting, dat de ont wikkelingshulp aan Cuba moet wor den opgeschort. TEXEL. De 56-jarige mevrouw Hin-Bakker uit de Texelse buurt schap Spahg is in Den Burg in het verkeer omgekomen. Zij was moe der van 14 kinderen. De vrouw werd op de bromfiets door een vrachtauto aangereden. Deze heeft zij bij het passeren van een bestelauto vermoedelijk te laat opgemerkt. Flitsen uit het buitenland TEL AVIV. Vijf mensen hebben donderdag, verwondingen opgelopen toen er op een supermarkt in Petah Tikva bij Tel Aviv een bom ontplof te. De politie meent dat Arabische guerrillastrijders verantwoordelijk voor de explosie zijn. STRAATSBURG. De Ier Sean MacBride, Nobel-prijswinnaar en hoge kommissaris van de V.N. voor Namibië, heeft donderdag verklaard, dat multinationale ondernemingen ontwikkelingslanden verknoeien, de regeringen ervan naar hun hand zet ten en binnenlandse koriflikten ver oorzaken. ROTTERDAM, 11-11. De nationa le Coüp. Aan- en Verkoop vereniging voor Land- en Tuinbouw G.A. „Ce beco-Handelsraad" te Rotterdam heeft in het per 30 juni 1976 afgeslo ten boekjaar 1975-1976 een omzet be haald vanl,95 miljard gulden. Dit be tekent een omzetstijging ten opzichte van vorig jaar vanl86 miljoen. De in tonnen meetbare omzet steeg met 380.000 ton tot 4,46 miljoen ton. Advertentie retoburo ZIERIKZEE Postbus 18 - Tel. 01110 2319 Vliegt er eens uit! voor 8, 15 of 22 dagen of nog langer Vraagt de gids met vele aanbiedingen De omzet volgens de gekonsoli- deerde resultatenrekening, die de omzet van Cebeco-Handelsraad plus die van zijn meerderheidsdeelne mingen aangeeft, bereikte een hoog te van f 2,3 miljard; vergeleken bij vorig jaar een stijging van f 300 mil joen. De omzet van de Cebeco-Handels- raad-groep waarin samengevat de ledencoöperaties, Cebeco-Handels raad en de deelnemingen, die in 1974 /1975 f 3,3 miljard beliep, bereikte in 1975/1976 een totaal van f 3,5 mil jard. De financiële resultaten 1975/1976 kunnen gunstig worden genoemd, gezien tegen de achtergrond van de ekonomische situatie waarin zij wer den behaald. De resultatenrekening laat zien dat de baten zijn gestegen met f 8,5 miljoen tot f 95,2 miljoen. Ook de kosten stegen in het afgelo pen boekjaar, en wel met f6 mil joen (8 procent) tol f 85,5 miljoen. De oorzaak van de stijging is vrij wel uitsluitend gelegen in toeneming van de personele kosten, die op zich zelf met 11 procent stegen. CINCINNATI (Ohio). Neil Arm strong. die indertijd als eerste mens voet op de maan zette, heeft samen met drie andere onderzoekers een draagbare kunstlong ontwikkeld die mogelijk een belangrijk hulpmiddel wordt tegen longziekten. Advertentie In 1819 werd dit huis bewoond door F2-ans Johan Olivier op 25 ja nuari 1795 te Serooskerke geboren met zijn vrouw Catharina Voorden dag, geboren te Zierikzee 19 novem ber 1790. Olivier was wijnkoper, wat blijkbaar een lucratief bedrijf was, want hij had twee dienstboden en 20 jaar later zelfs drie. Mevrouw Olivier overleed 8 fe bruari 1857 en in oktober 1858 ver trok de man naar Axel. Dokterswoning Daarna werd het dokterswoning. Job Kosten de Bruijne, op 30 janua ri 1820 te Noordwelle geboren nam er zijn intrek met zijn vrouw Judith Elisabeth Mulock Houwer. Zij was te Zierikzee geboren op 23 april 1827. Het geslacht Houwer stamt uit Mid- delharnis waar hun leden in de 17e eeuw xle visserij beoefenden. Op 2 juli 1695 werd Willem Maartense Houwer als „varende man'' in het poorterboek van Zierikzee ingeschre ven. Diens zoon Hen'drik trouwde in 1730 te Zierikzee met Johanna Mu lock. Hun. afstammelingen gingen de dubbele familienaam voeren. Kalkoenen De familie Mulock is een oud Zie- rikzees geslacht. Volgens de kroniek van Reygersberch zou Anthonis Mu lock met zijn schip vanuit „Caput viride in Africa'' de kalkoenen, in Zierikzee hebben ingevoerd. Hun familiewapen vertoont als herinne ring hieraan als helmteken een kal- koenekop. Dokter De Bruijne had drie zoons, o.a. J. A. de Bruijne, van 1901-1921 directeur van de Zierikzeese HBS. Nadat een Zierikzeese predikant hier had gewoond, vermelde we J. Wij zoeken een stevige knaap van een jaar of zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Er wordt redelijk ontstuimig ge puzzeld, zodat ook de stapel op de puzzel van vorige week weer goed op peil was. Kennelijke moeilijkhe den waren er niet zozeer, zodat de meeste oplossingen juist waren. Uit d:ie goede inzendingen kwamen de prijswinnaars tevoorschijn, De eerste prijs is bestemd voor: De heer W. Dooge Jonkerswegr 1 OOSTERLAND De tweede prijs gaat naar: Mevr. A. W. de Vlieger-de Groen Meidoornstraat 14 NIEUWERKERK De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. mondjesmaat; 11. talaar; 12. se rail: 14. sh; 15. mud; 17. nar; 18. O.L.; 20. cel; 22. wederik; 25. beo: 26. heel; 28. linie; 29. mono; 30. om ver; 32. alt; 33. gebed; 34. os; 35. gal: 37. ooi; 38. N.S.; 39. sifon; 40. nurks; 41. st; 43. oer; 45. die; 46. k.o.; 47. takel; 49. dop; 51. graal; 53. elan; 54. Sater; 56. Sint; 57. eer; 58. hart rot; 60. roe; 61. N.N.; 62. val; 63. mol; 65. er; 66. teller; 69. petoet; 71.gaspel- doorn. VERTIKAAL: 1. ma; 2. olm; 3. nauw; 4. dadel; 5. jr.; 6. s.s.; 7. menie; 8. arak; 9. aar; 10. Ti; 11. Theems; 13. Loenen; 14. schoorsteen; 16. Venlo; 19. loods- lcotter; 21. Ier; 23. dia; 24. rit; 25. bob; 27. legioen; 29. meikers; 31. ra fel; 33. gorig; 36. tor; 37. oud; 42. talent; 44. motto; 46. kanoet; 48. kar; 49. dar; 50. per; 52. air; 54. salep; 55 Romeo; 58. hals; 59. toto; 62. vla; 64. lor; 67. eg; 68. re; 69. Pd.; 70. en. De nieuwe puzzel B Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch aan het J kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode (t.a.v. de heer J g J. v. Loon, Jannewekken 11, Zierikzee. Telef. (01110) 2255, J na kantoortijd (01119). 660. I HORIZONTAAL: I. tak van sport; 6. overeenkomst; 12. Ned. rivier; 14. deel van Azië; 15. bekend sport evenement (afk.); 17. dun en lang chocoladereepje; 20. letter v. h. Griekse alfabet; 21. kledingstuk in vroegere jaren; 23. op geen enkele plaats; 24. voorzetsel; 25. stevig stuk hout; 27. vrolijk en bekoorlijk; 28. poedelhond; 29. slordig; 31. schaak term; 32. stad in Frankrijk; 33. hol- hoornige herkauwer; 35. pret, ple zier; 36. glaasje sterke drank; 37. pret na afloop v.e. feest enz.; 39. plaats in Noord-Holland; 41. teken, signaal; 43. reeds binnen korte tijd; 45. zelfkant van linnen; 47. munt stuk uit de 16de-18de eeuw; 49. een gevoel van zwaarte in de leden heb bend; 50. reeks, rij; 52. telegrafisch koersbericht onder bcurstijd; 53. to vergodin; 54. plaats in Utrecht; 56. tocht te paard, per fiets enz.; 57. winterpeil (afk.); 58. bepaalde zwem slag; 60. Ned. Spoorwegen (afk.); 61. zonder inhoud; 62. steekvlieg; 64. lichte, lage motorfiets; 65. bedrijvig heid. VERTICAAL: 1. winlergerecht; 2. deel van de dag (afk.); 3. bovenaf- sluiting v.e. gebouw; 4. vlak deel aan de kop v.e. hamer; 5. bloem; 7. kluit, klompje; 8. mogelijkheid; 9. gezichts orgaan; 10. trekdier; 11. Europeaan; 13. orgelregister; 16. bruinachtige verfstof; 18 muil met houten zool; 19. luchtig zomerverblijf: 20. moeras sig, stilstaand water; 22 buideldier; 24. bijbels belastinggaarder; 26. plaats in Zuid-Holland; 28. hard, groen gesteente; 30. sleepnet om ge vogelte te vangen; 32. lang en smal gangtapijt; 34. tol en met (afk.); 35. kledingstuk; 38. aankomend werk man; 40. eerst aankomende; 42. bab belaar; 44. in een montuur gevat vergrootglas; 45. zintuig; 46. leids man; 48. vierhandig dier; 50. stof; 51 plaats in Drente; 54. ovenkrabber om kolen uit de oven te halen; 55. ake lig. vervelend; 58. vogel; 59. opening; 61. soort onderwijs (afk.); 63 muziek noot. 37. Dc aanvoerder van de ruiters drijft zijn paard nog wat naar voren en zegt met een spottende lach: „Uw eis kan niet worden in gewilligd, vreemdeling. De vrouw is dood. Ge deed er beter aan „Sta niet te liegen!" krijst Tugwal, die zijn einde nabij ziet „en haal dat vrouwspersoon of moet ik hier nog lang zo blijven zitten? Schiet op en doe wat deze kerel je zegt. Ik gebied het je!" Hoewel Tugwal een nogal jammerlijk figuur slaat, 7.oals een vogelverschrikker in elkaar gedoken daar boven op zijn paard, is zijn ge zag er bij zijn krijgers niet minder op ge worden. Nog eens klinkt Eric's stem: „Gij allen ver dwijnt, want zodra ik bespeur dat er ook maar één van jullie in deze buurt ronddwaalt, ge beurt er iets met je koning dat hem niet al te best zal bevallen. Het meisje mag door niet meer dan twee ongewapende krijgers gebracht worden cn ik wacht niet lang". De troep krijgers druipt af en Tugwal kijkt ze na. terwijl de z.weetdruppels op zijn voor hoofd parelen van angst dat het paard onder hem zal gaan bewegen. Dc bange schurk weet echter niet dat het einde van het koord maar los om dc boomtak hangt cn de Noorman er dc man niet naar is om iemand koelbloedig te vermoorden. Het wachten duurt lang, maar eindelijk zien zc dan toch, tot grote opluchting van Tugwal, de twee mannen terugkomen met het meisje tussen hen in. Eric en Svcin gaan ze tegemoet cn nemen Orisia, die slechts met moeite kan lopen, van dc mannen over. „En nu weg met jullie!" bijt Eric zc toe, „maar lopend". Haastig maken de krijgers rechtsomkeert, terwijl Svein hun paarden in dc wacht sleept. Het Romeinse meisje kijkt haar redders dankbaar maar enigszins triest aan en laat zich uitgeput van vermoeidheid eh van bloedverlies op de grond zakken. „Zoudt ge de tocht naar de kust kunnen vol brengen?" vraagt Eric bezorgd. „Wij willen namelijk zo snel mogelijk naar onze schepen en daar zult ge veilig zijn. Wij hebben dc helm hij ons en ge zijt nu immers vrij ..Vrij", mompelt het meisje met een wee moedige glimlach. „Veilig om in vrijheid te kunnen sterven. Neen vrienden, met mij is het afgelopen. Dank voor uw moed cn uw op offerende hulp". „Dank ons niet", wimpelt Eric af. „Gij be hoedde mij voor dc martelpaal, dat is meer. Maar laat ons nu gaan". „Nee", zucht Orisia, „ik zal hier sterven, spoedig. En ik moet u alleen spreken, Noor derling. voor het zover is. Gij hebt de helm, behoudt hem. U alleen zal ik het geheim van de helm van mijn vader meedelen, doch vlug. Ik voel dat mijn tijd is geteld".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 6