DE GETEKENDE 834% 20 - JARIGE LENING - 1976 Amerika koos voor het onbekende STAAT DER NEDERLANDEN De werkloosheid Frans politiedrama Geen halfboter meer Jagersbloedbad in natuurpark De inflatie volgend jaar Begin van schoonmaak in Schoonebeek 7 ft BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Zeer dure koe Informatie-aktie arbeidsinspektie ZIERIKZEESCUE NIEUWSBODE Donderdag II november 1976 Nr. 21991 Advertentie JE MAIWTICHDH* bedrag koers rente aflossing open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 15 december in 20 jaarlijkse termijnen van 15 december 1977 af vervroegde aflossing is van 15 december 1986 af mogelijk tot 15 december 1991 tegen de koers van 103%, daarna tegen 102% nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 16 november 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 15 december 1976 uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs schuldbewijzen inschrijving storting toewijzing Met het kiezen van Carter als hun volgende president hebben de Ame rikanen 'hun voorkeur uitgesproken voor een man die in de politieke are na als een volmaakte nieuwkomer geldt en die twee jaar geleden nog volkomen onbekend was. Op zich zelf is het al een prestatie om presi dentskandidaat te worden zonder dat je daarbij de steun geniet van het uitgebreide apparaat van de De mocratische partij, maar bijna onge hoord in de Amerikaanse politieke geschiedenis is dat je dan ook nog een zittende president uerslaat. Ford had natuurlijk wel een paar handi caps die hem parten speelden binnen zijn eigen partij: hij ivas geen geko zen president, maar een benoemde, zijn politieke erfenis, en die van zijn partij was belast met het Watergate- schandaal, en bovendien kwam Ford bij veel kiezers over als een wel vriendelijke maar ook niet erg in telligente figiLur zonder grote lei derscapaciteiten. De manier waarop Ford echter in de laatste fase van de verkiezings campagne zijn grote achterstand op Carter inliep bewees weer eens dat veel Amerikanen bij het naderen van de verkiezingsdatum toch ertoe neigen om zich u.it te spreken voor de man die al in het Witte Huis zit, waarschijnlijk onder het motto: je weet wat je hebt, maar niet wat je krijgt! Vandaar dat de race op het laatste moment toch nog heel span nend werd en de cijfers waarmee Carter won veel kleiner dan was voorspeld: 51 procent tegen Ford 48. Moge de verkiezing van de 'demo craat Carter op een aantal punten een sprong in het duister betekenen, de „president elect" heeft wel een duidelijk programma gelanceerd van veranderingen die hij wil doorvoe ren. Daartoe behoren een ingrijpen de reorganisatie van het federaal bestuur (Carter heeft tijdens zijn campagne uitvoerig gefulmineerd te gen de „rotzooi" in Washington), de mocratisering van het belastingsy- steem en, belangrijkste punt op dit moment, bestrijding van werkloos heid en inflatie. Religie en politiek Maar de twee maanden die hem nog resten voordat hij op 20 januari wordt beëdigd zal Carter hard nodig hebben om dat programma uit te werken. Door het intensieve cam pagnevoeren is hij er namelijk nog nauwelijks aan toegekomen om na te denken over de manier waarop hij de verschillende verlangens moet uitvoeren. Belangrijk daarbij is na tuurlijk wie Carter gaat kiezen als zijn naaste medewerkers. De Demo cratische partij beschikt over een groot reservoir van bekwame-intel lectuele krachten op het gebied van de economie en de buitenlandse po litiek en Carter heeft al aangekon digd dat hij een zeer zorgvuldig - maar ook tijdrovend - selectieproces zal toepassen. Ongeveer net zoals hij zijn vice-president, de veelbelovende senator Walter Mondale, ongetwij feld een gelukkige keuze, heeft uit verkoren. Het terrein waar dé meeste vraag tekens liggen, en waar Carter ook al een .paar misslagen heeft gedaan tij dens zijn campagne, is dat van de buitenlandse politiek. In het alge meen wordt er de nadruk op gelegd dal er wat Amerika's betrekkingen met het buitenland betreft geen grote of schokkende veranderingen zullen optreden. Het fundament van die betrekkingen ligt vast en het is de ervaring dat een president daar aan niet zo erg veel aan kan wijzi gen. Maar Carter heeft totaal geen er varing op dit gebied en dat bleek bijvoorbeeld pijnlijk toen hij volko men onnodig verklaarde dat Ameri ka Joegoslavië militair niet te hul]) zal komen als Moskou na de dood van Tito zich direkt in dat land zou mengen. Later heeft de toekomstige president die verklaring wel weer wat afgezwakt, maar zo'n uitspraak komt toch, vooral voor ons Westeu- ropeanen, nogal onrustbarend over. „Onrustbarend" tenslotte zijn ook de speciale gevoelens die Carter zegt te hebben op religieus gebied. Gekscherend wordt al gesproken over de „directe telefoonlijn met God" die Carter zou hebben. De na druk die de nieuwe Amerikaanse president steeds heeft gelegd op het belang van het geloof in zijn leven - zoals bijvoorbeeld het feit dat hij 26 maal per dag bidt - doet nogal gekunsteld en onecht aan. Te hopen is dat Cartersgeloofsijver hem niet blind maakt voor de immense ver antwoordelijkheid die hij draagt voor het lot van miljoenen mensen, Amerikanen en andere volkeren oberal ter wereld. DEN HAAG. 10-11. De verleden week al door de minister-president bekendgemaakte verdere daling van de werkloosheid in oktober is moei lijk te verklaren, aldus het maande lijks overzicht van het ministerie van sociale zaken. De ontwikkeling van factoren als orderpositie voor raad eindprodukten, industriële pro- duktie enz. wijst op zichzelf niet op een voorzetting van de opleving, die zich eind 1975 en begin 1976 voor deed. Weliswaar is er een daling van de werkloosheid onder schoolverla ters, maar deze is niet veel groter dan in andere jaren, aldus sociale zaken. PARIJS. 10-11. Binnen de Franse politie heeft zich dinsdag een drama voltrokken, waarover men nog in het duister tast. In Charenton-Le- Pont, vlakbij Parijs, vond men het lijk van een hoofdinspecteur van het regionale korps. Hij was doodge schoten. Enkele uren later vond men ten huize van deze hoofdinspecteur, te Bry-sur-Marne, een zwaargewonde commissaris van de speciale politie dienst die zich bezighoudt met disci plinair onderzoek in eigen gelederen. Een verband tussen beide inciden ten wordt vermoedt, maar was dins dagavond nog niet met zekerheid vastgesteld. Zelfmoord van de hoofd inspecteur kon niet worden uitge sloten. DEN HAAG, 10-11. Met het nieu we produkt halfboter, dit jaar kort na Pasen op de Nederlandse markt gebracht, is het vooreerst gedaan. Vorige maand is de produktie ge staakt. Er is slechts 300 ton afgezet. De drie leveranciers: Nat. Coop. Zuivelcentralc NCZ in Amsterdam, Frico in Leeuwarden en DMV in Breda, willen de produktie pas her vatten als de marktomstandigheden beter zijn. Nu kon men niet op te gen de concurrentie van drie keer zo goedkope halvarine. ROME, 10-11. Ongeveer tweehon derd Italiaanse jagers hebben in het zuidelijk van Rome gelegen natuur park „Circeo" een bloedbad aange richt. Naar de Italiaanse televisie dins dag bekendmaakte waren de jagers bij het krieken van de dag met hun wapens het park binnengedrongen en hadden zij daar verscheidene honderden dieren doodgeschoten. Een politiefunktionaris zei dat zij hiermee hun „recht op vrije jacht" wilden demonstreren. ROTTERDAM, 10-11. De inflatie in Nederland zal volgend jaar ge middeld geen zeven procent bedra gen, zoals het centraal planbureau heeft voorspeld, maar negen pro cent. Dit zeggen prof. dr. P. Korte- weg en drs. E. Bomhoff, beiden lid van de vakgroep monetaire econo mie van de Erasmus universiteit in Rotterdam. Beide economen hebben ernstige kritiek op de methode die het C.P.B. gebruikt bij het maken van een inflatieprognose, en besloten daarom zelf halfjaarlijks een voor spelling te publiceren. SCHOONEBEEK. 10-11. De ge meente en de NAM zijn woensdag morgen om acht uur begonnen aan de schoonmaakwerkzaamheden in Schoonebeek. Vier veegwagens van de gemeente begonnen met het olie- vrij maken van de wegen en de voet en fietspaden. Een team van de Nederlandse Aardoliemaatschappij ging eveneens vanaf acht uur huis-aan-huis een inventarisatie maken van de schade. Bij de put werd gewerkt aan het terugdringen van de stoom van on der de dinsdagavond geplaatste af sluiter terug naar de aardlaag waai de olie zich bevindt. Dat zal gebcu- rën door een speciale cementspoeling in de put te pompen. Om acht uur waren tien tankwagens van de NAM met deze spoeling bij de put gearri veerd. OAKVILLE, Ontario, Cannada 10-11. Een groep van vier Ameri kaanse en Canadese boeren heeft dinsdag de duurste koe ter wereld gekocht. Zij moest er 235.000 dollar voor neertellen, wat 35.000 dollar boven het record is dat in mei werd gevestigd. Zowel de vorige als deze koe is een Holsteiner en beide zijn uit de stallen van boer Claude Picket uit Hornby in de Canadese provincie Ontario. Een woordvoerder van de firma die b\j de aankoop heeft bemiddeld zei dat de waarde van de koe werd bepaald door haar drachtigheid, eer ste klas fok ra 9 cn het feit dat haar stierkalvercn later kunnen worden gebruikt bij de kunstmatige be vruchting rn» miljoenen koeien. DEN HAAG, 8-11. De Arbeidsin spectie is maandag een aktie begon nen om het publiek te informeren over het werk van deze bij het mi nisterie van sociale zaken behorende dienst. „Een mens 'is geen machine. Ie dereen heeft recht op een beetje plezier in zijn werk. Neem bij pro blemen gerust contact op met de Arbeidsinspectie". Met deze tekst richt de Arbeidsinspectie zich via tv-spots, advertenties, affiches en een brochure tot de mensen en dan in het bijzonder de werkgevers en werknemers. Nadere informaties kunnen wor den verkregen dioor de inspecties in de verschillende plaatsen in het land te bellen of door te schrijven naai de „Overheidsbrievenbus'', Postbus 51. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 12 NOVEMBER NED. I: De VARA komt tegemoet aan de jeugd door de spelshow 't Spant erom op de buis te zetten. Onder aanvoering van Piet Römer voer enscholieren een sportieve strijd om voor hun school iets te verdienen Rond de klok van acht uur gaat het doek op voor Sonja Barends nieuwe showprogramma. Het programma heeft als formule dat in elke afleve ring iemand centraal staat en die ie mand zullen de kijkers beter kunnen leren kennen in een tijdsbestek van anderhalf uur. De rij van persoon lijkheden wordt geopend door Lex Goudsmit. Naast gesprekjes over dingen die de' hoofdpersoon bezig houden, in dit programma ook op- Na een dag hard werken was het grootste deel van de woning welis waar enigszins provisorisch, maar redelijk bewoonbaar ingericht. „We zullen heus nog wel een aantal avonden werk hebben, El, voor alles naar onze zin staat. Maar dat is geen probleem. Nu ga jij eerst aan het werk. Morgen relaxen we, zodat je overmorgen fris en wel op je kan toor verschijnt." Op dezelfde dag moest hij naar Rotterdam voor het persoonlijk kon- takt met het Warenhuis All Inn. Jan Vlasbroek maakte bij deze gelegen heid -kennis met personeelschef Kolkman, die op hem een sympa thieke indruk maakte. Zijn diplo ma's uitstallend, voegde hij er ter verduidelijking aan toe: „Ik studeer nog steeds, meneer. Zodoende blijf ik op de hoogte met dc jongste ont wikkelingen in dit vak." Kolkman knikte begrijpend. „U wilt hiermee zeggen: u blijft bij." „Precies, meneer." Dc chef bekeek alle diploma's nauwkeurig en moest tot dc con clusie komen, dat deze man wellicht dc juiste was voor de funktie in het warenhuis. In zijn hart grinnikte hij, want zijn stelling, dat de leeftijd er niet toe deed, werd op deze wijze toch wel bewaarheid. Na een uur had de chef zijn be slissing genomen. „U bent momen teel zonder? Wanneer kunt u begin nen?" Dc aangesprokene spreidde zijn handen. „Wanneer u wilt. meneer. Ik ben op korte termijn beschik baar." Opstaande sprak de ander: „Gaat n maar eens mee. meneer Vlasbroek. Dan bekijken wc dc betreffende af tredens van artiesten die door Lex Goudsmit zelf zijn uitgekozen. Het zijn o.a. Christina Deutekom, pan- fluitist Georpe Zamfir en het koor De Rivals. De VARA zet na het journaal de uitzending voort met het politieke programma Haagse krin gen. Als het conflict tussen hem en de Haagsche Kringenleiding inmid dels is opgelost, zal Joop van Thijn vanavond weer present zijn. Ten slotte een aflevering van de verma kelijke serie Terug naar de natuur, waarin Tom en Barbara zich kun nen verheugen in de groei van hun gezelschap aanhangers. Een Duitse dokumentaire over' een drug-ont wenningscentrum in Zuid-Duitsland, getiteld Day-top, is de bijdrage van het IKON aan deze televisie avond. NED. II: De jeugd kan zich om 2e- ven uur bij de TROS vermaken met een nieuw avontuur van het vrolijke kuiken Calimero. Ferry Maat ont vangt vervolgens allerhande arties ten in zijn Disco Circus. Een afleve ring van De Jordadhes na het jour naal. Rudie en Julie bezoeken sa men een bokswedstrijd waaraan door Tom wordt meegedaan. Deze weigert een aanbod van zijn broer omdat hij dit als liefdadigheid op vat. Uiteindelijk moet Tom kiezen tussen zijn boksloopbaan en vrouw en kind. Na het wel en wee van De Jordaches kan het tv-publiek zich amuseren met een show van de Griekse zangeres Nana Mouskouri. Men ziet een ietwat nieuwe Nana. Haar repertoire en begeleiding heb ben namelijk een verandering on dergaan. Vervolgens een aflevering van de Britse komedieserie Wordt u al geholpen? Grainger wordt tijde lijk de vervanger van Rumbold die naar een managercursus moet. Cap tain Peacock voelt zich lichtelijk ge passeerd en zoekt naaar een middel om van zijn ongenoegen blijk te ge ven. Aktualiteiten besluiten de TROS-avond: tot half twaalf repor tages en commentaren in de rubriek Aktua-TV. deling samen. Ik zou graag uw even tuele op- of aanmerkingen verne men." Gedurende lange tijd overzag Vlasbroek met kennersoog de uitge stalde artikelen. Van het nieuwste mini-cassetterecordertje tot het ra diomeubel, pick-up combinatie en televisieapparaten. Tenslotte somde hij enkele artikelen op, die hij in dit assortiment miste, waarvan de chef een paar aantekeningen maakte en besloot met te antwoorden, dat hij geen problemen zag. „Ik denk, dat ik het wel aan kan, meneer. Alle ap paratuur hier is me door en door be kend." Terug in het kantoortje van dc personeelschef werd er koffie ge schonken en bood de man zijn ad- spirant verkoper een sigaret aan, die Vlasbroek beleefd weigerde. „Ik rook al in geen jaren meer," zei hij verontschuldigend. „Heel verstandig," lachte de chef; „ik wilde wel, dat ik het ook kon la ten. Apropos, in principe zijn we het samen eens, meneer Vlasbroek. Per soonlijk voel ik er wel wat voor u hier aan te stellen. Daarom zal ik u bij de directie voordragen. Daar be slist men uiteraard in hoogste in stantie. Wel, binnen een weck krijgt u bescheid. Voor wat de reiskosten betreft, ga ik even met u mcc naar de Centrale Kassa." Bij de uitgang nam Kolkman met een stevige handdruk afscheid van de sollicitant. „Laten we maar zeg gen: tot ziens, meneer Vlasbroek," zei hij op tevreden toon. „U lijkt me wel!" 's Avonds brachten man en vrouw verslag uit van eikaars bevindingen. Ellic zei: „Ik heb een kantoor om u VRIJDAG 12 NOVEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 De Berepóot18.55 Nieuws; 19.05 't Spant erom; 19.55 De ghow van Sonja en Lex; 21.35 Journaal; 21.50 Haagsche kringen; 22.40 Terug naar de natuur; 23.10 Day-top; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Informatie Span jaarden; 18.55 Nieuws; 19.05 Cali mero; 18.18 Disco circus; 20.00 Jour naal; 20.25 De Jordadhes; 21.15 Nana Mouskouri; 21.55 Wordt u al gehol pen?; 22.25 Aktua tv; 23.30 Journaal. ZATERDAG 13 NOVEMBER NED.l: De VARA verzorgt het middagprogramma. De spits wordt afgebeten door O gaat dat zo, waar in nuttige tips worden gegeven over het aanleggen van elektra, de aan schaf van een woning en het telefo neren met conservenblikjes. In de rubriek Familieportret heeft Jeanne vah Munster een interessant gesprek met de familie De Gier uit Zoeter- meer. Voor de jeugd tenslotte de film Van Ome Willem, het program ma van Aart Staartjes, Pieke Dassen en Jennifer Willems. Het voorge recht vanavond bij de TROS bestaat uit'een aflevering van Run Joe run. Een bediende in een restaurant, ver dient met koken en bordenwassen de kost voor hemzelf en voor de hond Joe. Na een kort filmpje over vrije val- en parachutespringen wordt het tweede deel van de boei ende serie Sandokan uitgezonden. In dit verhaal uit de 19e eeuw zet San dokan, de leider van een grote yi- ratenbende, zijn strijd voor de vrij heid voort. Zijn vijanden denken ten onrechte dat Sandokan dood is. Wel is hij zwaar gewond. Hij wil vluch ten maar zijn liefde voor Marianne belet hem dat. Na het journaal be steedt de TROS twintig minuten aan het sportgebeuren. Tenslotte ander half uur muziek en zang van vader landse bodem. Nederlandse artiesten vieren het tienjarig bestaan van de TROS in een groot amusementspro gramma. Op het scherm komen o.a. Vader Abraham, Alexander Curly, Conny Vandenbos, Rita Hovink, Ni co Haak, Ben Cramer en Ria Valk. Zij worden begeleid door het orkest van José Marcello. NED. II: De NCRV gaat van slurl met de poppenfilmserie Bolke de Beer. Na deze tien minuten voor de allerkleinsten onder de kijkers gaat het doek op voor de nog steeds po pulaire scholierenkwis Tweekamp. De strijdende partijen daarin zijn het Nassau-College uit Assen en het Arnhems Christelijk Lyceum. Het journaal wordt gevolgd door de mis daadserie Kojak. Als een dokter ver moord is, valt bij Kojak de verden king op een handelaar in drugs. Deze heeft inderdaad op dearts geschoten, maar verder in het onderzoek blijkt dat de medicus daarvoor al dood was. Het volgende kwartier is voor Gerard van den Berg die onder het motto „Hij en ik" met iemand een gesprek heeft over geloof en leven. Waarschijnlijk een groot deel van ons volk schaart zich vervolgens voor de buis om te genieten van het vijfde deel vrtn Sil de Strandjutter. Kommer en kwel in deze aflevering. Zo wordt Maam in ontredderde toe stand langs de kant van de weg aan getroffen, wordt Aike door Lobke afgewezen en overvalt Jélle in de nachtelijke uren zijn pleegzus je. Ak tualiteiten krijgt men in de volgende veertig minuten van de rubriek Hier en nu. Tenslotte nog aktuéle sport- reportages in een programma van Hier en Nu en Studio Sport samen. ZATERDAG 13 NOVEMBER NED. 1: 10.15 Teleac; 15.30 Nieuws 15.32 O, gaat dat zo; 16.15 Familie portret; 17.10 De flim van Ome Wil lem; 18.15 Teleac; 18.45 De Bere- poot; 18.55 Nieuws: 19.05 Run Joe, run; 19.30 Do it in the air; 19.35 San dokan; 21.35 Journaal; 21.50 Sport; 22.10 Ned. artiesten vieren 10 jaar TROS; 23.40 Journaal. NED. II: 18.40 Lied van de week 18.45 Informatie Marokkanen; 18.55 Nieuws; 19.05 Bolke de beer; 19.15 Tweekamp; 20.00 Journaal; 20.25 Kojak; 21.15 Hij en ik; 21.30 Sil de Strandjutter; 22.15 Hier en Nu; 22.55 Studio Sport; 23.20 Journaal. 42 Familieroman door J. D. POSTHUMUS tegen te zeggen, net zo groot als hier de kamer. Nee, groter. Met een bu reau, waarop je kunt slapen. En een secretaresse. Ze willen, dat ik zoveel mogelijk dicteer. O ja, ik krijg zo'n bandrecorder, of hoe noem je dat? Jij weet dat beter. Als ik een idee heb kan ik het dadelijk inspreken, dan zet mijn secretaresse het wel op papier. Machtig, vind je niet?" Op zijn beurt vertelde Jan van zijn wedervaren tijdens het sollici- tatiebezoek. „Ik denk, dat ik negen tig procent kans heb te worden aan genomen." verklaarde hij blij. „Dc personeelschef wil me wel hebben, dat voelde ik aan. Als de directie nu zijn advies maar opvolgt...." Ellic lachte. „Let op mijn woor den: ze nemen je. Fijn, jongen, dat we de knoop doorgehakt hebben en hierheen verhuisd zijn." „Gonnie zal nu zo vaak niet meer komen," meende haar vader. „Het is zo'n eind van Apeldoorn." „Kom, kom, desnoods vergoeden we haar de reiskosten. Ik ga immers weer verdienen?" Zij lachte opge ruimd en ontspannen. Het was lang geleden, dat ze zo in tiem met elkaar geweest waren, maar opeens kwam Ellie overeind en klom op zijn schoot, haar armen om zijn hals slaande. „Ik heb je altijd gezegd, mijn jongen, nadat je vrij gekomen bent. dat er weer een toe komst voor ons zou zijn. Nou? Komt het uit of niet?" Ze kuste hem har telijk op de mond. „Heerlijk, Ellie. dat ik misschien weer aan de slag kan gaan. Ik brand gewoon van verlangen om me pro- duktief to maken. Al is het in een warenhuis." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1976 | | pagina 9