Mr. dr. C. Berkhouwer (V.V.D.) sprak voor Ondercentrale Schouwen-Duiveland TROMP Zes kinderen verdronken DE NEDERLANDSE AUTOMOBILIST WORDT STEEDS AGRESSIEVER Verkieziiigskampagne begonnen ZILVEREN RINKELBAND vanaf 8,50 Drafpaard omgekomen Sterk stijgend alkoholgebruik Een verschijnsel: Vrouw overleden aan cholera AGENDA Gezinnen plus geld weg PRUIK ZIERIKZEE, 11-11 „Politiek begint in de gootsteen en eindigt in de ruimte. In Nederland is men thans doende de politiek - die dicht hij huis moet beginnen - weg te halen hij de mensen, op grond van doktrinaire over wegingen". Aan het woord: mr. dr. C. Berkhouwer op de donderdagavond gehouden V.V.D.-vergadering. De (goed bezette) vergadering in de Mondragon-foyer was belegd door de Onder-Centrale van de V.V.D. Schouwen-Duiveland, onder leiding van de heer J. H. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Mede aanwezig ter vergadering was ir. D. S. Tuijnman, evenals mr. dr. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer. dag, Carter, Engeland, Eindhovens agglomeratie) en verwees naar de komende verkiezingen in mei 1977 in ons land- Hij waarschuwde ernstig tegen de opiniepeilingen, die lang niet altijd een objèktief beeld schet sen, maar veelal onderbouwd zijn met subjektieve bedoelingen en kromme vergelijkende cijfers. Dat „weghalen van de zeggen schap bij de mensen", vond de heer Berkhouwer een foute zaak, er van uitgaande dat de overheid er is voor de burger en niet de burger bestaan mag bij de gratie van de overheid. Tweede fout punt in het huidige - socialistisch gedikteerd - bestel vond de heer Berkhouwer dat de overheid meer geld uitgeeft dan hij ontvangt. De uitgaven overtreffen met 25 procent de inkomsten en dat heeft een steeds sterker wordende inflatoire werking. Nederland en de wereld Een derde punt gold de betuttela- rij van het buitenland, een opstel ling die Nederland zich echt niet permitteren kan. De Nederlandse bevolking maakt maar 0,3 proeent uit van de wereld bevolking „en wat willen we dan?" In feite is Nederland veel sterker af hankelijk van het buitenland, dan omgekeerd. Mr. Berkhouwer onderwierp hier na de verschillende recente ver kiezingen aan een analyse (Bonds- Advertentie Havenplein 1 - Zierikzee naast 's-Gravensteen Telefoon (01110) 2443 Deelnemer Sint Nikólaasaktie NIJKERK, 11-11. In de nacht van woensdag op donderdag is op de autoweg ter hoogte van Nijkerk de bekende draver Mistral Nora veron gelukt. Het paard had woensdag avond deelgenomen aan de koersen in Hilversum. Op weg naar huis in Ureterp raakte de auto met het aan- hangwagentje, waarin Mistral Mora zich bevond, in een slip en sloeg over de kop. Het paard vond bij het on geluk de dood. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 11-11. Volgens staats secretaris Hendriks (volksgezond heid) is er thans sprake van een sterk stijgend alcoholgebruik. Hij heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het totale a lcoholgebruik zich thans weer beweegt op het peil van omstreeks 1900. De daling, die zich voordeed in de eerste helft van de twintigste eeuw is geheel teniet ge daan, aLdus de staatssecretaris. Hij heeft de kamer een overzicht gezonden van de toename van de consumptie van gedistilleerd, bier en wijn. Deze consumptie liep van I960 tot vorig jaar op van respekticvelijk 1,14, 23,9 en l.flfi liter per hoofd van de bevolking tot 3,39. 78,92 en 10,25 liter. Volgens de staatssecretaris is er sprake van „een groeiend probleem", dat ook blijkt uit de toename van de aantallen patiënten en cliënten van de consultatiebureaus voor alcohol en drugs. P.v.d.A., P.P.R.-resoIntie Mr. Berkhouwer keerde zich tegen de P.v.d.A./P.P.R.-resolutie, die hij kenschetste als een minachting van de kiezer. „Eerst moet gekozen wor den en dan geregeerd en niet omge keerd". Hij was ook gevallen over de op merking van de C.D.A.-lijsttrekker Van Agt, dat hij eventueel weer met de socialisten in zee wil gaan. Naai zij n mening kan stemmen op het C.D.A. straks half stemmen op dë P.v.d.A. c.a. zijn. Duidelijk stelde hij dat het wat betreft de liberalen „aan ons" zal zijn met wie eventueel in de toekomst wordt geregerd. Europese ontwikkeling Gezien zijn werk in Europees ver band, stond spreker langdurig stil bij die Europese c.a. mondiale ont wikkeling. Hij geloofde dat het bui tenland meer in ons (Europa) ziet, da wij in wezen zijn. Niettemin is er een heroriëntatie op Europa in de wereld niet te ontkennen, vooral na het echec van de Amerikaanse poli tiek in Zuid-Oost-Azië. Met Europa echter gaat het maar niet louter goed; vaak blijkt het na tionale hemd nader dan de Europe se rok. Er is weer een teruggrijpen naar het isolationalïsme en de Euro pese eenwording lijdt daaronder. Een vooruitgang is de beslissing t.a.v. de Europese verkiezingen (mei 1978). Vijf machten Mondiaal is er een ontwikkeling naar een vijfmachten-verdeling, na de presidentstragedies in de V.S. Het lijkt er op dat Carter zich wat meer met Europa zal gaan bemoeien; in ieder geval bzlijft het aankomen op een goede samenwerking tussen de vrije landen. Wat de instelling van de V.V.D. betreft, opteert men niet voor uitei-st links of uiterst rechts en wil men niet mee doen aan de zgn. selektie- ve verontwaardiging, daar de we reld wemelt van diktatoriale re giems c.q. niet demokratische stel sels. Wie in socialistische kring hier op wijst wordt in de rug aangeval len, zoals minister Van der Stoel. De achterban roert zich ook legen mi nister Vredeling. Mr. Berkhouwer geloofde dan ook niet in boycotten en eenzijdig afbreken van beti-ek- kingen (Zuid-Afrika), temeer niet daar de Europese Gemeenschap met één standpunt dient te komen. Ontwikkelingshulp Ook in dit opzicht betekent libe raal zijn waarderen en herwaarde ren. Ook de ontwikkelingshulp (het is sociale bijstand op wereldniveau) dienst kritisch bezien, zodat b.v. geen geld gaat naar Cuba, dat zich waagt aan militaire avonturen (An gola). Het moet trouwens allemaal worden betaald door de „middenlaag van ons volk" en die wordt steeds dunner". De V.V.D. acht de NAVO een zeer vitale zaak en keert zich tegen min derheden, die meerderheden willen „omturnen". T.a.v. ontwikkelings hulp geldt nog dat Nederland moet opboksen tegen keiharde konkur- rentie (Indonesië). Diskussie Bij de diskussie kwamen belang rijke zaken aan.de orde: vrije tijds besteding, lang werken voor ande ren, abortus, Oosterscheldeplan (met argumenten van vóór de slormstuw- beslissing) Europees parlement en de rol van de achterban daarin. In zijn openingswoord had de voorzitter al een handvol vraagte kens geplaatst bij allerlei ontwikke lingen, die zorg baren. Mr. Berkhou- wor stipte in zijn uitvoerig betoog die knelpunten aan en ontving de dank van voorzitter en vergadering na afloop. Additionele bijdragen le verde ir. Tuijnman, aan het debat. ARNHEM, 11-11. Een 69-jarige vrouw uit Arnhem is in het gemeen te ziekenhuis in Arnhem aan cholera overleden. Het laatste sterfgeval in ons land door deze ziekte deed zich voor in 1909. Uit een door verschil lende gezondheidsinstanties en labo ratoria ingesteld onderzoek is geble ken, dat de vrouw de ziekte in Tan- ger moet zijn opgelopen. Zij maakte een uitstapje naar de Marokkaanse plaats tijdens een vakantie vorige maand bij een vriendin in de moge- ving van het Spaanse Malaga. De GG en GD in Arnhem en de geneeskundige inspectie in Gelder land hebben direct na het bekend worden van de overlij densoorzaak alle personen die met de vrouw in kontakt zijn geweest na haar terug keer in Nederland onder toezicht ge steld. De ziekte openbaarde zich op maandag 1 november. De woning van de overledene werd ontsmet. Het cholerageval is gemeld aan de wereldgezondheidsorganisatie en de Spaanse gezondiheidsadministratis. aldus de gemeentevoorlichting in Arnhem. DEN HAAG, 11-11. Vijfentwintig, hoogstens veertig gezinnen uit Suri name, die in Nederland definitief waren gehuisvest, zijn zoek. Op het totaal is dat minder dan twee pro cent. Directeur drs. J. Breddels van het centraal bureau opvang en be geleiding rijksgenoten in Den Haag vermoedt, dat die gezinnen zijn te ruggekeerd naar Suriname. Hun hui zen hebben ze vermoedelijk overge daan aan familie of bekenden. Een probleem is, dat die gezinnen een renteloos voorschot hebben ge kregen voor de inrichting van hun huizen. Dat bedrag lag per huis op ongeveer achtduizend gulden. Terug betaald is het niet, dus er zou onge veer twee ton weg z;n. OUDTSHOORN (Zuid-Afrika) 11- 11. Zes kinderen van drie tot vijftien jaar zijn bij het doorwaden van de rivier Groblaars bij Oudtshoorn verdronken, aldus de Zuidafrikaanse politie. Drie vrouwen staken met negen kinderen dinsdag de rivier, in de Swartbergheuvels, over en werden met de stroom meegesleurd. De vrouwen en drie kinderen konden de oever bereiken. Verwachting tot zaterdagavond: Vrij veel bewolking' Vrij veel bewolking met plaatselijk regen; zwakke tot matige wind uil uiteenlopende richtingen; vannacht minimumtemperaturen van circa 2 graden en hier en daar mist; maxi ma morgen ongeveer 7 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot. 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max-temperaturen: omstreeks 9 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waar den. ZON- EN MAANSTANDEN 13 nov. Zon op 7.56, onder 16.51 Maan op 22.40, onder 12.43. 14 nov. Zon op 7.58, onder 16.50 Maan op 23.50, onder 13.13 15 nov. Zon op 8.00, onder 16.49 Maan op onder 13.40 Laatste kwartier: 14 nov. (23.39) HOOG- EN LAAGWATER 13 nov. 6.31 18.57 0.09 12.36 14 nov. 7.13. 19.48 1.03 13.26 15 nov. 8.08 20.52 2.01 14.26 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-11. Het K.N.M.I. deelt mee: voor morgen opklaringen ver wacht, maar ook plaatseijk een bui. Een depressie die langs de westkust van ons land naar Skandinavië trok, zorgde gisteren bij ons voor veel re gen. De neerslaghoeveelheden lie pen uiteen van enkele tiende milli meters in het noorden tot ongeveer 7 millimeter in het zuiden van het land. Achter dit gebied met lage barometerstanden breidde zich ge leidelijk een rug van hoge luchtdruk over onze omgeving uit. Deze rug zorgde voer opklaringen, als gevolg waarvan zich vannacht bij weinig wind plaatselijk mist kon vormen. Deze rug van hoge luchtdruk trekt langzaam in oostelijke richting weg. UTRECHT, 11-11. Do Nederlandse automobilist is de laatste jaren over bet algemeen veel agressiever gaan rijden. Het is nodig dat we ons bier van bewust worden en dat we massaal in opstand komen tegen dit ver- sehijnsel Aldus de voorzitster van dc Ne derlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, mevrouw V. I. van dep Does-Enthoven, donderdag in Utrecht op een studiebijeenkomst van dc vereniging. „Tegen het monster van de agres sie, van do onwetendheid en van de zorgloosheid in het verkeer pas!". zo betoogde zij, „maar oen aanpak: een grootse, maar ook een harde". Mevrouw Van der Does pleitte voor de oprichting van een landelijk overkoepelend orgaan voor dc ver keersveiligheid. waarin alle Neder landse organisaties, die zich bezig houden met het verkeer, zouden moeten samenwerken. Zij sprak de wens uit. dat minister Wrstcrterp (verkeer en waterstaat) spoedig zo'n overkoepelend lichaam in het leven roept. Builen bebouwde kom Mevrouw Van der Does meent, dat ook op wegen buiten de bebouw de kqm ..het snelheids- en voor rangsmonopolie van het gemotori seerde verkeer moet worden afge broken". Het gemotoriseerde ver keer zal - als er op die buitenwegen geen apart pad is voor voetgangers en fietsers - veel langzamer moe.cn rijden. De volwassene mort zich ook daar richten naar en zich aanpassen aan de zwakstcn op de weg. Me vrouw Van der Does denkt in dit verband aan een soortgelijke rege ling als die welke onlangs voor dc woonerven is ingesteld. Vrijdag 12 november Zierikzee Her. Verenigingsgebouw. Jaarfeest CJV. 19.30 uur. Concertzaal. Concert-show „Kort- dag"-band. 20.00 uur. Aula RSG, filmavond „Ziejook" Huis van Nassau. Wijn-avond P.J.Z., 20.00 uur. Haamstede Ouderavond ,,'t Kleuterbosje". 18.30 uur. Burgh „Koebel". Tentoonstelling Vogelver eniging. 19.00-22.00 ur. Café-bar „De Westhoek". 20.00 uur, najaarsvergadering H.S.V. „De Krab be". Renesse Hotel Het Wapen van Zeeland, 19.30 ur, ledenvergadering Rabobank Schouwen. Oosterland Oude basisschool. Verkoopdag Zen- dingskrans, 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 13 en zondag 14 november Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bonlkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringende gevallen zaterdag morgen 11.00 uur. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. ■01116) 1280; neemt waar voor dokter Stenger en dokter Bruel Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. 01115-1535 neemt waar voor Duiveland' en Bruinisse. Zuster v. d. Have, Haamstede, tel. (01115)-1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth, Hoogezooni 9, Haamstede (tel. 01115-2254j heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va" 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Sportgebouw. Uitvoering S.V. „Dui- i'eland". 1.9.30 uur. Bruinisse Ned. I-Ierv. Verenigingsgebouw, 19.00 uur, bazar Bruse Boys. ,,'t Durps'uus". Vergadering Chr. Basisschool. 20.00 uur. Zaterdag 13 november Zierikzee V.V. Brogum, zaalvoetbaltournooi in sporthal „Onderdak", aanvang 12.00 uur. Concertzaal, 20.00 ur, filmvoorstel ling (De Peetvader). Hotel van Oppen, 20.30 uur, dans avond V.D.Z. Burgh „Koebel". Tentoonstelling Vogel vereniging. 10.00-22.00 uur. Ellemect „'t Durpsuus". Toneelvereniging „El- lerheet", 19.30 uur. Nieuwerkerk Herv. Kerk, 20.00 uur, Instrumenta le en vokale avond. Bruinisse Ned. Herv. Ver.-gebouw, ,10.00-14.00 uur rommelmarkt op het pleintje, 15.00 uur, aanvang bazar Bruse Boys. Hervormd Ver.-gebouw, 15.30 uur, bazar „Bruse Boys". Herv. Verenigingsgebouw. Prijsuit reiking ballonnenwedstrijd. 17.00 Zondag 14 november Zierikzee BROGUM, 19.30 uur, gespreksavond over „Energie". Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling (De Peetvader). Maandag 15 november Middelburg „De Brasserie" Informatie-avond Posruasis-patiëntenver. 20.00 uur. Zierikzee r 's Landskamer, 13.30 uur, vergade ring Waterschap Schouwen-Duive land. Graanbeurs, Huis van Nssau, 20.00 uur, diskussiebijeenkomst P.v.d.A. „Huis van Nassau", Afd. Philatelica", 20.00 uur. Hotel Van Oppen, 20.00 uur, ouder avond Theo Thijssenschool. 19.00-20.30 uur HEMA koopavond voor bejaarden en gehandikapten. Dinsdag 16 november Zierikzee Rekreatiezaal „Borrendamme''. Be langengroep „Poort ambacht1' 20.00 uur. Postkantoor, verkoopkraam UVV, 9.00 uur, start aktie kinderpostzegels en wenskaarten. Rekreatiezaal Ger. Kerk, 19.45 uur. NCVB-afdeUng. Renesse „Het wapen van Renesse". Vergade ring IJsvereniging. 20.00 uur. Dorpshuis. Jubileum bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, 19.30 uur, vergadering raad Brouwershaven. „In 't Opper". Welfare-verkoping Rode Kruis. 14.00-17.00 uur. Donderdag 18 november Westerschomven „De Koebel". Afd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, 14.00 uur, vergadering raad Wcstcrschouwen. Noordwellc Dorpshuis, 20.00 uur. „Welke kant wilt u op met uw dorp". Noordgouwe Hotel v. d. Weijde, 20.00 uur. afd. Noordgouwe c.o. Ned. Bond van PI a tt el and s v rou wen Vrijdag 19 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltontoonstelling „Zang en kleur". 20.00-23.00 uur. Burgh Camping „Duinrand'', 19.30 uur, uit voering „Nu met Hope". Kcrkwcrvc Herv. Kerk. koor- en samenzafig- avond. Ouwerkeik Dorpshuis 20.00 uur Culturele Ver- cniigng optreden Engel Reinhoudt. Bruinisse 't Durps'Uus, 20.00 uur, wijnavond Zaterdag 20 november Zierikzee Graanbeurs. Vogeltentoonstelling „Zang en kleur". 10.30-23.00 uur. Westcnsehouwen Hoofdingang Domeinen „9e Mossel loop". Vanaf 14.00 uur, wedstrijden en prestatielopen Delta Sport. Zondag 21 november Zierikzee BROGUM, 19.30 uur, gespreksavond over „Milieu in Zeeland". Maandag 22 november Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, voor lichtingsavond Ned. Lepra Fonds. Vrijdag 26 november Zierikzee BROGUM, 20.30 uur, optreden pop groep. Zaterdag 27 november Burgh/Haamstede „Big S", filmavond. Noordgouwe Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, zang avond. Maandag 29 november Haamstede Beatrixschool. Bloedplasma-avond 19.00 uur. Brouwershaven Openbare basisschool, bloedplasma- avond (aanm. bl.gevers bij K. Man- demaker, Zonnemaire). Goes Lunchcafé stadhuis. Stichting Orga nisatie Vrouwen in de V.V.D., 19.45 uur. Dinsdag 30 november Burgh De Koebel. 19.30 uur, Ned. Ver. van Huisvr., Bingo-avond. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Recjaktie: (01110) 2933; (01110) 2416; (01110) 4669 Advertenties: (01119) 660 Bezorging: (01119) 660 Nu niet dadelijk roepen: ivaarom draagt dat mens een pruik? Dat is helemaal niet zo gek. De mooie haarstrengen uit de jeugd zijn er niet meer en mevrouw is boven de zestig en onder de negentig en mag ze dan aanvullend een pruik dra gen? Van ons wel. En de pruik icordt goed verzorgd ook hoor. Daar komt de kapper voor, maar deze keer kwam de figaro niet. Hij had hoopjes werk te doen aan andere dameshoofden en dacht de pruik dame: „doe ik het zelf wel". Nou, ik heb (uiteraard) geen erva ring met het uitkammen van dames pruiken, maar het schijnt een hele toestand te ivezen. De vakmensen vrezen de klitten, want die kunnen er best in voorkomen. En ook deze pruik had een klit; een hele hard nekkige. De kaïn wilde er niet door heen en uiterlijk verschijnsel ivas, verder dal allerlei bruine kruimels uit de pruik tevoorschijn kwamen. Nu hebben we alles al meegemaakt, maar bruine, kruimels in (uil) een pruik niet. Enfin er ivcrd nog wat doorgekamd en ik verklap ineens maar, dat er een stevige sigaretten peuk uit de pruik te voorschijn kwam. De kammende pruikdraagster heeft die peuk zorgvuldig verpakt en naar mij toegestuurd. Dacht ik een fikse Droste-flik in ontvangst te mogen nemen en daar kwam een pruikpeuk uit. Vraag mij niet hoe de peuk in de pruik kwam. Een - mis schien wel Koraans - mysterie, want pruiken' schijnen gemaakt van Ko raans vrouwenhaar, omdat ze daar natuurlijk ook het zout in de pap niet verdienen en met een mooie streng haar net wat brood of in dit geval tabak kunnen kopen. DU laat ste ephler is maar fantasie, want ivat weten wij nu helemaal van pruiken en van pruikpeuken af? Niets toch! Sinds hooi cn ren wortel voor het paard van Sint Nicolaas hier zijn binnengebracht is de peuk intussen hel eerste geschenk. Dc regionale journalistiek heeft niets met Lock heed te maken en steekpenningen zijn er niet bij of het zouden steck- peuken moeten zijn. Overigens is dc grote dames-prui- kenrage voorbij. Enkele jaren gele den hadden heel wat vrouwen zo'n vlug-opzettertje in de kart, moor dat is allemaal al ivecr „uit" en na did peuk is het natuurlijk helemaal „passé". Ik vind het bij elkaar een wat larmoyant verhaal, maar na (lang geleden) een gekookte poes i? dr wasmachine, is zo'n pruikpeuk toch ook uwer tnaar heel gewoontjes. Het komt voor; het hoort er allemaal bij, maar het is geen belangrijke bij drage tot een gelukkiger leven. schiereilandman

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 2